Te paret qe do shkeputen nga Euro,do dalin te fituar

Shko poshtė

Te paret qe do shkeputen nga Euro,do dalin te fituar

Mesazh  Luli prej 24.03.12 13:03

Nobeli per Ekonomine,Stiglitz: Te paret qe do shkeputen nga Euro,do dalin te fituarFituesi i ēmimit Nobel nė Ekonomi,i njohur per idete e tija keyneziane,i krahason masat aktuale te nderrmara ne fushen e ekonomise,me kurat qe perdorte mjekesia ne mesjete.Ai mendon qe vetem investimet publike mund te ndalojne nje renie te ekonomise ne gremine.


Qė Joseph Stiglitz,njihej per pozicionimet e tij antikonformiste,per analizat e tij mbi krizen ne Europe,edhe kjo dihej.Gjate Forumit Finaciar Aziatik ne Hong Kong,qe u zhvillua ne janar,ekonomisti i famshem pati per te thene disa fjale mjaft te renda rreth situates ne kontinentin e vjeter .Sipas tij,funksionaret europiane,po krijojne kaos ne shtetet perkatese,dhe monedhen unike drejt nje zhdukje te pashmangshme

Europa,sipas gjykimit te ekonomistit,eshte gati "ti ktheje borxhin shteteve te bashkuara",duke eksportuar edhe ajo nje krize te pergjithshme gjimone e me shume komplekse.Arsyet:Politika qartesisht te paqendrueshme.Ne vend qe ne 2010 te ēohej deri ne fund struktura politike qe do e bente koherente dhe te qendrueshme zonen Euro,vendet Europiane i shtrenguan litarin ne fyt Greqise gje e cila e rendoi me shume peshen e borxhit-sepse renia e ekonomise shkaterroi edhe te ardhurat fiskale.

"Edhe pse kembengulja nuk jep sukses,pergjigja politike eshte "te kerkojme gjithmone e me shume",kritikoi profesori i Columbia American University.Ai i krahason keto politika me "praktikim e magjise ne mjeksine mesjetare".

Perfundimisht,"Kriza trondit vende si Spanja fhe Irlanda,qe me pare kishin rritje ekonomike".

Cfare te bejme?Te rrisim taksat per te harxhuar me shume,te dhe sipas "teorise baze te ekonomise",kjo do te thote qe edhe PBB duhet te shumefishohet ne te njejtin raport duke rritur shpenzimet publike.

Urgjente eshte te riprojektojme financen boterore,thote Stiglitz.Me dy fjale kuēe:Rregulla dhe Transparence.Rregulla,sepse periudha ekonomike e vetme e qendrueshme qe bota ka njohur ka qene ajo e pas krizes 1929, karakterizuar nga masa shpetimi te nderrmara.

Qe nga ērregullimi i viteve 80',perseritja e krizave financiare eshte bere gjithmone e me e shpeshte.Dhe kosto e ketyre krizave eshte shume here me i madh se mund te ishte po te viheshin norma te pershtatshme.

Per sa i perket transparences,eshte me shume se e nevojshme per te risjelle qetesine ne boten finaciare.Per tu bindur mjafton te shikosh tregun e CDS credit default swaps,qe sigurojne bleresit e  titujve) relative me borxhin sovran europian.

Sot askush nuk eshte ne gjendje te thoje se si keto produkte shperndahen ne bote.Prej ketu,lind mundesia e nje falimentimi shperthyes i nje vendi europian,qe mund te ngrije tregjet boterore njesoj si ne 2008".

Ne fund,ekonomisti qe ne fund te viteve 90' kritikonte ashper politikat e FMN per ndihmesen e shteteve aziatike,mendon se pyetja e duhur tashme eshte "SI DO DESHTOJE EURO?".

Deri kur qytetaret europiane do pranojne kete shirup te hidhur?
Nderkohe qe papunesia mes te rinjve kalon 40% ne Spanje.Dhe duke kujtuar fatin qe pesoi gold standard pas krizes se 1929,"shtetet e pare qe e braktisen dolen te fituar".

Wall Street Italia

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te paret qe do shkeputen nga Euro,do dalin te fituar

Mesazh  Gjinkalla prej 24.03.12 13:11

Ne kosove dua te kthehet marka gjermane pleaseeeeeeeeeeee
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te paret qe do shkeputen nga Euro,do dalin te fituar

Mesazh  Cimi Elezi prej 24.03.12 14:08

Jan shoqerite konspirative ato qe krijojne falimentimin e shteteve.Mjafton te lexoni librin ''Sekreti me i Madh'' dhe do te kuptoni kush fshihet mbas tyre.Rotshildet,Rokfeleret e kompani krijojne falimentin,aty ka fakte te provuara me dokumente,se si u japin para dhe me pas i futin ne kriz qe ti kene si kukulla ne duart e tyre.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te paret qe do shkeputen nga Euro,do dalin te fituar

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi