Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Mesazh  Luli prej 12.04.12 12:00

Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Te parashikosh te ardhmen? Sipas shkences, nuk eshte e mundur. Por, nje eksperiment i fundit ndez debatin. Qe ekziston prej shekujsh…

Aeroporti i Linates, Milano, 7 tetor 2001. Ne oren 8:10, nje aeroplan i Cessna-s dhe nje tjeter i linjes MD80 perplasen ne piste dhe shperthejne. Ne tragjedi humbin jeten 118 njerez. Ne oren 7:43 – 27 minuta para se te ndodhte perplasja – nje polic i ri me sherbim ne aeroport kishte marre nje sms nga nje mikeshe e tij, Mikela: “Je ne Linate? Cfare ka ndodhur aty? Je mire?”.

Endrra parashikuese. Dhjete vjet me vone Nikola M. kujton episodin e pazakonte: “Mikesha ime, Mikela R. D., kishte shpesh parandjenja per semundje ose situata te vecanta qe u ndodhnin miqve apo te afermve… Kurre, ama, nuk kishte parashikuar dicka kaq shqetesuese.

Ne oren 4 te atij mengjesi, Mikela ishte zgjuar e trembur sepse me kishte pare ne enderr: me kishte pare ne nje vend plot me germadha, nga ku kerkoja ndihme i deshperuar… Mikela mendoi se ishte vec nje enderr e keqe dhe pastaj e zuri gjumi, por shqetesimi nuk e linte te qete. Keshtu, sapo zgjohet, me dergoi nje sms. Mesazhin e lexova pikerisht kur isha ne zonen e bagazheve ne Linate, ndersa perpiqesha te nxirrja nga germadhat njerez te ngecur mes tyre”.

Historia eshte e vertete: Nga ajo dite tragjike ende ruhen tabulatet telefonike te sms-ve te marra dhe te derguara nga agjentet ne vendngjarje, te nevojshme per hetimin qe u ndermorr me pas. Ishte nje parandjenje apo thjesht koincidence? “Pavaresisht shume eksperimenteve te kryera”, thote Masimo Polidoro, psikolog i Cicap-it (Komiteti italian per kontrollin e deklaratave mbi forcat paranormale), “askush nuk ka qene ne gjendje te provoje se mund te parashikoje te ardhmen, qe nga vdekja e papritur e nje shoku apo shperthimin e nje lufte”.

Largpamesia eshte mbreteria e te papercaktueshmes, ne te cilen ka vend per autosugjestionim. “Parashikime te dyshimta si ajo e tragjedise se Linates”, komenton Polidoro, “nuk jane te rralla. Mjafton nje person i ndjeshem, me fantazi, pak i shqetesuar, bashke me probabilitetin statistikor qe gjerat ndaj te cilave kemi frike, heret a vone, ndodhin me te vertete. Te gjithe keta faktore ndikojne ne nje lloj profecie.

Por, nuk eshte keshtu”. Vec te tjerash, mendja jone eshte e para qe na genjen, duke na zgjedhur edhe ku ta kemi vemendjen: mes shume parashikimeve qe ne bejme, na kujtohen vetem ato (te rralla) qe gjejme rastesisht, duke fshire ato te gabuarat, per te forcuar besimin tek parandjenjat.

E megjithate, studimi mbi parandjenjat dhe fenomene te tjera “PSI” (fenomene qe lejojne njohjen e realitetit pa 5 shqisat) ende nuk eshte arkivuar nga shkenca. Pikerisht muajin e kaluar, ne boten akademike diskutimi mbi parandjenjat eshte rihapur: nje reviste shkencore me peshe, “Journal of Personality and Social Psycology”, ka publikuar rezultatet e nje studimi mbi parandjenjat te kryer per 8 vjet mbi me shume se nje mije njerez nga Deril J. Bem, docent i Psikologjise ne Universitetin Cornell te Itakes, SHBA.

Metoda e perdorur eshte e thjeshte: kryerja ne kah te kundert te eksperimenteve ne te cilin nje vullnetar eshte i kushtezuar te beje nje zgjedhje te percaktuar mes fjalesh ose imazhesh, per te pare nese mendja mund te parashikoje nje kushtezim qe do te ndodhe, ndoshta, vetem ne vijim. Nese e ardhmja, pra, mund te ndikoje ne njefare menyre mbi te tashmen.

Aspirinat. Rezultatet nuk jane te mrekullueshme: pak me shume se gjysma e subjekteve (53.1%) ka “parashikuar” te ardhmen ne 8 nga 9 testet. Ne praktike, 3% me shume nga sa mund te pritej nga pergjigje te rastesishme. Per Joakim Kruger, psikolog i Universitetit Braun, SHBA, ky eshte nje rezultat i parendesishem.

Megjithate, kundershton Melisa Berklei e Universitetit Shteteror te Oklahomes, te tjera rezultate te pranuara nga shkenca (si efikasiteti i aspirines ne doza te uleta per te parandaluar infarktin) bazohen ne perqindje te vogla si keto. Sipas Bem-it, ai nuk perfundon se parandjenjat ekzistojne, por e le te hapur dyshimin, duke ftuar te tjere shkencetare te replikojne per eksperimentet e tij, por me te njejten saktesi ama.

Dhe keshtu hapen debatet per nje fenomen qe na ka terhequr prej shume kohesh. “Historia eshte e mbushur me parashikime dhe hyjnizime, ose ndryshe me profecira te ardhura nga perendite apo te futura nga praktikat magjistare”, thote Maria Tereza La Vekia, docente e Antropologjise ne Universitetin Papnor Gregorian te Romes. “Format hyjnore, nga astrologjia tek kiromacia, kane ekzistuar gjithnje dhe kudo”.

Edhe sharlatanet, qe bejne emer mbi naivet duke perdorur dykuptimesine: “Ashtu si profecia e orakullit te Delfit per nje ushtar qe do te nisej per lufte: “Ibis, redibis (,) non (,) morieris in bello” qe, ne varesi te vendit ku vihet presja, mund te kuptohet si “Do te shkosh, do te kthehesh, nuk do te vdesesh ne lufte” ose “Do te shkosh, nuk do te kthehesh, do te vdesesh ne lufte”.

Dhe pikerisht orakulli i Delfit iu nenshtrua testit te pare “shkencor” ne histori. Herodoti do te rrefente se Kreseu, mbret i Lidise rreth viteve 560 ne 547 p.k, vendosi te konsultohej me orakuj te ndryshem (6 greke dhe nje egjiptian) per t’i vene ne prove dhe pare se kush ishte i besueshem.

Ne te njejten kohe nisi 7 mesazhere me te njejten pyetje: “Cfare po ben, ne kete cast, mbreti Krese”? Per te shmangur cdo koincidence te rastit, kishte programuar nje veprim te paparashikueshem: kishte vene te zieje nje breshke dhe mish qengji ne nje tenxhere bakri.

Orakulli i Delfit dha parashikimin e vetem te sakte: “Shqisat e mija parashikojne aromen e mishit te breshkes me zhguall, te vene ne zjarr me mish qengji ne nje kazan; prej bakri eshte ena e vendosur poshte dhe prej bakri eshte edhe kapaku”.

Instinkti i se ardhmes. Parashikimi i te ardhmes do te kurorezonte nje nga deshirat me te rrenjosura te njeriut. Sot shkenca dhe statistika na ndihmojne, si ne rastin e parashikimeve te kohes. Por, zotesia e intuites ka qene nje nder shqisat e para te zhvilluara tek njeriu: 2.5 milion vjet me pare, homo habilis qe jetonte ne Afrike nuk arsyetonte si ne, por dinte te “nuhaste” nje rrezik, duke lidhur mes tyre ato pak informacione qe i vinin nga mjedisi rrethues.

Nje aftesi te cilen e kemi edhe sot. Neuronet tona, ne fakt, nuk pushojne kurre: aktiviteti i tyre vijon edhe kur nuk jemi koshiente, dhe jane kaq perceptues te realitetit saqe parashikojne, thuajse parandjejne, nese do te marrim nje stimul te prekshem te lehte apo te dhimbshem.

Studimi eshte kryer nga kerkuesit e “Coma Science Group” ne Universitetin e Liezhit dhe ka treguar se ky perceptim i realitetit eshte i pandergjegjshem. Pra, edhe pse nuk duam mendja jone eshte gjithmone vigjilente per te imagjinuar dhe perceptuar ngjarje te ardhshme, ne nje lloj strategjie mbrojtese.

Jo vetem. Nje kerkim i neuroshkencetareve te Universitetit te Uashingtonit ka treguar se kujtimet e kaluara ose imagjinimet e ardhshme zene te njejtat zona cerebrale: levorja premotore e majte, prekuni i majte dhe zona e pasme e djathte e trurit te vogel. Te njejtat qe aktivizohen nese mendojme te levizim nje gjymtyre. Per trurin, pra, e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja, ne njefare menyre koincidojne.

Se fundi, dy studiues amerikane, Carls Honorton dhe Diana C. Ferrari, kane shfaqur 309 eksperimente mbi njohjen paraprake, te kryera nga 1935 nga 62 kerkues mbi 50 mije subjekte.

Megjithe “ndryshimet” e medha mes tyre (testet jane kryer me metoda shume te ndryshme) kane dale ne perfundimin se ka nje mundesi ne 1.034 (0.096%) se parashikimet nuk jane fryt i rastit.

Nje mundesi e vogel, por jo asgje. Dhe citojne perdorimin e aspirines ne parandalimin e semundjeve kardioqarkulluese: perqindja e sukseseve ne krahasim me nje placebo, ne nje popullsi jo ne rrezik, do te ishte vetem 0.03%. Nese i besojme aspirines, perfundojne, mund t’i besohet edhe parandjenjave.

Mes ketyre kerkimeve spikasin ato mbi endrrat parashikuese, te kryera nga 1966 deri 1978 nga psikologu Stenli Kripner dhe nga psikiatrja Montag Ullman ne Dream Laboratory te Maidemonides Medical Cender ne Bruklin: te dy krijuan nje menyre per te izoluar enderruesin nga cdo stimul i jashtem. Por, interpretimet e rezultateve mbeten kontrovesre. “Askush nuk ka mundur te tregoje se nje enderr ishte plotesisht parashikuese dhe jo fryt i intuites se te dhenave ndjesore te perpunuara nga e pandergjegjshmja”, thekson Polidoro.

Te kombinuara. Pavaresisht skeptikeve, megjithate, kerkimet vazhdojne. Edhe pse spunto te tjera vijne nga nje disipline aspak “magjike”: fizika kuantike. Mes vetive te grimcave subatomike, ekziston nje e pazakonshme: entaglement-i.

Ne praktike, duke i atribuar 2 grimcave, per shembull 2 fotone, karakteristika (polarizimi, pra nje orientim ne hapesire) vendimtare dhe te lidhura mes tyre, ben qe, edhe pse te ndara me hapesira te medha, nderveprojne me njera-tjetren: nese ndryshohet orientimi i njeres, ndryshon ne cast edhe i tjetres.

Me fjale te tjera, ekziston mundesia, per grimcat, te “ndjejne” ne distance se cfare ndodh me te tjerat. Perse mendja nuk do ta bente kete? “Shume shkencetare nuk u besojne fenomeneve “PSI” sepse nuk verifikohen ne jeten e perditshme” perfundon profesor Bem. “Edhe fizika kuantike nuk tregon fenomene qe shfaqen cdo dite, e megjithate jo per kete nuk studiohet: kerkohen grimca gjithnje e me te vogla ose ligje matematikore gjithnje e me te sakta. Mund te jete e njejta gje edhe per ngjarjet qe sot cilesohen si parandjenja”.

Focus
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

929


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Mesazh  Berti69 prej 18.12.12 21:22

Parandjenja dhe e ardhmja

Parandjenja pa ndonjė faktor tė jashtėm mund tė parashikojė tė ardhmen, thuhet nė njė studim nga shkencėtarė neurologė tė universitetit amerikan Northwestern, tė cilėt analizuan rezultatet e 26 studimeve tė publikuara mbi kėtė ēėshtje mes viteve 1978 – 2010.

Autorėt e studimit thonė se njerėzit kanė aftėsinė pėr tė parashikuar ngjarje tė rėndėsishme edhe pa ndonjė tė dhėnė paraprake pėr atė qė mund tė ndodhė.

Njė person duke luajtur njė lojė video nė punė, me kufje nė vesh, pėr shembull, nuk mund tė dėgjojė kur shefi afrohet. Por analizat gjatė studimit treguan se perssoni mund tė jetė nė gjendje pėr tė zbuluar midis 2 dhe 10 sekondave pėrpara se shefi t’a gjejė duke luajtur nė orar tė punės. Po ashtu edhe personi qė luan me letra, mund tė parandjejė se kundėrshtari i tij ka letra mė tė mira ose mė tė kėqia se ai.

Ky ėshtė quajtur ” fenomen parandjenjė”, por studiues tė tjerė thonė se nuk janė tė sigurt nėse njerėzit janė me tė vėrtetė nė gjendje pėr tė parandjerė njė ngjarje tė ardhshme pa pasur ndonjė tė dhėnė paraprake. Ata e quajnė parandjenjėn “fenomen anormal”, edhe sepse zbulimet e fundit nė fushėn e biologjisė kuantike argumentojnė nė favor tė parandjenjės si parashikuese e mundshme e sė ardhmes.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


478


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Keta njerez nuk besohen kollaj.

Mesazh  inaroni prej 13.01.13 16:21

Eshte e cuditshme shume se njerit qe parashikojne nga njerzit nuk besohen kollaj,ne shumicen e rasteve i quajn te semure.Ka shume njerez me shume veti te tilla por nuk flasin se kane frike se cfare opinioni do ken te tj per ta.
avatar
inaroni

adi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Mesazh  inaroni prej 13.01.13 20:16

Ju lutem me jepni nje mendim nje shpjegim, pasi po vuaj shume ne shpirt.

Une qe ju shkruaj qe te kuptoni gjithcka jam rritur jetime!!!!

Kur isha e vogel gjithcka qe thoja pavedije ndodhte pas disa diteve ose pak koh me vone...E vija re kete gje por si jepja rendesi shume si femije qe isha apo nga qe nuk kisha njeri te me kuptonte per kete gje.Kete gje e kisha jashte mase te theksuar por as une si jepja rendesi, vetem vija re disa gjera qe thoja dilnin, po ashtu kur nuk me pelqente nje njeri vertetohej qe sishte aq njeri i mire.

Pasi u martova vjerra nuk me donte si nuse pasi une ca ndieja e thoja ne sy cado te ishte ajo gje,dhe per nje nuse ishte shume gje e keqe ti thuash vjerres ca mendon per cdo gje,vjerra ime nga inati donte te me ndante dhe shkonte ne magjistare, ja arinte qellimit te saj por une e ndjeja dhe i thoshja burrit 40 dite do mbaj magjie e saj, dhe keshtu ndoshte vinte im shoq dhe me kerkonte falje.

Kaloja shume vuajtje nga ana e vjerres genjente per shume gjera ndieja urrejtjen e madhe qe kishte per mua,i flisja tim shoqi qe ajo mashtronte per cdo gje por nuk me besonte deri sa kaluan shume vjete mes turturash te ndryshme sa nje dite i dolen te gjitha.Ajo kishte vene re qe ca thoja dilte shikonte qe une dicka te vecante kisha dhe ja tha tim shoqi por ai ma tha pas shume vjetesh,vitet kalonin dhe cdo qe qe ndieja dilte ne realitet ashtu si thoja une, kisha frike nga kjo gje po se tregoja te njeri.

Para 3 vjetesh pasi jetoj jashte shqiperise kthehem per disa punet e mia,me erdhi deshira te mesoj per jeten e mamase time pse me braktisi dhe pse sme donte, fillova te vete te njerzit e mi qe kisha me shume 20 vjete pa i pare dhe i takova te gjithe dhe fillova te pyes per shume gjera,gjate kesaj kohe fillova te vuaj shume ne shpirt, shume gjera me vinin ne kujtesen time qe kur kam qene femije 2.3.4. vjece, fillova te mendohem me kujtohen apo i shikoj ca kane ndodhur, cdo dite vuaja me shume dhe vendosa te vete ne nje yshtare.

Ajo me tha disa fjale qe per momentin si kuptova shume,pas disa oresh i kuptova te gjitha ose i pash dhe kutova qe ashtu ishin te gjitha,fillova te kuptoj dhe sjelljen e mamase time dhe ta fale qe me la ne sh e femijes dhe pse nuk me donte.Ika u ktheva ne jeten time te dikurshme,kur fola per te gjitha me time shoq me tha ste kuptoj dote me dukesh je cmendur fare,mbylla gojen dhe sfola me.

Kur pasi disa muajsh erdha ne shqiperi shkova ne nje yshtar dhe i thash qe kam ardhur se ndiej qe cado qe theme une del por ju lutem mos kujtoni jam e cmendur,me tha jo un shikoj qe ju e keni kete gje dhe vetem ju mund te lidhni vete gjerat,me tha disa gjera qe prap nuk mund ti kuptoja qarte.

Isha per festat ne shqiperi dhe pranova te takohem me njerzit e babait tim dhe me femijet e tij me gruan tj te tij, gjate takimit me ta duke biseduar se di si me erdhen disa fjale qe u thashe u habita me veten pas 21 vjetesh ne vend te theme te tj gjera flas per te tjera gjera,kur po hanim dreken ne mendje me erdhi dicka e cuditshme, te gjithe ata qe me mua kane patur lidhje ne jete kane pesuar fatekeqsi te femijet e tyre, por me e cuditshme ishte se tre grat qe sme kane dashur fare ju jane ndare djemte nga grate me te njejten menyre, fillova te kujtoj per cdo njeri qe une kam jetuar ose nga njerzit e mi qe sme kane afruar ndimuar e vogel kane psuar fatekeqesi te femijet.

Mendohesha dhe kujtoja se te cdo njeri qe hyja ne shtepi dhe me vite gjynah per problemet qe kishin me vone beheshin mire,disa here kame thene mos u jap reskun tim se skisha si te jepja tj kuptim.

Pas kesaj takimi fillova te mendoj per cdo njeri qe une ne jete kame patu lidhje,si miqesore dhe familjare kane patur ndryshime pas hyrjes time ne jeten e tyre,po ashtu fillova te me kujtohet nje familje miqesore qe njoha para disa vjetesh.Ishi ne gjendje te keqe ekonomike dhe ne shume ane te tj hyra te ata dhe ruaja nje dashuri te madhe, ndieja sikur gjeta familjen qe me mungonte dhe ne disa raste i kame ndimuar, kur i jota ishin keq gjithmon qe veja i uroja me shpirt te ishin sa me mire,me kalimin e kohes ata ndryshuan shume ne cdo fushe por me shume ne fushen ekonomike.

Gezoja shume por pas nje fare kohe ndieva qe me shikonin thjesht per interes,dhe disa veprimet e tyre ndaj meje me bene te largohem nga ata dhe mora nje zhgenjim,pasi u largova dhe ndiesha shum e zhgenjyer prap ne jete ata filluan te kene probleme ne cdo fushe,miresia nuk mbajti me per ata dhe filluan prap te bien ne cdo fushe.

I takova u thashe ca ndieja dhe shume ashper ju fola, para se te ikja i thashe dikujt shikoj do semuresh do behesh me ilace, mbas 15 dite te ikjes time ndodhi ashtu, po ashtu ca ndiej ndodhe, dhe nje miku im me tha qe ca i kame thene ose nuk kishin ndodhur ose ndodhen pas nje fare kohe, gjithashtu me thane qe ne bisedat me ta un kam gjetur shume gjera.

Prap u drejtova diku te pyes per kete gje fillova te mendoj per veten ca jame,mos jam e mallkuar pse njerit qe me bejne keqe ose me shajne e shume te tjera pesojne disfata,me tha qe vete kame per te gjetur pse ndodhe kjo gje,me tha qe kame shume veti qe sju jepja rendesi dhe se asnjeri sme ndimonte qe te me kuptonte.

Ika prap por mendja aty me rinte fillova te flase me dike dhe ti theme qe ne gjej dicka ose e ndiej ta pyes dhe te thote te verteten,cdo gje ishte si un e ndieja, dhe ndiem e frikesuar shume se se di ca eshte kjo gje dhe pse te gjithe pesojne disfata te femijet e tyre dhe shume te tj, fillova te kerkoj ne internet, lexova per shqisen e gjashte, per parandjenjen, per magjine e bardhe te zeze dhe shum te tjera dhe nuk mund te dije akoma ca eshte kjo qe kame.

Kohet e fundit e mendoj shume dhe spo gjeje vete qetesi zdi ku te drejtohem aty mendova te shkoj ne psikolog kudo te jete te me shpjegojne ca eshte kjo gje.

Ndaj ju lutem me jepni nje shpjegim dhe juve se po vuaj shume shpirterishte dhe se cdo dite ri dhe mendoj per cdo njeri qe ka patur lidhje me mua,po ashtu dhe cdo gje qe theme dalin nje per nje.
avatar
inaroni

adi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  kitara-61 prej 13.01.13 21:51

Vertet tek ty ka dicka interesant...Lutju Zotit te madheruar qe ti largoj parangjenjat nga ty...se vertet eshte shume e mundimshme te ngjesh dicka,,te paramendosh dicka dhe te te del me te vertet ...dmth ty lutjen e ben ne baz te asaj cka te mundon ty,, duke u bazuar ne situaten qe ke ashtu e ben edhe lutjen mos ju drejto askujt pervec Zotit .. dhashte Zoti ti hek parangjenjat e keqija dhe cdo parangjenj qe te shqeteson....ket ta them sepse kam pas nje pervoj me nje shoqe dhe ajo perafersisht situaten e njejt me tenden...ka pas shume probleme me parangjenjat dhe me ne fund ju drejtua Zotit dhe me ndihmen e Zotit ju largua.......Zoti te meshiroft dhe ta lehtesoft gjendjen qe je duke perjetuar.
avatar
kitara-61

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh

Mesazh  kitara-61 prej 13.01.13 21:54

me fal edhe dicka harrova te shtoj..kuptohet duhet te kesh besim ne ate qe lutesh...dhe jo lutja te jet nej her dhe te deshperohesh duhet te jesh konsistente ne lutje te kesh durim dhe beso se me ndihmen e Zotit te kalon
avatar
kitara-61

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Mesazh  Ekonomisti prej 14.01.13 19:24

Intuita nuk mund te shpjegohet shkencerisht sepse kjo nuk eshte dukuri shkencore. Intuita eshte dicka qe qendron pertej caqeve te te kuptuarit , prandaj te kuptuarit nuk mund ta shpjegoj ate.

Duhet kuptuar qe realiteti me I lart nuk mund te shpjegoj me te ultin, me I larti mund te shpjegoj me te ultin.eshte si femije ne shkoll fillore ti japesh ekuacjon apo integrale te niveleve te larta , dhe ai te vazhdoj te kuptoj ate. ai do vazhdoj ta lexoj , kuptoj sipas menyres duke u gatrruar kot.

Pa kurrfar perundimi , por e kunderta vlen ai nxenes qe I njeh keto ekuacjone mund ta kuptoj A , B , C . por ky nuk eshte krahasim fiks sepse nje dit ky nxensi mund ta kuptoj integralin ketite I nevoitet vetem koha , qe te kryhet procesi I te mesuarit, ndersa intuita nuk njeh process , ajo eshte kercim , parandjenje , nje hopi qe lind pa kurrfar kohe per tu krier procesi , ajo lind , ajo nuk kuptohet , ajo nuk argumentohet , ajo nuk shpjegohet . nese mundohesh ta besh nje gje te till nuk do ja dalesh , vecse sadopak do e vrasesh ate. Sepse natyra e saje eshte e pashpjegushme kur zbret ne kete nivel ku ne kumunikoj , ne mund ta ndiejm , ndjenja eshte e mundshme , por shpjegimi jo.

Per ta zhvilluar ate duhet mos te mundohesh ta shpjegosh , me pak fjal duhet te mos kundeshtosh .. lere veten te lire dhe me siguri ajo do ta gjej vet burimin , ajo do ta shuaj vet etjen , ajo eshte e aft ta beje kete, lere asyen ajo eshte e pafuqishme perball intuites , ajo nuk mund te shpjegoj te pashpjegushme , arsyeja mund te krijoj zgjidhje iluzjonare te ndryshme , mund te krijoj shpjegime iluzjonare.

Por dicka reale jo . se ne radh te par ketu nuk ka cte zgjidhet , ajo nuk vjen nga ketua , ajo vjen nga nje shtres me e lart qe ne nuk e dim ate gjuh.si mund ta shpjegojme ne ate , ne vetem mund ta keqshpjegojm , ta keqinterpretojm apo keqkuptojme.

Eshte si ne te kapim nje aljen dhe ne te vazhdojme te shpjegojm ky eshte veshi , kjo eshte zemra , por arsyetimi jone mund te jete I gabuar ..nese atje afer eshte nje njeri qe I punon intuita ai pa u menduar mund ta percaktoj sakt se kush eshte veshi , jo sepse ai e ka kuptuar , apo e ka studjuar. Ai thjesht ka arritur ne perfundim te zgjidhjes pa kurrfar procesi , pa kurrfar kohe.

Ky eshte nje kercim kuantik pa kurrfar kohe , apo mendje , apo shpjegimi.kete osho e quan intuit. Por osho thot se ne intuiten e kemi deforuar , mashkulli e ka deformuar thuaj se absolutisht , ndersa te femra ajo vazhdon te egzistoj si nje shkendij zjarri qe ruhet akoma. – pikerisht prandaj femrat shfaqin zakonisht parandjenja, parandjenja eshte vetem nje pjes shum e vogel e intuites.

Ne sote e preceptojme boten nepermjet pes shqisave qe punojne tek ne automatikisht edhe pavetdijshem. Por kjo nuk do te thot se keta jan limit.dhe akoma nuk ka akom. Dhe nepermjet ketyre 5 shqisave ne mund te vazhdojme te argumentojme dhe shpjegojme realitetin .kjo tash dihet qe eshte e pamundur.

Ne qofte se keto pes shtresa lihen menjane dhe ne flakim iden fikse se me keto nuk mund te shpjegohet e pashpjegushmja , vetem ateher fillon te lulzoj intuita. Ather kjo nuk eshte me parandjenje , ather thjesht mund te mbyllesh syte te hyshe gjendje meditative dhe te marresh nga andej orjentim te drejt.ne qofte se keto pes shtresa jan thyer Brenda teje lind dicka qe mund ta quajm orjentues I drejt.per mua intuita do te thote rruge e zemres.

Un ketu nuk shikoj dicka qe ti duhet te merzitesh ,perkundrazi kjo eshte mire , dhe do qe akoma me mire nese kjo shkendij do ta ndezi zjarrin . .

Ne fillim du ate te shpjegoj dicka : ne lindje mjeshtra qe I ndihmjne nxensat ne ngritje shpirterore ne fillim para se tju mesojne meditimin ju mesojen mendimin pozitive dhe si ata te kishin dhembeshuri mbi njerzit , kafshe dhe gjithcka, ata punojne me ata per ti afruar natyrshmerin e gjerave vetdijshem , sepse ne realitet cdo gje eshte ashtu si eshte unike.

Lind pjetja : psa ata e bejne kete ? ata e bejne kete sepse meditimi e rrit energjin e njeriut , sepse ajo nuk konsumohet ne mendime, mendimete e konsumojne energjin dhe nje njeri meditative eshte nje njeri qe ka energji te grumbulliara , por tani ky njeri si do ta kanalizoj kete energji , ke bim ai do ushqej me kete energji. Ketu kuptohet qart dhe esenca e magjise se bardhe dhe te zeze.

Njeriu eshte ai qe ka energji , por nese ai ka mesuar te pelqej bimen e keqe , ai ate do ushqej me energji . kjo eshte magjia e zeze, e kunderta eshte per magjin e bardhe . ne univers te gjitha energjit veprojn nje lloj ne dualizem.

Ne tok rritet edhe ferra edhe trendafili , nese ferres I hidhet lend ushqese ajo do te rritet por dhe nese I hidhet trendafilit dhe ai do rritet , pra ligji I universit nuk njeh dallim . ai matrializon . dhe tek njeriu energjia eshte e njejt , ate mund ta perdorim sipas deshires , nje gje eshte e sigurt ligji do veproj , pa politik. Dhe energjia elektrike tani e kuptojme mund te zhvilloj dhe te miren dhe te keqen.

Pra energjit te njejta . varet se cfar ne do mbyellim..

avatar
Ekonomisti

59


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Mesazh  linaiku prej 14.01.13 23:16

Lexova me vemendje shkrimin e INARINI dhe me ben pershtypje te madhe qe sa u regjistrova po kerkoja te shikoja per parandjenjen dhe gjeta kete shkrim.

Eshte e cuditshme fort parandjenja juaj,ne disa raste nuk dime as vete si ta shpjegojme se kehtu si ju tregoni per veten tuaj un kame nje pjestar te familjes, dhe keto kohe ka filluar te vuaj shume per te gjetur pse e ka, po te lecojm me vemendje se cfar ju ka ndodhur secili nga ne aty gjendet dhe pergjigja qe ju mund te kerkoni.

Skeni pse te shqetesoheni dhe te drejtoheni akund,qetesohuni dhe lini gjerat si kan qene,ju vete do gjeni pergjigjen qe kerkoni,cdo njeri qe ka patur lidhje me ju ka pesuar disfate that?????

Kush beson te zoti mund te gjej dhe pegjigjen tuaj, zoti nuk mund te zbresi ne toke vete por ka njerzit e tije qe i ndimon dhe i udheheq, ku ju hyni behen mir, kush ju sillet keq peson disfata.

Atehere pergjigjen e keni perpara syve dhe mos u mundoni fare.
avatar
linaiku

lina

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Mesazh  inaroni prej 14.01.13 23:41

Flm te gjithve qe shkruajtet reth temes time!!!!!!

Sot kalova nje dite duke u munduar te lidh gjithcka pasi eshte nje gje qe me mundonte shume.

Ndieva qe dicka kam pasi qe kur jam kthyer nga shqiperia per ne vendin ku jetoj cdo dite mendoj shume te lidh gjerat.

Zoti na provon cdo dite ne menyra te ndryshme, kam qen dhe jam qe fale dhe njerzit qe me kane lenduar thelle ne jete, kam falur dhe njerzit qe me bene te vuaj jashte mase dhe u treguan me mua katile, vet zoti esht ai qe ndeshkoi cdo njeri te cilin me beri keq.

Vet zoti me vuri ne prove dhe mua, por di te theme vetem nje gje qe ne cdo gje qe me ka ndodhur dhe e kam patur dhimje ne shpirt zoti e ka kthyer me te njejten menyr, te ndiejn te njejten dhimbje te cilen me kane dhene sado kan kaluar vite zoti vonon por nuk haron.

Sot te gjithe personat qe zura ne goje o me moren telefon o me dolen perpara,sot arita te bej lidhjen e shume gjerave qe me mundonin, vendosa te shkeputem nga njerez qe nuk me besojne dhe mos tju flas me se nuk meritojn pranine time.

E vetmja gje qe di per veten esht se jam nje njeri i dhimshur dhe me cdo lloj mundesie qe te kem ndimoj cdo njeri,ndimoj dhe ne shikoj se dikush nuk e meriton por ndiej qe ne ate moment ka hall.Urejtje skam ne shpirt vecse inat qe me kalon me kalimin e kohes,besoj te ngelem kjo qe kam qene e cuditshme per shume njerez se i them gjerat hapur sic i ndiej.

Gjithashtu vetit qe me ka falur zoti do ti shfrytezoj per mire, pasi keto koh ndiva dicka te cuditshme,e bera dhe kuptova qe kam shum gjera qe smund te sqarohen kollaj,per cudi keto dite kerkova ndimen e nje shoqeje pune,ca un shikoja te ajo ja thash dhe me tha se te gjitha i gjeta ashtu sic ishin,po ashtu fillova te shkri plumb per shendetin apo per te miren e tj.Mbase ju duket e cuditshme por e ndieja shume keto koh as vet se di se si me erdhi.

Por nje gje di dhe sot jam e sigurt qe dicka te vecant kam dhe do ta shfrytezoj per te miren e do kujt.

Sot kuptova se mbase kam lindur me kete gje por jam e sigurt qe do ngelem e njeta,sado te vuaj nga njerez te keqinj kurr nuk do beje ato qe bejne ata per mua.

Zoti esht i madh per te gjithe dhe per ata qe vuajn,un shpresoj qe cdo dite te behem nje njeri me i mire dhe te ndimoj cdo njeri qe me ka nevoj ne cdo llloj menyre te jete.
avatar
inaroni

adi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Mesazh  Elsavrana prej 16.01.13 0:55

Pershendetje InaRoni!
E lexova me vemendje shkrimin tuaj. Ne disa gjera je konfuze. Nuk mund te vihet shenje e barazimit midis deshires se mire dhe asaj te keqes...nuk mund te justifikohesh se kur sillen mire "ata" ti u jep bekimin dhe i uron brothesi, dhe e kunderta...kur ata nuk sillen mire ...u ndodhin fatkeqesi.

Ne femijerine tuaj, kur ti ke pasur aq nevoje te kesh njerez te dashur perreth ti ke qene e vetmuar. Dhe kjo vetmi...kjo heshtje ne zemren tuaj te ka bere ty te shohesh brenda vetes... te kerkosh ne shumicen e rasteve te te duan.
Dhe dihet qe menyra me e mire eshte:"Duaj te te duan."

Ca nga ato aftesite per te parashikuar i ka cdo njeri...ne shumicen e rasteve ato flene, sepse Ne, NJEREZIT jemi bere dembele dhe nuk i veme ne pune mundesite tona. Tek ty ka ndodhur qe keto te punojne 1% me teper se e zakonshmja. Kjo eshte gje shume e mire.

POR asnjehere mos e lejo veten te marresh HAK, asnjehere mos ju lesho ketij shtegu, sepse ne rradhe te pare demtohesh ti. Kur mendojme apo parashikojme nje te keqe per dike... demtojme veten tone, energjine tone zemren e shpirtin. Hiq dore nga HAKMARRJA. Nuk ka asgje te mbare ne te vec shkaterrim....qofte vjehrra e keqe apo nje tjeter...nuk ka rendesi personi. Dhe vazhdo ta mbash zemren te paster.
avatar
Elsavrana

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parandjenja - Tė parashikosh tė ardhmen

Mesazh  inaroni prej 16.01.13 14:45

Flm per shkrimin tuaj shume i bukur dhe terheqes per mua.Por kur u largova isha nje femije ne mendje skisha hakmarje dhe urrejtje,asnjeher sme ka kaluar ne mendje hakmarjo ose ti mallkoj,kjo ishte gjeja qe me beri te dyshoj shume per gjerat qe kan ndodhur,e vetmja gje qe ka ndodhur te mua ne shpirt ishte dhimbja e madhe.Prandaj u shtyva te shkruaj kete shkrim.Te urresh njerzit qe te kan bere keqe eshte nje vuajtje per personin qe e ka,urrejtja te ben te vuash thell ne shpirt,dhimja esht nje ndjenj qe tregon se sa te dhemb nje gje te ka ndodhur permes dhimjes mund te maresh fuqi per te ecur perpara te behesh me i/e fort,ndermjet urrejtjes ndez zjarin e te keqes.Dhimja qe mund te kalosh te ben njeri me te mir dhe te jesh pran dikujt kur ka nevoj mos te ndjej askush dhimbje,urrejtja te ben te shtysh dhe te tjeret pa vedije ne te njejten gje qe mund te ken ber.
avatar
inaroni

adi

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi