Gjurmet me te lashta tė historisė sė njeriut

Shko poshtė

Gjurmet me te lashta tė historisė sė njeriut

Mesazh  Odin prej 16.02.12 21:01

Zbulohen gjurmet me te lashta tė historisė sė njeriutShkencėtarėt i zbuluan ato gjatė njė studimi qė po kryenin nė njė shpellė, nė qytetin Niercha.

Nė shpellė janė zbuluar 6-tė skicime, apo thėnė ndryshe hieroglifė, tė cilėt janė krijuar me qymyr druri dhe nė to janė pikturuar disa foka.
Siē edhe rezultoi pas analizės sė karbonit, qė u gjend nė shpellė, kėto “korniza” kanė njė moshė mbi 43,5 mijė vjeēare.

Deri mė sot, hieroglifėt mė tė vjetėr tė zbuluar nė shpellė, janė ato tė zbuluara nė shpellėn Sove tė Francės me njė moshė pėrkatėsisht 32 mijė vjeēare.

Skicat e Niercha, janė krijim i njeriut Neandertal, qė konsiderohen kushėrinj tė lagėt tė njeriut “modern” tė sotėm.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi