NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Valtoni prej 29.02.12 21:40

NASA dhe sekreti i saj, pėr Engjėllin 200,000-vjeēar tė fshehur pėr mė shumė se 40-vjet.Njė sekretė i mirė ruajtur pėr mė tepėr se katėr dekada, vjen papritur nė dritė pėr tė pėrmbysur gjithēka dinim dhe besonim deri mė sot. Njė “Engjėll” i moshės jo mė pak se… 200,000 vjeēar zbulon fshehtėsitė e mirėmbuluara tė Hėnės dhe njėkohėsish lind me mijėra dyshime!

Dhe sa shumė gjera na fshehin “gjenit” e NASA-s?

Por, pse vallė vendosėn qė tė na shfaqin gjėra tė cilat kėrcėnojnė tė pėrmbysin me qindra teori tė “vėrtetuara” shkencore?

Mos ndoshta po pėrballemi pėrsėri me njė farsė tjetėr, e cila ka si objektiv shkencėtarėt tė cilėt imagjinojnė dhe besojnė nė mbėrritjen e jashtėtokėsorėve?

Janė me dhjetėra agjencitė e huaj tė cilat kėtu e njė muaj i referohen dhe merren me fotografin e njė statuje tė vogėl, e cila ka njė lartėsi prej jo mė shumė se 25cm. Statuja e vogėl pėrshkruan njė humanoid (qenie-femėr e veēantė) tė vogėl, me flokė tė gjata dhe me njė fustan i cili mbulon deri dhe gjunjėt e saj. Nė shpatulla, ajo mbanė njė palė krahė, tė cilėt ngjajnė me atė ēka natyralistė e imagjinon gjithkush, pra me njė engjėll.

Por, deri kėtu nuk ka asgjė tė ēuditshme!

Ajo ēka e bėri fotografinė nga mė tė famshmet nė botė, duke bėrė xhiron e botės nė kohė rekord, si dhe e shoqėruar nga njė sėrė reportazhe tė cilat njė pjesė e Mediave nuk i botuan apo nuk i prezantuan ato para lexuesve dhe shikuesve tė tyre ashtu siē qėndron e vėrteta por tė modifikuara. Pra, ishte pikėrisht pohimi i njė shkencėtari i cili punojė pėr mė shumė se 23-vjet nė NASA, qė thoshte se kjo skulpturė u zbulua nė 1969-ėn, e bashkangjitur mbi njė shkėmb, i marrė si kampion nga Hėna dhe u soll nė Tokė nga misioni hapėsinorė “Apollo 11”!

Gjeologu Dr.Morris Charles, i cili ishte ai qė zbulojė ekzistencėn e kėsaj skulpture, pretendon se ishte punėsuar nė NASA pėr mė shumė se 23-vjet, qė nga viti 1964 deri nė 1987, si dhe akoma dhe sot ka lidhje tė ngushta me shumė koleg tė tij.

Gjithashtu ai pretendon se analiza kimike, tė cilės ju nėnshtrua kjo skulpturė, vėrtetoi se ajo ėshtė krijuar nga njė lloj pėrzierje hekuri qė ekziston vetėm nė Hėnė, madje ajo u shpėla edhe me njė lloj materiali qelqi “nė dorė” i cili i jep skulpturės njė shkėlqim tė mrekullueshėm tė argjendtė!

Sipas profesorit, gjeologėt gjykojnė se gjendja para 200,000 vjetėsh, pra 170,000 vjet para se tė shfaqej nė Tokė qenia njerėzore!

“Kampioni i metalit, vėrteton se ai ėshtė krijuar nė Hėnė dhe nuk u transferua aty nga ndonjė… qenie jashtėtokėsore! Kjo do tė thotė, se dikur Hėna, kishte atmosferė e cila e lejonte zhvillimin e jetės aty, si dhe ai zhvillim jete ishte tepėr inteligjent, me super-aftėsi dhe bukuri fizike”, pohon profesori.

Pas ekspozimit tė skulpturės para gazetarėve dhe fotoreporterėve, ajo u transferua dhe u fsheh nė njė vend tė pa ditur pėr studim dhe analizė tė mėtejshme si dhe pėr eksperimente laboratorike… Ndoshta njė Krisht tjetėr, apo njė krijesė e Anunaki?

Por si ra kjo skulpturė nė duart e Dr.Morris Charles kur ajo qėndroi pėr mė shumė se 40 vjet?
“Skulptura pėrbėnte njė sekret tė pėrbashkėt ndėr shkencėtarėt e NASAS por, pėr “gjenit” e NASA-s qė e mbanin atė tė fshehtė dhe ruanin si ‘ujėt e paktė’ ishte tmerri vetė, pasi kishin frikė se mos shkaktohej panik global! Shumė personalitete, tė cilėt pėr ēėshtje profesionale, nuk bėjnė tė ditur tė dhėnat e tyre personale dhe preferojnė tė mbeten anonim, mė sollėn skulpturėn”, vazhdon mė tej Dr. Charles.

Nė reportazhin qė shoqėron fotografin, njė profesor antropolog nga Universitetit i Uashingtonit, krijuesit e “engjėllit” i konsideron si qenie me dhunti nė besimet fetare tė cilat i pėrngjajnė fesė krishtere!
“Nuk pėrjashtohet mundėsia qė ato qenie, apo ai qytetėrim tė kishte “Krishtin” e tij, gjė e cila do tė vėrtetonte se parimet shpirtėrore janė universale”, deklaron Dr. Miles Fredericks nga Universiteti i New York-ut, si dhe vijon duke i dhėnė njė tjetėr version: “Sumerėt tregonin shumė histori pėr Anunaki qė nė shekullin e 18-tė para erės sonė. Ndoshta ata i vizituan qenie me prejardhje nga Hėna dhe po kėto qenie krijuan kėtė skulpturė tė mrekullueshme, sipas pamjes dhe paraqitjes sė tyre fizike tė jashtme”.

Askush nuk di nėse skulptura dhe pohimet e Dr. Morris Charles janė tė vėrteta.

Vetė NASA, nėpėrmjet njė deklarate tė saj zyrtare e pėrgėnjeshtroi pretendimin e Dr. Charles. Por, ajo tė njėjtėn gjė e kishte bėrė edhe mė 20 prill kurė ju kėrkua tė komentonte pohimet e ish-astronautit Edgar Mitchell nė CNN, i cili kishte pohuar se pėrplasja e njė UFO-je nė Roswell, New Mexico ishte ngjarje e vėrtet! Edgar, i cili ishte pjesėtar i ekuipazhit tė “Apollo 11” nė misionin e saj nė Hėnė, pohoi gjithashtu se Autoritetet Amerikane – si dhe ato ndėrkombėtare- e dinė shumė mirė qė ekziston jetė jashtėtokėsore, por e mbajnė atė tė fshehtė nga publiku!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 29.02.12 22:00

Kjo ka kohe qe eshte nxjerre ne drite! po sa e vertete eshte se ?!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Valtoni prej 29.02.12 22:31

Meridiani 0 (zero) shkruajti:Kjo ka kohe qe eshte nxjerre ne drite! po sa e vertete eshte se ?!

Une nuk thash qe sot eshte zbuluar!
E sa i perket se vertetes, mund te nxerrmi ndonje konkludim mbi te se paku nga ajo qe eshte shkruar me larte. Gjitheashtu ndryshon nga pikepamjet e individeve, dhe nder te tjerash jemi ketu qe te explorojm qdo gje qe e cmojme se ja vlen.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 29.02.12 23:05


Gjitheashtu ndryshon nga pikepamjet e individeve, dhe nder te tjerash jemi ketu qe te explorojm qdo gje qe e cmojme se ja vlen.


A thua ia vlen kur sot ka ende dyshime nese ka zbritur vertet njeriu ne hene?
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Valtoni prej 01.03.12 13:54

Meridiani 0 (zero) shkruajti:
Gjitheashtu ndryshon nga pikepamjet e individeve, dhe nder te tjerash jemi ketu qe te explorojm qdo gje qe e cmojme se ja vlen.


A thua ia vlen kur sot ka ende dyshime nese ka zbritur vertet njeriu ne hene?

Une mendoj qe ia vlen, sepse jam i sigurt qe 99% e shkencetareve perfshir ata me te sukseshmit, e pohojn nje gje te tille per mberritjen ne Hene!
Por megjithate nuk do te thote se eshte plotesisht e sakt, nese ti mendon ashtu mund te sjellesh ndonje argument, i cili e mohon nje gje te tille.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 01.03.12 14:57

Di qe per nje kohe te gjate qakulluan zera per mosbesim, madje u nxorren edhe foto qe tregonin imazhet pasqyruese te skenes se xhirimit ne kasketen e astronautit! E kam bere nje debat me pare ne forum ne lidhje me kete, pasi shkenctaret rane me te dyja kembet brenda kur u tha qe nje material i zbuluar dyshohej se mund te kishte elemente te ngjashmem me ate te henes. E perse duhej te dyshohej? A nuk e kishim ne materialin e henes te qarte dhe te sjelle tek ne?! Une personalisht dyshoj ne cdo gje qe thuhet jasht ketij planeti "Toke" pasi dihet qe njerezit nuk i vertetojne dot, dhe pushteti i dikujt me te fuqishem manipulon masat!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Valtoni prej 01.03.12 16:03

Keni te drejte ju, mirepo kur te marrim parasyshe arritjet teknologjike, zhvillimet e tjera marramendese, vendosja e sateliteve te ndryshem neper hapesir "gje qe eshte me se e vertete". Nuk mund te jet diqka e jashtezakonshme, edhe shkelja ne hene!
Por eshte e drejt e te gjitheve te shprehim mendimin tone, dhe te diskutojme mbi cdo gje shtruar.


Asgje nuk eshte e lehte por gjithecka, eshte e mundur!
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  xxxadixxx prej 01.03.12 18:12

te gjitha mashtrime te nasas jane!qekur duhet te fillojme te besojm ato qe na thote nasa e mashtruesit e tjere si puna nase-s!!te gjitha e dime qe nasa eshte nje nga deged mashtruese me te forta te iluminatit apo amerikes!!
avatar
xxxadixxx

167


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Valtoni prej 01.03.12 19:12

Po sipas jush i nderuar, te kush duhet besuar?
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 03.03.12 11:10

[quote]
Valtoni shkruajti:Keni te drejte ju, mirepo kur te marrim parasyshe arritjet teknologjike, zhvillimet e tjera marramendese, vendosja e sateliteve te ndryshem neper hapesir "gje qe eshte me se e vertete". Nuk mund te jet diqka e jashtezakonshme, edhe shkelja ne hene!
Por eshte e drejt e te gjitheve te shprehim mendimin tone, dhe te diskutojme mbi cdo gje shtruar.

o valton ajo qe duket duket! Ne nuk pretendojme tani te ngjitemi ne hapsire per gjithe ato vjet me rradhe e mos ngrejme nje satelit, puna eshte se ca gjera te lustruara duken! Keshtu Nasa perpiqet te na tregoje qe shkenca ka ecur shume perpara, dhe kjo eshte e vertete, vetem nje i manget nuk do e pohonte, por jo te gjithe gjerat jane sic thuhen, se po te ishte ashtu atehere pse shkenctaret here pas here habiten nga puna e tyre qe supozzohej e vertetuar e vezhguar dhe e pandryshueshme?! Megjithate sic e the edhe ti gjithkush shpreh nje mendim te tijin cdo gje eshte relative ne kete rast!


avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  lori riska prej 19.12.13 11:57

shume gjera te tilla nese ekzistojne nuk i tregohen masen...tani vertetesia e saj nuk dihet me siguri..
avatar
lori riska

te endesh ne bone pa e kuptuar ate,eshte si te jesh brenda nje bibloteke te madhe pa prekur librat

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  ijj prej 19.12.13 13:46

mund te egzustij gjdo gje..thjesht ne mendejed tona duken te pamundura
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA mban sekret engjellin 200.000 vjecar

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi