Mendimet!

Shko poshtė

Mendimet!

Mesazh  bardhi_tr prej 13.03.12 16:04

Mendimet!

Mendimet tė ndryshme dhe ndjenjat tona janė bazuar nė eksperiencat tokėsore dhe tė jetės, edhe nėqoftėse ju do i konsideroni disa nga eksperienca tuaja qė tė jenė mė tė thella akoma nga paraqitja e jashtme, ata akoma japin nė njė imazh tė bazuar nė njohuri. Me fjalė tė tjera ti ndėrton jetėn tėnde sipas ideve dhe eksperiencave qė ke kaluar gjatė jetės.

Ti je nė gjėndje tė shikosh nga e kaluara e jote dhe momentet kur ty tė ka ndodhur diēka e ‘’keqe’’, dhe shikon qė me njohuritė e fituara ti jep natyrėn tėnde; krahaso kėto njohuri qė ke tani nga njė ekperienc qė ke kaluar mė parė dhe do shohėsh qė ke pasur pak verbėri nė gjykimin e asaj qė tė ka ndodhur. Sidoqoftė, nė vėnd qė tė jesh nė gjendje tė shohėsh pastėrtinė e plotė, ti anon nga e kundėrta ku ndriēimi duhet tė jetė mbi tė me dritė tė pastėr, kėshtuqė mund tė pastrosh gjithė errėsirėn qė ke brėnda vetes tėnde (Njė pik e vogėl me helm e helmos tė gjith gotėn me ujė). Dobėsia sjell dobėsinė tjetėr.

Kur ti tė arrish tė zotėrosh tė gjithė vetėdijen tėnde plotėsisht, do tė thotė qė ju do tė jeni nė dijeni tė ēdo pėrgjigje qė vjen nga nėn-vetėdija e juaj, nėqoftėse kjo dije nėpėrmjet eksperiencave ėshtė bėrė njė pjesė e vėrtetė e vetes tuaj, dhe ju do tė arrini tė bėheni njė vėzhgues i asaj qė ndodh nė vėnd qė tė jeni njė intrumenti ose vegla e tij, dhe kjo sjell qė ju tė pėrjetoni ēdo fenomen qė ndodh pėrreth teje dhe tė dini ēfarė po bėni, ku si dhe pse.

Kjo nuk do tė thotė qė ju ia keni arritur qėllimit plotėsisht dhe tė mjaftoheni me kaq dhe mė keq akoma qė s’hyni dot tek burimi sepse veprimet tuaja janė thjesh vėzhguese dhe janė tė bazuar akoma nė idenė tuaj personale e mir apo e keqe. Por keni bėrė njė pėrparim: Pastaj nėqoftėse ti do qėndrosh i vetėdijshėm tė ēdo moment nuk do tė keshė dėshirėn e tij: por ai ka shum mjete nė dipozicion, shtėpia e tij ėshtė nėn-vetėdija dhe ai i din rrugėt e tij mė mirė sesa vetė ti! Ai i mbledh tė gjithė ata qė ai i ka grumbulluar gjatė gjithė kohės, tė gjitha lidhjet do ti pėrdorė vetėm qė tė tė thyej ty.

Unė dėgjoj shpesh njėrin tė mė thotė. “Por kjo ėshtė personale se un s’jeto dot pa lek pa makin pa veshje tė mira pa modėn e fundit pa horoskopin pa face book!, si ti ia bėj mė ka zėnė halli i madh. Mos ky ai qė s’po del nga vetja jonė gjė e cila na ka bllokuar trurin nė njė vorbull qė ska fund qė ėshtė pambarim, dhe ėshtė pikėrisht kjo pjesė qė ka nevojė tė ndriēohet?”

Pyesni veten tuaj kush ėshtė ky qė po fshihet, qė shpesh herė na bėn qė gjėrat na marin pėr poshtė dhe pastaj themi “mu nxi jeta”, “s’jetoj dot kėshtu”,”po un s’kam faj”, “un shoh punėn timė”. Mos vallė e ka emrin Ego uaaaaaaaaaaaa e ēuditshme dhe pėr tu habitur qė po kėrkon tė mbajė kontrollin tonė, pėr mė tepėr akoma nuk e kuptojmė qė ne i ofrojmė mė shumė teritor dhe bėjmė sikur s’dimė gjė edhe pse na verbon shpesh herė, kjo ėshtė e gjithė e vėrteta,qė ta dini!

Mos i lejoni vetes tė keni kontroll nga Ego-ja. Mundohuni tė jeni mbi tė.
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet!

Mesazh  Ekonomisti prej 13.03.12 23:49

Rrenja e promblemeve eshte vetem egoja gjithashtu dhe e gjith kenaqesive!,por c eshte kjo ego-ja qe qenka kaq promblem?

Kjo qenka hija me e madhe qe njeriun e ndjek nga mbraqa dhe njeriu nga frika ecen shpejt e me shpejt per tju larguar hijes por ce do sa me shpejt iken ai dhe hija njejt e ndiek, e verteta esht se asgje nuk te ndiek...egoja esht e rrejme.

Po te shikojme pak me thell shikon se njerzit jan shum per te ardh keq, shum te mjer dhe nga momenti ne momemt ata behen akoma me te mjer ata lypin rrespekt dashuri si femija ,harruan ata se tani erdhi momenti te japin femijve atyre qe e duan vertet dashuri. boll lypen, por cte japin ata as qe kan patur ndo1her dashuri.

Ajo qe mund te japin ata tani esht vetem nje hipokrizem i paster pothuaj se gjith njerzit shkembejne nje egoizem,hipokrizem me njeri tjetrin ,por keto jane vetem fallcifitete endrra,por ja qe keto endrra jan tani realiteti me i madh per njerzit .shum njerez deshirojme te mos jen egoist , njeriu ne te vertet nuk esht egoist ai esht njeri i paster ai behet egoist shiko femijen ai te shiko ne sy dhe nuk i ndridhet qelpiku ai nuk di per rregullat ai nuk di per politiken ai jeton natyrshem ,ai nuk di te mashtroj ai esht i pafajshem me von hy familia ,shoqeria duke e helmuar ate me etikat e saj,duke e detyruar te shtypi natyren e vertet dhe te eci sipas rregullit sepse e ka then zoti .

nuk besoj se zoti kaq mekatar ! dalngadal ai behet nje hipokrit,egoist i vertet tani ata ate kan grumbulluar..po pse e kan grumbulluar ate ?

Per vet shkakun e egos sepse cdo gje ne jet kan ber per ego,nuk e kan bere sepse ju a ka ndier zemra.zemra e ka humbur rolin e saj,njerzit nuk levizin sipas spontanitetit por kalkulojne nje her egon a i lejon ajo?!

Ky esht hapi i pare i mbiellies se hipokrizmit, shtypia e natyres se vertet automatikisht do krijoj natyre fiktive. Motoja ime do ishte : ne fillim te nevoitet pak kuptueshmeri e paster, e thell dhe do shikosh paster, bukur.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mendimet!

Mesazh  bardhi_tr prej 14.03.12 12:54

Pėrsaj pėrket mėnyrės qė shkruajte nė fund, doja tė shtoja diēka:
Siē pėrmende mė lart pėr fėmijėn qė realish ėshtė i pastėr, mbas kėsaj moshe kur futesh nė nivelet e minorenit ose I rritur qėnie e tij kalon shum faza tė pėrmisimit tė tij ose degradimit.
Janė disa qėnie qė nuk pyesin pėr kėto faza qė nuk e di sesi apo nga e kanė marė por brėnda vetes sė tyre kanė njė esence tė veēantė e cila dallon nga tė tė tjerėt. Kjo esence i bėn ata qė tė jenė dritė pėr tė tjerėt.
Mė habit fakti se nga e gjejnė forcėn dhe dijen e duhur qė ata tė jenė Lider, mbase mund tė jetė dhe vetė Natyra qė vendos, por me sa di un janė shum tė paktė, pėr mė tepėr ata kur fillojnė tė shpėrthejnė ose tė ofrojnė pėr njerezit janė vetė njerezit injorantė qė i eleminojnė. Ata qė kanė kėtė gjė thjesht bėjnė detyrėn qė i jepet dhe s’pyesin shumė pėr vėshtirsi.
avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mendimet e femijve dhe te rriturve...

Mesazh  laureta prej 15.03.12 21:58

Te jesh femije eshte gjeja me e bukur e binarit te jetes thjeshte je femije nje femije me nje ndergjegje te pastert me mendimet me valide ,ata flasin ata shprehen aq lirshem ata duan aq lirshem ata nuk gjykojne ata nuk dine te lendojne ,ata nuk mendojne qe njerzit jan ujqer njerzit ndonjeher nuk dine te vlersojne gjykojne gabimisht jan me te ndrojtur etj ndera te rriturit jan ndryshe fillon faza kur ne zbulojme veset e njerzve sepse nuk ka njerz te keqinje dhe te mir por njerz me virtyte dhe vese dhe pastaj te njohesh te shohesh karaktere nga me et ndryshmet eshte vertet idiotsi te merresh me secilin dhe ndoshta ti thuash mendimin tend sepse jo gjithkush te kupton aj mendim shperfillet injorohet gjykohet andaj jemi te ndrojtur tu themi njerzve kjo eshte ajo kjo eshte kjoo....pasi qe vet bota dhe vet mendimet jan te ndertuara ndonjeher turprishte per vet faktin se nuk i kuptojme..respekt
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mendimet

Mesazh  bardhi_tr prej 16.03.12 8:02

Mos harro dicka, qe ndikim gati gati me te madh ka edukimi i tyre.
Me nje edukim te mire te femijve ke edhe te rritur me edukim te mire.
Lexo Repupliken e Platonit per ndertimin e nje shteti.
Ai thote Muzik dhe Gjimnastike.

1.Muzik per shpirtin (Ideal,Virtyte, Etik etj)
2.Gjimnastik per trupi (Pregatitje fizike qe te jene kocke e forte)

Un jam i rritur dhe dua te ngelem i tille gjithmone qe ti sherbej kesaj Shqiponje me dy Koka.

avatar
bardhi_tr

32


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi