Djali Breshkė

Shko poshtė

Djali Breshkė

Mesazh  Luli prej 28.04.12 19:24

Djali BreshkėNjė fėmijė nė Kolumbi quhej “djali breshkė ‘pėr shkak tė njė mase gjigante qė mbulonte shpinėn e tij si njė guaskė. Tani djali mund tė jetojė njė jetė normale pas ndėrhyrjes sė bėrė nga njė kirurg britanik.

Didier Montalvo, gjashtė vjeē, nga Kolumbia, ka pasur njė problem tė rrallė kongjenital tė gjendjes Nevus Melanocytic.

Ishte njė shans i keq pėr djalin e vogėl qė ajo u rrit aq shumė, duke rrezikuar tė kthehej nė malinje, por Luz, nėna e Didier, nuk mund tė bėnte operacionin pėr shkak tė gjendjes ekonomike.

Familja u izolua edhe nga fshati, pasi ata kishin frikė se ai ishte i prekur nga forcat e kėqija, qė do tė thoshte se ai nuk mund tė shkonte nė shkollė apo tė pagėzohej.

“Unė dua tė rritem”, tha Didier.
Por urithi nuk do tė mė lejojė. ‘

Por nė sajė tė kirurgut qė merret me kirurgjinė plastike, Neil Bulstrode, i cili e operoi atė falas, pasi kishte dėgjuar pėr kėtė, Didier tani mund tė rritet si ēdo fėmijė tjetėr.

Historia do tė transmetohet si pjesė e serisė sė dokumentarit Bodyshock tė Channel 4.
Mjeku kishte fluturuar nė Kolumbi pėr tė kryer atje operacionin dhe ishte hera e parė pėr tė qė shihte njė gjendje nė kėto pėrmasa. 3/4 e trupit ishte mbuluar nga kjo “guaskė” shprehet ai.
Z. Bulstrode ėshtė njė ekspert nė trajtimin e pacientėve si Didier, tė cilėt vuajnė nga gjendje tė rralla.

Shkaku nuk ėshtė i njohur, por ekspertėt mendojnė se ka njė ndryshim nė zhvillimin e qelizave embrionale tė lėkurės tė shkaktuar nga njė mutacion gjenetik. Dr. Bulstrode, i cili kryen rreth 40 operacione CMN nė njė vit nė Great Ormond Street, tha se puna me ekipin nė Bogotį kishte qenė njė eksperiencė e mahnitshme.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi