Ngjyra blu qe ndricon valet e detit

Shko poshtė

Ngjyra blu qe ndricon valet e detit

Mesazh  Luli prej 20.04.12 7:51

Misteri i ngjyres blu qe ndricon valet e detitNje fenomen krejtesisht i cuditshem eshte shfaqur ne plazhin Vaadhoo,te ishujve Maldive.
Valet qe perplasen ne brigjet e plazhit gjate mbremjes dhe nates ndricojne nje ngjyre blu, qe te lene pershtypjen sikur reflektojne yjet e qiellit. Por c'ndodh ne fakt qe valet marrin dhe ndricojne ngjyren blu..?

Ne fakt, kjo drite biologjike bioluminescence,ne valet e detit, prodhohet nga gjallesa te vogla detare qe jetojne ne grup, te quajtura fitoplanktone, ku planktonet mund te sintetizojne substanca organike nga substancat inorganike te tretura ne ujera, duke perdorur rrezatimin diellor si nje burim te energjise. Kjo eshte zbuluar se fundmi nga shkencetaret .

Lloje te ndryshme te fitoplanktoneve prodhojne biolumineshence, dhe drita e tyre mund te shihet ne det ne mbare boten, thote biologu i detrave Woodland Hastings i Universitetit te Harwardit.

Lloji me i zakonshem qe prodhon drite bioluminishente eshte i ashtuquajturi dinoflagellates, nje lloji alge mikroskopike qe permbane klorofil. Nje studim i disa autoreve te drejtuar nga Hastings,kane identifikuar ne membranen qelizore te dinoflagellates nje kanal simetrik te vecante qe i pergjigjet sinjaleve elektrike, te cilat mund te jene nje mekanizem themelor qe i lejon mikroorganizmave per te prodhuar driten.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi