Veriu i Kosovės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Veriu i Kosovės

Mesazh  Illyrian.Angel prej 14.04.12 18:57

Ndoshta eshte teme qe nuk i pershtatet ketij forumi,por megjithate doja ta hapja.
Cfare mendoni,a duhet te nis nje lufte e re mes Shqiptareve dhe serbeve,te zgjidhen njehere e mire t`gjitha problemet?
avatar
Illyrian.Angel

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 14.04.12 20:08

edhe po te nisi lufta i djeg te gjall ja u dergoj bomben nukleare ne mes te beogradit e nuk dua tja dij
avatar
Ushtari i krishtit

418


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  insommia prej 14.04.12 22:48

Per mendimin time tash me ka filluar nje lufte mes te shqiptarve dhe serbeve.
Dhe ujrat kan filluare te terbullohen nga pak mund te them se do ket ndarje ne ket' mes.
Eshte per te frikesuar gjithe ata shqiptare qe jan nga veriu i vendit jan te pambrojtur nga polica shqiptare jan ne fatine e ushtarve te NATO-s.
Pa me thuaj sa te mbrojtur nga ushtarakete e NATO-s.
Me qe nuk kam kohe edhe aq mund te them ne me nje pergjigjje te prep Mitrovica tash me eshte e humbur.
avatar
insommia

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  xxxadixxx prej 14.04.12 23:33

Illyrian.Angel shkruajti:Ndoshta eshte teme qe nuk i pershtatet ketij forumi,por megjithate doja ta hapja.
Cfare mendoni,a duhet te nis nje lufte e re mes Shqiptareve dhe serbeve,te zgjidhen njehere e mire t`gjitha problemet?

Un nuk besoj se lufta do ishte zgjidhja e duhur!edhe nqs do te fillonte nje lufte ndermjet serbise dhe kosoves,ne nuk do te kishim gje ne dore.Te "medhenjt" do ta nisnin luften,dhe po ata do ta vendosin se kur do te perfundonte!
avatar
xxxadixxx

189


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  Gjinkalla prej 15.04.12 11:30

avatar
Gjinkalla

309


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  Illyrian.Angel prej 15.04.12 11:46

Mitrovicė,Shqiptarėt gati pėr vetmbrojtje

Njė ditė pasi kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Avni Kastrati porositi shqiptarėt e Veriut qė tė mbrohen vetė nga serbėt armatosur, ata duket se me tė vėrtetė e kanė vetėmbrojtjen si alternativėn e vetme.

Gjatė vėzhgimit tė Top Channel nėpėr lagjet veriore tė banuara me shqiptarė, takuam banorė tė cilėt teksa po flisnin pėr situatėn e vėshtirė, treguan pėrgatitjet e tyre.

Qytetarė tė thjeshtė tė cilėt bashkė me familjet e tyre jetojnė nė zonat e thella tė Veriut tė Mitrovicės. Ata flasin pėr mėnyrėn se si e kanė kuptuar mesazhin e kryetarit Kastrati, ndėrkohė qė japin edhe mesazhet e tyre pėr institucionet e Kosovės.

Njė nga arsyet pse banorėt shqiptarė tė veriut tė Mitrovicės nuk duan tė shfaqen pėrpara kamerės, ėshtė frika e konfiskimit tė armėve nga Policia e Kosovės. Kjo nė fakt ėshtė denoncuar nė takimin qė pėrfaqėsuesit e lagjeve veriore patėn njė ditė mė parė me kryetarin Kastrati.

E gjithė kjo situatė vjen vetėm pak ditė pas vrasjes sė Selver Haradinajt nė shtėpinė e tij. Nė mungesė tė rrugėdaljes dhe mesazheve qė u pėrēohen, shqiptarėt kanė hartuar strategjitė e tyre tė veprimit kundėr institucioneve tė Serbisė nė kėtė pjesė.


http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=232595
avatar
Illyrian.Angel

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  Fakiri prej 15.04.12 13:56

Kėtė problem shumė mirė mund ta zgjidhė populli vetė sepse ai ėshtė vetė sovrani,ndėrsa sa i pėrketė ndihmės nga institucionte ato nuk duhet pritur dhe shpresuar se ato do tė ndihmojnė nė zgjidhjen e kėtij problemi,ky problem ekziston qė nga mbas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė. Ky mos intervenim i forcave ndėrkombėtare dhe atyre vendore ishte edhe njė prej kushteve tė sėrbėve pėr ta nėnshkruar marrveshjen e Kumanovės,dhe qė nga atėherė ajo ėshtė akoma aktuale,dhe kėtė marrveshje nuk ka vullnet nga partitė politike (pėrjashtim bėn VV) qė tė mundohen tė ndryshojnė nė tė mirė tė vetė palės shqiptar se vet ngritja zėrit ndaj kėsaj ēėshtje do tė thotė humbje e "pushtetit politikė" nė Prishtinė... Ndėrsa populli nuk duhet ti dorėzoj armėt organeve kompetent tė Kosovės, sepse kompetenca e tyre po na vlenė vetėm kur janė nė pyetje shqiptarėt ndėrsa vetė kriminelėt sėrb tolerohen deri nė ekstrimite nuk ka limite pėr kėta,ata vrasi djegin dhunojnė barrikadohen kur tė duan dhe askush nga ata nuk thirren nė pėrgjegjėsi. Nė qoftės besoj se organet kompetent do ta zgjedhin kėtė problem ne vetėm mashtohemi sepse nuk ka vullnet qė kėto forca ta bėjnė tė mundshėm tė ven ligjin atje as ajo qė quhet FSK-ė dhe as vetė SHPK-ja nė tė dyja kėto ka elemente tė dreqit dhe tė birit,madje nė vetė SHPK-ė ka struktura komandues tė elementit kriminel sėrb qė nga koha e Millosheviqit sot janė aktivė dhe janė komandant tė saj nepėr zonat pėrkatės.... kėta nuk janė gjendje tė vdesi duke mbrojtur shtetin e tyre,sepse as nuk kanė vullnet dhe as nuk janė tė edukuar pėr njė gjė tė tillė,kėtė mjerisht e tregoji edhe rasti i mėhershėm qė ndodhim me arrestimin e dy prej tyre nė nga forcat e xhandarmaris kiminele sėrbe....Aspak mė mirė nuk ėshtė gjendja nė FSK ata qė ishin tė gatshėm dhe pa farre interesi ta japin jetėn pėr mbrojtje tė vendit janė tė larguar, ndėrsa vend i tyre ėshtė plotėsuar me minoritar tė minoriteteve tė ndryshėm qė historikisht gjithnjė kanė qenė kundėr kombit tonė dhe Shqipėrisė.... Unė dhe familja ime qė nga pas lufta jemi bastisur mbi 10 herė duke mos pasur asnjeherė tė kaluar kriminale as unė dhe as familja ime,por me tė vetmin argument qė gjithnjė i kemi luftuar sėrbėt dhe se unė dhe vėllazėrit e mij kemi qenė ushtarė qė kemi luftuar nė tė gjitha zonat e luftės qė nga zona e Pashtrikut deri nė ato tė Preshevės,Bujanovcit tė Medvegjės si dhe nė zonat e malėsisė sė Sharrit dhe tė Tetovės kundėr elementit Bullgarė.I vetėm qėllim i kėtyre bastisjve ishte pse ne luftuam pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar dhe jemi tė njohur qė nuk e pranojmė bashkė jetesėn me sėrb pra sikur se po bastisen dhe po intervistohen nė organet e ndryshme akoma ish pjestarėt e ushtris sė lavdishme UĒK-ės...
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  insommia prej 15.04.12 13:58

Illyrian.Angel shkruajti: Mitrovicė,Shqiptarėt gati pėr vetmbrojtje

Njė ditė pasi kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Avni Kastrati porositi shqiptarėt e Veriut qė tė mbrohen vetė nga serbėt armatosur, ata duket se me tė vėrtetė e kanė vetėmbrojtjen si alternativėn e vetme.

Gjatė vėzhgimit tė Top Channel nėpėr lagjet veriore tė banuara me shqiptarė, takuam banorė tė cilėt teksa po flisnin pėr situatėn e vėshtirė, treguan pėrgatitjet e tyre.

Qytetarė tė thjeshtė tė cilėt bashkė me familjet e tyre jetojnė nė zonat e thella tė Veriut tė Mitrovicės. Ata flasin pėr mėnyrėn se si e kanė kuptuar mesazhin e kryetarit Kastrati, ndėrkohė qė japin edhe mesazhet e tyre pėr institucionet e Kosovės.

Njė nga arsyet pse banorėt shqiptarė tė veriut tė Mitrovicės nuk duan tė shfaqen pėrpara kamerės, ėshtė frika e konfiskimit tė armėve nga Policia e Kosovės. Kjo nė fakt ėshtė denoncuar nė takimin qė pėrfaqėsuesit e lagjeve veriore patėn njė ditė mė parė me kryetarin Kastrati.

E gjithė kjo situatė vjen vetėm pak ditė pas vrasjes sė Selver Haradinajt nė shtėpinė e tij. Nė mungesė tė rrugėdaljes dhe mesazheve qė u pėrēohen, shqiptarėt kanė hartuar strategjitė e tyre tė veprimit kundėr institucioneve tė Serbisė nė kėtė pjesė.


http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=232595

Menyra ime e te shprehurit eshte ndoshta jomirpritesje po smdoje per nje vete mbrojte nga popullata kjo eshte budallallek me nje fare kupitimi.
Per keto gjera jane ushtria e vendit dhe polica per nje shtete demokratike qe ka te kufizuare kufit ne menyre juridke smund te thuash gjera te tilla para opionit se gjithe qka do te terrorrizohet mbrenda pak ditesh.
E saper opionit e zotri Kastratit me duket ne nivlein me te ulet politike.
avatar
insommia

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  Fakiri prej 15.04.12 15:21

Po tė ishte me tė vėrtetė shtet me plotė kuptimin e fjalės ėshtė mėse e vėrtetė se nuk do ishte e nevojshme qė vete populli ta merre nė dorė situaten, por mjerishtė realiteti ėshtė shumė mė i hidhur se sa mund ta marrim me mend ne.Shteti dhe pushtetit i R. sė Kosovės nuk vepron nė veri tė vendit dhe ai pjesė dhe popullatė shqiptare ėshtė i lėnė nė mėshirėn e fatit tė tij,ose do mbrohet vetė ajo ose do tė viktimzohet siē janė tė viktimizuar deri mė sot... Pra,njėra prej opcionėve mė reale ėshtė vetėmbrojtja.... Populli shqiptar, qė jeton pėr gjatė brezit kufitar,duhet tė armatosen urgjentisht sa nuk ėshtė vonė e veēanerisht shqiptarėt ne Mitrovicė, dhe pėr asnjė ēmim tė mos japin mė armėt,qoftė kjo kėrkes e miqėve tanė apo tė shqiptarėve tė kosovarizuar deri nė serbizėm tė jenė tė gatshėm tė vetėmbrohen,edhe nga armiqėt e jashtėm edhe ata tė mbrendshėm. Dhe ai qė na mėsynė,(deri sa tė mos formohet dhe fuqizohet mirė ushtria Shqiptare,deri sa vetė Shteti i Kosovės tė jetė nė tė mirė tė vetė shqiptarėve dhe jo sikur qė ėshtė e mira e dreqit dhe tė birit,)tė luftohet deri nė asgjėsimin e tyre.. Sėrbi tjetėr gjuhė nuk njeh pėr pos asaj tė grykėhollės dhe ne duhet tė jemi tė gatshėm tė flasim po me kėtė gjuhė po nuk fole kėshtu mjerishtė kėso raste tė vrasjeve tė shqiptarėve do kemi prap edhe nė tė ardhmen...
avatar
Fakiri

1012


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  Illyrian.Angel prej 15.04.12 18:36

Po nuk u ngrit populli ne kembe,nga kush duhet te presim.
Nga ushtria e Kosoves,policia jone,qeveria jone??
Nuk perkrahi asnje parti,mirepo kjo qeveri qe tani kemi,edhe ato qe kane qene me heret,kurre nuk punuan per te miren e ketij populli.
Tani shihen pasojat e ketyre,ne pjesen Veriore te ,,Republikes,, tone =(
avatar
Illyrian.Angel

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  insommia prej 15.04.12 22:47

Illyrian siq ke cekur edhe ti ne fillime te temes tende qe nuk eshte ky forum per tema te tilla. E dyta e kesaj gjej mund te shprehim mendimet tona nga rehatlluku i shtepive tona po eshte ajo qe personifikon gjithe qka duhet me teper shtytje nga dikush tjeter.
Arsyetimet informale dhe formale llogjike vihen re me lehtesi gjate parashtrimit te argumentit.
Dhe duke marre parasyshe rroline qeveritare qe jane jashte kontrollite totale te Ibrit eshte trup i botes. Ngjarjet fundit na terrorrizuan te gjitheve me arresimin e dy policeve shqiptare si ne djalle behen keto gjera pash zotin.
Po nuk dua qe te futem me fell ne teme duke marre parasysh edhe rregullat e forumit.
Mos ta zgjasime.
avatar
insommia

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Veriu i Kosovės

Mesazh  Illyrian.Angel prej 15.04.12 22:55

insommia shkruajti:Illyrian siq ke cekur edhe ti ne fillime te temes tende qe nuk eshte ky forum per tema te tilla. E dyta e kesaj gjej mund te shprehim mendimet tona nga rehatlluku i shtepive tona po eshte ajo qe personifikon gjithe qka duhet me teper shtytje nga dikush tjeter.
Arsyetimet informale dhe formale llogjike vihen re me lehtesi gjate parashtrimit te argumentit.
Dhe duke marre parasyshe rroline qeveritare qe jane jashte kontrollite totale te Ibrit eshte trup i botes. Ngjarjet fundit na terrorrizuan te gjitheve me arresimin e dy policeve shqiptare si ne djalle behen keto gjera pash zotin.
Po nuk dua qe te futem me fell ne teme duke marre parasysh edhe rregullat e forumit.
Mos ta zgjasime.

Insommia,nese kjo teme eshte e papershtatshme atehere edhe mund ta largojme.Thjeshte,meqe jam antar i ketij forumi,desha ta diskutoja kete teme.
Me respekt!
avatar
Illyrian.Angel

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi