NASA paralajmėron pėr tragjedi globale

Shko poshtė

NASA paralajmėron pėr tragjedi globale

Mesazh  Zattoo prej 01.02.12 11:27

NASA paralajmėron pėr tragjedi globaleNASA nėpėrmjet njė email-i top sekret paralajmėron punonjėsit e saj qė tė pėrgatisin familjarėt e tyre pėr njė gjendje emergjence globale, pėr shkak tė termeteve tė fuqishėm qė priten tė godasin planetin tonė, por jo vetėm ato.

Drejtori i NASA-s Charles Boldeni nėpėrmjet njė video email-i i bėn thirrje gjithė punonjėsve qė tė organizohen nė mėnyrė qė tė jenė tė pergatitur pėr emergjencėn e radhės globale qė pritet tė godasė Tokėn, pasi nėse njė punonjės i NASA-s e mbron familjen nga njė rrezik i mundshėm, atėherė ai do tė jetė i aftė tė pėrballojė ditėn e punės qė e pret.

Mesazhi i drejtorit tė NASA-s ėshtė sa i frikshėm aq dhe i pazakontė, lexoni mesazhin e plotė dhe nxirrini vetė pėrfundimet.

Ja ēfarė thotė ai nė kėtė mesazh :

"Unė dua disa minuta pėr tė folur me ju pėr Gatishmėrinė Emergjente qė na pret. NASA ėshtė njė organizatė unike. Ne jemi e vetmja organizatė nė qeverinė federale qė ėshtė pėrgjegjėse pėr sigurinė dhe mirėqenien e njerėzve, jo vetėm kėtu nė Tokė, por edhe jashtė planetit.

Nė pėrvojėn time nė menaxhimin e astronautėve, kemi folur gjithmonė pėr rėndėsinė e pėrgatitjes sė familjeve, pėr pasjen e njė programi tė posaēėm pėr mbėshtetjen dhe mbrojtjen e familjes. Dhe kam frikė se programi ynė nuk ėshtė aq i mirė sa duhet tė jetė.

Pra, unė kėrkoj nga ju tė gjithė, nėse banoni nė bregun Perėndimor, nė bregun Lindor, nė zonėn e Liqeneve tė Mėdha, mendoni pėr fatkeqėsitė natyrore qė mund tė ndodhin nė zonėn tuaj, mendoni sic keni bėrė gjatė sulmeve tė 11 shtatorit, mendoni dicka e cila mund tė vijė nga forcat e jashtme dhe bisedoni me familjen tuaj, duhet ta bėni nė mėnyrė qė tė pėrgatiten pėr ngjarje tė paparashikuara.

Hartoni njė plan pėr shtėpinė tuaj. Mendoni pėr njė strategji komunikimi me familjen. Ku mund tė mblidheni tė gjithė nėse ndodh njė emergjencė natyrore dhe ndodheni nė pika tė ndryshme tė qytetit.

Gjėja mė e rėndėsishme pėr ne, ėshtė qė tė kryejmė me sukses misionin tonė dhe qė njerėzit tonė, familja jonė tė jetė e sigurt me qėllim qė ju tė vini tė qetė nė punė, dhe nė rast tragjedie familjet tuaja tė jenė tė sigurta.

Pra, unė kėrkoj nga ju qė tė mblidhni familjet tuaja dhe tė mendoni mirė se cfarė duhet tė bėni nė njė rast emergjence globale shpresoj qė tė adaptoni programin e pergatitjes pėr familjet tuaja, ndėrkohė qė tė gjithė tė jemi tė qetė qė ti bėjmė ballė tragjedisė. Ju e dini se cfarė bėni. Ju e diniė se carė duhet tė bėni ju dhe familja juaj nė rast emergjence dhe mbi tė gjitha, jini tė pergatitur.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA paralajmėron pėr tragjedi globale

Mesazh  Xhemajl prej 01.02.12 21:57

Fakti qe eshte nje mesazh sekret, dhe ne mund ta marrim vesh me shtyn te mendoj, se ka diqka mrapa ksaj..
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA paralajmėron pėr tragjedi globale

Mesazh  netaa prej 02.02.12 5:12

Xhemajl mos u merzit ky ndeshkim sdo jet per ty edhe nese do jet,gjykata supreme e unversit i ka do gjera qe duhet gjykuar ne elipsen tone dhe kam pershypjen se ju nuk do jeni ne banken e te akuzuarit hahaha
avatar
netaa

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA paralajmėron pėr tragjedi globale

Mesazh  Xhemajl prej 02.02.12 11:06

netaa shkruajti:Xhemajl mos u merzit ky ndeshkim sdo jet per ty edhe nese do jet,gjykata supreme e unversit i ka do gjera qe duhet gjykuar ne elipsen tone dhe kam pershypjen se ju nuk do jeni ne banken e te akuzuarit hahaha
Sido qe te jete, fuqite e medha do te na pregadisin nje befasi aspask te kendshme..
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA paralajmėron pėr tragjedi globale

Mesazh  netaa prej 02.02.12 14:13

Xhemajl une mendoj ,por edhe jam e bindur se jeta eshte e determinuar,po me kujtohet nje thenije e Woody Alan qe thot"nese doni ta beni Zotin te qesh tregoja planet per te ardhmen" ka shum kohe qe kam hequr dore nga palnet e mija aq me shum nga planet e te tjerve
avatar
netaa

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA paralajmėron pėr tragjedi globale

Mesazh  Lapsi prej 03.02.12 12:44

degjova tek lajmet qe hackerat po i vidhin informacione fbi . Ndoshta dhe ne kete forum ka pirate qe ndoshta duan te na ndimojne duke i vjedhur informacione Amerikes e duke na i treguar neve.
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NASA paralajmėron pėr tragjedi globale

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi