A mund te me shpjegoni dicka?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A mund te me shpjegoni dicka?

Mesazh  BesmirKodra prej 26.02.12 10:36

KA RASTE NE JETEN TIME QE NE NJE MOMENT KUR SHIKOJ DICKA ME DUKET SIKUR E KAM PARE DHE ME PARE DHE ME KA NDODHUR DISA HERE.
avatar
BesmirKodra

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te me shpjegoni dicka?

Mesazh  Valtoni prej 26.02.12 11:24

Besmir, ky fenomen quhet "Deja Vu"
Me shume rreth kesaj lexo ketu: http://www.explorerunivers.com/t119-deja-vu?highlight=deja+vu
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te me shpjegoni dicka?

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 26.02.12 13:51

BesmirKodra shkruajti:KA RASTE NE JETEN TIME QE NE NJE MOMENT KUR SHIKOJ DICKA ME DUKET SIKUR E KAM PARE DHE ME PARE DHE ME KA NDODHUR DISA HERE.

Kjo i ndodh pothuajse cdo kujt i nderuar eshte nje pyetje te ciles njerezimi nuk i ka dhene ende pergjigjie dhe nuk besoj se do i jape ndonjehere. Deja Vu-ja eshte mistika e mendjes njerezore! Perse ndodh?? Kete nuk e dime!
avatar
Meridiani 0 (zero)

319


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te me shpjegoni dicka?

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 26.02.12 14:14

Shume kush ka hedhur hipotezat e tij ne lidhje me kete, madje autore si Heyner Meyer, F. Michael, Steavie D. Anderson etj. kane marre inisiativen te nderthurin kete fenomen me historite e tyre trajtuar ne libra e romane.
Psikiater, psikologe nisnin misionin e tyre per zbulimin e ketij fenomeni por e mbyllnin ate pa asnje rezultat konkret. Nga cfar kam arritur une ne perfundimet e mia ky fenomen eshte universal e natyrisht nuk mund te kete perfundime konkrete pasi nuk ka te beje me semundje mendore, eshte thjesht gjendje nuk ka te beje as me endrrat e shikuara ne gjume e pare, as nga kujtesa e paraprire (se po te ishte keshtu atehere pse njerezit sforcohen te kujtojne gjera me peshe e na del qe nje krejt e parendesishme te na vije nepe mend paraprakisht?) Per mendimin tim ky mister do vdese bashke me njerezimin, eshte detaji me i mire per ti treguar vetes mos ardhjen tone rastesisht, por te nje jete qe na e krijoi dikush dhe eshte e pergatitur per ne! Mos u shqeteso per ate cka ke perjetuar se eshte gjeja me natyrale njerezore !
avatar
Meridiani 0 (zero)

319


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te me shpjegoni dicka?

Mesazh  djussi prej 16.08.12 10:05

thuhet qe shpirit njerit vjen njet cdo 800 vjet per at asrye sheh ata qe ka pare ne kohen tjeter.....
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund te me shpjegoni dicka?

Mesazh  besi89 prej 16.08.12 23:55

mund ta gjeni si kuriozitet per ta lexu edhe lidhjen me budistet sepse edhe ato japin ni shpjegim interesant per "deja vu"-ne
avatar
besi89

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi