E ardhmja parashikohet

Shko poshtė

E ardhmja parashikohet

Mesazh  Luli prej 12.03.12 8:33

E ardhmja parashikohet, po besove te ndjesite e tuaAta qė besojnė nė ndjesitė e tyre kanė mė aftėsi pėr tė parashikuar me tepėr siguri tė ardhmen e tyre, nė krahasim me ata qė nuk e bėjnė.

Nė kėtė pėrfundim kanė dalė 8 grupe kėrkuesish tė “Columbia Business School” dhe tė Universitetit tė Pittsburgut.

Gjatė kėrkimit, studiuesit u kanė kėrkuar disa njerėzve tė parashikonin rezultatet e disa ngjarjeve, si pėr shembull, cili do tė ishte kandidati demokrat pėr Shtėpinė e Bardhė nė zgjedhjet amerikane tė vitit 2008 (nė garė, Hillary Clinton e Barak Obama), cili do ishte fituesi i “American Idol”, apo lėvizjet e treguesit Down Jones nė bursė.

Pėrkundėr parashikimeve tė llojeve tė ndryshme, pjesėmarrėsit qė u mbėshtetėn te ndjenjat e tyre, ose qė pėrmes eksperimentit, u detyruan t’u besojnė mė tepėr perceptimeve vetjake, kanė shfaqur njė saktėsi mė tė madhe nė parashikimet e tyre, krahasuar me pjesėmarrėsit e tjerė.

Kėrkuesit, studimi i tė cilėve do tė publikohet shpejt nė “Journal of Consumer Research”, kanė shpjeguar kėto rezultate, duke hedhur hipoteza mbi faktin qė ndjenjat mund tė udhėheqin drejt njė “dritareje tė privilegjuar” perceptimi.

Pėr mė tepėr, specialistėt kanė rėnė dakord nė theksimin e faktit qė njė farė sasie dijesh, janė tė nevojshme pėrsa i takon parashikimit tė sė ardhmes nė mėnyrė tė detajuar.

Pra, me pak fjalė sipas kėtij studimi, me disa njohje tė gjėrave dhe me njė dozė tė mirė besimi nė vetvete e te ndjenjat e juaja, e ardhmja mund tė jetė mė e deshifrueshme dhe e sigurtė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi