SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Shko poshtė

SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Valtoni prej 29.03.12 18:18

Nė vitin 2013, ėshtė e mundur tė nisė Lufta e Tretė Botėrore. Sipas njėrit prej analistėve kryesorė ekonomikė, Charles Nenner, Lufta e Parė Botėrore ishte strategjia amerikane pėr ta kapėrcyer krizėn ekonomike. Lufta ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė bėrė ndryshime nė njė kohė tė shkurtėr.
Lufta e Dytė Botėrore zgjati gjashtė vjet dhe pėrmbysi rendin e vjetėr botėror. Nė vitet tridhjetė tė shekullit XX askush nuk do tė besonte se pas luftės bota do tė jetė dypolare dhe se perandoritė koloniale do tė humbasin territoret e tyre jashtė shtetit. Pasojat e mos vazhdimit tė Luftės sė Dytė Botėrore ndjehen edhe sot. Teoria se pėr krijimin e Rendit tė ri Botėror nevojitet Lufta e Tretė Botėrore, nuk ėshtė tėrėsisht absurde, shkruajnė mediat polake.

Buxheti amerikan i mbrojtjes i kėtij viti ėshtė 670 miliardė dollarė. Me kėto para Bjellorusia dhe Ukraina do tė jenė nė gjendje tė jetojnė tė qeta pėr dhjetė vjet. Mė shumė se 117 miliardė dollarė amerikanėt i shpenzojnė pėr operacionet jashtė shtetit.

Pėrkundėr pėrpjekjeve tė fuqishme pėr tė ruajtur imazhin nė media si “ēlirimtarė tė popujve tė shtypur dhe sjellės tė demokracisė", arsyet kryesore tė luftės janė kontrolli i rezervave tė naftės nė Lindjen e Mesme. Pengesa kryesore pėr tė pėrfunduar kėtė dominim mbetet Irani.

Tashmė po shihen shenjat e para tė pėrgatitjeve pėr luftė. Transportuesit e aeroplanėve amerikanė janė tė grupuar nėpėr ngushticėn e Hormuzit. Izraeli ka shpallur gatishmėrinė e saj pėr tė bombarduar objekteve bėrthamore nė Iran. Arabia Saudite rigrupon tanket pranė kufijve me Iranin. Iraku ėshtė tashmė nė rrėmujė dhe si shtet duket pak mė mirė se Somalia, pra ėshtė shtet anarkik.

Nėse ndodhė lufta, sigurisht se edhe Rusia do tė kyēet. Rusėt janė tė vetėdijshėm se aftėsitė e tyre ushtarake kanė rėnė nė vitet tetėdhjetė tė shekullit tė kaluar, menjėherė pas dobėsimit tė Bashkimit Sovjetik. Sipas llogaritjeve, nga 24 mijė kompani ushtarake, kanė mbijetuar vetėm 1 200 sosh.

Por, pas ardhjes nė pushtet tė Vladimir Putinit, rindėrtimi i statusit tė Rusisė si superfuqi nuk duket i vėshtirė. Ata kanė ngritur distrikte tė integruara ushtarake nė Perėndim, nė Jug, nė Evropėn Qendrore dhe Lindore. Menaxhimi i Forcave tė Armatosura ėshtė reduktuar pėrgjysmė dhe, nė vend tė regjimenteve tė mėparshme, ushtria ėshtė organizuar nė njėsite mobile. Sot Rusia ka mbi 100 njėsi tė tilla.

Nė 10 vitet e fundit Rusia ka krijuar baza tė mėdha ajrore me infrastrukturė moderne. Ka pasur 28 modernizime tė njėpasnjėshme tė aeroporteve. Qė nga viti 2007 Putini ka rifilluar fluturimet nė zonat strategjike me tė ashtuquajturat patrullat luftarake. Qė nga 1 dhjetori 2011, nė shėrbim tė Rusisė ka forca tė reja tė sigurisė dhe tė mbrojtjes ajrore.

Kontratat shtetėrore tė mbrojtjes janė rritur nga viti 2006 deri nė vitin 2010 me gati 50 pėr qind, ndėrsa industria ruse e armėve ka paraqitur disa risi teknologjike, si gjeneratėn e pestė tė sulmuesve T-50 dhe helikopterėt Ka-52 (Aligator), si dhe ka ridizajnuar nėndetėsen nukleare Yasen.
Rusėt zyrtarisht raportojnė se deri mė 2020 do tė kenė 28 nėndetėse tė reja, 50 anije, 600 aeroplanė, mė shumė se 1.000 helikopterė, 2300 tanke, 28 sisteme kundėrajrore S-4000 dhe dhjetė brigada tė sistemit mbrojtės Iskander. Rusia nuk do tė harrojė po ashtu kapacitetet e saja bėrthamore.

Nė shekullin XXI lufta mund tė bėhet edhe me mėnyra tė tjera, pėrveē pėrdorimit tė bombave atomike.

Shkatėrrimi i Sigurt Reciprok, apo MAD, ka zvogėluar gjasat pėr pėrdorim tė armėve tė tilla. Por, ėshtė e sigurt qė lufta mund tė shpėrthej nė hapėsirė. Vetėm Rusia deri mė 2020 do t'i lansojė 100 satelitė ushtarak. Konkurrentė tė kėsaj lufte mund tė jenė SHBA, Kina, Rusia dhe ndoshta India.

Irani dhe sulmi kundėr kėtij shteti mund tė jetė fitili i njė konflikti shumė mė tė gjatė.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 19:11

valton nuk e e besoj se lufta e 3 boterore do filloj nga russia VS amerika eshte e pabesueshme


Edituar pėr herė tė fundit nga iforti nė 29.03.12 19:52, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Valtoni prej 29.03.12 19:46

Lufta ndermjet ketyre dyja paleve eshte e pashmangshme, eshte nje gje e sigurt qe do te ndodh, sepse qellimet e ketyre ndeshen ndermjet vete... Por nuk do te thot qe te filloj direkt nga keto dyja, pra aty e kam cekur se si fitil i luftes mund te jet Irani. Nga rrethanat qe jan krijuar deri me tani, kam arritur te vije ne perfundim te kesaj!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

urojme

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 19:50

Valtoni shkruajti:Lufta ndermjet ketyre dyja paleve eshte e pashmangshme, eshte nje gje e sigurt qe do te ndodh, sepse qellimet e ketyre ndeshen ndermjet vete... Por nuk do te thot qe te filloj direkt nga keto dyja, pra aty e kam cekur se si fitil i luftes mund te jet Irani. Nga rrethanat qe jan krijuar deri me tani, kam arritur te vije ne perfundim te kesaj!
atehere urojme qe lufta te filloje russia do mundet nga amerika pastaj serbet do ngelin pa bari edhe pastaj flaken do ja vendosim beogradit sigurisht qe un personalisht nuk deshiroj qe lufta te filloj kurre por duke par rrethanat ku gjendemi ajo eshte si nje shkendije edhe shkednija eshte pikerisht irani
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Valtoni prej 29.03.12 19:54

Pajtohem, plotesisht me ju!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nuk e ke idene

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 19:56

Valtoni shkruajti:Pajtohem, plotesisht me ju!
nuk e ke idene se sa deshiroj qe ta shof beogradin duke marr flak do vij ajo dite edhe do korrigjohen gabimet qe i jane bere popullit tone albanian 4 life
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Valtoni prej 29.03.12 19:59

Padyshim! Shume shpejt do te vie koha kur Shqiperia do te bashkohet, dhe do te jete nje vend me "Super Ndikim", ne evrope, dhe ne ter boten.
Te bashkuar qdo gje eshte e arritshme! Uroj te na prije e mbara.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po patjeter

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 20:04

Valtoni shkruajti:Padyshim! Shume shpejt do te vie koha kur Shqiperia do te bashkohet, dhe do te jete nje vend me "Super Ndikim", ne evrope, dhe ne ter boten.
Te bashkuar qdo gje eshte e arritshme! Uroj te na prije e mbara.
kur te bashkohet shqiperia ballkani do dridhet nga frika pastaj do fillojme me spatrimet do i kapim greket edhe do i dergojme ne egje pastaj do i kapim serbet edhe do i dergojme ne mars sepse russia do jet e shkaterruar ballkani do jet serish i joni sepse historikisht ka qene qe nga lashtesia komplet ballkani quhej pellazgo ilir e vetmja rrac qe ka jetuar ne kte ballkan kemi qene ne kurse te tjeret jane thjesht refugjat te mallkuar (united states of albania) (comin soon)
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Mission prej 29.03.12 20:28

ashtu qofte.se jemi lodhur gjith keto shekuj duke na mar perkemb.dhe duke u krenuar per ate qe nuk i perket atyre.shpresoj te ringjallet perseri shqiperia e madhe dhe ti shtup ata qe kan shfrytezuar pjesen e saj..
avatar
Mission

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mission

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 20:30

mission shkruajti:ashtu qofte.se jemi lodhur gjith keto shekuj duke na mar perkemb.dhe duke u krenuar per ate qe nuk i perket atyre.shpresoj te ringjallet perseri shqiperia e madhe dhe ti shtup ata qe kan shfrytezuar pjesen e saj..
pa merak nje dit edhe problemi jone do ta kete nje zgjidhje
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Valtoni prej 29.03.12 20:31

Te jeni te bindur, se do ta bejme me shume se ILIRIA, e asaj kohe!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 20:34

Valtoni shkruajti:Te jeni te bindur, se do ta bejme me shume se ILIRIA, e asaj kohe!
po do ta ringjallim nje big ILIRIA
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Lapsi prej 29.03.12 21:34

Me sa po kuptoj une lufta e trete boterore do te na bashkoje.
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Lapsi prej 29.03.12 21:45

Po mire po gjendja ekonomike e njerezve do te ndryshoje ,te varfrit do te behen te pasur te pasurit te varfer?
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Jon Sh prej 30.03.12 23:21

Atehere i bie qe ne ta nisim luften e trete

Gjithses nqs duhen marre te gjitha territoret pellazge duhet te marrim jugun e Frances,Gjith ballkanin,Turqine,disa pjese te Zvicres,Italise? dhe popullin e baskeve.


Ndersa serbet do te ikin ne malet urale se Ruset nuk do i pranojne ne qytet
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  fanches prej 31.03.12 2:25

ja edhe kinen shkoni merren .... ala sju dul xhumiii o shiptar shqiperia qe 100 vjet shtet ... prap shteti ma i prapambetur . kosovo qe 13- vjet e lir prap ma keq se secili shtet tjeter e ju folni italia e greqiaaaaa .... po shyqyr qe shpresa neve nuk na humb kurr
avatar
fanches

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  psiko prej 01.04.12 17:57

me pelqejne pergjigjet e Valtonit per temen, si dhe avatari.

Shqiperia do kthehet ne lavdine e dikurshme.
avatar
psiko

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Valtoni prej 01.04.12 18:50

psiko shkruajti:me pelqejne pergjigjet e Valtonit per temen, si dhe avatari.

Shqiperia do kthehet ne lavdine e dikurshme.


Faleminderit, Psiko.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

urojme

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 01.04.12 18:57

psiko shkruajti:me pelqejne pergjigjet e Valtonit per temen, si dhe avatari.

Shqiperia do kthehet ne lavdine e dikurshme.
urojme qe tej jet keshtu por gjithsesi ne jemi komb i pathyeshem jemi te perjetshem edhe i till do ngelemi pride to be albanian
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  benardi prej 02.04.12 18:12

hidhi nje sy kesaj videos dhe ndoshta ndryshon mendim

https://www.youtube.com/watch?v=PS8wjgONkAw&feature=player_embedded
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 02.04.12 19:04

benardi shkruajti:hidhi nje sy kesaj videos dhe ndoshta ndryshon mendim

https://www.youtube.com/watch?v=PS8wjgONkAw&feature=player_embedded
desha te dija se per cfar po flasin obama me medviedvin se eshte italisht edhe nuk i kuptoj
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  benardi prej 02.04.12 19:26

iforti shkruajti:
benardi shkruajti:hidhi nje sy kesaj videos dhe ndoshta ndryshon mendim

https://www.youtube.com/watch?v=PS8wjgONkAw&feature=player_embedded
desha te dija se per cfar po flasin obama me medviedvin se eshte italisht edhe nuk i kuptoj


behet fjale per braktisjen e planit te natos per vendosjen e rraketave dhe radareve ne vendet te natos te jane kufitare te rusise

avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ok

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 02.04.12 19:47

benardi shkruajti:
iforti shkruajti:
benardi shkruajti:hidhi nje sy kesaj videos dhe ndoshta ndryshon mendim

https://www.youtube.com/watch?v=PS8wjgONkAw&feature=player_embedded
desha te dija se per cfar po flasin obama me medviedvin se eshte italisht edhe nuk i kuptoj


behet fjale per braktisjen e planit te natos per vendosjen e rraketave dhe radareve ne vendet te natos te jane kufitare te rusise

e kuptova te falenderoj
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Pellumb039 prej 07.10.12 0:04

Pershendetje i nderuar
Te lus qe ta shikosh ket video ne qoft se je dakord me permbajtjen e videos te sygjeroj qe tja besh share qe te ken mundesi edhe tjeret te informohen .
Faleminderit per mirkuptim !

https://www.youtube.com/watch?v=H827orwUff0&feature=youtu.be
avatar
Pellumb039

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHBA dhe Rusia gati pėr luftėn e re botėrore

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi