Praktikė shpirtėrore pėr tė fituar mbrojtje....

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Praktikė shpirtėrore pėr tė fituar mbrojtje....

Mesazh  tetari prej 28.03.12 23:19

  • Kryeni praktikė shpirtėrore pėr tė fituar mbrojtje nga Zoti


Sipas parimeve tė spiritualitetit, njė nga mini-ciklet e katėr epokave brenda kohės sė Kaliyug do tė pėrfundojė sė shpejti dhe njė tjetėr mini-cikli i katėr epokave do tė fillojė.

Kaliyug ėshtė konsideruar si njė epokė e konfliktit. Ne tė gjithė jemi duke pėrjetuar atė nė jetėn tonė tė pėrditshme nė formėn e problemeve personale, problemet familjare, problemet e punės, krizat financiare, problemet psikologjike, etj nė njė ditė ne jemi tė lumtur vėshtirė pėr 2-3 orė.

Kjo do tė ulet mė tej me afrimin e kohėrave tė vėshtira. Nė kėto kohė tė vėshtira, njerėzimi do tė shohė shumė fatkeqėsi natyrore si tėrmete, tsunami, uri, vėrshime, etj.Mundėsinė e Luftės sė Tretė Botėrore qė ėshtė po ashtu duke u afruar me tė madhe.

Megjithatė, nėse ne fillojmė tė bėjmė praktikė shpirtėrore tani, atėherė ne do tė jemi nė gjendje tė mbijetojmė kėto kohė tė vėshtira.

Le tė marrim kėtė mundėsi tė dhėnė nga Zoti i Madh pėr tė filluar praktikėn shpirtėrore, sepse ėshtė vetėm Ai, i cili mund tė na mbrojė nė ēdo situatė.
avatar
tetari

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė shpirtėrore pėr tė fituar mbrojtje....

Mesazh  Fjori prej 31.03.12 12:13

Do te doja me shume informacion per keto praktika,c'jane dhe si realizohen
avatar
Fjori

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė shpirtėrore pėr tė fituar mbrojtje....

Mesazh  scrapicoco prej 31.03.12 16:20

thoni qe njeriu ka nevoj per praktike shpirterore ose meditime, etj.
por nuk na udhezoni si?????
avatar
scrapicoco

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po pra

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 31.03.12 18:53

scrapicoco shkruajti:thoni qe njeriu ka nevoj per praktike shpirterore ose meditime, etj.
por nuk na udhezoni si?????
po pra shum e vertete jam dakort me ty
avatar
Ushtari i krishtit

206


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė shpirtėrore pėr tė fituar mbrojtje....

Mesazh  tetari prej 10.04.12 14:28kerkoj ndjese per vonese ne pergjigje se nuk kam pas qasje ne internet
me praktike shpirterore nenkuptojme kryerjen e lutjeve/perkujtimi te zotit te perditshme varsisht ciles fe i takoni per shembull te muslimanet kryerjen e 5 koheve te lutjes(namazet) etj.Sa me shume qe beni aq me shume perfitoni,mund te filloni nga 1 ore cdo dite me "chanting" perseritjen e emrit te Zotit apo nje fjale te shenjte vazhdimisht si p.sh: te muslimanet qe njihet me emrin "dhikr" "la ilahe il-Zot" etj.Te katoliket ate qe ata deshirojne,pastaj gradualisht ta rrisni ne me shume ore.pas disa diteve ju do te ndjeni nje qetesi shpirterore qe nuk mund te blihet me asgje ne bote.Kjo ishte vetem nje sqarim i shkurte,ndonje dite tjeter ne dashte Zoti do postoj udhezime
avatar
tetari

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė shpirtėrore pėr tė fituar mbrojtje....

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi