Fraksioni ufologjia ėshtė prej feve mė tė reja

Shko poshtė

Fraksioni ufologjia ėshtė prej feve mė tė reja

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 18:37

Ufologjia

Fraksioni ufologjia ėshtė prej feve mė tė reja qė mė sė tepėrmi kėrkon tė kihet kujdes.

Temė e doktrinės dhe e pritjes pėr udhėzim janė ufot. Ithtarėt e fraksionit veten e quajnė “planetarienė”. Ufo ėshtė shkurtesa e fjalės Unkown Flying Object, qė ka kuptimin, objekt i panjohur fluturues.Krijesat qė jetojnė nė yje vlerėsohen si mjete dhe si anije kozmike, qė me fluturimin e tyre mes planetave, i afrohen botės sonė.

Fraksionin e pėrbėjnė komunitete qė pėrhapen dukshėm nė Amerike dhe nė Europe. Nepėr gazeta dhe revista tė ndryshme pėr tė janė pėrhapur lajme tė shumta. Rrėnjėt e kėsaj rryme shkojnė deri nė shek. XVI. dhe kjo gjithashtu zhvillohet me filozofitė e reja natyrore.

Kjo mbėshtetet nė koncpetet e shumė studiuesve natyrore dhe tė teologėve, sipas tė cilėve nė yje gjenden krijesa qė nė aspektin shpirtėror dhe shkencor janė mė tė larta se ato tė botės sonė. Prijatari i kėtij mendimi ėshtė kryetari i pietistėve gjermane, Friedrich Chritoph Oetinger.

Ky,pėr herė tė parė,e ka bashkuar filozofinė natyrore moderne me kosmologjinė, me pritjen e Kohės sė Fundit dhe me pritjen krishtere pėr Botėn e Ardhshme.Shkrimet qė janė botuar deri mė tash kanė zgjuar njė jehonė tė madhe,kanė ndikuar shumė nė filozofinė teologjike dhe nė pietizėm.Ka ndihmuar astronomet pėr zhvillimin e mendimeve tė tyre pėr “banorėt e planetave”.Ai qė ēėshtjen e ka zbritur nė nivelin e popullit ėshtė Fontelle.

Ai, duke i pėrdorur dituritė e astronomisė sė asaj kohe,ka formuar mendim pėr strukturėn trupore dhe shpirtėrore tė banorėve tė yjeve.Ai ka pėrfytyruar se ata,pėrveē qė kanė aftėsi me tė mėdha se ne,na ngjajnė ne dhe nuk i ngjajnė ndonjė krijese tjetėr pėrpos njeriut.

Kėto tema janė bėrė bazė pėr romanet qė ai i ka shkruar nė periudhat e mėvonshme.
Me 1938 nė Amerikė realizimi i njė lojė teatrale me titull “invadimi i egjiptasėve”,u bė aq bindės sa popullin e zuri paniku dhe disa u munduan tė bėjnė vetėvrasje.Zhvillimi i teknikės kozmike u hapi rrugė shumė brengave shpirtėrore.Nė vitin 1947 njė pilot amator ka pretenduar se ka parė njė flotė jashtėtokėsorėsh.

Edhe gazetat i shtuan lajmet pėr fluturimin e kėtyre apo trupave tė ngjashem. Pėr kėtė
Forcat Ajrore Amerikane, formuan njė komision hulumtues dhe u detyruan qė ta qartėsonin ēėshtjen.

Shpjeguan se trupat qiellore qė shihen janė mjete tė pėrdorura nė eksperimente tė bėra pėr studime kozmike amerikane. Edhe pse spekulacionet u zvogėluan, besimtarėt nuk mundi t’i binde.Nė vitin 1952 njė major marinar pensionist,Donald E. Keyhoe me librin e tij “Flying Saucers from Outer Space”,u bė shkak pėr njė shok te ri.Njė tjetėr me emrin George Adamski, u bė kryeapostulli i besimtarėve.

Ufonė dhe koncpetet pėr tė i pėrfshiu nė njė identitet fetar.Ai pretendoi se ka biseduar me venusianėt dhe filloi me predikimet e tij.Nė fakt,Adamski, ishte njė njeri qė punonte nė njė bufe me alkool dhe ishte njė amator,i cili me njė teleskop tė vogėl tė vendosur nė ēati tė bufesė, i vėzhgonte yjet.Ai u pranua si profet dhe si pranues i shpalljes.Nė komunitetin e formuar nga ata qė ishin grumbulluar pėrreth tij,ishte formuar njė atmosferė fetare.Sipas kėsaj,nė planin dhe nė teknologjinė e disa ndėrtesave tė mėdha nė botė, pėr shembull,piramidat e Egjiptit, pretendohet se punojnė jashtėtokėsorėt.

Nė anėn tjetėr nxjirret fall se konceptet e bashkuara pėr kohėn do tė zhduken me pritjen e Kohės sė Fundit,kurse njerėzimi dhe vetė bota do tė zhduken me teknologjinė e zhvilluar atomike.Rrugėdalje prej shpėrthimeve atomike qė priten ėshtė formimi i lidhjeve me banorėt e yjeve tė tjera dhe nė kohėn e fatkeqėsisė me anije kozmike tė shkohet nė yje ose nė planetet e tjera.

Thuhet se,nė udhėtimin shpirtėror nepėr planete takohen me persona tė ngjashėm me Jezusin.Thuhet qė,me rastin e mosrealizimit brenda kohės sė caktuar, Zoti mėshiron
dhe fatkeqėsia prolongohet. Romanet e autorėve si, Erich von Daniken dhe tė ngjashėm, tė cilėt kanė patur jehone edhe nė Turqi, luajnė njė rol tė madh nė ndikimin nė besimin e komunitetit.

Nė mars tė vitit 1997, me rastin e pamjes sė yllit me bisht Hale-Bopp nė Rancho Santa Fe/ Kaliforni 39 persona,duke i marrė me vete teshat e rrugės dhe ushqimet, bėnė vetėvrasje kolektive.Ata,pėr tė arritur te anijet kozmike,qė janė tė fshehura pas yllit me bisht, dhe pėr tė arritur nė parajsen e themeluar nė yje,preferuan tė shpėtonin nga trupi i tyre.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi