Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Shko poshtė

Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Luli prej 07.04.12 11:23

MIKROCIPI RFID NDERMJET SHKENCES DHE FESE
MOS ESHTE BISHA 666 ?!
Nė telekomunikacion dhe elektronikė me termat (RFID - Radio Frequency Identification- ose- Frekuenca Radio Identifikimi) nėnkuptojmė njė teknologji pėr identifikimin dhe/ose ruajtjen automatike tė tė dhėnave te objekteve , kafshėve ose njerėzve (AIDC Identifikimi Automatik & Regjistrimi i te Dhėnave), bazuar nė aftėsinė pėr tė ruajtur ato nga pajisje tė posaēme elektronike.

Pėr tė pasur njė ide se sa e pėrhapur ėshtė kjo teknologji,ju bėj me dije se momentalisht mikroēipet RFDI pėrdoren nė:

Pasaportat, kartat e kreditit, biletat elektroniket tė udhėtimit, kontrollin e mallrave nė magazina, kontrollin e mjeteve te transportit, kontrollin e prenzencave e hyrje-daljeve nė shumė institucione, nėpėr bilblioteka, nė identifikimin e kafsheve, nė mjekėsi etj....

Deri ketu gjithcka nė rregull.......POR......

Imagjinoni njė botė nė tė cilėn pėr tė blerė ushqime, ju duhet tė keni njė mikroēip nėn lėkurė. Nė kėtė botė tė gjithė duhet tė kenė njė mikroēip nėn lėkurė.

Imagjinoni sikur ju dilni nė rrugė nė shenjė proteste, dhe falė mikroēipit nėn lėkurėn tuaj forcat e policisė mund tė bien nė gjurmėt tuaja.Imagjinoni sikur qeveria vendos tė fikė mikrocipin tuaj.........

A nuk ėshtė shantazh? Nėse ti bėn diēka qė nuk mė pėlqen,unė mund tė fik mikrocipin tėnd, dhe ti nuk mund tė bėsh asgjė, sepse pjesa tjetėr e njerėzve nuk do heqė dorė nga "avantazhi" i tė pasurit njė mikroēip nėn lėkurė, dhe askush nuk do tė ketė me interes t'ju shesė ushqimin dhe t'ju sigurojė tė gjitha shėrbimet qė njė qytetar si ti ka nevoje thjesht per faktin se nuk ėshtė i pajisur me njė mikroēip!

Kėto pajisje mund tė pėrdoren pėr tė identifikuar dhe ndjekur lėvizjet e njerėzve. Pėr shembull, mendo sikur ju vendosni tė merrni pjesė nė njė protestė apo ndonjė aktivitet tjetėr tė organizuar. Ne qoftė se oficerėt e policisė shpėrndajne kėto pajisje, secili prej atyre qė marrin pjesė do tė ndiqet dhe identifikohet mė vonė sipas dėshires, duke pėrdorur nje skaner mjaft te fuqishėm.

Rezultati do ishte akumulimi i pushtetit nė duart e njė qeverie qė gjithnjė e mė shume i shpėton kontrollit tė qytetarėve. Qeveria praktikisht mund tė" shuajė tė gjitha tė drejtat e qytetarit ", duke shtypur butonin qė do tė urdhėroj ēaktivizimin e mikroēipit tend.

Fantashkencė?!!!
JO,eshte realitet.


avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  abramelin prej 15.06.12 15:28


Sapo u miratua nė Kongresin Amerikanė projektligji i Kujdesit Shėndetėsorė, mė saktė tė H.R. 3200.
Ky projektligj pėrfshinė dhe instalimin nė trupin e ēdo qytetari amerikanė tė njė microchip-i!

Projekti dhe plani i instalimit tė microchip-ve si dhe aprovimi i tij nė rrugė ligjore, kishin nisur qė nė dhjetorin tė 2004-ės.
Pra, u desh shumė punė, shumė diplomaci nė shpėlarjen e trurit qė sot, tė arrijmė nė kėtė pik, qė tashmė tė pėrbėjė njė ligj tė miratuar nga vetė Kongresi Amerikanė.

Teksti i Autoritetit tė Administrimit tė Ushqimit dhe Farmaceutikės/Dograve (Food and Drug Administration), qė daton mė 10/12/2004, quhet Arshivė Specifike e Udhėzimeve tė Rendit, B: Implantim Sistemi tė Transmetimit tė Frekuencave pėr Identifikimin e Pacientėve dhe pėr informimin e Autoriteteve tė Shėndetėsisė (Class II Special Guidance Document: Implantable Radiofrequency Transponder System for Patient Identification and Health Information).

Ky dokument 10 faqėsh ekziston dhe sot i publikuar nė sajtin zyrtarė tė Autoritetit tė Ushqimit dhe Farmaceutikės tė Amerikės.
Dokumenti nė fjalė, nuk ishte aprovuar ligjėrisht, por ai shtronte bazėn pėr projektligjin e tanishėm dhe ofron platformėn pėr implantimin e “sigurt” tė microchip-ve tek pacientėt, sipas parimeve bazė tė parashikuara nga Autoritetet e Shėndetit Publik nė Amerikė!

Mesa duket, ky projektligj parashtron dhe u hap rrugėn kėrkesave bazė tė rendit tė Ri Botėrorė.
Nė faqen 1001 tė kėtij projektligji gjejmė nėntitullin G –Arshiva Kombėtare e Pajisjeve Mjekėsore (“Subtitle C – National Medical Device Registry), qė referon si mė poshtė: “Ministria e Shėndetėsisė do tė krijojė njė Arshivė Kombėtare tė Pajisjeve Mjekėsore, me qėllim qė tė lehtėsohen procedurat e analizave dhe tė sigurisė tė anės sė tregtimit tė tij, si dhe tė rezultateve tė gjitha tė dhėnave tė ēdo pajisjeje… e cila ishte pėrdoro mė parė nė trupin e njė pacienti…”

Me pak fjalė, sipas projektligjit tė ri, tė gjithė qytetarėt amerikanė qė do tė mbartin njė mikroprocesor tė tillė, nėn arsyetimin e Kujdesit Shėndetėsor, duhet tė regjistrohen nė Ministri. Ministria pėrcaktohet si Ministria e Shėndetėsisė dhe Shėrbimeve ndaj Qytetarin.

Dita e fillimit tė arshivimit i tė dhėnave tė qytetarit (pra, profilizimi nė dosje i ēdo individi) pėrfshihet nė faqen 1006 tė projektligjit, pra 36 muaj pasi projektligji pėr shėndetėsinė tė behet ligj pėr shtetin amerikanė.

Kėshtu, nėn rregullimin e projektligjit pėr Kujdesin e Shėndetit, qė sapo u miratua nga Kongresi Amerikanė, procesi i instalimit tė mikroprocesorėve pėr qytetarėt amerikanė duhet tė filloj nė 2013-ėn

./albobserver.com/


abramelin

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Elsavrana prej 15.06.12 18:04

Ka kohe qe flitet per keto mikrocipe dhe jane aq afer nesh...me mire jetoj ne pyll se me mikrocip.
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  acmilannr1 prej 10.01.13 19:16

Pse te vdesim pa e luftuar do te kete edhe rezistence dhe ne qe nuk e duam cipin ne lekure duhet te luftojme per te mos i lejuar ata qe te dominojne boten.....Ata nuk jane njerez se po te ishin te tille nuk do ti benin keto plane kundrra nesh...Nuk dua te vdes pa luftuar dhe kete duhet ta bejme qe te gjithe
avatar
acmilannr1

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Arsenic prej 11.07.13 0:16

elsavrana shkruajti:Ka kohe qe flitet per keto mikrocipe dhe jane aq afer nesh...me mire jetoj ne pyll se me mikrocip.

Kjo do te instalohet diku me force e diku me deshire...opinioni pergaditet gradualisht per ta pranuar.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Luli prej 17.03.14 1:05

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Agamemndon prej 17.03.14 9:55

Jam kunder instalimeve te pajisjeve elektronike ne trupin njerzor,por jam edhe kunder fese qe eshte kundershtare me e eger e perparimit te teknologjise.Zhvillimi i teknologjise nuk do te thote antikrisht apo antimuhamed.Pikerisht se shkenca perparon,eshte shtuar jetegjatsia njerzore dhe eshte permiresuar cilesia e jetes...
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mikroēipi ndermjet Shkences dhe Fese

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi