Koincidencat

Shko poshtė

Koincidencat

Mesazh  Admin prej 22.06.08 1:08

Koincidencat

Historitė me koincidenca qė tė lėnė pa mend

Koincidencat ndodh qė tė prekin jetėn e kujtdo nė njė moment tė caktuar. Disa janė tė vogla e tė parėndėsishme, por ka disa qė na tėrheqin vėmendjen mė shumė se zakonisht.

Njė prej kėtyre ėshtė rasti kur mendojmė pėr dikė qė s’e kemi parė prej shumė kohėsh dhe disa momente mė vonė rastis qė ai person tė na telefonojė ose tė na shfaqet papritur pėrpara nė rrugė.

Studiuesit janė shpjegime tė ndryshėm pėr koincidencat. Sidoqoftė, bota ėshtė e mbushur me rastėsi nga mė tė ēuditshmet qė shkojnė tej perceptimit tonė mbi atė qė mund tė ketė ndodhur.

Njė prej koincidencave mė tė famshme, e cila qarkullon prej vitesh ėshtė ajo mes dy presidentėve amerikanė, Lincoln dhe Kennedy, tė cilėt kanė jetuar nė njė distancė kohore prej 100 vitesh nga njėri tjetri.

Emrat e tė dyve kanė nga shtatė shkronja, tė dy janė vrarė ditėn e premte ndėrkohė qė ishin tė ulur pranė bashkėshorteve tė tyre, njėri nė teatrin Ford ndėrsa tjetri nė njė makinė Ford e kėshtu me radhė. Njė koincidencė tjetėr mjaft interesante ėshtė ajo e dy vėllezėrve binjakė. Vėllezėrit binjakė, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanė qė nė lindje dhe u adoptuan nga familje tė ndryshme.

Tė dyja familjet ua vunė emrat James. Dy djemtė u rritėn pa e njohur njėri-tjetrin, por tė dy u morėn me zdrukthėtari dhe tė dy u martuan me gra qė quheshin Linda. Tė dy sollėn nė jetė djem dhe njėri e quajti James Alan tė birin, ndėrsa tjetri James Allan. Binjakėt gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra tė tjera, tė dyja tė quajtura Betty. Dhe tė dy kishin nga njė qen me emrin Toy.

Apo siē ėshtė rasti i njė bebeje qė ra dy herė nga e njėjta dritare dhe tė dyja herėt mbi tė njėjtin person qė po kalonte nė tė njėjtėn rrugė si njė vit mė parė. “Tirana Observer” boton 15 koincidenca tė ēuditshme e interesante njėkohėsisht qė kanė tėrhequr vėmendjen e studiuesve dhe njerėzve qė i shohin ato nga pikėpamja e kuriozitetit.

1. Koincidencė historike

Thomas Jefferson dhe John Adams janė dy prej themeluesve tė shtetit amerikan. Jefferson hartoi Deklaratėn e Pavarėsisė e mė pas ia tregoi atė Adams, i cili (bashkė me Benjamin Franklin) ndihmoi nė redaktimin dhe pėrfundimin e saj. Kongresi Kontinental e miratoi dokumentin mė 4 korrik 1776. Pėr ēudi, edhe Jefferson edhe Adams vdiqėn nė tė njėjtėn ditė, 4 korrik 1826, 50 vite pas nėnshkrimit tė Deklaratės sė Pavarėsisė.

2. Zbulimi i hotelit

Nė vitin 1953, reporteri televiziv Irv Kupcinet ishte nė Londėr pėr tė kurorėzimin e Elizabetės II. Nė njė prej sirtarėve tė dhomės sė tij nė hotelin “Savoy” ai gjeti disa objekte qė i pėrkisnin personit me emrin Harry Hannin. Hannin, njė yll basketbolli ishte mik i Kupcinet. Dy ditė mė vonė, Kupcinet mori njė letėr nga Hannin, i cili i shkruante se kur kishte qėndruar nė hotelin “Meurice” nė Paris kishte gjetur nė njė sirtar njė kravatė me emrin e Kupcinet mbi tė.

3. Taksia

Nė vitin 1975 njė person po ecte me motoēikletė nė Bermuda, kur u pėrplas nga njė taksi dhe humbi jetėn. Ngjarja do tė pėrsėritej njė vit mė vonė fatkeqėsisht. Vėllai i kėtij personi humbi jetėn nė tė njėjtėn mėnyrė. Nė fakt ai po udhėtonte me tė njėjtėn motoēikletė. Dhe ngjarja bėhet akoma mė e ēuditshme pasi ishte i njėjti shofer taksie qė kishte aksidentuar tė vėllain e viktimės sė radhės dhe nė taksi ndodhej i njėjti pasagjer qė ishte herėn e parė.

4. Bubuzheli i artė

Carl Jung shkruan nė “Strukturėn dhe dinamikėn e psikikės”: “Njė grua e re, tė cilėn po e trajtoja, pa nė njė moment kritik nė ėndėrr njė bubuzhel tė atė. Ndėrkohė qė ajo po mė tregonte ėndrrėn unė isha me kurriz nga dritarja. Papritur dėgjova njė zhurmė pas meje. Kur u ktheva pashė njė insekt fluturues qė po pėrplasej pas xhamit. Hapa dritaren dhe e kapa insektin nė ajėr ndėrsa po fluturonte. Ishte analogjia mė e afėrt e bubuzhelit tė artė”.

5. Hakmarrja

Nė vitin 1883, Henry Ziegland u nda nga e dashura e tij, e cila si pasojė e tronditjes kreu vetėvrasje. Vėllai i saj e ndoqi pas Ziegland dhe i qėlloi me armė zjarri. Duke menduar se e kishte vrarė ai kreu menjėherė vetėvrasje. Nė fakt, Ziegland nuk vdiq pasi plumbi i lėndoi fytyrėn dhe shkoi e u ngul nė njė pemė. Vite mė vonė, Ziegland vendosi tė priste pemėn, ku ishte plumbi. Ngaqė pema ishte e madhi ai vendosi dinamit, por gjatė shpėrthimit plumbi doli nga trungu dhe e goditi Ziegland nė kokė.

6. Binjakėt

Vėllezėrit binjakė, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanė qė nė lindje dhe u adoptuan nga familje tė ndryshme. Tė dyja familjet ua vunė emrat James. Dy djemtė u rritėn pa e njohur njėri-tjetrin, por tė dy u morėn me zdrukthėtari dhe tė dy u martuan me gra qė quheshin Linda. Tė dy sollėn nė jetė djem dhe njėri e quajti James Alan tė birin, ndėrsa tjetri James Allan. Binjakėt gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra tė tjera, tė dyja tė quajtura Betty. Dhe tė dy kishin nga njė qen me emrin Toy.

7. Anthony Hopkins dhe momenti i duhur

Aktori i njohur Anthony Hopkins mori njė rol tė filmit “Vajza nga Petrovka” e autorit George Feifer, mė 1973. Ai shkoi nė disa librari tė Londrės pėr tė blerė librin, por s’e gjeti nė asnjė vend. Ndėrsa priste trenin pėr t’u kthyer nė shtėpi ai e gjeti librin e harruar aty. Pasi hapi kopertinėn, ai zbuloi si ishte kopja personale e autorit, i cili ia kishte dhėnė borxh njė miku. Hopkins ia ktheu librin autorin, kur ai vizitoi sheshin i xhirimeve disa muaj mė vonė.

8. Koincidence fotografike

Njė nėnė gjermane, e cila fotografoi djalin e saj tė mitur mė 1914 la filmin nė njė dyqan nė Strasburg. Por filloi lufta dhe gruaja nuk mundi tė kthehej nė Strasburg pėr tė marrė foton. Dy vite mė vonė, ajo bleu njė film nė Frankfurt pėr tė fotografuar vajzėn e sapolindur. Kur filmi u zhvillua, aty u shfaq dhe njė figurė tjetėr qė ishte djali i saj. Filmi i mėparshėm qė ajo kishte lėnė shumė vite mė parė nė Strasburg nuk ishte zhvilluar dhe ishte shitur si i papėrdorur.

9. Murgu misterioz

Nė shekullin e 19-tė nė Austri, njė piktor i quajtur Joseph Aigner tentoi disa herė tė vetėvritej. Herėn e parė, kur ishte 18-vjeē, njė murg i quajtur Capuchin e pengoi, krejt rastėsisht. Sėrish nė moshėn 22-vjeēare, i njėjti murg e pengoi tė varte veten. Tetė vite mė vonė ai u dėnua pėr aktivitet politik, por i njėjti murg ndėrhyri pėr ta shpėtuar. Nė moshėn 68-vjeēare, Aigner arriti tė vriste veten dhe murgu misterioz ishte ai qė kreu ceremoninė mortore.

10. Bebja qė bie nga dritarja

Nė vitin 1930, nė Detroid, njė njeri i quajtur Joseph Figlock po ecte nė njė rrugė tė qytetit, kur njė bebe ra nga njė dritare mbi kurrizin e Figlock. As bebja dhe as Figlock nuk pėsuan dėmtime. Njė vit mė vonė, e njėjta bebe ra nga e njėjta dritare e sė njėjtės ndėrtesė mbi Z.Figlock, teksa ai po kalonte nė rrugė. Sėrish, as bebja dhe as Joseph Figlock nuk u lėnduan.

11. Koincidencė mbretėrore

Mė 28 korrik mbreti i Italisė Umberto i I-rė, darkoi nė njė restorant nė qytetin e Monzas. Mė vonė u zbulua se pronari i restorantit ngjante identik me mbretin. Ai kishte emrin Umberto, bashkėshortja e tij kishte emrin e mbretėreshės dhe restoranti ishte hapur nė tė njėjtėn datė kur Mbreti Umberto i I-rė, ishte celebruar nė postin mbretėror. Ditėn e nesėrme pronari i restorantit qė mbante emrin e mbretit, u qėllua pėr vdekje. Kėshtu mbeti vetėm njė Umberto, mbreti i Italisė.

12. Koincidenca e Edgar Allan Poe

Nė shekullin e 19-tė, shkrimtari Edgar Allan Poe shkruaji njė libėr tė titulluar “Rrėfenja e Arthur Gordon Pym”. Bėnte fjalė pėr katėr tė mbijetuar nga njė stuhi nė det, tė cilėt pas shumė ditėve nė det tė hapur vendosėn tė vrasin dhe tė hėnė djalin e kabinės tė quajtur Richard Parker. Disa vite mė vonė nė jetėn reale, njė lundėr mė emrin “Mignonette” u gjet me katėr tė mbijetuar, tė cilėt kishin vrarė dhe ngrėnė djalin e kabinės qė quhej Richard Parker.

13. Vdekja e binjakėve

Nė vitin 2002, dy vėllezėr binjakė nė moshėn 70-vjeēar vdiqėn brenda disa orėve njėri pas tjetrit, nė dy aksidente tė ndryshme nė tė njėjtėn rrugė nė veri tė Finlandės. Binjaku i parė vdiq kur u godit nga njė kamion teksa po ecte me biēikletė nė Rahe, 600 kilometra nė veri tė Helsinkit. Ai vdiq 1.5 kilometra nga vendi, ku u aksidentua vėllai tij. “Kjo ėshtė njė koincidencė historike, pasi nė kėtė rrugė madje nuk ndodhin aksidente shpesh”, u shpreh nė atė kohė oficerja e policisė, Marja-Leena Huhtala.

14. Fat nė poker

Nė vitin 1858, Robert Fallon u vra nė shenjė hakmarrje nga ata, me tė cilėt luante poker. Sipas tyre Fallon kishte fituar 600 dollarė nė poker pasi kishte bėrė me hile. Ato u detyruan tė gjenin njė njeri tjetėr tė luante nė vend tė Fallon. Brenda disa orėsh personi i ri kishte bėrė 2200 dollarė nga 600 dollarėt e Fallon. Nė atė kohė mbėrriti policia, e cila i kėrkoi tė riut qė ti kthente familjes sė Fallon 600 dollarėt dhe nė atė ēast rezultoi se ai ishte vetė djali i Fallon, i cili s’e kishte parė tė atin prej 7 vitesh.

15. Libri i fėmijėrisė

Kur shkrimtarja amerikane Anne Parrish po kėrkonte nė libraritė e Parisit nė vitin 1920, ajo gjeti njė libėr qė kishte qenė i preferuari i saj nė fėmijėri, “Xhek Fros dhe tregime tė tjerė”. Ajo e mori librin dhe ia tregoi bashkėshortit duke i shpjeguar sa e kishte dashur kur kishte qenė e vogėl. Bashkėshorti e mori librin dhe e hapi, kur pa brenda kopertinės mbishkrimin: “Anne Parrish”. Ishte libri i fėmijėrisė se Anne.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 19.11.08 13:28, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  Luli prej 24.08.08 8:28

Koinēidenca... ?

Informacionet qe vijojne jane te verteta!

- Abraham Lincoln u zgjodh ne kongres me 1846
- John Kennedy u zgjodh ne kongres me 1946

- Abraham Lincoln u zgjodh president me 1860
- John Kennedy u zgjodh president me 1960

Mbiemrat Lincoln dhe Kennedy perbehen nga 7 germa.

Te dy konsiderohen mbrojtesit e medhenj te drejtave te njeriut.

Grate e te dy presidenteve humben femije nderkohe qe banonin ne Shtepine e Bardhe.

Te dy presidentet u vrane me goditje ne koke.

Te dy presidentet pushuan se jetuari dite te merkure.

Sekretaria e Lincoln-it quhej Kennedy.
Sekretaria e Kennedy quhej Lincoln.

U vrane nga "njerez jugore".
Te dy presidentet paten si pasardhes nje "jugor"

Emrat e pasardhesve perbehen nga 7 germa dhe te dy quheshin Johnson.

Andrew Johnson, qe pasoi Lincoln lindi me 1808
Lyndon Johnson, qe pasoi Kennedy lindi me 1908

John Wilkes Booth, qe vrau Lincoln lindi me 1839
Lee Harvey Oswald, qe vrau Kennedy lindi me 1939

Te dy vrasesit njiheshin nga tre emrat e tyre.
Totali i germave te emrave te tyre ishte 15.

Lincoln vdiq ne nje kinema qe quhej "Kennedy"
Kennedy vdiq ne nje makine qe quhej "Lincoln"

John W. Booth iku nga kinemaja dhe u arrestua ne nje ndertese.
Lee H. Oswald iku nga nje ndertese dhe u arrestua ne nje kinema.

Booth dhe Oswald i vrane perpara procesit...

Dhe tani, gjeja me e habitshme...

Nje jave perpara se te vritej, Lincoln ishte me pushime ne Monroe, Maryland.
Nje jave perpara se te vritej, Kennedy ishte "me pushime" me Marilyn Monroe.

Te gjitha keto jane vetem koinēidenca...?!
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  Luli prej 24.08.08 8:35

Te tjera "koinēidenca"...

Lexoni me poshte dhe shikoni cfare llogaritjesh kane bere. Jane vertete interesante.

1. New York City ka gjithsej 11 germa

2. Afghanistan ka gjthsejė 11 germa.

3. Ramsin Yuseb (Terroristi i cili ka kėrcėnuar se do t'i shkatrrojė kullat binjake nė vitin 1993) poashtu ka gjithsejė 11 germa.

4. George W Bush poashtu ka 11 germa.
Kjo mund tė jetė njė koinēidencė e thjeshtė, por i ben gjėrat mė interesante kėtu:

1) New York ėshtė Shteti i 11-tė.

2) Aeroplani i parė i cili ėshtė pėrplasur pėr kullat binjake ka qenė fluturimi numėr 11.

3) Fluturimi numėr 11 ka bartur 92 persona (9+2=11).

4) Fluturimi numėr 77 i cili po ashtu ėshtė pėrplasur pėr kullat binjake ka bartur 65 udhėtarė (6+5=11)

5) Tragjedia ka ndodhur me 11 Shtatorė, apo ashtu siqė tani ėshtė e
njohur 9/11 (9+1+1=11)

6) Kjo datė ėshtė e ngjajshme me numrin e emergjences
sė servisit telefonik 911 (9+1+1=11)


Njė koinēidencė e plotė ...


1) Numri total i viktimave nė avionėt e rrėmbyer ka qenė 254 (2+5+4 =11).

2) 11 Shtator-i ėshtė dita e 254 me radhė nė vitin kalendarik.
Prap kemi (2+5+4=11).

3) Bombardimi i Madridit ka ndodhur me 3/11/2004 (3+1+1+2+0+0+4=11).

4)Tragjedia e Madridit ka ndodhur 911 dite (9+1+1=11) ditė pas incidentit tė kullave binjake.

Tani kjo ėshtė ajo qė gjėrat i bėn tė mbinatyrshme (tė frikshme)

Simboli mė i njohur pėr SHBA-tė, pas yjeve & shiritave, ėshtė Shqiponja.

Vargjet mė poshtė janė tė marra nga Kurani, libri i shenjte Islamik:

Pasi ėshtė e shkruar se njė bir Arabie do ta zgjoj Shqiponjėn

Frikėsuese. Tėrbimi i Shqiponjės do tė bie mbi tokat e ALLAHUT
pėrderisa disa popuj tė shnderuar nė dėshpėrim akoma mė tė kėnaqur: pėr tėrbimin e Shqiponjės Frikėsuese pastruan tokat e ALLAHUT dhe aty ka pasur PAQE. Ky citat ėshtė numėr 9.11 nga KURANI.


Provojeni kėte dhe shikoni se si do tė ndjeheni pastaj.

Hapeni Microsoft Word dhe bėni si mė poshtė:


1. Shkruani me tė mėdha Q33 NY. Ky ka qene numri i fluturimit tė avionit tė parė qė ka goditur kullat binjake.

2. Selektojeni kėte:- Q33 NY

3. Shėndrojeni shkrimin nė madhėsinė 48.

4. Shėndrojeni shkrimin actual nė WINGDINGS dhe do tė fitoni njė pamje interesante, krejt lehte e kuptueshme__________________
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  yasmin prej 14.01.11 18:51

Kam nje pyetje ne lidhje me ate citatin Kur'anor, ne lidhje me terbimin e shqiponjes sic thuhet me lart;desha te di se me saktesisht ku haset,sepse ne ato koordinata qe keni dhene,nuk e pashe gjetiu...nese ka ndonje me njohje me te avancuara ne studimet Kur'anore ,do ia dija per nder te na e tregonte se a permendet ashtu sic eshte cituar me lart.

Pastaj nuk eshte vetem i amerikaneve, simboli me i rendesishem shqiponja,ne rradhe te pare eshte kaq i dukshem edhe per ne ky simbol,dhe kete e kane ne flamur edhe shtete te tjera,jo vetem SHBA...
Dhe se dyti,shqiponja ne kete rast, ne Kur'an mund te permendet ne aspekte edhe me figurative se kaq,duke marre parasysh se kur u zbrit ne ate periudhe,arabet ishin ne kulmin e zhvillimit te poezise,prandaj eshte edhe i mveshur me mjaft figuracione...qe mund te kene shume kuptime dhe mesazhe te transmetuara njekohesisht.
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  Elson Precaj prej 18.02.12 21:01

Pse nuk u be me perpara deshifrimi i ketyre kodeve te fshehta ,qe po zbulohen sot,dhe tu shpetohej jeta mijera njerzve qe vdiqen ne kullat binjake ??!! po nga na dolen gjithe keta inteligjenta qe qenkan kaq te afte te bejne deshifrime kodesh kaq te veshtira ??
avatar
Elson Precaj

41


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  0011 prej 18.12.12 1:07

Mark Twain, shkrimtari i njohur amerikan lindi ne 1835. Te njejten dit u shfaq edhe kometa halley. Twai u nda nga jeta ne vitin 1910 dhe perseri ne te njejten dit u shfaq kometa perseri ne Tok. Ai e kishte then: Erdha ne tok bashk me kometen dhe pres te humbas bashk me te.
----------------------------------------------------------------------------------
Me 13 shkurt 1743, nje shtetas francez i quajtur Jean Marie Dubarry u ekzekutua per vrasjen e babait te tij. Fiks 100 vjet me von, me 1843, nje tjeter shtetas francez me emrin Jean Marie Dubarry u ekzekutua edhe ai per vrasjen e babait te tij. Dy burrat nuk kishin asnje lidhje farefisnije mes tyre.
---------------------------------------------------------------------------------
Ne vitin 1918, gjate luftes te par boterore, nje ushtarak britanik u godit nga rrufeja dhe si rrezultat, mbeti pjeserisht i paralizuar. U largua nga ushtria dhe u zhvendos ne Vankuver te Kanadas.

ne vitin 1924, teksa po peshkonte ne nje lum, nje rrufe goditi pemen posht te ciles ndodhej ai. Gjasht vjet me von, me 1930,teksa ne nje park, rrufeja e goditi perseri,duke e ler komplet te paralizuar.

ish-ustaraku vdiē dy vjet me von.Por ne vitin 1936,nje tjeter rrufe qe ra ne varreza,goditi varrin e tij,duke ja shkaterruar komplet.Ishte e katerta her qe rrufeja goditi te njejtin njeri.
-----------------------------------------------------------------------------------
Ne vitin 1899, nje rrufe vrau nje burr i cili ndodhej ne oborrin e shrepis se tij,ne Taranto te Italis. 30 vjet von,ne vitin 1929 djali i tij u vra ne te njejtin vend dhe me te njejten menyr. 10 vjet me von,ne vitin 1939 po ne te njejtin vend, nje rrufe vrau nje person tjeter. Ishte nipi i viktimes se par dhe djali i viktimes se dyt.
avatar
0011

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  mereli prej 18.12.12 11:57

e po kot nuk thone qe rastesia esht mbreti i botes..por sinqerisht nga keto te dhena kam mbetur mjaft e shokuar..po ajo stema qe dilte te microsoft word esht shfaqur perpara sulmeve te 1 shtatorit apo mbas???..se di por mendoj perderisa ai sulm terrorrist ka qen i planifikuar disa vjet me pare madje qe ne fillim te viteve 90 mendoj qe e kan ven vet ato ate stem sbesoj qe esht shfaqur nga hiqi..gjithsesi cdo histori ishte mbreslenese zoti esht madh ai e din se cben dhe ne cfar menyre ...respekt
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  mereli prej 18.12.12 12:17

Elson Precaj shkruajti:Pse nuk u be me perpara deshifrimi i ketyre kodeve te fshehta ,qe po zbulohen sot,dhe tu shpetohej jeta mijera njerzve qe vdiqen ne kullat binjake ??!! po nga na dolen gjithe keta inteligjenta qe qenkan kaq te afte te bejne deshifrime kodesh kaq te veshtira ??

heee po sulmi i 11 shtatorit ka qen i planifikuar shum shum vite me pare elson..nese futesh ne youtube mund te gjesh video madje dhe te filmave te famshem qe nga GODZILLA ,THE LONG KISS GOODNIGHT,X-FILES,X-MAN i vitit 84 e deri te filmat vizatimore si THE SIMPSONS e JOHNNY BRAVO e do shohesh mesazhe te fshehta per planin e sulmit terrorrist...kjo esht nje nga videot
https://www.youtube.com/watch?v=S1x1A7KMq9s
https://www.youtube.com/watch?v=VNBRHwxVdGM dersa kjo e dyta esht pjes e filmit vizatimor qe ne vitin 1948
https://www.youtube.com/watch?v=_MiGmv6hqPE pjesa e johnny bravo shiko posterin e kullave binjake nen flake dhe shkruan "COMING SOON"" dhe ky episod esht trasmetuar ne tv ne prill te 2001 ,,kshuqe 11shtatori ska qen thjesht nje sulm i momentit u zgjua nje dit bin laden dhe i shko mendja te rrezonte kullat binjake..ai ka qen konspiracion i planifikuar madje me detaje..pse se din ti qe bin laden ka qen dikur agjent i CIA ...ehhhh kujt i behet vone te shpetoj njerezit e thjesht....
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  Silbi prej 18.12.12 12:48

mereli shkruajti:
Elson Precaj shkruajti:Pse nuk u be me perpara deshifrimi i ketyre kodeve te fshehta ,qe po zbulohen sot,dhe tu shpetohej jeta mijera njerzve qe vdiqen ne kullat binjake ??!! po nga na dolen gjithe keta inteligjenta qe qenkan kaq te afte te bejne deshifrime kodesh kaq te veshtira ??

heee po sulmi i 11 shtatorit ka qen i planifikuar shum shum vite me pare elson..nese futesh ne youtube mund te gjesh video madje dhe te filmave te famshem qe nga GODZILLA ,THE LONG KISS GOODNIGHT,X-FILES,X-MAN i vitit 84 e deri te filmat vizatimore si THE SIMPSONS e JOHNNY BRAVO e do shohesh mesazhe te fshehta per planin e sulmit terrorrist...kjo esht nje nga videot
https://www.youtube.com/watch?v=S1x1A7KMq9s
https://www.youtube.com/watch?v=VNBRHwxVdGM dersa kjo e dyta esht pjes e filmit vizatimor qe ne vitin 1948
https://www.youtube.com/watch?v=_MiGmv6hqPE pjesa e johnny bravo shiko posterin e kullave binjake nen flake dhe shkruan "COMING SOON"" dhe ky episod esht trasmetuar ne tv ne prill te 2001 ,,kshuqe 11shtatori ska qen thjesht nje sulm i momentit u zgjua nje dit bin laden dhe i shko mendja te rrezonte kullat binjake..ai ka qen konspiracion i planifikuar madje me detaje..pse se din ti qe bin laden ka qen dikur agjent i CIA ...ehhhh kujt i behet vone te shpetoj njerezit e thjesht....
une nje gje nuk kuptoj edhe nese te gjitha ato mesazhet e fshehta qe jane neper filma te jene te verteta dhe te lidhura me 11 shtatorin , perse duhet te publikoheshin neper filma perderisa kemi te bejme me nje komplot te brendshem pse duhet ti shfaqnin neper filma keto mesazhe cili eshte kuptimi i ketyre shfaqeve ?
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  mereli prej 18.12.12 13:30

SILBI shkruajti:
une nje gje nuk kuptoj edhe nese te gjitha ato mesazhet e fshehta qe jane neper filma te jene te verteta dhe te lidhura me 11 shtatorin , perse duhet te publikoheshin neper filma perderisa kemi te bejme me nje komplot te brendshem pse duhet ti shfaqnin neper filma keto mesazhe cili eshte kuptimi i ketyre shfaqeve ?[/quote]

silbi po iluminatit pse japin mesazhe te fshehura e tregojn veten kudo??...neper kenge,filma,poezi kudo ato e shfaqin komplotet e tyre...esht e njejta gje..plus e thash dhe me par qe bin laden ka qen agjent i CIA-s
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  Silbi prej 18.12.12 13:36

mereli shkruajti:
SILBI shkruajti:
une nje gje nuk kuptoj edhe nese te gjitha ato mesazhet e fshehta qe jane neper filma te jene te verteta dhe te lidhura me 11 shtatorin , perse duhet te publikoheshin neper filma perderisa kemi te bejme me nje komplot te brendshem pse duhet ti shfaqnin neper filma keto mesazhe cili eshte kuptimi i ketyre shfaqeve ?

silbi po iluminatit pse japin mesazhe te fshehura e tregojn veten kudo??...neper kenge,filma,poezi kudo ato e shfaqin komplotet e tyre...esht e njejta gje..plus e thash dhe me par qe bin laden ka qen agjent i CIA-s[/quote] sme kuptove e kam fjalen qe per cfare arsye duhet ti publikojne keto gjera aq me teper kur behet fjal dhe per komplote ?ku qendron qellimi?
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  euterpa prej 18.12.12 13:47

Interesante !!
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  mereli prej 18.12.12 13:54

prandaj tu prgj keshtu silbi te kuptova shum mir...pyetja qe bere ti esht njesoj sikur te pyesesh se pse iluminatit e shfaqin komplotet e tyre kudo..e njejta prgj esht dhe per kete dhe per sulmin e 11 shtatorit,,,sepse ne kete menyre bejn te kuptojn ato njerez qe shohin e kuptojn keto mesazhet e tyre ...me pak fjal duan te thon qe cdo gje qe behet ne bote jan ATA QE VENDOSIN ...
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  euterpa prej 18.12.12 13:57

Po tamam Mereli !
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koincidencat

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi