Piramidė gjigande tek Trekėndėshi i Bermudeve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Piramidė gjigande tek Trekėndėshi i Bermudeve

Mesazh  Valtoni prej 20.04.12 13:01Shkencėtarėt amerikanė dhe ata francezė me ndihmėn e kėrkimeve sonare, kanė gjetur njė piramidė nėnujore tė pazakontė nė njė thellėsi prej 2000 metra nė Trekėndėshin e Bermudeve. Bazamenti i piramidės ėshtė 300 metra e gjatė, ndėrsa 200 metra e gjėrė. Nga baza deri nė maje tė piramidės ka afėr 100 metra. Rezultatet e para treguan se kjo strukturė ka njė sipėrfaqe tė pėrkryer tė rafshtė, kėshtu, qė supozohet se ajo ėshtė e bėrė prej qelqi ose ndonjė materiali tė ngjajshėm me kristalin.

Hulumtimet kanė treguar se piramida ėshtė tre herė mė e madhe se piramidat e lashta nė Egjipt, ndėrsa nė maje ka dy vrima tė mėdha nėpėrmjet tė cilave hyn uji me njė shpejtėsi tė madhe, pėr kėtė arsye, shkencėtarėt supozojnė se janė krijuar valė tė mėdha nė sipėrfaqe tė oqeanit. Ky zbulim i ri i ka habitur shkencėtarėt e tjerė nė mbarė botėn tė cilėt tani po pėrpiqen pėr ta qartėsuar se nėse piramida ėshtė shkaku i zhdukjeve misterioze tė anijeve nė kėtė pjesė tė botės.

Disa shkencėtarė perėndimorė supozojnė se piramida e cila ndodhet nė fund tė detit, ka gjasa qė fillimisht tė jetė ndėrtuar nė tokė, por ndonjė tėrmet shkatėrues e ka ndryshuar strukturėn e tokės dhe ajo ėshtė zhytur nė thellėsi tė oqeanit.

Sipas Calvin Jones nda departamenti pėr resurse historike i shtetit nė Florida, ky zbulim arkeologjik gjigand me siguri ėshtė ndėrtuar nė mes vitit 10,000 p.e.s. dhe vitit 6000 p.e.s. kur kjo pjesė e kores sė tokės nuk ka qenė e mbuluar me ujė. Me supozimin e tij bien dakord edhe shumica e arkeologėve tė Floridės.avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidė gjigande tek Trekėndėshi i Bermudeve

Mesazh  xxxadixxx prej 20.04.12 14:55

Po shoh qe ne internet qenka postuar vetem nje foto e piramides.Po te ishte e vertete do ishin dhe foto te tjera te marre nga kende te ndryshme(nga afer,ose nga me larg),pastaj dhe kjo foto qe eshte duket me shum si imazh kompjuterik!Nuk besoj te jete e vertete.
avatar
xxxadixxx

172


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidė gjigande tek Trekėndėshi i Bermudeve

Mesazh  Valtoni prej 20.04.12 18:02

Per me shume e ke videon me poshte.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidė gjigande tek Trekėndėshi i Bermudeve

Mesazh  xxxadixxx prej 20.04.12 19:25

Valtoni shkruajti:Per me shume e ke videon me poshte.

Video-ja nuk tregon ndonje gje ndryshe nga materiali qe ke postu ti!Gjths Valton ai eshte mendimi im,qe nuk e besoj!!
avatar
xxxadixxx

172


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

piramide gjigande ne trekendeshin e bermudeve

Mesazh  elektronika prej 12.10.12 9:25

Nuk ekziston asnje fotografi apo filmim mbi kete piramide. Ajo eshte zbuluar me vale sonore dhe eshte mbajtur shume sekret. Fotografia qe eshte vendosur eshte sa per te krijuar nje ide mbi ate qe ndodhet ne fund te oqeanit. Per te mare nje informacion me te madh lidhur me kete piramide kerko ne youtube "Trekendeshi i Bermudeve sekreti"
ose http://youtu.be/pNuUMoLdUB0. Edhe tek filmi materiali nuk eshte origjinal nga piramida ne fund te oqeanit por jane perdorur filmime ose fotografi te tjera per te plotesuar materialin qe mungon.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........91


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidė gjigande tek Trekėndėshi i Bermudeve

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi