Xhejms Kameron arrin fundin e oqeanit

Shko poshtė

Xhejms Kameron arrin fundin e oqeanit

Mesazh  unaza10 prej 28.03.12 23:53

Regjisori hollivudian Xhejms Kameron u kthye shėndoshė e mirė nė sipėrfaqen e oqeanit, pasi u zhyt nė thellėsinė 11 kilometra nė vendin mė tė thellė tė planetit, nė humnerėn e Marianeve nė paqėsor. Ai zbriti i vetėm nė thellėsinė e detit me njė nėndetėse tė quajtur “DeepSea Challenger”.Kameron ju deshėn dy orė pėr tė mbėrritur nė fund tė oqeanit dhe mė pas ai kaloi aty tre orė duke eksploruar. Nėndetėsja e tij ishte e pajisur me kamera dhe drita, nė mėnyrė qė ai tė regjistronte gjithēka tė mundshme. Xhejms Kameron bėhet kėshtu njeri i tretė qė zbret nė fund tė oqeanit pas dy tė parėve nė vitin 1960. Regjisori i filmit “Titanik” tha se misioni i tij ishte realizimi i njė ėndrre.
“Unė u rrita me njė dietė tė fortė fantashkence. Njerėzit po shkonin nė hėnė, Zhak Kusto eksploronte oqeanet dhe kjo ishte fėmijėria ime”, deklaroi Kameron.
Vitet e fundit, ai punoi nė fshehtėsi me njė ekip inxhinierėsh pėr tė pėrfunduar nėndetėsen, e cila peshon 11 ton dhe ėshtė 7 metra e gjatė. Ajo mund tė durojė njė presion prej 1000 atmosferėsh. Ndėrsa pritet qė Kameron tė publikojė njė dokumentar pėr kėtė eveniment tė jashtėzakonshėm, nuk ėshtė ēudi qė nga ajo tė vijnė edhe filma. Nė fund tė fundit, kushdo do tė frymėzohej nga njė eksperiencė e tillė nė vendin mė tė thellė tė tokės.
avatar
unaza10

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

bravo

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 29.03.12 19:29

bravo i qofte duhet guxim te depertosh ne nje bot tjeter eshte emocionuese te eksplorosh fundin e detit
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi