Rrathėt ruajnė fshehtėsinė

Shko poshtė

Rrathėt ruajnė fshehtėsinė

Mesazh  Admin prej 20.05.08 1:23

Rrathėt ruajnė fshehtėsinė

Pėrbrenda ēdo sipėrfaqeje rrethore tė pėrkryer, gruri ishte vetėm i paluar e jo edhe i thyer. Kallinjėt ishin tė paluar nė formė spirale herė nė drejtim tė akrepave tė orės e herė nė anėn e kundėrt..

Duke i shikuar nga ajri do tė mahniteshim me pamjet madhėshtore dhe shumė tė ndėrlikuara. Nėse rrethi ėshtė paraqitur nė fillim tė sezonės, pra sa ėshtė gruri i verdhė atėherė kallinjėt prapė janė drejtuar dhe kanė vazhduar tė rriten, kėshtu qė rrethi shpejt ka humbur duke lėnė vetėm njė prerje nė vegjetacion.

Kohėt e fundit ky fenomen mė sė shpeshti paraqitet nė Britani tė Madhe edhe pse Piktogramet nuk janė tė huaja as nė vende tė tjera si Australi, Amerikė, Kanadė Ēeki, Gjermani etj.

Hulumtuesit nga mbarė bota janė duke u munduar qė tė zbulojnė se kush apo ēka ėshtė duke i shkaktuar kėto fenomene.

Ata i kanė shkruar nga njė turrė tė librave, por nė asnjerėn prej tyre nuk ekziston ndoj spjegim pėrfundimtarė, kėshtu qė ky fenomen ende ėshtė mister.

Teoritė e komplikuara mbijnė gati si edhe vet vizatimet, e sillen prej vizitės sė jashtoksorėve dhe provat e armėve nga ‘lufta e yjeve’ e deri te ndėrzimi i iriqėve, tornadot dhe mashtrimet e thjeshta tė demoduara.

Penzionerėt e pa prituar

Kur para disa viteve u paraqitėn dy farmerė dhe pranuan se ata ishin ata qė i vizatonin kėto vizatime u duk se misteri moori fund.

Por kur u munduan qė para kamerave televizive tė tregojnė procesin e punės kjo u duk mė pak se modeste. Vizatimi i tyre vetėm nė pamje tė parė i pėrngjante atyre tė vėrtetave, por as pėr sė afėrmi nuk ishin tė pėrkryera si ato.

Pėrveq kėsaj, nė fushat grurore tė Anglisė nė dy deceniet e fundit kanė lindė me mija vizatime, pėr ēka ishte nevoitur njė armatė e vėrtetė e penzionerve tė shkathėt qė i mundon pagjumėsia.

PiktogrametPėr tė vėrtetuar, nė tė vėrtetė pėr tė hudhur poshtė teorinė se kėto vizatime janė tė bėra nga dora e njeriut revista ‘The Guardian’ e Londrės dhe ‘PM Magazin’ gjerman e organizuan njė konkurs pėr vizatimin mė tė suksesshėm nė grurė. Nė atė konkurs u lajmruan 12 ekipe tė cilat kishin prej njė deri nė gjashtė anėtarė.

Nė njė mbrėmje korriku atzre ua dhanė nga njė copė parcelė me grurė dhe pesė orė pėr ta kryer punėn. Ata mundnin tė pėrdornin ēfarė do mjeti, por i cili nuk bėnte zhurmė dhe dritė. Ēmimin i parė prej 3000 funtave e fitoi njė ekipė britanike nga Samerseti.

Edhe pse u fituan disa rrathė bindės, juria kompetente i cilėsoi ato si falsifikate pasi qė kallinjtė ishin tė thyer, deri sa te ato origjinale ato janė vetėm tė lakuara. Shikuar mė thellė, kualiteti i mbrrirė nuk e mbrrinte pėrsosmėrinė e formės sė Piktogrameve tė vėrtetė.

Nė natėn e njejtė nė mėngjes nė fushat e Anglisė gdhinė tre Piktograme dhe menjėherė lindi pyetja, kush mundi ato ti bėjė kur tė gjithė falsifikatorėt ishin tė tubuar nė njė vend duke luftuar pėr shpėrblimin joshės.

Kėshtu skeptikėt heshtėn por me tė madhe filluan tė flasin ata qė e mbėshtetnin teorinė e jashtėtokėsorėve dhe fuqive ezoterike.

Hieroglifet nga gjithėsia

Paraqitja e kėtyre rrathėve shpesh pėrcillej edhe me paraqitjen e objekteve tė panjohura fluturuese edhe pse dėshmitė nuk ishin edhe aq bindėse.

Ishte kėshtu ndonjė inqizim nate nė tė cilin shihej njė njollė pezulluese me ngjyrė tė bardhė apo portokalli e cila pėrcillej me ndonjė shushurimė.

Kėto inqizime infra tė kuqe tregonin se kėto njolla humbnin shumė shpejtė, pa ndonjė paraqitje pėrcjellėse-praktikisht nė asgjė.

Analizat laboratorike vėrtetuan se fuqia qė i bėn kėta rrathė duhet ti ketė disa veqori tė caktuara: qė kallinjtė tė presohen ashtu duhet nxehtėsi intenzive, e pastaj edhe njė forcė centrifugale e cila i shtypė kallinjtė e grurit pėr tokė. Mbrenda kėtyre rrathėve shpesh ėshtė zbuluar radioaktivitet i tipit alfa dhe beta.

Nga ana tjetėr disa dėshmitarė tjerė tė cilėt kanė qenė nė afėrsi tė vendit tė ngjarjes dėshmojnė se kanė parė drita nė qiell apo edhe kanė dėgjuar fishkėllima, e disa tė tjerėve iu ka fikur pa kurrėfarė shpjegimi motori i automobilave etj.

Ufologėt kėto i kanė marrė si dėshmi se qenjet intelegjente tė vasionės na i lėnė porositė e shkruara me hieroglifet e veta.

Njė nga kėto vizatime sipas interpretimit tė Hopi indianėve do tė thotė ‘Planeta ėshtė nė rrezik, njerėzimi duhet tė ndėrmerrė diqka’. Shkencėtarėt nė anėn tjetėr mendojnė ndryshe.

Nga A.Ajgeraj

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi