Amerika u zbulua 10 mijė vite para indianėve

Shko poshtė

Amerika u zbulua 10 mijė vite para indianėve

Mesazh  Luli prej 29.02.12 11:13

Amerika u zbulua nga evropianėt, 10 mijė vite para indianėve tė AmerikėsBesohet se Amerika ėshtė zbuluar nga Kristofor Kolomit nė vitin 1492. Por tė dhėnat e fundit tregojnė se fillimisht Amerika u zbulua nga gjuetarėt e Epokės sė Gurit nga Evropa, qė besohet tė ketė ndodhur 20 000 vite para Kolombit.

Gjithashtu besohet se zbulimi i Amerikės nuk ka ardhur nga Azia por nga Evropa.

Njė gjė e tillė del nga tė dhėnat tė reja arkeologjike. Nė gjashtė vendet nė bregun lindor tė SHBA-sė janė gjetur disa gurė tė punuar. Pas vrojtimit tė tyre ėshtė zbuluar se ato janė 19 000 dhe 26 000 vjeēare dhe janė tė stilit evropian.Zbulimi sugjeron se mbajtėsit e tyre kanė arritur nė SHBA 10 00 vite para se stėrgjyshėt e indianėve tė Amerikės tė vinin kėmbėn nė “Botėn e Re”, raporton e pėrditshmja britanike “Independent”.

Tė dhėnat janė analizuar nga profesor Dennis Stanford, nga instituti Smithsonian nė Uashington dhe profesor Bruce Bradley i Universitetit tė Exeter.

Ata thonė se nga Evropa Perėndimore ėshtė emigruar pėr nė Amerikėn Veriore qė nė Epokėn e Akullt. Arkeologėt do tė paraqesin zbulimet nė njė libėr tė ri “Across Atlantic Ice”, qė do tė botohet kėtė muaj. /F.S/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi