Parashikuesi i Luftėrave? Kur do ndodhė e Treta?

Shko poshtė

Parashikuesi i Luftėrave? Kur do ndodhė e Treta?

Mesazh  Zattoo prej 09.04.12 10:58

Matthias Stormberger, parashikuesi i Luftėrave Botėrore ? Kur do ndodhė e Treta?Kush ishte nė tė vėrtetė Matthias Stormberger njė fshatar i varfėr i lindur mė 16 shtator 1753 nė Rabenstein nė Bavari? Dhe pėrse nė vitin 1943, nazistėt dogjėn tė gjitha dorėshkrimet e tij?

Ėshtė e vėrtetė se ai ka parashikuar me njė saktėsi shqetėsuese Luftėn e Parė Botėrore, depresionin e madh botėror dhe Luftėn e Dytė Botėrore?

Ēfarė kanė arritur tė na thonė dorėshkrimet e tij profetike pėr kohėn tonė?

Kush ishte nė tė vėrtetė pikėrisht Stormberger ndoshta ne kurrė nuk do ta dimė: dihet vetėm se ai u lind nė Bavari dhe nazistėt gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, nė vitin 1943, dogjėn pothuajse tė gjitha dorėshkrimet e tij, sepse kishte parashikuar rėnien e menjėhershme tė Adolf Hitlerit.

Megjithatė, disa fragmente tė profecive tė tij kanė arritur deri tek ne edhe pse jo tė plota.
Fermeri kishte parashikuar me saktėsi tė habitshme Luftėn e Parė Botėrore: kur do tė pėrfundojė "rruga prej hekuri" do tė fillojė njė luftė qė do tė zgjasė dy herė nė dy vjet, pra katėr vjet.

Por cila ishte "rruga prej hekuri"? Sigurisht hekurudha midis Kalteneck dhe Deggendorf, pikėrisht aty ku Matthias jetonte, dhe u pėrurua mė 1 gusht 1914, nė tė njėjtėn ditė qė Gjermania i shpalli luftė Rusisė.

Profecia e tij shkoi edhe mė tej: pas luftės sė madhe, ai parashikon "depresionin e madh", qė kulmoi me rėnien e tregut tė bursės amerikane.

Nė fakt, fshatari bavarez parashikoi se sė shpejti pas Luftės do tė vinte njė kohė kur paraja do tė ishte pa vlerė, ndėrsa me pak ar mund tė blihej njė fermė.

Por, Matthias ėshtė dhe njė profeci tjetėr qė e shqetėson: ai parashikoi se dy apo tre dekada pas konfliktit tė parė do tė kishte njė tjetėr mė tė keq: ku tė gjithė kombet do tė jenė tė pėrfshirė dhe shumė njerėz do tė vriten pa qenė ushtarė. Gjithashtu do tė bien “zjarre nga lart” dhe shumė qytete do tė shkatėrrohen.

Nėse kujtojmė viktimat e panumėrta tė Luftės sė Dytė Botėrore, shumica civilė, pėr shkak tė bombardimeve, apo miliona hebrenj qė u zhdukėn nė kampet e pėrqendrimit, dhe, jo mė pak, dy qytete japoneze Hiroshima dhe Nagasaki u shkatėrruan nga dy bomba bėrthamore, ne patjetėr qė mund tė themi se Stormberger kishte tė drejtė, madje edhe nė detajet e periudhės sė tranzicionit nga njė konflikt nė tjetrin.

Fragmentet e pak profecive tė tij kanė ardhur tek ne, pėrkundėr pėrpjekjeve tė nazistėve nė shkatėrrimin e tyre, ata ende flasim pėr fatin qė e pret njerėzimin.

Kėtė herė flitet pėr "njė zjarr universal" qė fermeri vetė e pėrshkruan si njė i tretė qė do tė thotė se do tė pėrfshijė njė tė pėrgjithshme, universale, tė cilat i korrespondojnė pikėrisht njė konflikti tė tretė.

Fermeri ka pėrdorur fjalėt “zjarr i madh” dhe “universal”. Shumė argumentojnė se termi "universal" do tė tregojė diēka qė do tė vijė nga jashtė universit, pra, njė fenomen astrofizik, apo, nga disa argumentohet, njė "kontakt" me realitetin e huaj (alienėt).

Por, hipoteza mė e qėndrueshme, edhe duke pasur parasysh fjalėt e Matthias tė njė konflikt tė tretė: zjarri i madh mund tė kuptojė "shkaqe tė shumta tė kombinuara": pėlqimin e luftės, shpėrbėrjen e njerėzimit tė gjeneruar nga shumė shkaqe, por tė gjitha prej njeriut, duke mos pėrjashtuar dhe ato tė fatkeqėsive natyrore provokuar nga njeriu.

Fermeri deklaron se nė njė ditė do tė vdesin mė shumė njerėz sesa nė konfliktet e mėparshme (Lufta e Parė dhe e Dytė Botėrore), dhe se kjo "luftė" do tė luftohet me "armėt e ferrit": tė tmerrshme dhe vdekjeprurėse.

Dhe kur do tė ndodhė kjo? A lidhet me parashikimin e fundit tė botės nga Maya mė 21 dhjetor 2102. Stormberger thotė nė dorėshkrimet e tij:

"Ju, fėmijėt e mi nuk do ta njihni fatkeqėsinė e madhe, edhe ju, nipėrit e mbesat e mia, por tė tjerėt do ta njohin kėtė pėrvojė".

Nė shikim tė parė duket se ai i ėshtė referuar njė brezi tė tretė tė ardhshėm, duke marrė si pikėnisje fėmijėt e mė pas nipėrit e mbesat e tij, megjithatė, disa dijetarė kanė vėnė nė dukje se, nė fakt, madje edhe nipėrit e tij nuk kanė parė dy luftėrat botėrore, atėherė duhet tė jetė njė pikėnisje tjetėr duke numėruar tre breza.

Mund tė jetė pikėnisja fundi i Luftės sė Dytė Botėrore? Ndoshta po, tre breza duke filluar nga mesi i shekullit tė kaluar, atėherė periudha mund tė jetė ajo midis 2010 dhe 2030.

Dhe sot ka shumė "thashetheme" se lufta ėshtė e pamohueshme, mjaft tė shikohen fėrkimet aktuale midis perėndimit dhe Islamit, ndėrmjet Izraelit dhe Iranit, tė trazirave aktuale ekonomike, ato politike dhe politikat pas 11 shtatorit 2001.

Por nėse dikush mendon se fermeri bavarez gabon nė kėtė profeci: fragmente tė tjera kanė ardhur tek ne nė lidhje me fatkeqėsitė e mėdha pėr shkak tė pėrdorimit tė pakujdesshėm tė planetit nga njeriu.

Lexoni tekstualisht:
"Kombet e planetit do tė pėrballen me fatkeqėsitė syhapur. Ata qė njohin dhe dinė katastrofėn e madhe do tė heshtin".

Mendoni ngrohjen globale, shkrirjen e akullnajave, ndotjen etj...

Dijetarėt thonė se me kėtė bariu ndoshta i referohet faktit se ata qė i njohin sot kėto fatkeqėsi janė tė detyruar tė heshtin, ndoshta pėr t'u shėrbyer interesave kombėtare ose lobeve ndėrkombėtare.

Por, Stormberger gjithashtu flet pėr realitete tė tjera, tė tilla si katolicizmi, ku besimi zhduket: urdhėrimet e Perėndisė do tė shkelet dhe Papa tė vritet.

Kėtu ėshtė analogjia e famshme e viteve mė parė nė lidhje me pėrhapjen e sekretit tė tretė tė Fatima dhe atentatit ndaj Gjon Pali II, si dhe lajmet e komplotet, tipike tė sotme, rreth Benedikt XVI.

Fermeri bavarez nė dorėshkrimet e tij thotė se nga diēka qė edhe ai nuk mund ta pėrcaktojė sheh njerėz tė bien si mizat, sėmundje pa asnjė shpėtim. Megjithatė, nė profecinė e tij, ai thotė se pak do tė shpėtojnė duke u fshehur e do tė jenė ata qė do tė fshihen nėn hekur dhe gur.

Me kėtė deklaratė tė fundit po i referohej ndoshta strehėzave antinukleare tė ndėrtuara kryesisht prej betoni tė armuar (guri dhe hekuri) dhe ēeliku?

Dhe sėmundja e ēuditshme mund tė jetė efekti i rrezatimit atomik, apo infeksionet e shkaktuara nga lufta bakteriologjike?

Ēfarė ėshtė e sigurt ėshtė se Matthias ka folur qartė, e mbi tė gjitha "frika" do tė jetė e fundit.
Pėr fat tė keq nazistėt nė vitin 1934 shkatėrruan shumicėn e dorėshkrimeve tė tij, ato qė kanė ardhur tek ne janė vetėm fragmente, por janė deēizivė.

Dhe nė qoftė se ju mendoni se ishin tė mahnitshme profecitė e dy konflikteve tė parashikuara me saktėsi tė jashtėzakonshme e tė detajuar, duke pėrfshirė Depresionin e Madh nė intervalin midis tyre, si dhe parashikimin se shkatėrrimi do tė vijė nga lart, "kur njerėzit do tė fluturojnė si zogjtė " (aeroplanėt dhe bombardimet), me siguri ka pėr tė besuar se pjesa tjetėr e profecive mund tė bėhet realitet nė ēdo moment.

Rid Bulku
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi