Fshati i mallkuar

Shko poshtė

Fshati i mallkuar

Mesazh  Luli prej 13.02.12 21:48

Fshati i mallkuar, ēdo shtėpi me rast kanceriEkspertėt e shėndetėsisė nė Gjermani kanė mbetur tė shokuar nga zbulimi se nė njė fshat me 1 500 banorė, ka tė paktėn njė tė sėmurė me kancer nė ēdo shtėpi.

Rastet e tumoreve nė 2011-n u rritėn me 50%, jashtė ēdo lloj proporcioni tė pėrhapjes sė sėmundjes qė i merr jetėn tetė milionė personave ēdo vit nė shkallė botėrore.

Kėrkuesit e Universitetit tė Lybekut, qė hetuan fenomenin, tė pėrhapur sidomos me tumore nė mushėri, gjoks, ezofag, mitėr dhe stomak, nuk janė nė gjendje tė pėrcaktojnė njė shkak.

Madje ata kanė pėrjashtuar edhe tre centralet e afėrt bėrthamorė dhe njė fabrikė toksike bojėrash pranė, tė fajėsuara si shkaktare tė sėmundjes nga banorėt e Vevelsuethit, pasi ekspertizat nuk treguan pėr prezencė tė rėndėsishme tė lėndėve tė dėmshme pėr shėndetin, nė zonat e ndodhura pranė.

Megjithatė, banorėt nuk janė tė bindur nga ekspertizat e para dhe i kanė bėrė thirrje autoritetet shėndetėsore nė Berlin qė tė urdhėrojnė njė tjetėr testim tė zonės pėr gjetjen e asaj qė ata e konsiderojnė si njė “epidemi tumori”.

Kryetari i fshatit, Ingo Karstens, i cili ka humbur dy gra nga sėmundja, e konsideroi atė si “njė mallkim”.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi