Mashtrimi i Bankave

Shko poshtė

Mashtrimi i Bankave

Mesazh  Odin prej 05.04.12 19:23

Mashtrimi i Bankave

Mashtrimi i bankave - American Dream eshte nje film 30 minutash i animuar, qė ju tregon se si ju kane mashtruar nga elementet mė themelore tė sistemit tonė tė qeverisė.

Ky film tregon se pse ėndrra juaj ėshtė duke shkuar mė larg dhe mė larg.

A e dini se si paratė tuaja janė krijuar?
Ose, si punojne bankat?
Pėrse ēmimet e strehimit tė ngrihem nė qiell dhe pastaj zhytet?
A jeni tė vetėdijshe, se ēfarė Sistemi ėshtė "Federale Rezerv Bank"
dhe si ajo ndikon nė ju ēdo ditė tė vetme?

"Mashtrimi i bankave - American Dream" merr njė pamje rreth problematikės qė kemi sot dhe nuk janė asgjė e re, dhe pse udhėheqėsit nė tė gjithė historinė tonė na kanė paralajmėruar dhe kan luftuar kundėr llojit aktuale tė sistemit financiar qė kemi sot.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashtrimi i Bankave

Mesazh  Odin prej 05.04.12 19:24

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashtrimi i Bankave

Mesazh  Odin prej 05.04.12 19:27

Mbase per disa persona kjo video mund do tju duket absurde, po ama kjo eshte e verteta e sistemit ku jetojme, dhe pse shume jane munduar ta shnderrojne ate nuk ja kane arritur qellimit, prandaj nuk mbetet gje tjeter vetem se te jetojme dhe ne ne kete nenshtrim.

Ne kete liste nenshtrimi jemi dhe ne Shqiptaret, qe cdo gje po e ndertojme me kredi pa marr parasysh qe keto kredi do na shpien drejt nje falimentimi te madh, se qellimi i ketyre kredive eshte vetem nje "drejt falimentimit" ( kush nuk eshte ne gjendje ti pagoj ato), se keto banka private ( qe quhen shteterore) nuk bejne gje tjeter vetem se te japin kredi ne shtetet qe kane nje pike-synim, ( ta nenshtrojne).

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashtrimi i Bankave

Mesazh  benardi prej 05.04.12 19:57

Ne internet ka nje pafundesi informacione ne lidhje me kete problem , por fatkeqesisht nuk ka shume zgjidhje si te dalesh nga kjo humnere e frikshme

pervec rastit te Islandes ........ ku shtypi boteror nuk flet fare

avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashtrimi i Bankave

Mesazh  TheblodyalbozPR prej 06.04.12 1:00

Bankat jan bere ankth i njerzve , njesoj si drogat , plaqkitjet , vetvrasjet , e krimet e ndryshme . Bankat jon shkatrrim i njerzimit dhe po ashtu eshte arma me e fuqishme e illuminatit sepse me ane te ekonomis botrore mundohet ta sundoj boten por normal me lejen e Zotit do te mundohen deri ne momentin kur Zoti jav lejon pastaj i shkaterron bashk me qafirat tjer.
avatar
TheblodyalbozPR

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashtrimi i Bankave

Mesazh  Odin prej 25.06.12 0:33

12 vjeēarja akuzon: “Bankat private na vjedhin dhe qeveria ėshtė bashkėpunėtore”Njė artikulim i fuqishėm dhe i saktė pėr sistemin bankar dhe se ēfarė mund tė bėhet me tė. Victoria Grant, ėshtė vetėm 12 vjeē dhe muajin e kaluar ka pasur kurajėn tė shpjegojė me mėnyrėn e saj dėmet qė shkakton sistemi bankar nė njė dhomė tė mbushur me bankier.

Shpjegimi ėshtė bėrė fillimisht nė njė video tė publikuar nė Youtube nga i ati i 12-vjeēares kanadeze, e mė pas ėshtė pėrhapur virtualisht nė rrjetet sociale.

Popullariteti i videos ėshtė rritur ndjeshėm kur videoja ėshtė projektuar pas njė takim tė Public Banking Institute nė Filadelfia, e qė prej andej ėshtė postuar nė mijėra blogje.

Ēelsi i analizės sė 12-vjeēares Grant ėshtė fakti se bankat ndikojnė nė aktivitetin e qeverive, ashtu dhe tė kontribuesve.

“Qeveria dhe bankat kanė marrėveshje pėr tė skllavėruar financiarisht popullin e Kanadasė”, nis fjalimin e saj 12-vjeēarja, e cila e ka arritur kėtė konkluzion pas njė detyre qė kanė pasur nė shkollė. “E keni pyetur ndonjėherė veten pse Kanadaja ka borxhe?

E keni pyetur ndonjėherė veten pse qeveria detyron kanadezėt tė paguajnė kaq shumė taksa?

E keni menduar ndonjėherė pse bankierėt nga bankat private mė tė madhe po bėhen tė pasur, ndėrsa ne jo?”, ka thėnė mė tej Victoria, duke vėnė nė dukje se Kanadaja paguan 160 milionė dollarė nė ditė nė interes tė bankave private.

Sipas revistės Forbes numri i vizitorėve tė kėsaj videoje ėshtė rritur shumė gjatė 24 orėve tė fundit, duke arritur nė 200 mijė persona.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mashtrimi i Bankave

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi