Nė shtratin e vdekjes

Shko poshtė

Nė shtratin e vdekjes

Mesazh  Berti69 prej 23.04.12 16:20

Nė shtratin e vdekjesPara disa vitesh, iu nėnshtrova njė terapie psikologjike. Zonja terapiste pėrdori ushtrimin qė njihej me emrin “Shtrati i vdekjes”.

Ajo mė kėrkoi qė ta imagjinoj veten sikur jam i shtrirė nė shtratin e vdekjes, pra tė hiqesha sikur do tė jap shpirt, sikur do tė ndahesha nga kjo botė, nga familja dhe gjithēka tjetėr.

Mė duhej tė ftoj ēdo person tė rėndėsishėm pėr mua, qė tė vijė tė mė vizitojė, ashtu i shtrirė nė shtratin e vdekjes. Secili duhej tė vijė mė vete. Unė imagjinoja ēdo mik dhe familjar duke ardhur tė mė vizitojė nė shtratin e vdekjes. Me secilin prej tyre, mė duhej tė flisja me zė tė lartė.

Duhej ti thosha ēfarė dėshiroja ti them pėr herė tė fundit dhe tė jepja shpirt. Gjatė bisedave me secilin prej tyre, fillova tė ndjej se zėri ndryshonte. Madje, e kisha tė pamundur tė pėrmbaja lotėt. E ndjeja sikur me tė vėrtetė po ndahesha nga kjo botė. Kurrė mė parė nuk kisha qarė. Nė ato ēaste vdekjeje, po qaja pėr dashurinė qė do tė humbisja pas vdekjes.

Mė saktė, po qaja dhe lotoja pėr atė dashuri tė pashprehur mė parė. Gjatė kėtij ushtrimi tė vėshtirė, kuptova shumw gjėra qė kisha humbur nė jetė. Kuptova ndjenjat e mrekullueshme qė u rezervoja fėmijėve pėr shembull, por qė kurrė nuk ua kisha shprehur. Pas pėrfundimit tė kėtij ushtrimi, u shndėrrova nė njė masiv ndjenjash dhe emocionesh tė ndryshme.

Nuk mė kishte ndodhur tė qaj mė parė me aq ndjenja. Kur arrita ti ēliroj emocionet e mia, ndodhi diēka e mrekullueshme. Tashmė e kuptoja se cilat janė gjėrat e rėndėsishme dhe ato qė mė nevojiten. Pėr herė tė parė kuptova ēfarė kishte dashur tė thotė Xhorxh Paton me fjalėt:”Vdekja mund tė jetė mė interesante sesa jeta.”

Qė prej asaj dite, i dhashė besėn vetes qė gjėrat mos ia le rastėsisė, vendosa qė ti shpreh emocionet e mia pėr gjithēka. Tashmė kisha njė dėshirė tė papėrmbajtshme pėr tė jetuar, tė tillė sikur do tė vdisja nga ēasti nė ēast.

Kjo pėrvojė e ndryshoi rrėnjėsisht komunikimin tim me njerėzit. E kuptova qėllimin e kėtij ushtrimi. Nuk ka pėrse tė presim momentin e vėrtetė tė vdekjes, me qėllim qė tė pėrfitojmė nga veēoritė e kalimit nė botėn tjetėr. Kėtė pėrvojė mund ta pėrjetojmė nė ēdo kohė qė duam.

Poeti Uiliam Black na ka paralajmėruar qė mendimet dhe emocionet tė mos i ndrydhim, por ti shprehim. Ai thotė:”Kur mendimet i burgosim nė shpella, kjo do tė thotė se dashuria do i lėshojė rrėnjėt nė njė ferr tė thellė.”

Tė hiqesh sikur nuk do tė vdesėsh, dėmton tė kėnaqurit me jetėn, ashtu siē do tė demoralizohej lojtari i basketbollit, po tė besonte se kampionati s’ka asnjė vlerė. Njė lojtar i tillė, do e humbiste entuziazmin, do tė luante krejt i plogėsht dhe sigurisht ai nuk do e ndjente kėnaqėsinė e lojės. Njė ndeshje, nuk mund tė shijohet po qe se nuk e ke pasion. E nėse nuk je i vetėdijshėm pėr vdekjen, nuk e percepton dot vlerėn e jetės.

Ka shumė njerėz, tė cilėt besojnė se ndeshja e jetės, nuk ka asnjė rėndėsi. Shumė prej nesh planifikojnė pėr tė bėrė gjėra madhėshtore ndonjė ditė. Mendimet tona, ėndrrat dhe idetė, vėrshojnė drejt ishullit imagjinar qė dikush e quajti:”Ishulli i njė dite”. Kjo, sepse themi se njė ditė do tė bėjmė kėshtu e ashtu.

Tė pėrballesh me vdekjen, nuk do tė thotė tė qėndrosh duarkryq nė pritje tė fundit tė jetės. Aftėsia jonė si njerėz pėr tė imagjinuar orėt e fundit tė jetės nė shtratin e vdekjes, krijon njė ndjeshmėri sikur po lind pėr sė dyti. Ky ėshtė hapi i parė drejt motivimit tė vetes.

Kush nuk e angazhon veten me lindjen e tij, do e angazhojė me vdekjen e vet.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė shtratin e vdekjes

Mesazh  Odin prej 26.06.12 19:08

Gjėrat pėr tė cilat njerėzit pendohen para vdekjes !Infermierja Bronnie Ware, e cila gjatė tėrė jetės ka punuar si infermiere nė njė spital nė Australi, ka shkruar njė libėr me eksperiencat e saj me pacinetėt nė fund tė jetės sė tyre.


Ja pesė “pishmanlliqet” kryesore:

1. “Sikur tė kisha kurajon qė tė jetoja jetėn duke u munduar tė realizoja idealet e mia”.
Sipas Ware, shumica e njerėzve nė fund tė jetės e shohin qė nuk kanė arritur shumicėn e synimeve.

2. “Sikur tė mos kisha punuar aq shumė”.
Shumica e burrave pendohen pėr faktin qė nuk ju kanė ndarė shumė kohė familjes dhe miqve.

3. “Sikur tė kisha arritur tė shprehesha ashtu siē ndjeja”.
Shumica e njerėzve, pėr tė ruajtur marrėdhėniet e mira me tė tjerėt, shtypin ndjenjat dhe kjo ju ngel fiksim.

4. “Sikur tė kisha vazhduar marrėdhėniet e mira me miqtė”.
Vetėm kur vjen vdekja, njerėzit e kuptojne se duke u fokusuar sė tepėrmi nė jetėn e tyre personale, ata harrojnė miqtė. Sipas Ware, pak para vdekjes, njerėzit mė shumė i merr shumė malli pėr shokėt e vjetėr.

5. “Sikur ti kisha dhėnė vetes mundėsi pėr tė qenė mė i lumtur”.
Shumica e njerėzve, nė fund tė jetės e kuptojnė se lumturia nė fakt ėshtė njė zgjedhje. Dhe shumica pendohen pėr zgjedhjet e tyre.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė shtratin e vdekjes

Mesazh  Gjinkalla prej 28.06.12 10:30

une spaskam per tu penduar para se te vdes
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė shtratin e vdekjes

Mesazh  vetem eshte me mire prej 29.08.12 22:04

nuk eshte e thene te therasesh njerezit e afert pak para vdekjes ;

une personalisht nuk do doja askend , dhe nuk do kisha asgje askujt me ia thane .

besoj se nje jete e tere do me mjaftonte per tu thene gjithcka gjithe njerzve te afert , miqve , shoqerise e krejt botes ;

cka do ishte e urte , do ishte te flisja me Zotin pasi tash e tutje do kisha te beja pikerisht me Ate , Zotin .
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė shtratin e vdekjes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi