Teletransporti

Shko poshtė

Teletransporti

Mesazh  Neo prej 02.07.08 16:35

Teletransporti

Teletransporti se shpejti mund te mos jete vetem nje fantazi.

Ne nje artikull te publikuar nga “Nature Physics” disa kerkues te universitetit te Vjenes kane pershkruar se si kane arritur te teletransportojne disa fotone (thermije qe shfaq ne te njetjen kohe karakteristikat e materies dhe energjise), ne nje distance prej 142 km, dhjete here me shume se distancat e pershkruara me perpara.

Edhe pse sasia e teletransportuar ishte shume e vogel ( nje numer i kufizuar thermijash), eksperimenti i hap rrugen studimeve te tjera, qe mund te bejne te mundur ne te ardhmen transportin e menjehershem te sasive me te medha te materies.

Sipas: Ansa.it
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teletransporti

Mesazh  Neo prej 14.10.08 15:57

Largperēimi (Teletransporti) i njerezve

Nje nder veshtiresite per largperēimin e njerezve qendron ne ate qe ndonese po behen perpjekje dhe ne teori eshte e mundur, perseri nuk eshte arritur akoma te largperēohen atome, prej te cilave jane te perbere njerezit.

Deri tani eshte arritur pra te largperēohen vetem fotonet e drites.
Per me teper atomet e njeriut jane teper te lidhur me njeri-tjetrin dhe nuk mund te shkeputen nga njeri-tjetri. Keshtu qe do te duhej qe njeriu te largperēohej si nje i tere dhe jo ne atome.

Deri tani ketij problemi nuk i eshte dhene ndonje zgjidhje. Pra ne te ardhmen e afert largperēimi i njerezve mbetet akoma i pamundur .

Edhe sikur te ishte e mundur te largperēohej njeriu ne formen e shperberjes se atomeve te tij perseri do te hasnim ne veshtiresi teper te medha te cilat nuk qendrojne ne numrin e madh prej biljonesh te atomeve qe perbejne njeriun por ne numrin teper te madh te nderthurjeve te mundshme midis ketyre atomeve, qe perbejne trupin e njeriut.

Do te na duheshin te largperēonim sasi aq te medha te dhenash per te cilat do na duhej nje CD-ROM aq i rende sa edhe vete Toka.

Kompjuterave te sotem do tu duheshin 20 000 miljarde vjete te kryenin largperēimin e te dhenave te nje nejriu. Ajo qe mund te bejme eshte ndertimi i kompjuterave kuantike teper moderne, te cilet do te ishin me miljarda here me te shpejte se ato qe kemi sot.

Nje veshtiresi tjeter qendron ne ate qe kokolepsja e pjesezave te drites funksjonon vetem ne nje mjedis krejt te izoluar. Ngrohtesia e trupit apo edhe frymemarrja do ta shkaterronin kokolepsjen.

Nje pengese tjeter eshte ajo qe gjate largperēimit, nuk dergohet tutje trupi por vetem te dhenat e perberjes se tij. Keshtu qe ne vendin ku do te shfaqej njeriu duhet te kishte qe me perpara nje kopje e njeriut ne fjale, tek i cili do te largperēoheshin te dhenat.

Se si do te ishte kjo kopje eshte akoma e paqarte. Por edhe sikur te kryhej kjo kopje atehere do te lindte pyetja: A do te largperēoheshin edhe shpirti, mendimet dhe vetedija jone ?
Kompjuterat kuantike.

Pikerisht parimin qe perdori fizikanti vjenez Zeilinger per largperēimin e te dhenave te kuanteve te drites duan ta shfrytezojne shkenctaret per te ndertuar kompjutera kuantike te cilet do te ishin me miljarda here me te shpejte se keto te sotmit. Shkaku do te ishte ai qe ne kompjuterat kuantike te dhenat do te largperēoheshin permes kuanteve te drites apo atomeve.

Kompjuterat kuantike punojne me te ashtuquajturat Qubits, bits per kuant.
Ndryshimi nga kompjuterat e sotem qendron ne ate qe ne nje kompjuter kuantik do te kryheshin veprimet jo njeri pas tjetrit ne rradhe por njekohesisht. Por qe nje kompjuter kuantik te punoje duhet te behet nje lidhje midis quitbits-eve.

Por gjendja e ketyre si dhe ndersjellshmeria midis tyre eshte teper e ndjeshme ndaj nderhyrjeve nga jashte gje qe i ben keta teper te brishte dhe te shkaterrueshem.

Kompjuteri kuantik me i madh qe eshte ndertuar deri me sot eshte i perbere prej pese quibits-esh.

astro-shqip
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi