Runat dhe parashikimi

Shko poshtė

Runat dhe parashikimi

Mesazh  Jon prej 28.06.08 13:28

RunatRunat jane perdorur si metoda te parashikimit qe nga antikiteti, mbi te gjitha ne boten gotike, nga tribute nordike (veriore), teutonike dhe kelte, per hyjnezimin dhe per rituale (kuruese).

Me vone me afirmimin dhe njohjen e kristianizmit, runat filluan te asimilohen me nje rit pagan dhe me kalimin e kohes filluan te shtypeshin dhe te zhdukeshin.

Fjala gotike "Runa" ka kuptimin "sekreti qe peshperitet" (nga gjermanishtja raunen: peshperitje) dhe nga aty misteri, magjia, gjera sekrete.

Ne fakt, perdorimi i tyre ka qene mesuar dhe trasmetuar gjithmone me goje (ne menyre orale).

Karakteret shpesh vizatoheshin mbi gure, talizmane, arme ose letra.
Cdo perdorim I Runave si menyre parashikimi po behet gjithmone e me popullore.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi