Ndėrgjegjshmėri

Shko poshtė

Ndėrgjegjshmėri

Mesazh  Berti69 prej 20.02.12 21:59

NDĖRGJEGJSHMĖRIPA GJYKIM

• Shiko, por MOS GJYKO. Merr njė qėndrim tė lirė nga gjykimet. Vetėm faktet. Pėrqėndrohu nė “ēfarė”, jo nė “tė mirėn” ose “tė keqen”, “tė tmerrshmen” ose “tė mrekullueshmen”, nė atė qė “duhet” ose “nuk duhet”.

• DALLOJI DHE SHKĖPUTI MENDIMET E TUA nga faktet, nga “kush, ēfarė, kur dhe ku”.

• PRANO ēdo ēast, ēdo ngjarje, ashtu si njė ēarēaf i shpalosur nė lėndinė pranon edhe diellin edhe shiun dhe ēdo gjethe qė bie mbi tė.

• PRANO tė dobishmen, tė shėndetshmen, por mos e gjyko. PRANO tė dėmshmen, tė padobishmen, por mos e gjyko.

• Nė qoftė se zbulon qė e gjykon veten, MOS GJYKO GJYKIMIN TĖND.
ME NJĖ MENDJE TĖ NDĖRGJEGJSHME

• BĖJ VETĖM NJĖ GJĖ NĖ NJĖ KOHĖ.
Kur je duke ngrėnė, ha.
Kur je duke ecur, ec.
Kur je duke u larė, lahu.
Kur je duke punuar, puno.
Kur je nė njė grup ose njė bisedė, pėrqėndroje vėmendjen tėnde nė po atė ēast ku je me personin tjetėr.
Kur je duke menduar, mendo.
Kur je duke planifikuar, planifiko.
Kur je duke kujtuar, kujto.
Bėj ēdo gjė me vėmendjen tėnde tė plotė.

• Nėse veprime tė tjera ose mendime tė tjera ose ndjenja tė forta ta heqin mendjen, LARGOJI dhe kthehu nė atė qė po bėn – prapė e prapė e prapė.

• PĖRQĖNDROJE MENDJEN TĖNDE. Po tė zbulosh qė je duke bėrė dy gjėra njėkohėsisht, ndalu dhe kthehu nė njė gjė tė vetme nė njė kohė.

ME EFEKTSHMĖRI

• PĖRQĖNDROHU NĖ ATĖ QĖ FUNKSIONON. Bėj atė qė duhet bėrė nė ēdo situatė. Largohu nga “e drejtė" dhe "e padrejtė", "e vėrtetė" dhe "e gabuar", "duhet" dhe "nuk duhet".

• RESPEKTO RREGULLAT E LOJĖS. Mos “ta prish hundėn pėr ta dėnuar fytyrėn”.

• Vepro aq SHKATHĖT sa mundesh, duke iu pėrgjigjur nevojave tė situatės nė tė cilėn gjendesh. Jo tė situatės ku dėshiron tė jesh; jo tė situatės qė ėshtė “e drejtė”; jo tė situatės qė ėshtė mė e kėndshme; jo tė situatės qė ... Mbaji parasysh QĖLLIMET E TUA nė kėtė situatė dhe bėj atė qė ėshtė e nevojshme pėr t’i realizuar.

• LARGOHU NGA hakmarrja, inati i kotė dhe hipokrizia, qė tė plagosin dhe nuk tė hyjnė nė punė.

S.L
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndėrgjegjshmėri

Mesazh  Gjinkalla prej 21.02.12 18:19

Faleminderit per kete postim berti
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi