Kabala

Shko poshtė

Kabala

Mesazh  Elizza prej 15.03.10 16:29

Kabala

Fjala Kabala do tė thotė shumė gjėra tė ndryshme pėr shumė njerėz tė ndryshėm. Nė pak fjalė, kjo ėshtė njė urtėsi e lashtė qė tregon se si funksionon universi dhe jeta. Nė njė nivel tė fjalėpėrfjalshėm, Kabala do tė thotė "pranim." Ėshtė studim se si ta pranojmė e ta pėrmbushim jetėn tonė.

Ndonjėherė e kemi lėnė pas dore faktin se ne nuk jemi tė plotėssuar si ne mund tė jemi. Kėto ndjenja janė kapėrcyer nga shumica e njerėzve nė njė kohė. Dhe mjerisht, ne pėrpiqemi sa mė shumė pėr tė arritur kėtė plotėsi, aq mė shumė kjo na shpėton.

Por, kur flasim pėr plotėsinė, nuk do tė thotė pėr tė qenit tė lumtur ose pėrjetimin e njė ndjenje tė mirėqenies nė njė mėnyrė tė pėrkohshme, sepse tė gjithė ne e kemi gėzuar njė qart te shkurtėr tė lumturisė. Kur ne flasim pėr lidhjen me energjinė e plotėsisė, ne e kemi fjalėn nė ruajtjen e lidhjes suaj me atė nė njė mėnyrė tė qėndrueshme, tė gjatė dhe tė pėrhershme.

Kabala ėshtė njė paradigmė e lashtė ende tėrėsisht e re pėr ta jetuar. Ajo na mėson tė gjitha degėt e jetės tonė shėndetėsore, marrėdhėniet, biznesi zė fill nga trungu i njėjtė dhe nė tė njėjtėn rrėnjė. Kjo ėshtė njė teknikė se si universi punon nė nivelet bazė. Kjo ėshtė njė mėnyrė krejt e re pėr tė shikuar botėn qė mund tė lidhet me ju me llojin e realizimit tė pėrhershėm qė ju mund tė kėrkoni.

Pėrfundimi nė Kabala ėshtė njė provė e ėmbėlsisė.
Njė nga gjėrat e kėndshme pėr studimin Kabala ėshtė se ajo nuk kėrkon qė ju tė largoheni nga besimin juaj i tanishėm ose rruga fetare. Kabala thjesht do tė thellojė kuptimin e universit tuaj dhe do t'ju japė mė shumė informacione dhe mjete pėr tė kuptuar pse gjėrat po ndodhin me ju dhe si ju mund tė lidheni mė mirė me dritėn e krijuesit dhe pėr tė marrė plotėsinė qė ju kėrkoni.

Kabala mėson parimet universale qė vlejnė pėr tė gjithė popujt e tė gjitha besimeve dhe tė gjitha fetė, pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike apo nga ku vini. Bukuria e studimit tė Kabala ėshtė se ju nuk jeni tė detyroheni tė mendoni nė njė mėnyrė tė veēantė.

Cili ėshtė qėllimi?

Ne tė gjithė duam ta kuptojmė mė mirė veten, pėr tė jetuar me shumė plotėsi jetėn, tė kemi njė pėrvojė tė pasur se kush jemi dhe pėr ēfarė ne jemi kėtu. Tė gjithė ne duam tė jemi tė lumtur, dhe nė tė vėrtetė, shumica prej nesh me tė vėrtetė duan tė njėjtat gjėra nga jeta:

* Ne duam tė dashurojmė dhe tė na dashurojnė
* Ne duam tė kemi marrėdhėnie tė mira
* Ne duam tė gėzojmė burimeve financiare dhe tė ndjehemi tė sigurt
* Duam shėndetin
* Duam qė fėmijėt tanė tė jenė tė lumtur dhe tė sigurt ...

... Dhe ne kemi pyetje kaq shumė dhe tė gjithė duam tė kuptojmė kuptimin e jetės sonė.

Si njė fėmijė, ju mund tė pyesni edhe veten, "Pse jam lindur? Cili ėshtė qėllimi i jetės sime? "Pastaj ne rritemi dhe jemi tė zėnė. Ne duhet tė paguajnė qira, tė krijojmė njė jetė, tė ndjekim karrierėn, tė marrim sende ushqimore. Ndonjėherė jemi tė lodhur e gabojmė, njė ekzistencė robotike dhe pushojmė tė pyeturit e pyetjeve tė thella qė na hipnotizojnė si fėmijė.

Por ne duhet ta bėjmė? Ne nuk do tė jemi shumė mė mirė nėse kemi vazhduar tė rritemi dhe tė zhvillohemi, tė mendojmė rreth atyre qė e pėrcaktojnė qėllimin tonė nė jetė pėr tė lidhur me potencialin tonė tė vėrtetė.

Ne kemi qenė tė gjithė nė njė nivel tė caktuar tė ulje-ngritjeve tė jetės. Njė ditė, ne jemi ndjerė mirė pėr veten tonė, ditėn tjetėr ne jemi nė depresion. Njė ditė ne jemi tė lumtur me partnerin tonė, ditėn tjetėr kemi pushim. Njė ditė ka tė holla nė bankė, ditėn tjetėr jo.

Por jeta a duhet tė jetė aq shkėmbore? A mund situatat tė fillojnė nė njė pikė dhe vetėm tė vazhdojmė tė pėrmirėsohen? A ėshtė e mundur? A ka ndonjė mėnyrė pėr tė arritur atė qė duam nė jetėn tonė? "

Po, ka njė mėnyrė. Jo vetėm aq, por ju keni gjithmonė mundėsinė pėr tė ndryshuar fatin tuaj dhe pėr tė arritur potencialin tuaj tė vėrtetė. Gjithkush mund tė bėjė atė - askush nuk ėshtė shumė i ri apo i vjetėr apo shumė i mbėrthyer nė shumė mėnyra! Ne tė gjithė kemi aftėsinė pėr ta gjetur kuptimin dhe pėr tė arritur plotėsimin pėrtej ėndrrave tona dhe imagjinatės. Ju nuk keni pėr tė jetuar si njė robot ose viktimė ose tė ndjeheni tė hutuar nga njė jetė qė duket e pavendosur ose e mbushur me rėnje tė rastit dhe ngritje. Ju nuk keni kufizime, ju mund tė fluturoni.

Si? Sipas mendimit tonė tė pėrulur, njė mėnyrė ėshtė urtėsia Kabala.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kabala

Mesazh  Jetmira prej 12.09.13 18:14

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kabala

Mesazh  IndigoStar prej 15.08.14 7:40

Nese dikush perdor Kabalahn per te plotesuar deshirat a funksionojne me vertete?
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kabala

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi