Bioritmi

Shko poshtė

Bioritmi

Mesazh  Jon prej 28.06.08 12:58

Bioritmi

Bioritmi eshte nje metode per parashikimin e gjendjes fizike, emocionale dhe intelektuale te cdo njeriu. Kalkulimi behet duke llogaritur numrin e diteve nga data e lindjes ne daten e sotme.

Ne momentin e lindjes te tre gjendjet llogariten me vleren zero, pra ne mes te grafikut. Ciklet ndryshojne nga njeri-tjetri.

Cikli fizik zgjat 23 dite, emocionali 28 dite, ndersa intelektuali 33 dite.

Kjo teori eshte zhvilluar nga fizikanti gjerman Wilhelm Fliess, psikologu austriak Hermann Swoboda dhe profesori austriak Alfred Teltseher.

Vlerat e bioritmit mund te konsiderohen si :
1. E ulet (kur grafiku ndodhet ne pjesen e poshtme),
2 Kritike (Kur grafiku ndodhet ne mes),
3. E larte (Kur grafiku ndodhet ne pjesen e siperme.

Shume njerez besojne se ne momentet kritike per te tre vlerat (kur te tre grafiket i afrohen vijes se mesit) eshte me mire te mos dalesh fare nga shtepia.

Shume te tjere besojne se kur te tre grafiket ndodhen lart, eshte koha per te provuar fatin ne kazino. Gjerat nuk shkojne ters kur te tre grafiket jane poshte. Thjesht gjithcka ecen me ngadale.

Ne ditet e sotme ekzistojne shume lloje bioritmesh, por i pranuar gjeresisht (dhe shkencerisht) eshte vetem bioritmi standart (Fizik, Emocional, Intelektual)
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi