Shkencėtarėt: nė Mars ka jetė 99%

Shko poshtė

Shkencėtarėt: nė Mars ka jetė 99%

Mesazh  Valtoni prej 15.04.12 15:08

Nė korrikun e vitit 1976 njė sondė e lėshuar nė Mars nuk pati arritur tė sjell ekzemplarėt tė cilėt do tė konfirmonin ekzistencėn e jetės, mirėpo, tri dekada mė vonė, shkencėtarėt mendojnė se ai eksperiment nuk pati dhėnė rezultatet e vėrteta.
Viking 1 nuk pati arritur tė gjej dėshmi pėr ekzistencėn e jetės, mė saktė tė mikrobeve tė huaja nė ekzemplarėt e tokės sė marrė.

Analiza matematikore e ekzemplarėve solli pėrfundimin se nė ekzemplarė deri diku janė ndryshuar vlerėsimet fillestare – dhe se ata nė tė vėrtetė pėrmbajnė shenja tė fuqishme tė jetės.

Me analizėn e re janė kėrkuar shabllone mė komplekse nė tokė – diēka qė do tė mund tė sugjeronte se kishte jetė. Nė habinė e vet shkencėtarėve, ata ia arritėn tė gjejnė diēka interesante.

“Analizat e fundit sugjerojnė pėr ekzistencėn e jetės nė Mars dhe ato pėrkrahin faktin se Viking 1 nė tė vėrtetė ka gjetur mikrobe nė Mars”, tha njė nga shkencėtarėt nga instituti Kek.

Pėrsėritja e kontrollimit tė ekzemplarėve ėshtė nisur pas zbulimit tė “perklorhidratit” nė ekzemplarėt e marrė nga lokacioni tjetėr nė tė cilin ka zbarkuar sonda Feniks nė vitin 2008.

Shkencėtarėt qė kanė kryer eksperimentin janė tė ndarė rreth pėrfundimeve tė cilat mund tė nxjerrin kėto rezultate. “Zbulimi i materieve organike nuk ėshtė dėshmi e jetesės, ose se kishte jetesė, kjo ėshtė vetėm dėshmi e ekzistencės sė materieve organike”, tha Christofer McKey nga qendra e hulumtimeve Ames e NASAs.

“Dėshmi ultimative do tė ishte incizimi i baktereve tė panjohura . Duhet dėrguar njė mikroskop me tė cilin do tė shikonim nėse kėto baktere lėvizin. Nė bazė atė asaj ēfarė kemi zbuluar deri tani, 99 pėr qind jemi tė sigurt se ka jetė nė Mars”, mendon Josef Miller nga shkolla e medicinės Kek.

Mirėpo, pėrkundėr mospajtimeve, shkencėtarėt shpresojnė se misioni i radhės i dėrguar nė Mars do tė arrij tė marr 100 pėr qind pėrgjigje tė saktė nė pėrgjigjen nėse ka jetė nė atė planet, e kjo mund tė ndodhė me reverin Curiosity i cili ėshtė lansuar nė nėntorin e vitit 2011.


avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mars

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 17.04.12 19:10

normale qe mund te kete por eshte teper vone per te dhene rezultate
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi