Pershkrimi i Eksperiences Ne Prag Vdekje ''Magjike''

Shko poshtė

Pershkrimi i Eksperiences Ne Prag Vdekje ''Magjike''

Mesazh  Gabriel prej 15.03.12 14:50

Mellen-Thomas Benedict, nė fazė terminale tė njė kanceri, pėrjetoi nė vitin 1982 njė vdekje klinike . Ai vdiq pėrgjatė njė ore e gjysmė, kohė gjatė sė cilės pėrjetoi njė eksperience mistike tė pazakontė. Tregimi qė i bėn eksperiencės sė tij ėshtė i pasur nė mėsime, nė kuptimin e gjerė tė fjalės.

Dr. Kenneth Ringu, profesor i psikologjisė nė Universitetin e Connecticut-it, qė i ka kushtuar njė pjesė tė punės sė tij kėtyre eksperiencave nė portat e vdekjes, vlerson se "historia e tij ėshtė njė nga mė tė veēantat pėrmes tė gjitha atyre qė kam hasur gjatė kėrkimeve tė mia tė gjata mbi eksperiencat e vdekjes klinike.

Nė vitin 1982 vdiqa nga njė kancer nė fazė terminale. Kanceri ishte i paoperueshėm dhe tė gjitha kimioterapitė e mundshme do tė mė kishin lėnė nė gjendje vegjetative. Mjekėt mė jepnin afėr 6-8 muaj pėr tė jetuar.

Gjatė viteve 70 mė kishin rėnė nė dorė gjithėfarė informacionesh tmerruese dhe kisha filluar tė bėhesha tej mase i ndjeshėm ndaj problemeve bėrthamore, ekologjike e tė tjera si kėto. Dhe, duke mos patur asnjė bazė fetare, kisha filluar tė besoja se natyra duhet tė kishte bėrė njė gabim pakthyeshėm dhe qė ne duhet tė ishim njė organizėm kancerigjen pėr planetin. Nuk shihja mė asnjė zgjidhje pėr tė gjitha kėto probleme qė i kishim krijuar vetė ne.

Njerėzit mė dukeshin tė gjithė si kancer dhe po kėtė i ndolla vetes. Cfarė do tė mė vdiste.

Bėni kujdes ndaj mėnyrės se si e shikoni botėn. Ajo mund tė kthehet kundėr jush, sidomos nėse ėshtė pikėpamje negative. E imja ishte vėrtetė e tillė dhe si e tillė, mė shpinte drejt e nė varr.

Po provoja gjithė farė metodash alternative shėrimi, por asnjėra s'po mė ndihmonte.

Vendosa kėsisoj tė kėrkoja se ē'kishte nė tė vėrtetė mes meje dhe Zotit. Sepse, deri atėhere nuk e kisha gjykuar tė udhės tė kisha tė bėja me Tė. Nė atė kohė, isha shumė larg fesė.

E fillova rrugėtimin me studimin e feve. Vendosa tė lexoja tė gjithė literaturėn rreth kėtyre subjekteve, sepse nuk kisha dėshirė tė pėrballesha me tė papritura kur tė mbėrrija nė botėn tjetėr.

Kėshtu pra, lexova gjith ē'kishte tė bėnte me fetė e filozofitė e ndryshme. Qe shumė interesante dhe e gjithė kjo mė dha shpresėn se diku, diēka kishte nė anėn tjetėr.

Afėr fundit kisha njė infermiere roje. Mė kujtohet qė u zgjova njė ditė nė shtėpi rreth orės 4:30 dhe e dita qė aty pėrfundonte pėr mua. Mė kishte ardhur dita e vdekjes. U telefonova disa miqve dhe u thashė lamtumirė. Zgjova infermieren nga gjumi. Bashkė kishim rėnė dakord qė tė mė linte vetėm tė paktėn 6 orė pasi tė vdisja, sepse kisha lexuar qė gjithfarė gjėrash mund tė ndodhnin pas vdekjes. Dhe mė zuri gjumi.

Ajo qė mė kujtohet pas kėsaj ėshtė tipike e fillimit tė njė eksperience afėr vdekjes (ang. NDE). Papritur, po qėndroja totalisht i vetėdijshėm dhe nė kėmbė, por trupi im qe i shtrirė. Kishte njė lloj qartėsie rreth e rrotull meje. Duke qenė jashtė trupit mė dukej vetja edhe mė i gjallė se gjatė jetės sė zakonshme. Ishte aq e gjallė sa mund tė shihja ēdo dhomė tė shtėpisė nė tė njejtėn kohė, mund tė shihja ēatinė, mund tė shihja rreth e rrotull shtėpisė, mund tė shihja poshtė shtėpisė.

Kishte njė Dritė verbuese. U ktheva drejt Dritės. Drita qe shumė e ngjashme me atė qė pėrshkruanin shumė njerėz nga eksperiencat e tyre NDE. Ishte aq e mrekullueshme. Ishte e prekshme, mund ta ndieje. Eshtė aq tėrheqėse sa ke dėshirė tė shkosh drejt saj po aq sa do tė kishe dėshirė tė shkoje drej krahėrorit tė babait ose nėnės tėnde ideale.

Ndėrkaq qė zhvendosesha drejt Dritės, kuptova me intuitė se po ta prekja, do tė vdisja. Atėhere, gjithė duke vajtur drejt Saj, thashė "Tė lutem, prit njė minutė, ndalemi pak kėtu tani. Dua tė mendohem, do tė doja tė flisja me ty pėrpara se tė nisem." Pėr ēudinė time mė tė madhe, nė atė moment, ēdo gjė ndaloi. Sepse pas vdekjes kemi kontrollin e jetės sonė, nuk jemi nė rėnie tė lirė.

Kėrkesa ime u dėgjua dhe pata biseda tė numėrta me Dritėn. Drita nuk reshtte sė shfaquri nė formėn e fytyrave tė ndryshme, si Jezusi, Buda, Krishna, nė formė mandalash, figurash e shenjash arketipale. E pyesja Dritėn "Cfarė po ndodh kėtu? Tė lutem, a mund tė mė sqarosh? Kam njėmend dėshirė tė di tė vėrtetėn rreth situatės." Dhe Drita mė pėrgjigjej. Nuk mund ta pėrsėris fjalė pėr fjalė ēfarė mė thoshtė, se ishte si njė lloj komunikimi telepatik.

Ajo qė kuptova ishte se gjatė NDE-sė marrim pėrgjigje tė pėrshtatura ndaj besimeve qė kemi pėrpara takimit me Dritėn. Nė qoftė se jeni Budist, Katolik apo Fondamentalist, ju merrni pėrgjigje nė trajtėn e imazheve qė keni pėrftuar nga besimi juaj. Ju jepet mundėsia ta ekzaminoni mė nga afėr, po pjesa mė e madhe e njerėzve nuk e shfrytzojnė kėtė mundėsi. Ndėrkohė qė Drita po mė zbulohej gjithnjė e mė tepėr, po kuptoja se ajo qė po shihja nė tė vėrtetė ishte matrica e Vetes sonė tė lartė.

Ne kemi tė gjithė njė Vete mė tė lartė, dmth njė pjesė tė qenies sonė qė ėshtė si njė shpirt superior. Mua m'u shfaq nė formėn e saj energjetike mė tė pastėr. Mund tė pėrshkruhet nė tė vėrtetė jo si njė tunel, por mė tepėr si njė lidhje e drejtpėrdrejtė me Burimin. Burimin, me tė cilin secili prej nesh ėshtė i lidhur. Kėshtu Drita po mė tregonte matricėn e Vetes sime tė lartė.

Meqense nuk isha i pėrfshirė nė asnjė fe nė veēanti, vazhdova tė ushqehesha prej saj edhe pas NDE-sė. Duke i kėrkuar Dritės tė vazhdonte tė mė sqaronte, kuptova se ēfarė ishte matrica e Vetes sonė tė lartė: ne kemi njė rrjet rreth e rrotull planetit, nė tė cilin tė gjitha Vetet tona tė larta janė tė lidhura. Eshtė si njė vllazėri e madhe, njė rreth energjie subtile shumė afėr nesh, niveli shpirtėror mund ta quajmė.

Pastaj, pas disa minutash kėrkova tė dija vėrtetė ēfarė ishte Universi dhe thashė: "Jam gati, merrmė!"

Atėherė Drita u transformua nė gjėnė mė tė bukur qė kisha parė ndonjėherė: njė mandala shpirtrash njerzorė mbi Tokėn tonė. Kisha akoma njė pikėpamje negative pėr sa i pėrket gjithė asaj ēfarė po ndodhte nė Tokė. Atėherė, siē po kėrkoja tė sqarohesha mė tej, pashė nė kėtė mandala tė mahnitshme se sa tė bukur ishim nė thelb, nė bėrthamė. Ne qenkemi krijimi mė i mrekullueshėm! Shpirti njerzor, matrica njerzore qė formojmė sė bashku qenka absolutisht fantastike, elegante, ekzotike, njė shumicė mrekullish. Nuk mund as vetė ta shpreh se si mendimi im pėr njerėzimin mundi tė ndryshonte nė ēast, nė atė moment. Dhe thirra: "O Zot, nuk e dija sa tė bukur qė ishim!" Nė tė gjitha nivelet, nga mė i larti tek mė i ulti, nė ēfarėdo forme qofshi, ju jeni krijimi mė i mrekullueshėm i Dritės, dhe pėrsėri e pėrsėri e pyesja: "A do tė thotė kjo qė lloji Njerzor do tė shpėtohet?" Atėhere, nė njė shpėrthim daullesh dhe me njė dush yjesh marramendėse, Drita e Madhe m'u pėrgjigj: "Mbaje mend dhe mos e harro kurrė:ju shpėtoheni, ju shlyheni dhe ju shėroheni vetė. Ju mundeni gjithnjė. Ju jeni krijuar me kėtė mundėsi qė pėrpara fillimit tė kėsaj bote."

Nė atė ēast, botėkuptimi im u zgjerua edhe mė shumė. Kuptova se NE TĖ SHPĖTUAR ISHIM QĖKUR. Ne ishim tė destinuar tė shpėtonim vetė-veten sikurse gjithė pjesa tjetėr e krijimit hyjnor. Prandaj na jepet gjithmonė njė shanc i dytė.

E falenderova Dritėn e Zotit me gjithė zemėr. Nuk mund tė shprehja gjė tjetėr veē njė vlersimi total: "Oh, Zot i dashur, Univers i dashur, Vete e Madhe e dashur, E DUA Jetėn Time!".

Drita sikur mė thithte gjithmonė e mė tepėr. Ishte sikur po shkrihesha krejtėsisht nė Tė. Ende sot nuk mund t'i gjej fjalėt pėr ta pėrshkruar atė Dashuri-Dritė.

Po hyja nė njė mbretėri tjetėr, mė tė thellė akoma dhe vetėdija ime u zgjerua gjithmonė e mė shumė.

Njė lumė i pamatė Drite, i gjerė e i zhytur nė Zemrėn e Jetės. Pyeta se ēfarė ishte. Drita m'u pėrgjigj: "Ėshtė Lumi i Jetės, pi deri sa tė mos kesh mė etje nga ky lėng." Dhe kėshtu bėra. Piva njė herė tė mirė dhe pėrsėri e pėrsėri... Tė pish Jetėn vetė! Ekstazė!

Atėhere Drita mė tha: "A ke ndonjė dėshirė?". Drita njihte ēdo gjė mbi mua. Njihte tė shkuarėn, tė tashmen e tė ardhmen time. "Po", pėrshpėrita.

I kėrkova tė shihja pjesėn tjetėr tė Universit, pėrtej sistemit tonė diellor, pėrtej gjithė iluzioneve njerėzore. Drita mė tha atehere qė mund tė shkoja me Lumin. Kėshtu bėra dhe u transportova, i MBYTUR nė Dritė deri nė Fund tė Tunelit. Ndieja dhe dėgjoja nė tė njejtėn kohė zhurmime gurgullimesh tė ėmbla. Cfarė udhėtimi i ēmendur!

Papritur, gjithmonė mbi kėtė Lumin e Jetės, mu duk sikur u propulsova si rraketė jashtė planetit. E pashė Tokėn duke pluskuar sė largu. Sistemi diellor, me gjithė madhėshtinė e tij, u largua e u zhduk. Mė shpejt se shpjetėsia e dritės, rryma mė ēonte nėpėr galaksi dhe thithja mė shumė dituri se anjėherė. Kuptova se kjo galaksi si dhe tė gjitha tė tjerat gėlonin nga forma tė ndryshme
JETE. Zbula botė e botė tė tėra. Lajmi i mirė ėshtė qė nuk jemi vetėm nė Univers!

Ndėrkohė qė kalėroja mbi kėtė lumė vetėdije qė pėrshkonte galaksinė, lumi u ēa nė valė energjish tmerruese. Rrezet e mahnitshme tė galaksisė me gjithė urtėsinė e tyre antike po largoheshin. Nė fillim kujtova se po shkoja gjėkundi, qė po udhėtoja. Por nė fund kuptova se ndėrkohė qė lumi pėrzgjatej, vetėdija ime zgjerohej pėr tė kuptuar ēdo gjė mbi Universin. I gjithė krijimi po shpalosej pėrpara meje. Qe njė mrekulli e paimagjinueshme. Isha vėrtetė njė Fėmijė i mrekulluar: njė bebe nė botėn e ēudirave!

Pikėrisht nė atė moment, u ndjeva nė Paqe tė thellė, pėrtej heshtjes. Mundesha tė shihja dhe tė ndjeja GJITHNJĖNĖ, pėrtej Pafundėsisė.

Ndodhesha nė BOSHLLĖK. Ndodhesha nė pėrpara-krijimin, pėrpara Big-Bangut. Kisha kaluar Fillimin e Kohrave / Fjalėn e Parė/Vibrimin e Parė. Ndodhesha nė Syrin e Krijimit. Ishte njėsoj si tė prekja Fytyrėn e Zotit. Nuk ishte ndjenjė fetare. Thjeshtė, bėja NJĖ me Absoluten, Jetėn, Ndėrgjegjen.

Kur them qė mundja tė shihja e tė perceptoja GJITHNJĖNĖ, dua tė them qė mund tė eksperimentoja tė gjithė krijimin qė gjenerohej vetėvetiu. Ishte pa fillim e pa fund. Njė ide qė ta hap gjerėsisht mendjen, apo jo?

Shkenctarėt e shohin Big Bangun thjeshtė si ngjarja qė krijoi Universin. Gjatė jetės sime pas NDE-sė kuptova se Big Bangu nuk ishte veē njėri prej Big Bangjeve tė shumta qė krijojnė Universe tė tjera nė tė njejtėn kohė. Tė vetmet imazhe qė i afrohen paksa janė ato tė krijuara prej super-kompiuterave duke pėrdur ekuacione gjeometrike fraktale.

Tė moēmit e dinin kėtė. Ata thoshin qė Zoti krijonte periodikisht Universe tė reja duke nxjerrė frymė dhe tė tjera duke marrė frymė. Kėto cikle manifestimi u quajtėn Juga. Shkenca moderne e quajti Big Bang.

Ndodhesha pra nė vetėdije tė pastėr, nė Absoluten. Mund tė shihja dhe tė perceptoja tė gjitha Big Bangjet apo Jugat duke u krijuar e rikrijuar vetiu. Nė ēast dhe njėkohėsisht hyja nė to. Shikoja se secila nga parcelat mė tė vogla tė krijimit kishte vetinė pėr tė krijuar. Ėshtė shumė e vėshtirė pėr t'u shpjeguar. Jam akoma pa fjalė rreth kėsaj ēėshtje.

M'u deshėn vite pėr t'a asimiluar kėtė pėrvojė tė Boshkllėkut. Mund t'jua them tani: Boshllėku ėshtė mė pak se Hiēi, e megjithatė mė shumė se Gjithėshkaja. Boshllėku ėshtė Zeroja Absolute, ėshtė kaosi nga i cili tė gjitha mundėsitė shfaqen. Ėshtė vetėdija Absolute, qė ėshtė shumė mė tepėr se Inteligjenca e Pakufizuar.

Boshllėku ėshtė agjėja ndėrmjet tė gjitha manifestimeve fizike: HAPSIRA midis atomeve dhe pėrbėrėsve tė tyre. Shkenca moderne ka filluar ta studiojė kėtė hapsirė midis pjesėzave. E quajnė Pika Zero. Instrumentet e tyre tė matjes janė tė tejkaluara. Nuk kanė asnjė mjet pėr ta matur pafundsinė me saktėsi. Ka mė shumė hapsirė zero nė trupin tuaj dhe nė Univers se ē'ka gjź tjetėr!

Ajo qė mistikėt quajnė Boshllėk, nuk ėshtė bosh.Ėshtė plot e pėrplot me energji, njė lloj energjie e ndryshme qė ka krijuar ēdo gjė qė jemi. Cdo gjė qė prej Big Bangut ėshtė vibrim, qė prej Fjalės sė parė, qė ėshtė vibrimi i parė. Termi biblik "Unė jam" mbart vėrtet njė pikėpyetje "Unė jam - Kush jam?" Kėshtu, krijimi ėshtė Zoti qė zbulon vetėveten nė tė gjitha mėnyrat e mundshme e tė
imagjinueshme, nė njė eksplorim tė vazhdueshėm dhe tė pamatė pėrmes secilit prej nesh. Po filloja tė kuptoja, gjatė NDE-sė, qė ēdo gjė qė ėshtė, ėshtė nė fakt Vetja, Vetja juaj, Vetja ime. Cdo gjė ėshtė Vetja e Madhe. Ja se pse Zoti e di edhe kur bie njė gjethe. Ėshtė e mundur sepse, kudo qė tė jeni, ėshtė qendra e Universit. Kudo qė tė jetė ēdo atom, ėshtė qendra e Universit. Aty ėshtė Zoti, dhe Zoti ėshtė nė kėtė Boshllėk.

Pėrgjatė esksperiencės sime jashtė trupit, kur provoja Boshllėkun, Jugat dhe tė gjitha krijimet, isha komplet jashtė kohės dhe hapsirės siē e dimė ne.

Nė kėtė gjendje zgjerimi zbulova se krijimi ėshtė Vetėdija e Pastėr Absolute, ose Zoti, qė hyn nė eksperiencėn-Jetė qė njohim ne. Boshllėku vetė ėshtė i "pa-pėrvojė". Ėshtė para-Jeta, pėrpara vibrimit tė parė. Zoti ėshtė shumė mė shumė se Jeta dhe Vdekja. Domethėnė nuk ka vetėm Jetė dhe Vdekje pėr tė eksperimentuar nė Univers!

Kur u ndėrgjegjsova pėr kėtė, kisha mbaruar punė me boshllėkun. Dėshirova tė kthehesha nė kėtė krijim ose nė kėtė Juga. Atėhere papritur, u ktheva pėrmes dritės dytėsore ose Big Bangut, nėpėr njė zhurmė tė shurdhuar buēimesh. Kalėrova sėrish mbi lumin e vetėdijes pėrmes gjithė krijimit dhe ēfarė kalėrimi! Rrezet e galaksisė mė pėrshkuan edhe mė me mprehtėsi. Pėrshkova qendrėn, e galaksisė qė ėshtė njė vrimė e zezė. Vrimat e zeza janė pėrpunuesit ose ricikluesit e Universit.

A e dini se ēfarė ka nė anėn tjetėr tė njė Vrime tė Zezė? Ne, galaksia jonė, ricikluar nga njė univers tjetėr. Gjithė energjia, nė kėtė anė tė Big Bangut ėshtė dritė. Cdo nėn-atom, ēdo atom, ēdo yll, planet, vetė ndėrgjegjia ėshtė e pėrbėrė nga drita dhe ka njė frekuencė dhe/ose njė pjesėz. Drita ėshtė njė substancė e gjallė. Cdo gjė pėrbėhet nga drita, edhe gurėt. Cdo gjė ėshtė e
gjallė. Cdo gjė ėshtė bėrė nga drita e Zotit. Cdo gjė ėshtė inteligjente.

Ndėrkohė qė lundroja mbi lumin tej e mė tej, pashė tė vinte njė dritė tė fortė. E dita qė ishte Drita e Parė; Matrica e sistemit tonė diellor, Vetja jonė e Ndritshme e lartė. Nė atė moment, gjithė sistemi diellor u shfaq pėrmes dritės, shoqėruar nga kėto zhurmat e mbytura.

Mund tė shihja tė gjithė energjinė qė prodhonte sistemi ynė diellor, dhe ishte njė shfaqje e pabesueshme, mund tė dėgjoja Muzikėn e Sferave. Sistemi ynė diellor, siē bėjnė tė gjithė trupat qiellor, prodhon njė matricė unike drite, tingujsh e energjish vibratore. Qytetėrimet e pėrparuara tė ardhura nga sisteme tė tjera yjore munden, siē e dimė, tė lenė gjurmėn e njė matrice energjetike ose vibratore pėr tė shenjuar kalimin e tyre nė univers. Ėshtė si njė lojė fėmijėsh. Tė mrekullueshmit fėmijėt e Tokės (qeniet njerzore) prodhojnė nė kėtė moment njė mori tingujsh, si fėmijė qė lozin nė oborrin e kopshtit tė Universit.

Drita mė shpjegoi qė vdekja nuk ekzistonte. Ne jemi tė pavdekshėm. Ne kemi qenė qėkur tė pėrjetshėm. Ne jemi pjesė e natyrės, e kėtij sistemi tė gjallė qė vetė-riciklohet pafundėsisht.

Nuk mė thanė asnjėherė qė duhej tė kthehesha. Por tani e di qė e doja vetė. Ishte krejt e natyrshme pas asaj qė kisha parė gjatė kėsaj eksperience.

Nė kohė njerzorė, nuk e kisha aspak idenė se sa kohė kisha kaluar me Dritėn. Por kisha marrė pėrgjigje pėr tė gjitha pyetjet qė kisha dhe kthimi qe i afėrt. Kur them qė tė gjitha pyetjet mė kishin gjetur pėrgjigje nė anėn tjetėr, dua tė them vetėm kėtė. Tė gjitha pyetjet mė kishin marrė pėrgjigje. Cdo qenie njerėzore ka njė jetė tė ndryshme dhe njė dorė pyetjesh pėr tė eksploruar. Disa nga pyetjet tona janė universale, por secili prej nesh eksploron nė mėnyrė unike atė qė ne quajmė Jetė. Sepse ēdo formė jete qė nga malet e deri tek gjethja mė e vogėl e ēdo peme ėshtė e veēantė.

Dhe kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ne nė kėtė Univers. Sepse Gjithshka merr pjesė nė Tablonė e Madhe, nė plotėsinė e Jetės. Secili prej nesh ėshtė Zot, nė kuptimin e parė tė fjalės, Zot qė eksploron vetė-veten nė njė Valle Jete pa fund. Veēantia juaj kontribuon nė zhvillimin e Sė Gjallės.

Po rikthehesha nė jetė. Nuk ma kishin thėnė asnjėherė dhe nuk ma kishte marrė mendja pėr asnjė ēast qė do kthehesha nė tė njejtin trup. C'rėndėsi? Kisha njė besim tė plotė tek Drita dhe tek proēesi i Sė Gjallės. Ndėrkohė qė Lumi derdhej drej dritės sė madhe, kėrkova vetėm qė tė mos harroja kurrė tė gjitha kėto qė kisha zbuluar dhe ndjesitė qė kisha provuar nga ana tjetėr.

Pati njė "PO". Ndjeva si njė puthje mbi shpirtin tim.

Po mė shpinin drejt rrugės sė kthimit pėrmes Dritės nė mbretėrinė vibratore. Po merrja gjithmonė e mė shumė informacione. Po kthehsha nė shtėpi dhe po mė jepnin mėsime nga eksperienca ime NDE, rreth mekanizmit tė rimishėrimit. Merrja pėrgjigje pėr tė gjitha pyetjet e mia tė vogla: Si funksionon? Si mund tė funksionojė? E dija qė do rimishėrohesha.

Toka ėshtė njė prodhues i madh energjie dhe vetėdija individuale lind e zhvillohet nė secilin prej nesh. Pėr herė tė parė po e mendoja veten si njė qenie njerėzore dhe po ndihesha i lumtur si i tillė. Pas gjithė asaj qė kisha parė, do isha i lumtur sikur tė isha edhe njė atom i vetėm nė kėtė univers. Thjeshtė njė atom. Eshtė njė bekim pertej projektimit mė tė ēmendur tė asaj ē'mund tė jetė njė bekim. Pėr secilin prej nesh, tė jesh pjesa njerzore e kėsaj eksperience ėshtė njėkohėsisht tmerruese dhe magjepsėse. Kushdo qofshim, kudo qofshim, tė ēmendur apo jo, secili prej nesh dhe ne tė gjithė, jemi njė bekim pėr planetin, pikėrisht nė vendin ku ndodhemi.

Po prisja tė rimishėrohesha nė njė bebe tė vogėl, kudo qė tė ishte. Por m'u dha njė mėsim mbi evolucionin e vetėdijes dhe identitetit individual. Cfarė surprize kur hapa sytė! Qe krejt e papritur tė gjeja prapė kėtė trup, tė ndodhesha pėrsėri nė dhomėn time. Nuk e di pse megjithse e kuptova.

Dikush po mė shikonte duke derdhur lotė. Ishte infermierja ime. Njė orė e gjysmė pas vdekjes sime, ajo kishte hequr dorė. Trupi im ishte i ftohtė e i ngurtė. Ajo kishte vajtur nė njė dhomė tjetėr. Kur u zgjova, pashė dritė pėrjashta dhe u pėrpoqa tė ngrihesha pėr tė vajtur drejt saj, por rashė nga shtrati. Ajo dėgjoi njė zhurmė tė fortė dhe vrapoi drejt dhomės ku mė gjeti pėrtokė.

Kur u bėra mė mirė, qesh shumė i befasuar dhe madje i terrorizuar nga gjithė ēfarė mė kishte ndodhur gjatė vdekjes klinike. Nė fillim nuk mė kujtohej aspak. Kujtesa mė erdhi mė vonė.

Kisha shpėtuar prej asaj bote dhe vazhdoja tė pyesja veten: "A jam gjallė?" Bota reale mė dukej mė shumė si njė ėndėrr. Pas tre ditėsh iu riktheva normales, perceptimi im po bėhej mė i qartė, megjithse shumė i ndryshėm nga ai qė kisha ndjerė gjithmonė nė jetėn time. Nuk shikoja mė asgjė tė keqe tek askush, sikundėr mė parė kur isha duke gjykuar gjithė kohėn. Mė pėrpara mendoja se tė gjithė ishin tė ēmendur. Nė fakt, mendoja se tė gjithė ishin tė ēmendur pėrveē meje. Tani, po shihja qartė.

Afėrsisht tre muaj mė vonė, njė mik mė tha qė duhej tė vizitohesha. Atėhere shkova dhe mė bėnė njė skaner. Ndihesha mirė e megjithatė kisha frikė se mos dėgjoja ndonjė lajm tė keq. Mė kujtohet doktori i klinikės qė shikonte skanerat e mė pėrpara dhe tė mė pasmet duke mė thėnė: "Mirė, s'ka asgjė tani.". Thashė: "Vėrtetė, duhet tė jetė njė mrekulli!" Ai mė tha: "Jo, edhe ndodh, quhet shėrim i vetvetishėm." Nuk i bėnte aspak pėrshtypje. Megjithatė, qe njė mrekulli dhe qesh i habitur, megjithse askush tjetėr pėrveē meje nuk qe.


Edituar pėr herė tė fundit nga BOHAN nė 15.03.12 23:24, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pershkrimi i Eksperiences Ne Prag Vdekje ''Magjike''

Mesazh  GanGstaGirl prej 15.03.12 17:08

mund ta permbledhesh me disa fjali se me duket se je zgjatur shume
-___-
avatar
GanGstaGirl

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pershkrimi i Eksperiences Ne Prag Vdekje ''Magjike''

Mesazh  Gabriel prej 15.03.12 23:06

Eshte rrefim nga nje person qe ka kaluar eksperience ne prag vdekje, nuk eshte informacion.
Nqs e lexon te gjithin do kuptosh shum gjera.
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pershkrimi i Eksperiences Ne Prag Vdekje ''Magjike''

Mesazh  Elsavrana prej 27.05.12 1:48

M;u mbush shpirti me drite duke e lexuar kete material...[
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pershkrimi i Eksperiences Ne Prag Vdekje ''Magjike''

Mesazh  Berti69 prej 13.12.13 0:24

Takimi me tjerėt - Vdekje Klinike

"Dhe kur toka do ti kėrkojė brinjtė e tu, atėherė me tė vėrtetė do tė vallėzosh.”

Kahlil Gibran

Shumė prej tyre mė kanė thėnė se nė njė moment gjatė vdekjes sė tyre- ndonjėherė herėt nė eksperiencė, ndonjėherė pasi ngjarje tė tjera kanė mbaruar – ata bėhen tė vetėdijshėm pėr prezencėn e qenieve tė tjera shpirtėrore afėr tyre, qenie qė si duket janė aty qė ti lehtėsojnė ata/ato gjatė tranzicionit nė vdekje, ose, nė dy raste, tu thonė se ende nuk ėshtė koha e tyre pėr tė vdekur dhe se duhet tė kthehen tek trupat e tyre fizikė.

E pata kėtė pėrjetim nė lindje tė njė fėmiu. Lindja qe shumė e vėshtirė, dhe humba shumė gjakė. Mjeku u dorėzua, dhe i tha kusherinjėve tė mi se po vdisja. Megjithatė, isha mjaftė e kfjelluar gjatė tė gjithė procesit madje edhe kur e dėgjova atė duke i thėnė kėto fjalė e ndjeva veten sikur po largohesha.

Derisa kjo po ndodhte, e kuptova se shumė njerėz ishin grumbulluar aty, gati dukeshin si nė turma, duke qėndruar rreth tavanit nė dhomė. Tė gjithė kėta njerėz i kisha njohur nė jetėn e sapo kaluar, por qė kishin vdekur mė parė.

E njoha gjyshėn time dhe njė vajzė qė e kam njohur kur kam qenė nė shkollė, dhe shumė kusherinjė tė tjerė dhe shoqėri. Dukej sikur kryesisht ua shihja fytyrat dhe e ndjeja prezencėn e tyre.

Tė gjithė dukeshin tė kėnaqur. Ishte njė rast shumė i gėzuar, dhe ndjeja qė kanė ardhur tė mė mbrojnė dhe tė mė kėshillojnė. Dukej gati sikur po kthehesha nė shtėpi, dhe ata ishin atje qė tė mė pėrshėndesin dhe tė mė bėjnė tė ndihem e mirėseardhur. Gjatė gjithė kėsaj kohe, e kisha njė ndjenjė se cdo gjė ėshtė dritė dhe bukuri. Ishte njė moment i bukur dhe madhėshtorė.

Nė disa raste, njerėzit arritėn tė besojnė se qeniet qė ata i takonin ishin “rojet shpirtėrore” tė tyre. Njė njeriu i ishte thėnė nga njė qenie e tillė se, “Tė kam ndihmuar deri nė kėtė fazė tė ekzistencės tėnde, por tash mė duhet tė tė dorėzoj tek tė tjerėt.” Njė grua mė tha se derisa ajo po largohej nga trupi i saj ajo vuri re prezencėn e dy qenieve shpirtėrore aty, dhe ata e identifikuan veten e tyre si “ndihmėsit shpirtėrorė” tė saj.

Perjetimi i nje gruaje ne prag te vdekjes
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pershkrimi i Eksperiences Ne Prag Vdekje ''Magjike''

Mesazh  ijj prej 13.12.13 19:44

shum bukur
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pershkrimi i Eksperiences Ne Prag Vdekje ''Magjike''

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi