Arma ruse qė njeriun e shndėrron nė “zombi”

Shko poshtė

Arma ruse qė njeriun e shndėrron nė “zombi”

Mesazh  Tanki prej 02.04.12 20:40Pistoleta futuristike, e cila sulmon sistemin qendror nervor tė njeriut, ėshtė zhvilluar nga shkencėtarėt rusė vite me radhė dhe sė fundi presidenti rus Vladimir Putin e ka miratuar prodhimin e saj. Arma mė e re do tė fillojė tė pėrdoret mė sė largu deri nė vitin 2020, ndėrsa ajo i shndėrron njerėzit nė "zombi".

Arma moderne shfrytėzon valėt elektromagnetike, sikurse ato qė hasen nė furrat me mikrovalė. Detajet e armės supersonike ruse nuk janė zbuluar ende, por hulumtimet e deritashme tregojnė se valėt nė frekuencė tė ulėt mund tė ndikojnė nė qelizat e trurit, ndryshojnė gjendjen psikologjike dhe hapin mundėsinė qė sugjestionet dhe komandat t’i bartin drejtpėrdrejt nė mendjen e dikujt.

Doza tė caktuara tė mikrovalėve mund tė dėmtojnė funksionimin e organeve tė brendshme, kontrollojnė sjelljen e dikujt duke detyruar viktimėn nė vetėvrasjes. Putini e ka pėrshkruar kėtė armė si njė instrument tė ri pėr arritjen e objektivave politike dhe strategjike.

"Ky sistem i teknologjisė sė lartė mund tė krahasohet me armėt bėrthamore, por do tė jetė mė i pranishėm nė ideologjinė politike dhe ushtarake", tha Putin.

Rusėt dhe amerikanėt qė nga vitet ’50 tė shekullit tė kaluar zhvillojnė fshehurazi armėt elektromagnetike. Kohėt e fundit SHBA-tė kanė lajmėruar se kanė filluar ndėrtimin e armės qė transmeton temperaturė tė padurueshme drejtė armikut, nga e cila ata do tė detyrohen tė ikin. Ky lloj i armėve do tė pėrdoret kryesisht nė rastet e trazirave.

Njė tjetėr armė e fuqishme amerikane, qė mbėshtetet nė idetė e shkencėtarit Nikola Tesla, ėshtė topi elektromagnetik me fuqi tė madhe, me rreze veprimi deri nė 160 kilometra, qė hedh municionin me shpejtėsinė mė tė madhe se zėri. Armėt e tilla janė destinuar pėr marinėn luftarake amerikane, ndėrsa qitja bėhet me ndihmėn e fushės magnetike dhe rrymės elektrike.
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

arma ruse

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 03.04.12 19:34

tani kur te na nxjerrin kinezet ndonje arme ce i kthen njerezit ne alien
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi