Ēka ėshtė sugjestioni ?

Shko poshtė

Ēka ėshtė sugjestioni ?

Mesazh  Admin prej 06.07.08 23:48

Ēka ėshtė sugjestioni ?

Ēdo sugjestion, ashtu dhe heterosugjestioni i cili vjen nga jashte, nė realitet ėshtė autosugjestion.

Duhet tė jetė e qartė: sugjestioni kurrė nuk zhvillohet nė vetėdije. Ndikimi mund tė ndodhė vetėm atėherė nė qoftė se me ndihmėn e autosugjestionit e shėndrrojmė nė parafytyrim sugjestiv.

Tė gjitha shfaqjet e hipnozės janė pasojė e sugjestioneve, respektivisht autosugjestioneve.

Mendimi ėshtė fillim i ēdo gjėje. Prej saj rrjedh pastai parafytyrimi imagjinativ. E vetėm atėherė mundet sugjestioni tė zbatohet.

Tė gjitha ndikimet e sugjestioneve, prej hipnozės deri te sugjestioni nė gjendjen e zgjuar, autosugjestioni apo heterosugjestioni janė vetem manifestime tė besimit tonė.

Kėtu ka tė bėjė mbi qendrimin e tė hipnotizuarit, respektivisht fuqisė dhe besimit sė hipnotizuesit.

Pra , hipnotizuesi duhet pa tjetėr sė pari tė forcoj besimin nė vete, duhet pa tjetėr tė besoi qė do tė realizohet ajo ēka i sugjerohet personit nė hipnozė.

Duhet sakt ta di se ēfarė do dhe kėtė vullnet ta bart te ai qė i sugjerohet dhe ate nė mėnyrė qė sugjestioni imagjinativ tė jetė sa ma plastike e i qartė qė tė ėshtė e mundur.

Ka njerėz qė ndikojnė shumė nė mėnyrė sugjestive te tė tjerėt dhe lehtė mund tė i bindin tė tjerėt. Kėta janė njerzė qė janė tė bindur nė aftėsinė e vetė dhe pėr kėtė arsye me lehtėsi i bindin tė tjerėt. Njeriu i cili nuk i beson vetvetes, nuk mund tė pres qė tė tjerėt tė i besojnė atij.

Profesor Ch.Baudouini thotė: “Sugjestioni ėshtė realizim i pa vetėdishėm i njė ideje”.

Psikologu i njohur Fritz Lambert konsideron: “Ēdo send nė shpirt te ne ndikon, ėshtė sugjestioni sepse nė momentin kur ne i nėnshtrohemi ndikimit shpirtror, lind besimi e cila i pėrgjigjet atij ndikimi”.

Autosugjestioni pozitiv ėshtė shumė me rėndėsi pėr ne sepse ndikojmė nė vetėvehte sepse me kėte e farkojmė personalitetin tonė dhe me kėtė e caktojmė fatin tonė nė jetė.

Pėr kėtė arsye ne kurrė nuk guxojmė ta zhvillojmė ndonjė mendim negativ, e sidomos nuk guxojmė diēka negative tė themi.

Dhe pėr kėtė ēdo mendim negativ i cili hyn nė ne, menjėhere duhet ta zevendesojmė nė atė pozitiv para se te fillon tė aktivizohet nė ndėrdije dhe tė na bėjė dėm nė jetėn tonė.

Pra , ne duhet ta dimė se deri sa ne nuk i kontrollojmė mendimet tona dhe nuk jemi tė vetėdishėm pėr fuqine e pa matshme tė tyre aq mė shumė ne do tė jemi nėn ndikimin e atyre mendimeve negative.

Kur mendimet mėsohemi qė tė i orientojmė sipas dėshirės sonė ne mundemi kėtė fuqi ta shfrytzojmė sipas dėshirave tona. Kjo njohje nė lidhje me kontrollen e mendimeve pėr ne kishte me qenė jashtezakonisht e vlefshme.

Me drejtimin e sugjestionit me vetėdije, do tė thotė tė kultivojmė vetvehten dhe besim nė ate ēka dėshiron tė arrijme.

Ndėrdija e jonė nuk flet me fjalė po vetem me fotografi. Intenzitetin e atyre parafytyrimeve e percaktojnė emocionet tė cilat ate e pėrcjellin.

Pėr shembull nėse vetit i sugjerojmė se gjatė frymarrjes ne po e marrim forcėn, shėndetit dhe tė gjitha tė mirat dhe gjatė nxjerrjes sė frymes ne po i nxjerrim tė kqijat si: nervozėn, dhimbjen , lodhjen etj.

Mjeti ma i mirė pėr tė ndikuar sugjestioni ėshtė pėrsėritja e shpesht e saj.

Ēdo sugjestion duhet qart tė jetė i formuluar, nuk duhet lejuar qė gabimisht tė kuptohet. Gjatė pėrsėritjes sė sugjestioneve nuk bėn mė shumė se tri sugjestione tė jenė nė pėrsėritje.

Nėse dikush intenzivisht i pėrserit sugjestionet qė i zgjedh vet negative ai person ashtu dhe ka pėr tė formuar njė realitet tė vetin nė tė afėrmen e afėrt.

Ne shpesh i japim vetes sugjestione pozitive dhe nuk e dime se ato ne i kemi zgjedh vet sipas pervojės si psh.:” Sot jam lodh nė punė dhe sa tė shkoi nė shtėpi kam pėr tė bėrė njė dush dhe kam pėr t'u freskuar”.

E kjo me tė vėrtet ndodhė pas dushit.

Ja si pėr shembull Dr. Erwin Lika nė librin e tij “Mjekėsia ēudibėrse” flet pėr veten e vet: “

Nė kohen kur isha nėnte ose dhjet vjeē, filluan tė mė dalin nėpėr duar lythe tė shumta.

Kur njė herė nė kohen e pushimeve tė festes kam qenė nė fshat, njė vajzė e ka zbatuar nė mua njė lloi terapije pėr largimin e lytheve dhe ashtu ajo nė fund tė ēdo lythe e lidhte njė pe (fije) me nyje ku me vone e vorroste nė tokė nėn gypat e kulmit tė shpisė qė e binin ujin e shiut nė tokė dhe thonte: “Kur peri kalbet, kane per tu zhdukur edhe lythet prej trupit tend”. Pas gjashte ditėve tė gjitha lyrthat pa kurrfare gjurme u zhduken.

Ne shpesh japim sugjestione negative pėr veten si: “Sapo shkoi te daja une po kem dhimbje koke” etj...

Dyshimi ėshtė armiku mė i madh i realizimit tė njė sugjestioni pozitiv. Sa here qė luhatemi nė mes sugjestionit pozitiv dhe negativ, kursesi nuk mundemi tė pėrparojme.

Duhet patjetėr qė tė jemi tė vendosur pėr sukses dhe shpesh duhet pėrsėritur: “Une kam sukses, une kam sukses, une kam sukes....”.

Nė qoftė se me besim tė madh beson se nuk tė kapin magjitė e zeza, dije qė me tė vėrtete kurre nuk do tė ndikojnė te ju. Tė menēurit thonė: “ Ma real ėshtė mendimi qė e mendon se materja qė e prek”.

Meditoni pėr kėtė fjalė dhe e gjeni tė vėrtetėn.

Fshehtėsia e parė e hipnotizuesit tė suksesshėm qendron ketu: Personin qė e hipnotizoni duhet tė pres qė ju tė keni sukses nė hipnotizim dhe pėr kėtė dhe suksesin me siguri do ta korrni.

Une nga pėrvoja shume vjeēare e di se sa herė qė te ndonjė pacient nuk kam qenė i sigurt apo me eshte dukur jo medium i mirė, une kam deshtuar ne hipnotizim, edhe pse i kam perdorur metodat tjera tė sherimit.

Ēfarė veti duhet tė ketė hipnotizuesi, qė tė ketė sukses nė raste tė rėnda gjate hipnotizimit?

* Fizionomi markante,
* Aftėsi tė mirė tė te vėrejturit,
* Aftėsi tė vurjes sė kontaktit,
* Pranija e mendjes,
* Vetėsiguri absolute,
* Zė tė thekshem hipnotik,
* Tė jetė i pastėr nė dukje tė jashtme dhe mė nė fund tė ketė
* Durim.

Salih Basha

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi