Pasojat e medha te ateizmit

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 17.04.12 7:44

ATEIZMI, DĖMET DHE PASOJAT PĖR SHOQĖRINĖMarrė nga revista "Saff"

Bota e sotme sot pėrballet me probleme tė pafundme nga mė tė ndryshmet. Krahas pėrparimit material dhe begative qė njeriu ka arritur me zbulimet shkencore, bota jeton nėn hijen e problemeve serioze, tė cilat ripėrtėrihen prej njėri tjetrit dhe mbingarkojnė jetėn e njeriut.

Padyshim se problemet mė tė mėdha, me tė cilat pėrballet shoqėria, janė kaosi shoqėror, shqetėsimi, pėrhapja e krimit dhe dhunės, mungesa e stabilitetit nė politikė dhe ekonomi, pėr tė cilat pothuajse ēdo ditė informohemi. Nuk mundemi tė gjejmė pothuaj asnjė shtet nė botė, i cili nuk pėrballet me kėto probleme shoqėrore tė shtresuara. Pėrparimi material nuk mundet t`i mėnjanojė kėto probleme e as t`i pakėsojė. Pėrkundrazi sa mė shumė tė pėrparohet nė jetėn materiale tė njeriut, ato bėhen mė tė mėdha nė numėr dhe mė tė shtrira nė shoqėri. Edhe krahas asaj qė problemet shoqėrore janė tė shumta nė numėr, problemi mė i madh, i cili lė pasoja tė dėmshme pėr shoqėrinė dhe ėshtė arsyeja e mungesės sė stabilitetit dhe shqetėsimit shoqėror e kaosit, ėshtė ateizmi ose e thėnė shkurt, mosbesimi.


Ēfarė ėshtė ateizmi?


Ateizmi nėnkupton mosbesimin nė Zot dhe devijimin nga rruga e ndjekėsve tė fesė, si dhe mohimin e ringjalljes pas vdekjes, mohimin e Xhenetit dhe Xhehenemit dhe pėrkushtimin e tėrėsishėm vetėm nė jetėn e kėsaj bote. Sot ateizmi ėshtė tregues botėror dhe Perėndimi megjithėse pasardhės i qytetėrimit tė krishterė i cili pohon Ringjalljen, Parajsėn dhe Ferrin, prapė se prapė beson vetėm jetėn e kėsaj bote. Kisha ėshtė bėrė vetėm traditė (kulturė) dhe gjurmė e sė kaluarės, ndėrsa nė jetėn e njeriut pėrbėn diēka tė parėndėsishme.

Shteti mė i madh nė Lindje ka nė themelin e tij ateizmin. Kjo ėshtė Rusia, e cila ishte pararoja e komunizmit, ideologjisė ateiste, nė rregullat e sė cilės ėshtė braktisje e plotė e besimit nė botėn metafizike dhe tė konsideruarit e jetės si materie, gjė qė bėn luftėn e njeriut nė kėtė jetė vetėm me qėllimin e vegjetimit dhe mbijetesėn.

Pėrsa i pėrket shteteve tė tjera ato edhe pse nė to janė tė pėrhapura religjionet si Hinduizmi, Budizmi, tė cilėt nė thelb pėrmbajnė besimin nė botėn e fshehtė, janė gjunjėzuar pėrpara shovinizmit ateist perėndimor. Bota islame edhe pse deri diku i pėrmbahet Islamit dhe beson nė ringjallje, nė Xhenet dhe Xhehenem, pėrsėri goditet nga tė gjitha anėt nga dallgėt e ateizmit, tė cilat hedhin dyshim nė besimin islam.

Shkaqet e fillimit dhe pėrhapjes sė ateizmit

Pėrpara vetėm dyqind vjetėsh ateizmi nuk ka qenė fenomen i pėrhapur, megjithatė nė dy shekujt pasues dalin nė pah shumė faktorė, tė cilėt kanė ndihmuar qė mosbesimi nė Zot tė bėhet fe zyrtare dhe drejtimi i parėsor i shumė shteteve tė botės.
Disa nga arsyet e fillimit tė pėrhapjes sė ateizmit janė si mė poshtė:

1-Kisha evropiane ka qenė nganjėherė shkaku indirekt dhe nganjėherė direkt arsyeja e pėrhapjes sė ateizmit dhe mė thellė akoma, tė mosbesimit total nė ekzistencėn e Zotit. Shkak pėr kėtė kanė qenė vetė zyrtarėt e kishės, monarkėt dhe udhėheqėsit shpirtėrorė, tė cilėt kanė shtuar nga mėndja e vet nė kundėrshtim me fenė, tė tilla si, ngritja e Isait a.s. nga shkalla e njeriut nė shkallėn e hyjnisė, mėkatin dhe larjen e mėkatit, rrėfimin, shitjen e indulgjencave dhe tė tjera qė nuk kanė asnjė bazė nė fe. Ndėrmjet tė tjerash kanė ndėrfutur edhe mjaft tė pavėrteta rreth krijimit tė gjithėsisė, pozicionit dhe formės sė planeteve, po ashtu pėr tokėn dhe jetėn e njeriut.

Kur nisi lėvizja e Rilindjes europiane dhe kur u zbuluan shumė tė vėrteta shkencore, situatat precipituan nė pėrplasje tė mėdha ndėrmjet shkencėtarėve tė shkencave natyrore dhe Kishės, e cila mohonte zbulimet e reja dhe pėrndiqte protagonistėt. Nė atė kohė, kushdo qė besonte nė vėrtetėsinė e zbulimeve shkencore, konsiderohej heretik, jobesimtar dhe tė tillėt vriteshin, digjeshin dhe izoloheshin. Shumė shkencėtarė tė asaj kohe kanė pėrjetuar tortura tė dhembshme, pėrndjekje dhe dėnime me vdekje, vetėm pse zbulimet e tyre ishin nė kundėrshtim me dogmat e fesė. Megjithatė edhe pse represioni institucional i Kishės ishte i egėr dhe i gjatė, rilindja shkencore nuk u ndėrpre.

Shkencėtarėt arritėn qė periodikisht t`i plotėsojnė zbulimet e veta me fakte tė reja bindėse, ndėrkohė qė Kisha pėrditė e mė shumė pėrjetonte humbjen pėrballė opinionit, dhe sė fundi fitorja i takoi shkencėtarėve tė materies ndaj funksionarėve tė kishės. Fill pas kėsaj njerėzit nisėn tė braktisin plotėsisht besimin dhe ēdo besim nė ekzistencėn e botės sė fshehtė, tė jetės sė pėrtejme dhe i kthehen materializmit si besim e hyjnizim i ri. Pikėrisht kėtu u hodhėn themelet e ateizmit institucional nė botė.

2- Dhuna e botės kapitaliste

Pasi Europa u ēlirua pjesėrisht nga pushteti i Kishės, pasi zbuloi forcėn e parasė dhe teknologjisė, kjo bėri qė njerėzit tė braktisin lidhjen jetėsore me tokėn pėr tė vėnė nė qendėr tė vėmendjes prodhimin nė fabrika. Feudalėt e dikurshėm bėhen pronarė tė fabrikave tė mėdha, duke shfrytėzuar dhe kontrolluar pasuri tė stėrmėdha natyrore. Punėsohen flukse tė mėdha njerėzish dhe nė tė njėjtėn kohė shfrytėzohen, por tashmė nė masė mė tė madhe dhe sidomos mė egėrsisht.

Mbi punėtorėt ushtrohet shtypje dhe dhunė e hapur, gjė qė e bėn shoqėrinė tė ndahet nė dy klasa, qė e lidhin pėrkatėsinė e vet me materien, pra; kapitalistėt e pasur dhe punėtorėt e varfėr. Shfaqja e njė kėndvėshtrimi dhe konceptit tė ri tė dhunės dhe heshtja pėr kėtė nga ana e Kishės zyrtare e paaftėsia pėr ta interpretuar kėtė dhunė ėshtė shkaku direkt nė pėrhapjen e dyshimit nė ekzistencėn e Zotit. Kisha u ndodh e pafuqishme pėr tė ofruar zgjidhje pėr problemet e njeriut nė tokė dhe atėherė njeriu filloi tė mendojė pėr gjetjen e njė rruge dhe programi tė ri, i cili premtonte kapėrcimin e vėshtirėsive.

Lindja e drejtimeve ekonomiko-ateiste

Nuk ka dyshim se njė nga faktorėt mė thelbėsor tė pėrhapjes sė ateizmit ka qenė lindja e drejtimeve ekonomiko-ateiste e nė mėnyrė tė veēantė komunizmi, themelues i tė cilit ėshtė Karl Marksi. Krahas asaj qė ky drejtim kishte pikėnisje ekonomike, qė ėshtė njėkohėsisht qėllimi kryesor i tij, siē kėmbėngulin ideatorėt pėrkatės, e paēka pse ėshtė pėr ēlirim nga dhuna kapitaliste, prapėseprapė kjo vetėm pėrforcon tezat ideologjike tė drejtimit. Ata kėmbėngulin se ekziston vetėm jeta materiale e njeriut, qė nuk ekziston shpirti ringjallja, Zoti dhe jeta e pėrtej varrit.

Sipas mėsimeve tė socializmit, fenė e shpikėn tė pasurit nė mėnyrė qė tė shfrytėzojnė sa mė mirė shtresėn e varfėr dhe tipizimet siē janė besimi, sinqeriteti dhe ēiltėrsia nuk janė asgjė tjetėr veēse rezultat i ideve fetare nė shėrbim tė interesave kapitaliste. Me kėto hipoteza ky drejtim ekonomik ėshtė bėrė valė e re e furishme e ateizmit, i cili ka gjetur terren jashtėzakonisht tė pėrshtatshėm tek njerėzit e thjeshtė dhe shtresa e varfėr, pėr arsyen e thjeshtė se u vu nė mbrojtje tė interesave tė tė shypurve dhe tė varfėrve, ndėrsa tė tillėt janė shumica nė shoqėri.

Kėshtu komunizmi u pėrqafua jo vetėm si drejtim ekonomik por edhe si njė besim i ri dhe shumė shpejt u shtri pothuaj nė tė gjithė botėn. Komunizmi e njohu lulėzimin mė tė madh dhe suksesin e vet pas revolucionit bolshevik nė Rusi. Nė pėrhapjen e praktikės dhe teorisė komuniste ideatorėt e tij kanė shfrytėzuar metoda tė ndryshme, por mė e shpeshta dhe mė efikasja ishte metoda e forcės, e tillė qė popujt u bėnė plotėsisht gjenerues dhe forca tė komunizmit duke pėrfshirė dhe republikat islamike nė Rusi dhe nė Kinė, si dhe disa tė tjera nė vendet arabe.

Kurthet bashkėkohore

Punėsimi i njerėzve nė kėtė botė dhe pėrjetimi nė tė, nė gjithēka qė ofron civilizimi perėndimor, qė nga kuriozitetet e ndryshme dhe argėtimet marramendėse, ka patur njė ndikim tė madh tek njeriu qė ai tė harrojė ēėshtje mjaft fondamentale nė jetėn e tij, me tė dhe vetveten. Nga dėshira pėr tė pėrfituar njė pagė sa mė tė madhe dhe me tė tė sigurojė njė jetė sa mė tė rehatshme, me tė gjithė tė rejat e fundit tė teknologjisė, njeriu ka rritur orėt e punės. pėr tė njėjtat qėllime edhe gruaja braktis detyrėn e natyrshme tė saj, angazhimet familjare, dhe punėsohet nėpėr fabrika qė kėshtu pėrkrah burrit tė jetė ndihmėse nė kėrkesat dhe joshjet e jetės edhe ashtu tė mbingarkuar.

Njė ritėm i tillė i jetės dhe punės e ka thėrrmuar dhe rrėnuar njeriun bashkėkohor, prandaj ai nuk ndjehet i lirė pėr asnjė ēast, duke mos i lėnė rast tė mendojė pėr veten dhe as pėr ēka ka pėrreth. Puna intensive, tregtia, shfrytėzimi nė fabrikė, dhe teprica e kohės e harxhuar nė lodra dhe argėtime, nuk i lenė kohė atij tė mendojė pėr fenė dhe jetėn shpirtėrore dhe qė kėshtu t`i pėrgjigjet pyetjeve qė rrethojnė secilin njeri: "Kush e ka krijuar gjithėsinė? -Kush e krijoi njeriun? -Pėrse jemi krijuar? -Ku shkojmė? -A ka fund kjo botė? -Pėrse njerėzit diferencohen, ky i varfėr e ai i pasur, njėri shfrytėzues tjetri i shtypur? -Pėrse e gjithė kjo? -A ka jeta kuptim?". njeriu i sotėm i mbingarkuar me ato qė pėrmendėm mė sipėr, nuk gjen dot kohė t`i pėrgjigjet kėtyre pyetjeve dhe kėshtu feja bėhet diēka e anashkaluar dhe jashtė vėmendjes.

Jeta e re dhe joshjet e civilizimit

Shkencat empirike dhe dijet e kėsaj bote i kanė hapur njeriut dyert e mėdha tė shpengimit, tė rehatisė dhe tė joshjes jetėsore. Mjetet e rehatshme tė transportit (makinat, avionėt, trenat), mjetet e komunikimit, restorantet dhe kafenetė me menu shumė tė pasura tė ngrėnash dhe tė pirash, joshjet nė veshje dhe "shkenca e jetės sė re" hapėn pėrpara njeriut mėnyra tė reja pėrjetimi nė kėtė botė dhe e bėnė atė tė jetė ndjekės i kėnaqėsive dhe epsheve.

Meqė feja ndalon tejkalimin dhe shpėrdorimin, e ndėrkohė urdhėron sensin e masės nė gjithēka, si dhe ndalon ndjekjen e gjėrave tė ndaluara siē janė pijet alkoolike, drogat dhe shthurjet, njerėzit tė cilėt nuk njohin thelbin e fesė, i konsiderojnė kėto si pranga tė lirisė sė tyre personale dhe kufizime tė pėrjetimeve dhe nevojave, gjė e cila e ka rritur kundėrshtinė e tyre ndaj fesė. Nuk dėshirojnė qė dikush t`i tėrheqė vėmendjen nė kėtė botė dhe as t`i paralajmėrojė pėr xhehenemin, pasi kjo bėhet pengesė pėr tė prishur pėrjetimet dhe lajthitjet e tyre. Kėshtu rritet largimi nga feja dhe ndihmohet pėrhapja e mentalitetit ateist.


Lidhjet e pėrparimit materialist me ateizmin

Gjithashtu njėra nga arsyet qė kanė nxitur njeriun nė ateizėm ėshtė edhe lidhja e ateizmit me potencialin dhe pėrparimin materialist. Njerėzit e kanė parė qė Europa nuk ka pėrparuar materialisht deri nė kohėn kur ėshtė ndarė nga idetė e kishės dhe besimi tek ajo dhe qė njė shtet i tillė si Rusia nuk ka deklaruar veten si superfuqi pa u vetėshpallur mė parė si hapėsirė ateiste.

Nga krahu tjetėr kanė vėnė re se vendet tė cilat i pėrmbahen fesė kanė mbetur prapa nė industri dhe prodhim, dhe kėshtu filluan tė besojnė se ateizmi ėshtė shkaku dhe ēelėsi i pėrparimit material dhe shkencor, dhe qė feja ėshtė prapambetje dhe padije. Kėto me pak fjalė janė shkaqet thelbėsore tė lindjes dhe pėrhapjes sė ateizmit nė botė.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 18.04.12 12:15

Pershendetje,

Une e quaj veten Agnostic Atheist. Nga anglishtja kjo perkthehet: Person qe nuk beson ne zot, dhe qe nuk e di se c'e pret pas vdekjes.

Mendimi im eshte qe te gjithe njerezit keshtu duhet te jene, dhe nese [njerezit] jane krijuar nga nje force/inteligjence superiore (ekzistenca e se ciles deshmohet nga nje mal i pamohueshem evidence), jane krijuar pikerisht per te mos ditur dhe per t'u orvatur te zbulojne vete.

Teizmi (besimi ne zot) e ka marre me qafe njerezimin pergjate gjithe ekzistences se tij. Ateizmi ka qene gjendja origjinale/natyrale e tij. Spiritualiteti i eshte "plackitur" njerezimit per ta perdorur kete te fundit per interesa te ngushta; interesat e elitave.

Te jesh ateist nuk do te thote te jesh kunder spiritualizmit. Mendimtaret dhe reflektuesit me te medhenj shpesh kane qene dhe jane spiritualistet dhe mistiket me te medhenj. Mund te permendim ketu Da Vincin, apo Ainshtainin. Te jesh ateist mbi te gjitha do te thote te jesh kunder konformizmit te spirtualizmit, ose religjoz-izmit te tij.

Spiritualizmi nuk ka nevoje per fe, objekte kulti, ikona e profete. Ai duhet te jete teper individual e teper intim per secilin. Kur spiritualizmi kthehet ne dogme (si ne rastin e krishterimit, islamit, etj.) ai shnerrohet ne mjetin me te fuqishem per manipulimin e masave.

Duhet patur parasysh se edhe mungesa e spiritualizmit mund te kthehet ne nje lloj dogme apo feje (si ne rastin e materjalizmit dhe parase - i ashtuquajturi sistemi financiar i cili per fat te keq eshte kthyer ne skeletin e zhvillimit aktual njerezor).

Kur zhvillimi (teknologjik) i njeriut vjen pa avancim paralel ne spiritualizem, mungon ekuilibri ne zhvillim, dhe 'keshtjella' e ngritur vetvetiu shembet. Kjo po ndodh aktualisht ne boten perendimore. Spiritualizmi eshte zaptuar nga dogma, dhe nuk eshte lejuar te zhvillohet ne menyre natyrale. Kjo ka bere qe njerezit me logjike te shendoshe te perqafojne materjalizmin, dhe te priren te besojne se kane vetem nje jete per te jetuar, ndaj dhe duhet te akumulojne sa me shume te mira materjale per sa kohe jane gjalle.

Kjo eshte nje mendesi teper e gabuar qe per me teper te fut ne rruge pa dalje. Me zhvillimin teknologjik duhet te vije pergjegjesia, dhe pergjegjesia buron nga dashuria dhe dhembshuria per specien tende dhe per cdo forme jete ne pergjithesi.

avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 19.04.12 8:00

Une personalisht besoj ne krijimin,jo ne evolucionin,as une gjithashtu nuk e dij se cfare ndodh pas vdekjes.Edhe une ne nje fare forme dyshoj ne disa gjera,por thjesht besoj ne zot,esenca eshte besimi,une nuk pajtohem me ty kur flet per spirtualitetin,ngase une ty ta vertetoj qe nje njeri qe nuk beson ne zot,dhe nuk ka frike nga zoti ai nuk eshte spirtual.Pra spirtualiteti rrjedh vetem nga te besuarit ne zot.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 19.04.12 9:11

Me vjen keq po une jam plotesisht kunder mendesise tende se: te pasurit frike nga 'zoti' apo nje force me e madhe se njeriu te ben spiritualist.

Frika e ben njeriun te vogel, mendjengushte, te manipulueshem, pre te predatoreve. Ti thua se beson ne nje zot, dhe ne momentin qe e beson kete nuk je me e lire te mendosh se mund te kete shume zoter psh... Pikerisht keshtu ka filluar manipulimi i njerezimit.

Imagjinoje veten nje qelize te trupit tend. Ti je si ajo qelize qe beson se 'zoti' eshte nje qelize tjeter, me e madhe, me e fuqishme. Kjo eshte shume larg se vertetes. Imagjino sikur une jam nje qelize tjeter, prane teje. Une mendoj se 'zoti' mund te perkufizohet si i gjithe trupi i njeriut, por dhe ai ne fund te fundit eshte bashkimi i te gjitha qelizave, dhe nuk i behet vone hic nese ti si qelize lutesh per te apo ke frike nga ai. Ti si qelize, individualisht je e parendesishme per te, por je teper e rendesishme e marre ne kompleks me qelizat e tjera.

Ne prizmin e ketij paralelizmi, une mendoj se njeriu ka nje funksion me te larte nga c'mund ai ta kuptoje he-per-he, por eshte ne doren e vete njeriut te zbuloje se cili eshte funksioni i tij i vertete. Kete ai nuk mund ta beje duke pasur frike se nje perendi imagjinare do ta coje ne ferr nqs. ai nuk lutet. Ka ardhur koha qe njerezimi te shkeputet nga ky lloj te arsyetuari primitiv. Shpresoj te me kuptosh.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 19.04.12 10:35

Aspak se ke kuptuar qfare kam dashur te them,por nejse.Mos harro se trupi yne ka nevoje per qelizat dhe jo qelizat per trupin.Kurse ne kemi nevoje per zotin dhe jo zoti per ne.Masa manipulohet me fe,por jo edhe me te besuarit ne zot.Per mua evolucioni eshte manipulim i mases.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 19.04.12 11:27

Edhe per mua evolucioni i Darvinit eshte manipulim i masave. Une jam i bindur qe njeriu nuk e ka prejardhjen nga majmuni, por eshte specje me vete. Qellimet e Darvinit mund te kene qene fisnike, por teoria e tij teper e cunguar per mendimin tim, eshte perdorur qellimisht nga elita per ta shtyre njerezimin te besoje ne argumente qe jane larg te vertetes.
Mgjt. evolucioni si teori nuk mund te bjere poshte thjesht sepse Darvini thote se ne vijme nga majmuni, dhe majmuni vjen nga ariu.
Une mendoj se njeriu (ashtu si dhe kafsha) eshte nje makine teper e rafinuar e inxhinierise biologjike. Po gjithsesi mbetet makine, dhe cdo makine ka nevoje per nje pilot.

Ti mund te thuash se piloti eshte shpirti, dhe se mbas vdekjes ai shkon ose ne ferr ose ne parajse.
Mua koncepti i gjykimit te 'pilotit' ose duke e shperblyer me parajsen ose duke e hedhur ne ferr, me duket nje trillim (aspak kreativ) i krijuar per te manipuluar masat dhe per t'i mbajtur nen nje regjim frike pergjate gjithe jetes. Pse? Sepse frika garanton bindjen tek nje institucion POLITIK, sic ka qene ne te shkuaren dhe vazhdon te jete, kisha apo xhamia.

Ne kendveshtrimin tim 'piloti' ekziston ne kete bote qe te krijoje eksperience, dhe eksperienca nuk mund te krijohet vetem me nje 'makine'. per te duhen shume makina, pra rrjedhimisht rimisherimi ka kuptim per mua. Ama une e kam teper te veshtire te besoj se piloti ka nje shans te vetem per te ngare vetem nje makine, dhe nqs e nget makinen keq dhe ben gabime perfundon direkt ne ferr. Ky aludim (per fat te keq dymijevjecar) me duket teper qesharak, dhe njekohesisht teper malinj per gjithe ata njerez qe kane racionalitet te pasigurt.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 19.04.12 11:39

Nese ti nuk e beson teorine e Darvinit,atehere obsioni tjeter ngelet teoria e krijimit,tjeter opsion nuk ka.Ngase ti vet the qe njeriu eshte specie ne vete,pra ne qe besojme ne zot themi qe njeriu i pare ka qene Ademi.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 19.04.12 11:51

Nese nje ateist pretendon se ka moral,ne momentin kur i paraqitet nje femer teper joshese,ate (ateistin) nuk e ndalon asgje ti versulet asaj,kurse nje besimtar i vertete qe ka vertet frike zotin,qe fatkeqesisht jane me te paket ne numer sot,kur e sheh ate femer vetem ule shikimin dhe e refuzon.Keto gjera ateistin e shpijene dalengade ne depresion te thelle.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hi

Mesazh  vanina cela prej 21.04.12 17:17

Hey Zoti Djep Agnostik nuk do te thot qe nuk i beson Zotit dhe je Ateist. Agnostik do te thot qe nje njeri beson Se ka Zot por nuk beson ne religjon. Une per cveten time jam Agnostike besoj se ka krijues po nuk besoj ne fe, sepse fete jane te korruptuara.
avatar
vanina cela

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Albi4all prej 21.04.12 20:58

djep kam disa pyetje
kush krijoi sistemin djellor me planetet dhe me token ku jetojm ne pse
kush krijoi universin po sikur te ishte big bang kush e krijoi ate para shperthimit
pse nuk kemi qenje paralele ne tok po vetem njerzit jan qenje inteligjente sipas davinqit e shum te tjerve per krijimin e njeriut
pse prej ndonje gjallese tjeter nuk u krijua ndonje qenje qenje tjeter inteligjente e barabart me inteligjencen e njeriut
te gjitha keto te shtyjn te mendosh se egziston nje krijues e aj eshte Zoti xh h
mendo njeher
tung te pershendes
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 22.04.12 0:42

Albi pyetjet e tua jane interesante, dhe vetem fakti qe i ngre ato eshte inkurajues.
Pergjigjet qe mund te jap une jane vetem opinione te miat, dhe ti s'duhet t'i marresh aspak per te verteta. Ato thjesht mund te konsiderohen prej teje, dhe te krahasohen me pergjigjet qe mund te marresh duke bere investigimet e tua personale.

Ne kendveshtrimin tim, planetet, dielli, sistemi yne diellor, galaktikat, dhe vete universi jane qenie te gjalla - njesoj si dhe ne, por shume me te zhvilluara e shume me te evoluara se ne persa i perket inteligjences dhe ndergjigjes.

Po bej perseri paralelizmin e qelizes: nje qelize e trupit tim (sikur te kishte mundesine te mendonte) mund te jete e vetedijshme qe eshte qenie e gjalle, por e ka te pamundur te imagjinoje se funksioni i saj i vertete eshte t'i sherbeje shendetit te trupit tim. Ajo mund te imagjinoje (psh.) se ka nje 'zot' dhe per te, dhe mund ta imagjinoje 'zotin' e saj si nje qelize gjigande e fuqiplote. Por ajo mund ta kete te veshtire te mendoje se eshte ne funksion te trupit tim.

Tani imagjinoje veten tende si nje qelize te planetit Toke, apo sistemit tone diellor; sistemin tone diellor si nje qelize te galaktikes; galaktiken si nje qelize te universit; e keshtu me radhe ne pafundesi. Thjesht se planeti toke nuk komunikon me ty, nuk eshte e thene se ai eshte nje gur gjigand pa jete qe vertitet rreth Diellit.

Nje bakter eshte nje qenie e gjalle, por ai e ka te pamundur te komunikoje me ty. Rrjedhimisht bakteri (me ate 'trurin' e tij te vogel primitiv) mendon se ti je nje trup fizik gjignd pa jete, meqe s'je ne gjendje te komunikosh me te. A eshte e vertete kjo?

Shkenca mendon se universi u krijua prej 'big bang'-ut. Por ky eshte nje shpjegim teper abstrakt dhe teper konfuz per inteligjencen e njeriut. Une krijimin e universit nga 'Big Bang'-u e imagjinoj si krijimin e nje fetusi njerezor - pra fillimin e procesit te mbarsjes per te sjelle ne jete nje femije. Ne e dime dhe e kuptojme si ndodh mbarsja e nje femije: spermatozoidi pllenon vezen ne vezoret e trupit te femres. Po kafsha (le te themi, majmuni) a e koncepton dot nje gje te tille? Me siguri qe jo. Pra, ashtu sic majmuni e ka te pamundur te kuptoje sesi mbarset nje femije, njeriu e ka te pamundur te kuptoje sesi 'mbarset' nje univers. Pre qenia njerezore duhet te evoloje shume me teper per te kuptuar sesi mbarset nje univers.

Ti pyet pse ne toke nuk ka te tjera qenie te gjalla qe te kene nje forme inteligjence ekuivalente me ate te njeriut. Une mendoj qe ka. Thjesht pse ne nuk jemi perballur me te tilla qenie, nuk do te thote se te tilla qenie nuk ekzistojne. Une mendoj se njeriu eshte nje qenie e gjalle e nje inteligjence te ulet. Qenie te gjalla te nje inteligjence superiore ekzistojne ne Toke, ne galaktiken tone, dhe kudo ne univers.

Ne Amazone jetojne disa fise primitive qe nuk jane ekspozuar asnjehere ndaj qyteterimit. Shteti Brazilian ka vendosur qe te mos nderhyje ne evolimin e tyre natyror. Po te shkosh te pyesesh nje pjesetar te ndonjerit prej atyre fiseve, ai me bindje mund te te thote se fisi i tij ka inteligjencen me te zhvilluar ne bote. A eshte e vertete kjo? Jo. C'e shtyn kete pjesetar fisi primitiv te mendoje keshtu? Mos-ekspozimi ndaj qyteterimit.

Une mendoj se dhe Toka jone eshte nje planet-Amazone ne galaktiken tone, qyteterimi i se ciles eshte shume me i avancuar se ky yni. Ne mendojme se jemi qeniet me inteligjente ne univers thjesht sepse jemi lene te mendojme keshtu. Pse? Ndoshta jemi nje inkubator gjigand dhe studjohemi nga qenie me te evoluara se ne, asht sic mund te studjojme ne jeten primitive te fiseve te Amazones.

Une gjithashtu mendoj se "Zoterit" apo "Perendite" e lashtesise (ne Egjpt, Greqi, Rome e tjeterkund) s'kane qene gje tjeter vecse qenie me inteligjence me te avancuar te cilat jane paraqitur si "Zoter" e na kane perdorur per interesat e tyre. Une gjithashtu mendoj se edhe perrallen me Zot te Bibles e Kur'anit e kemi peshqesh nga ata...

Gjithsisi keto jane vetem mendimet e opinionet e mia.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Venera1 prej 22.04.12 11:32

Jam shume dakort me opinionin e djepit. Eshte shume bindes ne ato qe thote. Te pergezoj per inteligjencen tende. Vertet njerez si ti vlejne shume.
avatar
Venera1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Albi4all prej 23.04.12 0:07

djep ti je shum bindes per njerzit e thjesh dhe te paditur po egjiztojn disa tjera qe mua me shtyjn e besoj ne Zot as per qenje inteligjente as per per qeliza as per shum fenomene qe i sheh syri jan fenomene ato qe nuk i sheh syri yn nese ke pervoj me trupin astral ateher nuk do te kishe ket bindje
shum sure dhe ajete Kur'an-ore edhe ti e deshmon se jan shpikje njerzore ta deshmoj se nuk mund te gjesh gabime dhe shum gjera te tjera qe tash per tash per nje jobesimtar jan te pavlefshme
nese ti mendon kshtu ke nje rrug dhe nje mendim un rrespektoj mendimin tend por jo duke e ndryshuar te timin
por nje dit do te bindesh dhe per ket jan i sigrut do te kuptosh se 1 e vertet egziston dhe at do ta shohesh me syt e tu
tung te pershendes
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 23.04.12 0:35

Gjinkalle, ti me thua se ka vetem dy opsione; ose evolucioni ose krijimi. Pse e mendon kete? Kjo eshte njesoj si te shohesh kudo bardhe-e-zi. Ngjyrat jane te pafundme, pse te mos jene dhe opsionet te tilla?
Ti beson ne krijimin, por jo vetem kaq... Me e keqja eshte se ti beson ne krijimin si me magji. Zoti mori nje shkop magjik dhe krijoi njeriun. Dhe ja vuri emrin Adem. :-D
Bibla e Krishterimit thote qe Zoti e krijoi gjithesine dhe boten dhe njeriun ne 6 dite, dhe ne te 7-en beri pushim. Helbeteh, u lodh i shkreti; krijoi gjithe ato yje e galaktika, e planete. Token per cudi e beri te vooockel fare, dhe pikerisht aty zgjodhi te krijonte mrekulline e tij me te pashembullt: njeriun, qenien mishtore me te avancuar ne univers mbas Tij dhe engjejve. Ademi dhe Havaja qene te paret, po per cudi ketyre te dyve ca femije u dolen te bardhe, ca te zinj, ca te kuq e ca te verdhe. Nuk e di ne thote Kur'ani perralla te ngjashme, po me te tilla trillime tashme nuk bindet asnje femije kopeshti.
Pastaj gjithnje kam vrare mendjen... Pse eshte Zoti dhe nuk eshte Zonja. Mua per vete Zonja do me pelqente me shume. Po te ishte Zonje, ndoshta do te kishte nje perqindje me te larte mundesie qe dhe une te besoja pak.
Me vjen keq gjinkalle, po ky Zoti i Abrahamit (ne Kur'an Ibrahimit) mua thjesht nuk ma mbush mendjen. Nese vertet ekziston nje i tille, duhet te jete me gjithe mend burre i keq. Nje Zot qe ka dashuri pa fund per te gjithe, POR qe shumicen e njerezve (duke perfshire dhe te gjoret murgj Budiste qe nuk besojne ne Bibel e Kur'an) e degdis ne ferr, dhe vetem ata qe i luten dhe qe e kane frike i mban ne parajse duhet te jete nje Zot shume egoist e fodull. Une preferoj te mos besoj ne nje Zot si ky, pasi vete s'jam i tille :-)

Gjinkalle, duke lene shakate menjane, une kam mendimin se njeriu eshte nje qenie komplekse e krijuar per te evoluar. Pra per mua eshte e pranueshme 'teoria' e krijimit evolutiv. Une them qe ne duhet te jemi nje krijese qe po hedh hapat e para te evolucionit te qenies. Ne si specie duhet te jemi si ajo bebja e vogel, qe qesh, ksinjet qan, dhe belbezon pa e kuptuar pse. Kur ne te kuptojme piksepari se si funsionon trupi yne mishtor, dhe cfare i jep jete atij, ne do te jemi ne stadin e asaj foshnjes qe ka thene fjalen e pare. Pastaj do te na duhet te ndertojme fraza, fjali, paragrafe e fjalime te tera. Pastaj gjinkalle, mund te fillojme te vrasim mendjen ne ka Zot apo Zonje, sepse eshte budallallek te besosh qe i di te tera nje bebe qe nuk di as te belbezoje.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 23.04.12 17:00

Djep,ate punen e krijimit,qe thua zoti krijoi qiellin per 6 dite dhe te shtaten dite pushoj,diskutoje me krishteret dhe hebrenjte sepse ne muslimanet nuk themi keshtu.Muslimanet e kane te qarte se zoti nuk pushon as edhe nje milisekonde te vetem, asnjehere per ate ska lodhje as kotje,dhe ai nuk eshte njeri siq e pershkruan ti,por eshte ZOT.Nese ti beson ne evolucion atehere a thua valle perse me miliarda specie te tjera nuk evoluan te pakten vetem njera prej tyre nuk po evoluon vetem sa 1 % e njeriut.Tash pasi shkenca bashkohore ka hedhur poshte evolucionin,juve "ateisteve" ju ka ngelur qe te thuani se njeriun e krijuan alienet ne laboratoret e tyre.Me vjen keq per krishteret qe me te madhe jane duke e braktisur krishterimin dhe po kalojne ne ateizmen,ngase ne fakt asnje ateist nuk e njoh qe rrjedh nga nje familje muslimane,prandaj ju qe jeni ateist thjesht u ka ne qafe feja krishtere.
Te uroj suksese.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 24.04.12 12:06

Gjinkalle, ti dukesh vajze inteligjente ne pergjigjet e tua, ndaj pelqej te vazhdoj te komunikoj me ty. Kerko vazhdimisht te jesh e hapur ndaj pikpamjeve te te tjereve, edhe nese ato te duken te papranueshme per parimet e tua. Kjo eshte nje nga gjerat me te rendesishme per gjithesecilin ne jete.
Per mua nuk ka fare rendesi nese familjaret e mi (prinderit, gjysherit, stergjysherit) kane qene te krishtere apo myslymane. Une nuk e identifikoj veten me kete apo ate fe, besim, sekt, grupim, ideologji, apo vellazeri. Mendesite e mia jane pertej dogmave, ndaj per mua s'ka fare vlere te diskutohet rreth kesaj.
Ti je myslymane, dhe dukesh qe je krenare per kete. Shume mire, ty kjo te ben te lumtur e te forte te perballosh jeten, dhe ky eshte rrugetimi yt ne kete jete. Une mendoj se njeriu ne kete jete eshte ketu ne nje mision per te kuptuar se cfare e ben njeri, dhe s'ka asgje te keqe qe kete ta kuptosh ndryshe nga une, pasi mendjet e ndergjegjet tona mund te jene ne nivele te ndryshme evolucioni.
Megjithate, ashtu sic njerezit, mendesite e ndergjigjet evolojne, ashtu evolojne dhe parimet e tyre. Une mendoj qe asgje s'mund te jete e pandryshueshme ne dimensionin ku jetojme...

Tani mendoje veten sikur ti si person t'u kishe lindur dy prinderve te krishtere, ose sikur prinderit e tu aktuale te te kishin lene jetime ne foshnjeri, dhe ti te ishe adoptuar nga dy prinder te krishtere. Madje, le te supozojme se keta prinder adoptues mund te kishin qene Maqedonas apo Serbe. Ne ate rast, a s'do te qe gjuha jote e pare Maqedonisht apo Serbisht? A s'do te ishe ti e dogmatizuar me besimin e krishtere? A s'do te qe ndryshe filozofia dhe parimet e tua per jeten? Mendo pak sa e veshtire do te qe per ty (si gjinkalle e rritur ne familje te krishtere) te bije dakort me gjinkallen (myslymane) qe je sot, dhe c'masa do te merrje ti per te rene dakort me te.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  ILIRA prej 24.04.12 13:48

Pershendetje,,,

besoj se te gjithe qe kerkojne pergjigje per ato pyetjet e "thjeshta" ( kush jam, cfare bej, ku shkoj) vjen te keto konkluzionet e tua Djep...
por nje pyetje ma lejo duke te cituar "Une gjithashtu mendoj se "Zoterit" apo "Perendite" e lashtesise (ne Egjpt, Greqi, Rome e tjeterkund) s'kane qene gje tjeter vecse qenie me inteligjence me te avancuar te cilat jane paraqitur si "Zoter" e na kane perdorur per interesat e tyre. Une gjithashtu mendoj se edhe perrallen me Zot te Bibles e Kur'anit e kemi peshqesh nga ata..."
Sipas mendimit tend cili ka qene, apo eshte interesi i tyre???
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 24.04.12 15:04

Persshendetje Djep faleminderit per komplimentin,gjithashtu edhe ti me dukesh nje njeri shume intelegjent.Sa i perket pyetjes sate,eshte shume e vertet qe po te isha lindur ne nje familje krishtere mbase do i paragjykoja muslimanet.Mirpo po te isha kjo gjinkalla qe jam sot,pra po ta kisha kete personalitet qe kam sot,une me siguri do e hulumtoja dhe do e kerkoja te verteten ashtu siq kam bere tani,sepse mos harro une dikur kam qene armike me e madhja e islamit,por e kam kerkuar te verteten dhe mendoj se e kam gjetur kete te vertete.Une kete te vertete e kam kerkuar me ane te eliminimeve.Se pari e kam eliminuar fene hebreje,sepse hebrejte thone qe ata jane populli i zgjedhur i zotit,dhe se e kane obligim te na vrasin neve johebrenjeve,kjo per mua eshte absurdi me i madh i mundshem sepse kjo po i bie qe zoti eshte i padrejte dhe i keq.Pastaj e kam eliminuar fene krishtere nga jeta ime ngase krishteret jane fe politeiste "trioni" Zoti,Krishti,Maria,gje qe me duket shume absurde ti lutesh tjeter kujt perveq nje zoti te vetem.Opsioni i fundit me mbeti islami,besimi ne nje zot te vetem dhe pranimi i te gjithe profeteve duke perfshire edhe profetin Isain (Krishtin) edhe profetin e fundit Muhamedin.Islami eshte i njete per te gjithe pa dallim,dhe jo siq thone hebrejte qe zoti eshte vetem i tyre dhe neve jo hebrejve duhet na shkaterruar.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 25.04.12 15:25

ILIRA shkruajti:Pershendetje,,,

besoj se te gjithe qe kerkojne pergjigje per ato pyetjet e "thjeshta" ( kush jam, cfare bej, ku shkoj) vjen te keto konkluzionet e tua Djep...
por nje pyetje ma lejo duke te cituar "Une gjithashtu mendoj se "Zoterit" apo "Perendite" e lashtesise (ne Egjpt, Greqi, Rome e tjeterkund) s'kane qene gje tjeter vecse qenie me inteligjence me te avancuar te cilat jane paraqitur si "Zoter" e na kane perdorur per interesat e tyre. Une gjithashtu mendoj se edhe perrallen me Zot te Bibles e Kur'anit e kemi peshqesh nga ata..."
Sipas mendimit tend cili ka qene, apo eshte interesi i tyre???

Sipas mendimit tim, dhe asaj qe une kam lexuar e eksploruar, ne si specje nuk kemi evoluar ne gjendje teresisht natyrale. Evidenca tregon se ne mund te jemi 'modifikuar' gjenetikisht per te sherbyer si skllever per nje race aliene me te perparuar se ne, te emertuar nga shume studjues "the Annunaki." Kjo specie inteligjente, e evoluar nga reptoidet (pra pasardhes gjenetike te krokodileve/dinosaureve) dhe e rafinuar prej qindra milione - ndoshta miliarda - vjetesh ne stadin ku jane aktualisht, mendohet se e kane origjinen nga yllesia Drako.Sipas Erich Von Daniken dhe Zecharia Sitchin, pionieret e kesaj teze, the Annunaki, perdoren Token tone si nje planet per te vjele resurse natyrore, metale te cmuara, kryesisht arin. Studimet e imtersishme qe Sitchin ka bere per te perkthyer shkrimet e vjetra te Sumerit te lashte (Iraku i sotem) te lena ne pllaka qeramike 6000 vjecare, tregojne se kjo specje reptoidesh gjeti ne toke nje krijese gjitare relativisht inteligjente te evoluar ne menyre natyrale (por gjithsesi ne gjendje te eger), dhe i modifikoi kodin gjenetik per t'i rritur inteligjencen ne ate nivel sa te mund te kryenin pune fizike, t'u bindeshin eperoreve te tyre, dhe gjithashtu te mendonin ne menyre racionale, POR ama te kishin nje rritje shpirterore sa me te cunguar/kufizuar.

Mendohet se edhe vete gjuha e njeriut, format e para te shkences ekzakte, menyrat e para te mbajtjes se financave dhe sistemet e para bankare me perqindje interesi (si psh. taksa fshatare 1/10 e prodhimit bujqesor), format e lashta te kultit, fillimet e fese, dhe ritualet e fshehta te okultit (te ruajtura me fanatizem nga Vatikani, Jezuitet, dhe shoqerite sekrete sot) i jane prezantuar njerezimit nga ata.

Disa stujues mbrojne tezen se njerezit e eger qe datojne para se vizitoheshim ketu nga Annunaki, ishin Neandertalet. Fizikisht, ne Homo Sapiens-et, nuk jemi shume ndryshe nga Neandertalet, por shume me inteligjente se ata dhe me "delikate" nga forca dhe rezistenca fizike. Neandertalet si specje (para se Annunaki te nderhynin ne gjenetiken tone) ishin me te evoluar se te gjitha kafshet qe ndodhen ne toke, por gjithsesi rriteshim ne gjendje te eger, ishin te paekspozuar ndaj gjuhes, dhe kishin aftesi te zhvilluara telepatike. Kishin shume predatore lokale (banore te tokes, mamuthe, tigra, luane, etj.), por ishin ne gjendje te mbijetonin duke perdorur racionalitetion e trurit.

Eshte per tu vene ne dukje se rreth 10 mije vjet me pare, e gjithe raca Neandertale u zhduk pa pritur e pa pandehur (shume mendojne qe u shfaros qellimisht) dhe brenda pak shekujsh token filloi ta popullonte nje race e re me inteligjente - ne, Homo-Sapienset. Gjithashtu quhet sqaruar se raca Neandertale mendohet te kete qene 1 e vetme ne te gjitha lokalitetet e planetit, ndersa ne Homo Sapienset u perhapem nga e pakta 4 raca te ndryshme (Aziatiket, Zezaket, te Bardhet, dhe Lekurekuqte). Ne kete pike ka shume teza e spekullime...
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 25.04.12 20:41

Pikerisht kjo eshte pergjigja qe e prisja nga ana e juaj Djep,a thash ne komentet me lart qe juve "ateisteve" pasi u ka vdekur teoria e evolucionit,e keni ngjallur nje teori tjeter ate te intervenimit gjenetik te alieneve!
Por mos keni dert sepse se shpejti edhe kete teori do ua rrezojme ashtu siq ua rrezuam te paren
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  ILIRA prej 26.04.12 8:29

Ne fakt teoria e modifikimit gjenetik bie ne kundershtim me ate paralelizmen e qelizes qe ke perdorur ne nje shkrim tendin me lart Djep.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 26.04.12 8:51

ILIRA shkruajti:Ne fakt teoria e modifikimit gjenetik bie ne kundershtim me ate paralelizmen e qelizes qe ke perdorur ne nje shkrim tendin me lart Djep.

Pse bie ne kundershtim? Argumento si arrite ne kete perfundim. Shprehe skepticizmin tend me me shume se nje apo dy fjali, qe dhe une te mund te kuptoj se ku e ke fjalen.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 26.04.12 9:47

Gjinkalla shkruajti:Pikerisht kjo eshte pergjigja qe e prisja nga ana e juaj Djep,a thash ne komentet me lart qe juve "ateisteve" pasi u ka vdekur teoria e evolucionit,e keni ngjallur nje teori tjeter ate te intervenimit gjenetik te alieneve!
Por mos keni dert sepse se shpejti edhe kete teori do ua rrezojme ashtu siq ua rrezuam te paren

Ti prisje pergjigjen time, po une s'e kuptoj c'te keqe sheh ti ktu.
Une i pres gjithmone pergjigjet nga ty, dhe nga besimtaret myslymane si ty, por nuk i shoh si dicka negative apo si teori qe duhen rrezuar me patjeter. Ti, ne anan tjeter, e sheh teorine qe ngre une si dicka qe duhet rrezuar me furi. Kjo eshte nje mendesi primitive ne fushen e te menduarit racional.
Nqs. nje teori, bindje, ide, etj. eshte e paqendrueshme ndaj kohes dhe ndergjegjjes kolektive, ajo rrezohet vetvetiu nen peshen e vet; une nuk mendoj se duhet rrezuar me force pa tjeter.

Duhet te kuptosh qe diferenca themelore midis meje dhe teje eshte qe une arsyetoj per veten time, dhe mundohem te paraqes argumente per ato bindje qe kam ne menyre individuale. Ti nga ana tjeter paraqet mendimet/dogmat e fese (besimit) tend dhe te milionave qe besojne si ty; argumentet qe ti sjell i 'merr hua' nga feja se ciles i perket. Kur ne te dy diskutojme/debatojme, une perdor trurin tim, ndersa ti perdor dogmen e besimit tend.
Per shembull, ti thua qe pas jetes ekzistenca vazhdon ose ne ferr, ose ne parajse, por e ke plotesisht te pamundur te argumentosh me mendimet e tua, pse pas vdekjes nuk ekzistoka nje lokalitet i trete qe mund te mos jete as ferri, as parajsa. Pse? Sepse Islami ndoshta nuk thote asgje per kete, ose e mohon nje lokalitet te tille.
Pra ne te dy kemi nje disnivel ne botekuptim; une te kundershtoj me mendimet e mia, ndersa ti me kundershton me pikepamjet e nje rrethi shoqeror me te cilin ti identifikon veten, por jo me mendimet e tua! Po te le ty te vendosesh cili nga ne ka botekuptimin me racional e logjik.


Edituar pėr herė tė fundit nga Djep nė 26.04.12 9:58, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 26.04.12 9:50

Nga ajo qe pashe me lart kuptoj se Djep eshte i konvertuar ne religjionin me te ri te shpikur nga shkencetaret koheve te fundit dhe si i tille ky nuk eshte i pa fe sipas mendimit tim, edhe pse deklarohet ashtu. Gjithashtu, pohimi i tij se ne jemi perpunuar nga nje specie inteligjente (Aliene) nuk rezulton me idelogjin Ateiste, por thjeshte ky njeri eshte nje Teist i cili beson ne nje fuqi te panjohur per ne si Zot, por si krijes tjeter, ku disa mendojne se ata (alienet) jane me intelegjente se ne e disa nuk medojne ashtu, ndersa per te Alienet qenkan Zotrat te cilet na krijuan.

Ky shkon akoma me larg, thote se po kjo qenje intelegjente na e kane servirur Kuranin dhe Biblen per te na kontrolluar dhe keta qenkan ata(engjuj) te cilet i peshperiten ne vesh profeteve. Sincerisht kjo teze eshte teper e veshtire per tu rrezuar, pasi qe ne njefar menyre Djep pranon se Kurani ose Bibla jane libra te perpunuar aq mire dhe veshtire mund te rrezohen, por dallimi i vetem ne mes te Djep dhe besimtareve eshte se ky i pari beson se Zoti eshte krijesa Alien, ndersa besimtaret mysliman dhe te krishtere mendojne se Zoti eshte Alfa dhe Omega dhe nuk ka te beje asgje me alienet.

Nje perputhje e arsyeshme dhe dakordim ne mes besimtareve dhe Djep mund te jete edhe kjo:

Zoti

Alienet jane Engjejt - Engjejt jane Alienet

Zoti

Me sa duket ju nuk paskeni exploruar aq sa duhet, sepse nuk mund te arrini te kuptoni fjalen Zot - All ah - Elohim... Keto te permendura nuk llogariten ne kuader te emrit i cili mund t'i takoj njeres gjini, por keto jane cilesi te nje Qenje te Plote fuqishme.

A mund te me tregoni z. Djep, cili eshte numri i pare dhe i fundit ne tastaturen tende?


Edituar pėr herė tė fundit nga Syndrom nė 26.04.12 10:17, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 26.04.12 10:05

Djep shkruajti:Duhet te kuptosh qe diferenca themelore midis meje dhe teje eshte qe une arsyetoj per veten time, dhe mundohem te paraqes argumente per ato bindje qe kam ne menyre individuale. Ti nga ana tjeter paraqet mendimet/dogmat e fese (besimit) tend dhe argumentet qe sjell i 'merr hua' nga feja se ciles i perket. Kur ne te dy diskutojme/debatojme, une perdor trurin tim, ndersa ti perdor dogmen e besimit tend.
Pra ne te dy kemi nje disnivel ne botekuptim - po te le ty te vendosesh cili nga ne ka botekuptimin me racional e logjik.

Qe te dy mundoheni qe te paraqisni bindjet individuale duke u mbeshtetur ne teori te kunderta, gjinkalla mbeshtetet ne teorin Islame (Muhamedane - Monoteiste), ndersa ju mbeshteteni ne teorin E RE, i ci eshte nje religjion ende i pa emeruar ( Brantonizmi - Politeist).

Pretendimi yt eshte genjeshter z.Djep, sepse ti nuk perdor trurin tend, por thjesht ke marr "hua" edhe ti nga dogma Brantoniste, e cila ne te ardhmen e afert do te themelohet si nje religjion.

Shnet
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 26.04.12 10:25

Syndrom shkruajti:Nga ajo qe pashe me lart kuptoj se Djep eshte i konvertuar ne religjionin me te ri te shpikur nga shkencetaret koheve te fundit dhe si i tille ky nuk eshte i pa fe sipas mendimit tim, edhe pse deklarohet ashtu. Gjithashtu, pohimi i tij se ne jemi perpunuar nga nje specie inteligjente (Aliene) nuk rezulton me idelogjin Ateiste, por thjeshte ky njeri eshte nje Teist i cili beson ne nje fuqi te panjohur per ne si Zot, por si krijes tjeter, ku disa mendojne se ata (alienet) jane me intelegjente se ne e disa nuk medojne ashtu, ndersa per te Alienet qenkan Zoti i cili na krijoi.

Ky shkon akoma me larg, thote se po kjo qenje intelegjente na e kane servirur Kuranin dhe Biblen per te na kontrolluar dhe keta qenkan ata(engjuj) te cilet i peshperiten ne vesh profeteve. Sincerisht kjo teze eshte teper e veshtire per tu rrezuar, pasi qe ne njefar menyre Djep pranon se Kurani ose Bibla jane libra te perpunuar aq mire dhe veshtire mund te rrezohen, por dallimi i vetem ne mes te Djep dhe besimtareve eshte se ky i pari beson Zoti eshte krijesa Alien, ndersa besimtaret mysliman dhe te krishtere mendojne se Zoti eshte Alfa dhe Omega dhe nuk ka te beje asgje me alienet.

Nje perputhje e arsyeshme dhe dakordim ne mes besimtareve dhe Djep mund te jete edhe kjo:

Zoti

Alienet jane Engjejt - Engjejt jane Alienet

Zoti

Me sa duket ju nuk paskeni exploruar aq sa duhet, sepse nuk mund te arrini te kuptoni fjalen Zot - All ah - Elohim... Keto te permendura nuk llogariten ne kuader te emrit i cili mund t'i takoj njeres gjini, por keto jane cilesi te nje Qenje te Plote fuqishme.

A mund te me tregoni z. Djep, cili eshte numri i pare dhe i fundit ne tastaturen tende?

Syndrom, te siguroj qe une nuk jam i konvertuar ne asnje besim. Une nuk mbaj 'poshte jastekut' asnje liber te shenjte. Une thjesht lexoj materjale, publikime e libra nga shume studjues njeheresh, dhe nxjerr perfundime personale per ato qe me duken te logjikshme. Tentoj te lexoj me kujdes te vecante ato libra e publikime te shkruara nga studjues e shkrimtare qe gjithmone jane luftuar, {are ridiculed}, dhe jane vrare apo zhdukur ne menyre te mistershme. (Iimmanuel Velikovsky, Malachi Martin, William Cooper, Edgar Cayce, etj). Gjithmone mbaj per vete ato konkluzione qe rezonojne me mendjen time, dhe injoroj ato qe nuk rezonojne.
Pra une nuk i jam bashkuar ndonje religjoni, une thjesht perpiqem (me aq mundesi e formim sa kam) te bie ne gjurmet e se vertetes. Dhe jam plotesisht i bindur qe e verteta nuk gjendet neper dogmat e besimet e nje bote qe vuan prej shekujsh e mijevjecaresh.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  ILIRA prej 26.04.12 11:05

e gjithe ceshtja eshte te kuptojme se cfare jemi : skllever pune, pluhur yjesh, apo krijese e cila nuk mundet te gjeje qellimin... gjithsesi duhet te jemi njera nga keto opsione apo dy e tre njeheresh po sikur ngaterrohet keshtu ceshtja,,,
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 26.04.12 11:07

Djep shkruajti:Syndrom, te siguroj qe une nuk jam i konvertuar ne asnje besim. Une nuk mbaj 'poshte jastekut' asnje liber te shenjte. Une thjesht lexoj materjale, publikime e libra nga shume studjues njeheresh, dhe nxjerr perfundime personale per ato qe me duken te logjikshme. Tentoj te lexoj me kujdes te vecante ato libra e publikime te shkruara nga studjues e shkrimtare qe gjithmone jane luftuar, {are ridiculed}, dhe jane vrare apo zhdukur ne menyre te mistershme. (Iimmanuel Velikovsky, Malachi Martin, William Cooper, Edgar Cayce, etj). Gjithmone mbaj per vete ato konkluzione qe rezonojne me mendjen time, dhe injoroj ato qe nuk rezonojne.
Pra une nuk i jam bashkuar ndonje religjoni, une thjesht perpiqem (me aq mundesi e formim sa kam) te bie ne gjurmet e se vertetes. Dhe jam plotesisht i bindur qe e verteta nuk gjendet neper dogmat e besimet e nje bote qe vuan prej shekujsh e mijevjecaresh.

Une kerkova nje pergjigje nga ju, por nuk me dhate ate pergjigje qe kerkova, ndoshta nuk e ke lexuar mire shkrimin tim. Ato cfare ju lexoni, sot quhen profeci dhe atyre profeccive ju i besoni tani dhe ky eshte nje besim ne diqka jonjereze, apo ndoshta jam gabim? Edhe te tjeret kane lexuar materiale nga keta te permendurit me larte qe ju i quani "Shkrimtar".
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Arsenic prej 26.04.12 11:26

Prapa religjioneve dhe profeteve fshihet nje konspiracion kozmik.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 26.04.12 11:31

Pos tjerash, ju thoni se spiritualiteti eshte plaqkitur nga shoqerite elite. Me sa verej, ju nuk e kuptoni thelbin e teoris ateiste, sepse baze themelore e ateizmit eshte mohimi i shpirtit dhe ne kete rast jeni ju qe deshironi te plaqkisni spiritualizmin dhe te fusni ne dogmen ateiste, por kujdes, duhet te konsulltohesh me ndonje ateist me te fuqishem, sepse nje gje nuk do ta pranoj ateizmi asesi.
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 26.04.12 11:33

Paradox shkruajti:Prapa religjioneve dhe profeteve fshihet nje konspiracion kozmik.

Paradox, a mund te me thuash cfare nenkupton me kete "Konspiracion Kozmik"?
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Arsenic prej 26.04.12 11:49

Vete fakti qe ne njerezoret nuk e njohim origjinen tone dhe nga fakti se historia jone eshte e mbushur vetem me vuajtje me shtyne te mendoj se nje i trete perfiton nga kjo...pra nga injoranca jone.

avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 26.04.12 11:56

Paradox shkruajti:Vete fakti qe ne njerezoret nuk e njohim origjinen tone dhe nga fakti se historia jone eshte e mbushur vetem me vuajtje me shtyne te mendoj se nje i trete perfiton nga kjo...pra nga injoranca jone.


Cili eshte perfitimi?
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Arsenic prej 26.04.12 12:52

Perfitojne Eon-et.
Me vjen keq por nuk kam kohe te mjaftueshme per te shpjeguar tani,por do te mundohem nje here tjeter.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 26.04.12 13:01

Paradox shkruajti:Perfitojne Eon-et.
Me vjen keq por nuk kam kohe te mjaftueshme per te shpjeguar tani,por do te mundohem nje here tjeter.

Paradox, paragjykimi nuk eshte i mire per njeriun.
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 26.04.12 21:40

Syndrom shkruajti:Pos tjerash, ju thoni se spiritualiteti eshte plaqkitur nga shoqerite elite. Me sa verej, ju nuk e kuptoni thelbin e teoris ateiste, sepse baze themelore e ateizmit eshte mohimi i shpirtit dhe ne kete rast jeni ju qe deshironi te plaqkisni spiritualizmin dhe te fusni ne dogmen ateiste, por kujdes, duhet te konsulltohesh me ndonje ateist me te fuqishem, sepse nje gje nuk do ta pranoj ateizmi asesi.

Syndrom, ateizmi nuk eshte teori por mendesi (propensity). Ne pak fjale eshte tendenca per te mohuar besimin ne nje zot (apo ne shume zoter). Nese dikush e ka kete tendence, e ka individualisht, pra nje ateist nuk ndjek nje dogme (sic ben nje besimtar) por ka nje bindje individuale se nje enititet i gjithpushtetshem (zoti) qe nuk mund te provohet s'ka pse te besohet.

Ateistet mund t'i bashkoje mohimi i ekzistences se zotit, por gjithsecili mund te niset nga bindje te ndryshme. Une per shembull (sic e ka thene me lart) e quaj veten "Atheistic Agnostic", qe do te thote "mohues ne ekzistencen e zotit, por qe nuk mund ta vertetoje dot mos-ekzistencen e tij." Nje person i tille jeten e tij e jeton me bindjen e plote se zoti nuk ekziston, por nuk mund t'ua provoje dot kete as te tjereve, as vetes.

Pervec kesaj, une perqafoj spiritualizmin. Une kam krijuar bindjen se ndergjejgjja (vetedija/shpirti) i mbijetojne vdekjes se trupit materjal, si dhe rimisherimi ekziston.

Disa ateiste te tjere mendimet e mia i kundershtojne me force. Perpos te menduarit se zoti nuk ekziston, ata kane bindjen se materializmi eshte thelibi i ekzistences, dhe se me vdekjen e njeriut vdes edhe ndergjigjja e tij. Ky eshte ne fakt postulati i shkences moderne, e cila eshte fund-e-krye e bazuar ne realitetin materjal. Me kete mendesi une nuk bie dakord.Pra: Ateist ---> nuk ka zot
Teist ---> ka zot

Nuk e di a jam i qarte mjaftueshem.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Arb prej 27.04.12 0:56

vanina cela shkruajti:Hey Zoti Djep Agnostik nuk do te thot qe nuk i beson Zotit dhe je Ateist. Agnostik do te thot qe nje njeri beson Se ka Zot por nuk beson ne religjon. Une per cveten time jam Agnostike besoj se ka krijues po nuk besoj ne fe, sepse fete jane te korruptuara.

E njeta gje eshte: Si the Ateist si the Agnostik ne esence jane te njete. Por , me qe shkenca po rritet me shpejtesi dhe shume teori/filozofi per mos-egzistimin e nje Krijuesi te Pa-shoq te Ateisteve varrosen, duhet qe ata te gjejne nje rruge dalje. Menyra e vetme (tash per tash) eshte qe te besojne ne nje Krijues , por jo dhe ne rrugen qe te chon ne ate besim.

Kjo eshte thjeshte : Ke nje Aparat prane , por s'ke nje manual se si ta perdoresh!


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 27.04.12 0:57, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : .)
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Arb prej 27.04.12 1:05

Djepi

Po shoh se orvatesh me ngulm qe te arsyetosh "besimin " tende dhe per kete te pergezoj , sepse je nder te vetmit. Te tjeret qe i thone vetes Ateist, nuk futen ne telashe aq te medhaja , sa qe t'u japin shpjegim disa pyetjeve nga hamendja, qe nuk shpjegohen dot , vetem se me ate qe na ka shpjeguar Ai qe i ka Krijuar. Per Ateistin mjafton te thot se eshte ateist, pa hyre ne detaje.

Dije qe besimi ne Zot dhe pranimi i urdherave dhe shmangja nga ndalesat eshte veprim mjaft i veshtire dhe shume mendje njerzore nuk jane (deshirojne) ne gjedje qe te kuptojne kete realitet.
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 27.04.12 8:30

Pra ti Djep thua qe je spiritualist,kjo do te thote qe ti beson ne te pa dukshmen,dhe beson se shpirti nuk vdes me vdekjen e trupit.Ateistet nuk besojne ne shpirt ata besojne vetem ne qenien materiale,pra vetem ne te dukshmen,ne te prekshmen.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 27.04.12 9:58

Djep shkruajti:
Syndrom, ateizmi nuk eshte teori por mendesi (propensity). Ne pak fjale eshte tendenca per te mohuar besimin ne nje zot (apo ne shume zoter). Nese dikush e ka kete tendence, e ka individualisht, pra nje ateist nuk ndjek nje dogme (sic ben nje besimtar) por ka nje bindje individuale se nje enititet i gjithpushtetshem (zoti) qe nuk mund te provohet s'ka pse te besohet.

Te lutem, thuaji gjerat ne shqip, sepse ke edhe fjale shqipe e cila e zevendeson "propensity", thuaje "prirje", sepse ndoshta dikush mundet te mos e kuptoj. Ateizmi ka qellime tendencioze per ta mohuar nje Zot dhe perfundimi i cdo ateisti eshte "Politeizmi". Ateisti mundohet te gjej nje teori te forte e cila sipas tij ka mundesi ta rrezoj ekzistencen e nje Zoti dhe si teori e preferuar per ateistet eshte edhe ajo e Darvinit. Tash, nese ti i beson fjaleve te Darvinit, dashje pa dashje, Zot per ty do te jete Darvini, e pranon ti kete ose jo ky eshte problem i yti, por kjo rruge aty te shpije per kete te garantoj.Ndersa ti ke zgjedhur nje rruge tjeter, e cila te shpije ne politeizem - "Krijesat Inetligjente" jane shumes dhe per ty jane Zoterit te cilet te perpunuan.

Djep shkruajti:Ateistet mund t'i bashkoje mohimi i ekzistences se zotit, por gjithsecili mund te niset nga bindje te ndryshme. Une per shembull (sic e ka thene me lart) e quaj veten "Atheistic Agnostic", qe do te thote "mohues ne ekzistencen e zotit, por qe nuk mund ta vertetoje dot mos-ekzistencen e tij." Nje person i tille jeten e tij e jeton me bindjen e plote se zoti nuk ekziston, por nuk mund t'ua provoje dot kete as te tjereve, as vetes.

Pra, ti per vete je ateist dhe kjo eshte bindja jote, por nuk ke argumente te mjaftueshme qe te bindesh edhe te tjeret se Zoti nuk ekziston. Po per qeniet jasht tokesore a ke fakte dhe argumente qe te bindesh te tjeret se ato na krijuan? Si e fitove kete bindje se Alienet na krijuan deri sa nuk ke fakte te gjalla?

Djep shkruajti:Pervec kesaj, une perqafoj spiritualizmin. Une kam krijuar bindjen se ndergjejgjja (vetedija/shpirti) i mbijetojne vdekjes se trupit materjal, si dhe rimisherimi ekziston.

Ti ende nuk ke arritur te kuptosh veten tende cfare mund te jesh, spiritualist apo ateist? Sepse ke mjaft mosperputhje ne shkrimet e tua z.Djep. Shiko keto fjalet e tua me larte dhe krahaso me keto poshte, ke kontradikta te shumta:

Djep shkruajti:Disa ateiste te tjere mendimet e mia i kundershtojne me force. Perpos te menduarit se zoti nuk ekziston, ata kane bindjen se materializmi eshte thelibi i ekzistences, dhe se me vdekjen e njeriut vdes edhe ndergjigjja e tij. Ky eshte ne fakt postulati i shkences moderne, e cila eshte fund-e-krye e bazuar ne realitetin materjal. Me kete mendesi une nuk bie dakord.

Pasi qe ti beson se rimisherimi ekziston, a mund te ma shpjegosh vetem nje gje, nese ti ke nje shpirte dhe une kam nje shpirte, dhe te gjithe te tjeret e kane nga nje shpirte, pasi te vdesim, ky shpirte ndahet ne dysh, apo shumezohet ne tre, kater, pese... e me rradhe, apo si i thone kesaj pune....? Pasi qe ne e dijme te gjith se popullsia e botes po shkon gjithnje e me teper ne rritje e siper!!Djep shkruajti:Pra: Ateist ---> nuk ka zot
Teist ---> ka zot

Nuk e di a jam i qarte mjaftueshem.

Une mendoj se ti ke nevoj se pari te qartesohesh me veteveten, e me pas te jesh i qart per te tjeret i nderuari Djep.
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 27.04.12 11:20

Arb shkruajti:
vanina cela shkruajti:Hey Zoti Djep Agnostik nuk do te thot qe nuk i beson Zotit dhe je Ateist. Agnostik do te thot qe nje njeri beson Se ka Zot por nuk beson ne religjon. Une per cveten time jam Agnostike besoj se ka krijues po nuk besoj ne fe, sepse fete jane te korruptuara.

E njeta gje eshte: Si the Ateist si the Agnostik ne esence jane te njete.

Arb, s'ka pse te dalesh ne perfundime te pabaza.

Agnostik - do te thote "te mos jesh ne gjendje te vertetosh bindjen tende (personale)."
Ateist - do te thote "te mos besosh ne ekzistencen e nje zoti (apo shume zoterve)."

Pra ne esence nuk ka asgje te njejte midis "agnistik" dhe "ateist" si terma. Edhe si koncepte, s'ka pse te kete.Jane 4 mundesi kryesore nga te cilat njerezit kane mundesi te zgjedhin. Une jam tek e para.Edituar pėr herė tė fundit nga Djep nė 27.04.12 11:50, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 27.04.12 11:49

Djep, pres ndonje shpjegim nga ty tani...
avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 27.04.12 12:54

Syndrom ti thua se:
"Ateizmi ka qellime tendencioze per ta mohuar nje Zot dhe perfundimi i cdo ateisti eshte "Politeizmi"."

Ku i bazon ti keto konkluzione? Keto jane pretendime teper te forta, dhe si te tilla kerkojne baze te forte racionaliteti per tu mbeshtetur.

Nuk eshte fare e vertete se ateizmi ka qellim tendencioz per te mohuar zotin. Qe dicka te mohoet, duhet fillimisht te ekzistoje. Te gjitha faktet qe feja nder mijevjecare, ka sjelle se zoti ekziston jane jo-bindese. Keshtu qe une nuk pres nga ty te jesh ne gjendje te me bindesh se zoti ekziston.
Ateizmi si parim thjesht pohon se zoti nuk ekziston sepse nje entitet i tille eshte e pamundur te vertetohet me fakte. Kaq. Pra ateizmi nuk ka asnje qellim tendencioz, dhe nuk sulmon askend qe mendon ndryshe.

Ti vijon duke thene se perfundimi i cdo ateisti eshte politeizmi. Me vjen keq po mua kjo me duket pallaver.
Si mund te jesh ateist duke qene politeist?? Ateisti (a-theos [latinisht] - mungesa e zotit/zoterve) perjashton ekzistencen, qofte te nje zoti, qofte te shume zoterve. Nuk mundohem te te sulmoj apo ofendoj, po te keshilloj te mos i kerkosh hesap nje debatuesi pa qene vete i qarte ne mendime.

Ateisti nuk ka pse te kerkoje per ndonje teori qe te rrezoje ekzistencen e zotit, kur ne kendveshtrimin e tij zoti eshte inekzistent. Nje ateist i bind te tjeret me fakte; nje prift ose nje hoxhe i bind te tjeret me perralla e mite.

Sa per Darvinin, une nuk u besoj fjaleve te Darvinit. Une si individ parapelqej te mos e perdor fjalen "besoj" apo "besim," sepse nje term i tille shpreh "bindje ne dicka qe nuk mbeshtetet ne evidence." Edhe teoria darviniane nuk me bind, per faktin se, ne kendveshtrimin tim, ajo mbeshtetet ne nje evidence te cunguar, ose me keq akoma, te manipuluar. Po kjo eshte nje teme teresisht tjeter, qe meriton nje diskutim shume te gjere, e qe s'ka shume lidhje me kete teme.

Sa per krijesat inteligjente qe kontribuan ne manipulimin tone gjenetik si qenie, une absolutisht nuk mendoj se ata mund te jene Zoter. Ty mund te te duket cudi sesi nje qenie me nje shkalle me te larte inteligjence mund te manipuloje ty gjenetikisht, por mua s'me cudit nje aludim i tille. Une nuk kam fakte shkencore te ta vertetoj ty nje gje te tille, por une mund te te sjell shembuj nga jeta jone te cilet tregojne se manipulimi gjenetik i nje gjallese eshte plotesisht i mundshem.

OMGj-te (organizmat e modifikuara gjenetikisht) jane bime, fruta e perime (pra gjallesa, njesoj si njerezit e kafshet) te cilat jane modifikuar gjenetikisht per te kryer nje funksio qe eshte ne avantazh te njerzve. Psh. nje frut mund te modifikohet gjenetikisht ne OMGJ per t'i rezistuar te ftohtit ekstrem, ne menyre qe te mos prishte dhe te jete i konsumueshem nga njeriu edhe ne mot te ftohte.

Tani vere veten ne poziten e nje fruti, le te themi nje molle. Ti si molle u modifikove gjenetikisht nga njeriu per nje funksion specifik. Duke qene se ti u ndryshove, a beson ti se njeriu eshte zoti yt? Ndoshta po. Ndoshta nje molle e beson plotesisht se njeriu eshte zoti i saj. A eshte e vertete kjo? Jo. Fakti eshte se njeriu nuk eshte zot, por krijese.

Sipas ketij paralelizmi, nqs. ne vertet jemi modifikuar gjenetikisht nga qenie me inteligjente se ne (le t'i quajme Qeniet X), une nuk kam fare arsye te mendoj se Qeniet X jane zoterit tane. Ndoshta Qeniet X po bejne te njejten gje qe qenie me inteligjente se ato (le t'i quajme Qeniet Y) kane bere me vete Qeniet X.

Ndoshta paraardhesit tane (Egjiptianet, Greket dhe Romaket e lashte) Qeniet X i quajten zoter. Pse? Ndoshta sepse aq njohuri kishin dhe nuk ishin ne gjendje te shpjegonin fakte te pashpjegueshme. Magjite qe mund te kane performuar Zoterit mund te kene qene thjesht teknologji e larte e shkencetareve te Qenieve X. Pse atehere tani qe une nuk jame me ne stadin e nje njeriu primitiv duhet te vazhdoj ta besoj kete perralle?

Pra, sic molla OMGJ s'ka arsyte te me quaje zot mua, une s'kam arsye te quaj zoter Qeniet X, dhe Qeniet X, s'kane arsye te quajne zoter Qeniet Y. Po ky zinxhir mund te vazhdoje ne pafundesi, dhe une s'gjej arsye ta mohoj nje gje te tille.

Feja thote qe ka vetem nje zot. Kush me garanton mua se ky zot nuk ka nje moter, nje vella, nje fis, nje komunitet. Ndoshta ky zoti yne ka dhe ai nje zot te vetin, ne te cilin beson se eshte i vetmi. Pra le te jemi pak me mendjehapur, se mendja njerezore zhvillohet vetem duke qene e tille.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  ILIRA prej 27.04.12 13:10

nese do te vazhdoje ky debat dhe mire eshte te vazhdoje mendoj qe duhen hequr tonet e "kerkese-llogarise" apo nuancat e "gjyqeve" per ata qe mendojne ndryshe.
Djep deri diku edhe une kam dale ne konkluzionet e modifikimit gjenetik mirepo ashtu si e kam shprehur edhe here tjeter pyetja eshte "qellimi" ,,, skllever pune???!!! Po perse te na pajisnin me shpirt???
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 27.04.12 13:35

ILIRA shkruajti:nese do te vazhdoje ky debat dhe mire eshte te vazhdoje mendoj qe duhen hequr tonet e "kerkese-llogarise" apo nuancat e "gjyqeve" per ata qe mendojne ndryshe.
Djep deri diku edhe une kam dale ne konkluzionet e modifikimit gjenetik mirepo ashtu si e kam shprehur edhe here tjeter pyetja eshte "qellimi" ,,, skllever pune???!!! Po perse te na pajisnin me shpirt???

Ilira, skllever pune eshte nje nga aludimet/teorite. Ka me dhjetera te tilla. Po kjo e sklleverve te punes mua me duket me bindese, per shkak te evidences nga zbulimet arkeologjike.
Ti do te dish qellimin e tyre. Pra ti je si ajo molla OMGj qe do te dije arsyen pse eshte OMGJ dhe jo natyrale. A mund ta dije nje molle arsyen pse eshte OMGJ?

Pra, nese vertet kemi te bejme me inteligjence me te perparuar se e jona, rrjedhimisht e kami te pamundur ta kuptojme ate dhe arsyet/qellimet e saj, qofshin keto dashamire apo dashakeqe.

Persa i perket shpirtit, ne po te bej keto pyetje. Cili eshte qellimi qe ne mbareshtojme nje familje minjsh laboratori ne nje laborator shkencor? Eshte ai dashamir apo dashakeq ndaj miut, dhe si do t'ja mbushje ti mendjen miut per kete? Ne e mbareshtojme miun, mund ta manipulojme edhe gjenetikisht miun, po a jemi ne gjendje ne ta pajisim me shpirt miun?
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  ILIRA prej 27.04.12 13:44

Po per kete na duhet te pyesim delen DOLLY apo ta studiojme ate... per te gjete a ka shpirt.

Ndersa sa per krahasimin qe bere per minjte ne laborator le ta zgjerojme shembullin dhe te mendojme nje vend real psh havanen ose nje xhungel te populluar nga banoret perkates... atje here pas here shkojne studiues, gjuetar, ambientalist, apo edhe turiste me mjetet e tyre si te udhetimit ashtu edhe te punes te cilat te vendasit ne te shumten e rasteve shkaktojne FRIKE por xhunglen dhe banoret nuk i "prodhuan" ata te siperpermenduarit...
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Syndrom prej 27.04.12 15:47

Arsyeja ime qe une thash se qdo ateist perfundon ne politeizem eshte e pa kundershtueshme, sepse cdo njeri eshte i prirur te besoj ne diqka, qofte edhe ne nje gur te pa levizsshem, ose sikur ne rastin tend qe beson ne ato krijesat X, por asesi nuk guxon te krahasosh njeriun me mollen dhe miun, sepse ajo e cila e dallon njeriun nga miu dhe molla eshte vetedija. Pra, vetem krijesa njeri ne kete bote e ka vetedijen e plote, ndersa te tjerat gjallesa veprojne pa vetedije psh. kafshet, shpezet veprojne instiktivisht dhe mbijetojne ne menyre instiktiva, kurse gjallesat bimore kane nevoj per shiun djellin e ne disa raste edhe per njeriun dhe bletet.

Ju thoni qe diqka te mohehet duhet fillimisht te ekzistoj, por nese ajo diqka ekziston dhe shihet me sy nuk mund te mohohet asesi.

Nese themi se ato qenie jashtetokesore na krijuan neve, sepse kane pasur nevoj per punetore krahu, po miun, zogun, lejlekun, xhirafen, tigrin, luanin....etj, keto kush i krijoi? Dhe cila eshte arsyeja e krijimit te ketyre? Mendoj se mendjehapur jam deri diku ne kete drejtim...

Une mendoj se feja ka faktet me bindese se nje Krijues ekziston, ato fakte jane te shkruara me fjale ne libra, por edhe te koduare ne menyre matematikore mbinjerezore. Ti do te thuash si eshte e mundur, ma argumento....! Po nese te sjell faktet e kodimit matematikor mbinjerezor a do t'i pranosh? Une te kam bere nje pyetje me pare; Cili eshte numri i pare dhe i fundit ne tastaturen tende, por ti nuk me dhe pergjigje. ti nuk me dhe pergjigje edhe per shume gjera te tjera. Une te kerkova te me japesh shpjegim rreth rimisherimit, por ti nuk me dhe ndonje shpjegim, per deri sa thua se beson ne rimisherim. Nuk me shpjegove se si eshte e mundur pasi qe nje trup te vdes shpirti automatikisht do te kaloj ne nje trup tjeter! Une jam i hutuar pak me kete! Si mund ta besoni ju nje gje te tille dhe e quani veten mendjehapur e njeri qe punon me llogjik te shendosh'? Nese ekziston rimisherimi, atehere njerezimi nuk do te shumohej, sepse ne te gjithe e dijme se cdo njeri nga nje shpirt e ka. Po sipas mendimit tend po i bie qe edhe shpirterat qiftezohen dhe shumohen apo si shkon kjo?!! Ne kete pike ju nuk me dhat asnje pergjigje.

Ti prap mbetesh kembengules se ateisti mbetet ateist dhe nuk mund te perfundoj asnje here si politeist. Nejse ky eshte qendrimi yt i fort dhe kembengules te cilin nuk mund ta ndryshoj une, kete qendrim mund ta ndryshoj vetem truri yt, kuptohet, nese mundohesh te gjesh te verteten duke hapur trurin me teper, sepse per ndryshe kembengulesia jote te ben te prapambetur.

Po ateistet a na kane sjellur neve ndonje argument te fort rreth mosekzistences se Zotit? Me sjell te lutem nje fakt te arsyeshem qe argumenton mosekzistencen e Tij dhe atehere me deshire ose pa te do te bashkohem me ty.

Ndersa sa i perket qartesise, mbetet ta vleresojne te tjeret.

Ti nuk i beson fjaleve te Darvinit, por beson se na krijuan krijesat X. Sillu poshte e larte dhe prap do te perfundosh me fjalen "Besoj".

Per fat te keq ti nuk ke fakte shkencore per te me bindur, por gjen vetem shembuj pjeserisht te "mundshem" dhe krahasime te cilat kundershtohen shume lehte dhe llogariten si te "pamundura". Ndersa une kam fakte shkencore qe kane te bejne me mbretereshen e shkencave 'Matematiken', ku libri i besimtareve eshte i koduar matematikisht ne menyre mbinjerezore jo rasteshisht. A mundesh t'i kundershtosh faktet shkencore matematikore? Pra, libri eshte i shprehur me shkronja (gjuhe njerezore), ku tregon se nuk na krijuan qenje intelegjente, por na tregon se neve na krijoi nje Zot i pa shoq, i cili as nuk eshte i lindur dhe as nuk ka lindur dhe ato shkronja i ka koduar me mbretreshen 'Matematik'.

Je shume larg te vertetes nese mendon se Zoti ka gjini si ne njerezit, por me kete thjesht tregon paditurin qe ti ke rreth Zotit dhe shprehesh si nje femij duke thene perse Zoti nuk ka nje moter ose nje vella ose nje familje ose...

I nderuar Djep, Zoti eshte Alfa dhe Omega

avatar
Syndrom

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 27.04.12 18:21

Ndoshta une jam teper larg se vertetes. Atehere mund te me shpjegosh si e perfytyron Zotin ti? C'do te thote qe Zoti eshte Alfa dhe Omega, sepse une jam teper i paqarte per kete...

Sa per rimisherimin, me sugjero ndonje teme tjeter ku te mund te diskutojme, sepse kjo nuk eshte ajo e duhura. Dhe mos u merzit nese une te injoroj ndonje pyetje. Une ketu mundohem te diskutoj me te gjithe, dhe seleksionoj ne ato pergjigje qe vendos te jap, pasi kohen gjithsecili e ka te cmuar.

avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Gjinkalla prej 27.04.12 19:06

Djep me pelqen shume pjekuria yte,te pergezoj,ndonse une besoj ne zot ti jo,me pelqen te komunikoj me njerez si ti qe fatkeqsisht jane shume pak,ne Shqiperi aq me pak ne Kosove.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Djep prej 27.04.12 22:54

Falemnderit per fjalet e mira gjinkalle. Gjithkujt i vjen mire kur i degjon ato nga te tjeret.

Duhet te dish se shumica derrmuese ne shqiptareve te Shqiperise, jemi rritur ne familje me fryme ateiste, pasi brezi i prinderve tane kane jetuar ne mungese te plote te fese e spiritualizmit, ndaj dhe mendojme e filozofojme paksa me ndryshe nga shqiptaret e Kosoves, Maqedonise dhe Malit te Zi. Mjedisi ndikon radikalisht ne botekuptimin e njeriut. Jam i bindur se dhe une, po t'i kisha lindur ndonje familjeje fetare Kosovare, do isha nje myslyman i devotshem dhe do ta kisha te veshtire ta identifikoja veten me nje te krishtere, nje ateist, apo nje hindu. Fakti eshte qe si myslymanit, si te krishteri, si ateistit dhe si hinduit, gjaku ne deje u rrjedh njelloj. Ata kane njelloj ndjenja, emocione, dashuri e dhembshuri per familjaret e njerezit e tyre. Pra ndryshimet fillojne nga perceptimet, dhe perceptimet - qofte ne menyre te drejte, qofte ne menyre te gabuar - kultivohen nga mendja e njeriut.

Ndoshta kjo qe dhurata me e vyer qe na la diktatura e Enver Hoxhes, pasi ketu myslymanet e te krishteret nuk e shohin njeri-tjetrin me armiqesi. Fetaret, para se t'i bashkoje besimi ne zot, duhet t'i bashkoje te qenurit njerez, sepse po te mos ishin njerez, me siguri nuk do te kishin mundesi as te besonin.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasojat e medha te ateizmit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi