Nena dhe djali

Shko poshtė

Nena dhe djali

Mesazh  laureta prej 20.03.12 19:42

Njė djalė i vogėl iu ngjit nėnės sė tij nė kuzhinė njė natė derisa ajo po bėnte gati darkėn dhe ia dorėzoi njė copė letre ku ky kishte shkruar diēka nė tė. Nėna pasi i thau duart me pėrparėsen e saj filloi ta lexojė copėzėn e letrės ku shkruante:

Pėr kositjen e kullosės: 5 euro... Pėr pastrimin e dhomės sime kėtė javė: 1 euro... Pėr atė qė kam shkuar nė dyqan pėr ty: 0.50 euro... Pėr atė qė e kam ruajtur vėllanė e vogėl derisa ti ishe nė shitblerje: 0.25 euro... Pėr hedhjen e mbeturinave nė kontenjer: 1 euro... Pėr sjelljen e njė dėftese tė mirė: 5 euro... Pėr fshirjen dhe rregullimin e oborrit: 2 euro...

Gjithsej mė ke borxh: 14.75 euro

Hėmm! Nėna filloi ta shikonte tė birin derisa ai rrinte pranė saj dhe sikur ia lexonte kujtimet qė i silleshin asaj nėpėr kokė. Ajo e kapi lapsin, e ktheu sė prapthi letrėn qė e kishte shkruar i biri dhe shkroi:

Pėr nėntė muaj qė tė kam bartur nė bark derisa ti rriteshe: falas (gratis)... Pėr tė gjitha netėt qė kam ndenjur pa gjumė, jam kujdesur dhe jam lutur pėr ty: falas... Pėr tė gjitha kohėt e zahmetshme dhe pėr tė gjithė lotėt qė mė ke shkaktuar ti pėrgjatė viteve: falas... Pėr tė gjitha netėt e mbushura plot tmerr dhe shqetėsimet qė kam pasur: falas... Pėr lodrat, ushqimin, teshat madje edhe fshirjen e hundėve tua: falas, bir.

Kur t’i mbledhėsh krejt kėto, ēmimi i dashurisė sime pėr ty ėshtė: falas

Kur pėrfundoi sė lexuari atė qė kishte shkruar e ėma, sytė iu mbushėn me lot dhe duke e shikuar drejt nė sy tė ėmėn i tha: “Nėnė, vėrtet tė dua shumė”. E mori lapsin dhe me germa tė mėdha shkroi nė letėr: “E PAGUAR”.
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nena dhe djali

Mesazh  Mission prej 20.03.12 21:43

laureta shum prehekse kjo qe ke postuar.nena per femijen eshte vet jeta,muk ka gje me te shtrenjte ne bote per te se sa femija,ajo sakrifikon vete jeten e saj per te...
avatar
Mission

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

laureta

Mesazh  laureta prej 21.03.12 19:11

Po mission e vertet por cmimi i vetem ndaj nenes eshte respekti dashuria dhe e veqanta ndaj sajj ska cmim tjeter edhe pse kurr nuk paguhet e mira e nenes..;D flm nga ty
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nena dhe djali

Mesazh  Gjinkalla prej 22.03.12 13:24

Shume e vertete,une do te doja ti thoja babait tim qe e dua shum,por smundem se ai seshte me me mua,o zot ishalla egziston zoti dhe ai te jete ne parajse.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nena dhe djali

Mesazh  Mission prej 22.03.12 17:08

nuk ke pse shqetesohesh sic je ti jam edhe une,te gjith ata qe jan larguar nga kjo bote prihn ne paqe,ata luten per ne qe te jemi sa me mire por ne nuk mund ti shohim. procesi hynore kjo eshte me kuptomimplot nga shum njerez eshte vullneti i zotit.zoti merr fryme nepermjet shpirtrave te njerzve..le te mos harrojm se nje njeri vdes vetem hatere kur ne e kemi harruar.ne duhet te lutemi per ta deri sa nje dite te jemi edhe ne pran tyre..!!
avatar
Mission

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nena dhe djali

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi