Somnambul tre vjeē, ecėn 2 km natėn

Shko poshtė

Somnambul tre vjeē, ecėn 2 km natėn

Mesazh  Odin prej 27.04.12 20:38

Somnambul tre vjeē, ecėn 2 km natėnĖshtė zgjuar nė mes tė natės, ka veshur kėpucėt e saj tė kuqe, njė pallto mbi pizhamet dhe ėshtė larguar nga shtėpia nė kėrkim tė nėnės sė saj.

Hope Trott, njė vajzė nga Maine, vetėm tre vjeē, ndoshta nėn ndikimin e njė goditje tė sėmundjes sė somnambulės, apo vetėm e hutuar nga njė ėndėrr, ka ecur dy kilometra pėr tė shkuar nė dyqanin ku ishte e bindur se nėna e saj kishte dalė jashtė pėr tė blerė pica.

Pasi ka arritur atje, vajzė e vogėl u gjet duke qarė nga punonjėsit e njė dyqan ushqimor dhe nuk pushonte sė pėrsėrituri:”Nėna ime ėshtė kėtu”. Por kur stafi nuk ka gjetur asnjė gjurmė tė gruas dhe ka lajmėruar policinė, tė cilėt kanė ndjekur gjurmėt e vajzės nė dėborė deri nė shtėpinė e saj. Dera ishte e hapur, kėshtu qė agjentėve, tė cilėt dyshonin pėr njė grabitje, kanė hyrė brenda dhe kanė gjetėn familjen nė gjumė.

Policia ka zgjuar nėnėn e vajzės, e cila nuk ka kuptuar menjėherė se ēfarė kishte ndodhur. E vogla ėshtė shoqėruar nė spital pėr tė kontrolluar shėndetin e saj, i cili ishte normal.

Historia pati njė fund tė lumtur, por prindėrit janė kėshilluar tė forcojnė derėn dhe tė vendosin njė alarm.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Somnambul

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 28.04.12 18:56

Somnambul kam vellain me kte simptom
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Somnambul tre vjeē, ecėn 2 km natėn

Mesazh  Jetmira prej 12.07.13 11:34

Gjumi ėshtė njė gjendje qetėsie. Gjatė kėsaj gjendje je ndodhin ndryshime tė ndėrlikuara nė nivelin e trurit, qė nuk mund tė shpjegohen vetėm me njė gjendje tė thjeshtė pushimi trupor e mendor.

Ky ritėm apo cikėl rregullohet ēdo ditė (pra ēdo 24 orė) dhe ndikohet nga shumė ngacmime, ku nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve nga shkaqe tė njohura qė kanė tė bėjnė me dritėn diellore, pra ciklin ditė-natė.

Nga ky cikėl varet niveli i melatoninės, i cili rritet gjithmonė kur ne biem te flemė.

Gjumi ėshtė funksion ripėrtėritės i trupit dhe trurit, siē vėrehet nga shumė simptoma tė keqfunksionimit, tė cilat hasen tek njė individ kur nuk fle. Pėr shembull, janė disa qeliza
cerebrale, qė nė disa faza tė gjumit kanė njė veprimtari 5-10 herė mė tė lartė nė krahasim me zgjimin.

Ēdokujt i ka ndodhur qė tė ngrihet medoemos nė mes tė natės e tė fillojė tė hajė diēka, dikujt tjetėr i ka ndodhur tė flasė pėrēart, apo tė ngrihet somnambul. Por, ka edhe nga ata qė kanė parė ėndrra tė frikshme dhe janė ngritur duke qarė. Kėto sjellje shkenca i quan paraėndrra, ose shqetėsime tė gjumit.

Sipas njė kėrkuesi, i cili ėshtė drejtor nė laboratorin e gjumit "Eppendorf", nė Hamburg, tė paktėn 42 pėr qind e popullsisė vuan pjesėrisht ose vazhdimisht nga shqetėsimet e gjumit.

Pra, rreth 3 miliardė persona kanė pasur ndonjė problem me atė qė ėshtė pėrēuesi kryesor pėr tė rigjeneruar fuqitė e humbura gjatė ditės. Pėr shumė kohė shkencėtarėt
kanė mundur vetėm tė katalogojnė problemet e ndryshme tė gjumit, por kohėt e fundit velloja e misterit qė qėndron pas tyre po bie dalėngadalė.

"Ka shqetėsime psikiatrike qė tė kujtojnė paraėndrrat, edhe pse nė shumė raste ekziston njė turbullim i veprimtarive psikike dhe neuropsikike, qė zakonisht punojnė nė mėnyrė plotėsuese gjatė qėndrimit zgjuar", pohon kėrkuesi.

Sot, falė makinave qė janė gjendje tė monitorojnė njėkohėsisht elektroencefalogramin, lėvizjet pamore, disa parametra respiratore, elektrokardiogramin dhe tonin muskulor tė personave gjatė gjumit, ėshtė kuptuar se problemet mund tė ndodhin gjatė tė gjitha fazave tė pushimit tė natės.

Madje njė gjė e tillė ndodh edhe gjatė kalimit nga njė fazė tjetėr, por qė zakonisht nuk zgjat mė shumė se njė minutė.

Nė disa raste paraėndrrat u japin jetė disa sjelljeve shumė tė ndėrlikuara, pėr shembull kur ngrihesh pėr tė ngrėnė nė mes tė natės, apo dėshirėn pėr njė seks tė zjarrtė, ose sjellje seksuale me anomali me personin qė ndodhet prajnė jush gjatė natės.

Ndoshta zbulimi mė interesant i kėtyre viteve tė fundit qėndron pikėrisht nė faktin se disa probleme gjatė natės kanė njė pėrbėrės tė trashėguar. Tetėdhjetė pėr qind e personave qė vuajnė nga somnambulizmi, apo e folura pėrēart nė gjumė, kėtė shqetėsim e kanė pasur mė parė tė pranishėm edhe te prindėrit e tyre.
Sipas shkencėtarit, fakti qė manifestojnė nė gjumė ėshtė njė tregues i rėndėsishėm i njė prirjeje gjenetike mjaft problematike.

Mė pas janė edhe shkaqe tė tjera qė ndryshojnė nga njėri-tjetri. Mes tyre mund tė pėrmendim alkoolin, turnet e punės, tė cilat janė njė ndėr shkaqet kryesore pėr ēakordimin e gjumit, gjithashtu dhe sėmundjet si emikrania, epilepsia dhe demenza e pleqėrisė.

"Shqetėsimet e trurit, qė lidhen me ushqimin dhe seksin, janė tė lidhura gjithashtu
me fiksimet qė mund tė shfaqen edhe gjatė ditės", pohon kėrkuesi. Fiksimi pėr ushqimin i bėn individėt tė ngrihen somnambul, tė hapin frigoriferin e tė hanė mė mes tė natės. Ndėrsa fiksimi pėr seksin mund ta bėjė personin tė kryejė akte e sjellje seksuale, tė cilat nuk do t'i bėnte kurrė zgjuar.

Megjithatė, nė tė dyja rastet personat pasi ngrihen nė mėngjes nuk mbajnė mend asgjė.

Sipas kėrkuesit, kėto shqetėsime lidhen me nevojat primare, qė te disa persona tė veēantė kėto dėshira lirohen papritur gjatė gjumit.

Sot trajtimet kundėr shqetėsimeve tė tilla nuk kanė rregulla tė zakonshme, por duhet tė pėrshtaten sipas secilit individ. Ekzistojnė disa ilaēe, por faktikisht tė gjitha janė konsideruar tė rrezikshme, sepse mund tė sjellin efekte anėsore edhe me doza tė vogla.

Kėrkuesit pohojnė se ka rregulla tė cilat ēdo kush mund t'i ndjekė me lehtėsi.

Pėr shembull, kush vuan nga somnambulizmi mund tė shtrihet nė njė vend jo shumė tė lartė, me qėllim qė kur tė ngihet tė mos vritet. Kush vuan nga problemet e "sulmeve seksuale" duhet tė marrė masa pėr tė mėsuar partnerin. Gjithashtu kėta persona duhet tė ndjekin edhe seanca tė veēanta pėr qetėsim, duke filluar nga joga e deri te hipnotizimi. Kėto tė fundit kanė treguar se kanė dhėnė rezultate tė mira pėr ata qė vuajnė nga shqetėsimet e lartpėrmendura. Pėr fėmijėt qė zgjohen natėn duke qarė, gjėja e parė qė duhet tė bėni ėshtė tė siguroheni qė tė mos vriten, duke larguar nga krevati ēdo lodėr apo objekt tė rrezikshėm. Pėr t'i shmangur sa mė shumė kėto probleme, duhet t'i vini nė orar tė vegjlit pėr tė fjetur, nė mėnyrė qė tė plotėsojnė numrin e duhur tė orėve pėr
moshėn e tyre dhe nė rastin e ndonjė trembjeje tė fortė, t'i qetėsoni menjėherė.

TRAJTIMET

Sot trajtimet kundėr shqetėsimeve tė tilla nuk kanė rregulla tė zakonshme, por duhet tė pėrshtaten sipas secilit individ.

Ekzistojnė disa ilaēe, por faktikisht tė gjitha janė konsideruar tė rrezikshme, sepse mund tė sjellin efekte anėsore edhe me doza tė vogla. Kėrkuesit pohojnė se ka rregulla tė cilat ēdo kush mund t'i ndjekė me lehtėsi

SJELLJET

Ēdokujt i ka ndodhur qė tė ngrihet medoemos nė mes tė natės e tė fillojė tė hajė diēka, dikujt tjetėr i ka ndodhur tė flasė pėrēart, apo tė ngrihet somnambul.

Por, ka edhe nga ata qė kanė parė ėndrra tė frikshme dhe janė ngritur duke qarė.Kėto sjellje shkenca i quan paraėndrra, ose shqetėsime tė gjumit. Sipas njė kėrkuesi, tė paktėn 42 pėr qind e popullsisė vuan pjesėrisht ose vazhdimisht nga shqetėsimet e gjumit

SHQETĖSIMET E GJUMIT
SOMNAMBULIZMI
Ndodh veēanėrisht nė njė periudhė stresi apo ankthi.

KĖRCITJA E DHĖMBĖVE
Shkakton mpirje, dhimbje tė muskujve tė gojės.

EROTIZMI
Shqetėsim qė tė shtyn drejt sjelljeve seksuale anormale gjatė gjumit.

(Material i huazuar nga Explorerunivers)
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Somnambul tre vjeē, ecėn 2 km natėn

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi