Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Shko poshtė

Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  bardhi_tr prej 16.03.12 7:52

Njė zemer nėn njė gur: Dashuria: (Viktor Hygo)


Reduktimi i gjithėsisė nė njė qėnie tė vetme, ja kjo ėshtė dashuria.

Sa i trishtuar ėshtė shpirti kur ėshtė i trishtuar nga dashuria!

Ēfarė zbrazėtie e madhe ėshtė mungesa e krijesės qė vetėm pėr vetėm mbush gjith botėn! Oh! Sa e vėrtetė ėshtė krijesa e dashuruar bėhet perėndi! Do tė thoshim se Zoti ėshtė xheloz, nė qoftėse ati i gjithėsisė nuk do ta kishte bėrė me siguri krijimin pėr shpirtin dhe shpirtin pėr dashurinė.

Mjafton njė buzėqeshje e ajgėtuar atje tutje nėn njė kapelė krepi tė bardhė me fjongo ngjyrė jargavani, qė shpirti tė hyjė nė pallatin e ėndrave.

Gjėrat janė tė zeza, krijesat janė tė pa tejdukshkme. Tė dashurosh njė qėnie, do tė thotė ta bėsh tė tejdukshme. Dashnorėt qė janė larg nga njėri tjetri, e gėnjejnė mungesėn me mijėra ėndrra, tė cilat, megjithatė, kanė realitetin e tyre. Dikush i ndalon ata tė shihen, t’i shkruajnė njėri tjetrit; ata gjejnė njė mori mjetėsh misterioze pėr tė marrė dhe pėr tė dhėnė midis tyre. Ata i dėrgojnė njėri-tjetrit kėngėn e zogjve, kundėrmimin e luleve, qeshjen e fėmijėve, dritėn e diellit, psherėtimat e erės, rrezet e yjeve, tė tėrė gjithėsinė. Dhe pse jo? Cdo gjė qė ėshtė krijuar pėr ti shėrbyer dashurisė. Dashuria ėshtė aq e fuqishme, sa pėr ta mbushur tėrė natyrėn me dėrgesat e saj.

O pranverė, ti je jė letėr qė un i shkruaj asaj. E ardhmja u pėrket mė shumė zemrave, sesa mendjeve. Dashuria, ja kjo ėshtė e vetmja gjė qė mund tė pushtojė dhe tė mbushė amėshimin. Sė pafundmes i duhet e pashtershmja. Dashuria ėshtė pjesė e vetė shpirtit. Ajo ėshtė e njė natyre me tė. Ashtu si shpirti, dashuria ėshtė njė shkėndijė hyjnore, ėshtė e pathyeshme, e pandashme, e pavdekshme. Dashuria ėshtė njė pikė zjarri nė veten tonė, e pavdekshme dhe e pafundme, qė asgjė s’mund ta kufizojė dhe asgjė s’mund ta shuajė. E ndien veten sesi digjet gjer nė palsė dhe se si rrezaton deri nė fundin e qiellit.

O dashuri! Adhurime! Dalldisje e dy mėndjeve qė kuptohen e dy zemrave qė kėmbehen me njėra tjetrėn, tė dy vėshtrimeve qė depėrtojnė tek njėri-tjetrri! O lumturira, ju do tė mė vini, apo jo! Shėtitje kokė mė kokė ndėr vėnde tė vetmuara! Ditė tė bekuara e rrezatuese! Disa herė kam ėndėrruar sikur kohė me kohė disa orė shkėputeshim nga jeta e ėngjejve dhe vinim kėtu poshtė tė pėrshkonim fatin e njerėzve.

Zoti nuk mund t’i shtojė asgjė lumturisė sė atyre qė dashurohen, vecse t’u japė atyre vazhdim pambarim tė kėsaj lumturie. Pas njė jetė plot dashuri, njė amėshim dashurie ėshtė nė tė vėrtetė njė shtesė; por tė shtojė gjithashtu edhe lumturinė e paanė qė dashuria i jep shpirtit qysh nė kėtė botė, kėtė edhe vetė zoti nuk e bėn dot, dashuria ėshtė plotėsia e njeriut. Njeriu vėshtron njė yll pėr dy arsye, sepse ai ėshtė i shndritshėm dhe sepse ėshtė i padepėrtueshėm. Pranė tij ka, njė rrezatim mė tė ėmbėl dhe njė mistėr mė tė madh, gruan.

Tė gjithė, cilėtdo qofshin, kemi qėniet qė janė pėr ne si ajri qė thithim. Nė qoftė se kėto qėnie na mungojnė, na mungon ajri dhe mbytemi. Atherė njeriu vdes. Tė vdesėsh pėr mungesė dashurie, ėshtė gjė e llahtarshme. Asfiksi e shpirti!

Kur dashuria i ka shtrirė dhe pėrzier dy qėnie nė njė njėsi ėngjėllore dhe tė shėnjtėruar, pėr to ėshtė gjetur sekreti i jetės; ato s’janė tjetėr veēse dy skajet e njė fati tė vetėm; ato s’janė mė tjetėr veēse tė dyja flatra e njė shpirti tė vetėm. Dashuroni, fluturoni krahė hapėt! Ditėn kur njė grua kalon para jush dhe lėshon dritė duke ecur, ju mbaruat; keni rėnė nė dashuri, s’ju mbetet mė tjetėr pėr tė bėrė veēse njė gjė, tė mendoni pėr tė qė ngultas, sa edhe ajo tė detyrohet tė mendojė pėr ju. Dashuria e vėrtetė pikėllohet e ngazėllehet pėr njė dorezė tė humbur ose pėr njė shami tė gjetur, dhe ka nevojėn e pėrjetėsisė pėr vetmohimin e saj dhe shpresat e saj. Dashuria pėrbėhet njėkohėsisht nga ajo qė ėshtė pafundėsisht e madhe dhe pafundėsisht e vogėl. Nė qoftė se je gur, bėhu magnet; nė qoftė se je bimė, bėhu e ndjeshme; nq qoftė se je njeri bėhu dashuri.

Dashuria s’ngopet me asgjė.

O ju qė dashuroheni, tė gjitha kėto i keni te dashuria. Mėsoni ta gjeni aty. Dashuria ka aq sa ka edhe qielli, kundrimin, dhe mė tepėr se qiellin, zjarrin. Sa gjė e zymtė ėshtė tė mos gjesh adresėn e shpirtit tėnd! Dashuria ka ēilimillėqe, pasionet e tjera kanė vogėlsira. Turp pėr ato pasione qė e ulin njeriun! Lavdi atij pasioni qė e bėn njeriun fėmijė. Ē’gjė e ēuditshme, a e dini ju kėtė? Un jam nė terr. Njė krijese, kur shkoi, mori me vete edhe qiellin. Oh! Sikur tė jemi shtrirė pranė e pranė nė tė njėjtin varr, tė zėnė dore pėr dore, dhe njėkohėsisht, nė errėsirat, t’i pėrkėledhim butė-butė njėri-tjetrin njė gisht, kjo do ti mjaftonte amėshimit tim.

Ju qė vuani sepse dashuroni, dashuroni akoma mė shumė. Tė vdesėsh nga dashuria, ėshtė njėsoj sikur tė jetosh nga ajo. Dashuroni. Njė shpėrfytyrim i errėt plot yje pėrzihet me kėtė sfilitje. Nė agoni ka egstazė. O gaz i zogjve! Ata kanė kėngėn nė gojė, sepse kanė njė fole. Dashuria ėshtė njė frymarrje qiellore e ajrit tė parajsės. Kam takuar nė rrugė njė djalosh tė ri qė dashuronte. Kapela e tij ishte e vjetėr, kustumi i tij ishte i ronitur; bėrrylat, i kishin dalė; ujėt kalonte pėrmes kėpuceve tė tij dhe yjet pėrmes shpirtit tė tij.

Sa gjė e madhe tė jesh i dashuruar! Dhe sa mė e madhe akoma tė dashurosh! Zemra bėhet heroike kur mbruhet me pasion. Ajo pėrbėhet vetėm nga dėlirsia; ajo s’mėshtetet mbi asgjė tjetėr veēse mbi gjėra tė larta dhe tė mėdha. Njė mendim i pa denjė nuk mund tė lėshojė rrėnjė, ashtu siē nuk mund tė lėshojė rrėnjė njė hidhėr mbi njė akullnajė. Shpirti i lartė dhe i dėlirė, i paarritshem nga pasionet dhe emocionet vulgare, qė ēohet mbi retė dhe terret e kėsaj bote, mbi marrėzitė, gėnjeshtrat, mėritė, kotėsitė, mjerimet, banon nė kaltėrsinė e qiellit dhe nuk ndjen mė gjė tjetėr veēse tronditjet e thella dhe tė nėndheshme tė fatit, ashtu siē i ndjenjė majat e malit tėrmetet.

Nė qoftė se nuk do tė kishte njeri qė tė dashuronte, dielli do shuhej. (mare nga libri te mjeret)
avatar
bardhi_tr

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Berti69 prej 16.03.12 13:15

Shkrim i mrekullueshem, Per mua dashuria eshte ajo e mban universin gjalle..
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


436


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Gjinkalla prej 16.03.12 15:39

Dashuria eshte pjelle e djallit,armiku me i madh i imi ka qene "dashuria"
avatar
Gjinkalla

158


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ahahahahah

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 16.03.12 20:02

gjinkalla5 shkruajti:Dashuria eshte pjelle e djallit,armiku me i madh i imi ka qene "dashuria"
ayahahahhahahahahahha gahahahahahahh pra ti po thua se dashuria eshte pjelle e djallit po urrejtja sipas teje cfar eshte e nderuar mikja ime ???????
avatar
Ushtari i krishtit

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 16.03.12 20:16

gjinkalla5 shkruajti:Dashuria eshte pjelle e djallit,armiku me i madh i imi ka qene "dashuria"

Dashuria eshte elementi qe ben jeten njerezore, e kurresesi nuk mund te quhet pjelle e djallit. Dashuria i eshte falur njerezve nga Zoti per ta bere jeten njerezore te bukur e te ndjeshme.
avatar
Meridiani 0 (zero)

249


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

e nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 16.03.12 20:19

gjinkalla5 shkruajti:Dashuria eshte pjelle e djallit,armiku me i madh i imi ka qene "dashuria"
e nderuar kurani edhe bibla thone se zoti eshte dashuri edhe dashuria krijon edhe nuk shkaterron pra ti sikur po i kundervihesh edhe te plotfuqishmit duke e akuzuar ate nejse gjithsesi ti e din eshte mendimi i jot te na falesh per shqetesimin
avatar
Ushtari i krishtit

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Gjinkalla prej 17.03.12 16:06

Po sepse njerezit te zhgenjejne
avatar
Gjinkalla

158


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Ekonomisti prej 17.03.12 17:20

sepse ti nuk ke dashuruar ndonje her.kur te dashurosh do te shohesh se nuk mund te te zhgenjej njeri. Tani me siguri do e kesh te veshtir te kuptosh se kur dashurohesh e kur fiksohesh. Dhe un te thom se kur mos te zhgenjehesh je dashuruar vertet.
avatar
Ekonomisti

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Gjinkalla prej 18.03.12 22:27

Une gjithnje kam dashuruar,por une kam qene ajo qe gjithmone kam ngelur e zhgenjyer
avatar
Gjinkalla

158


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Ekonomisti prej 18.03.12 23:53

Ti nuk ke dashuruar asnje her dhe ti kete e tregon bukur vet . I dashuruari nuk mund te ngelet i zhgenjier,nuk ka asnje lloj lidhjeje njera me tjetren mundohu ta kuptosh fjalen zhgenjim sa me thell .ZHGENJIM - Esht humbia e shpreses e besimit qe kishe ndaj dikuit.

Pra zhgenjimi eshte pjes e atyre qe shpresojne besojne ,enderrojne nuk i perket fare dashuris,nje njeri qe dashuron ai nuk shpreson ai nuk enderon ai nuk mendon madje edhe nese e tradheteon me gjith zemer ai perseri te dashuron ai esht i lumtur me lumturin jote , ata rrin te dy bashke por levizin nje, shkrihen te dy ne nje,cdo deshir e njerit njejt esht dhe e tjetrit atje nuk ka kundershtim ,dy te dashuruar nuk e kundershtojne asnje here njeri tjetrin ata thjesht e pranojne njeri tjetrin ashtu si jane.

Ti thua se je zhgenjier pra ti ke deshiruar ta posedoje ti ke shpesuar ,ti ke thurrur endrra te ndryshme , ti aspak nuk je munduar te dashurosh ,ti nuk i ke lejuar dashuris te lind ,madje ajo nuk do as te mundohesh ajo lind vet ti te nevoitet vetem heqesh flliqsirat ,dashuria atje esht .

Ti thjesht mos u bej hipokrite dhe lypsiare dashurie sepse nese TE TJERET NUK KAN DASHURI ATA NUK MUND TE TE JAPIN DICKA QE NUK E KANE ..

Nese ti vazhdon ta kerkosh akoma ata do krijojne nje dashuri fallco ,ata do hipokrizojne per te te mbilkur gojen per te te mbushur mendjen sepse zemra do e shikoj, lere zemren te bej punen e vet. Nuk mund te dashurosh me mendje ,te duhet ti harrosh te gjitha fjalet per te hyre ne tempullin e zotit, dashuris..
avatar
Ekonomisti

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Gjinkalla prej 19.03.12 15:59

ekonomisti une e kam dashur nje derr per 3 vite radhazi por ne fund ai ma beri gropen,prandaj a nuk i thuhet ketij zhgenjim????
avatar
Gjinkalla

158


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Ekonomisti prej 19.03.12 17:03

ti mund ta jesh pelqier , ti mund te kesh pat simpati per te, ti mund ta kesh deshiruar te dashuroheshi, por kjo nuk ka ndodhur. sepse ti mund te jesh afruar per te dashuruar por ty ke qen vetem nje gjysem, gjysma tjeter ka qene dashuri fallso dhe detyrimisht dashuria nuk mund te ndodhe, ajo ka ngjasa me te medha te ndodhe nese te dy jane fallco .ajo esht pothuaj se si shumzimi i numra nese shumzon nje numer pozitiv me nje mumer negative = negativ , ti thua se ke dashur nje derr,promblemi nuk esht i atij ,ai esht derr ne rregull dhe ate zoti e ka krijuar cdo ti te transformohet derri, promblemi esht i joti qe enderron dhe pretendon se ai do behet engjell.ai ai esht ,ti nderpriti enderat dhe shiko, pek kete nevoitet qe te jemi sa me mediativ,nqs je mediativ je ne te tashme dhe nuk ngelet moment per te thurur iluzione.
avatar
Ekonomisti

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  alberina prej 19.03.12 17:48

:*:*:
avatar
alberina

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Cimi Elezi prej 19.03.12 21:44

gjinkalla5 shkruajti:Une gjithnje kam dashuruar,por une kam qene ajo qe gjithmone kam ngelur e zhgenjyer
Me sa me kujtohet,flas per ato qe ke thene vet,ke dashuruar njeriun e gabuar.
avatar
Cimi Elezi

119


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Gjinkalla prej 19.03.12 23:26

Po pra kam dashuruar njeriun e gabuar dhe prej asaj dite e urrej dashurine,dhe ajo eshte nje mallkim.
avatar
Gjinkalla

158


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Cimi Elezi prej 20.03.12 3:31

...dashuria nuk eshte mallkim,por nje bekim per njeriun....
me ate njeri qe rre ne dashuri,as ne mendje sduhej ta kishe cuar
avatar
Cimi Elezi

119


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Mission prej 20.03.12 15:52

kjo dashuria jote gjinkall me shum me duket pak sa si fiksim se sa dashuri...une mendoj qe dashurin nuk mund ta kerkosh ashtu sic duam ne.ajo vjen vete dhe eshte shum e fuqishme..edhe nqs dy persona te dashuruar nuk mund te jesh bashke per rrethana te ndryshme ne jet.atje nuk egziston urrejtja apo xhelozia...per ta koha ka ndaluar dhe se nuk ka vend per asgje pervec se dashuris dhe lumturis qe kan per njeri-tjetrin...
avatar
Mission

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

laureta

Mesazh  laureta prej 20.03.12 21:06

Jam dakort me mission: Mendoj qe dy njerz kur vertet te dashurojn sinqerisht ,aq pastert aq fuqishem ska vend per urrejtje te gjith deshirojme qe te mos deshtoj nje lidhje dashurie te gjith nisemi me nje qellim te mir se paku per veten,mirpo gjerat ndodhin spontanisht ashtu siq vjen dashuria ashtu dhe iken ,sepse ndonjeher rrethanat jan me te forta se ajo qe ndjejme ,ose ajo qe do sakrifikohemi per jet mirpo asesi te urrehemi perkundrazi ta kujtosh si gjene me te bukur dhe si gjene me te cmendur,....Nese nuk takohemi nese pikellimi ka mall me harro bukur thuaj u pame ne nje perrall..:D
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Ekonomisti prej 20.03.12 22:05

dashuria as iken as vjen ajo esht atje , gjithm esht atje ,mjafton ne te heqim egon ,rregullat,mjfton fjalen duhet ta heqim nga fjalori i dashuris, dhe ta pranojme realitetin si esht jo si dUHET.dhe per kete as qe do mundohem tju bush mendjen. Nuk ju kerkoj te besoni ne teorit e mia apo ndonje tjetri, perkundrazi dyshoni sa me shume ,sepse duke dyshuar ju do e provoni duke provuar ju do e mesoni te verteten e bukur.por dashuroni ama jo te hipokrizoni.
avatar
Ekonomisti

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Gjinkalla prej 21.03.12 12:13

Une per vete nje here kam deshtu ne dashuri,me nuk do te dashuroj kurre.Ju beni cfare te doni.
avatar
Gjinkalla

158


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Cimi Elezi prej 21.03.12 14:16

....kurre mos thuaj kurre

askush se di se cfar surprize i sjell e ardhmja
avatar
Cimi Elezi

119


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  ILIRA prej 21.03.12 15:39

hahahahahahahahaha gjinkalle je e madhe, po me Erdoganin ;-)
avatar
ILIRA

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Ekonomisti prej 21.03.12 21:39

gjinkalla mos bej premtime .. Se dashuria asht verber..ajo nuk do mar leje nga logjika jote nje dite ,ajo dikur do ta tradhetoje ate mendjen e mencur joten ! Esht per te ardh keq qe njerZit kan dale nga qendrat perkatse, tani ata fillojne te dashurojne me logjik me mendje dicka qe nuk i takon mendjes pse ta helmoj ate. Lejoje zemren te bej punen e saj . Lejoje dashurin e vertet , mjaft jemi shtirur ,mjafte e kemi kerkuar dashurin me cilesit e egoizmit te tepruar , sot bota ,familia shoqeria kan nevoj urgjente per dashuri, jepni dashuri jepni sa me shume me gjith zemer madje dhe armikut po po dhe armikut jezusi besoj dinte dicka dhe per kete. Jepni sepse nje gje esht e sigurt , sa me shum te jepni aq me shum do keni ,e pra kjo esht dhurat e zotij , gjithcka po ta ndash pergjysmohet ndersa dashuria dyfishohet ,ndersa gjinkalla njerit i dha ,dhe i mbaroj dashuria. .. Ke te drejt sepse nuk te esht kthyer ajo pseudo dashuri e shumte..
avatar
Ekonomisti

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.03.12 9:29

gjinkalla5 shkruajti:ekonomisti une e kam dashur nje derr per 3 vite radhazi por ne fund ai ma beri gropen,prandaj a nuk i thuhet ketij zhgenjim????

A e di se cfar do te thote dashuri?

Se pari po ta kishe dashur ate njeri sdo i kishe thene kurre "derr".

Se dyti dashuri nuk do te thote te dashurosh personin e gabuar dhe nga bisedat qe kemi bere e di se cfar dua te te them.

Se treti dashuria eshte nje lufte, qe kerkon 3 gjera: deshire (per ia arritur qellimit), vullnet (per te mos u ndalur derisa te plotesosh deshiren tende) dhe pasterti (qe vullneti dhe deshira jote te mos marrin fund kurre ne nje vetedije te semure)

Njerezit mendojne gabim per dashurine, e marrin si nje gje te cilen shohin disa muaj me shume per nje gje te re, por dashuri do te thote te duash qe jeta jote te mos mbaroje kurre perkrah atij personi qe do edhe pasi te kesh kaluar 18000 dite 24 ore ne 24, pret serisht qe kjo mase te dyfishohet.

Dashuri do te thote te mos humesh shpresat duke u lodhur sepse nese ajo dashuri e saj apo atij te perket ty ajo do te vije vete duke te te trokitur pa e ditur ti.

Dashuri do te thote te mos e urresh kurre personin qe e dashurove dhe qe sta ktheu dot dashurine, sepse ne fund te fundit ajo pjes qe kerkove nuk te perkiste ty.

Dashuri do te thote qe naten pas dashurise se mohuar te saj apo tij, te mos thuresh plane hakmarrje por te lutesh qe te jete i/e lumtur gjithsesi.

Dashuri do te thote te shohesh nje dore te plakur te rrudhosur mbi tenden ku e vetmja ekzistence ne bote eshte ajo qe vervitet rreth jush.

Dashuri do te thote te vdesesh duke menduar ne fund "Faleminderit Zot qe me dhe nje njeri te duhur"
avatar
Meridiani 0 (zero)

249


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Gjinkalla prej 22.03.12 13:07

Po valla Meridian tash e tutje do ta dua vetem zotin,sepse nga jam zhgenjyer,kurse zoti me mbron cdo here dhe ai eshte me mua kur te gjithe me braktisin.
avatar
Gjinkalla

158


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 22.03.12 14:51

gjinkalla5 shkruajti:Po valla Meridian tash e tutje do ta dua vetem zotin,sepse nga jam zhgenjyer,kurse zoti me mbron cdo here dhe ai eshte me mua kur te gjithe me braktisin.

Kjo eshte shume e vertete, nuk ka gje me te bukur te duash Zotin por kjo eshte dashuri ndryshe, dashuria per Zotin nenkupton adhurim, dhe dashuria me nje njeri qe mund te krijosh nje familje te shendetshme eshte dispozite e Zotit qe ti thua se i nenshtrohesh!
avatar
Meridiani 0 (zero)

249


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Ekonomisti prej 22.03.12 16:36

Nqs. ti nuk jeni e hapur ti duash krijesat e zotit ashtu si jane , nqs ti nuk e dashuron gjithcka qe ai ka krijuar, dashurija jote daj atje do jete vetem fjale pa vertetsi.

Eshte njejt si te shkosh ne nje mega supermarket ne fuqi +infinit dhe ja vjen momenti ti te jepet mundesia te ndodhesh para ketij supermarketi te madhe hyne brenda , i vjen verdall per nje periudh disa vjecare duke mos te pelqyer asgje,duke mos dashur asgje qe perban ai supermarket , tani kthen koken nga dera duke shprehur se e dashuron ate supermarket . Me sa shoh dashuron emrin ,fjalet , gje qe gjithmon do te lene te zgjenjier, sepse fjalet rrall her mbushen me vertetsi ,ne te shumtat e rasteve mbesin fjale te bukura por me qellime te keqija .

Per ti vrare njerzit e keqinje ti te duhet te dashurosh , vetem keshtu mund te rritet dashuria sado pak ,nqs ti nuk dashurove ...ti do besh dicka shum te shemtuar.. Jo jo nuk do uresh ,te urresh akoma nuk esht shum keq.. Ka dicka akoma me te keqe , ti do besh sikur dashuron , do shtiresh do te qeshesh ,por jo nga brendesia jote i qeshuri jot do jet si lulia e bukur plastike,,ti do hipokrizosh ne te gjitha format e mundshme .

Gje qe pothuaj se te gjith njerzit jetojne ne kete lloj ferri, dhe po dole nga ky lloj ferri te konsiderojne te cmendur. Esht me mir te cmendurit te te konsiderojne te cmendur , sesa vertet te behesh i cmendur.
avatar
Ekonomisti

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Cimi Elezi prej 22.03.12 21:58

gjinkalla5 shkruajti:Po valla Meridian tash e tutje do ta dua vetem zotin,sepse nga jam zhgenjyer,kurse zoti me mbron cdo here dhe ai eshte me mua kur te gjithe me braktisin.
Seshte hera e pare qe ben nje premtim te tille....
avatar
Cimi Elezi

119


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė zemer nėn njė gur (Viktor Hygo)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi