SHBA pėrgatitet ta sulmojė Iranin?

Shko poshtė

SHBA pėrgatitet ta sulmojė Iranin?

Mesazh  Gjinkalla prej 28.04.12 17:18Aeroplanėt mė modernė amerikanė, F-22 Rapotor, tė cilėt nuk janė pėrdorur kurrė nė luftė, janė rreshtuar 350 kilometra larg kufirit iranian. Komanda ajrore amerikane demanton se ky veprim paraqet kėrcėnim pėr Iranin.
Njė numėr i panjohur i Raptorėve ėshtė bartur nė bazėn Al Dhafra nė Emiratet e Bashkuara Arabe, shkruan revista “Aviation Week”, duke theksuar se aeroplanėt e ri tė “padukshėm” janė vendosur vetėm njė herė nė kėtė shtet, para tri vitesh.

Arsyeja pėr transferimin e tyre nuk shpjegohet, por njė zėdhėnės i bazės amerikane, John Doryan, tha se " gjithēka ėshtė pjesė e aktiviteteve tė planifikuara mė parė, tė cilat nuk pėrbėjnė kėrcėnim ndaj Iranit. Koloneli e ka .pėrshkruar numrin e fluturakeve si "domethėnėse”.

Reptor ėshtė projekti kontrovers i aeroplanėve tė gjeneratės sė ardhshme, pėr tė cilin SHBA-tė deri tash kanė shpenzuar 80 miliardė euro, ndėrsa gjatė shtatė viteve tė fundit nuk i kanė pėrdorur kurrė nė luftė. Ato nuk janė testuar as nė Afganistan e as nė Irak, ndėrsa e kanė humbur shansin pėr t’u dėshmuar edhe nė Libi.

Prodhues Lockheed Martin pohon se F-22 ėshtė i gatshėm pėr aksion kundėr caqeve nė zona tė mbrojtura mirė, si Irani dhe Koreja e Veriut, por amerikanėt kanė vėrejtje serioze pėr shpenzimin e miliarda dollarėve pėr kėtė projekt tė pasigurt.

Baza Al Dhfra gjendet 1500 kilometra larg Teheranit, qė ėshtė nė brenda cakut tė veprimit tė Raptorit.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shba

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 28.04.12 18:53

nuk mundet te sulmoje iranin jo tani per momentin
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi