4 shenja pėr tė kuptuar sa gjatė do tė jetojmė

Shko poshtė

4 shenja pėr tė kuptuar sa gjatė do tė jetojmė

Mesazh  Gjinkalla prej 17.04.12 18:11

4 shenja pėr tė kuptuar sa gjatė do tė jetojmė

Kur diskutohet nė lidhje me njė jetesė sa mė tė gjatė dhe kjo pa ndikim nga sėmundjet, janė disa tė dhėna qė mund tė cilėsohen si mė evidente pėr tė pėrcaktuar kėtė mundėsi.

Sa pėr tė pasur njė ide mė tė qartė, mund tė pėrmendim se tė gjithė janė tė parimit qė ata persona qė shpenzojnė gjatė ditės sė tyre 30 minuta vrapim dhe ushqehen mirė janė mė tė predispozuar tė jetojnė mė gjatė se s ta qė janė duhanpirės dhe mbipeshė.

Nė kėtė mėnyrė ėshtė realizuar njė listė veēorisė qė mund tė jenė ndikuese nė jetėgjatėsinė e njė personi:

1. Rregullsia nė lindje.

Nuk ka prova bindėse tė caktuara, por studime tė ndryshme tregojnė se mashkulli i parė qė lind ėshtė mė i ekspozuar ndaj niveleve tė larta tė estrogjenit dhe diēka e tillė rrit mundėsinė pėr tė pasur kancer nė testikul.

Vėllezėrit dhe motrat mė tė mėdhenj nė moshė me sa duket janė mė tė prirur pėr tu prekur nga leucemia. Shkaku nė lidhje mė kėtė tendencė mund tė vijė si rrjedhojė e kontaktit tė shumtė mė baktere dhe viruse.

2. Gjatėsia e gishtėrinjve.

Disa studime kanė konfrontuar njė grup prej 1 mijė e 500 personash me kancer me 3 mijė tė tjerė tė zgjedhur rastėsisht. Duke mos pasur parasysh historinė familjare tė tyre dhe shumė faktorė tė tjerė, ėshtė zbuluar se ata persona qė ishin mė shumė se 60 vjeē kishin gishtin tregues mė tė gjatė se ai i unazės dhe rezultuan se kanė njė mundėsi prej 33% mė pak mundėsi pėr tu prekur nga kanceri nė prostatė.

3. Shtrėngimi i dorės.

Sipas studimeve tė shumta qė janė kryer me kalimin e viteve, forca e shtrėngimit tė duarve ėshtė njė prej faktorėve mė tė rėndėsishėm nė gjendjen shėndetėsore nė moshėn e madhe. Meshkujt qė kanė njė shtrėngim dore tė dobėt vuajnė handikapin dyfish krahasuar me ata qė kanė njė shtrėngim dore tė fortė.

Ndėrsa nė njė studim tjetėr qė janė pėrfshirė dhe femra sėrish ka rezultuar se njė shtrėngim i fortė i duarve ēon nė njė jetė mė tė gjatė.

4. Rėnia e flokėve.

Studime tė kryera nė Shkollėn Mjekėsore tė Harvard kanė provuar se si rėnia e flokėve ėshtė e lidhur ngushtė me sėmundjet e zemrės. Veēanėrisht tek meshkujt, rreth 36% e tyre kanė probabilitet pėr tu prekur nga sėmundjet kardiake. r.b/NOA
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi