Truri

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Truri

Mesazh  Jon prej 06.07.08 22:05

TruriTruri i njeriut eshte i formuar nga Hindbrain , i cili eshte i vendosur ne basen e kafkes .

Medulla: eshte e vendosur ne maje te shtylles kurizore, dhe kontrollon frymemarrjen dhe reflektet.

Pons: eshte e vendosur siper medulles , dhe ka efektin e kontrollit te balances, degjimit.

Cerebellum : dy struktura rrumbullake te vendosura mbas pons , te cilat kordinojne levizjet e muskujve, te mesuarin dhe kujtesen.

Midbrain: e vendosur siper hindbrain, dhe kontrollon reflekset e syrit dhe te vesheve.

Forebrain: Mbulon hindbrain dhe midbrain dhe mbush pjesen me te madhe te kafkes.

Pjese e Forebrain eshte Cerebral Cortex e cila eshte struktura me e madhe e Forebrain dhe kontrollon eksperiencen dhe inteligjencen dhe eshte e lidhur gjithashtu me sistemin nervor.

Brocas's area: kontrollon aftesine tone per te folur ( demtimet ne kete pjese te trurit shkakton veshtiresi te lezuari dhe foluri edhe nese te demtuarit ne kete pjese te trurit e kane kuptuar se cfare ju eshte then atyre)

Wernicke's Area: controllon aftesine tone te kuptojme se cfare eshte thene tek ne( demtimet e kesaj pjese te trurit u shkakton njerezve moskuptimin e gjuhes se folur , mgjths ata vete mund te flasin rrjedhshem)

Truri gjithashtu eshte i perbere nga dy HEMISFERA ( e majte dhe e djathte) te cilat jane te lidhura me njera tjetren nga Corpus Callosum.
Corpus callosum lejon te dy hemisferat te ndajne informacione midis njera tjetres.
( p.sh. Dora e majte eshte e kontrolluar nga hemisfera e djathte e trurit)

Truri i majte : ka zonen e gjuhes, i cili luan nje role te rendesishem ne emocionet positive. ( njerezit me demtime ne zonen e djathte depresionohen shume shpejt dhe shume lehte, por gjithashtu kane veshtiresi te kuptojne gjuhen ) gjithashtu pjesa e djathte e trurit njihet per : llogjiken, krijmtarine , shkencat

Truri i djathte : luan nje role te madh ne procesin e emocioneve negative, luan role ne identifikimin e emocioneve tek njerezit e tjere. ( njerezit me demtime te trurit te majte nuk behen shpejt te depresionuar) gjithashtu pjesa e majte e trurit njihet per aftesi ne fantasi, music dhe krijmtari.

Ne pergjithesi hemisfera e djathte e trurit luan nje rol te madh . Sic e thashe me lart pjesa e majte e fytyres e cila eshte e kontrolluar nga pjesa e djathte e trurit , luan nje rol te madh ne shpehjen e emocioneve. Pra me nje fjale te permbledhur pjesa e majte e gojes tone " buzeqesh" dhe " shpreh merzitje" me shume se pjesa e djathte.

Si psh piktura e famshme e Mona Lizes nga Da Vinci po ta shikoni me vemendje ajo buzeqesh me pjesen e djathte te gojes se saj dhe ne nuk jemi mesuar te shohim njeres te buzeqeshin ne kete menyre prandaj dhe kjo gje ka bere qe te terheqi vemendjen tone.

Por , historianet kane teguar se Da Vinci e ka pikturar Mona Lisen duke e pare ne pasqyre prandaj ne kemi sot ne ditet tona intrigusen Mona Lisa me buzeqeshjen e saj ne anen e djathte.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Neo prej 03.06.09 0:19

TRURI - "KY TOP MAGJIK"


I pėrbėrė nga miliona neurone, truri ėshtė organi mė i ndėrlikuar i ēdo gjallese. Shprehur figurativisht ai ėshtė mė i ndėrlikuar se cilido kompjuter i sotėm modern, pra njė superkompjuter biologjik

Pėr t'i kuptuar mė mirė sjelljet e njerėzve, duhet tė dimė mė shumė mbi ndikimet biologjike tek ata. Pra, cili ėshtė ai gjenerator aq i fuqishėm qė i fut nė funksion gjithė kėto procese psiko-fizike? Kush tjetėr, pėrveē trurit.

Truri ka tėrhequr gjithmonė vėmendjen, jo vetėm tė psikologėve tė sotėm, por edhe tė dijetarėve qė nga kohėt mė tė lashta, sepse aktiviteti i tij psiko-fizik, ndikon dhe drejton pothuajse shumicėn e sjelljeve. I pėrbėrė nga miliona neurone, truri (sidomos ai i qenies njerėzore) ėshtė organi mė i ndėrlikuar i ēdo gjallese. Shprehur figurativisht ai ėshtė mė i ndėrlikuar se cilido kompjuter i sotėm modern, pra njė superkompjuter biologjik. Sa pėr ilustrim, sėrish figurativ, mund tė themi se i tėrė rrjeti telefonik botėror, nė krahasim vėllimor me trurin, paraqet vetėm njė kokėrr fasuleje.

Truri ėshtė edhe pjesa mė e rėndėsishme dhe mė e ndėrlikuar e sistemit nervor. Ai veēanėrisht luan rol shumė tė rėndėsishėm pėr zhvillimin e jetės psikike tė njeriut; rregullon funksionimin e organeve; harmonizon organizmin nė pėrgjithėsi; bėn tė mundur lidhjen e organizmit me realitetin objektiv (nėpėrmjet transmetimit tė impulseve nervore) dhe paraqet bazėn fiziologjike pėr tėrė jetėn psikike: pra, ėshtė bartės i tė gjitha proceseve psikike.

Pjesėt kryesore tė trurit janė tri: truri i madh, truri i mesėm dhe truri i vogėl, kurse pjesa mė e rėndėsishme dhe mė e zhvilluar e tij ėshtė korja e trurit ose siē quhet ndryshe, korteksi. Nė zhvillimin e sistemit nervor, korja e trurit zhvillohet mė vonė dhe ajo paraqet rezultatet mė tė larta tė evolucionit. Sipėrfaqja e saj ėshtė rreth 2m2 dhe pėrmban rreth 14 miliard elemente qelizore.

Truri i tė porsalindurit ėshtė katėr herė mė i lehtė se ai i njeriut tė rritur. Deri nė vitin e gjashtė truri arrin pėrafėrsisht 90% tė peshės dhe tė proporcioneve tė tij pėrfundimtare. Kėshtu, ndėrmjet moshės 9 dhe 10-vjeēare, truri i fėmijės arrin tė ketė proporcion gati tė njėjtė me atė tė trurit tė tė rriturit. Gjithashtu, ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se pesha dhe mosha e trurit nuk ėshtė e lidhur drejtpėrsėdrejti me zhvillimin e inteligjencė. Truri peshon rreth 1.5 kg.

Forca e trurit

Siē u tha edhe mė lartė, inteligjenca nuk varet, as nga pesha e as nga vjetėrsia e trurit. Njeriu mund tė arrij rezultate fenomenale nė moshė shumė tė re dhe shumė tė vjetėr. P.sh. Gogeni filloi tė merret me art pas moshės 30-vjeēare. Mikelangelo, veprat mė madhėshtore i krijoi nė moshėn 80-vjeēare. Edhe Pikaso veprat mė tė mėdha i krijoi nė vitet e 90 tė jetės.

Aleksandri i Madh i Maqedonisė i njihte me emėr tė gjithė ushtarėt e tij. Mitroditi ka sunduar mbi 22 popuj dhe ka biseduar me tė gjithė pa pėrkthyes. Kinej Cynes, delegat i mbretit Pirro, pėr njė ditė i mėsoi tė gjithė emrat e anėtarėve tė senatit dhe tė shumė njerėzve tė tjerė tė Romės, me tė cilėt u takua.

Filozofi dhe mjeku arab, Ibun Sina, shekulli X, qė nė moshėn 10-vjeēare e recitonte Kur'anin pėrmendėsh, ndėrsa nė moshėn 14-vjeēare edhe tė gjitha veprat e Aristotelit. Shkrimtari spanjoll, Alfonso Tostado, shekulli XV, kishte memorie fantastike: secilin libėr qė e lexonte dy herė, mund ta pėrsėriste fjalė pėr fjalė.

Moxarti qė nė moshėn 14-vjeēare, nė kishėn e Shėn Pjetrit nė Romė, mbante mend gjatė kohės sė interpretimit gjithė muzikėn e njė muzikanti tė madh, notat e sė cilės ruheshin nė fshehtėsi. Indiania, Shakuntala Devi ishte pėr gjashtė sekonda mė e shpejtė se kompjuteri nė zgjidhjen e njė problemi tė ndėrlikuar matematikor (ėshtė fjala pėr vitet 80) etj.

Gjithashtu, truri i madh ndahet edhe nė dy pjesė: e majta dhe e djathta, kėshtu qė secila anė e trurit kontrollon pjesėn e kundėrt tė trupit: pra, nė qoftė se dėmtohet ana e majtė e trurit, pėson paralizė pjesa e djathtė e trupit dhe anasjelltas.

Kėrkimet mė tė reja nga profesoresha Roberta Ornshtajn, japin dritė mė tepėr nė aktivitetin e kėtyre dy pjesėve tė trurit. Pjesa e majtė e trurit drejton aktivitetet shkencore: matematikėn, logjikėn, analizėn etj., ndėrsa pjesa e djathtė drejton aktivitetet artistike: ngjyrat, muzikėn, ritmin, fantazinė etj.

Sipas Ornshtajn-it, njerėzit qė janė mėsuar ta shfrytėzojnė njėrėn anė tė trurit, e kanė vėshtirė ta shfrytėzojnė edhe pjesėn tjetėr. Ėshtė interesante se kur njėra anė e trurit dėmtohet, atėherė e gjithė forca kalon nė anėn tjetėr. Por nė qoftė se shfrytėzohen tė dy pjesėt e trurit, shumėfishohet aftėsia deri nė gjenialitet.

Hulumtimet tek njerėzit, tė cilėt zakonisht konsiderohen artistė ose shkencėtarė tė mėdhenj dhe supozohet se kanė shfrytėzuar te dy pjesėt e trurit, japin kėto rezultate: Ajnshtajni konsiderohet si shkencėtari mė i madh i kohės sė vet. Ai nuk ishte vetėm matematikan apo fizikan, por edhe ėndėrrues i madh, i cili pėr ėndėrrimet gati sa nuk u pėrjashtua nga kolegji.

Sipas fjalėve tė tij, Teorinė e relativitetit nuk e zbuloi, duke punuar nė tavolinė, por i shtrirė, duke shikuar diellin me sy gjysmė tė mbyllur. Rrezet e diellit, duke kaluar nėpėr qepalla, oscilonin duke u shpėrndarė nė mijėra rrezatime tė imėta. Ajnshtajni pyeti veten se si do tė dukej udhėtimi nė njė nga ato rreze tė diellit.

Kėshtu, fantazia e ēoi deri nė atė vend, ku njohuria shkollore nuk e lejonte tė shkonte, por imagjinata (ana e djathtė e trurit) dhe njohuritė shkencore (ana e majtė e trurit) e ēuan atė deri te zbulimi mė i rėndėsishėm i tė gjitha kohėrave - Teoria e Relativitetit.

Pikaso, njė ndėr piktorėt mė tė njohur tė kohės sė sonė, tregon se nė mėnyrė matematikore dhe gjeometrike e ka pėrshkruar atė qė ka dashur ta punojė, duke paraqitur me detaje marrėdhėniet specifike, tė cilat ka pretenduar t'i krijojė me ngjyrė, formė dhe vijė.

Ndoshta rasti mė i mirė pėr ilustrimin e forcės sė pėrbashkėt tė dy pjesėve tė trurit do tė ishte Leonardo da Vinēi, njė ndėr kokat mė kreative tė tė gjitha kohėrave, i cili ishte: matematikan, linguist, artist, anatomist, arkitekt etj. Supozohet se Leonardo me njėrėn dorė ka vizatuar, ndėrsa me tjetrėn ka shkruar shėnimet e tij. Ekspertėt qė janė marrė me punimet e Leonardos, thonė se pėr t'i pėrmbledhur tė gjitha punimet e tij, njė njeriu i duhet 40 vite punė e pandėrprerė, nga tetė orė nė ditė dhe atė, me njėrėn dorė tė shkruaj, ndėrsa me tjetrėn tė vizatojė.

Siē pamė edhe mė lart, kapaciteti i trurit ėshtė i pakufishėm. Sa ėshtė i pakufishėm aq ėshtė edhe i pazbuluar dhe misterioz ose me fjalė tė tjera, truri ėshtė i vetmi organ qė studion vetveten.

Konsiderohet se truri ėshtė njė ndėr krijesat mė tė ndėrlikuara dhe mė tė ēuditshme tė natyrės nė tokė dhe se ėshtė fare pak i shfrytėzuar. Sipas Prof. Toni Bizen, trurin e kemi nė funksion vetėm 1%, ndėrsa Karl Shishar jep mendimin se vetėm 10% e trurit shfrytėzohet, kurse pjesa tjetėr (90%) ėshtė njė gjigant i fjetur. Ndėrsa sipas njohurive mė tė reja, supozohet se ne shfrytėzojmė vetėm 4% nga numri i pėrgjithshėm i qelizave nervore.

Nga gjithė kjo qė u tha, del se truri posedon kapacitet tė pamatur, tė cilin asnjė tru elektronik, sė paku deri mė sot, nuk mund ta arrijė. Ai mund tė pranoj (teorikisht) deri nė 10 15% tė mendimeve.

Se sa ėshtė mundėsia e pamatur e pranimit tė informacioneve mund ta kuptojmė vetėm pėrmes rrugės sė krahasimit figurativ. Pėr t'u numėruar kjo madhėsi e informacioneve, njė njeriu i duhen 30 milion vjet punė tė pandėrprerė, ditė e natė, me shpejtėsi: njė informacion pėr njė sekondė; ose nėse e paramendojmė se secila pjesė e mendimeve ose ēdo informacion ėshtė nė madhėsinė e njė kokrre gruri, atėherė kjo masė e pamatur e grurit do tė mund tė vendosej nė njė depo, e cila do tė kishte lartėsinė 3 metra, gjerėsinė 5 metra dhe gjatėsinė 4500 km.

Nė koren e trurit, mendohet se ekzistojnė rreth 15 miliard qeliza, tė cilat po tė vendosen nė njė varg tė pandėrprerė, do tė formonin gjatėsinė rreth 100.000 km.

Se si funksionojnė ato qeliza nė tru, me biliona lidhjesh mes tyre ndoshta kurrė nuk do tė zbulohet.

Historia e zhvillimi i trurit

Siē e pamė edhe mė lart, truri ka tėrhequr vėmendjen e njeriut qė nga lashtėsia. Sipas shėnimeve historike, truri pėr herė tė parė pėrmendet nė njė papirus, tė cilin historianėt e mjekėsisė e konsiderojnė si librin mė tė vjetėr mjekėsor nė botė.

Ky papirus edhe u emėrtua si "Papirus Edvin Smith", sipas emrit tė personit, i cili e gjeti nė Ksar (Egjipt) mė 1862. Supozohet se ėshtė shkruar rreth vitit 1700 p. e. s. (1200 vjet para Hipokratit, babait tė mjekėsisė, nė formulėn e tė cilit edhe sot e kėsaj dite betohen mjekėt e rinj para se ta fillojnė kėtė profesion).

Truri pėrmendet edhe tek grekėt e vjetėr, si tek Hipokrati, Aristoteli, Platoni etj., por edhe mė vonė, nė shkollėn e Alkesandriesė, 335 - 285 p. e .s., Herofili dhe kolegu i tij Erazistrati, filluan tė merren nė mėnyrė sistematike me trurin dhe qė atėherė zbulimet pėr trurin pėrparojnė ngadalė nėpėr shekuj deri nė ditėt tona.

Pėrsosja e pjesėve tė posaēme tė trurit, tek organizmat shtazorė gjatė evolucionit, vėshtirė mund tė shpjegohet, edhe pse evolucioni i shqisave organike ka filluar mjaft herėt, qė nė kohėn kur janė formuar organizmat njėqelizorė.

Mund tė thuhet se tek shqisat organike ekziston njė substancė, e cila ka rolin e baterisė pėr shndėrrimin e rrezeve tė marra nė energji elektrike me forcė tė ulėt.

Tė gjitha kėrkimet pėr sistemin e komunikimit nėpėrmjet sinjaleve biologjike (impulseve) te organizmat shtazorė, vėrtetojnė se komunikimi kryhet posaēėrisht nėpėrmjet impulseve bioelektrike. Pėrshtypjet e jashtme mbarten nėpėrmjet shqisave (nė formė fotografish) nė qendrat pėrkatėse, ku njė pjesė e tyre mbeten pėrgjithmonė lidhje biokimike.

Pra, shqisat, jo vetėm tė njeriut, por edhe tė shumė gjallesave tjera, nuk janė gjendje metafizike, por procese biokimike. P.sh. pa kujtesėn organizmat shtazorė nuk do tė bėnin shumė dallime. Ato nuk do e dinin kė e kanė mik e kė armik; nuk do tė mund tė kryenin zgjedhjen e ushqimit; nuk do e njihnin partnerin e vet. Praktikisht, ato do tė silleshin nė mėnyrė shumė instinktive.

Sipas shumė eksperimenteve me shtazė, tė cilave u ėshtė hequr truri i madh, ėshtė vėnė re se ato shtazė kanė treguar sjellje shumė tė pakoordinuara. P.sh. gjarpri, pa trurin e madh, mund tė lėvizė shumė mirė, por nuk i njeh armiqtė e vet. Pėllumbi, pa trurin e madh, qėndron pa lėvizur si nje mumje, pra nuk tregon asnjė interes pėr ndodhitė qė zhvillohen rreth tij.

Qeni pa trurin e madh, nuk e njeh pronarin e vet, nuk e dallon ushqimin e nuk e njeh as frikėn. Majmuni pa trurin e madh, nuk posedon kujtesė ose inteligjencė dhe jeton deri nė tri javė. Bretkosa dhe peshku, pa trurin e madh, kanė sjellje gati normale. Kurse, fėmija pa trurin e madh, nė njė rast ka jetuar tri vjet e nėntė muaj, edhe pse nuk e ka njohur nėnėn e vet dhe nuk ka mundur tė mėsojė asgjė.

Ndėrsa tek njeriu, gjatė eksperimentimeve, kemi kėto rezultate: Ērregullimi i funksionit tė trurit tė vogėl ka si pasojė jostabilitetin e theksuar gjatė qėndrimit me sy hapur, luhatet tepėr, ėshtė jostabil, kurse symbyllur rrėzohet. Te ērregullimet apo ngacmimet e trurit tė mesėm, shkaktohet humbja e ndjenjės mekanike, termike, akustike, optike ose shkaktohet ndjeshmėria e tepruar (hiperstezia). Ērregullimi i trurit tė madh, respektivisht i kores sė trurit, mund tė shkaktojė humbjen e plotė tė kujtesės ose tė shkaktojė rritjen maksimale tė saj.

Neokirurgu nga SHBA, Dr. Wait, arriti i pari tė izolojė trurin. Mbi 100 tru tė majmunėve, Wait-i arriti t'i ndajė nga kafka dhe t'i largojė nga truri dhe pėr orė tė tėra t'i mbajė nė jetė.

Ndėrsa tre shkencėtarė japonezė (Sudo, Kito dhe Adaqi), arritėn qė disa tru macesh t'i ngrijnė deri nė -20ŗ C, t'i ruajnė nė frigorifer me ngrirje tė thellė dhe prapė t'i ringjallin. Kur arritėn ta ndajnė trurin nga trupi, atėherė lindi edhe ideja pėr mundėsinė e shartimit tė trurit.

Dr. Wait-i arriti i pari ta realizojė kėtė eksperiment qė nė vitin 1965 nėpėrmjet transplantimit tė trurit tė qenit. Prapė lindi pyetja: a mund tė bėhet kjo edhe te njeriu? Wait-i mendon se po, por thotė se ai nuk do e bėjė i pari, pasi ende nuk e ka gjetur daljen nga dilema se a ėshtė kjo e drejtė apo jo.

Shkaqet e zhvillimit tė trurit nuk mund tė jenė vetėm dėshirat dhe aktivitetet e qenieve tė gjalla. Kushti, pothuajse kryesor pėr zhvillimin e trurit, ėshtė ambienti natyror, nė tė cilin sillet njeriu. Njeriu dhe ambienti janė faktorė, nga tė cilėt varet edhe zhvillimi i shpejtė ose i ngadaltė i trurit.

Duhet tė theksojmė se, inteligjenca trashėgohet nga paraardhėsit nė masė shumė tė vogėl, prandaj ajo arrihet dhe zhvillohet nga aktiviteti gjatė gjithė jetės. Pra, me tė drejtė fiziologu Sherington, i cili zbuloi shumė ligje tė funksionimit tė trurit, e quajti atė "top magjik" dhe konsideroi se truri do tė mbetet fshehtėsia e natyrės, e cila e fundit do t'i zbulohet njerėzimit.

Pėrgatiti:Klarita Bajraktari
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Admin prej 04.06.09 22:34

Misteret e trurit njerėzor

Ligjet matematikore tė njė studimi tė bazuar mbi probabilitetin

Prej shumė kohėsh, ne, qeniet njerėzore, kėrkojmė tė kuptojmė se si funksionon truri ynė, organi mė kompleks i universit deri mė tani. Sot dimė se nė ēfarė mėnyre ajo qė perceptohet nga shqisat tona kthehet mė pas nė sinjale elektrike, se si pjesėt e ndryshme tė trurit i pėrpunojnė kėto sinjale, si formohen kujtimet dhe se si i kontrollojmė muskujt.

Gjithashtu dimė se cilat pjesė cerebrale aktivizohen kur dėgjojmė dikė tė flasė, kur shohim njė pikturė, ose kur biem dakord pėr njė ēmim. Dhe kemi filluar tė kuptojmė mekanizmat e neuroneve nė bazėn e tė kuptuarit dhe tė proceseve qė marrin vendimet.

Por nuk kemi gjetur akoma mėnyrėn pėr t‘i bashkuar tė gjitha kėto teori dhe tė krijojmė njė tė vetme. Nė fakt, deri mė tani shkencėtarėt nuk kanė arritur tė formulojnė njė ekuivalent tė ekuacionit tė Skrodinger pėr fizikėn kuantistike, pra njė ligj matematikor qė pėrmbledh funksionimin e trurit. Dhe as nuk kanė njė projekt tė prekshėm nė pėrgjithėsi.

Por, nėse jemi kaq pranė pėr tė shpjeguar universin, pse truri njerėzor vazhdon tė jetė akoma kaq shumė i vėshtirė pėr t‘u kuptuar? Sepse ėshtė njė organ mė i vėshtirė dhe i komplikuar se njė sistem fizik. Ai ėshtė produkti i 500 milionė viteve evolucion.

Kryen shumė funksione, si arsyetimi, memoria, perceptimi, tė kuptuarit, vėmendja dhe emocionet (kėto sa pėr tė marrė disa shembuj) dhe pėrdor njė numėr tė pabesueshėm qelizash, lidhjesh dhe receptorėsh.

Pra, nuk na lejon ta pėrshkruajmė me njė ligj tė thjeshtė matematikor. Por kjo nuk i ka penguar ekspertėt shkencorė tė provojnė e tė provojnė sėrish. Nė kėto vitet e fundit ata kanė formuluar njė seri hipotezash pėr mėnyrėn me tė cilėn truri pėrpunon informacionet, me shpresėn pėr t‘i aplikuar mė tej nė makineritė inteligjente.

Por asnjė nga kėto ide deri tani nuk ka ngjallur entuziazėm tė madh. Por ndoshta njė ekip i Universitetit tė Londrės ka arritur tė zhbllokojė kėtė situatė. Karl Friston dhe kolegėt e tij kanė formuluar njė ligj matematikor, qė sipas disave mund tė jetė studimi mė i afėrt i teorisė unike.

Puna e tij e ka bėrė Stanislas Dehaene tė ndėrrojė mendje (ky i fundit, njė psikolog dhe neuroshkencėtar i "College de France" tė Parisit) mbi mundėsinė se ekziston njė ekuacion i Skrodinger pėr trurin.

Friston u nis nga njė teori qė ekzistonte mė parė, e cila e konsideronte materien gri si njė makineri pėr llogaritjen e probabilitetit nė gjendje tė bėjė parashikime tė vazhdueshme pėr botėn dhe t‘i rifreskonte nė bazė tė perceptimeve tė shqisave.

Kjo teori lindi nė vitin 1983, kur Xhefri Hinton, i Universitetit tė Torontos dhe Terri Sejnovski, qė nė atė epokė punonte nė universitetin "Johns Hopkins" tė Baltimorės, e pėrshkruan trurin si njė makineri qė i merr vendimet nė bazė tė stimujve qė vijnė nga bota e jashtme.

Nė vitet nėntėdhjetė, tė tjerė kėrkues hodhėn hipoteza se truri dijet e tij i ka pėrftuar me anė tė probabilitetit: nė vend tė llogarisė distancėn e njė objekti, duke pėrdorur njė numėr, ai e trajton atė si njė gamė tė mundshme vlerash, disa prej tė cilave janė mė tė mundshme se tė tjerat.

Truri pėrdor njė mekanizėm rrjedhimor pėr tė ndėrtuar modele gjithmonė e mė shumė precize pėr atė se ēfarė po ndodh tani dhe do tė ndodhė nė tė ardhmen, mendon Friston.

Me fjalė tė tjera, truri mendohet se llogarit mundėsitė me formulėn e Bayes (qė e merr emrin nga matematikani britanik i viteve 1700, Tomas Bayes), njė sistem pėr tė pėrditėsuar llogaritė e probabilitetit tė njė ngjarjeje nė bazė tė informacioneve tė reja.

Nga njė seri eksperimentesh mbi perceptimin dhe tė kuptuarit ėshtė zbuluar se njerėzit e llogarisin pozicionin ose shpejtėsinė e njė objekti nė lėvizje me njė metodė korrespondente me teorinė e probabilitetit tė Bayes.

Madje ėshtė vėrtetuar se truri formulon parashikime dhe i pėrditėson sipas teorisė sė Bayes. Pėr shembull, kur dėgjojmė dikė tė flasė, truri ynė nuk limitohet sė marri informacione, madje parashikon se ēfarė do tė dėgjojė tjetėr dhe modifikon nė mėnyrė konstante parashikimet e tij nė bazė tė informacioneve qė do tė marrė nė vazhdim.

Kjo influencon thellėsisht nė atė se ēfarė dėgjojmė dhe na lejon t‘u japim kuptim edhe fragmenteve tė bisedave ku nuk jemi pėrqendruar plotėsisht. Kapaciteti pėr tė bėrė parashikime dhe pėr t‘i rifreskuar ato duket si njė karakteristikė universale e trurit, qė vlerėson nė vazhdimėsi informacionet dhe i krahason me parashikimet e tij tė brendshme pėr tė krijuar njė kuptim.

Gjithsesi, ligji i Bayes nuk ėshtė njė rregull i pėrgjithshėm, por mė sė shumti ėshtė njė kompleksitet metodash qė bashkėveprojnė dhe pėrdorin teorinė e probabilitetit, si pėr shembull kuptimi i fjalėve, njohja e objekteve ose tingujve. Por askush nuk ka arritur deri mė tani t‘i unifikojė kėto teori dhe as tė shpjegojė pėrse turi funksionon kėshtu.

Por kėtu futen nė lojė kėrkimet e Friston, qė nė vitet nėntėdhjetė punonte bashkė me Hinton nė Universitetin e Londrės. Nė atė kohė Hinton kishte filluar tė eksploronte konceptin "energji e lirė", qė aplikohej nė rrjetet nervore artificiale.

Njė model qė vjen nga termodinamika dhe nga mekanika statike, ku tregon sasinė e energjisė sė vlefshme tė njė sistemi, si pėr shembull njė makineri me avull, qė ėshtė e barabartė pak a shumė me diferencėn ndėrmjet energjisė totale tė prodhuar dhe energjisė "sė panevojshme".
Hinton kishte kuptuar se energjia e lirė ishte ekuivalenti matematikor i diēkaje qė e njihte mirė: diferenca ndėrmjet parashikimeve tė bėra nga njė rrjet nervor artificial dhe perceptimet e tij reale.

Ai dėshmoi se ishte e mundur tė zgjidheshin disa problem mė tė rėndėsishme qė ishin shfaqur me makineritė, duke e konsideruar "gabimin nė parashikim" si energji tė lirė dhe e minimizoi atė.

Ndėrsa Friston shpenzoi shumė vjet pėr tė kuptuar nėse mund tė aplikohej i njėjti koncept nė funksionimin e trurit. Filloi tė kuptonte se pėrditėsimi konstant i llogaritjeve tė mundėsive mund tė shprehej edhe nė terma tė minimizimit tė energjisė sė lirė.

Nė vitin 2005 sugjeroi idenė se njė "princip i energjisė sė lirė" do tė shpjegonte tė paktėn perceptimin e shqisave. Le tė marrim njė shembull kur shohim diēka me bisht tė syrit.

Nė fillim nuk kuptojmė qartė se ēfarė ėshtė, ose pėr tė pėrdorur terminologjinė e Friston kuptojmė se ėshtė njė hapėsirė gabimi ndėrmjet asaj qė truri parashikon dhe asaj qė percepton.

Pėr tė zvogėluar kėtė hapėsirė gabimi, Friston mendoi se truri ka dy alternativa: tė ndryshojė parashikimin e tij, ose tė ndryshojė mėnyrėn me tė cilėn mbledh tė dhėnat nga ambienti pėrreth.

Nėse zgjedh tė dytėn, do ta kthejmė kokėn instinktivisht pėr ta vendosur objektin nė qendėr tė fushėpamjes tonė. Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė pakėsuar sa mė shumė mundėsinė pėr t‘u vėnė nė befasi. Ndėrsa nga kėndvėshtrimi matematikor, energjia e lirė ėshtė gjithmonė superiore ndaj befasisė.

Pra, nėse mund ta pakėsojmė nė minimum, do tė jemi nė gjendje tė evitojmė pėrballje tepėr tė shpėrqendruara me botėn e jashtme.

Nė ato kohėra, Friston zhvilloi principin e energjisė sė lirė pėr tė shpjeguar perceptimin, por tani mendon se kjo mund tė shtrihet edhe nė tipe tė tjera procesesh cerebrale.

Sipas tij, nė fakt, sot ēdo veprim i trurit ka tendencėn pėr tė minimizuar energjinė e lirė, ose gabimin e parashikimit: nė brendėsi tė tij do tė ndryshojnė tė gjitha ato qė mund tė eliminojnė gabimet e parashikimeve, qė nga aktivizimi i neuroneve, deri te lidhjet e tyre, nga lėvizjet e syve e deri te vendimet e marra nė jetėn e pėrditshme.

Marrim si shembull elasticitetin e neuroneve, qė si ide tashmė ėshtė pranuar nga shumė shkencėtarė se, duke fituar eksperiencė, truri modifikon rrugėt e tij tė brendshme dhe gjithashtu lidhjet e tij.

Kjo teori, e propozuar nė vitet 1940 nga psikologu kanadez Donald Heb, konsiderohet si mekanizmi me bazė nė tė kuptuarin dhe memorien. Principi i Frinston e shpjegon kėtė proces duke pėrshkruar neuronet se si ndėrveprojnė me njėri-tjetrin kur pėrballen me njė stimul tė ri. Neuroni A "parashikon" se neuroni B do tė reagojė ndaj stimulit nė njė mėnyrė tė caktuar.

Dhe nėse parashikimi ėshtė i gabuar, neuroni A do tė modifikojė forcėn e lidhjes sė tij me neuronin B, pėr tė pakėsuar hapėsirėn e gabimit.

Praktikisht, truri do tė modifikojė parashikimet e tij tė brendshme, deri sa ta pakėsojė gabimin nė minimum dhe rezultati ėshtė krijimi i njė arsyetimi ose magazinimi i njė kujtimi.

Nė teori, gjithēka shkon mirė, por si do tė dimė nėse truri real funksionon pikėrisht kėshtu? Pėr t‘iu pėrgjigjur kėsaj pyetjeje, Friston dhe tė tjerė kėrkues janė pėrqendruar nė koren e kokės, shtresa prej tre milimetrash qė formon sipėrfaqen e jashtme tė trurit.

Ajo ėshtė qendra e funksioneve "tė larta", si tė njohurit, tė kuptuarit, perceptimi dhe tė folurit.

Ka njė anatomi precize, njė hierarki shtresash me neurone, ku ēdokush prej tyre ėshtė i lidhur me neuronet e niveleve tė tjera. Friston ka krijuar njė simulim kompjuterik tė kores sė kokės me shtresa neuronesh, qė marrin dhe transmetojnė sinjale: ato qė shkojnė nga nivelet mė tė larta drejt niveleve mė tė ulėta pėrfaqėsojnė parashikimet e brendshme tė trurit, ndėrsa ato qė shkojnė nė sensin e kundėrt pėrfaqėsojnė perceptimet sensoriale.

Kur vjen njė informacion, neuronet e nivelit tė lartė rregullojnė parashikimet e tyre nė bazė tė teorisė sė Bayes. Mund tė duket si njė simulim abstrakt, por ka njė qėllim konkret: kjo i lejon shkencėtarėt tė kuptojnė se cilat skema duhet tė kėrkojnė nė trurin njerėzor.

Nė vitin 2007, ekipi kėrkimor pėrdori imazhe tė marra nga rezonancat magnetike pėr tė ekzaminuar se ēfarė ndodh kur sytė tanė janė duke parė.

Vullnetarėt shikonin dy seri pikash nė lėvizje, tė cilat ndonjėherė lėviznin nė sinkroni dhe disa herė nė mėnyrė mė tė ērregullt. Skema e kėtij aktiviteti korrespondonte mjaft mirė me modelin e Friston dhe kėshtu u vėrtetua hipoteza se sinjalet qė shkojnė nga lart poshtė vlejnė pėr tė korrigjuar ndjeshėm gabimet e parashikimeve.

Madje ėshtė vėrtetuar se e njėjta gjė vlen edhe pėr sinjalet akustike. Por disa tė tjerė nuk besojnė se principi i "energjisė sė lirė" ėshtė i vlefshėm. Gjithsesi, ka shumė pėr t‘u punuar, por deri mė tani puna e Friston ėshtė ajo mė shpresėdhėnėsja. Do tė duhet kohė pėr tė vlerėsuar punėn e tij, por deri mė tani ajo mbetet hipoteza mė e rėndėsishme.

Pjesa mė e madhe e modeleve tė tjera ėshtė tepėr e limituar, duke marrė nė konsideratė vetėm njė aspekt tė funksionimit tė trurit. Ndėrsa ai i Friston i afrohet mė shumė njė teorie tė pėrgjithshme, asaj ēfarė tė gjithė shkencėtarėt duan tė formulojnė.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Admin prej 04.06.09 22:36

Misteret e mendjes

Misteret e mendjes mbledhin shkencėtarėt dhe fetarėt pėr tė zbuluar fuqinė e njeriut! Si pėrmirėsohet ērregullimi hiperaktiv i deficitit tė vėmendjes? Pėr herė tė parė bashkohen nė njė studim njerėz tė rėndėsishėm nga dy grupe tė kundėrta tė shoqėrisė: shkenca dhe feja.

Kėtė e ka realizuar e para qendėr nė botė qė merret me studimin e ndėrgjegjes sė njeriut, Qendra Oksford pėr shkencėn e mendjes (OXSCOM). Mendja e njeriut, edhe pse me pėrmasa tė vogla, ėshtė burim i njė pafundėsie misteresh.

Me anė tė fantazisė apo besimit ajo jo vetėm mund tė prodhojė histori, por edhe mund tė shėrojė sėmundje apo dhimbje qė hasen kur nuk ka shkaqe tė pėrgjithshme pėr to (dhimbjet neuropatike).

Por tė dy kėto grupe nuk kanė qenė nė gjendje tė shpjegojnė saktėsisht ekzistencėn e disa njerėzve anormalė, qė thuhet se mund tė shndėrrohen nė kafshė apo mund t'i mbijetojnė kohės.

Edhe pse kanė qindra vjet qė diskutohen, ata akoma quhen pjellė e fantazisė sė njeriut. Qytetarėt e thjeshtė, qė janė viktimat e fenomeneve tė tilla, shpeshherė i bien ndesh kėtij opinioni prej "ekspertėsh".

Vampirėt kafshojnė jashtė Brumit

Mitet urbane rastėsisht po i shtyjnė paksa kufijtė e besimit, por pėr njerėzit e Birminghamit nuk ėshtė e lehtė tė qeshin me mundėsinė se njė vampir po strehohet nė qytet.

Historitė e njė njeriu qė krekoset rrugėve, duke zhytur dhėmbėt tė kalimtarėt, filluan tė shfaqen nė zonėn Uard End tė qytetit muajin e kaluar.

Sipas zėrave, ai kafshon njė njeri qė ecėn nė rrugė, mė pas u hidhet banorėve tė afėrt qė vijnė nė ndihmė tė tij. Media lokale ėshtė "pėrmbytur" me thirrje nga banorėt e qyteteve Saltlei, Smoll Heth dhe Alum Rok, qė kanė dėgjuar pėr sulmet dhe njerėzit e kafshuar qė kanė dalė pėr ndihmė para dyerve tė tyre.

Policia e Uest Midlandsit beson se ata po ndikohen nga njė rrėfenjė se sa nga njė gjakthithės qė sillet rrotull.

"nė nuk kemi marrė mė thirrje nga banorė qė ankohen e janė kafshuar. Kjo duket se ka qenė njė mit urban", tha njė zėdhėnės nė "Birmingham Evening Mail". Ata qė deklarojnė se kanė parė njė sulmues, thonė se ai ėshtė i zi dhe afėr tė tridhjetave. Edhe pse policia mendon se ai ėshtė njė lugat, disa banorė nuk janė tė sigurtė se duhet ta besojnė kėtė.
Opinione

"Ajo qė kam dėgjuar ėshtė se ka njė burrė qė del rrugėve dhe sulmon njerėzit si qen i tėrbuar dhe i kafshon ata", tha Xhozefina Mekneli, qė punon nė pubin "Old Barlei Mou" nė Uard End. "Tė bėn tė dridhesh".
"E dėgjova historinė tė berberi dje", tha Atė Antoni Rohan, i kishės "Holy Family Catholic" nė Smoll Heth. "Ata mė pyetėn nėse unė besoj nė vampirėt dhe unė u pėrgjigja jo. Mė pas shitėsja e ėmbėlsirave mė shpjegoi gjithēka. Nuk jam i shqetėsuar, mendoj. Kam njė tufė me kryqe nė shtėpi".

Testi biologjik pėr ērregullimin e vėmendjes

Ėshtė zhvilluar testi i parė pėr ērregullimin hiperaktiv tė deficitit tė vėmendjes (ADHD).

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jon prej 27.10.09 22:45

Truri, arma moderne e sė ardhmes
Njė nga drejtimet nė tė cilat bėhen prej vitesh kėrkime ėshtė fuqia misterioze e trurit tė njeriut. Ky ėshtė njė drejtim, qė gjithnjė ka tėrhequr vėmendjen e shteteve tė zhvilluara dhe tė qeverive qė ata drejtojnė.

Para disa dekadash e mė tutje, shumė njerėz qė kishin aftėsi tė rralla psikike, filluan tė shiheshin mė seriozisht nga shkenca. Ata nuk ishin mė njerėz qė thonin broēkulla, por ishin njerėz qė mund tė dinin gjėra qė askush nuk imagjinonte.

Bėhej fjalė pėr njerėz, tė cilėt arrinin qė tė bėnin parashikime apo arrinin tė shikonin vende tė ndryshme, me anė tė vėnies nė funksion tė trurit tė tyre, duke kryer njė lloj udhėtimi intuitiv, nė tė cilin arrinin qė tė shikonin realisht vende e persona.

Ky duket si njė skenar filmash fantastiko-shkencor, por realisht ėshtė njė e vėrtetė e thellė, e cila tregon se njeriu ka aftėsi tė pashfrytėzuara, tė cilat tė ēojnė deri nė nivele tė tilla, qė tė kujtojnė fuqitė e mbinatyrshme tė faraonėve tė lashtė.

Por ē'ėshtė kjo teknikė, ēfarė kryen, kush mund ta arrijė, a janė tė tėrė njerėzit tė aftė qė tė kenė fuqi, tė cilat momentalisht konsiderohen paranormale, utopike apo tė paarritshme?

Amerikanėt e quajnė "Remote Viewing" (Shikim nė distancė) RV. Nė fokusin e instituteve tė ndryshme, ka kohė qė ėshtė vendosur nė qendėr tė optikės aftėsia e kėtyre njerėzve, qė arrijnė qė tė shohin nė distancė mijėra kilometrash atė qė ndodh, duke pėrdorur fuqinė e trurit tė tyre.

Kjo ėshtė njė aftėsi psikike qė tė lejon tė perceptosh vende, persona dhe veprime, gjė tė cilėn e bėn pa ndihmėn e asnjėrės prej shqisave (tė paktėn kėtyre qė njihen).

RV shpeshherė quhet edhe doktrina psikike. Ėshtė nė kufijtė e tė pabesueshmes ajo qė mund tė arrijnė ata qė praktikojnė diēka tė tillė. Nuk ka kufi pėr kėta njerėz. Ata arrijnė qė tė monitorojnė me anė tė trurit tė tyre ēdo gjė nė galaksinė tonė.

Mund tė shohin nėn shtresa toke, njė mal nė Jupiter, njė fėmijė tė humbur, njė trup tė varrosur diku, njė njeri qė mbahet peng me mijėra milje larg, mund tė shohin brenda Pentagonit, Kremlinit, Vatikanit etj. Pėr ta nuk ka kufij.

Ingo Swann dhe Harold Sherman kanė pohuar qė tė kenė kryer RV tė sipėrfaqes sė Mėrkurit dhe tė Jupiterit. Ky eksperiment u zhvillua mė 27 prill 1973. Dr.Russell Targ dhe Dr. Harold Puthoff, studiuan Ingo Swann dhe Harold Sherman, me qėllim vėrtetimin e saktėsisė sė informacionit qė ata pohonin se shikonin me anė tė trurit, si dhe studimin e fenomenit.

Ata arritėn qė tė shohin sipėrfaqet e planeteve nė fjalė dhe bėnė edhe vizatime qė tė tregonin atė qė ata kishin parė. Mėnyra qė do tė vėrtetohej apo do tė hidhej poshtė njė gjė e tillė ishte verifikimi i tė dhėnave, duke i krahasuar me ato qė vinin nga burimi mė i besueshėm nė kontrollin e hapsirės qiellore, NASA. Sondat "Mariner 10" dhe "Pioneer 10", kishin kryer kėrkime dhe kishin fiksuar pamje tė planeteve, tė cilat u krahasuan mė tė dhėnat qė sollėn dy personat, qė pohuan se kryen njė udhėtim mendor deri nė ato planete.

U hapėn diskutime tė ndryshme dhe, duke krahasuar ato qė kėta njerėz treguan se kishin parė, u kundėrshtua vėrtetėsia e tyre, sepse 46% ishin informacion i pasaktė. Gjithsesi nuk u arrit tė shpjegohej se si ishte e mundur qė arritėn tė tregonin 50% informacion tė saktė (gjithnjė nėse ka qenė kaq e jo mė shumė).

Nga studime qė u bėnė nė kėtė drejtim ėshtė arritur nė njė shifėr tė tillė ku ndoshta njė nė 65 persona qė ushtrojnė RV, mund tė arrijė qė tė kryejė udhėtime yjore psikike, pra, duke pėrdorur fuqinė mendore. Nė kėto udhėtime thyhen barrierat kohė hapėsirė dhe mund tė kryesh ėndrrėn e tė gjithė njerėzve, udhėtimin nė kohė, pavarėsisht se jo fizikisht, por vetėm mendėrisht.

Kėto pėrfundime janė shokuese, por shumė studies edhe pse nuk kanė arritur qė tė japin shpjegime pėrfundimtare nė lidhje me to, nuk i mohojnė si fenomene.

Gjithsesi nė kėtė eksperiment tė vitit 1973, udhėtimi yjor qė kryen ata dy individė ishte shumė i shpejtė dhe mendohet se, ndoshta mund tė kenė lėvizur edhe nga njė galaksi nė tjetrėn, pasi qė tė kontrollosh aftėsi tė tilla duhet shumė praktikė dhe njė kohė e gjatė qė tė ushtrohesh duke zbatuar njė disiplinė tė hekurt.

Gjithsesi, duke krahasuar tė dhėnat qė ata dhanė para 30 e ca vjetėsh, me ato tė sotmet, ėshtė arritur nė pėrfundimin se ata njerėz e kanė kryer njė udhėtim tė tillė.

Gjithsesi njė rast i ngjashėm, pra i njė njeriu qė kishte aftėsi tė tilla tė rralla gjendet edhe nė vitin 1958, ku mė vonė u bė edhe njė libėr pėr tė. Ai quhej Kuda Box dhe ishte njė indiano-amerikan.

Arrinte qė tė lidhte disa metra fasho apo ēdo lloj cope tjetėr, rreth syve dhe tė gjente ngjyra objektesh pas shpinės sė tij, tė lexonte libra pa i parė fare, tė shikonte foto revistash edhe pse ishin nė cepin tjetėr tė dhomės e pas shpinės sė tij.

U quajt njeriu me sytė me rreze X, por sigurisht qė nuk u mor seriozisht. Ai nuk kėrkoi kurrė qė tė bėnte reklamė pėr atė qė ai kryente dhe pėr fuqinė qė kishte. Personi qė shkroi pėr tė ishte studiues dhe gjithnjė besoi te fuqia e Kudės. Mendohet se tė tėrė njerėzit mund tė arrijnė diēka tė tillė, por duhet ditur mėnyra e ēlirimit tė njė fuqie tė tillė.

Nė kėrkime tė ndryshme qė janė bėrė pėr tė mėsuar zanafillėn e kėtij fenomeni, ėshtė vėrejtur se nė disa tempuj priftėrinjsh nė Tibet, apo edhe nė Indi ekzistojnė njerėz qė kanė njė aftėsi tė tillė nė shkallė superiore.

Gjithsesi, edhe pse ėshtė pjesė e kulturave tė lashta, ky fenomen, tė paktėn pėr aq sa dihet, ka filluar qė tė studiohet seriozisht nė 40 vitet e fundit. CIA dhe US Army, kanė investuar nė projekte tė veēanta qė merren me kėrkime nė drejtimin e RV. Programi, i cili merret me kėrkime nė kėtė fushė quhet "Stargate". Sigurisht qė ky ėshtė njė prej atyre programeve kėrkimorė qė mban mbi vete vulėn "TOP SECRET".

Njerėzit qė janė pėrfshirė nė kėtė program u vunė nė lėvizje gjatė identifikimit tė vendndodhjes se Gedhafit tė Libisė, mbi tė cilėn Forcat Ajrore amerikane bombarduan me precizion. Njė tjetėr lėvizje e tyre ėshtė edhe evidentimi i njė vendndodhje tė njė avioni nė Afrikė.

Edhe pse kjo eksperiencė ėshtė deri diku e pabesueshme, media nuk ėshtė treguar kurrė skeptike nė lidhje me kėtė realitet. Tipik ėshtė raporti i zonės Sacramento.

Nė 28 nėntor tė vitit 1995, stacioni televiziv Chanel 10, do tė prezantonte Alan Frio dhe Beth Ruyak si "evidenca tė reja emocionuese", tė cilat provojnė ekzistencėn dhe realitetin e fenomenit RV. E njėjta histori do tė rrėfehej edhe nga 'Sacramento Bee' dhe 'Associated Press' nė njė artikull mbi "Stargate", shkruajtur nga Richard Cole.

"Njė praktikues i talentuar i RV, pikturoi mulli me erė, ndėrkohė qė personi qė iu kėrkua qė tė shikonte, gjendej pikėrisht nė njė fermė me mullinj me erė nė Altamont Pass, nė njė distancė tė konsiderueshme nga vendndodhja e tė parit", shkruan Cole.

Shikuesi i talentuar ishte Joe McMoneagle, njė ish-pjestar nė projekte ushtarake tė kėsaj natyre. Cole nuk ishte njė vėzhgues i thjeshtė, pasi shkrimin e tij ai e bazon nė referencat e Dr. Jessica Utts dhe tė njė profesori tė Universitetit tė Kalifornisė, Davis, i cili gjithashtu kishte punuar pėr qeverinė nė njė projekt tė kėrkimeve tė natyrės psikike.

Nė emisionin televiziv tė Channel 10, Dr. Utts, konfirmoi se kishte arsye tė shėndosha qė tė besohej se Joe McMoneagle kishte fuqi tė mėdha psikike. Ai kishte shėrbyer nė ushtrinė amerikane pėr mė shumė se 16 vjet.

Ai ka deklaruar, se ka ndihmuar qė tė lokalizohet vendndodhja e pengjeve tė marra nga Irani, nė periudhėn kur ishte President Xhimi Karter. Tashmė ai ėshtė njė kėshilltar psikik.

Nė sajė tė pikturave qė ai i dha Dr. Utts, kjo e fundit pohoi se ai kishte kryer njė udhėtim tė tillė, pra kishte praktikuar RV. Ishte njė lloj eksperimenti ku njė person u dėrgua nė distancė miljesh pėr t'u gjetur dhe pėr t'u pėrshkruar vendi nė tė cilin ai ndodhej.

McMoneagle ėshtė vetėm njė nga njerėzit qė kanė aftėsi tė tilla, tė cilėt u studiuan nga Targ dhe Puthoff nė Stanford Research Institute (SRI) nga 1973 deri nė vitin 1989 e mė pas, nga Science Applications International Corp., e cila bėri kėrkime nė kėtė drejtim nga 1992 deri nė 1994.

Mark Mansfield, zėdhėnės i CIA-s, do tė deklaronte se CIA, ėshtė duke marrė nė konsideratė edhe njė herė projektet qė kanė tė bėjnė me fenomenet parapsikologjike, dhe mbi tė gjitha me RV, pėr tė pėrcaktuar rolin e tyre pėrfundimtar nė shėrbim tė shėrbimeve inteligjente.

Ai vinte nė dukje se programi "Stargate" nuk ishte mė ai i dikurshmi dhe ishte ndėrprerė prej kohėsh. Gjithsesi janė rreth 60 studiues tė psikikės qė kanė dhėnė kontribut njėherėsh pėr projektet qeveritare. Njė prej tyre, David Morehouse, u rekrutua kur mori nje plumb nė kokė nė Jordani dhe pas kėsaj, filloi qė tė kishte vizione dhe makthe, njėlloj sikur ti pėrjetonte sė gjalli. Ai shkroi edhe librin "Luftėtari Psikik". Shembuj tė tillė ka plot dhe mendohet se ka akoma mė shumė, nga ata qė nuk deklarojnė gjė fare, pasi ėshtė njė eksperiencė e pabesueshme dhe shpesh herė edhe bezdisėse pėr atė qė e ushtron.

Pėrveē njerėzve qė arrijnė tė aktivizojnė RV pas aksidentesh ose vuajtjesh fizike tė rastėsishme, ka edhe nga ata qė nė sajė tė njė disipline tė fortė dhe rregullash arrijnė tė bėhen "shikues".

Kėto janė disa nga projektet mė ambiciozė e mė sekretė, jo vetėm nė Amerikė, por edhe nė shumė shtete tė tjera. Njė gjė ėshtė e sigurt, e vėrteta ėshtė mė e pabesueshme se fantazia.

K.Bajraktari
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jon prej 27.10.09 22:51

Sekretet e trurit: Masa gri qė na jep identitetinTruri ėshtė organi mė i ndėrlikuar, mė i pakuptueshėm dhe enigmatik i trupit tonė. Ne mund tė emėrtojmė pjesė tė tij, por dija jonė ėshtė e kufi zuar nė lidhje me funksionin e kėtyre pjesėve dhe mbi tė gjitha me lidhjen qė ato kanė me njėra-tjetrėn. Nė njė libėr tė fundit tė njė mjekeje qė ėshtė marrė pėr njė kohė tė gjatė me studimin e kėtij organi jetik tė trupit tonė janė pėrmbledhur tė gjitha faktet e njohura shkencėrisht deri mė tani pėr trurin, si edhe shpjegohet struktura, funksioni dhe problemet e tij.

Truri moral

Kur punėtori i hekurudhės Fienas Gage pėsoi njė goditje nė fytyrė ndėrsa po shponte me eksploziv njė mur nė vitin 1948, pa dashur dha njė nga informatat e para nė lidhje me funksionimin e kėtij organi. Shpėrthimi kishte shkaktuar njė vrimė qė niste nė faqe dhe pėrfundonte nė tru, madje nė majė tė kokės dhe kjo i kishte shkaktuar humbjen e shikimit nė syrin e djathtė. Nė dukje ky ishte dėmi i vetėm fi zik qė iu shkaktua, ndėrkohė qė pas kėtij incidenti, personaliteti i tij ndryshoi kryekėput. Nga njė njeri i pėrgjegjshėm, i sjellshėm dhe i qetė ai u bė njė person i ashpėr, i pamėshirshėm dhe madje shoqėrisht i papėrgjegjshėm. Kjo tregoi se dėmi fizik qė shkaktohet nė disa zona tė trurit mund tė ēojė nė ndryshim rrėnjėsor tė personalitetit.

Besimi dhe supersticioni


Sistemi i besimit tė njerėzve ėshtė njė ndėrthurje e gjeneve me kulturėn, mėnyrėn e rritjes. Tė gjitha kėto pėrbėjnė edhe kornizėn e pėrvojės njerėzore. Por, disa aspekte mund tė kenė njė ndikim tė drejtpėrdrejtė nė aktivitetin e trurit. Disa shkencėtarė sugjerojnė se pėrvojat e mbinatyrshme qė deklarohen se janė pėrjetuar nga disa njerėz mund tė jenė edhe pasojė e "shqetėsimeve" tė trurit. Ndjesia e ekstazės qė i shoqėron pėrvoja tė tilla tė ēuditshme dhe tė rralla u ėshtė atribuuar deri mė sot ēarjeve tė vogla nė lobin temporal. Shqetėsimet nė lobin temporal lidhen edhe me ndjesinė e njė pranie tė padukshme, qė disa njerėz thonė se pėrjetojnė nė momente tė ndryshme tė jetės sė tyre. Tė tilla janė pėr shembull pėrvojat e dikujt me shpirtrat apo fantazmat. Ndėrsa pėr sa u pėrket tė ashtuquajturave pėrvoja jashtė trupit, ato, sipas disa shkencėtarėve, janė tė lidhura me aktivitetin e pakėsuar tė lobeve paralele, tė cilat normalisht japin njė qartėsi dhe ekuilibėr nė lidhje me perceptimin tonė tė kohės dhe hapėsirės.

Krijimtaria

Tru tė ndryshėm kanė karakteristika tė ndryshme. Madje, ndryshimet janė tė mėdha edhe nė trurin e muzikantėve, mes atyre qė improvizojnė dhe atyre qė luajnė duke pasur pėrballė njė pentagram. Studimet kanė nxjerrė nė dritė se lobet frontale aktivizohen kur muzikantėt lexojnė notat, por nuk funksionojnė kur muzikanti improvizon notat, duke u lėnė kėshtu hapėsirė ideve momentale. Studiuesit thonė se kjo refl ekton shumė nė proceset e krijimtarisė. Kur truri pushon pas njė aktiviteti shumė tė ngarkuar, valėt qė lėshon janė tė ndryshme nga ato qė emeton nė momentet e pikut tė punės.

Dallimet seksuale

Truri ėshtė shumė individual te njerėzit, madje po aq individual sa edhe fytyra. Ēdo njeri ka njė tru me njė ndėrtim dhe fi ziologji tė ndryshme. Ky dallim vlen edhe pėr gjinitė. Kėshtu, i ashtuquajturi corpus callosum, qė lidh dy hemisferat e trurit, ėshtė mė i zhvilluar te meshkujt se sa te femrat. Sipas disa shpjegimeve, ky ėshtė shkaku qė femrat janė emocionalisht mė tė ndėrgjegjshme se meshkujt, pasi ana e djathtė e trurit qė lidhet me emocionet ėshtė mė e lidhur me tė majtėn, qė ėshtė edhe qendra analitike e trurit. Skanimi i trurit tė homoseksualėve ėshtė i ngjashėm me atė tė femrave, pra ata janė mė tė prirur qė tė kenė njė botė emotive dhe ndjeshmėri tipike femėrore. Ndėrsa te femrat lezbike, pėr shembull, ana e djathtė e trurit ėshtė mė e zhvilluar, njė tipar qė ngjan me meshkujt heteroseksualė. Tiparet e trurit janė tė pėrbashkėta mes femrave lezbike dhe meshkujve heteroseksualė.

Personaliteti

Studimet nė lidhje me trurin kanė nxjerrė nė dritė se per-sonaliteti mund tė jetė "i dukshėm" edhe nga aktiviteti i zonave tė ndryshme tė trurit. Kėshtu, njerėzit qė pėlqejnė aventurat, gjėrat dhe eksperiencat e reja kanė njė lidhje mė tė fortė mes hippocampus-it dhe striatum-it, ndėrsa njerėzit e turpshėm shfaq-in reagime tė forta nė amygdala. Optimizmi, bashkėpunimi dhe agresiviteti janė pasojė e aktiv-iteteve tė zonave tė ndryshme tė trurit.

Rėndėsia e pėrmasave


Tru tė ndryshėm kanė madhėsi dhe peshė tė ndryshme, por ka edhe pėrjashtime. Jonathan Swift autori i "Udhėtimet e Guliverit" kishte njė tru qė peshonte 2000 gramė kur vdiq nė vitin 1754, ndėrsa truri i Ivan Pavlovit, biologut tė shquar rus qė zbuloi reagimet e Pavlovit, peshonte vetėm 1500 gramė. Kėsisoj mund tė thuhet se deri tani nuk ka ndonjė teori pėr sa i pėrket lidhjes mes peshės dhe intelektit, por tipare tė tjera mund tė jenė shumė tė rėndėsishme.

Plakja e trurit

Shumė neurone nė tru mbeten tė shėndetshme deri nė vdekje. Por truri vetė ndryshon 5-10% nė moshat nga 20 deri nė 90 vjeē. Ndryshime tė tjera pėrfshijnė zmadhim tė hapėsirave tė ndry-shme tė kafkės dhe formim tė pllakave tė caktuara trunore e ndryshime tė tjera sipėrfaqėsore nė dukje. Shkaku i kėtyre ndryshimeve nuk ėshtė shpjeguar ende. Megjithatė, njė gjė ėshtė e sigurt, se njė dietė e mirė ushqimore ėshtė shumė e dobishme pėr shėndetin e trurit, veēanėrisht pėrdorimi i peshkut nė mėnyrė tė vazhdueshme. Ndėrkaq, kėshillohet pėr "fi zkulturė" tė trurit edhe loja e shahut.

Dhimbja e kokės dhe migrena

Njė dhimbje koke ėshtė njė nga arsyet mė tė zakonshme qė na bėn tė pėrdorim aspirinat, apo paracetamolėt. Nė rastin e migrenės nuk kemi njė shpjegim fiziologjik tė kėsaj sėmundje, por mendohet se ajo shkaktohet nga procese tė funksionimit tė trurit. Zakonisht migrena prek frontin ballor tė trurit dhe lėvizja e pėrkeqėson dhimbjen. Atė e shkaktojnė disa stimuj si ushqimi, lodhja, ndryshimet hormonale, faktorė emocionalė, apo qoftė edhe njė ndryshim moti. Njė dhimbje klasike migrene mund tė zgjasė disa ditė dhe pėrsėritet pas disa muajsh.

Gjumi dhe ėndrrat

Pa gjumė do tė kishim vdekur. Gjumi ėshtė thelbėsor pėr shėndetin dhe nėse fl emė mė pak nga sa kemi nevojė jemi tė hutuar, tė papėrqendruar dhe humbasim aftėsinė e kujtesės. Megjithatė, gjumi vazhdon qė tė mbetet njė mister. Ciklet gjumė-zgjim janė tė kontrolluara nga neu-rotransmetuesit qė funksionojnė nė zona tė ndryshme tė trurit. Ėndrrat janė njė tjetėr mister shumė pak i njohur i gjumit. Ajo ēka dihet ėshtė vetėm fakti qė gjatė gjumit aktiviteti i trurit pakėsohet dhe ndodh njė lloj pastrimi kimik.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

truri

Mesazh  protoni prej 21.11.09 21:24

Mund tju them se truri pos qe eshte nje laborator organik multispektral, ai gjithashtu njekohesisht eshte edhe nje poste komandues me te cilin mund te realizohen, perfitohen apo arrihen synimet e deshiruara te qenjes se gjalle, ne rastin konkret njeriut, permes trurit> kontrollohen, koordinohen, ndihmohen, ushqehen dhe kultivohen te gjitha proceset jetike ne organizmin e gjalle te njeriut.
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A punon truri ynė me 100% tė kapacitetit ?

Mesazh  Estilen prej 18.02.10 21:40

Truri, sa % te tij jemi ne gjendje ta veme ne funksion..?

A ėshtė e vėrtetė qė ne vėmė nė pėrdorim vetėm njė fraksion tė vogėl
tė trurit tonė? Cili ėshtė funksioni i pjesės tjetėr tė tij? A mund ta
detyrojmė veten qė tė vėmė nė funksion edhe pjesėn tjetėr pėr t‘u bėrė
super tė zgjuar?


Shumė nga ne kanė dėgjuar se qeniet njerėzore vėnė nė pėrdorim vetėm
10% tė kapacitetit tė trurit tė tyre dhe e kemi marrė si njė tė
vėrtetė.

Nėse do tė mendosh se kjo ėshtė njė pėrqindje reale, atėherė tė bėjmė
pyetjen e duhur pėr kėtė rast: Si mund tė funksionojmė me njė organ
vital, i cili ėshtė nė punė vetėm me 10% tė kapacitetit tė tij? Po nė
fakt ėshtė e mundur, pasi ka njerėz qė jetojnė me njė veshkė pėr
shembull.

Por nga ana tjetėr, po t‘i referohemi rastit tė zemrės, nuk mendoj se
mund tė ekzistonte ndonjė qenie e gjallė, jo vetėm njerėzore, me njė
zemėr qė do tė kishte njė kapacitet pune prej 10%.
Po nėse, 10% i mėparshėm ėshtė i vėrtetė, atėherė me se merret 90% i mbetur?

Nga pikėpamja ekonomiko-biologjike kushton shtrenjtė tė kesh njė tru.
Ne jemi kafshė tė kėsaj Toke. Kemi lindur pėr tė qenė nė tė njėjtin
ekosistem si ēdo qenie tjetėr e gjallė, apo edhe si ēdo bimė. Si qenie
qė jemi, na duhet qė tė harxhojmė energji metabolike pėr tė rritur
trurin tonė, pra na duhet tė shpenzojmė kalori, tė paktėn 30% e
kalorive qė ne shpenzojmė, shpenzohen nga truri.

Kėshtu nėse ne e lėmė 90% tė trurit pa punė, me gjithė energjinė qė i
japim, do tė thotė qė njė pjesė e energjisė, njė pjesė jo e vogėl e saj
shkon kot. Ndoshta miti se ne kemi vėnė nė punė vetėm njė pjesė tė
vogėl tė trurit tonė, vjen nga frika qė kemi pėr faktin se nuk po
mendojmė aq thellėsisht sa duhet tė mendonim nė tė vėrtetė.

A e keni vėnė re herė pas here se do tė avanconit mė shumė nė rast se
do tė mendonit mė mirė dhe mė shumė? Ndoshta mund tė bėheshit edhe mė
inteligjentė nėse do tė arrinit tė zbulonit se si ta vinit nė
funksionim pjesėn e "fjetur" tė trurit.

A na e ka fajin shkenca..?

Ndoshta njė mit i tillė e ka origjinėn te vetė shkenca. Shkencėtarėt qė
janė marrė me studimin e trurit qė nga shekulli i 19-tė e deri nė vitet
‘39 tė shekullit tė kaluar, kishin pohuar se ata nuk mund tė kuptonin
se cili ishte funksioni i 90-tė qelizave cerebrale tė trurit tė
njeriut.

Kėsisoj, doli ideja qė truri funksionon vetėm nė 10% tė kapacitetit tė
tij. Shkencėtarėt kryen shumė eksperimente edhe me kafshė, duke i hequr
pjesė tė trurit, e duke parė mė pas sjelljen e tyre.

Nga disa eksperimente u vu re se edhe po t‘u hiqej lepujve njė pjesė e
trurit, ata nuk do tė demonstronin ndryshime nė sjelljen e tyre pas
operacionit. Bazuar nė kėto eksperimente, hamendėsime dhe hipoteza tė
tjera tė kėtij lloji, shkencėtarėt dolėn nė pėrfundimin se pjesa mė e
madhe e qelizave tė trurit nė korteksin cerebral nuk kanė njė funksion
tė pėrcaktuar.

Por fakti se nuk ėshtė gjetur misioni i kėtyre qelizave, nuk do tė
thotė se ato janė tė pavlera dhe tė kota. Pėr tė qenė tė ndershėm deri
nė fund, shkencėtarėt nuk kanė thėnė se zonat e sipėrpėrmendura nuk
kundėrpėrgjigjeshin, por se nuk kishin ndonjė funksion tė dukshėm.

Sapo shkencėtarėt dolėn nė njė pėrfundim tė tillė, ai u pėrhap nė
variantin tashmė tė njohur se truri ynė punokėrka vetėm me 10 tė
kapacitetit tė tij dhe madje ėshtė shkuar edhe mė tej, kur ėshtė
deklaruar se po tė arrihet mėnyra e identifikimit tė vėnies nė pėrdorim
tė pjesės tjetėr tė trurit, njerėzit do tė mund tė bėheshin super tė
zgjuar.

Mjekėt sharlatanė u munduan qė me kėtė teori tė bėnin njė dorė tė mirė
parash, duke u thėnė njerėzve qė mjaftonin disa terapi tė posaēme,
ēuditėrisht tė zotėruara vetėm prej tyre, qė t‘i jepnin fuqinė e plotė
pėr tė vėnė tė gjithė kapacitetin e trurit nė punė.

Tani pa mendoni gjithė punėn qė bėn truri juaj, jo vetėm kur jeni
zgjuar, por edhe kur jeni nė gjumė. Truri komandon gjithēka qė nga
zemra, qarkullimi i gjakut, frymėmarrja, muskujt e deri tek ėndrrat.
Njė pjesė e madhe e tij merret me gjėnė mė tė bukur qė kemi, emocionet
dhe kujtimet, duke i ruajtur, forcuar e aktivizuar ato.

Njė tjetėr punė shumė e rėndėsishme ėshtė tė menduarit, tė
reflektuarit. Gjithēka, gjithmonė ėshtė nė lėvizje deri nė momentin e
fundit. Dhe kjo nuk ėshtė pak. Ndaj duaje, ose humbe trurin tėnd.

Po ta shohėsh trurin ndėrsa punon, ai ėshtė si njė muskul gjigand, i
pėrshkuar nga degėzime tė pafundme enėsh gjaku e pulsimesh. Vetėm duke
parė pamje tė tilla, duhet tė jemi skeptikė ndaj thėnies se vetėm 10% e
kėtij organi jetėsor ėshtė nė punė.

Por njė fakt ėshtė i vėrtetė. Neuronet e trurit duhen vėnė nė punė.
Sikurse edhe qelizat e tjera tė trupit. Nėse nuk i vė nė punė, ato do
tė "vdesin". Nėse ndaloni sė menduari, sė kryeri ushtrime tė ndryshme,
do tė humbisni aftėsinė e cilėsisė sė veprimeve, do tė humbisni
aftėsinė e tė menduarit, ndaj kėshilla e vetme ėshtė: vėreni nė punė
trurin tuaj dhe mendoni se thėnia e mėsipėrme ėshtė thjesht njė mit.

Keni gjithēka ka nė dispozicion, keni 100% njė organ tė mrekullueshėm,
nga i cili varet e gjithė jeta juaj. Pėrdoreni si duhet dhe do t‘ia
kaloni mirė. Ah, por mos harroni zemrėn.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Elizza prej 05.04.10 12:47

Truri i njeriut - Njė 'mister i pazgjidhur'


"Truri i njeriut ėshtė objekti mė i mrekullueshėm dhe mė i mistershėm nė gjithė universin"- Henry F. Osborn, antropolog.

"Si arrin truri tė lind mendime? Ky ėshtė problemi kryesor, tė cilit ende nuk i kemi gjetur zgjidhje." - Charles Sherrington, fiziolog.

"Pavarėsisht nga grumbullimi i vazhdueshėm i njohurive shumė tė hollėsishme, mėnyra nė tė cilėn funksionon truri i njeriut mbetet akoma njė mister i thellė."- Francis Crick, biolog.

"Kush flet pėr njė kompjuter si pėr njė 'tru elektronik', nuk ka parė kurrė njė tru." - Dr. Irving S. Bengelsdorf, redaktor shkencor.

"Kujtimet tona aktive magazinojnė miliarda herė mė shumė informacione se njė kompjuter i madh modern." - Morton Hurt, shkrimtar shkencor.

"Pasi truri ėshtė i ndryshėm dhe pafundėsisht mė i ndėrlikuar se qdo gjė tjetėr qė ekziston nė universin e njohur, pėrpara se tėkemi mundėsinė tė sundojmė natyrėn misterioze tė trurit, do tė na duhet tė heqim dorė nga disa prej bindjeve tona mėtė forta." - Richard M. Restak, neurolog.

Nė lidhje me humnerėn qė ndan njeriun nga kafshėt, Alfred R. Uolles, 'bashkautor i teorisė sė evolucionit', i shkroi Darvinit: "Seleksionimi natyror do ta kishte pajisur njeriun e egėr me njė tru pak mė superior se ai i majmunit, ndėrsa ai zotron njė tru paska mė inferior se ai i njė pėrfaqėsuesi mesatar tė shoqėrisė sonė tė shkolluar." I befasuar nga ky pohim, Darvini ia ktheu: "Shpresoj qė ti tė mos kesh vrarė plotėsisht krijesėn tonė tė pėrbashkėt."

Tė pohosh se truri i njeriut ka evoluar nga ai i njonjė kafshe, do tė thotė tė sfidosh arsyen dhe faktet. Shumė mė i logjikshėm do tė kishte qenė pėrfundimi:

"Nuk kam tjetėr zgjidhje, pėrveqėse tė pranoj ekzistencėn e njė Intelekti suprem, pėrgjegjės pėr projektimin dhe zhvillimin e lidhjes sė pabesueshme tru-mendje, diqka qė tejkalon tejet mase mundėsitė e kuptueshmėrisė njerėzore....Mė duhet tė besoj se e gjithė kjo ka pasur njė fillim inteligjent, se Dikush e ka bėrė kėtė tė mundur."- Dr. Robert J. White, neurokirurg.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Elizza prej 01.05.10 18:37

Studim i ri mbi trurin hedh dritė tek pėrdorimi i gjuhės


Shkencėtarėt thonė se njė studim i ri pėr trurin hedh dritė tek tė folurit dhe mėnyra e artikulimit tė fjalėve. Studimi i kryer nė San Diego, Boston dhe Nju Jork po i ndihmon shkencėtarėt tė kuptojnė njė pjesė tė rėndėsishme tė trurit, tė njohur si Broka.

39-vjeēarja Denise Harris po i ndihmon shkencėtarėt pėr kėtė studim. Ajo vuan nga epilepsia dhe ekspertėt nė qendrėn mjekėsore tė Universitetit tė Nju Jorkut po monitorojnė krizat e saj tė konvulsionit, me shpresėn qė tė kryejnė njė operacion pėr zbutjen e tyre.

"Gjatė gjithė jetės kam qenė me mjekime dhe tani ilaēet nuk mė bėjnė mė efekt. Vazhdoj tė kem konvulsione, por bazuar tek studimi, kur mjekėt tė heqin atė pjesė tė trurit prej nga ata mendojne se vijnė konvulsionet, besohet se ato do tė pakėsohen".

Ndėrsa Harris ndodhet nė spital, ajo po i ndihmon shkencėtarėt tė mėsojnė se si truri e kupton dhe e pėrdor gjuhėn.

Rezultatet e punės, tė bazuara tek studimet pėr trurin e Denisės dhe pacientėve tė tjerė, u publikuan nė gazetėn Science.

Duke pėrdorur njė proces tė quajtur Elektrofiziologjia Inter-kafkore, provat klinike nė Boston dhe nė Nju Jork zbuluan se njė pjesė e vogėl e trurit e njohur si zona Broca, llogarit tre funksione tė ndryshme tė gjuhės, tė gjitha brenda njė ēereku tė sekondės. E para merret me njohjen e fjalės, e dyta me tė kuptuarit e kontekstit tė fjalės nė fjali dhe e treta na lejon tė artikuojmė fjalėn pėrmes tė folurit.

Njė nga autorėt e studimit, Eric Halgren i shkollės sė mjekėsisė nė Universitetin e Kalifornisė tė San Diegos, thotė se kjo pjesė e trurit luan rol qendror tek gjuha.

"Ne mundėm tė gjejmė se brenda njė distance prej 1 centimetri, kishte zona tė ndryshme tė trurit qė kryejnė disa procese njėkohėsisht, por shumicėn e kohės kryejnė procedura tė ndryshme, nė interval kohe tė ndryshme, qė tė gjitha brenda njė zone tė vogėl".

Njė tjetėr autor i studimit, Ned Sahin, doctor i shkencave nė universitetin e Harvardit dhe i shkollės mjekėsore tė San Diegos, thotė se shkencėtarėt kohėt e fundit po mendojnė se duhet ndryshuar tė kuptuarit tradicional tė trurit.

"Thuajse ēdo libėr fillestar shkollor, si dhe specialistėt qė praktikojnė nė fushėn e patologjisė sė tė folurit, psh, thonė se ka njė ndarje detyrash dhe tė punės mes dy pjesėve tė ndryshme tė trurit, zona e Broka-s nė pjesėn e pėrparme tė trurit dhe ajo Wernicke, nė pjesėn e pasme. Brocas kryen funksionin e prodhimin tė tė folurit ndėrsa Wernicke kryen atė tė tė kuptuarit".

Ky studim tregon se zona e Brocas kryen mė tepėr funksione nga sa mendonin shkencėtarėt. Studjuesi Sahin thotė se shkencėtarėt po kuptojnė pėrherė e mė tepėr se pjesė individuale tė trurit kanė funskione tė shumėfishta.

Erik Halgren thotė se megjithė shtimin e njohurive, shumė prej tyre lidhur me trurin, mbeten ende tė panjohura.

"Si arrin njė copė mishi, qė nuk ndryshon shumė nga njė muskul dhe qė i ngjan njė tasi me supė, tė prodhojė dhe realizojė tė menduarit? Ky ėshtė njė mister i plotė".

Profesori thotė se studimet pėr trurin po hedhin dritė tek njė pjesė e sė panjohurės sė madhe, dhe mundet qė njė ditė ky mister tė zgjidhet.

//Voa News//
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Elizza prej 25.05.10 19:25

Lėndimet e trurit dhe lidhja e tyre me gjumin


"Njerėzit me dėmtime tė trurit mund tė prodhojnė sasi tė ulėt tė melatonin-es, e cila ndikon nė gjumin e tyre", sipas njė studimi tė publikuar mė 25 maj 2010 nė Neurologjia, revistė mjekėsore e Akademisė Amerikane tė Neurologjisė.

Pėr studim u morėn 23 njerėz qė kishin njė dėmtim tė rėndė traumatik tė trurit me njė mesatare prej 14 muaj mė parė dhe 23 njerėz tė shėndetshėm tė sė njėjtės moshė, tė cilėt kaluan dy netė nė njė laborator gjumi.

"Ne e kemi tė njohur se njerėzit shpesh kanė probleme me gjumė pas njė dėmtimi tė trurit, por ne nuk kemi njohuri mė shumė nė lidhje me shkaqet e sakta tė kėtyre problemeve", tha autori i studimit Shantha Rajaratnam, i Universitetit Monash nė Victoria, Australi.

Njerėzit e shėndetshėm melatonin e prodhonin mė shumė se njerėzit me dėmtime tė trurit nė orėt e mbrėmjes, kur nivelet e melatonin-es janė menduar tė rriten pėr tė sinjalizuar gjumin. Melatonin-a ėshtė njė hormon qė rregullon ritmet biologjike, duke pėrfshirė edhe gjumin.

"Kėto rezultate sugjerojnė se lėndimet e trurit mund tė pengojnė strukturat e trurit qė e rregullojnė gjumin, duke pėrfshirė edhe prodhimin e melatonin-es," tha Rajaratnam. "Studimet e ardhshme duhet tė shqyrtojnė nėse duke marrė melatonin plotėsuese mund tė pėrmirėsojmė gjumin te njerėzit me dėmtime tė trurit."

Njerėzit me dėmtime tė trurit kishin dallime tė tjera nė mėnyrėn e tyre tė gjumit. Ata kalonin mė pak kohė nė gjumė se sa pjesėmarrėsit e shėndetshem, apo nė "efikasitetin e gjumit" pėrqindja: 82 krahasuar me 90 pėr grupin e pjesmarrėsve tė shėndetshėm. Ata gjithashtu kalonin njė kohė mė tė gjatė tė zgjuar, pasi binin nė fillim, ose njė mesatare prej 62 minuta pėr njė natė nė krahasim me 27 minuta pėr grupin e tė shėndetshmve.

Pėrveē kėsaj, njerėzit me dėmtime tė trurit kalonin mė shumė kohė nė gjumin jo-REM, nė njė fazė tė gjumit tė quajtur gjumė i ngadalshėm. Ata me dėmtime tė trurit kalonin njė mesatare prej 24% tė kohės sė tyre nė gjume te ngadalshem, krahasuar me 20% tė kohės pėr pjesėmarrėsit e shėndetshėm.

Ata me dėmtime tė trurit gjithashtu kishin mė shumė simptoma tė ankthit dhe depresionit. Megjithatė, hulumtuesit llogariten rezultatet pėr tė kontrolluar pėr ankthin dhe simptomat e depresionit dhe gjeten ende dallime nė mėnyrėn e gjumit.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Black Angel prej 29.05.10 9:31

Shume mire
avatar
Black Angel

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigjie e shkurter

Mesazh  ushtaridardan prej 02.06.10 15:23

Une mendoj se truri ndikon ne procese te jetes,si personat e ndergjegjshem,si ata te pandergjegjshem,kjo vjen si pasoj e nje zhvillimi procesi ne trurin e njeriut.Une kam pas rastin me taku njerez te luftes,ku para luftes ishin njerez te qete,te shoqrueshem,te matur.Por pas perjetimeve gjate luftes,te kete ndikuar diqka ne trurin e tyre,dhe te ken ndryshuar per shume shkalle.
avatar
ushtaridardan

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Elizza prej 27.06.10 23:27

Truri, forma e tij na tregon se kush jemi


 

Forma e trurit tonė “vendos” personalitetin tonė. Pėrfundimin e ka nxjerrė njė studim i kryer nga Universiteti i Minezotės.
Ka njė lidhje mes formės sė pjesėve tė ndryshme tė trurit dhe personalitetit tė njė individi.

Ekspertėt kanė krahasuar formėn e zonave tė ndryshme tė trurit tė nxjerra me anė tė rezonancės magnetike, me tė dhėnat mbi personalitetin.

Sipas studimit, personat qė kanė njė kore tė gjerė ballore janė zakonisht shumė studiues dhe tė ndershėm.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sheh syri apo truri

Mesazh  Zattoo prej 17.07.10 1:32

Sheh syri apo truri?Njeriu e ka tė vėshtirė tė dallojė tė vėrtetėn nga pėrfytyrimi sepse kujtesa e tij ėshtė njė pėrzierje e tė dyjave

Trurit i pėrēohen gjatė gjithė kohės njė lumė me pamje dhe imazhe vizuale nė formė shtysash elektrike. Pamjet analizohen nė qendrėn e pėrpunimit tė pamjeve nė tru.

Tė dhėnat e parėndėsishme pėrzgjidhen dhe fshihen nga kujtesa, ndėrsa ajo pakicė pamjesh thelbėsore qė janė tė rėndėsishme pėr rrethanėn futen nė vetėdijen tonė.

"Vetėm nė sajė tė kėtyre pėrthithjeve tė pėrzgjedhura njeriu arrin tė orientohet nė kėtė botė", thotė filozofi Daniel Sennett nė librin e tij "Shpjegim i vetėdijes" (Erklärung des Beėußtseins).

Nėse truri jonė do tė ruante dhe pėrpunonte tė gjitha pamjet dhe imazhet qė na shfaqen para syve ēdo moment, do tė duhej njė punė kolosale nga ana e tij dhe gjithashtu njė kohė shumė e gjatė pėrpunuese. Nė kėtė mėnyrė, ne regjistrojmė vetėm atė qė ndryshon dhe pjesėn tjetėr e marrim si tė pandryshueshme.

Truri pėrkufizon ēdo hollėsi tė sė vėrtetės, qė e merr nė mėnyrė tė vetėdijshme, me shumė elementė nga thesari i pėrvojės dhe pėrfytyrimit nė njė gjurmė tė vetme tė tėrėsisė. Rrallė herė qėllon qė tė na vėrtetohet se nuk jemi duke pasur njė shikim tė vėrtetė tė botės.

Shkencėtari Stephen Kosslyn thotė se njeriu e ka tė vėshtirė tė dallojė tė vėrtetėn nga pėrfytyrimi sepse kujtesa e tij ėshtė njė pėrzierje e tė dyjave.

Edhe ngjyrat janė njė lloj pėrthithje e jona, tė cilat nė tė vėrtetė nuk gjenden. Kėtė e ka zbuluar qė nė fund tė shekullit XVIII Isaac Newton, i cili thoshte se sendet apo drita nuk kanė ndonjė ngjyrė, por ėshtė truri ynė qė u jep atyre njė tė tillė.

Daniel Simons, psikolog nė Universitetin "Harvard", bėri njė eksperiment tė tillė: Dikush pyet njė kalimtar se cilėn rrugė duhet tė marrė pėr tė arritur nė filan vend. Gjatė kohės qė kalimtari ėshtė duke dhėnė shpjegime kalojnė dy vetė me njė derė tė madhe tė cilėn e ulin pėrkohėsisht mes bashkėbiseduesve nė fjalė.

Njėri prej tyre qė po mbante derėn ndėrron vend me atė qė kishte pyetur kalimtarin. Nė 50 pėrqind tė rasteve kalimtarėt nuk e dalluan qė personi qė i kishte pyetur ishte larguar tashmė, por vazhduan t'i pėrgjigjeshin personit tė ri qė kishin pėrballė, ndonėse ai nuk kishte as veshje apo zė tė ngjashėm me personin qė i kishte bėrė pyetjen.

Ky eksperiment dhe shumė tė tjerė tė ngjashėm kanė bėrė tė pandehet ajo qė kur u bė publike nė fillim tė viteve '90-tė hasi nė shumė kundėrshtime: Ne shikojmė shumė mė pak sesa na duket se shikojmė.

Simon sqaron: "Kur vėzhgojmė njė rrethanė, pėrthithim vetėm disa hollėsira. Kėto hollėsira kufizohen nėpėrmjet kujtesės dhe fuqisė sė pėrfytyrimit. Vetėm pas kėsaj krijohet nė tru njė gjurmė mbetėse e tėrėsisė".

Njė eksperiment tjetėr i bėrė nga Daniel Simons dhe qė tregon sesi disa hollėsira na kalojnė pa u parė ėshtė ky: Iu kėrkua disa njerėzve tė numėronin pasimet e bėra nga njė skuadėr nė njė ndeshje basketbolli, e cila iu shfaq nė video.

Ndėrsa ata janė tė pėrqendruar nė numėrim pas disa minutash futet nė mes tė fushės sė lojės dikush i veshur si gorillė dhe qėndron aty pėr plot pesė sekonda e megjithatė mė tepėr se 40% e shikuesve ngritėn supet nė shenjė mohimi kur Simons i pyeti nėse e kishin parė gorillėn.

Ndonjėherė kalimi pa u parė i disa gjėrave ēon drejt pasojash fatale, si nė rastin e trafikut, p.sh. kur ndodh qė tė jesh aq i pėrqendruar nė ngarjen e makinėn dhe nuk shikon dikė qė tė pėrshėndet nga jashtė.

Buzėqeshja e Mona Lisa-s

Kur shikon Mona Lisa-n nė sy tė duket se ajo ėshtė duke buzėqeshur, por kur e hedh vėshtrimin tek goja e saj tė duket sikur ajo ka njė shprehje serioze tė fytyrės.

Shkencėtarja neurologe Margaret Livingstone shpjegon se kur ne e pėrqendrojmė shikimin nė sytė e Mona Lisa-s, nuk e shohim qartė pjesėn tjetėr tė fytyrės. Toni i paqartėsisė bie nė hijen qė lėshon nofulla e saj duke bėrė qė buzėt tė duken mė tė pėrkulura.

Nėse e ēon shikimin tek goja e saj, efekti zhduket bashkė me buzėqeshjen. Kjo ėshtė njė hile qė Leonardo Da Vinēi ka ditur ta pėrdorė me mjeshtėri.

Syri i mendjes

Trupa e Itzhak Fried i Universitetit tė California-s iu bėri matje tė rrymės sė trurit disa njerėzve, tė cilėve iu tregua njė herė piktura e Mona Lisa-s, ndėrsa njė herė tė dytė iu tha vetėm ta pėrfytyronin atė.

Masa e rrymės doli nė tė dy rastet e njėjtė dhe u vu re se ishin vėnė nė punė po tė njėjtat qeliza nervore. Fried shpjegon se syrit tė mendjes sonė i duken disa pamje si krejt tė vėrteta.

Truri nuk do t'ia dijė nėse jemi duke i parė drejtpėrdrejtė kėto pamje apo jo. Shkencėtarėt janė tė mendimit se bota jonė e pasur e shikimit ėshtė e pėrbėrė nga disa fakte mbi botėn, tė cilat janė tė pėrziera nė formėn e pamjeve tė ruajtura dhe shumėpėrfytyrimi nė njė tėrėsi funksionuese. Meqenėse ēdo njeri ka pėrfytyrimet e tij, atėherė secili jeton nė botėn e tij tė shikimit.

Richard Gregory, psikolog dhe autor i shumė librave mbi pėrthithjen nėpėrmjet shikimit, e pėrkufizon kėshtu: "Bota e pėrfytyruar nė tė cilėn secili prej nesh jeton ėshtė njė strukturė e tij vetiake. Ndonjėherė ai gėnjehet sikur po e ndan kėtė botė me dikė tjetėr, por nė tė vėrtetė secili ėshtė i vetėm nė botėn e tij".
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jon prej 17.07.10 10:32

Kujtesa, e pazėvendėsueshme pėr njeriun


Truri ėshtė motori qė komandon gjithė trupin. Kujtesa ėshtė aftėsia e njė organizmi (nėpėrmjet trurit) tė mbajė, ruajė, tė rendisė lajmet e t’i rikthejė ato.

Ajo ka tė bėjė me depozitimin e informacionit qė merret me ruajtjen dhe ripėrdorimin e tij mė vonė.

Procesi i kujtesės pėrkon me atė tė komunikimit, tė tė mėsuarit dhe tė ndėrgjegjes. Nė vitet e para tė jetės truri ėshtė si njė sfungjer qė thith ēdo gjė qė dėgjon, vėzhgon, nuhat. Mė pas, duke u rritur, aftėsia pėr tė ruajtur gjurmėt e eksperiencave reduktohet.

Truri ėshtė si njė “tryezė e vogėl prej balte”, e cila forcohet me kalimin e viteve dhe pėr tė shkruar sipėr duhet tė mėshosh dorėn gjithnjė e mė shumė. Ėshtė e kėshillueshme qė t’i lehtėsojmė sforcot e shumta, tė shmangim bezdisjen pėr tė kujtuar informacione banale.

Vetėn nė kėtė mėnyrė truri mund tė fitojė sėrish gjendjen e mėparshme. Takimet, emrat dhe numrat telefonit, janė disa nga faktorėt e shumtė qė dėmtojnė trurin, pa llogaritur mė pas pėrdorimin e telefonave celularė dhe internetin.

Tani nuk ėshtė mė e nevojshme tė kujtojmė numrat e telefonave, sepse njė gjė tė tillė na e ofron memoria e celularit. Gjithashtu, nė memorien e tyre mund tė shėnojmė edhe takimet, ditėlindjet apo ngjarjet e ndryshme.

Por sa humbim kohė duke kėrkuar rrugė tė shkurta, njė numėr i madhe kėrkimesh tregojnė se funksioni i trurit ėshtė gjithnjė e mė shumė nė rėnie. Kjo rėnie e vazhdueshme e kujtesės duket sikur e ka ulur aftėsinė e tė kujtuarit te tė rinjtė.

Njė nga studimet mė specifike dhe shqetėsuese vjen nga Irlanda. Njė profesor i neuroshkencave ka hetuar raportin mes pėrdorimit tė teknologjive tė reja dhe shėndetit. Kėtij studimi i janė nėnshtruar 3000 persona, ku gjysma e tyre kanė qenė tė rinj dhe gjyma tjetėr tė moshuar.

Nga rezultatet pėrfundimtare ėshtė vėnė re se tė moshuarit ishin nė gjendje mė tė mirė sesa tė rinjtė.

Pra, 87 pėr qind e personave mbi 50 vjeē i kujtojnė pa asnjė problem datat e ditėlindjeve tė familjarėve tė tyre, ndėrsa ata qė ishin mbi 30 vjeē kishin probleme me kujtesėn.

Duke qenė se nuk arrinin tė kujtonin datat e ditėlindjeve tė familjarėve tė tyre i shėnonin ato nė telefon. Gjithashtu, pothuajse njė e treta e personave mbi 30 vjeē janė pėrgjigjur se nuk e njohin absolutisht numrin e telefonit tė shtėpisė. Dhe pikėrisht pėr kėtė arsye mbajnė gjithmonė me vete njė celular.

Nė vitin 2001 tė njėjtin problem patėn edhe shkencėtarėt japonezė. Pėrballė pėrdorimit tė tepruar tė lojėrave elektronike nga ana e tė rinjve, profesor Toshiyuku Sawaguchi, neurobiolog nė njė universitet tė Japonisė, bėri njė hetim pėr tė verifikuar vėrtetėsinė e hipotezės sė tij.

“Po humbasin aftėsinė pėr tė kujtuar gjėrat e reja, ato tė vjetrat. Nuk kanė mė aftėsi tė ndajnė e tė zgjedhin mes informacione tė rėndėsishme apo jo. Ėshtė njė lloj shpėrhapje cerebrale”, ka pohuar ai duke e vėrtetuar hipotezėn e tij. Nga 150 persona tė analizuar, me moshė pėrkatėsisht 20-35 vjeē, 10% e tyre vuanin nga shqetėsime tė rėnda tė parakohshme tė kujtesės.

Pėr shembull, njė 28-vjeēar kishte humbur vendin e punės, sepse nuk mbante mė mend se ku do tė shkonte e kė do tė takonte. Sigurisht, ėshtė njė diagnozė e “pamėshirshme”.

Nė njė artikull tė “New York Times” David Brooks ėshtė shprehur kėshtu: “Kisha besuar se e bukura e periudhės sė re tė informacioneve ishte tė jesh sa mė i ditur, ndėrsa tani po vė re se kjo periudhė po na lejon tė jemi mė pak tė informuar”.

Shumė njerėz mendojnė se pėrdorimi i internetit ėshtė njė ndihmesė e madhe pėr ta dhe ajo qė do t’i pėrshtatej mė mirė kėsaj thėnieje ėshtė: “Unė nuk kam nevojė pėr njė kujtesė, sepse kam ‘Google’-in, ‘Yahoo’-nė dhe ‘Wikipedia’-n. Ėshtė njė “ndihmė” qė secilit prej nesh i nevojitet”.

“Kufiri ku pėrfundon kujtesa ime dhe fillon ajo e ‘Google’-it, bėhet ēdo sekondė e mė i pakapshėm dhe unė ndihem edhe mė inteligjent kur bėj njė bisedė tė zakonshme e mund tė pėrdor internetin si lidhės i mendimeve”, kėshtu ėshtė shprehur njė specialist i teknologjisė.

Nėse sot kemi njė problem tė madh me kujtesėn ndodh sepse kemi njė problem edhe mė tė madh me sensin. Njeriu ka nevojė tė dijė e tė kujtojė. Tė ngulisė ēdo ditė nė mendje mendime, ide, tė dhėna qė do tė duhej t’i pėrdorte nė momente tė caktuara tė jetės si pika referimi e orientimi.

Thuhet se ēdo njeri vlen pėr aq sa di, por harrohet apo injorohet fakti se njė njeri di aq gjėra sa mund tė kujtojė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Elizza prej 19.09.10 11:51

Truri i ndryshėm tek meshkujt dhe femrat


Njė studim ka treguar se femrat flasin shumė herė mė tepėr se meshkujt nė ditė...

Njė shkencėtare femėr, sapo ka publikuar njė libėr befasues mbi karakteristikat e trurit mes meshkujve dhe femrave, duke treguar se gratė flasin tri herė mė shumė se meshkujt nė ditė.

Neuropsikiatre dhe drejtoreshė e njė klinike nė San Francisko, sapo ka publikuar nė librin e saj tė fundit "The Female Brain" (Truri femėror), rezultatet e njė kėrkimi tė gjerė pėr diferencat mes sekseve tė bazuara mbi ndryshimet nė fiziologjinė cerebrale.

Testi, ambicioz dhe shumė i detajuar nė dhėnien e rezultateve, pėrball diferencat mes trurit mashkullor dhe atij femėror, duke arritur nė pėrfundimin tronditės se femrat flasin tri herė mė shumė se meshkujt.

Kėshtu, duke analizuar tė dhėna tė hollėsishme, neuropsikiatrja tregon se truri i meshkujve dhe ai i femrave "ėshtė i ndryshėm nga natyra". "Gratė kanė njė autostradė me ‘tetė korsi’ pėr tė shprehur emocionet e tyre, ndėrsa meshkujt e kanė tė barabartė me njė ‘rrugė fshati’, tregon nė mėnyrė figurative doktoresha. Nė fakt, nuk ėshtė pėr t‘u habitur me rezultatin se mesatarisht gratė flasin tri herė mė shumė se meshkujt, 20 mijė kundrejt 7 mijė, por me faktin tronditės se gratė duke folur shumė ndiejnė kėnaqėsi tė njėjtė me atė tė thithjes sė kokainės. Po ashtu, pėrbėrja kimike cerebrale nuk ėshtė e njėjtė mes dy sekseve sipas neuropsikiatres amerikane.

Gjithashtu, nga studimi u pa se gratė flasin mė shpejt se meshkujt dhe pėr ta bėrė kėtė vėnė nė punė mė shumė qeliza cerebrale. Nė fakt, komunikimi nuk kufizohet vetėm te tė folurit, por edhe te tė dėgjuarit, i cili ėshtė trajtuar gjerėsisht nė libėr. Sipas saj, tostesteroni, pėrgjegjės pėr "heshtjen mashkullore" influencon edhe nė kapacitetin pėr ta dėgjuar tjetrin me kujdes. Ndoshta njė mekanizėm mbrojtjeje dhe seleksionimi natyral kundėr "grave llafazane"?

Nė tė vėrtetė njė tjetėr zonė nė tru ėshtė mė e zhvilluar te meshkujt: kapaciteti pėr tė menduar pėr seksin. Nė kėtė pikė situata ndryshon: "burrat, zonėn nė tru, ku mendojnė pėr seksin, e kanė tė barabartė me njė aeroport tė madh ndėrkombėtar, ndėrsa gratė sa njė pistė tė vogėl nė njė provincė pėr parkimin e automjeteve".

Ndoshta nė kėtė ndryshim tė rėndėsishėm mes llojeve duhet kėrkuar edhe pjesa e ndryshimeve komunikuese. Kėshtu, burrat mendojnė pėr gjėra pėr tė cilat nuk mund tė flasin shpesh, dhe pėr tė cilat mjaftojnė pak fjalė.

Pėrfundimi nė testin e zhvilluar nga mjekja amerikane nė fakt nuk ėshtė pritur pozitivisht nė botėn akademike. Shumė studiues kanė avancuar kritikat mbi tezat e zhvilluar nga neuropsikiatrja amerikane, duke e konsideruar rolin e tostesteronit mė pak vendimtar nė fiziologjinė cerebrale.

Sipas kėtyre studiuesve, diferencat mes personalitetit mashkullor dhe atij femėror janė tė kushtėzuara nga kushtet sociale nė tė cilat qeniet njerėzore rriten. Deborah Cameron, profesoreshė linguistike nė Universitetin e Oksfordit, mendon se nuk ekzistojnė diferenca tė mėdha pėr sa i pėrket aktivitetit komunikues verbal.
http://B.S.//
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Berti69 prej 21.04.11 20:45

Sekretet e ndėrgjegjes

Natyra e ndėrgjegjes njerėzore ėshtė njė nga misteret mė tė mėdha tė biologjisė. Sipas disa studiuesve, mekanika e kuanteve mund tė ndihmojė pėr ta shpjeguar


Mekanika e kuanteve ėshtė njė nga teoritė shkencore mė tė rėndėsishme tė tė gjitha kohėrave, sepse ka lejuar pėrshkrimin e shumė fenomeneve subatomike. Disa studiues theksojnė se kjo mekanikė mund tė shpjegojė edhe njė nga misteret e mėdha tė biologjisė, natyrėn e ndėrgjegjes, e ndoshta edhe atė tė ėndrrave.

Shpresat janė nxitur nga modeli i kuanteve tė ndėrgjegjes, realizuar nga njė kėrkues amerikan, nga Universiteti i Floridės. Modeli frymėzohet te "kėrcimi i pamjeve" qė truri kryen pėrballė imazheve tė dykuptimta, pėr shembull njėra qė mund tė interpretohet si njė vazo apo dy fytyra.

Prej kohėsh psikologėt janė magjepsur prej faktit qė truri nuk arrin tė perceptojė dy versione njėkohėsisht...

Tė kuptosh mėnyrėn se si truri kalon nga njė version nė tjetrin mund tė hedhė dritė mbi faktin se si lind eksperienca koshiente. "Nėse arrijmė tė kuptojmė se ēfarė ndryshon nė tru kur njė person ėshtė i ndėrgjegjshėm pėr njė imazh apo jo, ndoshta mund tė zgjidhim misterin", shpjegon njė psikologe nga Harvardi.

Rivalitet dysynor

Kėrcimi i pamjeve ėshtė veēanėrisht i kuptueshėm kur truri i nėnshtrohet njėkohėsisht dy imazheve tė ndryshme pėr secilin sy, duke shkaktuar nė kėtė mėnyrė njė "rivalitet dysynor".

Nė eksperimentet qė riprodhojnė kėtė situatė, vullnetarėt vėrejnė herė pas here njė shtėpi dhe njė pamje. Kėrkuesit regjistrojnė kohėn qė kalon nė mes tė kėrcimeve dhe pėrdorin rezonancėn magnetike pėr tė matur proceset nervore qė verifikohen nė tru.

Kėrcimet e vrojtuara nė kushtet e rivalitetit dysynor i kanė kujtuar njė kėrkuesi sjelljen e kuanteve tė thėrrmijave tė vogla. Sipas mekanikės sė kuanteve, njė thėrrmijė - pėr shembull njė elektron - nuk ka karakteristika tė pėrcaktuara mirė.

Nė fakt ekziston njė mori gjendjesh kontradiktore mes tyre, tė pėrfaqėsuara nga njė funksion vale. Vetėm kur njė dėgjues mat njė karakteristikė, funksioni zbret nė njė nga nivelet. Kėrkuesi e ka bazuar modelin e tij mbi kėtė fenomen.

Modelet e kuanteve tė ndėrgjegjes nuk janė tė reja dhe sipas shkencėtarit nuk i bindin shumė psikologėt. Njė nga modelet mė tė famshme u pėrparua nė gjysmėn e viteve ‘90 nga matematikani Roger Penrosev, nga Universiteti i Oksfordit dhe anesteziologu Stuart Hameroff nga Universiteti i Arizonės nė Tukson.

Sipas dy studiuesve, ndėrgjegjja lind nga llogaritjet e kuanteve tė kryera nė grupime proteinike tė quajtura "microtubule" (proteina fijezore) tė pranishme nė neuronet e trurit. Por, nė ndryshim nga ky model dhe ai paraardhės, modeli i shkencėtarit ėshtė i eksperimentueshėm.

Kėrkuesi i cilėson dy gjendjet cerebrale tė ndryshme: "ndėrgjegjja potenciale" dhe "ndėrgjegjja reale". Ndėrgjegjja potenciale - gjendja kur truri merr tė dy imazhet njėkohėsisht - ėshtė e pėrcaktuar si njė funksion i valės sė kuanteve. Sipas modelit tė tij, ndėrgjegjja reale ėshtė kur funksioni bie dhe truri vėren njė nga dy imazhet.

Nė kėtė pikė, procesi rifillon me njė tjetėr funksion vale tė ndėrgjegjes potenciale qė zhvillohet dhe nė rastin e saj bie, duke i dhėnė kėshtu mundėsi vullnetarit tė shohė njė imazh tjetėr.

Pėr tė pėrcaktuar vlerat e parametrave tė modelit tė tij, ai ka pėrdorur shpejtėsinė ku neuronet aktivizohen nė trurin e vullnetarėve dhe nė frekuencėn e kėrcitjeve tė imazhit. Mė pas, ka llogaritur vlerėn e frekuencės, e cila kontrollon proceset e kunatės, e qė mund tė jetė nė bazė tė ndėrgjegjes sė trurit.

Sipas kėrkuesit, gjendja e ndėrgjegjes potenciale i korrespondon pėrvojės sonė tė nėnvetėdijes qė pėrcjellim nė ėndrra.

Njė neuroshkencėtar nga Kanadaja nuk bashkohet me mendimin qė koshienca ka njė bazė kuantesh: "Truri ėshtė njė objekt mikroskopik. Duke qenė se proceset e kuanteve nuk janė tė vlefshme pėr tė studiuar sjelljen e objekteve tė tjera tė mėdha, ėshtė e ēuditshme qė "shėrbejnė" pėr tė sqaruar mekanizmat e ndėrgjegjes", ka pėrfunduar ai.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jon prej 01.05.11 22:44

Truri pjesėrisht fle edhe nė gjendje tė zgjuar

Deri te gjumi mund tė vijė nė pjesė tė caktuara tė trurit edhe kur pjesa tjetėr e tij ėshtė e zgjuar, thuhet nė njė hulumtim tė publikuar nė revistėn shkencore “Nature”.

Kur njė personi i mungon gjumi, atėherė vjen deri tek aty qė disa nerva tė caktuara tė qelizave, neuronėt, mund tė krijojnė pauzė, ka konstatuar njė grup shkencėtarėsh amerikanė gjatė njė studimi.

Shkencėtarėt qė merren me fushėn e psikiatrisė, Gvilo Tononi dhe Kjara Ēireli, me grupin e kolegėve nga universiteti “Viskonsin – Medison” kanė ardhur deri te ky rezultat duke kryer studime te brejtėsit, tė cilėt nuk ia kanė lejuar qė tė flejė sa duhet.

Kėtyre gjallesave iu janė vendosur elektroda dhe nė kėtė mėnyrė pėrmes elektroencefalografisė ėshtė pėrcjellė gjendja e qelizave nervore, transmetojnė mediat franceze.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Berti69 prej 26.07.11 20:37

Vetėm truri i njeriut zvogėlohet me kalimin e viteve

Njė studim i ri shkencor tregon se vetėm te njerėzit truri zvogėlohet me kalimin e viteve. Humbja e neuroneve ėshtė njė lloj evolucioni, pasi qė si kompensim njeriu fiton jetėgjatėsi mė tė madhe.

Studimi tregon se zvogėlimi i strukturave tė trurit siē ėshtė hipokampus ėshtė karakteristikė vetėm te njerėzit, derisa asgjė e ngjashme nuk ndodh te asnjė lloj qenie tjetėr nė natyrė, pėrfshirė edhe shimpanzat.

Hulumtimi ėshtė kryer mbi njė grup shimpanzesh dhe njerėzish dhe ai ėshtė udhėhequr nga doktori Ēet Shervud nga universiteti “Xhorxh Uashington”. Ai pėrmes skanimit me rezonancė magnetike ka ardhur deri te zbulimi se vetėm te njerėzit zvogėlohen strukturat e trurit, ndėrsa te shimpanzat mbetet i njėjtė.

Doktor Shervud ka konkluduar se edhe trupi i njeriut mplaket mė ngadalė se sa trupi i shimpanzės, ashtu qė shimpanzat qysh nė moshėn 30-vjeēare mbeten pa dhėmbė, dobėsohen dhe humbin energjinė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Fikrro prej 31.08.11 12:17

Truri ėshtė me orėNa ndodh shpesh tė humbim sensin e kohės, por nė tė vėrtetė truri jonė nuk e humb kurrė atė. Njė grup qelizash nė qendrėn e kujtesės sė trurit ėshtė pėrgjegjėse pėr matjen e kohės. Kėto qeliza janė shkaku i renditjes sė ngjarjeve nė njė vijė kohore.

Nė njė studim tė ri qė pėrshin minjtė, transmeton njoftimin Balkanweb, studiuesit e universitetit tė Bostonit monitoruan neuronet e hipokampit, qendra e kujtesės dhe e tė mėsuarit. Studiuesit trajnuan minjtė tė zhvillonin tre procedura tė thjeshta me njė pushim nė mes. Ata mėsuan tė bėnin lidhjen e njė objekti me njė aromė. Minjtė futeshin nė njė dhomė 10 sekonda, mė pas njė derė hapej dhe i drejtonte me anė tė aromės nė njė vazo me rėrė. Nėse aroma ishte ajo e lidhur me objektin qė u tregohej, atėherė ata fillonin dhe gėrmonin pėr tė gjetur ushqimin. Koha prej 10 sekondash ishte baza e studimit.

Studiuesit kishin vendosur disa elektroda qė monitoronin sinjalet nga 30 neurone tė veēanta nė hipokamp. Gjatė kohės prej 10 sekonda pritje, neurone aktivizoheshin duke sugjeruar se ata po llogarisnin kohėn qė kalonte.

Dihet qė hipokampi pėrmban neurone qė regjistrojnė pozicionin dhe ndryshimet e tij kur kushtet e hapėsirės alterohen. Nė tė njėjtėn mėnyrė neuronet e kohės sinjalizonin vonesėn e kohės duke u rikalibruar kur kjo ndryshonte. Hipokampi konsiderohet se qendra e kujtesės sė trurit, pra ėshtė logjike qė duhet tė pėrmbaj ndonjė lloj mekanizmi pėr tė monitoruar faktorėt nga tė cilėt varet kujtesa.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jon prej 25.10.11 0:51

Ritmi i trurit


Shkencėtarėt nga Universiteti Stanford nga SHBA pohojnė se qelizat e trurit duhet tė pasojnė ritmet specifike tė cilat duhet tė mbahen nė mėnyrė qė truri tė funksionojė drejtė.

Punimi u paraqit nė revistėn Nature ku tregohet qė rregullimi preciz i oscilimeve frekuente tė neuroneve tė caktuar mund tė ndikojė nė atė qė truri i pėrpunon informatat.

Kėtu kemi tė bėjmė me ritmet e trurit dhe aritmitė, ka theksuar Karl Deisseroth, autor i studimit dhe profesor i bioinxhinierisė, psikiatrisė dhe shkencave bihevioristike dhe autismit.

Kardiologėt aritminė e quajnė ērregullim serioz nė ritmin e zemrės. Sipas hulumtimeve tė reja mu sikur qelizat e zemrės qė janė pėrgjegjėse pėr ritmin e saj, edhe qelizat e caktuar tė trurit mund tė udhėheqin oscilimet qė ndihmojnė nė orientimin e sjelljes sė qelizave tjera.

Deisseroth me bashkėpunėtorėt kanė studiuar neuronet e minjve qė krijojnė proteinėn e quajtur parvalbumin. Disa shkencėtarė mendojnė qė kėto neurone krijojnė valė gama tė trurit qė oscilojnė gjatė frekuencave prej 40 herė nė sekondė (40Hz).

Sipas hipotezės sė tyre, kėto valė mund tė kenė ndikim nė rrjedhėn e informatave nė tru. Deri mė sot kėto hipoteza nuk janė argumentuar sepse askush nuk ka arritur t'i kontrollojė nė mėnyrė selektive neuronet dhe pėr herė tė parė efektet nė rrjedhėn informatave ose nė oscilim.

Problematik ka qenė qė kemi parė qė disa qeliza tė caktuara tė pėrfshira nė proceset komplekse tė pėrpunimit tė informatave e me kėtė rast ndodhin oscilimet, por askush nuk ka ditur si me i lidhur kėto informata. Tani gjėrat janė ndryshe, ka thėnė Deisseroth.

Deisseroth me bashkėpunėtorėt kanė zhvilluar teknikėn e quajtur optogjenetikė me ndihmėn e qelizės specifike munden me u pėrpunuar gjenetikisht nė mėnyrė qė tė kontrollohen shkėndijat e dritės sė dukshme.

Eksperimentet janė bėrė me neuronet qė prodhojnė parvalbumin te minjtė dhe zbuluan se nėse ngacmohen ose inkibohen, neuronet mund tė prodhojnė ose tė ndėrprejnė prodhimin e valėve gama. Me kėtė rast shkencėtarėt mund tė shohin ndryshimin e pėrmendur nė kuantitetin e informatave qė rrjedhin nėpėr pjesėt e trurit.

Konkludim i hulumtimeve ėshtė se neuronet qė prodhojnė parvalbuminin sė bashku me oscilimet gama pėrforcojnė rrjedhėn e informatave reale nė tru, ka thėnė Karl Deisseroth.

Kemi zbuluar qė nėse shtypim aktivitetin e neuroneve qė prodhojnė parvalbumin, vėrehet mė pak oscilim se 40Hz. Nė tė kundėrtėn, nėse i nxisim, vėrehen mė shumė kėso oscilime gama. Ky ėshtė argument i vėrtetė i pėrfshirjes sė kėtyre neuroneve nė krijimin e valėve gama tė trurit, shton Deisseroth.

Kemi zbuluar dhe mundemi nė formė tė "biteve" (anglisht "bits", "bit rate") me kualifikuar veprimin e oscilimeve nė rrjedhėn e informatave nėpėr pjesėt e trurit dhe kemi konstatuar qė oscilimet nė mėnyrė specifike e forcojnė rrjedhėn e informatave nė mes tė tipeve tė ndryshme tė qelizave nė kontekstin frontal tė trurit te gjitarėt.

Si pėrfundim i tėrė kėsaj ėshtė se neuronet qė prodhojnė parvalbumin sė bashku me oscilimet gama forcojnė rrjedhėn e informatave tė sakta nė tru.

Me kėtė studim kemi fituar perspektivėn e re lidhur me sėmundjet sikur autismi dhe skizofrenia, sepse te pacientėt me autisėm oscilimet gama janė prezentė, por tė intensitetit tė gabuar, ndėrsa te pacientėt me skizofreni ekzistojnė mė pak neurone qė prodhojnė parvalbuminėn. Informata te kėto gjendje ėshtė prezentė, por nuk pėrpunohet doemos nė mėnyrė tė saktė.


Pėrktheu dhe pėrshtati:
Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Brenda 2019, rikrijim i trurit njerėzor me procesorė

Mesazh  Androo prej 26.10.11 16:08Brenda 2019, rikrijim i trurit njerėzor me procesorė

IBM parashikon se do tė jetė e nevojshme tė lidhen 880.000 procesorė pėr tė bėrė tė mundshme kėtė.

Superkompjeturėt e sotėm janė nė gjendje tė memorizojnė mė shumė informacione se ato tė trurit njerėzor dhe mund tė llogarisin njė ekuacion tė vetėm mė shpejt. Por edhe kompjuteri mė i madh dhe mė i shpejtė nė botė nuk mund tė barazojė ende fuqinė totale tė pėrpunimit qė ka truri, duke shtuar kėtu edhe kompaktėsinė dhe efikasitetin energjetik.

Megjithatė ja ku lind IBM Blue Gene, njė tentativė pėr tė kapėrcyer tė gjithė kufinjtė e mėparshėm.

Projekti “Blue Gene” ėshtė vlerėsuar pėr herė tė parė nė vitin 2009 me ēmimin “National Medal of Technology and Innovation”, teksa dy vjet mė parė kishte nevojė pėr 147.456 procesorė (Power PC tė atėhershėm) qė tė simulojnė njė tru maceje. Simulimi i njė truri maceje kėrkon vetėm 24.576 procesorė dhe IBM ishte nė gjendje tė riprodhojė 4.5% tė trurit njerėzor, duke pėrdorur gjithmonė 147.456 procesorė.

Studiuesit e IBM deklarojnė se ēdo procesor ėshtė thuajse ekuivalent me ato tė pėrdorur nė kompjuterėt personalė, me 1 gigabajt memorie. I konfiguruar nė kėtė mėnyrė, Blue Gene simulon 4.5% tė neuroneve tė trurit dhe lidhjet mes sinapseve, ose mė saktė tė 1 miliard neuroneve dhe 10 trilionė sinapseve. Nė total, truri ka rreth 20 miliard neurone dhe 200 trilonė sinapse.

IBM e ka pėrshkruar punėn e deritanishme, duke krahasuar disa simulime kafshėsh tė realizuar nga grupi i kėrkimit informatik tė Almaden nė Kaliforni. Grupi ka arritur tė simulojė plotėsisht trurin e njė miushi (512 procesorė), tė njė brejtėsi (2.048) dhe atė tė njė maceje (24.576). Pėr tė bėrė tė njėjtėn gjė me trurin e njeriut, IBM parashikon se do tė jetė e nevojshme tė lidhen 880.000 procesorė, rezultat qė shpresohet tė arrihet brenda 2019-s.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Elizza prej 27.10.11 14:46

Misteret e truritBesohet se truri merr informacione nga bota e jashtme. Sipas specialistėve tė trurit, ai mund tė ruajė deri nė 15000000000000 bit tė dhėna tė ndryshme.

Por ka raste nė tė cilat njė pjesė e trurit tė njeriut ėshtė hequr - siē ėshtė rasti me katėrmbėdhjetė vjeēarin Ehad Israfil, i cili nė njė aksident humbi pjesėn mė tė rėndėsishme tė trupit tė tij.

Jeta e tij nuk ndryshoi shumė nga jeta e shokėve tė tij, te tė cilit truri ėshtė i paprekur - pėrveē se ai ishte nė njė karrige me rrota.
Por, djali mendon. Ekziston njė teori se mekanizmi i aktivitetit tė trurit funksionon si diēka jashtė trupit tė njeriut.

Kėshtu qė, truri vetėm merr sinjale dhe i transmeton ato. Ka ekspertė tė cilėt besojnė se vetėdija nuk ėshtė aspak e lidhur me trurin fizik.

Argument nė favor tė kėsaj ėshtė se truri dhe ēdo organ tjetėr i trupit tė njeriut pėrbėhet nga qeliza, por ato nuk mund tė mendojnė. Kjo ndodh se truri ėshtė njė pajisje qė dikton mendimet.

Ka shumė raste nė mjekėsi, ku njerėzit janė tė privuar nga pjesė tė trurit, edhe pas rivendosjes sė tyre, nuk ėshtė parė ndryshimi nė to.

Mė 1935 nė spitalin e St Vincent, New York, njė fėmijė lind, jeton pėr njėzet e shtatė ditė. Ai flinte, qante dhe hante si tė gjithė tė tjerėt. Pas vdekjes sė papritur anatomistėt e tij habiten, sepse doli se kafka e fėmijės ishte krejtėsisht bosh.

Edhe makina mė e pėrsosur nuk mund tė funksionojė pa njė motor, nė mėnyrė tė qartė nocionet tona pėr trurin e njeriut nuk pėrputhen me tė vėrtetėn.

Sipas ekspertėve, nuk pėrjashtohet qė disa nga njerėzit nė planetin tonė nuk kanė njė origjinė mjaft njerėzore dhe kanė diēka si biorobotėt.

Pėrndryshe nuk ka asnjė shpjegim pėr rastet nė tė cilat punėtorėt humbasin pjesė tė trurit tė tyre dhe nė vend se tė shtrihen nė gjumė tė thellė, ata ngrihen.

Natyrisht, raste tė tilla mund tė ēojnė nė humbjen e aftėsive tė caktuara tė tilla si fjalimi apo dėgjimi, por aftėsia pėr tė menduar nuk humbet, pėrveē rasteve tė jashtėzakonshme.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Androo prej 18.11.11 13:00Truri ynė ka aftėsinė pėr tė bėrė “zoom”

Edhe truri ynė ka funksionin e “zoom” si tek Google Map, e cila lejon pėr tė afruar njė pjesė tė njė vendi tė caktuar nė hartė. “Zoom” si aftėsi e trurit na ndihmon pėr tė kuptuar se ku ndodhemi.

I gjithė ky proces ėshtė demostruar tek dy minj dhe tė gjitha rezultatet janė publikuar nė revistėn “Cell e Neuron”.

Studimi mund tė shpjegojė mė mirė pėr shembull, pse tė sėmurėt me Alzhaimer, nė fillim tė sėmundjes sė tyre, kanė tendencė pėr tė humbur gjithmonė e mė tepėr sensin e tė orientuarit.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ku ndryshon mendja e kriminelit nga ajo e njeriut norma

Mesazh  Androo prej 20.11.11 17:27Ku ndryshon mendja e kriminelit nga ajo e njeriut normal

Studimet e fundit tė bėra nga neuroshkenca japin disa fakte intriguese nė lidhje me atė qė truri i disa lloj kriminelėve ėshtė i ndryshėm nga ai i njerėzve tė zakonshėm.

Ndėrkohė qė kėto zbulime mund tė pėrmirėsojnė tė kuptuarit tonė pėr sa i pėrket sjelljes sė kriminelėve, ato ngrenė gjithashtu ēėshtje morale nė lidhje me mėnyrėn se si shoqėria duhet qė t’i pėrdorė kėto informacione pėr tė luftuar krimin.

Nė njė studim tė kryer sė fundi, shkencėtarėt kanė ekzaminuar 21 persona me ērregullime personaliteti dhe sjellje antisociale, tipare qė karakterizojnė shumė kriminelė. Ata qė e kanė kėtė lloj ērregullimi “zakonisht nuk kanė asnjė ide se ēfarė ėshtė e mirė dhe ēfarė ėshtė e keqe.

Ata mund tė shkelin ligjet dhe tė drejtat e tė tjerėve pa e kuptuar se ēfarė janė duke bėrė, ose mė mirė pa e kuptuar se janė duke bėrė diēka shumė tė keqe”, thuhet nė studim. Skanimi i trurit qė u ėshtė bėrė personave me sjellje antisociale, krahasuar me skanimin e trurit tė njerėzve tė tjerė qė kanė sjellje normale, tregon pėr njė reduktim mesatarisht me 18% tė volumit tė trurit nė lobin frontal tė tij, tė kategorisė sė parė tė personave, pra antisocialėve.

Njė tjetėr studim i botuar nė vitin 2009, krahason 27 psikopatė – pra njerėz me ērregullime tė mėdha tė personalitetit dhe sjellje antisociale – me 32 njerėz tė zakonshėm. Te tė parėt, shkencėtarėt vunė re deformime nė njė tjetėr pjesė tė trurit tė quajtur amigdala, me njė hollim tė kėsaj pjese nė rajoni e quajtur korteks, si dhe me njė reduktim tė ndjeshėm tė vėllimit tė kėsaj zone.

“Amigdala ėshtė vendi ku ndodhen emocionet. Psikopatėt nuk kanė emocione. Atyre u mungon ndjeshmėria, keqardhja dhe ndjenja e fajit”, thuhet nė kėtė studim. Nė vijim tė dallimeve trupore, njerėzit qė pėrfundojnė me dėnime pėr krime shpesh shfaqin dallime nė sjelljen e tyre krahasuar me njerėzit normalė. Nė njė tjetėr studim afatgjatė kryer nė Britaninė e Madhe morėn pjesė 1795 fėmijė tė lindur nė dy qytete.

Ata ishin nga mosha 3 deri nė moshėn 23 vjeē. Studimi ėshtė marrė me matjen e shumė aspekteve tė kėtyre individėve gjatė rritjes dhe zhvillimit tė tyre dhe nė fund doli se 137 prej tyre kur u rritėn u shndėrruan nė kriminelė. Njė nga testet qė u bė me pjesėmarrėsit trevjeēarė nė kėtė eksperiment kishte pėr qėllim reagimin e fėmijėve ndaj frikės. Ky test quhej “situata e frikės”.

Eksperimenti bėnte bashkė lidhjen me njė tingėllimė dhe njė dėnim, si pėr shembull shoku elektrik, ku mė pas bėhej matja e kundėrveprimit tė pavullnetshėm tė kėtyre fėmijėve, pasi dėgjojnė tingullin qė shoqėrohet me goditjen elektrike. Nė kėtė rast kėrkuesit gjetėn njė mungesė tė dukshme tė frikės tek ata trevjeēarė qė mė pas u bėnė kriminelė. Kėto tė dhėna janė publikuar nė janar tė vitit 2010 nė revistėn “American Journal of Psychiatry”.

Baza neurologjike e krimit

Nė pėrgjithėsi, tė gjitha studimet nxjerrin nė pah njė tablo, nė tė cilėn bien nė sy ndryshimet e dukshme biologjike mes njerėzve qė kryejnė krimet e rėnda dhe atyre qė nuk i kryejnė ato. Ndėrkohė qė njerėzit me ērregullime tė sjelljeve, madje edhe psikopatėt, jo tė gjithė i shkelin ligjet dhe jo tė gjithė kriminelėt kanė tė njėjtat kritere tė ērregullimeve, mes tyre ka njė korrelacion tė dukshėm.

Sipas studimeve, njė nga shkaqet e krimeve ėshtė situata neurologjike e individėve. Pėr mė tepėr njė numėr i madh i kėtyre dallimeve tė trurit mund tė maten dhe tė vihen re qė hershėm nė jetė. Kėtė e tregoi edhe eksperimenti me fėmijėt trevjeēarė. Pra, shumė mė parė se personi tė ketė zhvilluar si qenie e rritur tendencat psikopatike apo tė ketė kryer krim.

Kriminologia Nathalie Fontanie e Universitetit tė Indianės, merret me studimin e tendencės sė tė qenėt zemėrgurė dhe mungesės sė emocioneve te fėmijėt 7 deri nė 12 vjeē. Fėmijėt me kėto tipare duket se kanė njė rrezik mė tė madh pėr t’u shndėrruar nė psikopatė nė moshėn e tyre tė rritur.

“Ne nuk jemi duke sugjeruar kėtu se disa fėmijė janė psikopatė, por mendojmė se ka disa tipare tė veēanta tė personalitetit dhe sjelljes sė tyre, tė cilat i grupojnė disa fėmijė qė kanė njė rrezik mė tė madh se tė tjerėt qė tė zhvillojnė sjellje antisociale”, thotė mjekja. Ndėrkohė, njė tjetėr studim tregon se kėto lloj tiparesh nė fakt nuk janė tė fiksuara, pra nuk shfaqen njėherė e mirė dhe pėrgjithmonė te njė individ.

Pra, nėse disa fėmijė kanė disa tipare nė njė moment tė hershėm, mund tė ndodhė qė ata tė ndryshojnė kur tė rriten dhe kjo tregon se gjithsesi gjėrat nuk janė tė fiksuara pėrfundimisht. Megjithatė flitet gjithmonė pėr rregulla qė kanė pėrjashtimet e tyre.

Ndėrkohė tek ata fėmijė te tė cilėt vihen re tri tipare tė tilla mund tė ndėrhyhet hershėm nė mėnyrė tė ndryshme, pra mund tė zbatohen masa parandaluese. Sigurisht qė nė njė rast tė tillė do tė ishte e nevojshme njė punė e mirė me familjarėt e fėmijės, prindėrit, apo kujdestarėt e tij.

Madje janė tė shumė ata neuroshkencėtarė qė mendojnė se duke qenė se truri ėshtė fleksibėl dhe plastik mund tė ndryshojė nėse mbi tė do tė ushtrohet njė lloj i caktuar ndikimi. Madje ka nga ata qė mendojnė se ndryshimi mund tė ndodhė edhe nė moshė tė rritur. Sipas Patricia Brennan nė Universitetin Emory nė Atlanta, biologjia nuk ėshtė fati, ka shumė, shumė vende dhe hapėsira ku mund tė ndikosh nė mėnyrė qė tė ndryshosh jo vetėm fėmijėt, por edhe tė rriturit.

Pėr mė tepėr sjellja kriminale nuk ėshtė njė sjellje e fiksuar njėherė e mirė. Psikologu Dustin Pardin i Universitetit tė Pitsburgut, ka zbuluar pas njė sondazhi tė gjatė studimor, se katėr nga pesė fėmijė qė nė moshė tė hershme kanė sjellje prej kriminelėsh tė vegjėl, kur rriten nuk e vazhdojnė njė gjė tė tillė.

Kėshtu ai ka kryer edhe njė studim mes atyre qė kanė pasur sjellje kriminale nė njė moment tė caktuar tė jetės, duke hequr dorė mė pas dhe atyre qė vazhdojnė tė kenė sjellje tė tilla pa hequr dorė. Nė kėtė rast u pa se pavarėsisht se njėra palė kishte hequr dorė, nuk demonstronte ndryshime tė mėdha trunore me ata kriminelė qė mund tė quheshin kronikė. Pra ndoshta ndryshimi nė tru nė disa raste mund tė mos jetė domethėnės.

Mėdyshjet etike

Por edhe ideja e ndėrhyrjes pėr tė ndihmuar fėmijė tė cilėt demonstrojnė sjellje tė caktuara nė fėmijėrinė e tyre ka probleme tė caktuara etike. Pėr kėtė mbeten shumė pyetje ende pa njė pėrgjigje. Kėshtu, pėr shembull, a duhet vėnė fėmijė tė tillė nė njė mbikėqyrje dhe mjekim tė detyruar kur zbulohen faktorėt e riskut? Apo: Kush duhet tė vendosė pėr njė gjė tė tillė?

A duhet qė shteti tė krijojė njėsi tė cilat tė detyrojnė edhe prindėrit qė t’ua nėnshtrojnė fėmijėve tė tyre trajtime tė tilla? Por psikologėt thonė se kėto mėnyra nuk janė tė vetmet me tė cilat duhet tė ndėrhyhet. Sipas tyre, nuk ėshtė e nevojshme qė tė bėhen ndėrhyrje kirurgjikale nė tru pėr tė ndryshuar mėnyrėn e sjelljes sė njerėzve, sepse ajo mbi tė gjitha ndryshon pėrmes programeve sociale, pra ndėrhyrjeve sociale.

Kėshtu, disa studime tregojnė se fėmijėt, tė cilėt shpalosin qėndrime shumė tė ftohta dhe aspak emocionale, nuk kanė njė kundėrpėrgjigje tė mirė edhe ndaj sjelljeve tė zakonshme tė prindėrve apo edhe metodave tradicionale tė dėnimit. Nė vend tė dėnimit tė sjelljes sė keqe programet e posaēme sociale mund tė merren me shpėrblimin qė mund t’u jepet kėtyre fėmijėve pėr ato anė pozitive tė sjelljes sė tyre.

Ka edhe ēėshtje tė tjera qė kanė tė bėjnė me etikėn kur bėhet fjalė pėr identifikimin e personave problematikė, apo edhe fajėsimin apo shfajėsimin e tyre pėr krimet qė bėjnė, duke qenė se ato mund tė jenė pasojė e ndryshimeve biologjike nė tru. Me pak fjalė duhet tė quhet pėrgjegjės njė njeri pėr veprimet e tij, duke qenė se ai ka probleme nė tru?

Kėshtu, pėr sa u pėrket psikopatėve ata e njohin tė mirėn dhe tė keqen, pra dallimin mes tyre, por nuk kanė ndonjė ndjesi se cila ėshtė e mirė dhe cila ėshtė e keqe. Por nėse kjo vjen nga njė problem nė tru, a duhet qė t’i dėnojmė aq ashpėr sa ē’i dėnojmė? Disa neuropsikologė thonė se psikopatėt nuk mund tė kenė pėrgjegjėsi tė plotė pėr atė qė kryejnė.

Ky arsyetim ka bėrė qė me kėtė problem tė merren edhe njerėzit e ligjit, tė cilėt e dinė qė nė kėtė rast ndodhen para njė dileme tė madhe pėr sa i pėrket vėnies sė drejtėsisė nė vend.
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 20.11.11 17:54

Problemi i trurit tek kriminelet eshte me i gjere. Shumica e njerezve te kriminalizuar nuk lindin me nje "pikete" nese mund ta quaj keshtu ne trurin e tyre. Ndodh qe ne lobin frontal te tyre pasi te shkarkohen gjendje emocionale te natyrave tkurrese dhe nxitese , percillet elektriciteti ne korteks, e piketon ne kete menyre qendren e emocioneve.

Por ajo qe eshte shqetesuese eshte se kjo gje mund te perseritet sa here qe vjen i njejti emocion , pra personi me piketen ne korteks ,sa here te ndeshe te njejtin emocion apo faktor qe i shkakton ate do te kete te njejten nxitje per te vepruar ne kundershti me arsyen , gjendjen sunduese. Por kjo nuk do te thote qe truri eshte faji tek te gjithe kriminelet, sepse provat kane treguar gjithashtu qe kriminele shume te organizuar periodikisht nuk kane patur nje pikete te tille.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Neurone edhe ne Zemer.

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 21.11.11 10:46

Shkencėtarėt flasin sot seriozisht rreth neuroneve qė gjenden nė zemėr.Ata theksojnė se ēdonjėra nga… qelizat e zemrės pėrbėn njė kuti informacioni pėr ngjarjet qė pėrjeton njeriu,prandaj kanė filluar tė flasin pėr kujtesėn e zemrės si dhe rolin e madh qė luan zemra nė procesin e tė kuptuarit dhe perceptimit tė gjėrave qė na rrethojnė.
Nė zemėr ka mė shumė se 40000 qeliza nervore,tė cilat punojnė me njė saktėsi tė lartė pėr rregullimin e rrahjeve tė zemrės,sekretimin e hormoneve dhe ruajtjen e informacionit,e mė pas dėrgimin e tij nė tru.Informacioni shkon nga zemra deri nė bulbin e trurit,pastaj penetron nė tru dhe bėn orientimin e qelizave tė trurit,qė tė mund tė kuptojnė dhe tė pėrvetėsojnė.
Studiuesit zbuluan se procesi i tė kuptuarit pėrshtatej me punėn e zemrės.Sa herė qė kjo punė ishe e dobėt,edhe perceptimi ishte i dobėt.Pra,ajo qė ne e quajmė “mendje”,gjendet nė qendėr tė zemrės dhe ėshtė ajo qė e orienton trurin pėr tė kryer detyrat e tij.
Pra pretendohet pas zbulimeve te tjera qe zemra "te jete pjese" e trurit.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Androo prej 17.12.11 20:21Me njė virus mund tė "vidhet" edhe truri i njeriut

Viruse sintetikė tė krijuar ne laborator te programuar per t'u futur ne ushqim, apo nen formen e vaksines, me qellim per te marre ne zoterim trurin njerezor dhe te ndikohet ne veprimet e nje individi. Ky eshte skenari fanta-biologjik, i hedhur si hipoteze nga Andrew Hessel, studiues kalifornian, i cili punon ne Singularity University.

Sipas Hessel, pasi miliarderi Craig Venter lajmeroi krijimin e nje qelize teresisht artificiale, kohet kane ardhur per te perdorur ADN-ne si "kale te Trojes" per te modifikuar aktivitetin e njeriut nga brenda. "Qelizat e gjalla jane kompjutera dhe ADN-ja eshte gjuha e programimit", ka deklaruar Hessel, duke marre pjese ne nje konference qe i dedikohej teknologjive informatike te se ardhmes.

Sipas tij eshte me afer momenti, kur shkencetaret mund te perpunojne ne laborator forma jete sintetike, edhe baktere, te afte per te vepruar si "virus" informatik per te ndikuar ne sjelljen e nje individi, pikerishte sic ndodhi tani me kompjuteret. Per Hessel, "biologjia sintetike eshte thjesht shkrimi i jetes, teksa mbeshtetet fuqishem nga teknologjite".
avatar
Androo

254


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shendeti Psikik!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 26.12.11 21:08

Zbulohet zona e trurit ku ka origjinen vetvrasjaTruri nje kompleks i pazbulueshem !
Dicka e tmerrshme ndodh ne trurin e njerezve kur ata mendojne vetvrasjen, mekanizma vetshkateruese per te cilat, tashme mund te kuptojme me shume.

Hulumtuesit e universitetit te Bochum (Gjermani), koordinuar nga Dr. Martin Brune, ne nje studim te publikuar ne revisten PlosOne kane identifikuar neuronet qe aktivizohen pikerisht kur nje individ mendon seriozisht te vrase jeten e tij.

Behet fjale per neuronet Von Economo pergjegjes per perpunimin e stimujve emocional komplekse, duke perfshire ndjenjen e fajit dhe turpin.

Behet fjale per nje grup qelizash prezente ne zonat e trurit duke perfshire ketu edhe lobin paresor dhe lobin e pasem, ku ne te cilat kafshet me te evoluara (pervec njeriut, edhe balenat, disa majmune dhe elefantet), menaxhojne emocione komplekse.

Neuronet Economo kane ne fakt nje forme te vecante te papercaktuar, dhe jane te mbuluar me receptore qe i percojne neurotransmetuesve emocione si per shembull serotonina.

Per te kuptuar se si keto qeliza te trurit hyjne ne veprim pikerisht vetem ne rastet e vetvrasjes, shkencetaret kane analizuar trurin e njerezve qe kane vdekur nga shkaqet natyrore, duke e krahasuar me ata qe kane kryer vetvrasje.

Neuronet Von Economo kishin nje dendesi shume me te larte ne trurin e te vetvrareve (arsyeja per te cilen hulumtuesit gjermane hipotezojne), qe ka nje strukture te tille qofte me te ndjeshme nga pikepamja emocionale si dhe me empatike nga te tjeret, duke pare anen tjeter te medaljes nga nje kendveshtrim psiqik.

Pesha e nderveprimit shoqeror te keta individe, do te ishte shume e madhe per t'u toleruar, gje qe shpjegon tendencen per “t’i dhene fund”.
Natyrisht, studimet e metejshme do te jene te mjaftueshme per te konfirmuar kete hipoteze, por sigurisht, nese eshte keshtu, do te jete me e kuptueshme pabarazia e madhe e reagimeve qe ekziston nga personi ne person dhe qe mund te veproje ne menyre parandaluese per te mbrojtur shendetin.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Truri nis plakjen qė nė moshėn 45 vjeēare

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 07.01.12 11:45Truri nis rėnien e aftėsisė sė tij qė nė moshėn 45 vjeēare. Tė paktėn nė kėtė rezultat kanė arritur shkencėtarėt e University College London tė cilėt kanė zbuluar njė pėrkeqėsim tė aftėsisė sė trurit pėr tė funksionuar siē duhet duke nisur nga kjo moshė dhe kjo vlen si pėr femrat ashtu edhe pėr meshkujt.
Sipas BBC, e cila i referohet British Medical Journal e cila ka botuar studimin , kėrkuesit kanė zbuluar njė rėnie prej 3.6 pėrqind nė arsyetimin mendor nė moshėn 45- 49 vjeē.
Ata kanė vlerėsuar kujtesėn, fjalorin dhe aftėsitė kuptuese tė 7 mijė meshkujve dhe femrave nga mosha 45 deri nė 70 vjeē pėr njė periudhė 10 vjeēare. Sipas tyre njė pėrfundim i tillė ka rėndėsi pasi shkencėtarėt mund tė nisin kėrkimin pėr kurimin e Alzheimer-it qė nė kėtė moshė. Teoritė e mėparshme theksonin se rėnia e aftėsive tė trurit fillonte pas moshės 60 vjeēare.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Crregullimet e trurit nga perdorimi i alkolit!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 12.01.12 20:37

Konsumi i alkoolit shkakton clirimin e Opioid-it nė Korteksin e trurit te njeiut ne lobin Orbitofrontal dhe ne berthamat "Accumbens"


Konsumi i tepėrt i alkolit ėshtė ndėr shkaqet kryesore tė parandalueshme te vdekjes nė mbarė botėn .Megjithate etanol modulates (njė shumėllojshmėri e synimeve molekulare), duke pėrfshirė edhe disa nga receptorėt neurotransmetues, mekanizmave nervore qė pėrbėjnė bazamentin e veprimet e saj tė dobishme dhe qe ēojė nė konsumin e tepėrt, janė ende tė panjohura. Studimet nė kafshė sugjerojnė se lirimi i opioids endogjene me etanol nxit konsumin e mėtejshem.

Pėr tė shqyrtuar kėtė ēėshtje nė njerėz dhe pėr tė pėrcaktuar se ku veprojnė nė tru opioids endogjen pėr tė nxitur konsumin e alkolit, eshte matur zhvendosja e njė agonist radiolabeled opioid μ receptorin, carfentanil, para dhe menjėherė pas konsumimit tė alkolit nė dy konsumues te larte te tij dhe subjekte tė kontrollit tė larte te alkolizimit.

Pirja e alkoolit detyron lirimin e opioid-it nė bėrthamė dhe ne korteksin orbitofrontal, keto te fundit jane zona te trurit. Lirimi i opioid-it nė korteksin orbitofrontal dhe bėrthamat accumbens ndiqej dukshem.

Pėr mė tepėr, ndryshimet nė korteksin orbitofrontal lidhur nė mėnyrė tė konsiderueshme me pėrdorimin e alkoolit sjellin probleme nė funksionimin e endogjene opioid nė kėto rajone kur kontribuon konsumi i tepėrt i alkolit. Kėto rezultate sugjerojnė gjithashtu njė mekanizėm tė mundshem me tė cilin kundėr opioid-et tė tilla si naltrexone mund te perdoren pėr tė trajtuar alkoolit.

Per me teper mund te lexoni :
http://stm.sciencemag.org/content/4/116/116ra6
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Anon prej 23.01.12 14:21

TRURI ky top magjik !

Truri ėshtė njė ndėr krijesat mė tė ndėrlikuara dhe mė tė ēuditshme tė natyrės nė tokė dhe ėshtė fare pak i shfrytėzuar. Me tė drejtė fiziologu Sherington, i cili zbuloi shumė ligje tė funksionimit tė trurit, e quajti atė “top magjik” dhe konsideroi se truri do tė mbetet fshehtėsia e natyrės, e cila e fundit do t’i zbulohet njerėzimit.

Pėr t’i kuptuar mė mirė sjelljet e njerėzve, duhet tė dimė mė shumė mbi ndikimet biologjike tek ata. Pra, cili ėshtė ai gjenerator aq i fuqishėm qė i futė nė funksion gjithė kėto procese psiko-fizike? Kush tjetėr, pos trurit.Truri ka tėrhequr gjithmonė vėmendjen, jo vetėm tė psikologėve tė sotėm , por edhe tė dijetarėve qė nga kohėt mė tė lashta, sepse aktiviteti i tij psiko-fizik, ndikon dhe drejton pothuajse shumicėn e sjelljeve. I pėrbėrė nga miliona neurone, truri (sidomos ai i qenies njerėzore) ėshtė organi mė i ndėrlikuar i ēdo gjallese.

Shprehur figurativisht ai ėshtė mė i ndėrlikuar se cilido kompjuter i sotėm modern, pra njė superkompjuter biologjik. Sa pėr ilustrim, sėrish figurativ, po e cek se i tėrė rrjeti telefonik botėror, nė krahasim vėllimor me trurin, paraqet vetėm njė kokėrr fasuleje.Truri ėshtė edhe pjesa mė e rėndėsishme dhe mė e ndėrlikuar e sistemit nervorė.

Ai veēanėrisht luan rol shumė tė rėndėsishėm pėr zhvillimin e jetė psikike tė njeriut; rregullon funksionimin e organeve; harmonizon organizmin nė pėrgjithėsi; bėnė tė mundur lidhjen e organizmit me realitetin objektiv (nėpėrmjet transmetimit tė impulseve nervore) dhe paraqet bazėn fiziologjike pėr tėrė jetėn psikike: pra, ėshtė bartės i tė gjitha proceseve psikike.

Pjesėt kryesore tė trurit janė tri: truri i madh, truri i mesėm dhe truri i vogėl, kurse pjesa mė e rėndėsishme dhe mė e zhvilluar e tij ėshtė korja e trurit ose siē quhet ndryshe, korteksi. Nė zhvillimin e sistemit nervor, korja e trurit zhvillohet mė sė voni dhe ajo paraqet rezultatet mė tė larta tė evolucionit. Sipėrfaqja e saj ėshtė rreth 2m2 dhe pėrmban rreth 14miliard elemente qelizore.

Truri i tė porsalindurit ėshtė katėr herė mė i lehtė se ai i njeriu tė rritur. Deri nė vitin e gjashtė truri arrin pėrafėrsisht 90% tė peshės dhe tė proporcioneve tė tij pėrfundimtare. Kėshtu, ndėrmjet moshės 9 dhe 10 vjeēare, truri i fėmijės arrin tė ketė proporcion gati tė njėjtė me atė tė trurit tė tė rriturit. Gjithashtu, ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se pesha dhe mosha e trurit nuk ėshtė e lidhur drejtpėrsėdrejti me zhvillimin e inteligjencė. Truri peshon rreth 1.5 kg.

FORCA E TRURIT

Siē u tha edhe mė lartė, inteligjenca nuk varet, as nga pesha e as nga vjetėrsia trurit. Mund qė njeriu nė moshė shumė tė re ose shumė tė vjetėr, tė arrij rezultate fenomenale. P.sh. Gogeni filloi tė merret me art pas moshės 30 vjeēare.

Mikeloangjelo, veprat mė madhėshtore i krijoi nė moshėn 80 vjeēare. Edhe Pikaso veprat mė tė mėdha i krijoi n vitet e 90 tė jetės.

Aleksandri i Madh i Maqedonisė i ka njohur me emėr tė gjithė ushtarėt e vet. Mitroditi ka sunduar mbi 22 popuj dhe ka biseduar me tė gjithė pa pėrkthyes. Kinej Cynes, delegat i mbretit Pirro, pėr njė ditė i mėsoi tė gjithė emrat e anėtarėve tė senatit dhe tė shumė njerėzve tjerė tė Romės, me tė cilėt u taku.

Filozofi dhe mjeku arab, Ibun Sina, shekulli X, qysh nė moshėn 10 vjeēare e recitonte Kur’anin pėrmendėsh, ndėrsa nė moshėn 14 vjeēare edhe tė gjitha veprat e Aristotelit. Shkrimtari spanjoll, Alfonso Tostado, shekulli XV, kishte memorie fantastike: secilėn libėr qė e lexonte dy herė, mund ta pėrsėriste fjalė pėr fjalė.

Mozarti si 14 vjeēar, nė kishėn e Shėnė Pjetrit nė Romė, majti nė mendje gjatė kohės sė interpretimit gjithė muzikėn e njė muzikantit tė madh, notat e sė cilės mbaheshin nė fshehtėsi. Indiania, Shakuntala Devi ishte pėr gjashtė sekonda mė e shpejtė se kompjuteri nė zgjidhjen e njė problemi tė ndėrlikuar matematikor (ėshtė fjala pėr vitet e 80-ta) etj.

Gjithashtu, truri i madh ndahet edhe nė dy gjysmė pjesė: e majta dhe e djathta, kėshtu qė secila anė e trurit kontrollon pjesėn e kundėrt tė trupit: pra, nė qoftė se dėmtohet ana e majtė e trurit, pėson paralizė pjesa e djathtė e trupit dhe anasjelltas.Kėrkimet mė tė reja nga profesoresha Roberta Ornshtajn japin dritė mė tepėr nė aktivitetin e kėtyre dy pjesėve tė trurit.

Pjesa e majtė e trurit drejton aktivitetet shkencore: matematikėn, logjikėn, analizėn etj., ndėrsa pjesa e djathtė drejton aktivitetet artistike: ngjyrat, muzikėn, ritmin, fantazinė etj.Sipas Ornshtajn-it, njerėzit qė janė mėsuar ta shfrytėzojnė njėrėn anė tė trurit, e kanė vėshtirė ta shfrytėzojnė edhe pjesėn tjetėr.

Ėshtė interesant se kur njėra anė e trurit dėmtohet, atėherė e gjithė forca kalon nė anėn tjetėr. Por nė qoftė se shfrytėzohen tė dy pjesėt e trurit, shumėfishohet aftėsia deri nė gjenialitet.Hulumtimet tek njerėzit, tė cilėt zakonisht konsiderohen artistė ose shkencėtarė tė mėdhenj dhe supozohet se kanė shfrytėzuar te dy pjesėt e trurit, japin kėto rezultate: Ajnshtajni konsiderohet si shkencėtari mė i madh i kohės sė vetė.

Ai nuk ishte vetėm matematikan apo fizikan, por edhe ėndėrrues i madh, i cili pėr ėndėrrimet gati qė pėrjashtohet nga kolegji. Sipas fjalėve tė tij, Teorinė e relativitetit nuk e zbuloi duke punuar nė tavolinė,por i shtrirė nė njė rrafsh, duke shikuar diellin me sy gjysmė tė mbyllur. Rrezet e diellit duke kaluar nėpėr qepalla, oscilonin duke u shpėrndarė nė mijėra rrezatime tė imėta. Ajnshtajni pyeti vetėn se si do tė dukej udhėtimi nė njė nga ato rreze tė diellit.

Kėshtu, fantazia e sillo atė deri nė atė vend, ku njohuria shkollore nuk e lejonte tė shkonte, por imagjinata (ana e djathtė e trurit) dhe njohuritė shkencore (ana e majatė e trurit) e sollėn atė deri te zbulimi mė i rėndėsishėm i tė gjitha kohėrave - Teoria e Relativitetit.Pikaso, njė ndėr piktorėt mė tė njohur tė kohės sė sonė, tregon se nė mėnyrė matematikore dhe gjeometrike e ka pėrshkruar atė qė ka dashur ta punojė, duke paraqitur detajisht marrėdhėniet specifike tė cilat ka pretenduar t’i krijojė me ngjyrė, formė dhe vijė.

Ndoshta rasti mė i mirė pėr ilustrimin e forcės sė pėrbashkėt tė dy pjesėve tė trurit do tė ishte Leonardo da Vinēi, njė ndėr kokat mė kreative tė tė gjitha kohėrave, i cili ishte: matematikan, linguist, artist, anatomist, arkitekt etj. Supozohet se Leonardo me njėrėn dorė ka vizatuar, ndėrsa me tjetrėn ka shėnuar njėkohėsisht.

Ekspertet qė janė marrė me punimet e Leonardos, thonė se pėr t’i pėrmbledhur tė gjitha punimet e tij, njė njeriu i duhet 40 vite punė tė pandėrprere, nga tetė orė nė ditė dhe atė, me njėrėn dorė tė shkruaj, ndėrsa me tjetrėn tė vizatojė.Siē pamė edhe mė lartė, kapaciteti i trurit ėshtė i pakufishėm. Sa ėshtė i pakufishėm aq ėshtė edhe i pazbuluar dhe misterik ose me fjalėt tė tjera, truri ėshtė i vetmi organ qė e studion vetveten.

Konsiderohet se truri ėshtė njė ndėr krijesat mė tė ndėrlikuara dhe mė tė ēuditshme tė natyrės nė tokė dhe se ėshtė fare pak i shfrytėzuar. Sipas prof. Toni Bizen, trurin e kemi nė funksion vetėm 1%, ndėrsa Karl Shishar jep mendimin se vetėm 10% e trurit shfrytėzohet, kurse pjesa tjetėr (90%) ėshtė njė gjigant i vjetur. Ndėrsa sipas njohurive mė tė reja, supozohet se ne shfrytėzojmė vetėm 4% nga numri i pėrgjithshėm i qelizave nervore.

Nga gjithė kjo qė u tha, del se truri posedon kapacitet tė pamatur, tė cilin asnjė tru elektronik, sė paku deri mė sot, nuk mund ta arrijė. Ai mund tė pranoj (teorikisht) deri nė 1015 tė mendimeve. Se sa ėshtė mundėsia e pamatur e pranimit tė informacioneve mund ta kuptojmė vetėm pėrmes rrugės sė krahasimit figurativ.

Pėr t’u numėruar kjo madhėsi e informacioneve, njė njeriu i duhen 30 milion vjet punė tė pandėrprerė, ditė e natė, me shpejtėsi: njė informacion pėr njė sekondė; ose nėse e paramendojmė se secila pjesė e mendimeve ose ēdo informacion ėshtė nė madhėsinė e njė kokrre gruri, atėherė kjo masė e pamatur e grurit do tė mund tė vendosej nė njė depo, e cila do tė kishte lartėsinė 3 metra, gjerėsinė 5 metra dhe gjatėsinė 4500 km.

Nė koren e trurit, mendohet se ekzistojnė rreth 15 miliardė qeliza, tė cilat po tė vendosėn nė njė varg tė pandėrprerė, do tė formonin gjatėsinė rreth 100.000 km.

Se si funksionojnė ato qeliza nė tru, me biliona lidhjesh mes veti, me gjasė, deri nė fund, kurrė nuk do tė zbulohen.

Historija e zhvillimit te trurit

Siē e cekėm edhe mė lartė, truri ka tėrhequr vėmendjen e njeriut qė nga lashtėsia. Sipas shėnimeve historike truri pėr herė tė parė pėrmendet nė njė papirus, tė cilin historianet e mjekėsisė e konsiderojnė si libėr mė tė vjetėr mjekėsor nė botė.

Ky papirus edhe u emėrtua si “Papirus Edvin Smith”, sipas emrit tė personit i cili e gjeti nė Ksar (Egjipt) mė 1862. Supozohet se ėshtė shkruar rreth vitit 1700 p. e. r. (1200 vjet para Hipokratit, babait tė mjekėsisė, nė formulėn e tė cilit edhe sot e kėsaj dite betohen mjekėt e rinj para se ta fillojnė kėtė profesion).

Truri pėrmendet edhe tek grekėt e vjetėr, si tek Hipokrati, Aristoteli, Platoni etj., por tek mė vonė, nė shkollėn e Alkesandriesė, 335 - 285 p. e .r., Herofili dhe kolegu i tij Erazistrati, filluan tė merren nė mėnyrė sistematike me trurin dhe prej atėherė zbulimet pėr trurin pėrparojnė ngadalė nėpėr shekuj deri nė ditėt tona.

Pėrsosja e pjesėve tė posaēme tė trurit, tek organizmat shtazor gjatė evolucionit, vėshtirė mund tė shpjegohet, edhe pse evolucioni i shqisave organike ka filluar mjaftė herėt, qysh nė kohėn kur janė formuar organizmat njėqelizorė.Mund tė thuhet se tek shqisat organike ekziston njė substancė, e cila ka rolin e baterisė pėr shndėrrimin e rrezeve tė marra nė energji elektrike me forcė tė ulėt.

Tė gjitha kėrkimet pėr sistemin e komunikimit nėpėrmjet sinjaleve biologjike (impulseve) te organizmat shtazor, vėrtetojnė se komunikimi kryhet posaēėrisht nėpėrmjet impulseve bioelektrike. Pėrshtypjet e jashtme bartėn nėpėrmjet shqisave (nė formė fotografish) nė qendrat pėrkatėse, ku njė pjesė e tyre mbeten pėrgjithmonė lidhje biokimike.

Pra, shqisat, jo vetėm tė njeriut, por edhe tė shumė gjallesave tjera, nuk janė gjendje metafizike, por procese biokimike. P.sh. pa kujtesėn (mbamendjen) organizmat shtazor nuk do bėnin shumė dallime. Ato nuk do e dinin kė e kanė mik e kė armik; nuk do mund tė kryenin zgjedhjen e ushqimit; nuk do e njihnin partnerin e vet.

Praktikisht ato do tė silleshin nė mėnyrė shumė instinktive. Sipas shumė eksperimenteve me shtazė, tė cilave u ėshtė nxjerr truri i madh, ėshtė treguar se ato shtazė kanė treguar sjellje shumė tė pakoordinuara. P.sh. gjarpri, pa trurin e madh, mund tė lėvizė shumė mirė, por nuk i njeh armiqtė e vetė. Pėllumbi, pa trurin e madh, qėndron pa lėvizur sikur mumie, pra nuk tregon kurrfarė interesi pėr ndodhitė qė zhvillohen rreth tij.

Qeni pa trurin e madh, nuk e njeh pronarin e vet, nuk e dallon ushqimin e nuk e njeh as frikėn. Majmuni pa trurin e madh, nuk posedon kujtesė ose inteligjencė dhe jeton deri nė tri javė. Bretkosa dhe peshku, pa trurin e madh, kanė sjellje gati normale. Kurse, fėmija pa trurin e madh, nė njė rast ka jetuar tri vjet e nėntė muaj, edhe pse nuk e ka njohur nėnėn e vet e as qė ka mundur tė mėsoj diēka.

Ndėrsa tek njeriu, gjatė eksperimentimeve, kemi kėto rezultate: Ērregullimi i funksionit tė trurit tė vogėl ka si pasoj jostabilitetin e theksuar gjatė qėndrimit me sy hapur, luhatet tepėr, ėshtė jostabil, kurse symbyllur rrėzohet. Te ērregullimet apo ngacmimet e trurit tė mesėm, shkaktohet humbja e ndjenjės mekanike, termike, akustike, optike ose shkaktohet ndjeshmėria e tepruar (hiperstezia).

Ērregullimi i trurit tė madh, respektivisht i korės sė trurit, mund tė shkaktoj humbjen e plotė tė kujtesės apo mbamendjes ose tė shkaktoj rritjen enorme tė saj.

Neokirurgu nga SHBA-tė dr. Wait-i, i pari arriti qė ta izolojė trurin. Mbi 100 trurė tė majmunėve, Wait-i arriti t’i ndajė nga kafka dhe t’i largoj nga truri dhe pėr orė tė tėra t’i mbajė nė jetė. Ndėrsa tre shkencėtarė japonezė (Sudo, Kito dhe Adaqi), arritėn qė disa trurė tė maceve t’i ngrijnė nėn -20ŗ C, t’i ruajnė nė frigoriferė me ngrirje tė thellė dhe prapė t’i ringjallin.

Kur arritėn ta ndajnė trurin nga trupi, atėherė lindi edhe ideja pėr mundėsinė e pėrrėnditjes (shartimit) tė trurit. Dr. Wait-i arriti i pari ta realizoj kėtė eksperiment qė mė 1965 nėpėrmjet transplantimit tė trurit tė qenit. Prapė lindi pyetja: a mund tė bėhet kjo edhe te njeriu? Wait-i mendon se po, por thotė se ai nuk do e bėjė i pari, pasi ende nuk e ka gjetur daljen nga dilema se a ėshtė kjo e drejtė apo jo.

Shkaqet e zhvillimit tė trurit nuk mund tė jenė vetėm dėshirat dhe aktivitetet e qenieve tė gjalla. Kushti, pothuajse kryesor pėr zhvillimin e trurit, ėshtė ambienti natyror, nė tė cilin sillet njeriu. Njeriu dhe ambienti janė faktorė nga tė cilėt varet edhe zhvillimi i shpejtė ose i ngadaltė i trurit.

Duhet tė cekim se inteligjenca trashėgohet nga paraardhėsit nė masė shumė tė vogėl, prandaj ajo arrihet dhe zhvillohet nga aktiviteti gjatė gjithė jetės. Pra, me tė drejtė fiziologu Sherington, i cili zbuloi shumė ligje tė funksionimit tė trurit, e quajti atė “top magjik” dhe konsideroi se truri do tė mbetet fshehtėsia e natyrės, e cila e fundit do t’i zbulohet njerėzimit.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 23:46

Truri Kuantik

Ndoshta ēėshtja mė e vėshtirė qė ėshtė shtruar ndonjėherė nė shkencė ėshtė ajo e quajtur “problem i vėshtirė“,ose “problemi i pazgjidhshėm“.Ėshtė problemi se si bota jomateriale e mendimeve dhe e ndjenjave tona bashkvepron me botėn materiale tė trupit tonė.Gjendja emocionale tė shkaktura nga mendimet dhe nga ndjenjat tona (bota jomateriale) pasqyrohen nė mėnyrė tė menjėhershme nė fiziologjinė e trupit tonė (bota materiale).Pėr shembull,kur nė trurin tonė vjen njė mendim jomaterial pėr tė ngritur dorėn,truri fillon menjėherė tė prodhojė bartės mesazhi neurotransmetues,tė cilėt lėvizin nepėr sistemin nervor.Nė muskujt e dorės dėrgohen impulse elektirke dhe muskujt fillojnė t’i pėrgjigjen mendimit fillestar.

Si ėshtė e mundur kjo? Si mundet qė diēka jomateriale siē ėshtė mendimi tė shkaktojė njė pasojė reale materiale,gjė qė ndodh vazhdimisht nė trupin tonė?
Nisur nga Dekarti,i cili tha se ka njė hendek ndėrmjet trupit dhe mendjes, pėrgjigja e kėsaj pyetjeje nuk ėshtė e mundur qė tė merret me anėt tė fizikės njutoniane.Por si mundet atėherė tė lidhet bota jommateriale e mendjes dhe bota materiale e trupit?

A ka tė ngjarė qė pėrgjigja tė vijė nga fizika kuantike?

I gjithė realiteti i jashtėm qė pėrthithet nga truri vjen nė tė pėrmes pesė shqisave: dėgjimi, nuhatja,shijimi,prekja dhe perceptimi pamor.Sipas filozofit Imanuel Kant,ne duhet tė bėjmė dallim ndėrmjet botės numenale,botės nė vetvete (daß Ding an sich) dhe botės fenomenale,botės ashtu siē e perceptojmė ne.Kanti thotė se ėshtė i pamundur perceptimi i drejtpėrdrejtė i botės;nė mundemi ta perceptojmė atė vetėm pėrmes shqisave.

Realitetin e jashtėm askush nuk mund ta njofė vėrtet,sepse ne asnjėherė nuk e perceptojmė atė drejtpėrdrejtė.Mandje mund tė shkohet deri aty sa tė ngrihet pyetja nėse ekziston njė realitet fizik.Sidoqoftė,Kanti besonte se realiteti fizik,burimi i perceptimeve tanė,ėshtė real.Ai pohonte se ajo qė njohim ne pėr botėn ėshtė kryesisht njė interpretim i bėrė nga truri ynė.Pėr tė vlerėsuar se ēfarė thoshte Kanti, pėrpiqu tė numėrosh pikat e zeza nė figurė;nuk ėshtė e lehtė,sepse nė tė nuk ka fare pika tė zeza! Truri yt imagjinon se aty ka pika tė zeza,tė cilėt ti i shikon sikur lėvizin para-prapa!

Pėrkthimi qė bėn truri,nga nxitja e jashtme e korteksit pamor deri nė pamjen qė formohet nė kokė vjen prej njė modeli valor elektromagnetik tė jashtėm. Ndoshta nuk e ke menduar ndonjėherė,por ngjyra e kuqe nė vetvete nuk ekziston! Ngjyra e kuqe,ashtu si pikat e zeza qė thamė sipėr,ėshtė vetėm njė pėrkthim,njė paraqitje qė sjell shqisa tek ti.Ngjyra e kuqe ėshtė njė ndėrtim subjektiv i asgjėje tjetėr veēse i njė vale elekrtomagnetike me njė frekuncė, amplitudė dhe fazė tė caktuar.

Insekte qė kanė vetėm dy lloje tė receptorėve tė ngjyrave kanė njė pamje subjektive krejtė tė ndryshme tė po asaj ngjyre qė ti e quan e kuqe;duke qenė se ata nuk e shikojnė atė,ajo pėr ta perceptohet si e zezė.Ne mandje nuk dimė as se si e perceptojnė ngjyrėn e kuqe njerėzit e tjerė! Kjo ėshtė ajo qė Imanuel Kanti donte tė thoshte kur fliste pėr pamundėsinė e njohjes nga ne tė botės numenale,botės nė vetvete;ne shikojmė vetėm varoantin tonė personal ,interpretimin tonė tė realitetit,i vili qėndron pėrtej nesh.Nė mėnyrė tė pashmangshme njohja jonė ėshtė e kufizuar, sepse ne interpretojmė vetė pak pėrqind tė tė gjithė spektrit tė energjisė elektromagnetike qė ekziston.

Kemi mėsuar nė shkollė qė truri ynė ėshtė njė lloj superkompjuteri i pajisur me neurone qė marrin nxitje nė sinapse,tė cilėt pėrpunojnė informacionin vibrues tė marrė nga pesė shqisat. Mendimet e individit janė personale dhe asnjė tjetėr pėrveē atij individi nuk mund t’i njohė ata!
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 23:47

Kujtesa ruhet nė qelizat gri qė pėrbėjnė trurin.Shumicėa e njerėzve kėto kanė mėsuar nė shkollė dhe i besojnė akoma ato qė kanė mėsuar,por shkenca ka pėrparuar qysh nga koha kur janė shkruar kėta tekste shkollorė dhe tani pėrdor shkencėn kuantike pėr tė shpjeguaar ndėrgjegjen.

Nė vitin 1920 Vildėr Penfild besonte se kujtesat ruheshin si engrame nė njė vend tė veēantė apo adresė nė tru,ashtu si njė kompjuter ruan tė dhėnat e tij nė njė vend tė veēantė tė memories. Karl Leshli,duke kėrkuar kėto engrama,duke eksperimentuar me minj,zbuloi se kujtesa nuk ruhet nė vende tė caktuara brenda trurit,por duke se shpėrndahet nė tė gjithė trurin dhe ēdo pjesė e trurit duket se pėrmban tė gjithė kujtesėn.Shpėrndarja e nkujtesės nė tė gjithė trurin dhe ēdo pjesė e trurit duket se pėrmban tė gjithė kujtesėn.Shpėrndarja e kujtesės nė tė gjithė trurin mund tė shpjegojė pse njerėzit me zona tė dėmtuara tė trurit i ruajnė akoma kujtimet e tyre.

Vetia e kujtesės sė trurit qė “pjesa tė pėrmbajė tė tėrėn” e shtyti neurofizilogun e Stenfordit Karl Pribram tė kryente kėrkime kur mėsoi mbi holografinė nė vitin 1960.Ai doli me njė shpjegim tė ri pėr ruajtjen e kujtesės dhe besonte se truri e ruan kujtesėn si model interference valor nė formėn e hologramės.Njė hologramė ėshtė njė pamje tredimensionale qė ruhet nė njė fotografi dydimensionale si model valor.Ajo ndėrtohet duke ndarė me anė tė pasqyrave njė tufė koherente lazeri nė dy tė tilla.

Kėto dy tufa ruhen si njė model i interferencės valore nė njė plakė fotosensitive ku tek subjekti qė fotografohet drejtohet njėra nga tufat,ndėrsa tufa tjetėr drejtohet drejtpėrdrejt nė pllakėn fotosensitive.Kur shikohet nė dritė normale holograma nuk tregonė figurė,ajo pėrmban vetėm njė numėr rrathėsh tė mjegullta,por kur ajo ndriēohet me njė rreze lazer,nė tė shfqaet njė pamje tredimensionale e subjektit origjinal,pamje qė mund tė shikohet nga njė numėr i madh kėndesh.Pamja tredimensionale duke sikur rri pezull nė ajėr. Kujtimet nė tru mendohet se ruhen nė tė njejtėn mėnyrė si holograma ruan njė pamje.Ruajtja holografike e kujtesės mund tė shpjegojė kapacitetin shumė tė madh tė trurit.kapacitet i rendit 10 miliard bite informacioni nė njė jetėgjatėsi mesatare njerėzore.

Hologramat shpjegojnė shumė mirė edhe mėnyrėn se si truri arrin tė gjejė dhe tė kujtojė shumė shpejt kujtimet nga sasia gjiigande e informacionit qė ai ruan.Nė ēast ne njohim njė fytyrė tė dikujt qė nuk e kemi parė prej vitesh edhe kur kjo fytyrė ėshtė plakur.Pamjet holografike mund tė krahasohen edhe kur ato nuk janė njėqind tė njejta.Pribram tregoi qė jo vetėm kujtimet tona,por edhe procesi ynė njohjes, nuhatja, shijimi, dėgjimi dhe shikim mund tė shpjegohen me anė tė parimeve holografikė.

Le tė marrim si shembull njė perceptim pamor.Pikėpamja e sotme e shkencės ėshtė se pamja e botės projektohet nga lentet e syrit nė njė sfond,nė retinė dhe se kjo pamje si tė thuash “dixhitalizohet” nga truri dhe elementėt e saj ruhen.

Pribram provoi se qelizat nervore tė syrit reagojnė ndaj frekuencave tė caktuara tė valėve elektromagnetike qė godisin syrin.Pamja shikohet del pyetja:si mundet njė pamje tė pėrmbajė frekuenca? Me anė te njė procesi tė quajtur transformimi Furie,informacioni hapėsinor mund tė pėrkthehet nė njė spektėr frekuencash.Zhan Furje provoi se ēdo lloj forme valore mund tė ndėrtohet prej valėve sinusoidale me frekuenca,faza dhe amplituda tė ndryshme,mund tė pėrftohet ēdo lloj forme valėsh.Procesi i pėrshkruhet metematiksht nga transformimi invers Furje.Ky transformim pėrdoret pėr tė krijuar valė origjinale prej spektrit tė valėve,sinusoidale. Transoemimet Furje mund tė zbatohen kėshtu edhe nė informacionin hapėsinor dydimensional.

Pribram zbuloi qė korteksi i truri kryen njė transfromim Furje tė pamjes vizualenė sy dhe shpėrndan frekuencat pėrbėrėse tė pamjes nė tė gjithė neuronet e trurit.Nė kėtė mėnyrė pamja pėrvetėsohet dhe memorizohet si model i interferencės valore nė neuronet,tamam si holograma qė ruan fotografinė.Forma origjinale e pamjes mund tė rindėrtohet nga paraqitja holografike e saj me anė tė transformimit invers Furje,duke dhėnė njė imazh pamor brenda kokės sonė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 23:49

Ndėrtimi i njė imazhi prej frekuencave valore sinusoidale tė veēanta ėshtė teknika e pėrdorur nė skenarin MRI (pamje me rezonacė magnetike) qė pėrdoret nė spitale. Skenari MRI (Magnetic Resonance Imaging) pėrdor transformimiet Furje pėr tė ndėrtuar njė imazh holografik tė trupit qė akanohet me anė tė atomeve tė ngacmuar tė hindrogjenit qė kalojnė pėrmes molekulave tė ujit tė trupit.

Kjo teknikė ėshtė krijuar nga Uolltėr Shemp,i cili mė vonė dha kontribut nė teorinė kuantike tė trurit duke thėnė qė kujtimet nuk ruhen brenda vet trurit,por nė materialin e hapėsirės,nė vakuumin fizik.Truri vepron si njė mjet leximi nė vakumin fizik ku ruhet kujtesa holografike nė formėn e mdelit valor.

Kur kombinojmė teorinė holografike tė trurit tė Karl Pirbramit me teorinė e Dejvid Bohmit,e cila thotė se universi si i tėrė ėshtė vetėm njė hologramė gjgande,marrim njė pikėshikim interesant tė realitetit,atė qė quhet modeli holografik.Nė modelin holografik universi shikohet si njė magazinė gjigande e frekuencave elektomagnetike,tė cilat pėrmbajnė nevele tė shumėfishtė tė realitetit.

Truri, duke pėrdorur transformimet Furje, dekodon njė kanal pėrmes ferkuencave elektromagnetike tė universit dhe prej kėtej ndėrton paraqitjen tonė tė mbrendshme tė realitetit. Truri ynė mund tė marrė vetėm njė diapazon tė kufizuar tė frekuencave nga bota e jashtme,pra mund tė arrijė vetėm njė njohje tė kufizuar tė realitetit.Mund tė thuhet qė truri akordohet nė njė realitet tė caktuar,ashtu si radioja qė akordohet nė njė stacion.

Ne mendojmė se lėvizim nė njė botė solide tė pamjeve qė janė perceptuar prej trur,por e vėrteta mė e thellė mund tė jetė qė ne zbėrthejmė vetėm njė realitetet e botėve tė shumta paralele.

Modeli holografik zgjidh shumė mistere tė fenomeneve paranormalė,sepse trutė individualė janė vetėn pjesė tė njė tė tėre,trurit univerzal.Nė modelin holografik tė gjithė trutė janė tė lidhur nė mėnyrė rė pakufizuar dhe informacioni paranormal(telepatia) mund tė kalojė lehtėsisht nga njė tru nė tjetrin.

Stjuart Hamerof dhe Roxher Penroz kontribuan nė teorinė kunatike tė trurit duke paraqitur njė model tė trurit tė bazuar nė llogaritjen kuantike.Ata besojnė se truri ynė e pėrpunon informacionin nga neoronet jo vetėm nė gjendje klasike,por duke pėrdorur edhe gjendjet kuantike.

Gjendjet kunatike brenda trurit pėr njė kohė tė gjatė besohej se ishin absolutisht tė pamundura,sepse truri ishte shumė i madh,shumė i lagėsht dhe shumė i ngrohtė pėr t’i bėrė tė mundura gjendjet kunatike,tė cilat ishin vrojtuar vetėm nė laborator, nė situata tė izoluara dhe tė kontrolluara tė shkallės nėnatomike.Por tani Hamerof beson se ka gjetur tullėn bazė,kubitin,pėr llogaritje kunatike nė tru.Ai ka dalluar njė tub shumė tė vogėl,tė quajtur mikrotubul,i cili pėrmban citoskeletin e qelizės.

Citoskeleti ėshtė skeleti qė i jep qelizės strukturėn e saj;ai ėshtė korniza e qelizės.Pėrveē kėsaj, mikrotubuli shėrben edhe si njė tub pėr kalimin e tė gjithė llojeve tė komponimeve kimikė qė pėrdoren nga qeliza.Homerof thekson se citoskeleti mund tė ketė edhe njė funksion neral dhe se ai mund tė jetė madje edhe mė i pėrparuar nga vet neuronet.

Funksioni neural i citoskeletit mund tė shpjegojė pse njė organizėm njėqelizor mund tė kryejė funksione inteligjentė, sepse ndonėse organizmi njėqelizor nuk ka rrjet neoronesh, neurone dhe tru,ai zotėron njė formė primitive tė ndėrgjegjs duke qenė se kryen funksione inteligjentė si notimi,ngrėnia dhe ēiftimi!

Pėr sa i takon njerėzve,ne kemi njė tru tė pėrbėrė nga neurone tė cilėt ndėrlidhen me anė tė dentriteve dhe sinapseve,duke krijuar kėshtu sistemin nervor qendror.Brenda qelizave neuronale gjendet citoskeleti i pėrbėrė nga mikrotubulat.Vetė mikrotubulat janė tė ndėrtuar prej tubulinave,proteina me formė hegzagonale.Kėtė tubulinė brenda mikrotubulit tė neuronit ka indentifikuar Hamerof si klubit tė trurit.

Interpretimi klasik i neurobiologjisė ka qenė qė pėrqendrimet e joneve tė ndryshėm bartin impulset qė lėvizin nė tė dy drejtimet brenda sistemit nervor qendror dhhe janė pėrgjegjės pėr tė gjithė informacionin e pėrpunuar nga sistemi nervor nė tėrėsi.

Hamerof vėrejti qė mikrotubulat pėrmbajnė dritė me koherencė tė lartė (dritė tė ngjashme me lazerin) dhe qė kjo dritė luan njė rol tė rėndėsishėm nė pėrpunimin e informacionit nga truri. Fric Pop gjithashtu ka zbuluar lėshimin e biofotoneve nga trupi i njeriut.pop zbuloi qė dalja e dobėt e biofotoneve mund tė diktohet jo vetėm prej trupit tė njeriut,por nga tė gjitha format biologjike tė jetės dhe dyshon se burimi i kėtyre biofotoneve lidhet me ADN-nė.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Fakiri prej 23.01.12 23:51

Hamerof gjeti biofotone koherentė brenda mikrotubulave kur ata janė nė gkendje kuantike. Me fjalė tė tjera,biofotonet ishin koherentė dhe me lidhje kuantike.Mikrotubuli ėshtė i mbushur me molekula uji tė renditura me koherencė tė lartė dhe Hamerof beson se ky ujė tė rėndėsishėm nė pėrcjellshmėrinė e biofotoneve pėrmes mikrotubulit.

Kur biofotonet kalojnė pėrgjatė mikrotubulit,ata shkojnė nė sinapset e neuronit dhe pastaj kalojnė mė tej nė neuronin tjetėr.nė kėtė mėnyrė mikrotubulat shėrbejnė si sistem pėrcjellės pėr dritėn koherente nė tru dhe mė tė gjitha pjesėt e tjera tė trupit.

Ky rrjet mikrotubulash ėshtė quajtur si interneti i trupit njerėzor,i cili lidh jo vetėm qelizat nervore, por edhe ēdo qelizė tjetėr tė trupit.Ai bėn tė mundur shkėmbimin e infromacionit kuantik ndėrmjet trurit dhe pjesės tjetėr tė trupit.Rrjedhimi i kėsaj ėshtė se ndėrgjegjja nuk ėshtė e kufizuar vetėm nė tru,por tė gjitha qelizat e trupit kanė tė njejtin rol nė ndėrgjegje.Kjo mund tė shpjegojė natyrėn mbinatyrore tė ndėrgjegjes,pra mendimet dhe ndjenjat veprojnė nė unitet brenda truput.

Mendo se ēfarė ndodh kur ti je i dashuruar dhe njeriu qė ti dashuron kalon papritur para teje.I gjithė trupi dhe truri yt do tė reagojnė menjėherė dhe nė unitet! Ti shqyen sytė, zemra rreh shpejt,tė merret fryma,niveli i adrenalinės rritet dhe tė shkojnė mornica nė shpinė e tė dridhen gjunjėt; tė gjitha kėto ndodhin njėkohėsisht. Reagimi i unifikuar i trupit brend ēasti,me anė tė internetit neural tė tij pėrhapet pėrmes “pėrcjellsave” motubula si valė drite koherente,duke lidhur tė gjitha qelizat e trupit tėnd.

Kolegu i Hamerofit,matematikani Roxhėr Penroz ndėrtoi njė shpjegim tė ri alternativ pėr interpretimin Kopenhagen tė fizikės kuantike,pra shuarjen e vales kuantike nga vrojtimi i ndėrgjegjshėm.Penroz propozoi njė zvogėlim objektiv (zvogėlim ėshtė sinonim pėr “shuraje e valės kunatike”).Zvogėlimi objektiv(OR) mundėson shuarjen e valės kunatike pa pjesėmarrjen e vrojtimit tė ndėrgjeshėm njerėzor,por ndodh vetėm kurr arrihet njė “prag i caktuar” i atij qė ai e quan gravitet kunatik.

Llogaritja kuantike qė bėhet nė tru pėrdor mekanizmin e informaccionit (lidhjes) sė kundėrt (fidbek) qė kalon nga ndijuesit hyrės tė trupit dhe prandaj shuarja e gjendjes kunatike qė arrihet nė mikrotubula quhet Zvogėlim Objektiv i Orkestruar (Orch ose OR). Gjendja klasike e sinjalit hyrės nė dijuese orkestron llogaritjen kunatike me anė tė lidhjes sė kundėrt.

Modeli i trurit kuantik i Hamerofit ēon nė pikėn qė ndėrgjegjja,mendimet dhe ndjenjat tona janė rezultat i zvogėlimit objektiv (OR) tė njė mbivendosjeje tė tė gjithė mendimeve dhe ndjenjave tė mundshme qė ndodhin nė kubitet brend mikrotubulave nė neuronet e trurit.Me fjalė tė tjera,mendimet tanė personalė janė thjesht njė shuarje (kolaps) i mendimeve universalė.

Modeli kuantik i trurit thotė se vet universi zotėron veti themelore tė protondėrgjegjes!
Ėshtė kjo protondėrgjegje,apo ndėrgjegjja universale (mendimet e tė gjithė mendimeve) e cila shuhet nė ndėrgjegjen individuale nė kubitet e trurit.Kjo ndodh me njė shpejtėsi mestare prej 40 shuarjesh nė sekondė,ēka i korrespondon frekuencat prej 40Hz tė valėve tė trurit.Vetėdija jonė pėr mendimet dhe ndjenjat e brendshme ėshtė e ndėrtuar soi modeli i njė filmi qė xhirohet me shpejtėsi 40 kuadro nė sekondė nga njė ndėrgjegje universale.

Hamerof dhe Penroz theksojnė se modeli i tyre i Zvogėlimit Objektiv tė Orkestruar (OR) pėr pėrpunimin kuantik nė mendje pėrputhet me mėsimet siritualė tė budizmit, hinduizmit dhe kabalės, tė cilt mėsojnė ekzistencėn e njė mendjeje universale.

Ajo qė fitojmė ne nė kėtė mėnyrė,ėshtė njė model i trurit i cili tregon qė ndėrgjegjja nuk ėshtė njė epifenomen,rezultat i veprimtarisė sė trurit,por se truri duhet tė shikohet si njė antenė e madhe apo si njė marrės i ndėrgjegjes universale e cila ndodhet kudo nė univers!

Teoria kuantike e trurit ka mjaftė kundėrshtarė dhe ėshtė akoma nė fazėn e saj foshnjore, por ajo ka tėrhequr tashmė shumė vėmendje dhe njė ditė mund tė pranohet gjerėsisht si shpjegim i saktė pėr mėnyrėn se si punon truri.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Efektet e dėmtimit traumatik tė trurit tek fėmijėt

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 26.01.12 8:26Sipas njė studimi tė fundit nė revistėn Pediatrics, dėmtimi traumatik i trurit tek fėmijėt ndodh mė shpesh sesa mendohej dhe se efektet e kėtyre lėndimeve ndonjėherė mund tė zgjasin gjithė jetėn. Lėndimi traumatik i trurit ose TBI – ėshtė njė nga shkaqet kryesore tė aftėsisė sė kufizuar dhe vdekjes mes foshnjave dhe fėmijėve.

Sipas tė dhėnave, pothuajse 500 mijė vizita kryehen ēdo vit nė qėndrat e urgjencave nė SHBA, si pasojė e lėndimeve traumatike nė tru tek fėmijėt nėn 14 vjeē.

Studimi nė revistėn “Pediatrics” morri nė shqyrtim fėmijė tė moshave nga 2 deri nė 7 vjeē, tė cilėt kishin pėsuar dėmtime tė rėnda nė tru.

Studiuesit zbuluan se kėta fėmijė kishin “deficite tė vazhdueshme intelektuale” edhe 10 vjet pas lėndimit.

Krahasuar me njė grup fėmijėsh tė tjerė qė nuk kishin pėsuar ndonjė lėndim nė tru, fėmijėt nė studim dolėn me 26 pikė mė pak nė provimin e inteligjencės ose IQ.

Kėto rezultate hedhin poshtė dijen konvencionale mjekėsore sipas sė cilės tė rinjtė dhe fėmijėt mund t’i kapėrcejnė pa probleme dėmtimet e trurit madje edhe ato serioze.

Kėto rezultate tė studimit gjithashtu sugjerojnė se fėmijėt me lėndime tė rėnda nė tru mund tė mbeten prapa pėrgjithmonė nė zhvillimin e intelektit. Por lajmi i mirė ėshtė se ky disavantazh nuk vjen duke u thelluar dhe se fėmijėt me lėndime tė lehta shėrohen plotėsisht, me kalimin e kohės.avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shkenca deshifron mendimet

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 01.02.12 21:37
Ajo ēka mendoni duket se nuk do tė jetė mė vetėm e juaja dhe nuk do tė mund ta mbani sekret. Shkencėtarėt kanė demonstruar njė metodė me goditje, me anė tė sė cilės mund tė rindėrtojnė fjalėt pėr tė cilat truri juaj po mendon.

Teknika e raportuar nė “PLoS Biology” mbėshtetet mbi mbledhjen e sinjaleve elektrike direkt nga truri i pacientėve. Bazuar nė sinjalet qė merr nga valėt e trurit tė pacientit dhe duke parė pjesėt e trurit qė “ndizen”, njė tip kompjuteri arrin tė kuptojė se pėr cilat fjalė po mendon pacienti.

“BBC”-ja thotė se nė tė ardhmen, kjo metodė mund tė ndihmojė nė komunikim pacientėt qė ndodhen nė koma dhe tė pėrmirėsojė ndjeshėm jetėn e atyre qė kanė humbur disa aftėsi komunikimi, transmeton Starti njoftimin.

Vitet e fundit gjithnjė e mė shumė ėshtė thėnė se shkencėtarėt janė shumė afėr zbulimit tė mėnyrės sė si mund tė kuptojnė madje edhe mendimet tona.

Nė njė studim tė vitit 2011, pacientėt me anė tė disa elektrodave nė kontakt direkt me trurin ishin nė gjendje tė lėviznin njė kursor nė ekran thjesht duke menduar tingujt zanorė.

Teknika e quajtur rezonanca funksionale magnetike duke ndjekur rrjedhėn e gjakut nė tru ka dhėnė shenja shprese se mund tė identifikojė fjalėt ose idetė rreth tė cilave personi mendon.

Tani, Brian Pasley i Universitetit tė Kalifornisė dhe njė sėrė kolegėsh e kanė ēuar njė hap para.

Skuadra u fokusua nė atė zonė tė trurit qė quhet “superior temporal gyrus” ose STG. Kjo pjesė nuk ėshtė thjeshtė pjesė e aparatit tė dėgjimit, por edhe njė nga pjesėt kryesore tė trurit qė na ndihmon tė kuptojmė zėrat qė dėgjojmė.

Ata monitoruan valėt e STG-sė sė 15 pacientėve qė po u nėnshtroheshin operacioneve pėr epilepsi ose tumore. Teksa njė pajisje nxirrte fjalė ose fjali, truri i pacienteve jepte sinjale ne vende te ndryshme.

Qėllimi ishte tė zgjidhej kaosi i sinjaleve elektrike qė sillte audio-ja nga STG-tė e pacientėve. Pėr kėtė skuadra pėrdori njė tip kompjuteri i cili ndihmoi tė tregonte vendndodhjen e pjesėve tė trurit “qė ndizeshin” kur ne audio thuhej njė fjalė e caktuar.

Me anėt tė kėtij modeli, kur pacientėt mendonin njė fjalė tė caktuar, skuadra e shkencėtarėve ishte nė gjendje qė duke parė zonat e “ndezura” tė trurit tė kuptonte se pėr ēfarė fjale po mendonte pacienti.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Zattoo prej 04.02.12 19:50

Teori e re pėr trurin tonėTė folurit e njeriut ėshtė i lidhur me pjesė krejt tė ndryshme tė trurit sesa qė kanė menduar shkencėtarėt. Pjesa qė merret me tė folurit ėshtė tri centimetra afėr qendrės sė trurit, njė distancė e madhe nė brendi tė organit kompleks.

Pothuajse tė gjitha librat me tekste dhe imazhe tė trurit dhe gjithēka qė pėrfshijnė imazhet e kėrkuara nė ‘google’ pėr trurin– janė tė gabuara, kanė zbuluar shkencėtarėt. Gjetjet e fundit tregojnė qė kemi mė shumė ngjashmėri me majmunėt sesa qė kemi menduar.

“Qendra e tė folurit” nė tru mendohej se ishte diēka qė na dallonte nga mė tė afėrmit tanė evolutivė, por nė fakt ėshtė e ngjashme nė tė dyja rastet. Ėshtė zbuluar qė origjina e gjuhės sė majmunit dhe njeriut do tė duhej tė riekzaminohej.

“Shkencėtarėt prej kohėsh kanė thėnė se tė folurit e njerėzve ėshtė unik. Ata kanė thėnė se majmunėt krijojnė tinguj komunikimi por fakti qė ata nuk e kanė tė njėjtėn gjuhė tė elaboruar sikurse qė e kemi ne vjen pėr shkak se ndodhet nė qendra tė ndryshme procesimi tė trurit”, ka thėnė Rauschecker.

“Ky zbulim sugjeron qė arkitektura dhe procesimi midis dy specieve janė mė tė ngjashme se qė kanė menduar njerėzit”. Shkencėtarėt prej kohėsh kanė besuar se tė folurit e njeriut procesohet nė korteksin e pasmė cerebral tė trurit, prapa korteksit auditor ku pranohen tė gjithė tingujt – nė vendin qė ėshtė i famshėm si ‘zona e Wernicke’ pasi neurologu gjerman e propozoi kėtė nė vitin 1800 bazuar nė studimin e tij pėr sulmet dhe lėndimet e trurit.

Por tani hulumtimet qė kanė analizuar mė shumė se 100 imazhe konkludojnė qė zona e Wernickes ėshtė nė lokacion tė gabuar. Vendi i ri i identifikuar ndodhet rreth tri centimetra nė afėrsi tė pjesės sė pėrparme tė trurit dhe nė anėn tjetėr tė korteksit auditor – me milje larg nė kuptim tė arkitekturės dhe funksionimit tė trurit.

Zbulimi, i publikuar “online” kėtė javė nė “Proceedings of the National Academy of Scienes” (PNAS), nėnkupton qė “tekstet tani duhet tė rishkruhen”, ka thėnė Josef Rauscheker, profesor nė departamentin e neurologjisė nė “Georgetown University Medical Centre” (GUMC). “I kemi hedhur poshtė teoritė e vjetra”, ka thėnė Rauscehchker, i cili po ashtu ėshtė anėtar i institutit “Georgetown Institute for Cognitive and Computional Sciences”.

“Nėse kėrkoni nė Google pėr “organizimin e gjuhės nė tru”, me siguri qė ēdo vizatim ilustrues ėshtė i gabuar”, ka thėnė autori kryesor, Iain DeWitt, i cili ėshtė kandidat pėr doktoraturė nė “Georgetown Interdisciplinary Program in Neuroscience”.

Ky zbulim ka rėndėsi, ka thėnė Rauschechker, sepse lokacioni i ri i zonės Wernicke sugjeron qė origjina e gjuhėve tė njerėzve dhe majmunėve ėshtė shumė mė afėr sesa e kemi menduar”.Duke e ditur se zona e Wernickes ėshtė nė pjesėn e pėrparme tė korteksit auditor, mund tė ofrohen njohuri klinike pėr pacientėt qė vuajnė nga dėmtimi i trurit, siē janė sulmet ose ngecjet nė tė folur.

“Nėse njė pacient nuk mund tė flasė, ose tė kuptojė tė folurit, ne tani kemi njė ide se ku mund tė ketė ndodhur dėmtimi”, ka thėnė ai. Rauschecker dhe DeWitt kanė kėrkuar nė literaturėn shkencore pėr studime dhe kanė investiguar perceptimin e tė folurit te qeniet njerėzore duke pėrdorur metoda tė ndryshme tė skanimit, madje edhe ato tė rezonancės funksionale magnetike pėr imazhe si dhe tomografinė me emetim tė pozitroneve (positron emission tomography – PET).

Ata kanė gjetur 115 studime tė imazheve trunore pėr perceptimin e gjuhės nė tru, nė tė cilat nė pėrgjithėsi janė pėrfshirė mbi 1 mijė e 900 kandidatė.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Truri i njeriut nė njė version qė se keni parė asnjeher

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 02.04.12 19:56Truri njėsoj si rrugėt e Nju Jorkut. Nė pamje tė parė mund tu duket e pabesueshme por nė fakt truri i qenieve njerėzore duket i komplikuar sa mendohet. Ky ėshtė njė demonstrim i bėrė sė fundi dhe i publikuar nė revistėn “Science”. Imazhet janė realizuar fale rezonancės magnetike dhe vėzhgimi ėshtė realizuar nga Van Wedeen nė Spitalin e Massachusetts nė bashkėpunim me “Martinos Center for Biomedical Imaging”.

avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Fikrro prej 27.06.12 15:56

Faktet fascinuese pėr trurinMadje njė tė pestėn e oksigjenit qė e thithim nė ēdo frymėmarrje, truri jonė e shpenzon pėr tė kryer funksionet e veta

Cila pjesė pėrbėn 1 deri 3 pėr qind tė masės suaj trupore, ndėrsa pėrdor 20 pėr qind tė oksigjenit nga frymėmarrja juaj? Truri juaj. Ja dhjetė fakte fascinuese pėr trurin njerėzor:

-Truri juaj ka nevojė pėr furnizim tė pėrhershėm me oksigjen. Dhjetė minuta tė humbjes sė oksigjenit mė sė shpeshti shkaktojnė dėme tė konsiderueshme nervore. Ftohja mund tė zgjasė tėrė kohėn, qė ėshtė arsyeja pėr shkas sė cilės viktimat e mbytjes nė ujė tė ftohtė, qė janė ngjallur pas 40 minutash – mbijetojnė pa dėme nervore.

-Truri juaj pėrdor njė tė pestėn e sasisė sė pėrgjithshme tė gjakut nė trup. Duhet tė pėrmbajė hapin me kėrkesat e rėnda metabolike tė neuroneve. Nuk ka nevojė vetėm pėr glukozė, por edhe pėr oksigjen.

-Truri juaj nuk ndien dhimbje. Nuk ka nerva qė do tė regjistronin dhimbjen nė tru. Prandaj neurokirurgu mund tė hulumtojė trurin derisa pacienti ėshtė i vetėdijshėm. Nė atė mėnyrė, mund tė pėrdorė reagimin nga pacientėt pėr identifikimin e zonave tė rėndėsishme, si tė atyre tė pėrdorura pėr tė folur ose vizualizim.

- Cerebelum ose si e quajmė “truri i vogėl” peshon 150 gramė. Gjendet nė anėn e poshtme tė pasme tė trurit. Ėshtė i nevojshėm pėr drejtimin e trupit gjatė ecjes dhe pėr kryerjen e tė gjithė lėvizjeve tė koordinuara. Ka rol tė madh nė shqisėn tuaj tė nuhatjes.

-Pesha mesatare e trurit njerėzor ėshtė pak mė e madhe se 1.4 kilogramė. Truri i Ajnshtajnit ka qenė ndoshta mė i vogėl, sepse Ajnashtajni ka qenė pak mė i vogėl se njeriu mesatar. Ekziston lidhja e pėrgjithshme nė mes madhėsisė sė trupit dhe trurit.

-Truri i elefantit ėshtė shumė i madh – rreth gjashtė herė mė i madh se ai i njeriut. Sido qė tė jetė, nė krahasim mė madhėsinė e trupit, njerėzit kanė trurin mė tė madh se tė gjithė kafshėt, mesatarisht rreth 2 pėr qind tė peshės trupore. Truri i maces? Peshon rreth 28 gramė, ndėrsa ėshtė pak mė shumė se 1 pėr qind e peshės trunore.

-Nė tru gjenden rreth 160.000 kilometra tė enėve tė gjakut. Nėse do t’i zgjeronim, do tė mund tė rrethonim tokėn mė shumė se katėr herė.

-Nėse e keni trurin me madhėsi mesatare, keni 100 miliardė neurone. Do tė gėzoheni pas leximit tė pikave nė vijim.

-Pėrafėrsisht 85.000 neurone tė neurokorteksit humben ēdo ditė nė tru. Fatmirėsisht kjo kalon pa u vėnė re pėr shkak tė krijimit tė tepėrt tė tyre dhe faktit qė madje pas 3 vitesh merr mė pak se 1 pėr qind. Shikoni faktin e mėposhtėm.

-Hulumtimet e kohės sė fundit tregojnė qė truri vazhdon tė prodhojė neurone tė reja gjatė jetės. Po ashtu dėshmojnė qė kėtė e bėn si pėrgjigje ndaj stimulimeve (bėni ushtrime pėr forcimin e trurit). Shkencėtarėt kėtė e quajnė plasticitet tė trurit ose neuroplasticitet. Kėtė mund ta pranoni si faktin mė tė favorshėm pėr trurin.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Luli prej 22.11.12 0:14

Truri duhet tė fshijė kujtimet pėr tė qenė mė i shpejtėMe kalimin e viteve nė fakt nuk dobėsohet kujtesa, por aftėsia jonė e gjetjes sė kujtimeve dhe mėnyrave nė tė cilat i kemi ruajtur.

Kujtesa njerėzore ėshtė proces kompleks, pohojnėshkencėtarėt, ndėrsa pėrbėhet nga mėsimi, kujtimet dhe harresa. Kujtesa nė fakt ka kapacitet tė pakufizuar, por funksionon nė atė mėnyrė qė tė dhėnat e vjetra i shtyn mėnjanė nėse nuk i pėrdor.

Nė kėtė mėnyrė me kalimin e viteve nė fakt nuk dobėsohet kujtesa, por aftėsia jonė e gjetjes sė kujtimeve dhe mėnyrave nė tė cilat i kemi ruajtur, prandaj nuk do tė ishte keq tė mėsohet tė ndikohet nė to qė kujtimet e rėndėsishme tė mbesin gjithmonė nė dispozicion.

Pikėrisht me kėtė merret ekipi i psikologėve nė Universitetin California nė Los Angeles, dhe kanė ardhur nė pėrfundim qė truri ka sistem krejtėsisht tė ndryshėm tė arkivimit tė tė dhėnave nga memoria kompjuterike.

Kujtimet mund tė ndryshojnė sipas dėshirės, pohojnė shkencėtarėt, ndėrsa nevojitet tė fokusohemi nė ato pozitive pėr tė zėvendėsuar tė padėshirueshmet dhe tė dhimbshmet.

Ndryshimi i mėnyrave nė tė cilat u qaseni kujtimeve mund tė ndihmojė nė riinterpretimin e historisė dhe largimin e hallkave tė shprehive qė dalin nga kujtimet e kėqija, ndėrsa njė nga metodat mė efikase ėshtė programimi neurolinguistik (NLP).

Pasi qė ndodhitė e fundit nė hierarkinė e kujtesės janė mė tė rėndėsishme se tė vjetrat, truri eliminon informatat e vjetra tė cilat i konsideron tė padobishme dhe i shtyn thellė nė kujtesė, kėshtu qė ndonjėherė ėshtė e nevojshme tė arrihet tek to vetėm me teknikat e avancuara si NLP ose hipnoza.

Nga memoria nuk zhduket asgjė, prandaj ėshtė mjaft e rėndėsishme qė nė mėnyrė periodike tė kujtohen disa ndodhi dhe informata tė rėndėsishme qė tė mos pėrfundojnė tė varrosura thellė dhe tė mbuluara nga pluhuri, por tė mbesin nė dispozicion nė secilin moment.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Luli prej 02.12.12 12:46

Truri i pianisteve eshte ndryshePianistėt kanė njė organizim tė ndryshėm tė disa zonave cerebrale: pikėrisht tė atyre zonave qė analizojnė tingujt.

Nė fakt, ėshtė arritur tė vėrtetohet se tė mėsosh t’i biesh pianos gjatė fėmijėrisė dhe mė pas tė vijohet me studimin e saj edhe nė moshė tė rritur, modifikon strukturėn celebruare.

Kjo, pasi truri ynė ndryshon dhe mėson vazhdimisht, duke treguar njė aftėsi tė jashtėzakonshme pėr t’u pėrshtatur nė ambient.

Veē tė tjerash, sipas njė studimi tė Fredrik Ullen, nga ‘Karolinska Institutet’ nė Stokholm, i cili mė pas ėshtė publikuar nė revistėn “Natyra e Neuroshkencės”, vazhdimi i ushtrimit ēon nė prodhimin e tė ashtuquajturės ‘substancė e bardhė, mielina, njė kompleks yndyror qė rrethon nervat dhe qė shėrben pėr tė pėrshpejtuar transmetimin e sinjaleve, pėr shembull pėrforcon nervat qė lejojnė lėvizjen nė mėnyrė tė pavarur tė gishtat tė duarve.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jetmira prej 14.07.13 7:53

Truri i njeriut ėshtė organi mė kompleks nė trupin e njeriut dhe padyshim njė ndėr kreacionet mė komplekse nė universin qė jetojmė.

Ėshtė e qartė se mrekullitė mė tė mėdha nė botė tė bėra nga njeriu janė rezultat i trurit tė njeriut duke e bėrė atė organin mė tė mahnitshėm tė njė qenie njerėzore.
Truri i njeriut me kompleksitetin e tij vepron si njė pajisje e sigurt e cila mban edhe kujtimet mė tė vogla tė njė personi.
Personaliteti i njė personi ndikohet shumė nga truri i tij, i cili ndikon edhe nė gjenerimin e vetėdijes njerėzore e cila i jep njė personi lėvizje, pasion dhe emocion.
Nuk ka dyshim qė truri i njeriut ėshtė me tė vėrtetė njė organ i pabesueshėm i cili kėrkon kujdes maksimal pėr tė mbajtur nė lėvizje proceset vitale tė trupit tė njeriut.

Kėto janė vetėm disa nga funksionet vitale qė kryen truri i njeriut, por gjėja mė e mahnitshme nė lidhje me trurin e njeriut ėshte se shumė fakte qė janė pak tė njohura nga shumė njerėz me njė tru plotėsisht funksional.Dhjetė faktet mė interesante rreth Trurit tė Njeriut janė:

Truri i njeriut ėshtė i vetmi organ nė trupin e njeriut qė nuk ka nerva, pavarėsisht nga fakti se ai vepron si komandė qendrore pėr sistemin nervor qendror. Kjo do tė thotė qė truri i njeriut nuk ndien dhimbje.
Truri i njeriut konsumon pjesėn mė tė madhe tė energjisė sė pėrgjithshme qė ėshtė prodhuar nė trupin e njeriut. Pėr tė qenė mė tė saktė, truri konsumon 20% tė energjisė, pėrkundėr faktit se ai pėrfaqėson vetėm 2% tė peshės sė pėrgjithshme tė trupit. Energjia ėshtė me rėndėsi jetike pėr ruajtjen e qelizave tė shėndetshme tė trurit.
Numri i neuroneve tė pranishme nė tru ėshtė pėrafėrsisht rreth 100 miliardė, shifėr kjo rreth 15 herė mė e lartė se popullsia e pėrgjithshme nė tokė. Ky numėr i lartė i neuroneve rrit aftėsinė e pėrpunimit tė trurit.
Truri i njeriut llogaritet si organi mė yndyror nė trupin e njeriut. Rreth 60% e trurit tė njeriut ėshtė i pėrbėrė nga yndyra. Pėr mė tepėr, 75% e masės totale tė trurit ėshtė e pėrbėrė nga uji i cili rregullon funksionet e ndryshme nė tru.
Neocortex ėshtė pjesė e trurit tė njeriut qė ėshtė pėrgjegjėse pėr gjuhėn dhe ndėrgjegjjen. Ajo pėrbėn rreth 76% tė trurit tė njeriut.
Shumė njerėz besojnė qė qeniet njerėzore pėrdorin mė pak se 10% tė trurit tė tyre. Ky ėshtė njė keqkuptim, sepse ēdo pjesė e trurit ka njė funksion tė njohur.
Gjatė shtatzėnisė sė hershme, neuronet shumohen nė njė normė prej 250.000 neurone pėr minutė.
Rreth 15-20% (750ml) tė prodhimit tė pėrgjithshėm kardiak ėshtė drejtuar nė tru ēdo minutė.
Energjia e konsumuar nga truri ėshtė e mjaftueshme pėr tė ndriēuar njė llambė tė lehtė, dhe
Truri i njeriut nuk ėshtė aq i pėrsosur siē mendohet. Truri i njeriut ka bėrė qė nė shumė raste tė mashtrojė njerėzit duke bėrė qė ata tė shohin gjėrat ndryshe nga realiteti.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jetmira prej 14.07.13 7:55

TRURI - “KY TOP MAGJIK”Truri ėshtė njė ndėr krijesat mė tė ndėrlikuara dhe mė tė ēuditshme tė natyrės nė tokė dhe ėshtė fare pak i shfrytėzuar. Me tė drejtė fiziologu Sherington, i cili zbuloi shumė ligje tė funksionimit tė trurit, e quajti atė “top magjik” dhe konsideroi se truri do tė mbetet fshehtėsia e natyrės, e cila e fundit do t’i zbulohet njerėzimit.Pėr t’i kuptuar mė mirė sjelljet e njerėzve, duhet tė dimė mė shumė mbi ndikimet biologjike tek ata. Pra, cili ėshtė ai gjenerator aq i fuqishėm qė i futė nė funksion gjithė kėto procese psiko-fizike? Kush tjetėr, pos trurit.

Truri ka tėrhequr gjithmonė vėmendjen, jo vetėm tė psikologėve tė sotėm , por edhe tė dijetarėve qė nga kohėt mė tė lashta, sepse aktiviteti i tij psiko-fizik, ndikon dhe drejton pothuajse shumicėn e sjelljeve. I pėrbėrė nga miliona neurone, truri (sidomos ai i qenies njerėzore) ėshtė organi mė i ndėrlikuar i ēdo gjallese. Shprehur figurativisht ai ėshtė mė i ndėrlikuar se cilido kompjuter i sotėm modern, pra njė superkompjuter biologjik. Sa pėr ilustrim, sėrish figurativ, po e cek se i tėrė rrjeti telefonik botėror, nė krahasim vėllimor me trurin, paraqet vetėm njė kokėrr fasuleje.

Truri ėshtė edhe pjesa mė e rėndėsishme dhe mė e ndėrlikuar e sistemit nervorė. Ai veēanėrisht luan rol shumė tė rėndėsishėm pėr zhvillimin e jetė psikike tė njeriut; rregullon funksionimin e organeve; harmonizon organizmin nė pėrgjithėsi; bėnė tė mundur lidhjen e organizmit me realitetin objektiv (nėpėrmjet transmetimit tė impulseve nervore) dhe paraqet bazėn fiziologjike pėr tėrė jetėn psikike: pra, ėshtė bartės i tė gjitha proceseve psikike.

Pjesėt kryesore tė trurit janė tri: truri i madh, truri i mesėm dhe truri i vogėl, kurse pjesa mė e rėndėsishme dhe mė e zhvilluar e tij ėshtė korja e trurit ose siē quhet ndryshe, korteksi. Nė zhvillimin e sistemit nervor, korja e trurit zhvillohet mė sė voni dhe ajo paraqet rezultatet mė tė larta tė evolucionit. Sipėrfaqja e saj ėshtė rreth 2m2 dhe pėrmban rreth 14miliard elemente qelizore.

Truri i tė porsalindurit ėshtė katėr herė mė i lehtė se ai i njeriu tė rritur. Deri nė vitin e gjashtė truri arrin pėrafėrsisht 90% tė peshės dhe tė proporcioneve tė tij pėrfundimtare. Kėshtu, ndėrmjet moshės 9 dhe 10 vjeēare, truri i fėmijės arrin tė ketė proporcion gati tė njėjtė me atė tė trurit tė tė rriturit. Gjithashtu, ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se pesha dhe mosha e trurit nuk ėshtė e lidhur drejtpėrsėdrejti me zhvillimin e inteligjencė. Truri peshon rreth 1.5 kg.Forca e truritSiē u tha edhe mė lartė, inteligjenca nuk varet, as nga pesha e as nga vjetėrsia trurit. Mund qė njeriu nė moshė shumė tė re ose shumė tė vjetėr, tė arrij rezultate fenomenale. P.sh. Gogeni filloi tė merret me art pas moshės 30 vjeēare. Mikeloangjelo, veprat mė madhėshtore i krijoi nė moshėn 80 vjeēare. Edhe Pikaso veprat mė tė mėdha i krijoi n vitet e 90 tė jetės.

Aleksandri i Madh i Maqedonisė i ka njohur me emėr tė gjithė ushtarėt e vet. Mitroditi ka sunduar mbi 22 popuj dhe ka biseduar me tė gjithė pa pėrkthyes. Kinej Cynes, delegat i mbretit Pirro, pėr njė ditė i mėsoi tė gjithė emrat e anėtarėve tė senatit dhe tė shumė njerėzve tjerė tė Romės, me tė cilėt u taku. Filozofi dhe mjeku arab, Ibun Sina, shekulli X, qysh nė moshėn 10 vjeēare e recitonte Kur’anin pėrmendėsh, ndėrsa nė moshėn 14 vjeēare edhe tė gjitha veprat e Aristotelit. Shkrimtari spanjoll, Alfonso Tostado, shekulli XV, kishte memorie fantastike: secilėn libėr qė e lexonte dy herė, mund ta pėrsėriste fjalė pėr fjalė. Mocarti si 14 vjeēar, nė kishėn e Shėnė Pjetrit nė Romė, majti nė mendje gjatė kohės sė interpretimit gjithė muzikėn e njė muzikantit tė madh, notat e sė cilės mbaheshin nė fshehtėsi. Indiania, Shakuntala Devi ishte pėr gjashtė sekonda mė e shpejtė se kompjuteri nė zgjidhjen e njė problemi tė ndėrlikuar matematikor (ėshtė fjala pėr vitet e 80-ta) etj.

Gjithashtu, truri i madh ndahet edhe nė dy gjysmė pjesė: e majta dhe e djathta, kėshtu qė secila anė e trurit kontrollon pjesėn e kundėrt tė trupit: pra, nė qoftė se dėmtohet ana e majtė e trurit, pėson paralizė pjesa e djathtė e trupit dhe anasjelltas.

Kėrkimet mė tė reja nga profesoresha Roberta Ornshtajn japin dritė mė tepėr nė aktivitetin e kėtyre dy pjesėve tė trurit. Pjesa e majtė e trurit drshkencore: matematikėn, logjikėn, analizėn etj., ndėrsa pjesa e djathtė drejton aktivitetet artistike: ngjyrat, muzikėn, ritmin, fantazinė etj.

Sipas Ornshtajn-it, njerėzit qė janė mėsuar ta shfrytėzojnė njėrėn anė tė trurit, e kanė vėshtirė ta shfrytėzojnė edhe pjesėn tjetėr. Ėshtė interesant se kur njėra anė e trurit dėmtohet, atėherė e gjithė forca kalon nė anėn tjetėr. Por nė qoftė se shfrytėzohen tė dy pjesėt e trurit, shumėfishohet aftėsia deri nė gjenialitet.

Hulumtimet tek njerėzit, tė cilėt zakonisht konsiderohen artistė ose shkencėtarė tė mėdhenj dhe supozohet se kanė shfrytėzuar te dy pjesėt e trurit, japin kėto rezultate: Ajnshtajni konsiderohet si shkencėtari mė i madh i kohės sė vetė. Ai nuk ishte vetėm matematikan apo fizikan, por edhe ėndėrrues i madh, i cili pėr ėndėrrimet gati qė pėrjashtohet nga kolegji. Sipas fjalėve tė tij, Teorinė e relativitetit nuk e zbuloi duke punuar nė tavolinė,por i shtrirė nė njė rrafsh, duke shikuar diellin me sy gjysmė tė mbyllur. Rrezet e diellit duke kaluar nėpėr qepalla, oscilonin duke u shpėrndarė nė mijėra rrezatime tė imėta. Ajnshtajni pyeti vetėn se si do tė dukej udhėtimi nė njė nga ato rreze tė diellit. Kėshtu, fantazia e sillo atė deri nė atė vend, ku njohuria shkollore nuk e lejonte tė shkonte, por imagjinata (ana e djathtė e trurit) dhe njohuritė shkencore (ana e majatė e trurit) e sollėn atė deri te zbulimi mė i rėndėsishėm i tė gjitha kohėrave - Teoria e Relativitetit.

Pikaso, njė ndėr piktorėt mė tė njohur tė kohės sė sonė, tregon se nė mėnyrė matematikore dhe gjeometrike e ka pėrshkruar atė qė ka dashur ta punojė, duke paraqitur detajisht marrėdhėniet specifike tė cilat ka pretenduar t’i krijojė me ngjyrė, formė dhe vijė.

Ndoshta rasti mė i mirė pėr ilustrimin e forcės sė pėrbashkėt tė dy pjesėve tė trurit do tė ishte Leonardo da Vinēi, njė ndėr kokat mė kreative tė tė gjitha kohėrave, i cili ishte: matematikan, linguist, artist, anatomist, arkitekt etj. Supozohet se Leonardo me njėrėn dorė ka vizatuar, ndėrsa me tjetrėn ka shėnuar njėkohėsisht. Ekspertet qė janė marrė me punimet e Leonardos, thonė se pėr t’i pėrmbledhur tė gjitha punimet e tij, njė njeriu i duhet 40 vite punė tė pandėrprere, nga tetė orė nė ditė dhe atė, me njėrėn dorė tė shkruaj, ndėrsa me tjetrėn tė vizatojė.

Siē pamė edhe mė lartė, kapaciteti i trurit ėshtė i pakufishėm. Sa ėshtė i pakufishėm aq ėshtė edhe i pazbuluar dhe misterik ose me fjalėt tė tjera, truri ėshtė i vetmi organ qė e studion vetveten.

Konsiderohet se truri ėshtė njė ndėr krijesat mė tė ndėrlikuara dhe mė tė ēuditshme tė natyrės nė tokė dhe se ėshtė fare pak i shfrytėzuar. Sipas prof. Toni Bizen, trurin e kemi nė funksion vetėm 1%, ndėrsa Karl Shishar jep mendimin se vetėm 10% e trurit shfrytėzohet, kurse pjesa tjetėr (90%) ėshtė njė gjigant i vjetur. Ndėrsa sipas njohurive mė tė reja, supozohet se ne shfrytėzojmė vetėm 4% nga numri i pėrgjithshėm i qelizave nervore.

Nga gjithė kjo qė u tha, del se truri posedon kapacitet tė pamatur, tė cilin asnjė tru elektronik, sė paku deri mė sot, nuk mund ta arrijė. Ai mund tė pranoj (teorikisht) deri nė 1015 tė mendimeve. Se sa ėshtė mundėsia e pamatur e pranimit tė informacioneve mund ta kuptojmė vetėm pėrmes rrugės sė krahasimit figurativ. Pėr t’u numėruar kjo madhėsi e informacioneve, njė njeriu i duhen 30 milion vjet punė tė pandėrprerė, ditė e natė, me shpejtėsi: njė informacion pėr njė sekondė; ose nėse e paramendojmė se secila pjesė e mendimeve ose ēdo informacion ėshtė nė madhėsinė e njė kokrre gruri, atėherė kjo masė e pamatur e grurit do tė mund tė vendosej nė njė depo, e cila do tė kishte lartėsinė 3 metra, gjerėsinė 5 metra dhe gjatėsinė 4500 km.

Nė koren e trurit, mendohet se ekzistojnė rreth 15 miliardė qeliza, tė cilat po tė vendosėn nė njė varg tė pandėrprerė, do tė formonin gjatėsinė rreth 100.000 km.

Se si funksionojnė ato qeliza nė tru, me biliona lidhjesh mes veti, me gjasė, deri nė fund, kurrė nuk do tė zbulohen.Historia e zhvillimi i truritSiē e cekėm edhe mė lartė, truri ka tėrhequr vėmendjen e njeriut qė nga lashtėsia. Sipas shėnimeve historike truri pėr herė tė parė pėrmendet nė njė papirus, tė cilin historianet e mjekėsisė e konsiderojnėsi libėr mė tė vjetėr mjekėsor nė botė.

Ky papirus edhe u emėrtua si “Papirus Edvin Smith”, sipas emrit tė personit i cili e gjeti nė Ksar (Egjipt) mė 1862. Supozohet se ėshtė shkruar rreth vitit 1700 p. e. r. (1200 vjet para Hipokratit, babait tė mjekėsisė, nė formulėn e tė cilit edhe sot e kėsaj dite betohen mjekėt e rinj para se ta fillojnė kėtė profesion).

Truri pėrmendet edhe tek grekėt e vjetėr, si tek Hipokrati, Aristoteli, Platoni etj., por tek mė vonė, nė shkollėn e Alkesandriesė, 335 - 285 p. e .r., Herofili dhe kolegu i tij Erazistrati, filluan tė merren nė mėnyrė sistematike me trurin dhe prej atėherė zbulimet pėr trurin pėrparojnė ngadalė nėpėr shekuj deri nė ditėt tona.

Pėrsosja e pjesėve tė posaēme tė trurit, tek organizmat shtazor gjatė evolucionit, vėshtirė mund tė shpjegohet, edhe pse evolucioni i shqisave organike ka filluar mjaftė herėt, qysh nė kohėn kur janė formuar organizmat njėqelizorė.

Mund tė thuhet se tek shqisat organike ekziston njė substancė, e cila ka rolin e baterisė pėr shndėrrimin e rrezeve tė marra nė energji elektrike me forcė tė ulėt. Tė gjitha kėrkimet pėr sistemin e komunikimit nėpėrmjet sinjaleve biologjike (impulseve) te organizmat shtazor, vėrtetojnė se komunikimi kryhet posaēėrisht nėpėrmjet impulseve bioelektrike. Pėrshtypjet e jashtme bartėn nėpėrmjet shqisave (nė formė fotografish) nė qendrat pėrkatėse, ku njė pjesė e tyre mbeten pėrgjithmonė lidhje biokimike. Pra, shqisat, jo vetėm tė njeriut, por edhe tė shumė gjallesave tjera, nuk janė gjendje metafizike, por procese biokimike. P.sh. pa kujtesėn (mbamendjen) organizmat shtazor nuk do bėnin shumė dallime. Ato nuk do e dinin kė e kanė mik e kė armik; nuk do mund tė kryenin zgjedhjen e ushqimit; nuk do e njihnin partnerin e vet. Prraktikisht ato do tė silleshin nė mėnyrė shumė instinktive.

Sipas shumė eksperimenteve me shtazė, tė cilave u ėshtė nxjerr truri i madh, ėshtė treguar se ato shtazė kanė treguar sjellje shumė tė pakoordinuara. P.sh. gjarpri, pa trurin e madh, mund tė lėvizė shumė mirė, por nuk i njeh armiqtė e vetė. Pėllumbi, pa trurin e madh, qėndron pa lėvizur sikur mumie, pra nuk tregon kurrfarė interesi pėr ndodhitė qė zhvillohen rreth tij. Qeni pa trurin e madh, nuk e njeh pronarin e vet, nuk e dallon ushqimin e nuk e njeh as frikėn. Majmuni pa trurin e madh, nuk posedon kujtesė ose inteligjencė dhe jeton deri nė tri javė. Bretkosa dhe peshku, pa trurin e madh, kanė sjellje gati normale. Kurse, fėmija pa trurin e madh, nė njė rast ka jetuar tri vjet e nėntė muaj, edhe pse nuk e ka njohur nėnėn e vet e as qė ka mundur tė mėsoj diēka.

Ndėrsa tek njeriu, gjatė eksperimentimeve, kemi kėto rezultate: Ērregullimi i funksionit tė trurit tė vogėl ka si pasoj jostabilitetin e theksuar gjatė qėndrimit me sy hapur, luhatet tepėr, ėshtė jostabil, kurse symbyllur rrėzohet. Te ērregullimet apo ngacmimet e trurit tė mesėm, shkaktohet humbja e ndjenjės mekanike, termike, akustike, optike ose shkaktohet ndjeshmėria e tepruar (hiperstezia). Ērregullimi i trurit tė madh, respektivisht i korės sė trurit, mund tė shkaktoj humbjen e plotė tė kujtesės apo mbamendjes ose tė shkaktoj rritjen enorme tė saj.

Neokirurgu nga SHBA-tė dr. Wait-i, i pari arriti qė ta izolojė trurin. Mbi 100 trurė tė majmunėve, Wait-i arriti t’i ndajė nga kafka dhe t’i largoj nga truri dhe pėr orė tė tėra t’i mbajė nė jetė. Ndėrsa tre shkencėtarė japonezė (Sudo, Kito dhe Adaqi), arritėn qė disa trurė tė maceve t’i ngrijnė nėn -20ŗ C, t’i ruajnė nė frigoriferė me ngrirje tė thellė dhe prapė t’i ringjallin. Kur arritėn ta ndajnė trurin nga trupi, atėherė lindiedhe ideja pėr mundėsinė e pėrrėnditjes (shartimit) tė trurit. Dr. Wait-i arriti i pari ta realizoj kėtė eksperiment qė mė 1965 nėpėrmjet transplantimit tė trurit tė qenit. Prapė lindi pyetja: a mund tė bėhet kjo edhe te njeriu? Wait-i mendon se po, por thotė se ai nuk do e bėjė i pari, pasi ende nuk e ka gjetur daljen nga dilema se a ėshtė kjo e drejtė apo jo.

Shkaqet e zhvillimit tė trurit nuk mund tė jenė vetėm dėshirat dhe aktivitetet e qenieve tė gjalla. Kushti, pothuajse kryesor pėr zhvillimin e trurit, ėshtė ambienti natyror, nė tė cilin sillet njeriu. Njeriu dhe ambienti janė faktorė nga tė cilėt varet edhe zhvillimi i shpejtė ose i ngadaltė i trurit. Duhet tė cekim se inteligjenca trashėgohet nga paraardhėsit nė masė shumė tė vogėl, prandaj ajo arrihet dhe zhvillohet nga aktiviteti gjatė gjithė jetės. Pra, me tė drejtė fiziologu Sherington, i cili zbuloi shumė ligje tė funksionimit tė trurit, e quajti atė “top magjik” dhe konsideroi se truri do tė mbetet fshehtėsia e natyrės, e cila e fundit do t’i zbulohet njerėzimit.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jetmira prej 14.07.13 7:56

Eshte pjesa me e rendesishme dhe me e nderlikuar e sistemit nervor,veqanarisht luan rol te rendesishem per zhvilimin e jetes psiqike te njeriut.Pra eshte bartes i te gjitha proceseve psiqike.Truri i te posalindurit eshte kater here me i lehte se sa ai i nje njeriu te rritur.Deri ne vitin e gjashte truri arrin perafersishte 90% te peshes dhe te proporcioneve te tij perfundimtare.Keshtu ndermjet moshes 9 dhe 10 vjeqere truri i femijes arrin te kete proporcione gati te njejta me ate te trurit te te rriturit.Gjathashtu eshte vertetuar shkenctarishte se pesha e trurit nuk eshte e lidhur drejtperdrejte me intelegjencen e individit.

Truri peshon rreth 1.5 kg.Pjeset kryesore te trurit jane tri:truri i madh,truri i mesem,dhe truri i vogel,kurse pjesa me e rendesishme dhe me e zhvilluar e trurit eshte korja e trurit(korteksi),dhe permban rreth 14 miliard elemente qelizore.Gjithashtu,truri i madh ndahen ne dy gjysmepjese:e majta dhe e djathta,keshtu qe secila ane e trurit kontrollon pjesen e kundert te trupit: pra,neqofte se demtohet ana e majte e trurit peson paralize ana e dhjathe e trupit ose anasjelltas.Pjesa e majte e trurit drejton aktivitete shkencore,matematiken,logjiken, analizen etj,,ndersa pjesa e djathe drejton aktivitete artistike,fantastike,ngjyrat,ritmin etj.Eshte interesat se kur njera ane e trurit dobesohet,ateher e gjithe forca kalon ne anen tjeter.

Por neqofte se shfrytezohen te dy pjeset e trurit,shumfishohet aftesia deri ne gjenialitet.

Konsidrohet se truri eshte nje nder krijesat me te nderlikuara dhe me te cuditshme te natyres ne tok dhe se eshte fare pak i shfytezuar.Supozohet se vetem rreth 4% e trurit shfrytezohet nga njerezit.Kapaciteti i trurit eshte i pakufishem.Sa eshte i pakufishem,aq eshte edhe i pazbuluar dhe misterik ose me fjale te tjera, truri eshte i vetmi organ qe studion vetveten. /Mjekesia/
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jetmira prej 14.07.13 7:57

Truri pėrpunon mesazhet qė vijnė nė tė prej Sistemit Nervor Periferikdhe palca kurrizore, vendos se cilat reagime janė tė domosdoshme
dhe dėrgon urdhra tek muskujt pėr tė kryer sjelljen e duhur.
Truri mund tė kuptohet mė mirė duke ekzaminuar tre seksionet e tij mė tė rėndėsishme:

1-Truri i prapėm,
2-Truri i mesėm,
3-Truri i pėrparmė.

Truri i prapėm...

Megjithėse sjellja kontrollohet nga njė bashkėveprim kompleks i shumė strukturave trunore.Truri i prapėm lidh palcėn kurrizore me pjesėn tjetėr tė trurit.
Ai kontrollon funksionet bazė jetike tė trupit siē janė: frymėmarrja dhe rrahjet e zemrės.Truri i prapėm pėrbėhet nga palca e zgjatur, ura, truri i vogėl dhe formacioni retikular.


Truri i mesėm...

Truri i mesėm ėshtė njė masė relativisht e vogėl qė lidh trurin e prapėm me trurin e pėrparmė.Megjithėse shėrben kryesisht si stacion transmetimi pėr mesazhet qė vijnė nė tru,ai pėrmban mesazhe qė luajn rol gjithashtu nė tė parit,tė dėgjuarit dhe nė lėvizje.


Truri i pėrparmė...

Truri i pėrparmė ėshtė pjesa mė e madhe dhe mė komplekse e trurit.Ai, jo vetėm ndikon nė njė pjesė tė madhe tė funksioneve bazė jetike tė njeriut, por gjithashtu ėshtė pėrgjegjės edhe pėr sjellje unikale njerėzore tė nivelit mė tė lartė siē janė tė menduarit dhe tė folurit.
Strukturat mė tė rėndėsishme tė trurit tė perparmė janė talamusi, hipotalamusi dhe truri i madh.

Truri i Madh (Cerebrum) ėshtė pjesa mė e madhe e trurit tė pėrparmė dhe pėrbėhet nga dy struktura tė veēanta tė quajtura hemisfera, tė cilat lidhen me njėra tjetrėn nėpėrmjet korpus kallosum, njė tufė nrvash, qė informon ēdo hemisferė se ēfarė ėshtė duke ndodhur nė hemisferėn tjetėr.

Hemisfera e majtė e trurit tė madh kontrollon anėn e djathtė tė trupit dhe hemisfera e djathtė kontrollon anėn e majtė tė trupit tė njeriut.
Hemisfera e majtė ėshtė mė logjike, mė analitike dhe gjysėm verbale dhe ushtron kontroll mė tė madh mbi shprehitė manuale, tė tė lexuarit, tė gjuhės dhe tė folurit.

Hemisfera e djathtė pėrpunon informacionin joverbal dhe ėshtė mė e lidhur me emocionet, imagjinatėn dhe informacionin artistik.

Shtresa mė e jashtme e trurit tė madh, korteksi cerebral, ėshtė pjesa e trupit qė i bėn njerėzit me tė vėrtetė qėnie unikale. Korteksi ka seksione tė veēuara, lobet, qė kontrollojnė aktivitete tė ndryshme.

Kur kujtojmė ndodhi tė sė kaluarės, apo i pėrgjigjemi pyetjeve jemi duke pėrdorur lobet frontale tė korteksit.Lobet oksipitale na lejojnė tė interpretojmė ēfarė shohim pėrreth.

Kur dėgjojmė dikė duke folur kemi nė funksion lobet temporale,ndėrkohė qė lobet parietale janė pėrgjegjės pėr interpretimin e ndijimeve tė tilla si tė prekurit, dhimbja dhe temperatura.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Jetmira prej 14.07.13 7:58

Funksionimi i trurit pas zgjimit nga gjumi...


Shumė njerėzve u duhet kohė pėr t’u dalė gjumi pasi ēohen nga shtrati.Njė studim i ri tregon se gjatė minutave tė para pas zgjimit, aftėsia jonė pėr tė marrė vendime nuk ėshtė mė e mirė se pas konsumimit tė njė sasie jo tė vogėl alkoholi.

Nuk ėshtė habi qė kaq shumė njerėz pijnė kafe nė mėngjes pėr tė fituar energji.

Njė studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobėsia fizike dhe mungesa e ekuilibrit qė ndjejmė kur zgjohemi nga gjumi mund
tė na bėjė mė tė paaftė se po tė mos flinim fare. Josh Rodgers ėshtė student qė ka marrė pjesė nė kėtė studim.Kur ai zgjohet papritur dhe i kėrkohet tė bėjė njė test tė thjeshtė matematike, Josh nuk lėviz shpejt dhe nuk mendon qartė.

“Ėshtė me tė vėrtetė e vėshtirė.”

Profesor Kenet Right udhėhoqi studimin i cili ėshtė botuar nė Gazetėn e Shoqatės Amerikane tė Mjekėsisė.  “Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftėsitė tona janė shumė mė tė kufizuara sesa gjatė orėve qė jemi zgjuar.

” Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund tė merren notat mė tė ulėta nė provime. “Mungesa mė e theksuar e aftėsive ndodh menjėherė pas zgjimit
gjatė pak minutave tė para. Shumicėn e kohės kjo lloj mungesė ekuilibri e quajtur ndryshe ''inerci e gjumit'' kalon gjatė 10 minutave tė para.
Por pėr disa njerėz mund tė zgjasė deri nė dy orė.

Profesor Right dhe studiues tė tjerė testuan njė grup pacientėsh sė pari pasi kishin fjetur gjithė natėn pėr njė javė me radhė. Pastaj ata i testuan kėta pacientė pasi kishin qendruar 26 orė pa gjumė.Pacientėt ishin mė mirė kur ishin pa gjumė fare.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Zattoo prej 01.09.13 0:37

Krijohet mini-truri njerėzor nė laboratorShkencėtarėt nė Austri kanė arritur tė rrisin trurin e parė njerėzor tė pėrmasave tė vogla nė njė laborator, duke sqaruar se suksesi i tyre mund tė ēojė deri te kuptimi mė i mirė i mėnyrės se si zhvillohet truri.

Zbulimi i fundit shkencor do tė pėrdoret kryesisht pėr atė se ēfarė e shkakton sėmundjen e skizofrenisė dhe autizmit.

Shkencėtarėt kanė pėrdorur qelizat burimore njerėzore dhe kanė krijuar mostrėn nė laborator qė u lejon atyre tė rrisin tė ashtuquajturin “organoidin celebral”, apo mini-trurin qė pėrmban disa rajone tė dallueshme tė trurit.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truri

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi