Letrat (Tarot)

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Letrat (Tarot)

Mesazh  FM prej 27.06.08 12:32

Letrat (Tarot)Letrat jane shume kurioze, paraardhese te letrave tona moderne te lojes.

Ato akoma perdoren per te percaktuar te ardhmen dhe eshte nje loje e quajtur Taroki (Letrat), e perhapur ne disa zona te Italise e te Europes.

Shume okultiste mendojne qe shpikes te Tarokit (letrave) kane qene egjiptianet antike, te cilet i besonin njohurit e tyre okultike; per ti sjelle ne Europe kane qene Romet.

Sipas nje tradite tjeter okultike, letrat jane konceptuar nga nje Komitet shkencetaresh Kabalisti ne Fez, ne 1200.

Tek letrat jane gjetur shenjat e ndikimit Gnostike, Neo-Platonike e Katare; sidoqofte historia e tyre, ashtu si dhe historia e vete letrave moderne, humbet ne erresiren e kohes, dhe asnje nuk e di saktesisht se kur dhe ku filluan te egzistojne Letrat.

ARKANET E VEGJEL

Arkanet e vegjel jane te ndara ne kater dege, te mbiquajtura SEMI (fara).

1) Semi i Bastonit: Bastonet perfaqesojne "piken e nisjes", fara nga e cila do te linde nje bime e forte dhe qe permban te gjitha potencialet energjike.

Perfaqeson zgjarrin qe djeg ne moshen e re,
Dielli ne lindje dhe gjithcka qe fillon dhe rilind.

Simbolet e vjetra te Tarokit perfaqesojne edhe bastunin e bariut qe eshte edhe ai I pelegrinit, bastunin e Mareshallit ose ate te Mbretit (skeptri) edhe ate partoral te Papes, te cila jane emblema qe tregojne gjithmone autoritet dhe dinjitet.

Assi i Bastunit
Kuptimi isaj eshte: Lindja dhe Origjina.

Dushi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: pavendosmeria.

Treshi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ndermarrje.

Kater i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: shoqeria.

Pesa e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ambicja.

Gjashta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Arritja e rezultateve.

Shtata e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Diskutimet, mbijetese.

Teta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Argetim, Te mirat materiale.

Nenta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Pritja, Pauza, Vonesa.

Dhjeta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Keqdashesia, Kerkimi, Opresioni.

Fanti i Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Kenaqesia, I Huaj, Te Reja.

Kali i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Nisje, Udhetim.

Mbreteresha e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Modestia, Terheqja, Embelsia.

Mbreti i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Ndalim, Besnikeri, Vlere.


2) Semi (fara) te Kupave: Kupat perfaqesojne shpesh Lumturine, Gezim, persona shume te ndjeshem (sensibel) dhe te zote per ndjenja te thella.
Lengu zakonisht eshte simboli i kenaqesise, jetes dhe Kupa qe e mban eshte mbajtesja.

Asi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Vullnet, Bollek.

Dyshi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Lumturi, Dashuri.

Treshi Kupave
Kuptimi i saj eshte: Triunf, Realizim.

Katra e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Merzitja.

Pesa e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Trashegimia.

Gjashta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: e Kaluara.

Shtata e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Mendimi, Fantazia

Teta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Ndrojtje, Seder.

Nenta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Fitorja.

Dhjeta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Suksesi, Familja.

Fanti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Devotshmeri.

Kali i Kupave
Kuptimi i saj eshte: arritja.

Mbreteresha e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Sensualiteti.

Mbreti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Dija, Zemermadhesia.


3) Semi (farat) e shpates: Shpata ne traditen simbolike, perfaqeson “Fuqine Kohore” te zotit, letrat e Shpates domethene perfaqesojne forcen dhe autoritetin, pervec Kurajos e Krenarise.

Aktivitet e realizime positive, “fara” e komandanteve te luftes ose e luftetareve, nganjehere prezantohet negative e sjell ambicie, teperim dhe agresivitet, ose fatkeqesi e shkaterrim...

Asi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Teprimi (net e mire dhe net e keqe)

Dyshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Miqesia, Aleanca.

Treshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Largesia, Shperndarje.

Katra e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Vetmia, Ekzil.

Pesa e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Humbja.

Gjashta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Udhetimi, Rruga e Veshtire.

Shtata e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Shpresa.

Teta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Veshtiresi, Zili.

Nenta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Turp, Kuptimi.

Dhjeta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Qarja, Vuajtje.

Fanti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Kujdes ndaj nje te riu.

Kali i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Heroizem, Lufitim.

Mbreteresha e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Trishtim, Privim.

Mbreti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Autoriteti, Gjykimi, Guxim

4) Semi (fara) e Parase: Parate jane simboli I “Botes Materiale”, te Tokes e ne te njejten kohe te Njeriut.

Ne farat e Letrave te Parase jane shpesh te zevendesuara me Pesekendesha, e cila eshte symbol I “rritjes” se Njeriut.

Letrat e Parase perfaqesojne te mirat materiale, financiare e tregtare, parate, pasurine dhe fat, por perfaqesojne edhe sensibilita e impenjim te thelle ne kalimin “harmonik” te ketyre vlerave.

Asi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Sodisfaksion,

Dyshi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Turbullim, Konfuzione.

Treshi i parave
Kuptimi i saj eshte: Fisnikeri, Perfeksionim.

Katra e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dhurate, Perfitim.

Pesa e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dashuri, E dashura.

Gjashta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Ambicie.

Shtata e Parave
Kuptimi i saj eshte: Paraja, Rritja.

Teta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Bukurija, Puna.

Nenta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Mireqenie, Ezitim.

Dhjeta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Zgjarrmuese, Shtepi.

Fanti i Parave
Kuptimi i saj eshte: Largpames, Kuptues.

Kali i Parave
Kuptimi i sai eshte: Vendosmeri, Perfitim.

Mbreteresha e Parave
Kuptimi i saj eshte: Siguria,

Mbreti i parave
Kuptimi i saj eshte: Biznesi, Mesues, Pushtet.
avatar
FM

1190


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  dina prej 22.09.09 9:38

Letrat tarot parashohin te ardhmen dhe une kam shume deshire qe ti mi lexoi dikush letrat tarot dhe te me tregoi per te ardhmen time.

dina

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  sherifi prej 19.11.09 2:17

Kjo web faqe me pelqen dhe ka shume sene te mira, ju pershendes te gjitheve, eshte interesant te dish shumeēka dhe te mos mundesh te bash asgja, ju dua.

sherifi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 24.12.09 1:42

Ku mund te gjej letra tarot ne Shqiperi, eshte shume e veshtire me gjete?
I dua ne anglisht ose italisht.
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Arkani Madh

Mesazh  blini89 prej 16.01.10 17:16

Une mendoj se Letrat Tarot jane nje mjet qe mund te zgjoj intuiten tone, dhe te marrim kontakt me boten tone te mbrendshme, gjithsej ka 78 letra, Arkani madh 22 dhe arkani vogel 56 letra, tarot eshte nje mjet per te ndihmuar ne meditim, rritjen shpirterore, hamendjen etj.

22 ARKANET E MEDHEJ paraqesin parimet universale te shteteve dhe evolucionit,situatave,karakteristikat e egzistences njerzore ne te gjithe evulimin e saj.

kjo perfshin 2 vlerat me te latra te njeriut ashtu edhe ne anen e erret te personalitetit, presanton karaktere dhe qelesa si: mbreteresha, mbreti, vdekja, kulla, dreqi, hona, dielli etj.
e gjithe kjo eshte nje mister qe duhet gjetur.

Tarot eshte nje ndihm apo nje vete-ndihme qe ju udhezon dhe do tju udheheqe jeten tuaj te perditshme, dhe perparesi maksimale e situatave dhe rrit kualitetin e jetesss.

Me letrat tarot mund te lexosh:numerologji, astrologji, etj. per kete jam duke e studiuar .
avatar
blini89

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  albiona prej 08.04.10 20:55

dina shkruajti:Letrat tarot parashohin te ardhmen dhe une kam shume deshire qe ti mi lexoi dikush letrat tarot dhe te me tregoi per te ardhmen time.

albiona

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

letrat tarot

Mesazh  blini89 prej 08.04.10 21:49

Letrat tarot nuk e parashikojn vetem te ardhmen, ato parashikojne edhe situatat aktuale qe deshiron dikush te di, edhe te kaluaren , shpresoj se do ta gjejsh personin qe do te tregoj te ardhmen tende, fat ne jete
avatar
blini89

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  Hanah prej 09.04.10 0:45

dina shkruajti:Letrat tarot parashohin te ardhmen dhe une kam shume deshire qe ti mi lexoi dikush letrat tarot dhe te me tregoi per te ardhmen time.

Mund te provosh lexime falas tek kjo faqe interneti:www.tarot.com
Mjafton te krijosh nje profil dhe mund te kesh lexim falas si dhe pėrditė.Leximi eshte ne gjuhen angleze.
Shpresoj qe te te bej pune.Klm
avatar
Hanah

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  blini89 prej 09.04.10 1:08

faleminderit shum
avatar
blini89

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  rosea prej 19.04.10 1:16

ju kisha lut nese dini te me tregoni ndonje numer te telefonit ku mund te thiri te parashikoj fatin te ndonje me letra tarot se po mu duhet MENJEHER?te ndonje qe te tregon te verteten se tasht shum po genjejn
JU LUTEM!?
avatar
rosea

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

blini89

Mesazh  blini89 prej 19.04.10 1:21

per shqiptar une nuk di se kqyr dikush letra tarot,,po veq e njof nje serb milan tarot me ate mund te flasesh ne qofte se din dikush prej familjes tende me fol serbisht se per tjer nuk dii
www.milantarot.com ishalla e gjen parashikuesin tend ,,pershendetje
avatar
blini89

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  rosea prej 19.04.10 7:26

faleminderit po jo serb un deshta shqiptar:$ po po ka se para 1 viti un kom fol me njo e deshta me fol apet me to ose me najnjo tjeter veq det eshte shqiptare ka qen te revista KOSOVARJA e ajo ka qen e shqiperise po ska lidhje edhe mos me qellu e njejta veq det din me kqyr letra tarot edhe me fol shqip ose det jen shqiptare nqofse din dikush ju kisha lut shum mem tregu
JU LUTNA
JU LUTNA
JU LUTNA!?
avatar
rosea

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  rosea prej 19.04.10 7:44

JU LUTEM
nese dini ndokush numrin e naj magjistare tarotiane me tregoni
JU LUTEM SHUM
JU LUTEM SHUM
JU LUTEM SHUM!?
avatar
rosea

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  Fegi prej 19.04.10 8:12

Letrat Tarot kanė fuqi hipnotizuese
Shkencėtarėt ende nuk kanė rėnė dakord mbi origjinėn e letrave Tarot. Disa tregojnė se janė trashėgimi nga Egjipti i lashtė. Tė tjerė mendojnė se u pėrkasin ciganėve, ndėrsa tė tjerė janė tė mendimit se janė marrė nga njė sekt mistik nė Siri.

"Imazhi i letrave Tarot tregon simbolikėn, ato letra tregojnė sekretin", tregon Irina Krutitskaya, njė studiuese e historisė sė artit dhe pronare e njė salloni magjie. "Nė esencė Taro ėshtė njė sistem konceptesh mbi rregullat e fshehura qė kontrollojnė universin dhe jetėn e gjithė secilit nga ne", thotė Krutitskaya.

Me disa pėrjashtime tė vogla, kutia Tarot ka 78 letra, misteri i madh (22 letra) dhe misteri i vogėl (56 letra). 22 letrat e misterit tė madh janė lerat qė ne pėrdorim. Imazhet e tyre simbolike nė tė shumtėn e rasteve janė tė bukura, shumėngjyrėshe dhe ndodhen nė zemėr tė letrave Tarot.

Prototipat e fuqishėm, qė janė tė ilustruar nė kėto letra, janė tė njohur nė kultura tė ndryshme. Ata pėrfshijnė budallain, atė qė kėrkon tė vėrtetėn me ēdo kusht; perandorin, figurėn e mashkullit autoritar; hėnėn, simbolin e intuitės dhe dinakėrisė.

Lexuesi i pėrzien letrat dhe i pret ato nė tri pjesė. Mė pas i vendos pjesėt sėrish bashkė dhe merret me letrat qė do tė lexojė, qė janė zgjedhur ndėrkohė nga i interesuari", tregon Krutitskaya. Ai mund tė shohė gjėra tė cilat do tė ndodhin nė jetėn e tij, kėshtu qė bėhet pjesė e njė procesi tė drejtuar kozmik. Ai mbėrthehet pas procesit teksa dėshirat e tij i vijnė ndėrmend, lėviz letrat qė dėshiron qė lexuesi tė shohė. Shpėrndarja e letrave nė njė formė tė veēantė e bėn kureshtarin qė tė pėrqendrohet plotėsisht", vazhdon Krutitskaya.


Pėrse shumė njerėz u drejtohen letrave Tarot?

Ne nuk e dimė se ēfarė ndodh nė brendėsi tė mendjes tonė. Ne mbajmė shumė mistere qė lidhen me jetėn tonė dhe janė tė fshehura thellė nė ndėrgjegjen tonė. Letrat Tarot kthehen nė njė ēelės pėr tė hapur dyert e vetes.

Kemi dėgjuar pėr rastet e ndikimit tė fuqisė sė treguesit. Kėshtu qė treguesit e fatit kanė pėrdorur fjalė qė ju kanė hipnotizuar. Fuqia e hipnozės ėshtė kjo?

Krutitskaya nuk ka asnjė dyshim se e panjohura merr situatėn nė dorė. "Interesi juaj nuk buron vetėm te dėshira pėr tė njohur se ēfarė ėshtė rezervuar pėr ju. Shkaktohet pjesėrisht nga nevoja e ndėrgjegjes suaj, e cila merr informacione nga nėnndėrgjegjja. "Dua t‘ju rikujtoj pėrsėri se letrat Tarot janė tė lidhura me mendimin kozmik (nga informacioni i personit dhe energjia, e cila pėrcakton tė ardhmen e personit. Informacioni ėshtė ngulitur nė kohė (e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja). Kjo ėshtė kryesorja, e cila pėrdoret nga mendjemprehtėt".
avatar
Fegi

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  rosea prej 19.04.10 18:46

nasht se ska lidhje veq tregomani ndokush numrin se ska lidhje mos ta nin ty per ket sen;)
avatar
rosea

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 23.04.10 14:40

Une parashikoj te kaluaren, te tashmen dhe te ardhmen me letrat tarot...

Jam nga tirana 21 vjec, ketu keni kanalin tim ne youtube:

http://www.youtube.com/user/mrmariotarot

Me shkruani ketu dhe ne profilin tim ne youtube e une do ju pergjigjem aq sa mundem.
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  rosea prej 24.04.10 19:35

jo deshta numrin e telefonit sepse nuk po mundem ne internet se di pse?nese mundesh nr e tel tu kisha faleminderu shum:$!te lutem nese mundesh
avatar
rosea

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hi

Mesazh  mario prej 25.04.10 19:28

me shkruaj ne @mail:
marioprilepi@yahoo.combe.com
un dal ne net vetem te hen dhe te premte. sa per dijeni..........
kam me shum se 5 vjet qe parashikoj dhe mund te te bej nje fall dhe madje ta hedh videon ne youtube por me pare me duhen disa te dhena qe mund ti shkembejm me @mail....
kalofsh mire
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 25.04.10 19:33

me fal per gabimin
marioprilepi@yahoo.com
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  njomzaaa prej 26.04.10 2:38

Me tregoni per te ardhmen time ju lutem, ēka thone letrat tarrot, se jam shume kurreshtare.

njomzaaa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 26.04.10 16:43

Me duhen disa te dhena ku te perqendrohem si pershembull:
1.Emri jot i plote pa mbiemer thjesht emri jot i plot
2.datelindja jote dhe kam per te te kthyer pergjigje
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  rosea prej 26.04.10 16:52

Mire, une jam ajo e meparshmja qe ma ke jep e-mailin une ta kam ba add kur hyn ne msn, ne sa ora, se ti kurre spo hyn:S?
avatar
rosea

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 26.04.10 18:42

nqs nuk me gjen online me shkruaj mesazh me te dhenat dhe un te pergjigjem me mesazh................
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 26.04.10 18:47

un te kam shtuar ne msn time, e kam emrin astro por ti mesazhin ma dergo ketu ne exploreunivers.com nqs nuk me gjen online
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  rosea prej 26.04.10 19:32

jo un thash ta kisha qu ni mesazh ne email ne qofse kish bo edhe kisha pas qef mos me bo publike mos me qit en youtube?me met veq ndermjet meje edhe teje nese bon?
avatar
rosea

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Per Mario dhe antaret tjere!

Mesazh  scl_gl prej 26.04.10 19:35

Ju pershendes te gjitheve te nderuar...

Me vjen keq i nderuar Mario qe shfrytezon rastin edhe ketu te luash me kokat e njerzeve, sidomos me gjinine femrore, pasiqe ajo eshte e ndieshme dhe cdoher ka nevoje per ndihme.
Poashtu ndjehem keq, kur shoh se si keto dy vajza sa shume kane nevoje te dijne te ardhmen e tyre, dhe sa shume e kerkojne nje te tille nga ti, sikur ti te ishe zot!

Pastaj te informoj ty dhe lexuesit tjere, qe keto gjera jane te kota, te pabaza, prentendime te ndertuara mbi hamendje, teori te thata, praktika te pista!

Ska mundesi askush te di fatin e vetes tij, e edhe ma hiq fatin e dikujt tjeter.

Personat e tille sikur Mario qe e shfaq veten ekspert ne kete gje, vetem i mashtrojne njerzit per t'u marre te holla permes ketyre mashtrimeve qesharake.

Keta persona qe pretendojne dicka qe nuk e kane dhe qe nuk kane mundesi ta kene, kane nevoje per nje ballafaqim me te verteten, ne menyre qe atyre te ju sqarohet argumenti, ngase vertete jane duke e humbur veten, po edhe te tjeret.

Lojat qe bejne keta me njerz jane nga me te ndryshmet, pasiqe keta bashkepunojne me xhinn-net (djajt), dhe keta djaj ju ndihmojne ketyre te i realizojne qellimet e tyre te pista.

I nderuar Mario, mos i humbe njerzit dhe veten tende, vetem e vetem qe te arrini ndonje pasuri nga kjo bote e perkohshme, ngase do te pesoni te gjithe ne boten e amshueshme.

Fatin dhe ardhmerine e njeriut nuk e di askush perveē Atij qe e ka krijuar, atehere pra pse i genjeni njerzit dhe abuzoni me kokat duke shfrytezuar problemet e tyre.

Per fund i keshilloj keta paciente te cilet i nenshtrohen ketyre intrigave te marra, te zgjohen nga kjo alivanosje, dhe te vetedijesohen qe ata jane duke kerkuar sherim tek nje person qe jep ilace vdekjeprurese per shpirtin, trupin dhe mendjen e tyre.

Lutuni tek Zoti, te ju bej te ardhmen tuaj te mire, te ndritur, dhe keshtu ecni me kohen, ecni me realitetin, ballafaqoheni me jeten, e jo te jetoni ne enderra, iluzione, te cilat i servojne njerz te tille sikur ky Mario i famshmi!

Ju deshiroj suksese ne jete...
Xheladin Leka...
avatar
scl_gl

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

I Deruar Z. Xhelatin

Mesazh  mario prej 27.04.10 17:58

Ne radhe te pare doja tju falenderoja per mundimin qe shkruajtet nje mesazh me fryme thirrjeje ndaj te madhit Zot.

Por gjithashtu doja tju theksoja dicka qe nuk e dini, kjo qe bej une eshte hobi nuk ka te bej me leke, une nuk marr pare per mesazhet qe kam per tu thene zonjushave qe ma kerkuan kete nder.

E dyta ju bej thirrje te mendoni pak me shume fjalet tuaja kur i referoheni si dickaje te Djallit letrave Tarot.

Letrat Tarot nuk bejne parashikim te se ardhmes, ashtu sic u shprehet ju, ato jane GUIDE per te ardhmen.

Une me letrat Tarot nuk jam ne gjendje ti them nje Zonjushe:\"Ti do martohesh ne muajin gusht!\" por mund ti them \"Mos u shoqero me nje mashkull brun qe po shoqerohesh tani se te pret dicka e keqe ne te ardhmen!\" dhe ajo me degjon dhe i pret marrdheniet me kete person.

Tash ajo qe dua te ju them eshte se Zoti ai tek i cili ju besoni aq shume me ka dhene mua aq mend sa per ti kuptu letrat tarot dhe me i mbajt mend permendsh kuptimet e tyre, dhe ju siguroj qe sesht e lehte, si dhe mundesin per te fantazuar me simbolet qe pasqyrohen ne to, ndaj ju lutem qe te pranoni veprimin e Zotit ne kete gje qe une e kam hobi.

Se treti ju kerkoj ti beni nje thirrje llogjikes tuaj e ti beni pyetje vetes:\"Si ka mundesi qe njerezimi ka zgjedh pikerisht letrat Tarot me na tregu per fatin, dhe pse jo dicka tjeter per shembull pse jo me domino, apo me letrat e zakonshme, apo me shah a ku di un me thonjte e dores.........?\"

Kjo do te thote qe letrat Tarot kane nje histori mjaft kuptimplote, madje nga parashikuesit e fatit jane konsideruar si forma qe parashikon(me sakte guidon) me shume se cdo forme tjeter si per shembull: me enderra apo me filxhanin e kafes apo me dore......... per me teper letrat tarot nga te gjitha keto jane futur ne universitetet e Astrologjise si materie me vete pasi ato jane pjese e astrologjise ne dallim nga format e tjera popullore te parashikimit te fatit si ai me filxhanin e kafes apo me dore.

Te gjitha keto tregojne qe ka nje baze mbi te cilen mbeshteten letrat Tarot. Sot ne bote nuk numerohet me numri i llojeve te Kartave Tarot ne gjuhe te cdo vendi dhe ne ne Shqiperi nuk kemi akoma formatin e pare te kartave dhe eshte gjynah qe kjo pjese e popullsise qe i ka me qef qe mos ti kete.

Gjithsesi faleminderit per mesazhin dhe ju kerkoj edhe njehere te mendoni per latrat Tarot si dicka te njeriut, atij qe Zoti krijoi, dhe jo te Djallit.
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 27.04.10 18:00

Sa per vajzat qe kerkojn konsultime me mua per Tarot ju njoftoj se akoma nuk me ka ardh asnje mesazh me te dhenat e kerkuara:
1.emri i plot pa mbiemer;
2.datlindja e sakte;
per shembull: MARIO / 10 Dhjetor 1988 ;
Meqe jeni te parat zonjusha gjithcka esht gratis!!!
Kaloni mire!!!
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Per z.Marion!

Mesazh  scl_gl prej 28.04.10 4:45

Te pershendes...
Nuk e di c'te shtyn te vazhdosh akoma te mbrohesh me gjera te kota!

Thua nuk e percaktoj te ardhmen, kurse me poshte thua, munde te i them nje vajzes "Mos u shoqero me nje mashkull brun qe po shoqerohesh tani se te pret dicka e keqe ne te ardhmen!\"!!!!

Cka eshte kjo i nderuar?! Ti po ja ndalon te vazhdoj ajo me ate djale pershkak qe me vone do te i ndodh dicka e keqe nese vazhdon te jete me kete djale, dhe kjo pra eshte te percaktosh fatin!

Prandaj te keshillova ne letren e pare qe mos te luash me kokat e njerzeve, sidomos kur ata jane ngushte dhe kan probleme, ngase ne kete raste po behesh edhe me i marre, pasiqe po i shfrytezon ata ne momentet kur ndjejne dobesi dhe kane nevoje te mbeshteten dikunde!
z Mario, une e di fort mire si eshte puna e Tarove, dhe si keta njerz permes ketyre letrave kane arrit te behen miljonera, duke i thithur keshtu gjepat e hallegjinjeve, pa fare turpi.

Gjithe kjo procedure behet ne bashkepunim me xhindet, prandaj edhe mos u mundo te hudhesh rere ne syte e lexueseve duke shfaq qe kinse une nuk e kuptoj kete gje, sepse edhe ti fort mire e di qe une e di shume mire si i beni keto vepra djallezore.

Tipat sikur ti ne x raste i kane ndare femrat nga burrat e tyre, qe me pastaj te dashurohen me juve, te luani pak me to, dhe te i leni ne rruge, te mjera, pa ndihme, pa perkrahje.

Te gjitha keto vepra te pista, arrini t'i beni ne bashkepunim te plote me xhindet, te cilet jane ushtri e juaj, dhe te cilen ushtri e perdorni per gjenocid mbi ndjenjat e njerzeve te pafajshem.

Te keshilloj edhe njehere, si nje mik i yti i dashur, te lesh kete profesion te marre, ne menyre qe mos te jesh dera e ferrit per te tjeret, pasiqe fillimishte ke humbur veten!
Xheladin Leka
avatar
scl_gl

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 28.04.10 18:53

I nderuar Z. Xhelatin,

Edhe njiher po jua perseris, jeni duke mohuar dicka qe Zoti ma ka dhuru, une nuk ju mohoi perkundrazi, sa per dijeni ne letrat Tarot ekziston nje karte qe ka reference per njerezit e Zotit si ju.

Pra une nuk ju mohoi, juve mua po. Sa per profesionin tim ashtu sic e quani une nuk detyroi njeri te vije tek mua, kush deshiron le te urdheroje...kaq pa komplekse dhe pa fantazira, un sdu me dite asgje per klientet e mi !!!
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  scl_gl prej 29.04.10 9:01

I nderuar z.Mario!

Si duket as ti nuk e ke ndermend te me kuptosh mua, apo nuk deshironi te me kuptoni!Me e embla nga keto dyja eshte e idhet!
Une te kam thene qysh nga letra e pare, kjo veper penale eshte e ndaluar, fetarisht, mentalisht, dhe moralisht.

Dhe nuk eshte aspak krimi dhunti e Zotit ashtu siē thuani ju, ngase Zoti nuk urdheron per krim dhe trazira.
Rasti yt eshte i njejte sikur me rastin e nje personi qe mbyt te tjeret, apo qe vjedh, dhe te thote ne fund "Kjo eshte dhunti qe Zoti ma ka dhuru"!!
Kur paska qene mbytja dhe vjedhja dhunti nga Zoti?!KURRE.Ashtu siē nuk eshte dhunti nga Zoti profesioni yt te cilin e pretendoni.

Ti me keto gjest, i huton zemrat dhe mendjet e njerzeve, e shumehere jau humb edhe orientimin e duhur te jetes, kurse thua eshte dhunti e Zotit, vertete me mahnite ky guximi yt.
Dhunti nga Zoti eshte te tregohesh i drejte me njerzit, e jo te flasesh me hamendje, iluzione, per jeten e njerzeve dhe ardhmerine e tyre, e cila eshte shume e cmuar.

Te lutem prap, ashtu siē te kam thene qe nga fillimi, largohu nga kjo veper e ndyer, e cila te humb ty para se t'i humb edhe njerzit tjere, te cilet do bien viktime ne doren tende!
Mendoj qe u sqaruam....apo ke nevoje per ndonje sqarim me te gjere?!
Xheladin Leka
avatar
scl_gl

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 29.04.10 9:25

Gjithsesi mbetet mendimi juaj !

Une do vazhdoj punen time sepse ketshu e mendoj te arsyeshme edhe njehere e perserise:
Kush te doje le te urdheroj, une nuk detyroj njeri !
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 10.05.10 18:46

A ka njeri jashte shtetit? nese po te me ktheje pergjigje me mesazh privat!!!
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 01.06.10 14:19

Nuk ka me parashikime gratis !!!!!!!!!!!
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  zxcvb prej 03.06.10 0:02

Mario, ke provuar ti luash letrat, per nje te vdekur ?
dhe sipas eksperiences, letrat te kane ndihmuar per ecjen mire te jetes tende.
avatar
zxcvb

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 03.06.10 8:24

me then te drejten jo nuk me kan ndihmuar, gjysma e shokeve sme flasin me me goj qekur e kan marr vesh.....ne jete edhe me kan ndihmuar edhe jo sepse jo gjithnje u referohem letrave per te ditur te ardhmen time, kjo jo sepse dyshoj tek fuqia e tyre se sa merzitje qe ato me kan shkaktuar me kalimin e viteve, nuk e bej me te njejtin interes si diten e pare....sa per nje te vdekur se di se kam provuar ndonjeher dhe sinqerisht se kuptoj per cfare vjen kjo pyetje????
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  zxcvb prej 03.06.10 14:42

Psh, ti kerkove emrin e ditelindjen.Supozojme se dikush te jep te dhenat e nje te vdekuri, ti do i parashikosh te ardhmen me letrat ... ?
avatar
zxcvb

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

era

Mesazh  erlisja prej 03.06.10 14:45

Si mund te bini ne kurthin e ketij njeriut dhe te shume kujt
vetem zoti e di cka te pret e cka jo.
Besoni ne zot, betohonu per zot se vetem ai e di per mua, per ty, per te gjithe. Po ju shkruaj per shkak se jam viktime e kurthit dhe mos beni gabime, pershendetje.
avatar
erlisja

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 03.06.10 19:02

Ne momentin qe me drejtoheni per nje te vdekur per te ditur se sa i afte jam une ne punen time, ju tregoni qe nuk keni besim ne parashikimin e fatit me letrat tarot....dhe ne kete pike jam une ai qe nuk pranoj tua bej fallin me letrat tarot....
sa per eren i jap te njejten pergjigje qe kam dhen edhe nje parafolesit tuaj:
"une nuk detyroj njeri, kush te doje te me kontaktoje!!!"
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  Dre1 prej 03.06.10 20:52

Letrat Tarot jan thjesht vetem per argetim, te gjitha letrat qe karakterizojne nje fat jan te perfshirė vetem ne nje zot ai eshte `` ALL-LLAHU xh.l.sh,,dhe secilit ALL-LLAHU ua ka caktuar nje fat te cilin nuk arrinė askush ta parashikoj (pėrveq ALL-LLAHUT).
avatar
Dre1

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  maqomaqo3 prej 07.06.10 2:56

scl_gl shkruajti:Te pershendes...
Nuk e di c'te shtyn te vazhdosh akoma te mbrohesh me gjera te kota!

Thua nuk e percaktoj te ardhmen, kurse me poshte thua, munde te i them nje vajzes "Mos u shoqero me nje mashkull brun qe po shoqerohesh tani se te pret dicka e keqe ne te ardhmen!\"!!!!

Cka eshte kjo i nderuar?! Ti po ja ndalon te vazhdoj ajo me ate djale pershkak qe me vone do te i ndodh dicka e keqe nese vazhdon te jete me kete djale, dhe kjo pra eshte te percaktosh fatin!

Prandaj te keshillova ne letren e pare qe mos te luash me kokat e njerzeve, sidomos kur ata jane ngushte dhe kan probleme, ngase ne kete raste po behesh edhe me i marre, pasiqe po i shfrytezon ata ne momentet kur ndjejne dobesi dhe kane nevoje te mbeshteten dikunde!
z Mario, une e di fort mire si eshte puna e Tarove, dhe si keta njerz permes ketyre letrave kane arrit te behen miljonera, duke i thithur keshtu gjepat e hallegjinjeve, pa fare turpi.

Gjithe kjo procedure behet ne bashkepunim me xhindet, prandaj edhe mos u mundo te hudhesh rere ne syte e lexueseve duke shfaq qe kinse une nuk e kuptoj kete gje, sepse edhe ti fort mire e di qe une e di shume mire si i beni keto vepra djallezore.

Tipat sikur ti ne x raste i kane ndare femrat nga burrat e tyre, qe me pastaj te dashurohen me juve, te luani pak me to, dhe te i leni ne rruge, te mjera, pa ndihme, pa perkrahje.

Te gjitha keto vepra te pista, arrini t'i beni ne bashkepunim te plote me xhindet, te cilet jane ushtri e juaj, dhe te cilen ushtri e perdorni per gjenocid mbi ndjenjat e njerzeve te pafajshem.

Te keshilloj edhe njehere, si nje mik i yti i dashur, te lesh kete profesion te marre, ne menyre qe mos te jesh dera e ferrit per te tjeret, pasiqe fillimishte ke humbur veten!
Xheladin Leka
*xheladin jam dakord me ty askush nuk mund ta ndryshoje dot fatin e tij nqs te gjitha keto lloj parashikimesh jan te verteta,cdo gje ne jeten e njeriut do te ndodhe sic eshte e shkruar nga zoti dhe askush se ndryshon dot fatin e tij jo me taro apo me kesisoj gjerash te tjera ,prandaj mos u merni me lloj-lloj budalleqesh te tilla sepse nqs ky djali qe pretendon se di te lexoje letrat i thote dikujt dicka qe do i ndodhi keq atehere ai person do ta vuaje ate dhe cdo cast do i duket sikur do i ndodhi dicka e keqe
avatar
maqomaqo3

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  mario prej 07.06.10 7:58

o njerez nqs jeni kunder ketyre gjerave se kuptoj pse jeni regjistruar ne ket profil....po harxhoni kohen kot atehere.....
avatar
mario

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  zxcvb prej 11.06.10 17:11

mario shkruajti:Ne momentin qe me drejtoheni per nje te vdekur per te ditur se sa i afte jam une ne punen time, ju tregoni qe nuk keni besim ne parashikimin e fatit me letrat tarot....dhe ne kete pike jam une ai qe nuk pranoj tua bej fallin me letrat tarot....
sa per eren i jap te njejten pergjigje qe kam dhen edhe nje parafolesit tuaj:
"une nuk detyroj njeri, kush te doje te me kontaktoje!!!"

jo me vjen keq, nuk e kam shprehur ndonjer mendimin mbi letrat, thjesht po mendohesha ne lidhje me ate qe te pyeta, duke qene se je marr me kete pune...
FLM per perjgijgen gjithsesi, e kuptoj qe ste detyron njeri e qe esht zgjedhaj jote personale per ta bere kete pune vullnetare.
gjithe te mirat!
avatar
zxcvb

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  timja prej 14.08.10 1:22

Explorer shkruajti:Letrat (Tarot)Letrat jane shume kurioze, paraardhese te letrave tona moderne te lojes.

Ato akoma perdoren per te percaktuar te ardhmen dhe eshte nje loje e quajtur Taroki (Letrat), e perhapur ne disa zona te Italise e te Europes.

Shume okultiste mendojne qe shpikes te Tarokit (letrave) kane qene egjiptianet antike, te cilet i besonin njohurit e tyre okultike; per ti sjelle ne Europe kane qene Romet.

Sipas nje tradite tjeter okultike, letrat jane konceptuar nga nje Komitet shkencetaresh Kabalisti ne Fez, ne 1200.

Tek letrat jane gjetur shenjat e ndikimit Gnostike, Neo-Platonike e Katare; sidoqofte historia e tyre, ashtu si dhe historia e vete letrave moderne, humbet ne erresiren e kohes, dhe asnje nuk e di saktesisht se kur dhe ku filluan te egzistojne Letrat.

ARKANET E VEGJEL

Arkanet e vegjel jane te ndara ne kater dege, te mbiquajtura SEMI (fara).

1) Semi i Bastonit: Bastonet perfaqesojne "piken e nisjes", fara nga e cila do te linde nje bime e forte dhe qe permban te gjitha potencialet energjike.

Perfaqeson zgjarrin qe djeg ne moshen e re,
Dielli ne lindje dhe gjithcka qe fillon dhe rilind.

Simbolet e vjetra te Tarokit perfaqesojne edhe bastunin e bariut qe eshte edhe ai I pelegrinit, bastunin e Mareshallit ose ate te Mbretit (skeptri) edhe ate partoral te Papes, te cila jane emblema qe tregojne gjithmone autoritet dhe dinjitet.

Assi i Bastunit
Kuptimi isaj eshte: Lindja dhe Origjina.

Dushi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: pavendosmeria.

Treshi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ndermarrje.

Kater i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: shoqeria.

Pesa e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ambicja.

Gjashta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Arritja e rezultateve.

Shtata e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Diskutimet, mbijetese.

Teta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Argetim, Te mirat materiale.

Nenta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Pritja, Pauza, Vonesa.

Dhjeta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Keqdashesia, Kerkimi, Opresioni.

Fanti i Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Kenaqesia, I Huaj, Te Reja.

Kali i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Nisje, Udhetim.

Mbreteresha e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Modestia, Terheqja, Embelsia.

Mbreti i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Ndalim, Besnikeri, Vlere.


2) Semi (fara) te Kupave: Kupat perfaqesojne shpesh Lumturine, Gezim, persona shume te ndjeshem (sensibel) dhe te zote per ndjenja te thella.
Lengu zakonisht eshte simboli i kenaqesise, jetes dhe Kupa qe e mban eshte mbajtesja.

Asi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Vullnet, Bollek.

Dyshi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Lumturi, Dashuri.

Treshi Kupave
Kuptimi i saj eshte: Triunf, Realizim.

Katra e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Merzitja.

Pesa e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Trashegimia.

Gjashta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: e Kaluara.

Shtata e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Mendimi, Fantazia

Teta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Ndrojtje, Seder.

Nenta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Fitorja.

Dhjeta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Suksesi, Familja.

Fanti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Devotshmeri.

Kali i Kupave
Kuptimi i saj eshte: arritja.

Mbreteresha e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Sensualiteti.

Mbreti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Dija, Zemermadhesia.


3) Semi (farat) e shpates: Shpata ne traditen simbolike, perfaqeson “Fuqine Kohore” te zotit, letrat e Shpates domethene perfaqesojne forcen dhe autoritetin, pervec Kurajos e Krenarise.

Aktivitet e realizime positive, “fara” e komandanteve te luftes ose e luftetareve, nganjehere prezantohet negative e sjell ambicie, teperim dhe agresivitet, ose fatkeqesi e shkaterrim...

Asi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Teprimi (net e mire dhe net e keqe)

Dyshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Miqesia, Aleanca.

Treshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Largesia, Shperndarje.

Katra e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Vetmia, Ekzil.

Pesa e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Humbja.

Gjashta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Udhetimi, Rruga e Veshtire.

Shtata e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Shpresa.

Teta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Veshtiresi, Zili.

Nenta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Turp, Kuptimi.

Dhjeta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Qarja, Vuajtje.

Fanti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Kujdes ndaj nje te riu.

Kali i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Heroizem, Lufitim.

Mbreteresha e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Trishtim, Privim.

Mbreti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Autoriteti, Gjykimi, Guxim

4) Semi (fara) e Parase: Parate jane simboli I “Botes Materiale”, te Tokes e ne te njejten kohe te Njeriut.

Ne farat e Letrave te Parase jane shpesh te zevendesuara me Pesekendesha, e cila eshte symbol I “rritjes” se Njeriut.

Letrat e Parase perfaqesojne te mirat materiale, financiare e tregtare, parate, pasurine dhe fat, por perfaqesojne edhe sensibilita e impenjim te thelle ne kalimin “harmonik” te ketyre vlerave.

Asi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Sodisfaksion,

Dyshi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Turbullim, Konfuzione.

Treshi i parave
Kuptimi i saj eshte: Fisnikeri, Perfeksionim.

Katra e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dhurate, Perfitim.

Pesa e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dashuri, E dashura.

Gjashta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Ambicie.

Shtata e Parave
Kuptimi i saj eshte: Paraja, Rritja.

Teta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Bukurija, Puna.

Nenta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Mireqenie, Ezitim.

Dhjeta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Zgjarrmuese, Shtepi.

Fanti i Parave
Kuptimi i saj eshte: Largpames, Kuptues.

Kali i Parave
Kuptimi i sai eshte: Vendosmeri, Perfitim.

Mbreteresha e Parave
Kuptimi i saj eshte: Siguria,

Mbreti i parave
Kuptimi i saj eshte: Biznesi, Mesues, Pushtet.

timja

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat (Tarot)

Mesazh  blini89 prej 16.08.10 15:16

Kjo domethanje e letrave tarot eshte thjesht bazike...per me lexu letrat tarot duhet me meditu shume ...duhet me studiu shume me psiqike edhe ajo eshte dhunti e zotit!
avatar
blini89

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

dua te di te ardhmen time

Mesazh  armando75 prej 07.09.10 21:44

Explorer shkruajti:Letrat (Tarot)Letrat jane shume kurioze, paraardhese te letrave tona moderne te lojes.

Ato akoma perdoren per te percaktuar te ardhmen dhe eshte nje loje e quajtur Taroki (Letrat), e perhapur ne disa zona te Italise e te Europes.

Shume okultiste mendojne qe shpikes te Tarokit (letrave) kane qene egjiptianet antike, te cilet i besonin njohurit e tyre okultike; per ti sjelle ne Europe kane qene Romet.

Sipas nje tradite tjeter okultike, letrat jane konceptuar nga nje Komitet shkencetaresh Kabalisti ne Fez, ne 1200.

Tek letrat jane gjetur shenjat e ndikimit Gnostike, Neo-Platonike e Katare; sidoqofte historia e tyre, ashtu si dhe historia e vete letrave moderne, humbet ne erresiren e kohes, dhe asnje nuk e di saktesisht se kur dhe ku filluan te egzistojne Letrat.

ARKANET E VEGJEL

Arkanet e vegjel jane te ndara ne kater dege, te mbiquajtura SEMI (fara).

1) Semi i Bastonit: Bastonet perfaqesojne "piken e nisjes", fara nga e cila do te linde nje bime e forte dhe qe permban te gjitha potencialet energjike.

Perfaqeson zgjarrin qe djeg ne moshen e re,
Dielli ne lindje dhe gjithcka qe fillon dhe rilind.

Simbolet e vjetra te Tarokit perfaqesojne edhe bastunin e bariut qe eshte edhe ai I pelegrinit, bastunin e Mareshallit ose ate te Mbretit (skeptri) edhe ate partoral te Papes, te cila jane emblema qe tregojne gjithmone autoritet dhe dinjitet.

Assi i Bastunit
Kuptimi isaj eshte: Lindja dhe Origjina.

Dushi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: pavendosmeria.

Treshi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ndermarrje.

Kater i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: shoqeria.

Pesa e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ambicja.

Gjashta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Arritja e rezultateve.

Shtata e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Diskutimet, mbijetese.

Teta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Argetim, Te mirat materiale.

Nenta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Pritja, Pauza, Vonesa.

Dhjeta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Keqdashesia, Kerkimi, Opresioni.

Fanti i Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Kenaqesia, I Huaj, Te Reja.

Kali i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Nisje, Udhetim.

Mbreteresha e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Modestia, Terheqja, Embelsia.

Mbreti i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Ndalim, Besnikeri, Vlere.


2) Semi (fara) te Kupave: Kupat perfaqesojne shpesh Lumturine, Gezim, persona shume te ndjeshem (sensibel) dhe te zote per ndjenja te thella.
Lengu zakonisht eshte simboli i kenaqesise, jetes dhe Kupa qe e mban eshte mbajtesja.

Asi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Vullnet, Bollek.

Dyshi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Lumturi, Dashuri.

Treshi Kupave
Kuptimi i saj eshte: Triunf, Realizim.

Katra e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Merzitja.

Pesa e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Trashegimia.

Gjashta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: e Kaluara.

Shtata e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Mendimi, Fantazia

Teta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Ndrojtje, Seder.

Nenta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Fitorja.

Dhjeta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Suksesi, Familja.

Fanti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Devotshmeri.

Kali i Kupave
Kuptimi i saj eshte: arritja.

Mbreteresha e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Sensualiteti.

Mbreti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Dija, Zemermadhesia.


3) Semi (farat) e shpates: Shpata ne traditen simbolike, perfaqeson “Fuqine Kohore” te zotit, letrat e Shpates domethene perfaqesojne forcen dhe autoritetin, pervec Kurajos e Krenarise.

Aktivitet e realizime positive, “fara” e komandanteve te luftes ose e luftetareve, nganjehere prezantohet negative e sjell ambicie, teperim dhe agresivitet, ose fatkeqesi e shkaterrim...

Asi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Teprimi (net e mire dhe net e keqe)

Dyshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Miqesia, Aleanca.

Treshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Largesia, Shperndarje.

Katra e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Vetmia, Ekzil.

Pesa e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Humbja.

Gjashta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Udhetimi, Rruga e Veshtire.

Shtata e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Shpresa.

Teta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Veshtiresi, Zili.

Nenta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Turp, Kuptimi.

Dhjeta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Qarja, Vuajtje.

Fanti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Kujdes ndaj nje te riu.

Kali i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Heroizem, Lufitim.

Mbreteresha e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Trishtim, Privim.

Mbreti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Autoriteti, Gjykimi, Guxim

4) Semi (fara) e Parase: Parate jane simboli I “Botes Materiale”, te Tokes e ne te njejten kohe te Njeriut.

Ne farat e Letrave te Parase jane shpesh te zevendesuara me Pesekendesha, e cila eshte symbol I “rritjes” se Njeriut.

Letrat e Parase perfaqesojne te mirat materiale, financiare e tregtare, parate, pasurine dhe fat, por perfaqesojne edhe sensibilita e impenjim te thelle ne kalimin “harmonik” te ketyre vlerave.

Asi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Sodisfaksion,

Dyshi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Turbullim, Konfuzione.

Treshi i parave
Kuptimi i saj eshte: Fisnikeri, Perfeksionim.

Katra e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dhurate, Perfitim.

Pesa e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dashuri, E dashura.

Gjashta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Ambicie.

Shtata e Parave
Kuptimi i saj eshte: Paraja, Rritja.

Teta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Bukurija, Puna.

Nenta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Mireqenie, Ezitim.

Dhjeta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Zgjarrmuese, Shtepi.

Fanti i Parave
Kuptimi i saj eshte: Largpames, Kuptues.

Kali i Parave
Kuptimi i sai eshte: Vendosmeri, Perfitim.

Mbreteresha e Parave
Kuptimi i saj eshte: Siguria,

Mbreti i parave
Kuptimi i saj eshte: Biznesi, Mesues, Pushtet.
avatar
armando75

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a mun ta di te ardhmen time...........

Mesazh  armando75 prej 07.09.10 21:47

Hanah shkruajti:
dina shkruajti:Letrat tarot parashohin te ardhmen dhe une kam shume deshire qe ti mi lexoi dikush letrat tarot dhe te me tregoi per te ardhmen time.

Mund te provosh lexime falas tek kjo faqe interneti:www.tarot.com
Mjafton te krijosh nje profil dhe mund te kesh lexim falas si dhe pėrditė.Leximi eshte ne gjuhen angleze.
Shpresoj qe te te bej pune.Klm
avatar
armando75

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

parashikimi i fatit nepermjet letrave tarot

Mesazh  sergio13 prej 24.09.10 22:45

ju lutem ju flisni per letrat tarot,po ka mundesi ai qe eshte profesionist per kete lloj parashikimi te na i sqaroje domethenien e ketyre letrave ne shqip,sepse juve i shkruani por shume prej nesh nuk e kuptojme dmth e tyre,dhe si mund ti lexojme dhe vete ato,FLM .
avatar
sergio13

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

genti802008@hotmail.com

Mesazh  genti802008@hotmail.com prej 11.10.10 13:47

A ka mundesi parashik te letrave tarot te dashurise
numrat jane
12
5
8
4
22
13
Rider
avatar
genti802008@hotmail.com

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Genti

Mesazh  genti802008@hotmail.com prej 12.10.10 14:53

Nuk mora pergjigje nga letrat tarot...
avatar
genti802008@hotmail.com

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi