Rasti i fundit nė Mitrovicė!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Rasti i fundit nė Mitrovicė!

Mesazh  Gjinkalla prej 12.04.12 19:26

 • Pak veta e dijnė se viktimės nė Mitrovicė, Selver Haradinajt, nė vitin 1999 ia kanė nxjerrė babėn prej po tė njajtės banesė edhe ia kanė vra.

  Pak veta e dijnė se varrimi i Selverit u ba nė menyrė shumė tė qetė, nė prezencė tė jo ma shumė se 100 vetave, ku Kryetari i Komunės Avni Kastrati edhe Kamishi ishin tė vetmit zyrtarė tė pushtetit, sa pėr sye e faqe.

  Pak veta e dijnė se varrimi i tė ndjerit ėshtė ba shumė pėr ngutė, me urdhėn direkt prej pushtetareve, pa kurrfarė ceremonie tė dinjitetshme, deri ma edhe uji me tė cilin iu ka sperkatė arkivoli ka qenė prej nji shishes sė lodhun tė RC Cola.

  Pak veta e dijnė se policėve iu ėshtė thanė nė mėnyre eksplicite qė, nė rast se ndonjė gazetar i pyet diēka nė lidhje me rastin, mos me e ba tė madhe, por me e paraqitė si incident jo shumė serioz.

  Pak veta mendohen se si ėshtė e mundun me ia ba autopsinė edhe analizat nji viktime tė nji sulmi terrorist pėr ma pak se 12 orė edhe se nuk janė pėrcjellė procedurat qė nevojiten pėr krime tė randa si kjo.

  Pak veta e dijnė se dritaret e banesės sė Selverit kanė qenė tė blindueme edhe se njė sasi e madhe eksplozivi ėshtė pėrdore me qėllim tė vetėm me i vra banorėt brenda, duke e vendosė bombėn nė pikėn ma tė dobėt, te vendi ku bashkohen dy kapakėt e dritareve tė metalta.

  Pak veta e vėrejnė se ndėrkombėtarėt ma shumė reagojne kur sulmohet ndoj delegacion Serb koti me do gurė, sesa kur arrestohet sindikalisti Hasan Abazi, pėr kurrgja, e qė hala ėshtė nė burg, kur na poshtėnohen policėt nė Merdarė edhe tash, sė fundmi, kur ēohet familja e Selverit ne ajėr.

  Pak veta e shohin qė mediat nuk guxojnė as me transmetue lajmin si duhet, por vazhdojne me seriale edhe programe argėtuese, sepse ashtu i ka urdhėnue pushteti.

  Krejt kjo tregon, fatkeqėsisht, se sa pak veta e dijnė qė na po jetojmė nė diktaturė, ku pushteti i kontrollon krejt, ban ēka tė don pėr vete, e kurrė pėr qytetarin e vetė, as nė rastet kur baba vritet e nana mbetet me jetima, tė cilėt po shėrohen nė spital, me jetue nė banesėn e njajtė e cila u terrorizue 13 vjet ma herėt.

  A na ka mbetė nji fije ndėrgjegjje, qė e lajmė vendin tonė nė kėtė derexhe, o heeeej?
avatar
Gjinkalla

308


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

I nderua

Mesazh  netaa prej 12.04.12 19:38

ne artikullin paraprak ishe shum i qart ne ate qe neve jemi vetem nje experiment ,une pajtohem plotesisht qe ne jemi monedh kusuri per lojrat e medha politike ,po ta kujtoj nje thenije te Ismail Qemalit ne filimin "Nentori i Dyte" kur thot :" se fati i popujve te vegjel del nga dyert e qeverive te medha"
po i pergjigjem pyetjes se shpesht qe keni bere "a edin se" e dijm i nderuar dhe jemi te vetedijshem por jemi pa formula efikase
avatar
netaa

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rasti i fundit nė Mitrovicė!

Mesazh  insommia prej 12.04.12 21:14

Eshte e veshtir te thuash po Mitrovicen eshte vetem ēeshtje kohe dhe mund te them se eshte plotesisht ne territor serb.
Siē e dime qe Tomisllav Nikoliq dhe Aleksandėr Vuēiq ishin ne Mitrovice per zgjedhjet qe do mbahen ne serbi.
Mbase ketyre derrave u kishte lene pak ca trashegime Millosoviq-i per ngacmime dhe antipatie ndaj shqiptarve.
Meqe keta nuk eshte vetem ky rast qe eshte bere ishte edhe ndaje policeve shqiptare edhe shume e shume raste te tjera qe me nje fare menyre po humbitet e gjithe Mitrovica.

avatar
insommia

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi