Ē’ėshtė Reiki?

Shko poshtė

Ē’ėshtė Reiki?

Mesazh  Neo prej 23.02.10 11:53

Ē’ėshtė Reiki?

Para sė gjithash – Ē’ėshtė Reiki?

Fjala “Reiki” vjen nga dy fjalė japoneze:

Rei - do tė thotė “i gjithanshėm”.

Ki – do tė thotė “energji jetėsore” ose “fuqi jetėsore”.

Reiki – do tė thotė “Energjia e gjithanshme e fuqisė jetėsore”.

Me fjalė tė tjera, ne flasim kėtu pėr energji shpirtėrore.

Disa konsiderojnė Reiki si njė udhė pėr rritje personale ose spirituale.

Reiki – shqiptohet si “rej-ki”.

Ėshtė njė formė e lashtė shėrimi me vėnien e duarve. Mendohet se ėshtė mijera vite e lashtė.

U rizbulua nga Dr. Mikao Usui. Prandaj kėsaj forme iu dha emri “Usui Reiki”.

Mund tė mėsohet nga ēdokush, pavarėsisht nga feja ose mosha.

Reiki ndihmon tė rikrijohet barazpesha brenda trupit. Vepron mbi mendjen, trupin dhe shpirtin.

Mėsohet dhe zbatohet shumė lehtė.

Ēmimi i Reiki-s para shumė kohe ishte 150 dollarė pėr nivelin I, 600 dollarė pėr nivelin II dhe 10.000 dollarė pėr mjeshtrat e nivelit III. Ky i fundit u dha vetėm rrallė.

Mėsues tradicionalė tė Reiki-s kėrkojnė ēmime tė larta – ndėrsa mėsues jotradicionalė kanė braktisur kėtė tendencė, pėr tė arritur klasėn mesatare punėtore [nganjėherė edhe mėsohet falas].

Reiki tradicional filloi nė vitet 1800, por Reiki ėshtė mė i lashtė se kjo. Me kalimin e viteve, zbulohen gjithmonė e mė shumė informata, qė u shtohen niveleve.

Reiki ndryshon dhe zhvillohet vazhdimisht, qė prej kohės kur Mikao Usui e gjeti kėtė sistem.

Nuk dihet mė se si Jezusi ose Buda mėsoi shėrimin me duart.

Akti i vėnies sė duarve mbi trupin e njerėzve ose kafshėve pėr t’i qetėsuar dhe pėr t’i lehtėsuar nga dhembja e tyre ėshtė njė proces i vjetėr dhe instinktiv.

Sipas traditave spirituale tė Lindjes dhe Budizimit, ka dy lloje tė energjisė sė fuqisė jetėsore - tė brendshme dhe tė jashtme.

Energjia e brendshme e fuqisė jetėsore ėshtė njė energji delikate qė ekziston brenda trupit dhe mendjes sė tė gjitha krijesave tė gjalla.

Energjia e jashtme e fuqisė jetėsore gjendet brenda bimėve, luleve, pemėve, shkėmbinjve, mineraleve dhe kristaleve, dhe kjo energji pėrdoret shpesh pėr qėllime shėrimi, si nė ilaēet “Bach” nga lulet, shėrim me kristale, esenca lulesh, homeopati dhe nė mjekėsinė popullorė bimore. Edhe shėtitjet nė natyrė ose qėndrimi nė kopshte publike kanė ndikim shėrues pėr shkak tė kėsaj energjie.

Kur energjia e brendshme e fuqisė jetėsore haset me bllokime, ngadalėsime ose ēekuilibra nė trup, ajo nė mėnyrė tė natyrshme dhe pa mundim i tret ose i transformon, dhe e ngrit cilėsinė e energjisė sr trupit nė nivelin mė tė shėndoshė qė lejohet nga trupi ynė, mendja jonė dhe mjedisi ynė.

Reiki pėrshkruhet shpesh si vibracion ose energji drite.

Valėt e trurit dhe tė mendimeve mund tė harmonizohen me valėt e dritės, kėshtu qė njeriu mund tė pėrdorė mendime dhe synime pėr tė mbėshtetur dhe pėrforcuar trajtimet me Reiki.

Ki – energjia e fuqisė jetėsore – njihet edhe si “prana” nė Indi dhe “chi” nė Kinė. Nė Kinė pėrdoret nė Tai Chi ose Chi Gong. Tė dy janė sisteme me ushtrime pėr tė zhvilluar, mbajtur, pėrforcuar dhe pėrdorur energjinė e fuqisė jetėsore brenda njė personi.

Reiki kombinon vibracionet e valėve tė dritės (energjia shpirtėrore e gjithėsisė) dhe energjinė e fuqisė jetėsore pėr tė mundėsuar qė trupi tė shtendoset dhe tė shėrohet, dhe mendja tė bėhet e qetė.

Kėtė energji tė fuqisė jetėsore e kemi nė dispozicion nėpėrmjet erės, dritės sė diellit, dheut, ushqimit, ujit, pemėve, qiellit tė hapur (eter).

Energjia universale e fuqisė jetėsore hyn brenda nesh nėpėr ēakrėn e majės sė kokės [ēakrat janė qendrat e trupit pėr energjitė shpirtėrore].

Ndonėse energjia Reiki ėshtė e disponueshme prej natyre pėr tė gjitha gjallesat qė nga lindja, pėr shkak tė defekteve tė ndryshme nė jetesė, streseve mendore dhe qėndrimeve negative, rrjedha e saj spontane bllokohet.

Iniciacioni ose harmonizimi nė Reiki nga njė mjeshtėr pėr iniciacion nė Reiki do tė thotė qė rihapen kanalet e bllokuara energjetike, dhe energjia Reiki rifillon tė rrjedhė lirshėm.

Ky proces i iniciacionit e dallon Reiki-n nga format e tjera tė shėrimit energjetik.

Meditimi ėshtė njė mėnyrė tjetėr pėr t’u zhytur nė kėtė energji tė fuqisė jetėsore. Mirėpo, meditimi tėrheq energjinė e fuqisė jetėsore tė quajtur “kundalini”.

Dashuri dhe Dritė tė gjithėve!

Nga Angel
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi