Rrethi ėshtė formulė matematikore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Rrethi ėshtė formulė matematikore

Mesazh  Big Bang prej 26.05.10 13:31


Rrethi mė i ri nė fushė ėshtė formulė matematikore


Rrethi me pėrmasa 90 metra u paraqit nė fushėn e mbjellė me grurė nė afėrsi tė Marlborough nė Britaninė e Madhe, ndėrsa ekspertėt mendojnė se ajo ėshtė njė formulė komplekse matematikore.

Hulumtuesja e rrathėve nė grurė Lucy Pringle fotografoi rrethin nga helikopteri pas paraqitjes sė tij nė tė shtunėn orėt e hershme tė mėngjesit. Ajo thotė se secila njėsi ėshtė pjesė e elementeve tė njė formule matematikore tė matematikanit tė njohur zviceran, i cili jetoi nė shekullin e XVIII, Leonhard Euler.

Mostrat e vijave dhe hapėsirave nė secilėn linjė, tė cilat mblidhen nė qendėr tė rrethit, sipas mendimit tė ekspertit, janė pjesė e kodit binar pėr shkronjat e alfabetit, e cila paraqitet nė formulėn matematikore tė njohur po ashtu edhe me emrin “Identiteti Euler”.

Ky rreth ėshtė i fundit nė serinė e rretheve matematike nė fushat e Britanisė sė Madhe. Para dy vitesh nė njė fushė tė Wiltsherieit u paraqit njė porosi e koduar, e cila pėrfaqėsonte dhjetė decimalet e para tė numrit pi.

“Ky ėshtė njėri prej ekuacioneve mė tė komplikuara qė qeniet njerėzore kanė zbuluar nė 2000 vitet e fundit dhe ne mendojmė se ky rreth nė fushėn me grurė ėshtė njė lloj pėrkthimi vizual,” tha Lucy Pringle.

avatar
Big Bang

210


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi