Qirimbajtėsi me shtatė degė

Shko poshtė

Qirimbajtėsi me shtatė degė

Mesazh  Equinox prej 31.03.12 22:07

Qirimbajtėsi (menorah) me shtatė degė

Menorah ėshtė mbajtes qirinjsh (shandan) me shtatė krahė ėshtė njė nga simbolet kryesore fetare tė judaizmit dhe nė shtetin e Izraelit nė emblemėn e shtetit.

Menorah e ka origjinėn nė Babiloni dhe ndoshta e simbolizon iluminizmin.

Mėnyra se si duhet tė ndizet:«Atėherė vura re: nė mes tė fronit dhe tė katėr Gjallesave, nė mes tė udhėheqėsve, qėndronte - si i prerė - Qengji, i cili kishte shtatė brirė dhe shtatė sy, qė janė [shtatė] shpirtrat e Hyjit tė dėrguar nė mbarė tokėn." nga Bibla (zbulesa 5:6)

Temė studimi sa interesante aq edhe misterioze.

Gjatė udhėtimit tė tij nė Amerikė, Kristofer Kolumbo vuri nė dukje nė dėshminė e tij se ai dhe shumė persona nga ekuipazhi i tij dalluan dritat nė qiell tė cilat ishin tė rregulluar tamam si njė Menorah.

Pėrndryshe kjo dėshmi kishte shkaktuar zemėrim te Vatikani.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qirimbajtėsi me shtatė degė

Mesazh  psiko prej 01.04.12 17:55

Rradha e ndezjes se qirinjve dhe vete shandani eshte tamam si thua ti, simbolizimi i illuminimit duke kthyer Plumbin(1) ne Ar(7) duke ndjekur nje rruge spirale neper chakrat e njeriut.
Transformimi i famshem i alkimisteve.
avatar
psiko

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi