Plakat e Marsit

Shko poshtė

Plakat e Marsit

Mesazh  unaza10 prej 08.04.12 15:07

Une qe i vogel, mbaj mend se per Plakat e Marsit thuhej se ishin tre, ato dolen ne mal per shkarpa, koha i genjeu duke i qelluar me stuhi e acar deri sa i ngriu.. Plakat mallkuan edhe prej atehere mallkimi i Plakave pasohet deri me sot, kush i beson Marsit, e ze mallkimi plakave..

Prilli sjell mot te mire, por dita e pare e tij nuk besohet, si per te performuar diten e genjeshtrave, por ne te vertet, eshte pasoje e Marsit, pabesise se tij..
avatar
unaza10

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Plakat e Marsit

Mesazh  Jetmira prej 16.07.13 15:30

Dikur paska qenė njė grua plakė, e cila thuhet se ka dalė me gjithė familjen e vet,e bagėtinė tre ditė para ditės sė pranverės nė stanet e bjeshkėve .Por koha e pranverės sė hershme e tradhtoi Plakėn. Tre ditė mė pas moti u prish shumė shpejt .Thuhet se ato ditė paska fryrė erė e madhe me shi e borė pėr tre ditė e tre netė rresht, mė pas moti ėshtė qetėsuar.Por Plaka, familja dhe bagėtia e saj ishin ngrirė nga tė ftohtit dhe ishin shndėrruar nė gur.

Madje gojdhėna thotė se nė atė vend sot gjendet njė gur nė formėn e njė plake ku edhe sot kėsaj dite aty buron ujė, qė besohet se janė lotėt e Plakės.Me kėtė tregim lindi legjenda e tė ashtuquajturave ‘plaka tė marsit’ , e cila sot pėrdoret si njė metafor nė pragun qė ndan stinėn e dimrit me atė tė pranverės, pėrkatėsisht mes 14 marsit dhe 14 prillit , kohė pas tė cilės besohet se ka ardhur pranvera e vėrtetė, sepse 14 prilli sipas legjendės shėnon 1 marsin , pra ardhjen e stinės sė ngrohtė e tė luleve.Gojėdhėna e hershme rrjedh nga zonat e veriut tė Shqipėrisė, dhe thuhet se nė muajin mars plakat , pra nėnat dhe gratė e moshuara duhet t’i marrim me tė mira, t’u pėrmbushim dėshirat e kėrkesat, t’u gatuajmė ēdo ditė embėlsira, pėrndryshe hidhėrimi i tyre prish motin, me furtunė ,shi e borė.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi