Tė gjithė njerėzit vdesin nė 2030 ?

Shko poshtė

Tė gjithė njerėzit vdesin nė 2030 ?

Mesazh  Gjinkalla prej 18.04.12 7:38
Nuk ėshtė filmi 2012, as nuk ėshtė cituar nė ndonjė ndonjė libėr tė shenjtė fetar, kėtė rast shkenctarėt janė ata tė cilėt e parashohin shkatrrimin e botės.

Sipas tyre nėse nuk ngadalėsohen shfrytėzimi i resurseve natyrore, ose nuk gjinden mėnyra alternative pėr ti zėvendėsuar ato, njerzimi nė viti 2030 do tė shkatėrrohet.

Sipas kėtij studimi nė vitin 2015 ekonomia globale do tė zhytet nė njė kriz tė thellė, papunsia do tė rritet nė maksimum dhe prej kėtij vitit njerėzit do tė fillojnė tė vdesin nga uria.

Kėto rrezultate i kanė bėrė publike ekspertėt nga Universiteti i Masaēusets para 40viteve nė librin e tyre “Kufijtė e rritjes” nga fizikanti Australian Graham Turner.

Ekspertėt amerikan duke iu referuar kėtij studimi, kanė paraqitur disa modele pėr ta “shėpuar” botėn, dhe sipas atyre bota do tė shpėton vetėm me masa tė rrepta globale pėr ruajtjen e ambientit.
Garham Turner nė librin e tijė ka theksuar se harxhimi nė masė tė pa kontrolluar i resurseve, industializmi, rritja e madhe e popullsisė do ta sjellė deri te shkatrrimi i sajė. Nė vitin 2015 numri i vdekjeve do ta kalojė numrin e lindjeve tė reja pėr njė vitė, kurse deri nė vitin 2030 do tė zhduket e gjithė qenia njerzore nė kėtė planet, ka theksuar fizikanti Australian Garham Turner.

avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė gjithė njerėzit vdesin nė 2030 ?

Mesazh  arti_82 prej 18.04.12 23:04

Perfundim tragjik nga ky shkenctar,por as 2012 e as 2030 nuk e perfundojn qenjen njerzore, keto perkufizime rrjedhin nga shkenctart ''DARVINIST'' qe se pari e quajn njerin majmun.

Qe bota ne te cilen ne jetojm eshte plotesisht e vertet qe nje dite do ti vie fundi sikur cdo qenje dhe gjithcka qe ka krijuar Zoti ( Zoti) ka lindjen zhvillimin dhe fundin e vete duke filluar nga qenja me e vogel e deri te galaktikat dhe ter sistemi qe egziston qe ne shohim do ti vie fundi.

Dhe vdekjen apo shuarje e se egzistuari do ta shojoj cdo krijes qe ne e shohim dhe qe nuk e shohim duke perfshire edhe melekun e vdekjes.
avatar
arti_82

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė gjithė njerėzit vdesin nė 2030 ?

Mesazh  toni_bbb2000 prej 19.04.12 2:50

hajde filma hajde
avatar
toni_bbb2000

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė gjithė njerėzit vdesin nė 2030 ?

Mesazh  Spiritual_man prej 19.04.12 14:00

arti_82 shkruajti:Perfundim tragjik nga ky shkenctar,por as 2012 e as 2030 nuk e perfundojn qenjen njerzore, keto perkufizime rrjedhin nga shkenctart ''DARVINIST'' qe se pari e quajn njerin majmun.

Qe bota ne te cilen ne jetojm eshte plotesisht e vertet qe nje dite do ti vie fundi sikur cdo qenje dhe gjithcka qe ka krijuar Zoti ( Zoti) ka lindjen zhvillimin dhe fundin e vete duke filluar nga qenja me e vogel e deri te galaktikat dhe ter sistemi qe egziston qe ne shohim do ti vie fundi.

Dhe vdekjen apo shuarje e se egzistuari do ta shojoj cdo krijes qe ne e shohim dhe qe nuk e shohim duke perfshire edhe melekun e vdekjes.Une mendoj qe viti 2011 eshte Fillimi i kjametit

Fundi i botes sipas kalkulimeve me Kuran Shikoni koordinimin e ketyre numerave qe lidhen me fundin e botes qe eshte sipas rashad Khalifes qe u deklarua si i derguari i Zotit, ne vitin 2280 ose 1710 kalendari Hixher:


Prap se prap Zoti e di me se miri
avatar
Spiritual_man

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė gjithė njerėzit vdesin nė 2030 ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi