Takova jashtėtokėsorėt!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 31.01.12 9:48

Takova jashtėtokėsorėt! Mė injektuan njė mikroēip nė kokėFran Drescher ka kaluar disa momente nėn shoqėrinė e jashtėtokėsorėve ose ajo ėshtė tejet dramatike nė atė ēka thotė. Ish protagonistja e “The Nanny” pohon se ėshtė kapur nga jashtėtokėsorėt disa vite mė parė dhe se ata i kanė injektuar njė mikroēip nė kokė. Aktorja 54 vjeēare ka lėshuar deklaratėn bombė nė njė prononcim pėr “Huffington Post”. Ajo ka deklaruar se ish-bashkėshorti i saj, producent dhe shkrimtar Peter Marc Jacobson ka patur tė njėjtėn eksperiencė.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 31.01.12 20:47

Kam nje pyetje per ju Gon?
A beson tek Jashtokesoret??? Kjo eshte arsyea qe sjell nje material qe perforcon kete ide: Pra qe UFO-t ekzistojne!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 01.02.12 8:24

Meridiani 0 (zero) shkruajti:Kam nje pyetje per ju Gon?
A beson tek Jashtokesoret??? Kjo eshte arsyea qe sjell nje material qe perforcon kete ide: Pra qe UFO-t ekzistojne!

Po Meridian e nderuar, besoj qe ekzistojne krijesa te tjera te ngjashme ose jo me ne te cilat mund te jetojne ne ndonje sistem tjeter diellor larg nesh. Besoj edhe ne krijesa nentokesore, te cilat mund te kene zhvilluar jeten e tyre njesoj sikur ne qe e bejme mbi te. Gjithnje duke u bazuar ne libra fetare dhe ne libra te njerezve (shkenctare) te shek. XXl, te cilet pretendojne se ekzistojne keto krijesa. Pos ketyre njeriu mund ta perdor edhe llogjiken e vet duke shikuar gjith keto yje te cilat jane njesoj si dielli yne dhe, edhe keto kane cdonjeri prej tyre sistemin e vete qe bartin me vete planete dhe hena te shumta, dhe eshte e pamundur te mos besosh se diku nga keto yje te mos kete jete njesoj sikur ka ne planetin tone.

Shendet
Gon!
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 01.02.12 9:23

Me ben pershtypje, sepse asnje fe nuk eshte pro Alieneve! Kjo eshte pak kundershtuese. E vetmja gje qe Zoti thote se ekzistojne jan Engjejt dhe Xhindet, seshte folur ndonjehere per krijesa te tjera ne planete te tjere. Zoti thote qe i ka dhene jete vetem Tokes!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 01.02.12 9:28

Meridiani 0 (zero) shkruajti:Me ben pershtypje, sepse asnje fe nuk eshte pro Alieneve! Kjo eshte pak kundershtuese. E vetmja gje qe Zoti thote se ekzistojne jan Engjejt dhe Xhindet, seshte folur ndonjehere per krijesa te tjera ne planete te tjere. Zoti thote qe i ka dhene jete vetem Tokes!
Po Gogu dhe Magogu (Jexhuxh dhe Mexhuxh) cfare jane ata...?!
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 01.02.12 17:59

Meridiani 0 (zero) shkruajti:Me ben pershtypje, sepse asnje fe nuk eshte pro Alieneve! Kjo eshte pak kundershtuese. E vetmja gje qe Zoti thote se ekzistojne jan Engjejt dhe Xhindet, seshte folur ndonjehere per krijesa te tjera ne planete te tjere. Zoti thote qe i ka dhene jete vetem Tokes!
un personalisht e pranoj egzistencen e alieneve sepse nuk mundem tja mohoj kur ata jane qenie te gjalla si ne
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 01.02.12 21:17

Gon! shkruajti:
Po Gogu dhe Magogu (Jexhuxh dhe Mexhuxh) cfare jane ata...?!

Pse cfar po thua qe jan Ufo??????????
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 01.02.12 21:20

iforti shkruajti:un personalisht e pranoj egzistencen e alieneve sepse nuk mundem tja mohoj kur ata jane qenie te gjalla si ne

E ti nga e di a jan te gjalla apo jo? A mos i pe gje?
Nese e quan veten besimtare nje njeri e para gje qe mson per veten eshte ta shohe veten si nje qenie e persosur nga Zoti, dhe qenjet e tjere ne nje planet tjeter nuk ka se si ti pranoje ekzistencen!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  monita prej 01.02.12 22:17

une besoj ne ekzistencen e alieneve......ekzistojne shume prova,fakte dhe deshmitare qe mund ta provojne kete gje ...........madje ne nje informacion thuhet se NASA eshte e vetdijshme per ekzistencen e tyre,por e mban ne fshetesi,per arsye qe te mos shkaktoje panik nga njerezit...........
avatar
monita

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 02.02.12 9:06

monita shkruajti:une besoj ne ekzistencen e alieneve......ekzistojne shume prova,fakte dhe deshmitare qe mund ta provojne kete gje ...........madje ne nje informacion thuhet se NASA eshte e vetdijshme per ekzistencen e tyre,por e mban ne fshetesi,per arsye qe te mos shkaktoje panik nga njerezit...........

O vajz, jane gjetur prova qe Nasa ska shkelur as ne Hene , e ti po perdorke argumentet e Nases, te nje grupi me shume mashtruesish, qe perpiqen ta vene djellin ne qender me zor, sepse edhe ai leviz ne nje orbit te tijen! Ku i ke provat ti ? tek vidiot ne youtube te montazheve? te arave me grure qe kan sfinksin e masoneve? tek gropat misterioze qe sjan gje vecse miniera dhe gropa per pasoje te boshllekut ne toke, apo te tregimeve te perrallave te ketyre personazheve si kjo ketu lart?
Ecni ne kembe ne toke e mos i besoni gjerat ne menyre te gatshme por kerkojeni te verteten
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 02.02.12 9:09

Meridiani 0 (zero) shkruajti:Me ben pershtypje, sepse asnje fe nuk eshte pro Alieneve! Kjo eshte pak kundershtuese. E vetmja gje qe Zoti thote se ekzistojne jan Engjejt dhe Xhindet, seshte folur ndonjehere per krijesa te tjera ne planete te tjere. Zoti thote qe i ka dhene jete vetem Tokes!
Gon! shkruajti:Po Gogu dhe Magogu (Jexhuxh dhe Mexhuxh) cfare jane ata...?!

Meridiani 0 (zero) shkruajti:Pse cfar po thua qe jan Ufo??????????
"UFO" - jane objekte (Disqe) te pa identifikuara, e nese me thua "Alien"???????? Atehere une mund te pergjigjem me; "NDOSHTA", e cfare mund te jene tjeter? Mos valle mund te jene Kinez?????? Ti nuk po mundesh te japesh ndonje pergjigje tjeter rreth tyre, kurse une e dhash nje.
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  maximus prej 02.02.12 10:53

Meridiani 0 (zero) shkruajti:

O vajz, jane gjetur prova qe Nasa ska shkelur as ne Hene , e ti po perdorke argumentet e Nases, te nje grupi me shume mashtruesish, qe perpiqen ta vene djellin ne qender me zor, sepse edhe ai leviz ne nje orbit te tijen! Ku i ke provat ti ? tek vidiot ne youtube te montazheve? te arave me grure qe kan sfinksin e masoneve? tek gropat misterioze qe sjan gje vecse miniera dhe gropa per pasoje te boshllekut ne toke, apo te tregimeve te perrallave te ketyre personazheve si kjo ketu lart?
Ecni ne kembe ne toke e mos i besoni gjerat ne menyre te gatshme por kerkojeni te verteten

po juve meridian ku bazoni faktet tuaja qe nasa nuk ka shkelur ne hene apo nga te njejtat burime qe thoni ju derisa nuk ka burime teresisht te besueshme cdo supozim do te meret si i vertete perderisa nuk ka prova per ta kundershtuar
avatar
maximus

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  tetari prej 02.02.12 12:00

Po si mashtrohen sepse nuk e dine,keta te quajturit"Aliene" nuk jane fare me shume se sa Xhinde apo krijesa te dimensionit te katert pra ata na shohin neve e ne nuk i shohim ata sepse jemi ne dimensionin e 3-te.Kane aftesi te marrin forma te ndryshme e te shfaqen ne boten tone apo dimesionin tone,personalisht kam pasur pervoja me Xhinnde ku me jane shfaqur drita te ndryshme e une duke menduar se po me kontaktojne "Alienet" dhe duke pasur ne thellesi nje frike kudo qe isha e shume te tjera ,por posa filloja te lexoja Kuran besomeni me zhdukeshin dhe nuk shfaqeshin me,qe atehere kam filluar te praktikoj namazin(lujen) dhe nuk me jane shfaqur me.Mos vazhdoni te mashtroheni jua them kete nga pervoja personale.
avatar
tetari

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  taboo prej 02.02.12 14:43

GOOOOON MASHTRUS A KA FAKT ME TE QARTE SE AJETI I KURANIT SE JEHXHUXHET DHE MEXHUXHET NUK JANE ASPAK ATA ALIENET E SHPIFUR E TE TRILLUAR QE TI E BOTA JOTE RASHADISTE BESONI.I KA MALLKUAR Zoti DHE PROFETI A.S HIPOKRITET.MJERE KUSH ESHTE PREJ TYRE.
«Te pyesin ty (o Muhammed a.s) dhe per Dhulkarnejnin. Thuaju: “Une do t’ju rrefej dicka nga historia e tij”. Sigurisht qe Ne e vendosem ate ne toke dhe Ne i dhame atij rruge e mjete per te arritur cdo gje. Keshtu ai ndoqi nje rruge. Derisa, kur arriti vendqendrimin e diellit (vendin me te larget ne toke qe mund te arrije), pa qe ai perendonte ne nje vend ku buronte uje i zi i turbulluar (ky ishte vendi me ne perendim ku ai arriti te shkoje) dhe aty prane gjeti nje popull qe banonte ne te. Ne i thame (me frymezim?):” O Dhulkarnejn! Ose ndeshkoji ose sillu mire ndaj tyre”. Ai tha: “Sa per ate (qe nuk beson All-llahun) qe ben padrejtesi, ne do ta ndeshkojme ate dhe pastaj ai do te kthehet prape te Zoti i Tij i Cili do ta ndeshkoje ate me denim te padegjuar (ne Xhehenem). Por, sa per ate qe beson (All-llahun) dhe punon drejtesi, ai do te kete shperblimin me te mire (Xhennetin) ndersa nga fjalet e buta e drejtuese qe do ti themi (do te jete me i drejtuar e do ta kete rrugen per ne Xhennet me te lehte).” Pastaj ai ndoqi nje rruge tjeter (nga lindja). Derisa, kur arriti tek vendi ku lindte dielli (vendi me i larget ne lindje ku arriti, ku kishte toke e njerez), pa se ai lind ne nje popull te cileve Ne (Zoti) nuk u patem dhuruar mbulese per tu mbrojtur nga dielli. Keshtu qe! Dhe Ne dinim gjithcka qe ishte perpara tij (Dhulkarnejnit). Pastaj ai mori nje rruge tjeter. Derisa, kur arriti mes dy malesh, ai gjeti aty prane nje popull qe mezi kuptonin ndonje fjale (kuptoheshinme veshtiresi me ta). Ata i thane: “O Dhulkarnejn! Me te vertete Jexhuxhet dhe Mexhuxhet po bejne shume te keqija e fatkeqesi ne toke. A te paguajme ty nje detyrim (haraē) me qellim qe ti te mundesh te na ngresh nje pengese te pakalueshme mes nesh dhe atyre?” Ai tha: Ajo (fuqi, autoritet, pasuri) ne te cilen me ka vendosur Zoti im eshte me mire (se sa shperblimi juaj), keshtu qe me ndihmoni me fuqi (punetore) dhe une do te ndertoj mes jush dhe atyre nje pengese te pakalueshme. “Me sillni atehere blloqe hekuri “, pastaj kur e mbushi gryken mes dy maleve shkembore tha: “Fryni (me shakull)” derisa i nxehu fort, (pastaj) shtoi: “Me sillni baker te shkrire per ta derdhur mbi ta.” Keshtu ata (Jexhuxh e Mexhuxhet) u bene te pafuqishem per t’iu ngjitur ose per ta shpuar (per te kaluar ne anen tjeter). (Dhulkarnejni) tha: “Kjo eshte meshire prej Zotit tim, por kur te vije premtimi i Zotit tim, Ai do ta sheshoje ate pertoke dhe premtimi i Zotit tim eshte gjithnje i vertete.” Dhe ate dite (Diten kur ata Jexhuxh e Mexhuxhet do te dalin qe andej), Ne do t’i leme te gufojne si vale deti mbi njeri tjetrin (kaq shume do te jene) dhe pastaj do t’i fryhet Surit e Ne do t’i grumbullojme ata (krijesat) te gjitha se bashku. » (Suretu el-Kehf, ajetet:83-99)
Jexhuxhet dhe Mexhuxhet jane dy grupe nga popujt turq, qe rrjedhin nga Jafidhi (Jafethi), nga babai i popujve turq, nje nga djemte e Nuhit (alejhi selam). Ne kohen e Ibrahimit (alejhi selam) jetonte nje mbret, i cili quhej Dhul Karnejn . Ai praktikoi tauuafin rreth Qabes me Ibrahimin (alejhi selam), ne kohen kur ai (Ibrahimi alejhi selam) e rindertoi ate. Ai i besoi atij dhe ndoqi ate. Dhul Karnejni ishte nje njeri i mire dhe mbret i madh; Zoti i dha atij shume pushtet dhe ai sundoi ndaj lindjes dhe perendimit. Ai mbajti qendrim ndaj te gjithe mbreterve dhe udhetoi afer dhe larg, ne lindje dhe perendim. Ai udhetoi deri siper ne lindje, derisa arriti ne nje qafe mali, qe ishte midis dy maleve, nga te cilet njerezit dilnin. Ata nuk kuptonin asgje sepse jetonin te veēuar. Ata ishin Jexhuxh Mexhuxhet. Ata perhapnin fesad ne toke dhe demtonin njerezit keshtu qe ata kerkuan ndihme tek Dhul Karnejni. Ata iu luten atij qe te ndertonte nje pengese midis tyre dhe Jexhuxh Mexhuxheve Ai i kerkoi atyre t’i jepnin atij ndihme dhe keshtu ata ndertuan se bashku nje mburoje e perbere nga hekuri, bakri dhe zinku.
avatar
taboo

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 02.02.12 21:35

maximus shkruajti:
po juve meridian ku bazoni faktet tuaja qe nasa nuk ka shkelur ne hene apo nga te njejtat burime qe thoni ju derisa nuk ka burime teresisht te besueshme cdo supozim do te meret si i vertete perderisa nuk ka prova per ta kundershtuar

ka foto qe kan treguar qe pas kostumit te astronautit, ne pasqyrimin e kokores jane pare imazhet e skenes se xhirimit. Ok e zeme se ky eshte nje trillim , po perse i ndryshojne detajet e perberjes se saj here pas here, SEPSE E DINE KAQ MIRE NGA VIZITA E TYRE?????? Mund te kene shkuar ne hene por shume gjera jane mashtrime!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 02.02.12 21:54Meridiani 0 (zero) shkruajti:Pse cfar po thua qe jan Ufo??????????
"UFO" - jane objekte (Disqe) te pa identifikuara, e nese me thua "Alien"???????? Atehere une mund te pergjigjem me; "NDOSHTA", e cfare mund te jene tjeter? Mos valle mund te jene Kinez?????? Ti nuk po mundesh te japesh ndonje pergjigje tjeter rreth tyre, kurse une e dhash nje.[/quote]

Eshte jasht cdo kriteri te thuash qe Jexhuxhet e Mexhuxhet jane Ufo apo "Alien". Postimi i melartshem i taboos eshte krejtesisht i drejtperdrejte nga ajo sure qe kerkoje ti, dhe e falenderoj qe e solli i pari materialin qe konfirmon krejtesisht qe jane thjesht popull qe persupozon shkaterrimet, kane ekzistuar ne Toke e do te vijne prap ne Kiamet po me te njejtin qellim. Islami nuk i ka percaktuar asnjehere keto dy degezime si "Alien" apo "Ufo", as Kurani pra.
shendet!
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  maximus prej 03.02.12 8:58

Meridiani 0 (zero) shkruajti:
maximus shkruajti:
po juve meridian ku bazoni faktet tuaja qe nasa nuk ka shkelur ne hene apo nga te njejtat burime qe thoni ju derisa nuk ka burime teresisht te besueshme cdo supozim do te meret si i vertete perderisa nuk ka prova per ta kundershtuar

ka foto qe kan treguar qe pas kostumit te astronautit, ne pasqyrimin e kokores jane pare imazhet e skenes se xhirimit. Ok e zeme se ky eshte nje trillim , po perse i ndryshojne detajet e perberjes se saj here pas here, SEPSE E DINE KAQ MIRE NGA VIZITA E TYRE?????? Mund te kene shkuar ne hene por shume gjera jane mashtrime!

I vetmi mashtrim qe ka bere NASA eshte qe nuk tregon se deri ne cilen pike kane arrtitur te explorojne universi dhe jam i bindur qe kane shkuar pertej henes.
avatar
maximus

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 03.02.12 12:32

Pershendetje Taboo,

Une nuk thash qe sigurt jane Gogu dhe Magogu Alien, por thash ndoshta! Thjesht dhash mendimin tim personal. Une e di qe Gogu ishte bir i Shemahajahut dhe Shimei ishte bir i Gogut, dhe Mikahu ishte bir i Shimeit, dhe Baal (Qe sot Te Krishteret e quajne Demon) ishte bir i Mikahut. Kurse Magogu ishte i Jafetit.

Ne Kuran thuhet keshtu per Gogun dhe Magogun (Jexhuxh dhe Mexhuxh):

18:93 Kur ai arriti ne luginen ndermjet dy vargmaleve, ai gjeti njerez gjuha e te cileve ishte mezi e kuptueshme.

18:94 Ata thane, "O Dhul-Kernejn, Gogu dhe Magogu jane korruptues te tokes. A mund te te paguajme qe te krijosh nje barriere ndermjet neve dhe atyre?"

Jexhuxhet dhe Mexhuxhet ne Islam njihen si shenja e fundit te Kiametit.

18:95 Ai tha, "Zoti im me ka dhene dhurata te medha. Nese bashkepunoni me mua, do te ndertoj nje pende ndermjet juve dhe atyre.

18:96 "Me sillni masa hekuri." Kur ai e mbushi hapesiren ndermjet dy vargmaleve, ai tha, "Fryni." Kur u skuq nga nxehti, ai tha, "Me ndihmoni te derdhe tunxh mbi te."

18:97 Pra, ata nuk mund te ngjiteshin ne te, e as te benin bira ne te.

18:98 Ai tha, "Kjo eshte meshire nga Zoti im. Kur t'i vij koha profecise se Zotit tim, Ai do e beje penden te rrenohet. Profecia e Zotit tim eshte e vertete."

18:99 Ne ate kohe, do i leme ata ta pushtojne njeri tjetrin, pastaj do i bihet bririt, dhe do i mbledhim ata te gjithe se bashku.

18:100 Do t'ua paraqesim Ferrin, ne ate dite, mosbesimtareve.

18:101 Ata jane ata syte e te cileve ishin teper te mbuluar per te pare lajmin Tim. As nuk mund te degjonin.

18:102 A mendojne ata qe nuk besojne se mund te shpetojne me ngritjen e sherbetoreve te Mi si perendi perkrah Meje? Kemi pergatitur per mosbesimtaret Ferr si vendbanim te perhershem.

Mire, ti thua se ata jane dy grupe nga popujt turq, e ku gjinden valle tani ata dy grupe? A mund te me tregoni ju se ku gjinden tani ata Jexhuxh dhe Mexhuxh? Nese jane ne mesin tone, cilt popuj mund te jene keta? Mos jane dy Koreat? Po nese nuk jane dhe nuk gjinden ne mesin tone, atehere e vetmja mundesi ku ata mund te jene eshte nentoka!? Po nese jane ne nentoke si kane mundur te mbijetojne duke mos pare driten e Diellit? Ne e dijme se Dielli na jep jete! Ndoshta ata iu kane pershtatur ambientit atje ne nentoke, por per t'iu pershtatur atij ambienti pa rreze drite sigurisht qe ata duhet te kene ndryshuar edhe pamjen fizike te tyre, sepse jane ne nje ambient krejt tjeter nga ne, dhe nuk konsumojne ushqimin qe e konsumojme ne.

Mendimi im eshte pra se ata mund te jene krijesa me duar dhe me kembe si ne, por qe kane pasur disa ndryshime trupore per shkak te ambientit nentokesore dhe pikerishte ne shekullin tone shkenctaret flasin per krijesa te tilla nentokesore (jo jashtetokesore) te cilave krijesa ua kane vene emrin "Alien".

E si mund te me quash ti mua mashtrus kur une jap vetem nje mendim timin personal?

Po ju a jeni mashtrues? Ju a jeni ekstremist , xhelalabad, shija me mjekerr e me pantollana te shkurte? Po sikur te ipej mundesia ty dhe ekstremisteve te tu a do ta perdonit metoden e gurezimit (regjimit)? Sigurisht se ju do ta praktikonit nje gje te tille ne mesin e popullit tend, por fatmiresisht nuk keni fuqi e perkrahje per ta bere nje gje te tille.

Une jam i bindur se urrejtjen qe ke ti ndaj meje, po te ipej rasti do te beje XHIHAD me mua, duke u bazuar gjithnje ne mesazhet private me kercenime te shumta qe ti m'i dergoje. A deshiron qe t'i publikoj ne forum mesazhet kercenuese me sharje e fyerje qe ti mi ke derguar mua? Une te kam thene qe te hapesh nje teme ne lidhje me Islamin dhe aty do t'i qerojme hesapet "me fjale", sic i kam qeruar hesapet me shume ateist e katolik e ku di une. Atehere do te shohin te gjithe se cili eshte MASHTRUSI!

Perse ty te pengon fotografia e profilit tim "In God We Trust"?! Kjo ka kuptimin "Ne Besojme Ne Zot"! Po ti a beson ne Zot?! Sikur te kishe besuar vertete ne Zot nuk do te me kishe akuzuar per kete fotografi. Te pengon ta shohesh nje fotografi qe pohon se beson ne Zot...!

Une shpresoj qe Administratori nuk do te shlyej postimet, sepse dua te postoj disa marifetlleqe te te ashtuquajturve "mysliman" te cilat nuk kane asgje te bejne me Islamin e vertete.

Sigurisht! Jam ne gjendje te perballem me "mysliman" te cilet me quajne Rashadist (pa te drejte), kurse une mund t'i quaj ata Muhamedan, Selefi, Hanefi, Sunit, Shiit, Vehabist...etj etj etj (ME TE DREJTE)

Une besoj vetem ne Nje ZOT dhe per mua nuk ka sekt, po per ju?!

Sipas "Tabus" (Taboo) dhe shokeve te tij Kurani nuk eshte i plote...! Dhe ate duke u bazuar gjithnje ne Hadithet e Famshme te "dijetarevete" te famshem Buhari e Muslim etj etj...

Ju qeshni me Te Krishteret, por nje fjale e urte thote: "A e keni shikuar ndonjehere veten ne Pasqyre?!"

Ja shikoni:

Koleksioni i haditheve te Buhariut eshte me i respektuari nder Myslimanet Suni sepse konsiderohet qe eshte i gjithi i sakte (sahih), e megjithate gjenden kontadiktat me Kuranin ne shume pika te rendesishme, por qe me e rendesishmja eshte vete perplotshmeria e Kuranit (pra a eshte Kurani i plote), pasi ne Kuran thuhet;

SURA 15. HIXHR
15:9. Ne me madherine Tone e shpallem Kuranin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtes te tij.

Ne Kuran nuk ekziston nje ajet i ekzekutimit (vrasjes) me gure (ose ndryshe Rexhmit), por shikojme qe ne shume vende myslimane ky ekzekutim zbatohet duke argumentuar se ka qene ne Kuran por qe ajetin e denimit me gure e hengri nje cjap dhe prandaj nuk mundi te perfshihet me ajetet e tjera Kuranore, per kete arsye dhe e zbatojne denimin e ekzekutimit me gure edhe sot e kesaj dite duke qene se gjendet ne shume hadithe te sakte (sahih) dhe perderisa feja Islame bazohet jo vetem ne Kuran, por edhe ne hadithe, e aq me teper edhe ne mendimet dhe vendimet (fetvat) e dijetareve atehere kjo i hap rrugen jo vetem te ketij ekzekutimi, por edhe te anomalive te tjera sikur eshte mbulimi me burke i detyrueshem i grave ne disa vende myslimane.

me poshte jane dy hadithe SAHIH (te sakte) qe qartas shpallin se Kurani nuk eshte i plote sipas Myslimaneve per arsyen sepse ne Kuran duhej te ishte edhe ajeti qe urdheron per denimin me vrasje me gure, por qe nuk gjendet sot ne Kuran:

Sahih Buhariu : Vėllimi 8, Libri(Zuhd) 82, Numer 817:

Transmeton Ibn Abasi:

...Zoti e dėrgoi Muhammedin me tė vėrtetėn dhe e zbriti librin e Shenjtė tė tij, dhe midis asaj qė Zoti shpalli (KURANIT), ishte edhe AJETI i Rexhmit (gjuajtja me gurė deri ne vdekje e personit qe eshte i martuar (mashkull ose femėr tė cilėt kryejne marrėdhėnie tė paligjshme seksuale) dhe ne e kemi lexuar kėtė Ajet dhe kuptuar dhe memorizuar atė (ajetin e gurezimit). I dėrguari i Zotit e ka kryer dėnimin e(Rexhmit) me gurė dhe kėshtu e kemi bere edhe ne pas tij.

Sahih BUHARIU : Vėllimi 8, Libri(Zuhd) 82, Numer 816:

Transmeton Ibn Abasi:

'Umeri tha: "Unė kam frikė se pas njė kohe tė gjatė qe do kaloje, njerėzit mund tė thonė," Ne nuk gjejmė ajetet e Rexhmit (denimit me gurė pėr vdekje), nė Librin e Shenjtė(Kuranin), "dhe si pasojė ata mund tė shkojnė nė humbje duke lėnė dhe harruar njė obligim qė Zoti ka shpallur. Ja, unė konfirmoj se dėnimi i Rexhmit tė jetė ekzekutuar pėr atė qė kryen marrėdhėnie seksuale tė paligjshme, nėse ai ėshtė i martuar tashmė dhe krimi ėshtė dėshmuar nga dėshmitarėt ose shtatzanisė ose eshte vetepranuar. "Sufjani shtoi, "Unė e kam memorizuar kėtė transmetim nė kėtė mėnyrė." 'Umeri shtoi: "S'ka dyshim se Dėrguari i Zotit e ka kryer dėnimin e Rexhmit, dhe kėshtu kemi bere edhe ne pas tij."

Tani ajo qe u mbetet Myslimaneve eshte ose te pranojne se Kurani eshte i plote sepse eshte i ruajtur nga Zoti(15:9), ose te pranojne qe hadithet jane te plota, por kjo e fundit me Kusht qe te mohojne Kuranin, sepse hadithet thone qe Kuranit i mungon ajeti i Raxhmes (gurezimit)

Si mund te kete tolerance fetare, kur ne ligjet islame eshte edhe gurezimi i personave per vdekje, qe nuk zbatohet sot ne trojet shqiptare, kjo nuk do te thote qe ne te ardhmen mos te ngrihet dikush nga myslimanet dhe te kerkoje zbatimin e ligjit Islamik sipas sheriatit(ligjshmeria ne fene Islame), ashtu sikur edhe zbatohet edhe ne shume vende ku ka myslimane dhe qe per me teper eshte obligim zbatimi i ketij rregulli(pra ekzekutimit me gure) pasi ne librat ku bazohet islami sot, dhe posacerisht ne hadithet SAHIH te buhariut deklarohet qarte nje urdherese e tille dhe per me teper thuhet qe ka qene ne Kuran kur Kurani i'u shpall Muhamedit, por qe cuditerisht mungon ne Kuranin e sotem.

kjo eshte nje kontradikte e madhe ne fene Islame , pasi bien ne kundershtim dy burimet kryesore te fese ne Islam qe jane Kurani dhe Suneti (hadithet) (transmetimet) dhe (veprat).

Kurani i shijave(myslimane shiite) ne Iran e afganistan etj eshte me 115 sure, kurse KURANI I SUNITEVE NE ARABI SAUDITE E EGJYPT ETJ KA 114 SURE , PLUS QE KA NDRYSHIME THELBESORE NE AJETE , KU NDRYSHOHEN FJALET DHE I GJITHE KUPTIMI, shikojme ndryshimet qe kane suret 33:33, 4:24, 5:55. Nje nga "dijetaret" ne thonjeza shiite, qe quhet El-Haxhxh Mirza en-Nuuri et-Tabrisi, i cili vdiq ne vitin 1320 H. Ai shkroi nje liber Faslul Kitab, ne te cilen thote per kete se Kurani eshte ndyshuar teresisht.

Sigurisht nga kush? Nga Sahabet. (Ai thote ne librin e tij se) Ky Kuran te cilin e kemi ne dore nuk eshte i plote dhe i vetmi Kuran i sakte ndodhet ne doren e Aliut (radijallahu anhu), porse imamet njohin disa nga ajetet e ketij te fundit.

Imamet dijne shume sure. Ka sure te cilat i kane ata ne Kuran-in e shijave, si psh; Suretul Eulijah, ku flitet per imamet e tyre, te cilat nuk ekzistojne ne Kuranin e perdorur nga sunitet, qe te dy sunite e shiite jane kapur pas fjaleve te imameve qe ata respektojne dhe pas haditheve qe ata pranojne si te verteta .

Sqarim:

Nuk kam per qellim te hedh poshte Kuranin, por te argumentoj kontradiktat qe ekzistojne mes Kuranit dhe Haditheve duke sjellur hadithet te plota me numerin e vellimit te tyre, nr e librave dhe numrat e haditheve , ne menyre qe te mos argumentoje kush duke thene qe; "hadithin e ke te shpikur".

Edhe na hadithet SAHIH te Muslimit konfirmohet se Kurani nuk eshte i plote:

Sahih Muslimi : Libri 17, Numer 4194:
'Abdullah b. 'Abasi raportoi se Umeri b. Hatab u ul nė minberin e tė Dėrguarit tė Zotit(paqja qoftė mbi tė) dhe tha: Vėrtet, Zoti dėrgoi Muhamedin (paqja qoftė mbi tė) me tė vėrtetėn dhe Ai e zbriti librin(Kuranin) mbi tė, dhe ajeti i gurėzimit(rexhmit) u pėrfshi nė atė qė i ėshtė zbritur atij(ne Kuran). Ne e kemi recituar atė(ajetin e gurezimit), mbajtur atė nė kujtesėn tonė dhe e kuptuam ate. I Dėrguari i Zotit(paqja qoftė mbi tė) e ka zbatuar dėnimin me gurė deri nė vdekje (te shkelėsit te martuar te kurorės) dhe, pas tij, ne gjithashtu e kemi zbatuar dėnimin me gurėzim, unė kam frikė se me kalimin e kohės, njerėzit (mund tė harrojnė atė) dhe mund tė thonė: Ne nuk gjejmė dėnimin me gurė nė Librin e Zotit(Kuran), dhe kėshtu devijojnė duke braktisur kėtė detyrė tė caktuar nga Zoti. Gurėzimi(rexhmi) ėshtė njė detyrė e pėrcaktuar nė Librin e Zotit(Kuran) pėr burrat e martuar dhe gratė qė shkelin kurorėn, kur prova ėshtė vertetuar, ose ajo eshte shtatzėnė, ose e rrėfen vetė.

mund t'a vertetoni hadithin ketu; http://www.iium.edu.my/deed/hadith/muslim/017_smt.html

Flete e Kurani u hengren nga nje cjap , prandaj edhe mungojne sipas haditheve:

Aishja gjithashtu dėshmon ne nje hadith te saj pėr njė ajet te 'humbur' pėr gurėzimin (rexhmin):

"Kur vargjet" e Rexhmit "[gurėzimit] dhe ajeti" Rezah Kabir "kane zbritur, ata ishin tė shkruara nė njė copė letėr dhe mbajtur nėn jastėkun tim. Pas vdekjes sė Profetit Muhammed njė cjap e ka ngrėnė kete copė letre, ndėrsa ne ishin tė pikėlluar per kete gje.
1. Sunan Ibne Maxhe, Vėllimi 2, faqe 39, botuar Karaēi.
2. Musnad Imam Ahmadi, Volumi 6, Faqe 269, Publikuar ne Bejrut.
3. Tauel Mukhtalif Al Hades, Faqe 310, gjithashtu ne Bejrut i Publikuar.

Ndoshta dikush do te me thote; "...deshmo se "hadithi" e ka vleren e farzit, dhe ne pastaj e vazhdojm biseden."

Por une e di shume mire qe asnje mysliman nuk do e pranoje me goje qe hadithet e kane vleren e farzit, por ne te vertete ndodh qe hadithet e kane vleren e farzit, perkunder asaj qe ata e pohojne me goje, argument per kete eshte psh; zbatimi i abdesit sipas sunetit e jo sipas Kuranit ose zbatimi i disa namazeve pa ze, kur ne Kuran thuhet as mos e ngre zerin e as mos e ul shume ne namaz
keto gjera jane tashme rregulla te nxjerra nga suneti, por qe dashje pa dashje jane bere farz edhe pse me goje asnje mysliman nuk e pranon qe suneti eshte detyrim (farz).

Kuranit i eshte shtuar dicka sipas haditheve:

Perkunder haditheve qe solla me lart qe thone qe Kurani nuk eshte i plote, me poshte do te shihni nje hadith tjeter ku thuhet qe Kuranit i eshte shtuar dicka, pamvaresisht konfuzionit qe krojohet nga e gjithe kjo larmi manipulimesh, ithtaret e hadithit mbesin te palekundur ne rrugen e tyre!

Aliun e pyetėn: “Pse po rri nė shtėpi?” Ai tha, “Diēka i ėshtė shtuar Kuranit, dhe unė jam zotuar tė mos i vesh mė rrobat e rrugės, pėrveē pėr lutje, derisa tė riparohet Kurani.”

Marre nga:AL ITQAAN FEE 'ULUM AL QURAN nga Jalaluddin Al-Suyuty, Al-Azhareyyah Shtypur ne Kairo, Egjipt, 1318 Pas Hixhrės, Faqe 59.

Toka bartet nė 40,000 brirė tė njė demi gjigant:

Interpretimi mė i respektuar i Kur'anit mes Myslimanėve tradicional ėshtė ai i Ibn Kathir-it. Nė kėtė referencė tė famshme, tė shkruar me shekuj pas Profetit, lexojmė qė toka bartet nė 40,000 brirė tė njė demi gjigant, qė qėndron mbi njė balenė gjigante (shih interpretimin e Ibn Kathir-it tė Strofės 68:1).

Madje edhe aq vonė sa nė vitin 1975, dhe nė tė njėjtin vend ku u shpall Kurani, rektori i Universitetit Islamik tė Medinės, nė Arabinė Saudite, Sheikh Abdul Aziz Ben Baz, deklaroi qė toka ėshtė e rrafshėt dhe nuk lėvizė.

Adami(Ademi) u krijua te premten pasdite sipas hadithit SAHIH te Muslimit:

Sahih Muslimi : Libri 39, Numer 6707:

Ebu Hareira transmeton se i Dėrguari i Zotit(paqja qoftė mbi tė) u mbajtė nė duart e mia dhe me tha: Zoti i Lartėsuar dhe i Madhėruar, e ka krijuar token tė shtunėn dhe Ai krijoi malet tė dielėn dhe Ai krijoi pemėt tė hėnėn dhe Ai krijoi gjėrat e neveritshme tė martėn dhe ka krijuar dritėn tė mėrkurėn dhe ka pėrhapur kafshėt tė enjten dhe e krijoi Ademin (paqja qoftė mbi tė) pas Ikindisė tė premten, nė krijimin e fundit nė orėn e fundit tė orėve tė se premtes, dmth nė mes tė pasdites dhe natės.

Vazhdon.... Sigurisht!
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  maximus prej 03.02.12 12:58

Gon! shkruajti:Pershendetje Taboo,

Une nuk thash qe sigurt jane Gogu dhe Magogu Alien, por thash ndoshta! Thjesht dhash mendimin tim personal. Une e di qe Gogu ishte bir i Shemahajahut dhe Shimei ishte bir i Gogut, dhe Mikahu ishte bir i Shimeit, dhe Baal (Qe sot Te Krishteret e quajne Demon) ishte bir i Mikahut. Kurse Magogu ishte i Jafetit...
GON!
Te falenderoj per kete pergjigje te cilen po pergatitesha per ta dhene une por asnjehere ne kete lloj niveli. Nuk dua te ofendoj fene Islame sepse ajo predikon paqen, begatine dhe dashurine por kam vene re nje fenomen qe predikuesit e fese islame gjithmone perjashtojne besimet e tjera dhe kane tone ofenduese nqs dikush nuk vjen mbas fijes. Lavdi zotit qe nuk kane fuqi ne shqiperi sepse do te kishte ndodhur nje holokaust i ri. D o doja ti kujtoja administratoreve qe kjo faqe ka nje emer "explorer" dhe anetaret ndajne njohuri dhe kuriozitete, pa nderhyre ne misionin tuaj dhe pa dashur te keqkuptohem do doja nqs edhe anetaret e tjere jane dakort qe ne diskutime dhe informacione te ndryshme te mos kapercejme temen dhe te shkruajme propagande nga ato qe dime dhe te ofendojme perdoruesit se ai ka kete bindje apo ate bindje. Une jam thjesht nje anetar i cili kaloj kohen ketu duke mare konsulta dhe informacione te cilat nuk i disponoj dhe nuk me pelqen kur degjoj tone percarese dhe diskriminuese idomos te natyres fetare. propozimi im eshte qe te gjithe ato te cilet kane deshire te ndajne fene ose ta predikojne ate te hapn nje rubrike te tyren dhe te informohen e te informojne ne lidhje me aktivitete e fese se tyre dhe te lene nje pjese te mire te qete qe te shprehin mendimet e tyre per temen perkatese.
avatar
maximus

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 03.02.12 13:14

Sipas haditheve Zoti ka sjellur ajete dhe sure dhe pastaj i ka ē'vleresuar!

Ne Kuran nuk thuhet nje gje e tille, perkundrazi, thuhet;

6:19 Thuaj, "Dėshmia e kujt ėshtė mė e madhja?" Thuaj, "E Perėndisė. Ai ėshtė dėshmitar mes meje e teje se ky Kuran mė ėshtė frymėzuar mua, qė t'jua predikoj juve dhe kujtdo qė i arrin. Vėrtetė, ju dėshmoni se ka perėndi tjerė pėrkrah Perėndisė." Thuaj, "Unė nuk dėshmoj si ju; ėshtė vetėm njė perėndi, dhe unė mohoj idhujtarinė tuaj."

6:38 Tė gjitha krijesat nė tokė, dhe tė gjithė zogjtė qė fluturojnė me krahė, janė shoqėri si ju. Nuk lam asgjė jashtė kėtij libri. Te Zoti i tyre, tė gjitha kėto krijesa do tė mblidhen.

6:114 A tė kėrkoj pos Perėndisė si burim ligji, kur Ai ju ka shpallur kėtė libėr krejtėsisht tė hollėsishėm? Ata qė e pranuan shkrimin e dinė qė ėshtė shpallur prej Zotit tėnd me tėvėrtetė. Tė mos ushqesh asnjė dyshim.

6:115 Fjala e Zotit tėnd ėshtė e plotė, nė tė vėrtetė dhe drejtėsi. Asgjė tė mos i shfuqizojė fjalėt e Tij. Ai ėshtė Dėgjuesi, i Gjithėdijshmi.

Hadithet i shfuqizojne fjalet e Zotit!

17:46 Ne vėmė mburoja rreth mendjeve tė tyre, pėr t'i parandaluar nga tė kuptuarit e tij, dhe shurdhim nė veshėt e tyre. Dhe kur ti predikon Zotin tėnd, duke e pėrdorur vetėm Kuranin, ata largohen me neveri.

7:2 Ky shkrim tė ėshtė shpallur ty – tė mos ushqesh dyshim pėr tė nė zemrėn tėnde – qė tė mund tė paralajmėrosh me tė, dhe t'ua kujtosh besimtarėve.

7:3 Tė gjithė ju tė ndiqni ēka ju ėshtė shpallur prej Zotit tuaj; mos ndiqni asnjė idhull pėrveē Tij. Rrallė merrni vesh.

Perkunder gjithe ketyre argumentave qe solla, nuk thuhet diku ne Kuran qe jane hequr apo shtuar ajete apo sure dhe nuk thuhet diku se do shkruhen libra me hadithe ne mbeshtetje dhe perforcim te Kuranit, nuk ka as edhe nje ajet te tille as te aludoje per kete gje, as edhe nje te vetem, perkunder thuhet e kunderta.

Dijeatret thone edhe per hadithe te tjere qe jane daif (te dobet) dhe per disa thone sahih (te sakte) e keshtu me rradhe , kjo perzgjedhje eshte e njerezve qe hamenden, por me se shumti ka hadithe qe vete "dijetaret" i zgjodhen si Sahih dhe qe bien ndesh me vete hadithet, si psh;

KY HADITH ESHTE SAHIH:

"Pejgamberi tha:" Mos shkruani asgjė nga mua
perveē Kur'anit , Nese ka ndonje prej jush qė
ka shkruar ndonjė gjė tjetėr perveē Kur'anit, ai
duhet t'a shkaterrojė atė(t'a shlyejė - fshijė )
[Ahmedi, Volumi. 1, Faqe 171, dhe Sahih
Muslimi, Zuhd(Libri) 42, Numer 7147]

Perkundrazi ne Kuran thuhet;

45:6 Kėto janė shpalljet e Perėndisė qė t'i recitojmė ty sinqerisht. Nė cilin Hadith tjetėr pos Perėndisė dhe shpalljeve tė Tij besojnė ata?

31:6 Mes njerėzve, ka qė i pėrmbahen Hadithit tė pabazė, dhe kėshtu i largojnė tė tjerėt nga rruga e Perėndisė pa e ditur, dhe e marrin sė koti. Kėta kanė vetėshkaktuar ndėshkim tė turpshėm.

77:50 Cilit Hadith, pos kėtij(Kuanit), i pėrmbahen?

Disa hadithe bejne fjale qe myslimanet duhet t'i permbahen vetem Kuranit:

Ibn Hanbel nė librin e tij Musnedin, transmeton njė hadith nė tė cilin Abdullah Ibn Omeri ka thėnė: "i derguari i Zotit njė ditė erdhi pėr tek ne sikur ai do tė largohej sė shpejti(nga kjo bote) dhe tha:" Kur te largohem(vdes), ju mbajuni nė librin e Zotit(Kuranin), ndaloni atė qė e ndalon(Kurani) dhe t'i pranoni si hallall atė qė e bėn Hallall.

Nė librin "Tak-jed Al-Ilm", Ebu Sajed El-Kudhri ka thėnė: "E pyeta tė Dėrguarin e Zotit pėr t'i marre leje pėr tė shkruar hadithet e tij, por ai nuk mė dha leje."

Me thuani o "mysliman" nje gje; perse njeri nga 5 namazet falet pa zė, kur ne Kuran urdherohemi qe te mos e ulim zerin krejtesisht por as mos te ngrisim ate shum?!

Kjo ishte nje nder praktikat e shumta qe i bejne myslimanet, e me te cilat kundershtojne fjalet Kuranore!

Ajeti me i forte ku "myslimanet" mbeshteten dhe mundohen t'i arsyetojne hadithet eshte ky;

"Ne nuk abrogojmė (pezullojmė) asnjė nga argumentet tona, apo ta hedhim nė harresė e tė mos sjellim edhe mė tė dobishėm se ai, ose tė ngjashėm me te. A nuk e ke ditur se Zoti ėshtė i plotfuqishėm pėr ēdo send?" [Bekare: 106].

Te keni kujdes se Zoti e kishte fjalen per zbritjet e tij (perfshire ketu librat e meparshem), duke zevendesuar ato me Kuran, e jo ajetet brenda Kuranit t'i shfuqizoj me ajete te tjera. Kjo qe thone myslimanet do te ishte e pakuptimte, kur vet Zoti i fton krijesat e tij qe te sherbehen me kete Kuran, duke u thene se asgje nuk la jashte tij, e si te mesojne nga Kurani kur ne te paska ajete te pavlefshme (shfuqizuara nga te tjerat)? Kjo pra eshte absurde se cfare pohojne myslimanet!

Por, nese, meqe Zoti nuk tregoi se cilat ajete jane shfuqizuar nga te tjerat, a mund te sherbehemi ne me ato ajete, dhe a do te ishte e drejte te sherbehemi, nese ato dispozita kan ndryshuar nga ajete te tjera, e ne nuk e dijme?

Ata (sunitet), pranojne qe kuranit i jane zhvleresuar jo vetem ajete, por edhe kapituj te tere, ata deklarohen se Kurani sqarohet vetem me hadithe, me kusht qe ky sqarim te dale nga goja e dijetareve, por qe ne Kuran nuk ka asnje autorizim per keto hadithe, apo dijetare qe nxjerrin fetva (urdheresa) , ata (sunitet) deklarohen se baze e shkences se hadithit eshte njohja e personave qe transmetojne hadithet si persona me karakter te mire dhe besnik,
pra ata (sunitet) deklarohen se mund te njohin karakteret e personave qe jetuan 1400 vjet me pare dhe te dallojne se cili prej tyre kishte ndergjegje te paster dhe cili jo, me pak fjale ata keshtu mund edhe te dallojne se cili do te shkoje ne parajse dhe cili jo, pasi perderisa njohin karakteret e personave para 1400 vjetesh, vaj medet per ne qe jemi gjalle tani, ata mendojne se Kuranit edhe mund ti jete shtuar, por edhe mund t'i jete hequr ajet apo sure te tere dhe perseri Kurani eshte i plote, por sa i plote mund te jete kur shpjegohet vetem me hadith!? Kur hadithet vete bien ne kontradikte me njeri-tjeterin.

"Dijetare", kush i cilesoi si dijetare, nqs une psh mendoj se Aristoteli ishte dijetar, ky eshte mendimi im personal, kjo sdo te thote qe Aristoteli ishte dijetar edhe per nje tjeter, sepse mbase per nje tjeter ai ishte nje hic, pra a eshte apo nuk eshte dijetar dikush eshte relative dhe gjithmone e diskutueshme, kurre ne asnje menyre e imponueshme, e aq me teper qe mendimet e dijetareve mysliman jane obligim dhe detyre per nje mysliman anembane globit , kjo eshte thjesht absurde!!!!

Me pak fjale...

Ata qe i permbahen Haditheve Syneteve te thirrura si te profetit Muhamed, ata jane idhujtare dhe idhulli i tyre kryesor eshte vete profeti Muhamed...!


Edituar pėr herė tė fundit nga Gon! nė 03.02.12 15:01, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 03.02.12 13:36

maximus shkruajti:GON!
Te falenderoj per kete pergjigje te cilen po pergatitesha per ta dhene une por asnjehere ne kete lloj niveli. Nuk dua te ofendoj fene Islame sepse ajo predikon paqen, .....

Inderuar, une jam vete mysliman i cili beson vetem ne Kuran dhe asgje tjeter jasht tij, por nuk i kam raportet e mira me te tjeret mysliman, sepse atyre iu pengon kur une i hedh posht Hadithet e Synetet dhe Kuranin ngris larte shume larte, kurse ata e bejne te kunderten...!
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 03.02.12 13:39

Sa per fillim, me teper nuk do postoj, por pres nga ata myslimanet e devotshem tani qe t'u japin shpjegim (pergjigje) shkrimeve te postuara nga ana ime.... E pastaj te shohim se si do rrjedh debati...

Paqe nga une

Gon!
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 15:02

I nderuar Gon! Profeti Muhammed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te), na ka bėrė tė njoftur Islamin,ndėrsa pas vdekjes sė ti na shpjegojnė tė tjerėt Islamizmin dhe ky "izėm" ėshtė marifet i atyre qė kanė qeverisur duke e politizuar fejėn dhe duke e kontrolluar dhe ndryshuar thėnjet (hadithet) e profeti tė nderuar pėr intersat e tyre ditore si kanė dashur vetė nė dobi tė kalifėve tė tyre... pėr kėtė njeriu duhet tė ketė kujdes nė cilin hadith bazohet edhe pse ėshtė i quajtur "Sahih"(ky fjalė ėshtė njė kod hipnotik) ėshtė shumė politike dhe ky fjalė "Sahih" ėshtė pėr tė bėrė lavazh truri bashkėsis islame dhe nga ky lavazh qė po i bėhet kėsaj bashkėsie rezultatet janė mėse tė qartė ėshtė krijuar njė bashkėsi tėrėsisht nė shumic absulute bashkėsi politike qė nuk ka tė bėjė aspak me Islamin Burimor tė profetit Muhammed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te)....

me respekt fakiri
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 03.02.12 15:14

fakiri shkruajti:I nderuar Gon! Profeti Muhammed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te), na ka bėrė tė njoftur Islamin,ndėrsa pas vdekjes sė ti na shpjegojnė tė tjerėt Islamizmin dhe ky "izėm" ėshtė marifet i atyre qė kanė qeverisur duke e politizuar fejėn dhe duke e kontrolluar dhe ndryshuar thėnjet (hadithet) e profeti tė nderuar pėr intersat e tyre ditore si kanė dashur vetė nė dobi tė kalifėve tė tyre... pėr kėtė njeriu duhet tė ketė kujdes nė cilin hadith bazohet edhe pse ėshtė i quajtur "Sahih"(ky fjalė ėshtė njė kod hipnotik) ėshtė shumė politike dhe ky fjalė "Sahih" ėshtė pėr tė bėrė lavazh truri bashkėsis islame dhe nga ky lavazh qė po i bėhet kėsaj bashkėsie rezultatet janė mėse tė qartė ėshtė krijuar njė bashkėsi tėrėsisht nė shumic absulute bashkėsi politike qė nuk ka tė bėjė aspak me Islamin Burimor tė profetit Muhammed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te)....

me respekt fakiri

O Fakir djali...! Po a nuk po ju mjaftojne ajetet Kuranore shume te kjarta e te kuptueshme, por ju me ngulm kerkoni edhe ajete nga profeti jasht Kuranit?! Si nuk arrini t'i kuptoni ajetet e qarta Kuranore ku thuhet qe te mos marrim asnje mesim tjeter fetar perkrah Kuranit? Apo i keni syte e mbyllur dhe nuk mund t'i lexoni ato ajete? Ku ke Hadith me SAHIH se ai hadith qe e ben legjitim metoden e gurezimit (regjimit) e cila nuk gjindet askund ne Kuran? A nuk eshte metoda e gurezimit e praktikueshme ne te gjitha vendet Islame edhe pse kjo metod nuk urdherohet ne Kuran? A nuk e kuptoni ju ajetin e qarte ne Kuran qe thote se; "Ky liber eshte i plote dhe teresisht i hollesishem". Atehere, nese metoda e gurezimit (rexhmes) praktikohet, sepse kane thene dijetaret ashtu... automatikisht po kundershtohet pohimi i Zotit ne Kuran "Ky Liber eshte i plote"! Perdore llogjiken pakez te lutem :S...! Cili mesim fetar mund te jete me i sakte? HAdithet & Sunat e "Sahabeve"? Apo Kurani i Zotit? Pos ketyre, perse nuk u shkrua asnje Hadith i vetem ne kohen kur ishte gjalle profeti Muhamed? A di ti e te tjeret te ma tregoni kete? Perse nuk ndodhi nje gje e tille?

Mjaft me keto absurditete ju lutem!
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 03.02.12 15:22

Para se gjithash Perendia ka premtuar dhe eshte betuar ne Kuran se fjalet e tij do t'i ruaj si te pa ndryshueshme deri ne sekonden e fundit, po nese hadithet qenkan edhe keto fjala e Perendise te frymezuara ne profetin Muhamed, perse mes ketyre ka aq shume ndryshime e kontradikta? Mosni more vellezer mosni, mos bjerni preh e perrallave arabe dhe traditave te tyre...! Evetmja fjale e ruajtur nga Zoti eshte Kurani, e si Zoti e e ka ruajtur dhe do ta ruaj ate myslimanet tradicional nuk dijne ta shpjegojne, por ata dijne vetem te kushtezojne me kercenime qe te mos i shkoj mendja njeriut per ta zbuluar se si Zoti mund ta bej nje gje te tille duke ruajtur fjalen e tij si te pandryshueshme...!

Une e kam thene dhe prap e them se Kurani eshte i koduar ne menyre matematikore, mbinjerzore te cilen e zbuloi nje njeri tash ne shek. tone por ate po e quajne te gjith myslimanet qafir....
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 03.02.12 15:51

Sepse i tille eshte Gon !
Kur thua se Zoti do e ruante Kuranin nuk ka pritur te vije nje njeri ne ditet e sotme e te thote ate qe eshte mrekullia e kuranit. Nuk e ka lene Zoti kaq gjate Kuranin te ndryshuar qe te vije nje perkrahes i Cifuteve e te na heqe sure per te zbukuruar Kuranin e per te na thene mrekulline e matematikes, nuk ka pritur Zoti te perkthehet ne Anglisht per ti gjetur kuptimin me te mire , kur gjuha angleze eshte kaq e kufizuar. Nuk ka pritur nje bote e tere e Islamit per nje Rashad Kahlifa qe tiu tregoje te duhuren, sepse logjikisht Zoti sdo ta kishte lejuar pra kete KURAN te ndryshuar qe ti thua se Islami paska besuar. Skam asgje me ty ti beson ate qe do por mos u revolto deri ne piken sa te kundershtosh Islamin sepse detyrimisht ke mohuar fene tende.
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  taboo prej 03.02.12 15:58

O Gon tema ketu ishte se ca jane jashtokesoret e ku di une ca prrallash te tjera nxjerr rendi i ri i shpifur masonik qe perkrah ai muslimani qe erdhi ne shek e kaluar per te zbuluar mrekulline matematikore ne Kuran.(e qe fatkeqesisht na e quajne qafir).
E para nuk kam aspak asnje lloj pengese te te pergjigjem ty rreth atyre qe ti sjell si argumenta por qe cdo gje do kohen e vet. Ti i ke marre shume mire argumentat ne Mp dhe nuk po ben gje tjeter vecse po perpiqesh te hapesh nje teme me te cilen ndoshta pretendon te ndjellesh perkrahes te tu pasi me Mp e pashe qe nuk ja dole dot i vetem te hedhesh poshte sunetin e profetit a.s VULEN E PEJGAMBEREEEEEVE fiksoje dhe nuk ka as rashad dhe as shejtan tjeter pas tij te vije me pretendim qe eshte i derguar i zotit..
Argumenti qe ti perdor eshte ne fakt i qelluar mjaftushem bindes per dike qe nuk e njeh islamin qe ti jeton vetem sipas Kuranit dhe te pergezoj per kete hile te zgjuar.Cdokush tjeter qe nuk e njeh islamin do te perkrahte dhe do te jepte te drejte per kete.
Me thuaj te lutem diku ne nje ajet Kurani ku shpjegohet sesi duhet te ndahet zekati.
Me thuaj ku thuhet sesi duhet te falet namazi qe falin nje miliard e kusur muslimane sot neper bote.
Me thuaj ku thuhet thjesht muhabeti sesi njeriu duhet te hyje ne banjo a duhet te mbaje dicka me emrin e Zotit kur hyn per te kryer nevojat personale apo jo.
Nuk besoj se do ti gjeje ne Kuran keto gjera.Ne Kuran ne urdherohemi te marrim cdo gje prej se ciles profeti na lejon dhe ti largohemi cdo gjeje qe ai na ndalon.
Ku do i gjejme keto qe na paska lejuar e ndaluar alejhi selami kur nuk ka dicka te shkruar,kur dihet mire qe ligjet e Kuranit jane te vlefshme per te gjitha koherat dhe per te gjitha vendet deri ne diten e gjykimit.
Un nuk kam nevoje te te sjell shume brockulla te mbush forumin plot me informacion qe askush nuk ka nerva ti lexoje.Mund te te sjell ketu cdo argument qe ta kam sjelle me Mp dhe madje mund te te shtoj shume te tjere.
Vetem te lutem do te kerkoja nje nder:Mos me perdor zhgarravinat e rashadit kur me sjell argumenta sepse shihet qartaz qe vetem prej tij sjell cdo gje qe shkruan ketu.]
Ah se harrova shijat nuk ke fare pse i permend si reference ketu pasi dihet mire qe ata kane qene ne pikpytje gjithmone nese bejne apo jo pjse ne islam pasi te gjithe e dime qe pretendojne qe xhibrili a.s ka bere tradhti ne shpallje.juve rashidistave mund tu interesoje kjo gje pasi e shoh qe nuk e keni dhe aq perzemer profetin Muhamed paqen dhe meshiren per te gjitha botrat.
Here tjeter mos u perpiq te hapesh hutim mes anetareve te tjere ne forum dhe sill gjera sa me te shkurta dhe bindese ne menyre qe te gjithe te kene nerva ti lexojne.
Shendet.
Ju kerkoj ndjese aneterve te tjere per gjuhen ndoshta pak te ashper por diskutimi im me kete tipin i ka rrenjet pak me heret dhe nuk e shoh te udhes te filloje e te kerkoje mbeshtetes kur nuk ja del dot i vetem
avatar
taboo

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 16:11

I nderuar Gon merri gjėrat pak mė me urtėsi se nuk mė paske kuptuar farre atė qė kam dashur ta themė,por nė rregull po e lėmė me kaq,sepse tė bisedohet pėr tė tilla gjėra do tė na merrė shumė kohė dhe nuk do tė dal asnjė pėrfundim nga e gjithė kjo bised.... Ju besoni vetėm nė tė jashtėm e Kur'anit nė pėrmbledhjen matematikore tė ajeteve saj...., ndėrsa unė mendoj dhe mundohem ta pėrkapi mbrendėsin e tyre,sepse pėr mua ēdo ajet ėshtė i vlefshėm dhe qė ka dy kuptime atė tė jashtėm dhe atė brendshėm,dhe se nuk jam nga ata qė them nuk ėshtė i kompletuar Kur'ani ... Por unė nuk mund tė pajtohem me atė qė nuk ka dhėnė sqarime profetit pėr ēdo ajet veq e veq,sepse ēdo ajet ka edhe urtėsin e saj pėrse ėshtė ardhur dhe kėtė mė sė mirė na ka sqaruar pofeti,ndėrsa sipas jush ai ka qene vetėm qė e ka kumtu fjalėn e Perendis dhe asgjė ma shumė,sikur kėta reporterėt e rtv dhe po na del disi i mangėt puna e profetit.Dhe kjo tė mendosh nė mangėsin e tyre ėshtė paksa i dyshimit me besimin nė fejėn e Zotit.Ėshtė njė kusht i besimit besimi nė pagabushmėrinė e profetėve.Pastaj nuk ėshtė mirė qė tė mendojmė se vetėm unė di tė vėrtetėn dhe vetėm unė e kuptoj fejėn ashtu si ėshtė. Ēdo njeri ka drejtė tė thotė: “Rruga ime ėshtė e drejtė, e vėrtetė” Por askush nuk ka tė drejtė tė thotė: “Vetėm rruga ime ėshtė e drejtė dhe e vėrtetė.”
Kėtė thėnjė e ka thėnė njė mistik Islam (Said Nursi) qė sipas meje duhet tė vlej pėr krejt njerėzimin nė pėrgjithėsi dhe duke i njohur rrethanat tona pėr nė shqiptarėt nė veqanti.
Besimet tona janė diq shumė intime diq shumė personale dhe (kush e ka mirė dhe kush e ka keq si dhe kush ėshtė besimtarė dhe kush mė pakbesimtarė apo jo besimtarė nuk ėshtė nė kompetencėn tonė ti vlerėsojm ėshtė Ai i Gjithėdijshim qė i bėn kėto vlersime) si tė tillė nuk duhet tė bėhen shkakėtar tė pėrēarjeve dhe tė ngritjes sė urretjeve ndaj njėri tjetrit.Nuk na hynė nė punė asnjė e ego qė e mban vetėn mė superior se tė tjerėt, asnjė fjalė e keqe ngado qė tė vjen ajo sepse e keqja nuk i pėrket asnjė besimi apo mos besimi e keqja ėshtė dhe mbete e keq pėr tė gjithė. Po e pėrfundoj prap mė njė thėnjė tė po atij mistiku qė e ceka mė lartė:"Njeriu sė pari e do vehten,pastaj afėrmit e tij,popullin, gjallesat e vazhdon e do botėn dhe universin.Ai nė gjithė kėto rrathė ka lidhje.Me shijet e tyre shijohet edhe me dhimbjet e tyre mund tė shqetėsohet.Ndėrsa nė kėtė botė tė stuhishme,ngaqė asnjė send nuk qėndron nė vend,zemra e njeriut pafat shqetėsohet vazhdimisht." Unė ju kisha lutur tė gjithėve,qė mos tė bėhemi nga ata (ato) qė duke sjellė tema tė tilla tė i shqetėsojmė zemrat e askujt qoftė besimtarė (i cilės do feje) apo jo besimtarė Ateist.

me respekt fakiri


Edituar pėr herė tė fundit nga fakiri nė 03.02.12 17:02, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  maximus prej 03.02.12 16:58

fakiri shkruajti:I nderuar Gon merri gjėrat pak mė me urtėsi se nuk mė paske kuptuar farre atė qė kam dashur ta themė,por nė rregull po e lėmė me kaq,sepse tė bisedohet pėr tė tilla gjėra do tė na merrė shumė kohė dhe nuk do tė dal asnjė pėrfundim nga e gjithė kjo bised.... Ju besoni vetėm nė tė jashtėm e Kur'anit nė pėrmbledhjen matematikore tė ajeteve saj....ndėrsa unė mendoj dhe mundohem ta pėrkapi mbrendėsin e tyre,sepse pėr mua ēdo ajet ėshtė i vlefshėm dhe qė ka dy kuptime atė tė jashtėm dhe atė brendshėm,dhe se nuk jam nga ata qė them nuk ėshtė i kompletuar Kur'ani ... Por unė nuk mund tė pajtohem me atė qė nuk ka dhėnė sqarime profetit pėr ēdo ajet veq e veq,sepse ēdo ajet ka edhe urtėsin e saj pėrse ėshtė ardhur dhe kėtė mė sė mirė na ka sqaruar pofeti,ndėrsa sipas jush ai ka qene vetėm qė e ka kumtu fjalėn e Perendis dhe asgjė ma shumė,sikur kėta reporterėt e rtv dhe po na del disi i mangėt puna e profetit.Dhe kjo tė mendosh nė mangėsin e tyre ėshtė paksa i dyshimit me besimin nė fejėn e Zotit.Ėshtė njė kusht i besimit besimi nė pagabushmėrinė e profetėve.Pastaj nuk ėshtė mirė qė tė mendojmė se vetėm unė di tė vėrtetėn dhe vetėm unė e kuptoj fejėn ashtu si ėshtė. Ēdo njeri ka drejtė tė thotė: “Rruga ime ėshtė e drejtė, e vėrtetė” Por askush nuk ka tė drejtė tė thotė: “Vetėm rruga ime ėshtė e drejtė dhe e vėrtetė.”
Kėtė thėnjė e ka thėnė njė mistik Islam (Said Nursi) qė sipas meje duhet tė vlej pėr krejt njerėzimin nė pėrgjithėsi dhe duke i njohur rrethanat tona pėr nė shqiptarėt nė veqanti.
Besimet tona janė diq shumė intime diq shumė personale dhe (kush e ka mirė dhe kush e ka keq si dhe kush ėshtė besimtarė dhe kush mė pakbesimtarė apo jo besimtarė nuk ėshtė nė kompetencėn tonė ti vlerėsojm ėshtė Ai i Gjithėdijshim qė i bėhėn kėto vlersime) si tė tillė nuk duhet tė bėhen shkakėtar tė pėrēarjeve dhe tė ngritjes sė urretjeve ndaj njėri tjetrit.Nuk na hynė nė punė asnjė e ego qė e mban vetėn mė superior se tė tjerėt, asnjė fjalė e keqe ngado qė tė vjen ajo sepse e keqja nuk i pėrket asnjė besimi apo mos besimi e keqja ėshtė dhe mbete e keq pėr tė gjithė. Po e pėrfundoj prap mė njė thėnjė tė po atij mistiku qė e ceka mė lartė:"Njeriu sė pari e do vehten,pastaj afėrmit e tij,popullin, gjallesat e vazhdon e do botėn dhe universin.Ai nė gjithė kėto rrathė ka lidhje.Me shijet e tyre shijohet edhe me dhimbjet e tyre mund tė shqetėsohet.Ndėrsa nė kėtė botė tė stuhishme,ngaqė asnjė send nuk qėndron nė vend,zemra e njeriut pafat shqetėsohet vazhdimisht." Unė ju kisha lutur tė gjithėve,qė mos tė bėhemi nga ata (ato) qė duke sjellė tema tė tilla tė i shqetėsojmė zemrat e askujt qoftė besimtarė (i cilės do feje) apo jo besimtarė Ateist.

me respekt fakiri
Eshte shume e drejte kjo qe sapo cituat me lart. Le te jemi bashke me nje komb, me nje gjuhe, me nje flamur. Dhe le te besojme per veten tone, te lutemi aty ku ndihemi me mire dhe te mos perjashtojme askend qe nuk mendon si ne por te pranojme te drejten dhe te argumentojme te keqen. E vetmja gje qe na vecon ne Shqiptaret nga te gjithe kombet e tjera eshte bashkejetesa fetare asnjehere nuk ka percare ne kohen kur mungonte informacioni dhe jo me tani qe nuk mund te behet gjithsesi. Te respektojme mendimin pavaresisht kush e thote pavaresisht eshte e mire apo e keqe.
avatar
maximus

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Jon prej 03.02.12 17:17

Nese vazhdoni te dilni jashte teme ne te ardhmen tema nuk do te kycet por do te fshihet.Tema eshte per jashtetokesoret dhe jo te tregojme se cili religjion apo sekt fetar eshte me i mire.
Goni ju e keni hapur kete teme dhe ju jeni duke e devijuar, nese ke paqartesi dhe dilema rreth religjioni ju lutem pikepamjet tuaja mbroni ne ndonje faqe islamike por jo ketu.

avatar
Jon

1233


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  maximus prej 03.02.12 17:38

Jon shkruajti:Nese vazhdoni te dilni jashte teme ne te ardhmen tema nuk do te kycet por do te fshihet.Tema eshte per jashtetokesoret dhe jo te tregojme se cili religjion apo sekt fetar eshte me i mire.
Goni ju e keni hapur kete teme dhe ju jeni duke e devijuar, nese ke paqartesi dhe dilema rreth religjioni ju lutem pikepamjet tuaja mbroni ne ndonje faqe islamike por jo ketu.


Shume e sakte...
avatar
maximus

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 06.02.12 16:08

Pershendetje,

Eshte fakt qe une kete teme e kam hapur per jashtetokesoret, por sulmet te cilat mu bene ishin te padrejta dhe me detyruan qe une te dal krejtesisht jasht temes. Ne fakt nuk isha une i pari ai i cili doli jasht temes, nese shikoni komentet me hollesi! Megjithate, pas leximit te komenteve pashe qe asnjeri nuk paska qene ne gjendje t'i pergjigjet shkrimit tim.

Jon, une nuk jam i mirepritur ne forume Islamike vetem per kete gje, sepese idete i kemi te kunderta dhe per ate dua qe ne kete forum te hapet nje teme per diskutime rreth feve, sepse edhe fete permbajne mistere te shumta te pazbardhura deri me tani, e mendoj qe ia vlene te diskutohen ne kete forum.

Taboo, ti thua se nuk ke asnje lloj pengese per t'iu pergjigjur shkrimit te postuar nga une, por une po e shoh qe ti nuk iu ke pergjigjur (fatkeqesisht), sepse realiteti eshte i tille se nuk ke pergjigje per ato faktet e sjellura me lart. Une e hedha posht nje gje (synetin) e shpifur i cili nuk ishte i profetit Muhamed edhe ne MP por ti nuk i kupotoje gjerat dhe nga goja yte dilte vetem mllef, mallkim e sharje, per ate vendosa qe te mos pergjigjem me ne MP, sepse e dije qe nuk ka perfundim debati ne MP.

taboo shkruajti:nuk ka as rashad dhe as shejtan tjeter
Shiko mllefin tend qe ti ke, a e kupton qe je i papermbajtur dhe zemren e ke te mbushur me urrejtje? Nga kush merr leje ti qe ta quash nje njeri "Shejtan"? Je aq i zgjuar ti sa qe nje shkenctar ta qush "Shejtan"? A e lejon Islami nje gje te tille?

taboo shkruajti:Argumenti qe ti perdor eshte ne fakt i qelluar mjaftushem bindes per dike qe nuk e njeh islamin qe ti jeton vetem sipas Kuranit dhe te pergezoj per kete hile te zgjuar.Cdokush tjeter qe nuk e njeh islamin do te perkrahte dhe do te jepte te drejte per kete.
I nderuar, cdo kush qe e njeh dhe qe nuk e njeh Islamin, po te bej keto krahasime menjeher do ta kuptoj dhe do te bindet se ju adhurues te Hadithit jeni ne rruge te gabuar fatkeqesisht dhe kundershtoni pikerisht Librin e profetit Muhamed te cilin ai ua solli njerezve me frymezim.

taboo shkruajti:Me thuaj te lutem diku ne nje ajet Kurani ku shpjegohet sesi duhet te ndahet zekati.
Me thuaj ku thuhet sesi duhet te falet namazi qe falin nje miliard e kusur muslimane sot neper bote.
Me thuaj ku thuhet thjesht muhabeti sesi njeriu duhet te hyje ne banjo a duhet te mbaje dicka me emrin e Zotit kur hyn per te kryer nevojat personale apo jo.
Ibrahimi eshte themelues i Islamit dhe Muhamedi ishte ndjekes i Ibrahimit;

“Pastaj te inspiruam ty (O Muhamed) te ndjekesh fene e Ibrahimit, monoteizmin; ai kurre nuk ishte idhujtar.” (16:123)

Logjikisht, nese Muhamedi ishte ndjekes i Ibrahimit, dhe ne jemi ndjekes te Muhamedit, atehere ne jemi ndjekes te Ibrahimit. Cka kemi mesuar ne nga Ibrahimi??? Kurani na meson qe ne i kemi mesuar te gjitha ritet fetare te Islamit nga Ibrahimi. Kjo perfshine faljen e Namazit, Zeqatin, Agjerimin, dhe Haxhin. Sepse, pasi qe Ibrahimi ishte themelues i Islamit, ai sigurisht qe kontriboi dic per Islamin dhe kontributet e tij per Islamin jane monoteizmi (Besimi ne Nje Zot te Vetem) dhe ritet fetare.

Pra Islami bazohet ne dy gjera;

Kuran: Nepermjet profetit Muhamed dhe
Ritet fetare: Nepermjet profetit Ibrahim.

Per tu bindur edhe me teper qe ritet fetare ekzistonin para ardhjes se profetit Muhamed ne duhet t’i analizojme mire keto ajete Kuranore qe te kuptojme se falja eshte kryer para Muhamedit dhe nuk ka pasur nevoj qe te perfshihen ne Kuran detajisht se si duhet te falen, por ato vetem jane cekur;

11:114 T’i zbatoni Lutjet e Kontaktit (Salat) NE TE DY SKAJET E DITES, dhe GJATE NATES. Punet e drejta i fshijne punet e keqija. Ky eshte kujtim per ata qe do te merrnin vesh.

24:58 O ju qe besoni, sherbetoret tuaj dhe femijet qe nuk kane arritur pubertetin duhet te kerkojne leje (para se te hyne ne dhomat tuaja). Kjo duhet te behet ne tre raste - para LUTJES SE AGIMIT, ne mesdite kur i nderroni rrobat per te pushuar, dhe pas LUTJES SE NATES. Keto jane tri kohe private per ju. Ne kohe te tjera, nuk eshte gabim per ju ose ata qe te perziheni me njeri tjetrin. Perendia keshtu sqaron shpalljet per ju. Perendia eshte i Gjithedijshem, Me i Mencuri.
Ketu jane te cekura me emer dy kohe te namazit.

17:78 T’i zbatoni Lutjet e Kontaktit (Salat) kur dielli zbret nga pika me e larte e tij ne mesdite, perderisa levize kah perendimi. Gjithashtu tė zbatosh (recitimin e) Kuranit ne agim. (Recitimi) i Kuranit ne agim deshmohet.

2:238 T’i zbatoni rregullisht Lutjet e Kontaktit, posacerisht lutjen e mesme, dhe t’ia kushtoni veten plotesisht Perendise.

1. Lutja e Agimit duhet te zbatohet gjate dy oreve para lindjes se diellit (11:114, 24:58).
2. Lutjes se Mesdites i vjen koha kur dielli zbret nga pika me e larte e tij ne mesdite (17:78).
3. Lutja e Pasdites mund te zbatohet gjate 3-4 oreve para perendimit te diellit (2:238).
4. Lutjes se Mbremjes i vjen koha pas perendimit te diellit (11:114).
5. Lutja e Nates mund te zbatohet pasi qe muzgu hiqet nga qielli (24:58).


Prova tjera qe Salati vec ishte themeluar nepermjet Abrahamit gjenden ne 8:35, 9:54, 16:123, & 21:73. Keto ajete iu mbetet juve qe ti vertetoni vete per te mos e zgjatur shume shkrimin.

Pos ketyre fakteve shohim ne suren 2 ajeti 127 dhe 128 se Ibrahimi dhe Ismaili I luteshin Zotit qe t’iu mesoj ritet fetare:


“Perderisa Ibrahimi i ngriti themelet e Qabes, sebashku me Ismailin, ata u lute, “Zoti yne, pranoje kete pune nga ne; ti je degjuesi, i gjithedijshmi. Zoti yne, dhe na be Mysliman tek ti; dhe nga pasardhesit tone le te jete nje komb i Myslimaneve tek ti; DHE NA MESO SI T’I PRAKTIKOJME RITET FETARE, dhe shpetona, t’i je shpetimtari, i meshirshmi.”” (2:127-128).
Ritet fetare pra nuk kane ekzistuar me pare, vetem profetit Ibrahim iu mesuan dhe ato u trasheguan breze pas brezi deri ne ditet e sotme.

“(O femijet e Izraelit,) te falni namazin dhe te jepni zeqatin; te bini ne ruku me ata qe bien ne ruku.” (2:43)

“E beme Qaben vater kthimi per te gjithe njerezit, dhe strehimore; keshtu pra ju duhet ta konsideroni kete stacion te Ibrahimit vend adhurimi. Dhe e caktuam Ibrahimin dhe Ismailin qe te pastrojne faltoren Time per ata qe do ta vizitonin ate, ata qe do te strehoheshin aty, dhe ata qe bien ne ruku dhe ne sexhde.” (2:125)

Ketu permendet edhe namazi edhe haxhi. Qabja ka qene para Muhamedit.

NAMAZI FALEJ PARA ARDHJES SE MUHAMEDIT

Por Jahudit dhe te Krishteret “E HUMBEN” faljen e Namazit.

"O Mejrem, t’i bindesh Zotit tend, dhe te biesh ne sexhde dhe ne ruku me ata qe bien ne ruku.” (3:43)

"(Isa tha,) Zoti me ka bekuar kudo qe te shkoj, dhe Ai me ka urdheruar mua qe te fale namazin dhe te jape zeqatin per sa te jam gjalle.” (19:31)

Isa e kishte dhene Zeqatin!

“Dhe i dhame atij (Ibrahimit) Isakun dhe Jakupin si dhurate, dhe i bemė te drejte. Dhe i beme ata imam qe udhezuan ne perputhje me urdhrat tona, dhe IU MESUAM ATYRE PUNET E MIRA DHE FALJEN E NAMAZIT DHE ZEQATIN.” (21:72-73)

taboo shkruajti: Nuk besoj se do ti gjeje ne Kuran keto gjera.
Besoj se keto ajete te sjellura te mjaftojne per te kuptuar se kush na i mesoi ritet fetare.

taboo shkruajti: Ne Kuran ne urdherohemi te marrim cdo gje prej se ciles profeti na lejon dhe ti largohemi cdo gjeje qe ai na ndalon.
Profeti as nuk lejoi e as nuk ndaloi dic me shume se qe thuhet ne Kuran
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i nderuar

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 06.02.12 17:57

Meridiani 0 (zero) shkruajti:
iforti shkruajti:un personalisht e pranoj egzistencen e alieneve sepse nuk mundem tja mohoj kur ata jane qenie te gjalla si ne

E ti nga e di a jan te gjalla apo jo? A mos i pe gje?
Nese e quan veten besimtare nje njeri e para gje qe mson per veten eshte ta shohe veten si nje qenie e persosur nga Zoti, dhe qenjet e tjere ne nje planet tjeter nuk ka se si ti pranoje ekzistencen!
i nderuar qe ne jemi qenie te persosura ajo nuk diskutohet por mendimi im ishte edhe eshte se ata ekzistojne edhe nuk mund tja hedhim poshte sepse nuk jemi te vetmit ne kte univers te pafund un thash se jan qenie te gjalla edhe nuk eshte se kan ndonje ngjasim me ne perkundrazi ata thjesht kan nje gjenetike tjeter por si ne nuk jane sepse ne kemi gjenetike jashtzakonisht te rralle pastaj un nuk eshte se i kam par bibla edhe kurani flasin per egzistencen e alieneve
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  taboo prej 07.02.12 9:23

Taboo, ti thua se nuk ke asnje lloj pengese per t'iu pergjigjur shkrimit te postuar nga une, por une po e shoh qe ti nuk iu ke pergjigjur (fatkeqesisht), sepse realiteti eshte i tille se nuk ke pergjigje per ato faktet e sjellura me lart. Une e hedha posht nje gje (synetin) e shpifur i cili nuk ishte i profetit Muhamed edhe ne MP por ti nuk i kupotoje gjerat dhe nga goja yte dilte vetem mllef, mallkim e sharje, per ate vendosa qe te mos pergjigjem me ne MP, sepse e dije qe nuk ka perfundim debati ne MP.
po ta vesh re te kam thene [quote]E para nuk kam aspak asnje lloj pengese te te pergjigjem ty rreth atyre qe ti sjell si argumenta por qe cdo gje do kohen e vet.

Keshtu qe mos u merzit sa te gjej pak kohen e pershtatshme per ti hedhur poshte gjithe ato gjoja argumentat e tua.
Ej me erdhi per te qeshur kur the
Jon, une nuk jam i mirepritur ne forume Islamike vetem per kete gje, sepese idete i kemi te kunderta [quote]
a te duket normale nje bote e tere islame me nje mendje dhe del ti qe hedh poshte shkencen e hadithit sunetin e profetit a.s .prandaj pra sje i mirpritur se duket pjelle e mendimeve te kujt je.
Je pjelle e mendimve te nje ashtuquajturi shkenctari i cili thote qe nje amerikan eshte me besimtar se nje arab se beson ne demokraci.Kush ka logjike dhe e perkrah kete?E shume e shume te tjera po ca ti bejme qe sja kemi dhe aq ngene tani per momentin.
Ajd shendet rri ne pritje per pergjigjet
avatar
taboo

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Gon! prej 07.02.12 19:07

Shokuuu...! te jane perzier pak shkrimet me citimet me duket?! Nejse de nuk habitem dhe aq per nje gje, sepse eshte e pritshme nga ana juaj... :).

Disa njerez ma imponojne nganjeher te tregohem i "poshter" sic eshte rasti me ju tani, por une te kerkoj te "falur" pa ngurrim :).

Taboo, nese ekziton pergjigja ti do ta sjellje menjehere ketu, sepse nuk nevojitet aq shume kohe per ta dhene nje pergjigje, por fatkeqesisht ajo nuk ekziston!

Nuk eshte thenie e kot kjo; "Populli eshte si gjoja (Kafsha - Turma e Lopeve)", por ti sigurisht qe do ta perdoresh kunderthenien e kesaj me larte; "Delja qe ndahet nga kopeja e ha ujku" :). Ne fakte, nganjehere ia vlen te ndahet qe te mos bie drejt e ne humnere, apo ne tufe ujqesh me te gjitha shoqet e marra qe nuk shohin as anash e as mbrapa, por vetem drejt...!


taboo shkruajti:Je pjelle
Shiko fjalorin tend o njeri!

Ende ta ze goja ta quash veten "mysliman"?!

Zoti ne Kuran thote:

47:7 O ju qe besoni, nese e perkrahni Perendine, Ai do t'ju perkrahe juve, dhe t'jua perforcoje kembet.

Ketu Perendia i siguron besimtaret (myslimanet) e vertete se ne lufte kunder armikut do t'ia forcoj kembet dhe ata do te fitojne.

3:111 Ata nuk mund t'ju demtojne, pertej fyerjes. Nese ju luftojne, ata do te kthehen dhe te ikin. Ata nuk mund te fitojne.

Pra, sic na tregojne ajetet Kuranore jobesimtaret nuk mund te fitojne kunder besimtareve (Myslimaneve) ne lufte. Dhe a eshte duke ndodhur nje gje e tille sot? 150 milion Palestinez luftojne me 3 milion Izraelit dhe nuk jane ne gjendje ta fitojne luften! Ku qendron problemi ketu? A jane Palestinezet mysliman vertete?! Amerika gjer tani nuk ka ndonje rival i cili mund ta luftoj ate, ajo pra eshte "njeshi" per boten per nga lufta. Ate nuk mund ta mund as Rusia e as Kina, keto te dyja te cilat njihen per nga ushtria dhe pretendohet se i afrohen gjer diku Amerikes, e cfare mund te beje Liga Arabe kunder Amerikes? Amerika eshte vendi i cili perkrah me se shumti paqen neper bote, dhe lufton me se shumti terrorin, dhe bejne me se shumti bamiresi! E cfare thote Perendia ne Kuran per ata qe perkrahin paqen dhe luftojne terrorin dhe bejne bamiresi?!:

4:114 Asgje nuk i ben te mira konferencat e tyre private, pervec atyre qe perkrahin bamiresine, ose veprat e drejta, ose paqen ne mes te njerezve. Kushdo qe ben kete, si reagim ndaj mesimeve te Perendise, do i dhurojme nje shperblim shume te madh.

Pra pame nga vargjet Kuranore qe Perendia shperblen te miret dhe ndeshkon te padrejtet. Tash, cila pale ne te vertete eshte e shperblyer dhe cila e ndeshkuar? Cili qenka besimtari i vertete? Ai qe e humb luften?! Apo ai qe fiton luften?! Ciles pale Perendia ia garanton fitoren ne lufte? Besimtareve? Apo mosbesimtareve?

Mbetesh i pershendetur Tabuuuu!
avatar
Gon!

476


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Takova jashtėtokėsorėt!

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 09.02.12 22:04

iforti shkruajti:qenie e persosur nga Zoti, dhe qenjet e tjere ne nje planet tjeter nuk ka se si ti pranoje ekzistencen!
i nderuar qe ne jemi qenie te persosura ajo nuk diskutohet por mendimi im ishte edhe eshte se ata ekzistojne edhe nuk mund tja hedhim poshte sepse nuk jemi te vetmit ne kte univers te pafund un thash se jan qenie te gjalla edhe nuk eshte se kan ndonje ngjasim me ne perkundrazi ata thjesht kan nje gjenetike tjeter por si ne nuk jane sepse ne kemi gjenetike jashtzakonisht te rralle pastaj un nuk eshte se i kam par bibla edhe kurani flasin per egzistencen e alieneve [/quote]

A me thua pak te lutem se ku citohet ekzistenca e Ufove ne Kuran dhe ne Bibel???????
avatar
Meridiani 0 (zero)

317


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi