Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:04

Burri qė kėrkoi ndihmė.....

Edhe kėsaj radhe, pa e shprehur hallin qė kishte u kthye sėrish nė shtėpinė e tij. Por duke e parė veten tė zėnė ngushtė nėkthetrat e varfėrisė, skamjes dhe mjerimit, u nis pėr herė
tė tretė drejt Profetit. Pėrsėri buzėt e Profetit me atė melodi,e cila i fal zemrės fuqi dhe shpirtit besim pėrsėritėn tė njėjtėn fjali.

Kėsaj radhe burri, ndjeu besim mė tė madh nė zemrėn e vet.Ndjeu se ēelėsi i zgjidhjes sė hallit tė vet gjendej nė kėtė fjali.Kur doli jashtė, i hodhi hapat me mė siguri. Tanimė mendonteme vete se kurrė nuk do tė shkonte t’u kėrkontė ndihmėnjėrėzve tė tjerė;

Mbėshtetem te Zoti mendoi ai, - dhe dotė shfrytėzoj tė gjitha fuqitė dhe aftėsitė qė janė tė fshehurabrenda meje dhe i kėrkoj Zotit qė tė mė mbėshtesė nė punėn qė dua tėkryej e tė mė bėjė qė tė mos kem nevojė pėr asgjė.

Mendonte mė vete se ē’punė mund tė bėnte? Shumė shpejt i erdhi nė mendje se ai mund tė shkontė nė shkretėtirė dhe tė mblidhte shkurre e tė vinte t’i shiste.Shkoi, mori njė trastėdhe u nis drejt e nė shkretėtirė, mblodhi shkurret, erdhi dhe i shiti.

Kėtu ai ndjeu dhe lehtėsimin e tij.Tė nesėrmen ai bėri tė njėjtėn gjė, e kėshtu e vazhdoi dhe ditėve tė tjera kėtė punė,ca nga ca filloi tė blinte gjėra tė reja, kafshė, e shumė sendetė tjera tė nevojshme.E vazhdoi sėrish punėn e tij derisa fitoi pasuri tė madhe e mori shėrbėtorė.

Njė ditė, i afrohet Profeti dhe i thotė ėmbėlsisht: “A nuk tė thashė qė: Ne do ti japim ndihmė kujtdo qė kėrkon ndihmė prej nesh, por nėse dikush nuk ka nevojė pėr diēka dhe nuk ia shtrin dorėn njė krijese tjetėr, Zoti e bėn atė qė tė mos ketė nevojė pėr gjė?”

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:07

Lidhja e gjunjėve tė devesė

Vargani kishte disa orė qė po ecte.Lodhja dukej qartė si te kafshėt ashtu edhe te njerėzit. Sapo mbėrriti nė njė banesė ku kishte ujė,vargani ndaloi.Profeti i nderuar,i cili ishte pjesė e kėtij vargani, e uli devenė e tij dhe zbriti prej saj.

Pėrpara ēdo gjėje tjetėr,tė gjithė po shkonin drejt ujit pėr t’u pėrgatitur pėr faljen.
Pasi zbriti nga deveja,Profeti i nderuar u nis drejt ujit,por pasi eci disa hapa, pa i thėnė asnjė fjalė askujt, u kthye drejt vendit tė tij.

Shokėt e tij e panė njėri-tjetrin me habi dhe thanė qė ai nuk e parapėlqeu kėtė vend pėr tė qėndruar dhe do tė japė urdhėr pėr tė lėvizur.Tė gjithė sytė dhe veshėt u mprehėn pėr tė dėgjuar urdhrin.

Shoqėruesit u habitėn mė shumė kur panė qė Profeti, pasi mbėrriti tek deveja e tij,hoqi fashon nga gjunjėt e tij dhe lidhi gjunjėt e devesė e u nis sėrish drejt ujit.

U dėgjuan zėra qė thoshin: “O i Dėrguari i Zotit,pėrse nuk na dhe urdhėr qė ta bėnim ne kėtė punė,por u ktheve dhe e mundove veten? Ne do ta bėnim me shumė krenari kėtė
punė pėr Ju.”

Profeti iu pėrgjigj: “Kurrė mos u kėrkoni tė tjerėve ndihmė pėr punėt tuaja e mos u mbėshtetni tek tė tjerėt, qoftė dhe pėr njė copė mis’uak.”

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:09

Uushqimi i pėrbashkėt

Sapo Profeti dhe shokėt e tij ndalėn kafshėt e varganit tė tyre,zbritėn prej tyre dhe shkarkuan ngarkesėn,vendosėn qė tė therrnin njė dele pėr tė ngrėnė.

Njėri prej shokėve tha:“Delen e ther unė.” “Lėkurėn ja heq unė” - tha tjetri. “Unė do ta pjek, - ia priti njė tjetėr.E kėshtu me radhė, secili mori pėrsipėr diēka.

Kurse Profeti tha: “Unė do tė mbedh krėnde nėpėr shkretėtirė.Ndėrkohė, shokėt iu kthyen e i thanė: “O i Dėrguari i Zotit, ju nuk duhet tė mundoheni, i bėjme ne kėto punė me gjithe qejf.”

“E di qė ju i kryeni kėto punė”, - tha Profeti - por Zoti nuk e pėlqen qė robi i Tij tė rrijė duarkryq mes shokėve tė tij duke i dhėnė privilegje vetes sė tij. Pastaj shkoi drejt
shkretėtirės, mblodhi shkurre e shkarpa e u kthye.

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:25

Burri qė kėrkonte kėshilla

Njė burrė erdhi nga Badija (shkretėtira) nė Medine dhe shkoi e takoi Profetin. I kėrkoi Profetit kėshilla dhe udhėzime.
Profeti i tha vetėm “Mos u nxeh” e nuk i shtoi gjė tjetėr.
Burri u kthye te fisi i vet. Kur mbėrriti atje, mėsoi se gjatė kohės qė ai nuk kishte qenė aty,kishte ndodhur njė ngjarje e rėndėsishme.Tė rinjtė e fisit tė tij kishin marrė mallrat
e njė fisi tjetėr,pastaj kishin ardhu ata tė fisit tjetėr e kishin plaēkitur te fisi i tij e kėshtu, ishin nxehur gjakrat dhe tė dy fiset ishin rreshtuar tani pėrballė njėri-tjetrit, tė gatshėm pėr luftė.

Ky lajm e zemėroi atė menjėherė.Kėrkoi armėt,u vesh dhe u nis me vrap pėr nė luftė duke u rreshtuar pėrkrah fisit tė vet.Papritur iu kujtua qė para se tė vinte kėtu,kishte qenė nė Medine.Iu kujtuan gjėrat qė kishte dėgjuar dhe kishte parė.Iu kujtua kėshilla qė kishte kėrkuar nga Profeti dhe ai i kishte thėnė qė ta frenonte zemėrimin e tij.”

Filloi tė mendonte se pėrse e kishte lėnė veten tė inatosej,pėrse kishte ngjeshur armėt dhe ishte bėrė gati pėr tė vrarė dhe pėr t’u vrarė? Pėrse e humba logjikėn dhe gjakftohtėsinė, - mendonte.Tani ėshtė ai ēasti i duhur pėr ta pėrdorur atė fjalinė ė shkurtėr, tha me vete.

Doli pėrpra rreshtit, kėrkoi tė parin e kundėrshtarėve dhe tha: “Pėr ēfarė do bėhet kjo betejė? Nėse bėhet pėr tė marrė hak ndaj veprimit tė pamatur tė atyre tė rinjve, unė jam gati ta paguaj atė nga malli im.

Nuk ka arsye qė pėr diēka fare tė paktė tė derdhim gjakun e njėri-tjetrit.” Pala tjetėr,kur
dėgjoi fjalėt e tij tė menēura, iu prek nderi dhe burrėria dhe thanė: “Edhe ne nuk jemi mė poshtė se ti.Meqė puna ėshtė kėshtu, edhe ne po heqim dorė nga mėtimet
(pretendimet) tona. Dhe kėshtu, tė dy rreshtat u kthyen drejt fiseve tė tyre.

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:30

Dėgjimi i Lutjes sė nėnės

Atė natė,veshi po i kapte vetėm lutjet e sė ėmės,e cila ishte ulur nė njė cep tė dhomės duke u lutur.Ai po shikonte tė ėmėn se si ulej e pėrkulej duke u lutur dhe falur nė atė
natė tė xhumaje.

Megjithėse ishte i vogėl, diēka i tėrhiqte vėmendjen nga kėto lutje.E ėma po lutej pėr tė mirėn dhe lumturinė e kaq shumė burrave dhe tė grave myslimane,duke i pėrmenduar emrat e tyre njė nga njė.

Po pėr veten e saj pėrse nuk po i kėrkonte gjė Zotit?
Atė natė,imam Hasani nuk mbylli sy deri tė nesėrmen nė mėngjes; Ndiqte punėn e sė ėmės, Fatimesė(a.s) dhe priste me padurim qė e ėma tė kėrkonte diēka pėr vete,apo jo?

Dhe, ēfarė do t’i kėrkonte ajo Zotit pėr vete?

Nata mbaroi.Dita u gdhi.Lutja mbaroi.Imam Hasani nuk dėgjoi qoftė dhe njė fjalė tė vetme nga e ėma qė t’ia kėkonte Zotit pėr vete.
Nė mėngjes ai i thotė sė ėmės: “Oj nėnė,pėrse nuk e the qoftė dhe njė lutje tė vetme pėr veten e u lute vetėm pėr tė tjerėt?”
Nėna e tij dashamirėse iu pėrgjigj: Biri im, nė fillim fqinjėt,pastaj shtėpia jote.”

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:35

Peshėngritėsit

Tė rinjtė po pėrgatiteshin pėr garat e peshėngritjes.Ata ngrihnin gurė tė mėdhenj pėr tė matur kėshtu forcėn e tyre.Nė kėtė ēast erdhi Profeti.
-Ēfarė po bėni?,- i pyeti.
-Po stėrvitemi,- i thanė ata. Duam tė shikojmė se kush ėshtė mė i forti nga ne.
-A keni dėshirė t’ju them se kush ėshtė mė i forti nga ju?
- i pyeti Profeti.
-Me gjithė qejf;e ku ka mė mirė qė Profeti i Zotit tė bėhet gjyqtari i garės sonė,-thanė ata.

Atėherė tė gjithė u mblodhėn duke pritur me padurim se cilin do tė shpallte Profeti si fitues tė garės.Kishte disa njerėz qė mendonin, qė ja tani Profeti i Zotit,do t’i afrohet,
do tė kapė dorėn e atij dhe do ta shpallė atė mė tė fortin.

Mė nė fund,Profeti tha: “Mė i forti ėshtė ai i cili, kur i pėlqen diēka dhe ajo e tėrheq drejt vetes tė mos arrijė ta largojė nga e Vėrteta dhe qėnia njeri,tė mos e ndotė vetenme veprat e kėqija; nėse ai do tė nevrikoset,nėse vala e zemėrimit i mbulon shpirtin,tė ruajė kontrollin e vetvetes; tė mos thotė asgjė tjetėr pėrveē sė Vėrtetės,tė mos thotė asnjė gėnjeshtėr,asnjė sharje e asnjė mallkim.

Dhe nėse do tė zotėrojė forcėn e t’i heqė pengesat qė i dalin pėrpara,tė mos e teprojė duke zgjatur duart pėrtej asaj sė drejte qė i takon.

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:40

Ankesa e fqinjit


Njė njeri erdhi te Profeti e u ankua pėr fqinjin e tij se nuk e linte atė tė qetė.
Profeti i tha: “Duro mos bėj zhurmė pėr fqinjin tėnd,por ndrysho sjelljen tėnde!”
Pas pak kohe,ai vjen prapė te Profeti e i ankohet.Edhe kėsaj radhe Profeti i thotė: “Duro!”
Erdhi pėr herė tė tretė dhe i tha: “O i Dėrguari i Zotit, fqinji im nuk ndryshon qė nuk po ndryshon, e mė shqetėson mua,por edhe familjen time.”

Kėsaj radhe Profeti i tha: “Kur tė vijė dita e xhuma,merri tė gjitha plaēkat e shtėpisė qė ke,nxirri nė rrugė,ku mund t’i shikojnė njerėzit.Ata do tė tė pyesin ty se pėrse po i nxjerr rrobat nga shtėpia.?

Ti thuaju,se i nxjerr pėr shkak tė kėtij fqinji tė keq dhe ua thuaj njerėzve tė gjitha ankesat qė ke.

Ankimtari shkoi dhe bėri kėtė punė.Fqinji i tij,i cili kujtonte se Profeti i kishte thėnė tjetrit qė tė bėnte durim pėrherė,nuk e dinte qė pėr tė larguar shtypjen dhe pėr tė
mbrojtur tė drejtėn, besimtari nuk ka ndrojtje e respekt pėr agresorin.

Sapo e mori vesh se si qėndronte puna,shpejtoi duke u lutur dhe kėrkuar falje,qė fqinji tė mblidhte plaēkat e tė kthehej prapė nė shtėpi.Ai dha fjalėn aty qė nuk do ta
shqetėsonte mė fqinjin e tij.

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 15:14

Oratori

Demosteni, shkrimtar dhe politikan i famshėm nė Greqinė e lashtė, ka lindur nė tė njėjtin vit me Sokratin dhe ka vdekurpo nė tė njėjtin vit me tė. Nė vitet e fillimit tė rinisė sė tij nisi tė mėsonte artin e gojtarisė. Kėtė nuk e bėri me qėllim qė tė bėhej mėsues dhe edukator i mirė,as pėr tė marrė pjesė nė mbledhjet e rėndėsihme politiko -
shoqėrore qė tė jepte mendime, as pėr t’u bėrė gjykatės a avokat mbrojtės i mirė.

Ai ia hyri kėsaj rruge vetėm e vetėm qė tė merrte hak ndaj njerėzve tė cilėt kishin qenė tutorėt e tij nė fėmijėri dhe i kishin ngrėnė pasurinė qė kishte trashėguar nga i ati.
Kishte kaluar disa kohė qė ai po merrej me kėtė punė.Nga malli i tė atit nuk arriti
tė shtinte nė dorė asgjė. Por kishte ecur shumė nė oratori dhe vendosi qė tė merrte pjesė nė mbledhjet e popullit dhe tė mbante fjalime.

Nė fillim, kur i kishte hyrė kėsaj pune ai nuk kishte shkėlqyer kushedi se ēfarė, as nga shprehja, as nga tonaliteti i zėrit, theksi,frymėmarrja, as edhe nga ana teknike e gjėrave qė shprehte.

Por me pėrkrahjen e shokėve dhe tė miqve dhe me shumė ambicje ai i rregulloi tė gjitha tė metat qė kishte. Ai mori njė shtėpi nėn tokė dhe vetėm aty ushtrohej.

Pėr tė rregulluar theksin e vet,filloi tė recitonte poezi me zė tė lartė; qė tė rregullonte frymėn,ai ngjitej me vrap maloreve,ose recitonte me njė frymė epika tė gjata Mbante fjalim pėrpara pasqyrės, qė tė gjente tė metat e veta nė shprehjen e fytyrės.

Aq shumė i vazhdoi ushtrimet e veta derisa u bė njė prej oratorėve mė tė mėdhenj tė botės.

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 15:24

Kėrkuesi i qetėsisė

Nė tė gjithė shtetin e gjėrė Selxhuk,shkolla e Bagdadit dhe shkolla e Neishaburit shkėlqenin si dy yje.Kėrkuesit e dijes dhe tė diturisė turreshin drejt njėrės prej kėtyre qendrave tė mėdha tė dijes. Rreth viteve 450-478 (Hixhri) drejtimin e shkollės sė Neishaburit e kishte nė dorė Ebu Meala, imamu’l Haremejni Xheuini.

Me qindra studentė mblidheshin nė shkollėn e tij e studionin,shkruanin e mėsonin.Nė mesin e tė gjithė studentėve dalloheshin tre veta, tė cilėt ishin: Muhamed Gazali Tusi, Kejahrasi, Ahmed bin Khauafij.

Pėr kėta tre veta i erdhi kėshtu fjala nė vesh imam Haremejnit:“Gazali ėshtė njė det plot dallgė; Kia ėshtė njė luani fuqishėm;Kheuafij ėshtė njė zjarr pėrvėlues.” Nė mesin
e kėtyre tre vetave Gazali mbahej si mė kėrkuesi dhe luftuesi.

Kėshtu gjatė gjithė asaj kohe, e tėrė shkolla e Neishaburit i kishte sytė nga Muhamed Gazali. Imam Haremejni, i cili vdiq nė vitin 478,filloi ta mbante Gazalin afėr. Ai e dėrgoi atė pastaj te veziri i ditur Selxhuk, Hauaxha Nidhamul Melik Tusi.

Aty Gazali u prit shumė mirė dhe u respektua ng atė gjithė. Nė tė gjitha bisedat dhe
argumentat ai dilte i fituar mbi tė gjithė.Posti i drejtimit tė shkollės sė Bagdadit kishte mbetur bosh dhe pėr kėtė duhej njė njeri i aftė e i ditur.

Nuk kishte pikė dyshimi qė njeri mė tė duhur se ky djalosh qė vinte nga Horasani nuk
kishte.Nė vitin 484 (Hixhri),Gazali u fut plot nderime nė Bagdad duke u ulur nė postin
e drejtorit tė shkollės.

Tashmė, Gazali kishte arritur postin mė tė lartė tė dijetarėve.
Ai shikohej si dijetari dhe kleriku mė i madh i kohės.Ai ndėrhynte edhe nė punėt politike. Kalifi i asaj kohe,Muktedir Bil-lah dhe ai pas tij,Mustedh’hir Bil-lah kishin shumė respekt pėr tė.

Po kėshtu, edhe mbreti i Persisė sė asaj kohe,Melikshah Selxhuki dhe veziri i tij, Melik Tusi kishin shumė nderim e respekt pėr tė. Mesa dukej, Gazali kishte arritur kulmin e tij dhe pėr tė nuk kishte mbetur mė post tjetėr.

Por mu kur ai ishte ulur nė fronin e lavdisė,ajo flaka qė gjendej brenda tij, e cila,pak a shumė e shoqėroi gjatė gjithė jetės sė tij, e dogji menjėherė.

Gazali seē kishte njė ndjenjė tė veēantė brenda vetes gjatė kohės sė studimeve, nga e cila ai kėrkonte qetėsi, besim dhe siguri. Sapo arriti te kulmi i tė mirave tokėsore, sėrish ajo ndjenja e kureshtjes iu ngjall nga brenda. Gjėrat tė cilat kėnaqnin tė tjerėt, nuk ishin tė mjaftueshme pėr tė.

Atij nuk i ishte kėnaqur ende shpirti i tij i etur dhe kurioz. E pa qėmėsimet dhe studimet nuk ishin mė tė mjaftueshme e tashmė duhej vepruar dhe besuar.Me vete tha qė emri i bukės nuk tė ngop, emri i verės nuk tė deh, dhe as emri i ilaēit nuk tė shėron.

Edhe tė flasėsh pėr tė Vėrtetėn,besimin dhe qetėsinė sėrish nuk i arrin ato.Pėr tė arritur
tė Vėrtetėn duhet tė jesh i pastėr e kjo nuk arrihet me famėn ,as me postin e as me lėvdatat.

Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 15:29

Brenda shpirtit tė tij lindi njė konflikt i ēuditshėm.Ishte njė dhimbje qė askush pėrveē tij dhe Zotit tė tij nuk mund ta dinte dhe ta zgjidhte.

Gjashtė muaj vazhdoi kjo gjendje,derisa ai mė nė fund preu ushqimin.Gjuha nuk i fliste mė. Nuk kishte mė fuqi qė tė jepte mėsim.Ra nė shtrat i sėmurė.Mjekėt thanė se ai
kishte sėmundje shpirtėrore.Rruga e shpėtimit ishte e mbyllur nga tė gjitha anėt.

Nuk kishtė shpėtim tjetėr veē Zotit dhe sė Vėrtetės.I kėrkoi Zotit qė ta shpėtonte nga
ajo gjendje.Mirėpo nuk ishte e lehtė.Nga njėra anė,ajo ndenjė e fuqishme i vlonte nga brenda; nga ana tjetėr,nuk ishte punė e lehtė tė hiqej dorė nga tėrė ajo pozitė,respekt e madhėshti.

Mė nė fund,vendosi qė tė largohej nga e gjithė ajo pozitė tokėsore.Nga frika se mos mėrziteshin njerėzit hapi lajmin se do tė shkonte nė Mekė.Kėshtu,doli jashtė Bagdadit. Sapo ishte larguar disi nga Bagdadi, i ktheu mbrapsht tė gjithė shoqėruesit qė kishte me vete dhe mori rrugėn pėr nė Siri dhe Palestinė.

Me qėllim qė tė mos e njihte askush dhe tė mos e shqetėsonte njeri gjatė udhėtimit tė
tij tė brendshėm,ai veshi rrobat e dervishit.Ai eci drejt rrugės sė tij,derisa mė nė fund, arrti besimin dhe qetėsinė e brendshme qė kėrkonte.Dhjetė vjet zgjati e gjitha koha
e tij e mendimit,qetėsisė dhe kėnaqėsisė shpirtėrore.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 15:38

Burri i Panjohur

Grujaja e shkretė kishte vėnė mbi supe shtambėn e ujit dhe duke marrė frymė e lodhur, po shkonte pėr nė shtėpi. Njė burrė i panjohur e hasi atė rrugės, ia mori asaj shtanbėn e ujit nga shpina dhe e vari mbi supet e veta. Fėmijėt e vegjėl ia kishin qepur sytė derės sė shtėpisė dhe prisnin tė vinte nėna e tyre.

Dera e shtėpisė u hap. Fėmijėt panė se sė bashku mė tė ėmėn hyri nė shtėpi edhe njė burrė i panjohur,qė po mbante mbi supe shtambėn e ujit. Pasi vuri shtambėn e ujit mbi tokė, burri pyeti: Duket qė nuk ke burrė, sepse shkon vetė e mbush ujė.

Si ka ndodhur qė keni mbetur pa burrė?
“Im shoq ishte ushtar. Ali ibn Ebu Talibi e dėrgoi atė nė kufi dhe atje u vra. Kėshtu qė kam mbetur e ve, me fėmijėt e mi tė vegjėl”, - u pėrgjigj gruaja.

Burri i panjohur nuk tha mė asnjė fjalė.Uli kokėn,i pėrshėndeti ata e u largua.Mirėpo atij nuk i dilte nga mendjagruaja e ve dhe fėmijėt e saj. Nuk e kaloi natėn i qetė.

Tė nesėrmen nė mėngjes mori pak miell, mish, fruta e hurma dhe shkoi drejt shtėpisė, ku kishte qenė dje. Trokiti nė derė.
-Kush ėshtė?, - pyeti gruaja.
-Jam unė, ai burri qė ju ndihmoi dje tė mbanit shtambėn e ujit. Ju kam sjellė pak ushqim pėr fėmijėt.

Zoti qoftė i kėnaqur prej jush dhe mes nesh dhe Ali Abu Talibit, Zoti tė vendosė vetė, - tha gruaja dhe i hapi derėn.
Burri i panjohur u fut nė shtėpi: -Kam dėshirė qė brumin dhe gatimin e bukės ose fėmijėt t’i kem unė pėrsipėr.
-Shumė mirė, - tha gruaja, por unė di mė mirė ta pėrgatis brumin e tė gatuaj bukėn. Ti kujdesu pėr fėmijėt, atėherė.

Gruaja shkoi tė pėrgatiste brumin.Burri i panjohur mori mishin qė kishte sjellė me vete,
e poqi dhe sė bashku me hurmat filloi tė ushqente fėmijėt.Kur i ushqente,u thoshte: “Fėmijėt e mi, faleni Ali ibn Abu Talibin nė qoftė se nuk ėshtė kujdesur pėr ju!”

Gruaja e bėri brumin gati dhe i tha burrit tė panjohur qė tė pėrgatiste zjarrin. Flakėt e zjarrit filluan tė nxirrnin lart gjuhėt e tyre. Burri i panjohur afroi fytyrėn drejt tyre, dhe tha: “Shijoje nxehtėsinė e zjarrit! Ky ėshtė shpėrblimi i atij qė nuk kujdeset pėr jetimėt dhe gratė e veja.”

Ndėrkohė, nė shtėpi vjen njė grua fqinje e cila e shikon dhe e njeh burrin e panjohur dhe i thotė zonjės sė shtėpisė: “Nuk e njeh kėtė burrin qė tė ka ndihmuar?! Ky ėshtė udhehqėsi i besimtarėve Ali ibn Ebu Talibi.”

Gruaja e shkretė i doli pėrpara Aliut dhe i tha: “Tė lutem,mė fal njė mijė herė! Ėshtė shumė turp pėr mua. Tė kėrkoj shumė ndjesė!”
“Jo, - iu pėrgjigj Aliu. Jam unė ai qė duhet tė tė kėrkoj falje,qė nuk jam kujdesur pėr ju”.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 15:44

Provimi i inteLigjencės

Si pėrfundim, askush prej nxėnėsve nuk kishte arritur qė t’i jepte njė pėrgjigje tė saktė pyetjeve tė pėrgatitura prej mėsuesit tė tyre tė madh. Secili dha pėrgjigjen e tij, mirėpoasnjėra nuk u pranua.Pyetja qė Profeti kishte pėrgatitur pėr shokėt e tij ishte: Ndėr elementet e besimit, cili ėshtė mė i forti?”
Njėri u pėrgjigj: “Namazi”
Tjetri tha: “Zekati”
Dikush tha: “Agjėrimi”.
Njė tjetėr tha: “Haxhi”.
Njėri u hodh e tha: “Xhihadi”, e tė gjitha kėtyre pyetjeve Profeti u dha pėrgjigjen “Jo”.
Meqė askush prej tė pranishmėve nuk e dha pėrgjigjen e duhur, vetė Profeti u pėrgjigj:
“Tė gjitha kėto qė ju thatė, janė punė tė mėdha dhe tė nderuara, por asnjėra prej tyre nuk ėshtė ajo qė unė pyeta. Pjesa mė e fortė e besimit ėshtė tė duash dikė pėr hir tė Zotit dhe, tė qėndrosh larg diēkaje po pėr hir tė Zotit”.


Njė kėshillė

Njė njeri kėmbėngulte shumė: kėrkonte njė fjali prej Profetit si kėshillė. Profeti i tha: - po tė ta them, a do ta vėsh nė jetė?
-Po, o Profet i Nderuar,- iu pėrgjigj ai.
-Po tė ta them, do ta vėsh nė jetė?,- e pyeti sėrish Profeti
-Po, -u pėrgjigj sėrish ai.
Nėse ta them, do ta vėsh nė punė? -e pyeti sėrish Profeti
-Po, u pėrgjigj sėrish ai.
Pasi e mori prej tij tri herė fjalėn qė ai do ta zbatonte kėshillėn e tij, duke i tėrhequr vėmendjen pėr atė qė do t’i thoshte,Profeti i tha: “Sa herė qė tė marrėsh vendim pėr tė bėrė njė punė, mendo mė pėrpara pėr frytin, pėr pėrfundimin e saj.
Po e pe qė ajo e ka pėrfundimin e mirė, vazhdoje atė punė;po e pe se ajo punė nuk e ka fundin e mirė e tė ēon nė humbje, hiq dorė nga vendimi yt.”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 04.02.12 11:45

Shtrenjtėsimi i ushqimeve

Ēmimi i grurit dhe i bukės po rritej dita-ditės nė Medine.Tė gjithė njerėzit ishin shumė tė shqetėsuar nga kjo gjendje.Ai qė nuk e kishte siguruar bukėn e vitit,po pėrpiqej ta siguronte, kurse ai qė i kishte siguruar, ishtei detyruar tė ruante rezerva.

Kishte dhe njerėz tė cilėt ishin tė detyruar qė ushqimet dhe rezervat e tyre t’i blinin pėrditė nė treg.
Imam Sadiku pyeti Mateebin, financierin e shtėpisė sė tij:- A kemi grurė sivjet nė shtėpi?
- Po, o, i biri i Profetit.- u pėrgjigj Mateebi.Kemi aq grurė pėr disa muaj.
- Mirė, merre grurin dhe nxirre nė treg e shite pėr popullin.
- O, imam i nderuar, gruri nė Medine ėshtė pakėsuar shumė; po tė shesim kėtė grurė qė kemi, atėherė nuk kemi ku tė gjejmė tjetėr qė tė blejmė.
- Bėj, ashtu siē tė thashė!,- i tha imami. Nxirre tė gjithin pėr popullin.
Mateebi iu bind urdhrit tė imamit. E shiti grurin dhe erdhi t’i thoshte imamit.
“Bukėn e shtėpisė, qė sot fillo ta blesh ditė pėr ditė nė treg,- i tha imami.
Buka e shtėpisė sime nuk duhet tė ndryshojė nga buka qė pėrdorin tė gjithė njerėzit.
Buka e shtėpisė sime duhet tė jetė gjysmė grurė e gjysmė maja.Unė, falė Zotit,kam mundėsi qė shtėpinė time ta drejtoj si mė mirė deri ne fund tė vitit me bukėn e grurit.
Por nuk e bėj kėtė punė me qėllim qė pėrballė Fronit Hyjnor tė respektoj ēėshtjen
e “ruajtjes sė masės”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 04.02.12 11:49

Ankesa ndaj jetės

Mufadal ibn Kajs ishte vėnė keqas nėn peshėn e jetės.Varfėria dhe skamja,borxhet dhe shpenzimet e shqetėsonin shumė.
Njė ditė, shkuan tek Imam Sadiku, hapi zemrėn dhe ia shprehu tė gjitha hallet e sikletet qė e mundonin.Nisi t’i thoshte: “Kam kaq para borxh e nuk di si t’i jap. Kam kaq shpenzime e nuk kam asnjė tė ardhur.Jam shumė keq.Kam mbetur i mjerė.Te ēdo derė qė trokas, mė mbyllet…”

Nė fund kėrkoi nga imami qė t’i bėnte njė lutje e t’i kėrkonte Zotit,qė t’i hapte rrugėt.
Imami urdhėroi njė shėrbėtore qė ishte aty: “Shko dhe na e sill pak atė qesen qė Mensuri ka sjellė pėr ne!.”
Shėrbėtorja vajti dhe e solli qesen menjėherė. Imami mori qesen dhe u kthye nga Mufadal ibn Kajsi dhe i tha:“Nė kėtė qese janė katėrqind dinarė.Merri,janė ndihmė pėr jetėn tėnde!.”
-Oh,unė nuk kisha kėtė qėllim kur erdha kėtu te ju;unė doja vetėm njė lutje prej jush:- iu pėrgjigj Mufadali.
- Shumė mirė,edhe lutjen do ta bėj, - tha imami.
Por po tė them diēka.Kurrė mos ua thuaj njerėzve vėshtirėsitė dhe hallet e tua.
Pėrshtypja e parė qė lė ėshtė qė ti je thyer e ke dėshtuar nė jetė; - Zvogėlohesh shumė pėr mendjen e njerėzve e kėshtu,humbet personalitetin dhe respektin tėnd.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 04.02.12 11:57

Zgjidhja e problemit

Sefvani ishte ulur pranė imam Sadikut. Papritur aty erdhi njė burrė nga Meka dhe filloi tė tregonte tė gjitha hallet e telashet qė e kishin gjetur. Ishte e qartė se ēėshtja qėndronte tek qiraja e njė pune e cila pėr momentin ishte bllokuar.
Imami udhėroi Sefvanin: “Lėviz menjėherė dhe thuaji vėllait tėnd ta ndihmojė kėtė njeri pėr punėn qė ka”.
Sefvani u ngrit dhe pasi puna u zgjidh pėrfundimisht si mė mirė, u kthye sėrish imami e pyeti: - Si u bė?- E rregulloi Zoti,- u pėrgjigj Sefvani.
-Ta dish qė kjo punė qė ty tė duket si diēka e vogėl dhe nuk tė mori shumė kohė, ėshtė shumė herė mė e mirė dhe mė e pėlqyeshme se sa shtatė rrotullime rreth Qabes.
Mė pas imam Sadiku e vazhdoi kėshtu fjalėn e tij: “Njė burrė kishte njėherė njė problem dhe pėr kėtė shkoi tek Imam Hasani pėr t’i kėrkuar atij ndihmė.
Imam Hasani mbathi kepucėt e doli menjėherė jashtė. Arritėn te Husejn ibn Aliu
kur ai po falte namazin.
Imam Hasani i tha atij burrit: “Ti,pėrse nuk ke shkuar te Husejni mė pėrpara?”
- Unė kam dashur tė shkoja tek ai dhe ti kėrkoja ndihmė pėr punėn time,- u pėrgjigj burri,- por meqė mė thanė ai ishte mėnjanuar duke u marrė me lutje dhe adhurim, nuk i shkova”.
Imam Hasani ia ktheu: Por, po ta kishte zgjidhur ai vetė punėn tėnde, pėr tė do tė kishte qėnė me e mirė se sa njė muaj adhurim.”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 05.02.12 13:58

Mbreti dhe i urti

Gjatė udhėtimit pėr nė Horasan, kur hynte nė ndonjė qytet,sipas zakonit, Naserudin Shahu shkonin ta takonin njerėz tė shtresave tė ndryshme tė shoqėrisė. Po kėshtu, edhe kur ngrihej pėr tė ikur nga ai qytet, tė gjithė dilnin pėr t’a pėrcjellė.

Njė ditė, ai hyri nė qytetin e Sebzevarit. Tė gjithė njerėzit i dolėn pėrpara pėr ta pritur, pėrveē njė njeriu, i cili ishte dijetari, filozofi dhe mistiku i famshėm Haxhi Mullah Hadi Sebzevari.

I vetmi personalitet tė cilin mbreti Naseredin kishte dashur tė takonte gjatė gjithė udhėtimit tė tij nė Horasan, ishte pikėrisht ky burrė, i cili kishte fituar gjithė atė emėr nė tė gjithė Persinė, duke bėrė qė te qyteti i tij tė vinin njerėz nga tė katėr anėt pėr tė mėsuar nga ai.

Mbreti ishte i lodhur duke pritur e pėrcjellė gjithė ata njerėz qė sillnin e thurnin lavde tė shumta, e vendosi tė shkontė vetė dhe ta takonte dijetarin e famshėm.
I thanė mbretit: “Dijetari i madh nuk njeh as mbret e as vezir”

“Mirėpo mbreti e njeh atė”,- u pėrgjigj mbreti. Kjo fjalė i ra nė vesh dijetarit. Atėherė u caktua njė orė pėr t’u takuar.Kėshtu, njė ditė, aty nga dreka, mbreti, i shoqėruar vetėm nga njė shėrbėtor, shkoi te shtėpia e dijetarit.Shtėpia e tij ishte e mbushur me gjėra shumė tė thjeshta.

Gjatė bisedės mbreti tha: “Ēdo bekim ka ėmbėlsinė e vet.
Embėlsia e bekimit tė dijes ėshtė mėsimi dhe njohuria.
Embėlsia e bekimit tė pasurisė ėshtė mirėqėnia.
Ėmbėlsia e mbretėrimit ėshtė plotėsimi i nevojave tė shumta.
Kam dėshirė qė ju tė mė kėrkoni diēka dhe unė tė ta plotėsoj”.

- Unė nuk kam nevojė pėr gjė dhe nuk dua gjė,- tha dijetari.
- Kam dėgjuar, - tha mbreti, qė ju keni njė copė tokė tė vogėl e punoni.Me lejoni qė tė jap urdhėr qė tė falen tė gjitha taksat e tua.

- Zyra e mbledhjes sė taksave tė qeverisė ka pėr detyrė qė nga ēdo qytet tė mbledhė njė shumė tė caktuar parash,- iu pėrgjigj dijetari i mbretit. Kėshtu qė baza e saj prishet me disa ndryshime tė vogla. Nėse nė kėtė qytet nuk do tė merren taksa prej meje, taksa ime do tė bjerė mbi tė tjerėt, me qėllim qė nga qyteti i Sabzevarit tė mblidhet shuma e caktuar.

Mbreti mos ngeltė i kėnaqur qė falja e taksave tė mia tė rėndojė mbi jetimėt dhe mbi vejushat. Pėrveē kėsaj, qeveria ka detyrė qė tė ruajė e tė sigurojė mallin dhe jetėn e qytetarėve tė saj e kjo gjė kėrkon shpenzime qė duhet tė sigurohen nė njė mėnyrė.

Ne e japim me kėnaqėsi taksėn tonė pėr kėtė punė.
Kam dėshirė qė sot tė hamė drekė bashkė dhe unė tė provoj ato gjellė qė hani edhe ju; pra urdhėroni tė sjellin drekėn,- foli mbreti.

Dijetari pa lėvizuar fare nga vendi thirri; “Na sillni drekėn!”
Menjėherė sollėn nja tabaka druri qė kishte pak bukė, gjellė,disa lugė, dhallė dhe kripė dhe e shtruan pėrpara mbretit dhe dijetarit.

Dijetari i tha mbreti: “Ha, se buka ėshtė hallall, e kam bėrė miellin me grurin qė kam korrur vetė nė arė” - Mbreti provoi vetėm njė lugė gjellė, por e pa qė nuk ishte mėsuar me kėtė lloj ushqimi dhe i kėrkoi dijetarit qė t’i mbeshtillte disa nga ato bukėt se do t’i merrte me vete.Pas pak ēastesh mbreti u largua nga shtėpia e dijetarit krejt i habitur dhe pa fjalė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 05.02.12 14:01

Aleksandri i madh dhe Diogjeni

Kur Aleksandri i Madh i Maqedonisė u bė sundues i Greqisė,filloi tė bėhej gati pėr fushatėn e tij ushtarake kundėr Persiė.Atij i vinin njerėz nga tė gjitha shtresat e shoqėrisė pėr tauruar e pėrgėzuar.

Mirėpo Diogjeni,dijetari i famshėm, i cili jetonte nė Korint,nuk i kushtoi atij as vėmendjen mė tė vogėl.Aleksandri i shkoi vetė qė ta takonte.Diogjeni, cili ishte njė nga dijetarėt dhe tė urtėt e Greqisė,ishte shtrirė pėr shtatė palė qejfe nė diell.

Duke e ndjerė qė njė turmė e madhe me njerėz po vinte drejt tij,u ngrit pak dhe i
a nguli sytė Aleksandrit,qė po vinte gjithė madhėshti hipur mbi kalė. Diogjeni nuk bėri asnjė dallim midis Aleksandrit dhe njė njeriu tė thjeshtė qė vinte tė takonte atė.

Duke ruajtur mėnjanėsinė e tij, Diogjeni u shtri sėrish dhe filloi tė ngrohej nė diell. Ndėrkohė, i vjen Aleksandri, i qėndron mbi kokė dhe pasi e pėrshėndet, i thotė: “Nėse ke ndonjė kėrkesė ndaj meje, ma thuaj!”

“Nuk kam mė shumė se njė kėrkesė. Hapu pak anash se mė ke zėnė diellin!- i tha Diogjeni.

Shoqėruesve tė Aleksandrit kjo fjali iu duk shumė tallėse dhe idiote. Ata thanė me vete shiko sa njeri idiot qėnka qė nuk shfrytėzon rastin.Mirėpo Aleksandri i cili nė fjalėt e tij, vuri re ēiltėrsinė e vėrtetė tė Diogjenit, ra thellė nė mendime.

Pasi u nis rrugės, i tha shoqėrueve tė tij qė ishin filozovė e njerėz mė pozitė; “Nėse nuk do tė isha Aleksandri, do tė doja tė isha Diogjeni.”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 05.02.12 14:06

Miku i gjykatėsit

Njė njeri shkoi si mik i thjeshtė tek Aliu (a.s).Pėr ditė me radhė qe mik nė shtėpinė e imamit. Mirėpo nuk qe mik i zakonshėm.

Ai mbante diēka nė zemėr qė kurrė nuk e shprehte. E vėrteta ishte qė ai ishte zėnė me njė njeri tjetėr dhe po priste qė tė vinte dhe pala tjetėr dhe t’i tregonte Aliut (a.s) si qėndronte puna.

Mirėpo mė nė fund, njė ditė,nuk duroi mė dhe i tregoi vetė Aliut pėr zėnkėn dhe dėnimin qė kėrkonte.

Aliu i tha: -Pra, ti tani qenke nė konflikt?
-Po, o Emirul Mu’menin,- u pėrgjigj ai.
-Mė vjen shumė keq, por qė sot unė nuk mund tė tė pres mė si mik ty,- vijoi Aliu.
Vetė Profeti ka thėnė se kur parashtrohet njė konflikt pėrpara gjykatėsit,gjykatėsi nuk
ka tė drejtė tė rrijė me asnjėrėn palė, pėrveēse kur tė dyja palėt i shkojnė atij bashkė si miq.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 06.02.12 17:11

Plaku dhe fėmijėt

Njė burrė i moshuar po merrte abdes. Mirėpo nuk dinte si ta merrte. Imam Hasani dhe Imam Husejni, tė cilėt nė atė kohė ishin fėmijė, e vunė re plakun se si po merrte abdes.
Nuk kishte vend mė pėr dyshim; plakut i duhej mėsuar si tė merrte abdes. Mirėpo po t’i thuhej, plakut drejtadrejt qė avdesi i tij nuk ishte nė rregull, ai do tė fyhej, dhe kjo gjė do t’i mbetej gjithmonė si njė kujtim hidhur nė mendje.

Kėshtu,duhej vepruar mė atė mėnyrė qė plaku tė mos ndihej i fyer dhe si merrej abdesi ta mėsonte siē duhej.Kėshtu, tė dy fėmijėt, menduan qė t’ia mėsonin plakut mėnyrėn tė marrjes sė abdesit nė mėnyrė indirekte.

E ujdisėn punėn njėri me tjetrin dhe filluan tė flisnin me zė tė lartė dhe plaku i dėgjonte. Njėri tha: “Abdesi im ėshtė mė i plotė si avdesi yt. – “Jo, i imi ėshtė mė i plotė,” - u pėrgjigj tjetri.Pastaj ranė nė ujdi qė tė dy tė merrnin abdes dhe plaku t’i gjykonte.

Vepruan ashtu siē ia vendosėn.Qė tė dy e morėn abdesin tė plotė, ashtu siē duhet. Tashmė plaku e kuptoi se si merrej abdesi, Ai e kuptoi qė fėmijėt kishin dashur ta
mėsonin me ėmbėlsi. Ai u ndikua shumė nga kjo gjė dhe tha: “Abdesi juaj ėshtė ai i duhuri dhe i ploti. Unė, njė plak i vjetėr dhe i paditur, ende nuk e dija se si merrej abdesi. Nė sajė tė mirėsisė qė keni ndaj bashkėsis tė gjyshit tuaj,ma mėsuat atė.Ju falemnderit.”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 06.02.12 17:13

Tek dijetari

Njėri prej shokėve erdhi te Profeti dhe e pyeti: “O i Dėrguari i Zotit! Nėse kemi njė njeri pėr tė varrosur e ndėrkohė kemi mėsim, pra nuk kemi kohė qė tė marrim pjesė nė tė dyja veprimtaritė njėkohėsisht,sepse po tė shkojmė te njėra, do
tė humbasim tjetrėn, cilėn prej tyre parapėlqeni qė tė zgjedh?”

Profeti i nderuar tha: “ Nėse ka njerėz tė tjerė qė mund tė bėjnė varrimin, ti shko nė mėsime nė kuvendin shkencor.

Pjesėmarrja nė njė tubim mėsimor ėshtė mė i mirė sepjesėmarrja nė njė mijė varrime, mė i mirė se njė mijė vizita tė sėmurėt, mė e mirė se njė mijė net adhurimi, mė e mirė se njė mijė ditė agjėrimi, mė i mirė sė njė mijė dėrhem tė fituar, mė i mirė se njė mijė haxhe jo tė nevosjhme dhe me i mirė se njė mijė lufta tė panevojshme.

Gjithnjė mundohu tė jesh prani dijetarit?! A nuk e di se nėpėrmjetdijes i bindemi Zotit dhe nėpėrmjet dijes vjen adhurimi i Zotit? Mirėsia e botės dhe e Ahiretit vjen nėpėrmjet dijes. Ashtu siē vjen e keqja e botės dhe e Ahiretit prej padijes,prej injorancės.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 06.02.12 17:14

Avicena dhe ibn Muskeuej

Ebu Ali ibn Sina apo siē njihet ndryshe Avicena, nuk i kishte mbushur ende tė njėzetat dhe kishte mėsuar tė gjitha diturisė e kohės sė tij, duke u berė dijetar i njohur i kohės nė shkencat natyrore, nė matematikė,e nė shkencė fetare.

Njė ditė, shkoi nė njė takim mėsimor me dijetarin e madh tė kohės sė tij, ibn Meskuie. Plot krenari dhe mburrje, i doli pėrpara ibn Maskuiesė dhe i tha: -”Ma pėrcakto pak gjėrėsinė e kėsaj arre!”

Ibne Maskujeja, i cili kishte shkruar njė libėr pėr edukatėn dhe moralin me titull “Pastrimi i damarėve”, ia nxjerr Avicenės pėrpara e i thotė:- “Ti nė fillim, rregullo sjelljen tėnde, pastaj unė tė pėrcaktoj gjėrėsinė e kėsaj arre. Ti ke mė shumė nevojė tė pėrmirėsosh edukatėn tėnde sasa unė qė tė pėrcaktoj gjarėsinė e kėsaj arre.”
Avicena u prek nga ky qortim dhe gjatė gjithė jetės sė tij e pati parasysh atė me njė sjelle shembullore.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 06.02.12 17:17

Tregim pėr vullnetin e lirė

Disa mistikė qė i kanė marrė parasysh nga shumė aspekte formale e pėrmbajtėsore kėta faktorė ndikues mbi vullnetin, meqė e kanė nėnvleftėsuar me sa kanė pasur mundėsi rolin e tij, janė akuzuar vazhdimisht pėr mohim tė vullnetit.

Njėri prej kėtyre ėshtė edhe shehu i sektit Melami, Muhammed Nurularab, i cili pati bėrė njė popullaritet tė gjerė nė periudhėn e fundit osmane. Thashethemet sipas tė cilave
ai e mohonte “vullnetin e pjesshėm”, patėn depėrtuar gjer nė Pallat nė kohėn e
sulltan Abdylmexhidit.

Atėherė, sulltani, meqė ishte kureshtar pėr ēėshtjen, pėrdori metodėn e hetimit tė fshehur pa i dhėnė rast shehut tė kuptonte gjė. Kėshtu, nė Pallat u vendos qė shehu tė sillej nė Stamboll pa e fyer dhe, nė njė konak pashai,tė futej, pa e kuptuar, nė njė diskutim shkencor.

Sulltani do ta ndiqte diskutimin i fshehur nė njė skutė tė quajtur kafaz, tė ndara, kėto, tė zakonshnme,tė arkitekturės sė shtėpive tė mėdha por edhe tė zakonshme.Dhe kėshtu u bė.Pasi nisi diskutimi me ēėshtje tė tjera tė trajtuara nga hoxhallarėt, fjala u suall te ēėshtja e vullnetit dhe shehu i njohur u pyet se ē’mendonte mbi kėtė specifikė.

Dhe Sheh Muhammed Nurularab tha kėshtu:
“Sigurisht qė tek robi ekziston njė vullnet i pjesshėm.Ky ėshtė edhe burimi i pėrgjegjėsisė. Vetėm se jo tek ēdo njeri dhe nė ēdo kohė.Pėr shembull, unė, sigurisht qė kam njė vullnet tė pjesshėm.

Mirėpo unė kam ardhur kėtu me urdhėr mbretėror dhe,gjithashtu, nuk e kam nė dorė vetė qė tė ngrihem e tė largohem.Gjersa urdhri mbretėror qė mė detyroi tė vij kėtu, tė mos pėrsėritet nė drejtim tė kundėrt, pra,pėr t’u larguar qė kėtu, unė s’mund tė largohem.

Kjo do tė thotė se, kėtu, nė njė specifikė tė caktuar, vullneti im ėshtė i barabartė me zero. Nė tė njėjtėn mėnyrė, si pasojė e ndodhjes nė audiencėn mbretėrore, edhe lėvizjet qė mund tė bėj, janė tė kufizuara.

Edhe disa persona, si unė nė kėto kushte, jetojnė vazhdimisht me idenė se ndodhen
nė audiencėn e Zotit. E, tani, ejani dhe vlerėsojeni ju se a mund tė konsiderohet se
tek persona tė tillė ka vullnet tė pjesshėm!”

Kėshtu tha shehu melamit,Muhammed Nurularab dhe,meqė pėrgjigjja e tij i pėlqeu sulltanit, shehu u dėrgua nė vendin e tij i shoqėruar me respektin e duhur.
Pėrgjigjja e Sheh Muhammed Nurularab sikur ta dinte se ishte sjellė me urdhėr
tė sulltanit i cili gjithashtu ndodhej i fshehur diku aty diku duke e ndjekur diskutimin,
tregonte se ai e njihte edhe atė ēka ndodhte “pas perdes”, domethėnė, nė botėn e
fshehtė!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 06.02.12 17:19

Pensioni

Njė plak i krishterė kishte punuar dhe derdhur djersė gjatė gjithė jetės sė tij dhe, nė fund tė punės ishte verbuar. Pleqėria, verbėria dhe varfėria ishin mbledhur tė gjitha bashkė duke mos i lėnė rrugė tjetėr pėr tė mbijetuar pėrveē lypjes.

Qėndronte i ulur pranė ndonjė rrugice e zgjaste dorėn pėr tė lypur. Njerėzit kalonin aty pranė dhe i falnin ndonjė gjė tė vogėl e kėshtu, ai kalonte ditėt e tij: Ha sa pėr tė mbajtur frymėn gjallė.

Njė ditė, atypranė kaloi Udhėheqėsi (Kalifi) Ali ibn Ebu Talibi dhe e pa plakun ashtu nė atė gjėndje. Aliu u interesua menjėherė pėr plakun, ēfarė i kishte ndodhur qė tani ishte
nė kėtė gjėndje; a nuk kishte mė asnjė njeri qė tė kujdesej pėr tė; a nuk kishte rrugė tjetėr ky burrė i moshuar qė t’i jetonte ditėt e fundit tė jetės sė tij nė mėnyrė tė nderuar dhe jo duke lypur.

Njerėzit qė e njihnin plakun, erdhėn dhe treguan qė ai ishte i krishterė, qė nė rini e pėr sa kohė i kishte pasur sytė, kishte punuar, ndėrsa tani qė edhe rinia i kishte ikur, po ashtu, edhe shikimi, nuk mundtė punonte mė, nuk kishte grumbulluar dot asnjė pasuri, e pėr tė mbijetuar, kėrkonte sadaka. Aliu (a.s) tha:

“E habitshme! Pėr sa kohė qė ai ka qenė i aftė, kėrkuat punė prej tij, ndėrsa tani e keni lėnė fillikat vetėm?! E kaluara e kėtij burri tregon qė deri nė kohėn kur kishte fuqi dhe ishte i aftė, ka punuar dhe shėrbyer.

Prandaj e ka detyrė shteti dhe shoqėria qė derisa tė jetė gjallė, tė pėrkujdesen pėr tė. Shkoni dhe caktojini pension nga arka e shtetit dhe jepini atij!”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 08.02.12 9:34

Ankesa ndaj Burrit

Gjatė kohės sė kalifatit tė tij, Aliu (a.s) e kishte marrė vetė nė dorė pritjen e ankesave dhe nuk lejonte njeri tjetėr tė bėnte kėtė punė. Gjatė ditėve tė nxehta, kur zakonisht, njerėzit gjysmėn e ditės e kalonin brenda nė shtėpi,pėr tė pushuar, ai rrinte ulur nė hijen e murit tė pallatit dhe nėse dikush do tė kishte ndonjė ankesė, vinte pa asnjė pengesė e ia shprehte drejtadrejt atij.

Nganjėhere, dilte edhe nėpėr rrugina e rrugė pėr ta parė nga afėr,me sytė e vet gjendjen e shoqėrisė.

Nė njėrėn prej ditėve tė nxehta, i lodhur dhe i djersitur,shkoi te vendi i punės. Pa pėrpara portės njė grua. Sapo gruaja pa Aliun, i doli para dhe i tha se kishte njė ankesė:
-Im shoq ėshtė treguar i padrejtė mė mua. Mė ka nxjerrė nga shtėpia,dhe pėrveē kėsaj, ka dashur tė mė rrahė; po u ktheva nė shtėpi, do tė mė rrahė, - ka thėnė. Tani kam ardhur tek ti pėr drejtėsi.

- O rob Zoti!, – iu kthye Aliu. Tani ėshtė shumė nxehtė,prit deri pasdite sa tė freskohet pak dhe mė dėshirėn e Zotit, do tė vij vetė me ty dhe do ta rregulloj punėn.

-Po do tė rri pėr kohė tė gjatė jashtė shtėpisė, kam frikė se ai do tė inatoset edhe mė shumė,dhe do ta kem mė keq punėn, -tha gruaja.

Aliu e uli kokėn pėr njė ēast, pasta e ngriti prapė dhe pėshpėriti: “Jo, pėr Zotin, nuk duhet vonuar e drejta e tė shtypurit. Duhet marrė e drejta e tij patjetėr nga shtypėsi dhe inati i shtypėsit duhet shkulur nga zemra e tij. Me trimėri dhe pa frikė duhet qėndruar pėrballė shtypjes dhe duhet marrė e drejta.”

- Mė thuaj, ku e keni shtėpinė?, –pyeti Aliu.
- Nė filan vend, -u pėrgjigj gruaja
- Ikim.
Aliu u nis sė bashku me gruan dhe shkuan tek dera e shtėpisė. Aliu qėndroi pėrpara derės dhe thirri:“O i zoti i shtėpisė! Selam Alejkum!”

Nga shtėpia doli njė i ri. Ishte burri i asaj gruas. I riu nuk e njohu Aliun, vetėm pa qė me gruan e tij ishte njė burrė plak,afėr tė gjashtėdhjetave. E kuptoi qė gruaja e kishte sjellė kėtė burrin pėr pėrkrahje dhe ndihmė e nuk foli asnjė
fjalė. Aliu (a.s) i tha:
- Kjo zonja, e cila ėshtė gruaja juaj, ka njė ankesė; thotė qė e keni trajtuar keq dhe e keni nxjerrė jashtė nga shtėpia.Pėrveē kėsaj e kėrcėnoni se do ta rrihni. Unė kam ardhur t’ju them kijeni frikė Zotin,dhe silluni mirė dhe me dashuri me gruan tuaj.”

-Ē’lidhje ka me ty qė unė jam sjellė mirė apo keq me gruan time?!, – pyeti i riu?! Po,unė e kam kėrcėnuar se do ta godas,por tani qė ajo ka ardhur tek ti dhe tė ka sjellė ty, e ti m’i thua mua fjalėt e saj,do ta djeg pėr sė gjalli.”

Aliu sapo dėgjoi kėto fjalė, rrudhi vetullat, vuri dorėn tek doreza e shpatės dhe e nxori atė nga kėllėfi, dhe tha: “Unė po tė kėshilloj qė tė bėsh ashtu siē tė thashė, e ti mė pėrgjigjesh mua nė kėtė mėnyrė?! Mė thua menjėherė qė do tė djegėsh gruan?! Kujton se bota nuk ka llogari aspak?!”

Kur Aliu e ngriti zėrin e tij, njerėzit qė po kalonin nga rrugica,u mblodhėn aty. Kushdo qė vinte, i pėrkulej Aliut dhe i thoshte:“Selam Alejkum o Emirul Mu’menin”!

I riu fodull tani e kuptoi se pėrballė kujt njeriu kishte qėndruar, u shastis dhe ra menjėherė nė gjunjė duke kėrkuar falje; “O Emirul l Mu’menin, tė lutem mė fal, e pranoj gabimin tim. Betohem qė tani se do tė kujdesem pėr gruan dhe do tė bej ēfarė tė dojė dhe tė urdhėrojė ajo.”

Aliu u kthye nga gruaja dhe i tha:“ Tani shko nė shtėpinė tėnde, por dhe ti ki kujdes qė tė mos sillesh nė atė mėnyrė qė ta dėtyrosh atė tė veprojė kėshtu!”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 08.02.12 9:38

Nxėnėsit e Nursiut tregojnė:Njė ditė mėsuesi na tha:
- Unė do tė angazhohem me lutjet e mia tė zakonshme, ju shkoni e shėtisni pak.
Ne dolėm pėr tė shėtitur dhe mbi njė gur pamė njė hardhucė. Duke e gjuajtur me gur e mbytėm atė. Kur u kthyem mėsuesi na pyeti se ku shkuam dhe ēfarė bėmė. Ne duke i shpjeguar se ku qemė, i treguam edhe ndodhinė e mbytjes sė hardhucės. Mėsuesi u nervozua shumė pėr kėtė... dhe mė tha:
- Ti ke rrėzuar shtėpinė tėnde mbi kokė.
Unė i thashė:
- Tek ne thonė se kur tė mbytėsh shtatė hardhuca ke fituar sevapet e njė haxhi. Nė kėtė rast mėsusi mė tha: “Ulu kėtu qė ta zgjidhim problemin bashkė e tė shohim se kush ėshtė me tė drejtė”... Kur u ulėm, mėsuesi mė tha:
- Unė do tė tė pyes, ti pėrgjigju:
- A tė mori diēka ngo dora jote?
- Jo...
- A ishte duke shėtitur tek ara jote?
- Jo...
- Furnizimin e saj a e pėrballon ti?
- Jo...
- A e krijove ti atė?
- Jo...
A e di se pėr ēfarė detyrė ėshtė krijuar ajo?
- Jo...
- A mos e ka krijuar Krijuesi pėr ta mbytur atė?
- Nuk e di...
- Pra kush tė shtyu ta mbytėsh?... Ja pra meqė nuk i di arsyet e krijimit tė tyre, atėherė ke bėrė njė krim dhe ke gabuar qė e ke mbytur atė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 09.02.12 13:08

Kur po kalonte pranė njė vendi varrezash, Mistiku Shakik Belhi vėshtroi me vėmendje dhe u tha atyre qė ishin me te:“Shumica e atyre qė janė kėtu e kanė kuptuar se janė gėnjyer kur ishin nė kėtė botė…”
E pyetėn: “Pėrse?”. Ai u pėrgjigj kėshtu:
“Kur ishin nė jetė a nuk pandehnin se kishin pasuri,pronė,shtėpi,kafshė udhėtimi,farefis dhe vreshta e kopėshtije?
Por tani edhe ju e shikoni se nuk paska qenė kėshtu!..”

Hazreti Rebi bin Hajsemi kishte hapur njė varr nė bahēen e tij.Kur e ndjente se zemra i ėshtė ngurtėsuar, shkonte te varri dhe qėndronte njė farė kohe atje. Ai mendonte se do tė vijė njė ditė dhe do t’i japė lamtumirėn kėsaj bote dhe se nė varr do tė ketė nevojė pėr njė kėrkim faljeje dhe lėmosha (sadakaje) qė ka dhėnė,duke menduar llogarinė nė botėn e ardhshme (ahiretin).Pastaj thoshte kėta ajete:“Kur ndonjėrit prej tyre i vjen vdekja , ai thotė:“O Zoti im, mė kthe pas qė tė bėj vepra tė mira e tė kompensoj atė qė e lashė!..”(el-Mu’minun, 99-100)

Kur dilte nga varri, thoshte nė vetvete:“-O Rebi! Shiko, sot u ktheve mbrapa. Do tė vijė edhe njė kohė qė kjo lutje nuk do tė pranohet dhe nuk do tė kthehesh nė kėtė botė.
Merri masat qė tani dhe shtoji veprat e mira, pėrpjekjet nė rrugėn e Zoti dhe pėrgatitjet pėr botėn e ardhshme (ahiretin).”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 09.02.12 14:19

Dy mėsues shkojnė nė njė fshat pėr tė mbajtur njė ligjeratė dhe qėndrojnė mysafir nė shtėpinė e njė njeriu tė urtė dhe tė devtoshėm.Kur njė nga mėsuesit del jashtė pėr tė nevojat e veta,i zoti i shtėpisė e pyet mėsuesin tjetėr.
O mėsues,shoku yt a ėshtė i ditur?Po moralin si e ka? A je i kėnaqur me tė?
Ai pėrgjigjet:“ Ai ėshtė injorant.Ai ėshtė gomar.“
Kur shoku i tij futet mbrenda,mėsuesi pushon dhe nuk fletė mė.Mė pas edhe mėsuesi tjetėr del jashtė.Kėtė herė,i zoti i shtėpisė i bėn pyetjet tė njejta kėtij mėsuesit.
Ai pėrgjigjet:Leje fare,pėr Zotin.Ai ėshtė dem,injorant,inatēi.Si tė jem i kėnaqur me tė?
Nuk di sesi u bashkova dhe u bėra shok me tė.

Kėta tė dy,nėse do tė ishin njerėz do tė merreshin vesh me njėri tjertin.Ata janė ndryshe sepse njėri ėshtė gomar tjetri dem.Tė paktėn tė dy tė ishin gomer apo dema.
Nė darkė shtrohet darka.Nė tavolin kishte tre pjata tė mbyllura.Plaku i urtė i vendosi secilit nga njė pjatė. Kur ata hapin pjata ēfarė tė shohin.
Njėri kishte pėrpara misėr ndrėsa tjetri bullgur (misėr i bluar).Ndėrsa nė pjatėn e vetė kishte njė vezė tė skuqur.
Plaku i urdhėro ata pėr tė ngrėnė.Ai i pyet se pėrse nuk hanin.Tė dy mėsuesit tė habitur po shihnin njėri tjetrin.Plaku i urtė instiston qė ata tė hanė dhe mė pas thotė. “Mos bėra ndonjė gabim? Unė pyeta shokun tėnd pėr ty.Ai mė tha qė ti je gomar. Kėshtu unė tė vendosa misėr nė pjatė.Pastaj pyeta ty pėr shokėn tėnd.Ai mė tha qė ti je dem. Kėshtu qė unė tė vendosa bullgur nė pjatėn tėnde“. Nė kėtė mėnyrė ju mėsuat vetveten nga njėri tjetri. Pėr kėtė arsyje misėri dhe bullguri ėshtė ushqim qė u jepet kafshėve.Unė kėtė ju afrova. Ndėrsa unė,meqėnse jam njeri,mė takon tė vezė apo edhe ushqime tė tjerė qė pėrgaditen pėr njerėz.

Pastaj urtaku i tha atyre:Njeriu s ata lartėsojė shokun apo kolegun,aq e lartėson veten. Nėse dikush e ka fyer ,ai duhet tė bėjė durim.Nuk duhet ta fyejė fyesin dhe tė jetė nė njė gradė me tė.Nėse gomari tė godet me shkelm a do ta shkeloje edhe ti gomarin? Nėse po,atėherė ti nuk ke ndryshim nga gomari.Ai tė shkelmoj sepse ėshtė gomar dhe mė pas edhe ti e gjuajte.U bėtė tė barabartė.Nėse njė dem tė therrė me brirė a do ta therrje edhe ti atė dem? Pastaj tha nėse njė qen tė kafshon,a do ta kafshoje edhe ti atė qenė?Nėse po,bėhesh edhe ti si qeni.

Mos u bėni nga ata qė ta shkelmoj gomarin ta therrė demin dhe qė kafshon qenin.Mos u bashko me ata,qė nė pamje janė njerėz,por nė tė vėrtetė janė sikur gomerė dem dhe qen. Nėse bashkohesh me tė tillė atėherė bėjė durim ndaj tyre.Sepse njeriu duhet gjithnjė tė jetė njeri dhe tė tregoj virtytetet e tij.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 10.02.12 13:07


Shefik el Belhiju (i njohur si shėrues i zemrave) njė ditė i thotė nxėnėsit tė tij - Hatem el Esamit: “Ēka ke mėsuar nga unė gjatė tridhjetė viteve?”
Hatem el Esami i thotė: “Kam mėsuar gjashtė gjėra”:

E para: Kam parė njerėzit se ankohen dhe brengosen pėr ēėshtjen e rizkut, ndėrsa secili prej tyre ėshtė lakmues nė atė qė ėshtė te tjetri, e nuk e sheh se ēka ka nė vete. Ndėrsa unė i jam mbėshtetur Zotit,duke u bazuar nė fjalėn e Tij: “Dhe nuk ka gjallesė nė tokė e qė nuk e ka rizkun prej Zotit",sepse unė jam prej gjallesave dhe nuk e kam lodhur zemrėn dhe mendjen time nė atė qė pėrkujdeset i Fuqishmi e i Forti.
- Shefiku i thotė: “Shumė mirė”.

E dyta: Kam parė se ēdo njeri e ka nga njė shok, tė cilit ia shpalosė tė fshehtat e tij dhe ankohet te ai, mirėpo asnjėri prej tyre nuk i mbulon sekretet dhe nuk i largon ndeshjet e kadereve, fatkeqėsive.Ndėrsa unė shok timin e kam bėrė veprėn e mirė, qė tė jetė mbrojtje nė Ditėn e Llogarisė, e cila mė pėrforcon para Zotit tė Lartmadhėruar dhe mė ndihmon pėr ta kaluar urėn e siratit.
Shefiku i thotė: “Shumė mirė”.

E treta: Kam parė se ēdo njeri ka armik.E kam vėshtruar se ai, i cili pėrgojon nuk ėshtė armiku im; as ai, i cili mė bėn padrejtėsi; madje as ai, i cili mė bėnė keq, sepse ata m’i dhurojnė tė mira (shpėrblime) e m’i marrin tė kėqijat e mia. Armik imi ėshtė ai, i cili mė largon nga dėgjueshmėria e Zotit dhe mė qon nė mėkate.E ai ėshtė Iblisi (djalli), epshi dhe dynjaja.Kėto i kam konsideruar armiq, prandaj jam ruajtur prej tyre, jam pėrgatitur dhe jam armatosur pėr t’i sulmuar.Kėshtu qė nuk e lė asnjėrin prej tyre tė mė afrohet.
- Shefiku i thotė: “Shumė mirė”.

E katėrta: Kam parė se ēdo gjallesė kėrkohet qė ta japė jetėn. E kėrkues i shpirtit ėshtė Melekulmeuti(Engjėlli i vdekjes) dhe e kam pėrgatitur vetėn qė kur tė takohem me tė, tė shkoj pa kurrfarė pengese.
- Shefiku i thotė: “Shumė mirė”.

E pesta: Kam parė njerėz qė e donė njėri-tjetrin dhe qė e urrejnė njėri-tjetrin. E kam vėrtetuar se i dashuri nuk posedon asgjė nga i dashuruari. E pėr kėtė arsye e kam hulumtuar shkakun e dashurisė e tė urrejtjes dhe e kam zbuluar se ai shkak ėshtė trupi. Pėr kėtė arsye e kam distancuar trupin dhe e kam larguar prej epsheve dhe dėshirave.E i kam dashur tė gjithė njerėzit dhe nuk jam kėnaqur me ta, pos me atė qė do tė kisha qenė i kėnaqur me veten time.
- Shefiku i thotė: “Shumė mirė”.

E gjashta : E kam parė se ēdo vendbanues do ta lė vendin e tij, e pėrfundimi i ēdo banuesi ėshtė te varri. E jam pėrgatitur, me aq sa kam pasur mundėsi, pėr tė bėrė vepra, tė cilat mė sjellin te ai vendbanim i ri, ku pas atij vendbanimi nuk ka asgjė tjetėr pos Parajsė (xhenetit) ose Ferrit (xhehenemit).

Nė fund Shefiku i thotė: Kjo tė mjafton dhe kėshtu vazhdo deri nė ēastin e fundit, deri nė vdekje.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 11.02.12 10:27

SHĖRIMI I SHPIRTIT

Njė njeri shkon te Ibrahim ibn Ed-hemi,i cili ishte mjek i zemrave dhe i thotė: “Unė po e teproj me veten time, mė trego si tė shėrohem.
Ibrahimi i thotė:Nėse i pėrvetėson katėr cilėsi, nuk do tė jesh mėkatar i madh.
Njeriu, i cili kishte nevojė pėr kėshilla tha: “Mė kėshillo cilat janė, o Ibrahim.I Thotė: “Nėse dėshiron pėr tė mos e dėgjuar (respektuar) Zotin,atėherė mos ha prej furnizimeve tė Tij”. Ai njeriu u habit dhe tha me hamendje: “Po ēka po thua kėshtu o Ibrahim, po tė gjitha furnizimet janė prej Zotit!? – “Pasi qė ėshtė ashtu e ti po e di, atėherė nuk ėshtė e drejtė ta shijosh furnizimin e Tij e tė mos e dėgjosh, pra tė mėkatosh?!” - (Ai pėrgjigjet) Jo.
- O Ibrahim a mė jep kėshillėn e dytė?
Ibrahimi i thotė: “Nėse nuk dėshiron ta dėgjosh Zotin,mos jeto nė vendbanimin e Tij”. Ai njeriu u habit mė shumė se herėn e parė, e tha: Ēka po thua kėshtu o Ibrahim?! Tė gjitha vendbanimet janė tė Zotit.Ai i thotė: “Pasi qė ėshtė ashtu, e ti po e di, - a ėshtė e drejtė edhe tė jetosh nė vendbanimit e Tij edhe tė mos e dėgjosh, pra mos tė mos mėkatosh?!”. - Jo.
- O Ibrahim mė jep kėshillėn e tretė:
Ibrahimi i thotė: Nėse dėshiron tė bėsh mėkat,shko nė ndonjė vend ku nuk tė sheh askush.
- Po si po thua kėshtu o Ibrahim?! Po Zoti i di tė gjitha tė fshehtat (e sheh tė fshehtėn e tė hapurėn), e dėgjon tė ecurit e buburrecit nė mes tė shkretėtirės, nė errėsirėn mė tė thellė tė natės!
Ibrahimi i thotė: “Pasi qė ėshtė ashtu,atėherė pse bėn mėkat?” Ai thotė: “Nuk do tė bėj”.
- O Ibrahim mė jep kėshillėn e katėrt:
Ibrahimi i thotė: “Kur tė vijė meleku i vdekjes pėr tė ta marrė shpirtin thuaj: “Mė jep edhe mė afat”.
Njeriu i thotė: “Po ēka po thua kėshtu o Ibrahim, kurse Zoti i Lartmadhėruar ka thėnė: “Dhe kur ti vjen (njeriut) ēasti i vdekjes, nuk mund ta shtyjė fare, e as nuk mund ta shpejtojė farė”. Atėherė i thotė: “Pasi puna ėshtė ashtu, atėherė si shpreson pėr tė shpėtuar?!”. Thotė: “Po”.
- Mė jep kėshillėn e pestė, o Ibrahim .
Ibrahimi i thotė: “Kur tė vijnė engjyjt (melekėt) e ferrit (xhehenemit) tė quajtur Zebanije, pėr tė tė marrė dhe pėr tė tė dėrguar nė ferr(xhehenem), ti mos shko”. Deri sa njeriu dėgjoi kėtė tė fundit filloi tė qajė dhe t’i thotė: “Mjaftė mė o Ibrahim, unė kėrkoj falje prej Zotit dhe pendohem te Ai, dhe do ta adhuroj deri ne vdekje”.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 11.02.12 20:37

Lavdėrimi i dhėmbėve tė bardhė tė njė qeni

Malik ibn Dinari,tregon se si Isa,a.s.,duke ecur me havarijjunėt e tijė kaluan pranė njė qeni tė ngordhur;”
Pyfė! Ēfare kėrrdie(erė e keqe)!?,bėrtitėn havarijjunėt.
Isa a.s.u ndal dhe vėmendjenė e tijė e pėrqėndroi-drejtoi nė bardhėsinė dhe shkėlqimin e dhėmbėve tė qenit,e duke u tėrhequr vėrejtjėn nxanėsve tė vet,qė ashtu tė mos flasin pėr qenin e ngratė,tha:”
Mos pėrmendni asgjė tek krijesat e Zotit;Pos asaj qė ėshtė e vlefshme pėr lavdėrim!”.


Njeri qė nuk kishte mėkatuar

Pėrcillet se si Isa a.s.,kishte dalur te bante Lutjen pėr shi.Kur njerėzit u tubuan rreth tijė,u tha:”
Kush ka ba mėkate,duhet tė largohet!”.
Tė gjith shkuan pos njė njeriu.Isa a.s.,u kthye prej tijė dhe e pyeti:”
A ke ba ndonjė mekat?”.
Pasha Zotin!Nuk di njoh naj mėkat;Pos qė njė ditė isha nė lutje e pranė meje kaloi njėfar gruaje.Unė me kėtė sy shiqova dhe menjėherė ia futa gishtin veti,nė sy,dhe e hudha pas gruas!?”-u pėrgjigj njeriu.
Isa a.s.,i tha:”
Banė lutjen;Kurse unė do tė them nė tė :”Amin!”.
Posa filloi,u lajmėruan retė dhe u lėshua njė shi masiv.


Qortimi pėr ofendimin e vėllaut

Njė ditė Isa,a.s.,pyeti havarijjunėt:”
Ēka do tė banit nė rastin kur do ta kishit pa vėllaun tuaj se si ai flen,kurse pjesėt e
turpshme i ka tė zbuluara?”;”
Natyrisht,ne do ta mbulonim!”-u pėrgjigjen;”
Me tė vėrtetė,po tė kishit vepruar ashtu,do ta banit edhe ma tė randė gjendjen!”-tha Isa,a.s.;”
Zoti mos e Dhashtė!Kush do tė dėshironte diē tė tillė?!”-bėrtiten ata;”
Ēdo herė kur tė dėgjoni pėrgojimin e njė vėllau tuaj dhe fjalėve tė cilat keni dėgjuar u shtoni diē,shkaku i keqkuptimit,dhe kėtė e pėrhapni,do tė banit atė qe pėr rastinė cekur
u thash!”.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 12.02.12 12:44

Pėrgjegjja e Urtakut

E kanė pyetur njė tė urtė:
- Cila ėshtė gjėja mė e mirė pėr njeriun?
- (Ai i pėrgjigj) Mendja me tė cilin jeton.
- Po nėse atė nuk e ka?
- Vėllezėrit, tė cilėt pėrkujdesen pėr tė.
- Po nėse ata nuk i ka?
- Pasurinė pėr shkak tė sė cilės e duan njerėzit.
- Po nėse nuk e ka?
- Edukatėn prej tė cilės ruhet prej ēdo tė keqe.
- Po nėse nuk e ka?
- Heshtjen, e cila e shpėton.
- Po nėse nuk e ka?
- Vdekjen, e cila i shpėton njerėzit prej tij.


Pikėllimi

brahim bin Ethemi r.a. pasi qė e sheh njė njeri tė pikėlluar e pyet:“O njeri, po t’i bėj tri pyetje, e ti pėrgjigju”. Ai i thotė: “Urdhėro”.
A mund tė qarkullojė diēka nė kėtė botė e qė nuk dėshiron Zoti?
- Jo, - u pėrgjigj.
- A mund ta zvogėlojė rizkun diēka prej asaj ēka e ka caktuar Zoti?
- Jo.
- A mund tė zvogėlohet njė sekond ēasti nga momenti qė Zoti e ka caktuar qė tė vdesėsh, e tė mos jetosh mė shumė?
- Jo.
- Atėherė, pėr ēka brengosesh, e je i pikėlluar?!

Kėshilla e Urtakut

I urti ka thėnė:“Largohu nga shtatė cilėsi,do ta kesh trupin, mendjen dhe zemrėn e shėndosh, ndėrsa pasurinė e fenė tėnde tė siguruar:
1. Mos u pikėllo pėr tė kaluarėn;
2. Mos u brengos pėr tė ardhmen;
3. Mos i ofendo njerėzit siē tė ofendojnė ty;
4. Mos kėrko shpėrblim pėr atė qė nuk e ke punuar;
5. Mos e shiko atė qė nuk e posedon;
6. Mos u hidhėro ndaj atij, tė cilit hidhėrimi yt nuk i bėn dėm;
7. Mos u krekos – lavdėro pėr atė qė nuk e ke punuar dhe qė nuk ėshtė prej teje.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 13.02.12 16:20

Sekreti i devotshmėris

Njė njeri shkon te Hasan El-Basriju k.s.,dhe i thotė: “Cili ėshtė ēelėsi (sekreti) i devotshmėrisė tėnde. E ai u pėrgjigj: “Katėr gjėra”:
1. E kam ditur se rizkun nuk e ka pėrsipėr askush, pos unė vetė, dhe jam angazhuar vetė.
2. E kam ditur se punėn time nuk e kryen askush, pėr atė jam angazhuar vetė.
3. E kam ditur se Zoti mė sheh dhe do t’i paraqesė veprat e mia, e jam turpėruar tė mė shohė nė mėkate.
4. E kam ditur se vdekja mė pret, andaj kam pėrgatitur material pėr t’u takuar me Zotin tim.


Plaku i devotshėm dhe mėkatari

Njė prej pleqve tė devotshėm tė beni israileve ishte me Isain,birin e Merjemes,a.s., kur pranė tyre,me kokėn e pėrulur dhe zemrėn plot pendim,kaloi njė mėkatar i njohur
duke folur ngadale:”
O Zot!Ke Mėshirė pėr mua!”.
Kurse plaku i devotshėm lutej:”
O Zot!Mos me bashko me kėtė mohues Ditėn e Gjykimit!”.


Nxėnėsi mendjemadhė

Na ishte njė hajdut rrugėsh i cili mes israeliteve,nja 40 vjet tė mira, kishte grabitur
dhe plaēkitur.Njė ditė e takoi Isa a.s. gjersa ishte nė pėrcjellje tė njerit prej tė rinjėve
ma tė devotshėm tė beni israelitėve.Hajni u prek shumė,andaj mendoi nė vete:”
I dėrguari i Zotit po kalon me nxanėsin e vet.
Sa bukur do tė ishte tė u bashkangjitem dhe si i treti tė shkoj me ta?!”.
Kėshtu qė u afrua dhe u mundua tė shkonte nė njė hap me tė riun.
Pranė kėsaj tanė kohėn e qortonte vehten pėr paturpėsinė e tijė qė po kėrkonte afėrsinė e njė njeriu aq tė pastėr.
I riu posa e vėrejti praninė e tijė,filloi tė gungjonte,sepse nuk dėshironte ta shihte kush me njė njeri tė tillė.Andaj kaloi nė anėn tjetėr,me afėr Isaut,a.s.,duke lanė hajdutin e rrugėve pas vetes.Zoti i Shpalli Isės,a.s.:”
Thuaju tė dyve se duhen t’ia nisin nga fillimi!
Gjithė veprat e tyre tė kaluara janė tė fshime.Sikurse qė tė gjitha veprat e bukura tė tė riut u shkatėrruan shkaku i mendjemadhėsisė sė tijė,poashtu edhe gjitha veprat e shėmtuara tė hajnit u pastruan shkaku i nėnshtrimit dhe vetėqortimit tė tijė!”.
Pasi qė Isa a.s. u kumtoi Aktvendimin e Zotit,hajduti i rrugėve vendosi ta pasonte Isėn, a.s. nė udhėtimet e tija dhe u pranu mes nxanėsve tė tij.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 14.02.12 19:07

Thėnje urtėsi kėshilla nga Imam Aliu k.v.

Bamirėsia,fshehja e veprave tė mbara,durimi ndaj sprovave dhe mospėrmendja e vėshtirėsive janė ndėr thesaret e Parajsės (xhenetit).

Morali i bukur ėshtė shoku mė i mirė;shenja dalluese e librit tė besimtarit ėshtė morali i bukur.

Mos tepro me miqėsi,ngase,mund tė ndodhė qė miku tė bėhet armik.Mos tepro me armiqėsi, mund tė ndodhė qė armiku tė bėhet mik.

Vendi i durimit kundrejt besimit ėshtė sikur vendi i kokės kundrejt trupit.Ai qė nuk ka durim,nuk ka as besim.

Nė zemrėn tėnde duhet tė ndiesh edhe nevojė,edhe pėrmbajtje nga populli.Nevoja nga populli duhet tė jetė biseda e butė dhe fytyra e qeshur,ndėrsa pėrmbajtja ka tė bėjė me mbrojtjen e nderit dhe tė dinjitetit.

Mos u zemėro ndaj njerėzve dhe mos i zemėro njerėzit;pėrshėndete ēdokėnd dhe bisedo nė mėnyrė tė bukur me ata.

Njeriu fisnik ėshtė ai, i cili zbutet kur tė vėrejė mirėsinė dhe zemėrbutėsinė.Njeriu i poshtėruar do tė bėhet i vrazhdė kur tė sillesh kėndshėm dhe bukur ndaj tij.

Mos u miqėso me armikun e mikut tėnd,sepse do tė bėhesh armik me mikun tėnd

Mos e ndėrpre lidhjen miqėsore nė bazė tė dyshimit;as pa kėrkuar falje mos e ndėrpre lidhjen miqėsore (sipas mundėsisė vazhdoje miqėsinė).

Durimi ėshtė ēelėsi i arritjes sė qėllimit; fundi i rezistimit ėshtė fitorja.Ēdo dėshirė e ka kohėn e vet tė realizimit,caktimi e vė nė lėvizje atė kohė.

Gjuha ėshtė njė vagė;padituria e lehtėson atė,ndėrsa mendja e rėndon.

Ai qė i ka dėshirat e gjata do tė harrojė kryerjen e veprave.

Tė parėt e kėsaj bote janė bujarėt,ndėrsa tė parėt e botės sė ardhshme janė ata qė ruhen.

Bėhu i kėnaqur (me fatin tėnd) qė tė bėhesh i shenjtė.

Do t i fshihet para popullit turpi i atij qė mbulohet me veshjen e diturisė.

Nuk do tė ketė:lakmuesi rehatinė, gėnjeshtari trimėrinė dhe ai qė hidhėrohet shpejt, miqėsinė.

Nėse e mėson veten me vetminė,puno pėr pėrjetėsimin e krenarisė.

Ēdo i shenjtė qė ndodhet nėn ndonjė fuqi, ėshtė i pavlershėm.

Dy gjėra e asgjėsojnė popullin:Frika nga varfėria dhe kėrkimi i epėrsisė.

Flisni fjalė tė mbara,do tė njiheni pėrmes tyre.Kryeni vepra tė mbara,do tė jeni ndėr ata qė kryejnė vepra tė mbara.

Asnjė njeri nuk do ta ndiejė shijen e besimit pa e braktisur gėnjeshtrėn,qoftė duke bėrė shaka apo me qėllim.

avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 14.02.12 19:30

Ai qė frikohet prej masės ndėshkuese,pėrmbahet prej padrejtėsisė ndaj popullit.

Nuk kam parė njė zullumqar qė i pėrngjan atij qė i ėshtė bėrė zullumi,sikurse qė ėshtė njeriu xheloz.

Janė ortakė nė mėkat zullumqari,ndihmėsi i zullumqarit dhe ai qė e miraton zullumin.

Pasuria dhe fėmijėt janė produktet e kėsaj bote,ndėrsa punėt e mira janė produktet e botės sė ardhshme.Zoti,disave u jep tė dyja.

Nuk mund t'i thuhet dijetar atij,tė cilit duhet t i pėrshtatesh patjetėr dhe nė mėnyrė tė pashmangshme.

Nuk ėshtė shok ai qė nuk e mbron shokun e tij nė vėshtirėsi,kur nuk ėshtė prezent dhe mbas vdekjes sė tij.

Koprracia i bėn tė lehta zemrat e tė padijshmėve dhe i shkul prej vendit.Dėshirat e tij e mbajnė peng dhe hilet e lidhin atė.

Mbasi qė u ēiftėzuan tė gjitha gjėrat,u ēiftėzuan paaftėsia dhe pėrtacia, dhe si rezultat i kėsaj u paraqit varfėria.

Je i denjė qė kurrė tė mos pėrballesh me gjėrat e papėlqyera,nėse mund tė mbrohesh prej katėr gjėrave: Ngutja,inati,egoizmi dhe plogėshtia.

Heshtja ėshtė urtėsi,heshtja ėshtė siguri;ruajtja e sekretit ėshtė njėri skaj i lumturisė.

Drejtojeni moralin tuaj kah vetitė e bukura;tėrhiqeni atė nė anėn e tė mirėve dhe tė bujarėve,mėsojeni veten me zemėrbutėsi.

Mbyllini sytė ndaj gjėrave tė imta dhe tė parėndėsishme nė mėnyrė qė ta lartėsoni vlerėn tuaj.

Mbrojeni jetėn e njė njeriu tė dobėt pėrmes pozitės dhe ndihmės suaj.

Mos hulumtoni sekretet e njerėzve;nėse e bėni kėtė,do tė shtohen gjėrat e fshehta pėr ju.

Ruajeni veten prej gėnjeshtrės,sepse gėnjeshtra ėshtė gjėja mė e neveritshme prej tė
gjitha veseve tė kėqija.

Gėnjeshtra ėshtė motra e shėmtimit dhe vėlla i poshtėrimit.

Esenca e njeriut ėshtė gjuha e tij;mendja e tij ėshtė feja e tij;trimėria e tij varet prej pozitės qė ka arritur.

Qė tė mund tė bėhesh i famshėm,duhet tė bėhesh i vetėpėrmbajtur.

Qė tė mos shėtisė emri yt nėpėr gojėt e huaja, fshihe karakterin tėnd.

Falja vėllait mallin dhe shpirtin tėnd,drejtėsinė dhe mėshirėn falja armikut; ndėrsa mirėsinė dhe buzėqeshjen falja ēdokujt.Pėrshėndeti njerėzit, ashtu qė edhe ata tė tė pėrshėndesin ty.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 15.02.12 18:55

Imam Aliu k.v.,kėshillon tė birin


O biri im, tė kėshilloj tė bėhesh i devotshėm nė pasuri dhe nė varfėri,tė flasėsh tė vėrtetėn nė gjendjen e zemėrimit dhe tė rehatisė,tė mbash mesin gjatė bollėkut dhe gjatė skamjes, tė sillesh nė mėnyrė tė drejtė ndaj mikut dhe armikut,tė veprosh nė gjendjen e lumturisė dhe tė dobėsisė,dhe tė jesh i kėnaqur me Zotin nė gjendjen e ngushtėsisė dhe tė rehatisė.

O biri im,nuk ėshtė sherr ajo qė mbas tij vjen Parajsa (xheneti) dhe nuk ėshtė e mbarė
ajo qė mbas tij vjen Ferri (xhehenemi).Ēdo dhunti tjetėr jashtė Parajsės ėshtė e vogėl dhe ēdo sprovė jashtė zjarrit ėshtė lehtėsim.

O biri im,dije qė kush e vėren turpin e vet,nuk do tė merret me turpin e tė tjerėve.Ai qė
i zhvesh teshat e devotshmėrisė,nuk mund ta mbulojė (vendet e turpshme) me asnjė veshmbathje tjetėr.Ai qė ėshtė i kėnaqur me pjesėn e dhėnė nga Zoti,nuk do tė
pikėllohet pėr atė ēka i del nga dora.Ai qė e nxjerr shpatėn e zullumit nga kėllėfi,me tė
do tė mbytet.Kush ia hap gropėn vėllait,do tė bjerė vetė nė atė gropė.Kush e hap turpin
e tjetrit,do t'i hapet turpi i familjes sė tij.

Kush e harron gabimin e vet,do ta shohė tė madh gabimin e tjetrit.Ai qė e ngarkon veten me punė tė rėnda (pa pasur ndonjė arsye),do tė shkatėrrohet.Kush e fut veten nė vorbullėn e ujit (situata tė rrezikshme),do tė pėrmbytet.Kush e pėlqen mendimin e vet,do tė devijojė.Kush e sheh mendjen e vet si tė mjaftueshme,do tė rrėshqasė.Ai qė tregohet mendjemadh para popullit,do tė poshtėrohet.

Ai qė rri me dijetarėt,do tė fitojė respekt.Ai qė shoqėrohet me ata tė nivelit tė ulėt,do tė nėnēmohet.Ai qė tregohet indiferent para popullit,do tė ballafaqohet me fyerje. Ai qė shkon nė vendet e kėqija,do tė akuzohet pėr krime.Ai qė bėn shaka,nuk do tė ketė respekt.Ai qė bėn njė punė shumė shpesh, do tė njihet pėrmes asaj pune.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 15.02.12 19:05

Ai qė flet shumė,do tė gabojė shumė;kush gabon shumė, turpi i zvogėlohet;atij qė i zvogėlohet turpi,do t i zvogėlohet pėrmbajtja;atij qė i zvogėlohet pėrmbajtja, do t i vdesė zemra dhe atij qė i vdes zemra, do hyjė nė zjarr.

O biri im,kush e vėren turpin e tjetrit,ndėrsa tė njėjtėn nuk e vėren te vetvetja,ėshtė i marrė.Ai qė thellohet nė mendime,do tė marrė mėsim nga kjo;ai qė merr mėsim,
tėrhiqet nė vetmi;ai qė tėrhiqet nė vetmi, mbetet i sigurt;ai qė heq dorė nga dėshirat,bėhet i lirė;ai qė e braktis lakminė, do tė fitojė dashurinė e popullit.

O biri im,krenaria e besimtarit ėshtė tė hequrit dorė nga njerėzit (pėr plotėsimin e nevojave).Modestia ėshtė njė mall qė nuk harxhohet kurrė.Kush e pėrmend shumė vdekjen,do tė kėnaqet me mallin e vogėl tė kėsaj bote.Ai qė e konsideron fjalėn si
vepėr, do t i pakėsohen fjalėt; do tė flasė vetėm fjalė tė dobishme.

O biri im,ēuditem me atė qė frikohet nga dėnimi dhe nuk shmanget nga mėkati,dhe shpreson nė sevap ndėrsa nuk pendohet dhe nuk gjendet nė vepra tė mira.

O biri im, tė menduarit lind dritėn e pastėr (nur-in),indiferenca lind mizorinė dhe polemika lind devijimin.I lumtur konsiderohet ai qė mund tė marrė kėshilla nga tė tjerėt. Edukata ėshtė trashėgimia mė e mirė.Morali i bukur ėshtė shoku mė i mirė.
Nuk ka bereqet pėrmes ndėrprerjes sė marrėdhėnieve familjare dhe pasurim pėrmes ngatėrresave.

O biri im,rehatia pėrbėhet prej dhjetė pjesėve:Nėntė pjesė janė,tė heshturit dhe njė pjesė ėshtė largimi nga shoqėrimi me njerėzit e pamend.

O biri im,kush kėrkon dituri,bėhet dijetar.Koka e diturisė ėshtė sjellja e butė,ndėrsa
shkatėrrimi i saj ėshtė vrazhdėsia dhe ashpėrsia.Durimi ndaj vėshtirėsive rrjedh nga thesari i besimit.Ndershmėria ėshtė stolia e varfėrisė.Takimet e shumta sjellin mėrzi.
Tė mbėshtetesh nė ndonjėrin pa e vėnė nė sprovė sė pari,ėshtė nė kundėrshtim me maturinė.Pėlqimi i vetvetes sė njeriut ėshtė shenjė e mendjes sė shkurtėr.

O biri im,ekzistojnė shikime tė tilla qė si pasojė e kanė pikėllimin dhe keqardhjen,dhe ekzistojnė fjalė tė tilla qė ta marrin nga dora dhuntinė.

O biri im,nder mė i madh se besimi nuk ekziston;virtyt mė tė bukur se devotshmėria nuk ka; fortesė mė tė sigurt sesa pėrmbajtja nuk ka; ndėrmjetėsues mė tė epėrm se
pendimi nuk ekziston; veshmbathje mė tė mirė se shėndeti nuk ka;malli qė e mbulon mė sė shumti varfėrinė ėshtė tė qenėt i kėnaqur vetėm me furnizimin e domosdoshėm. Ai qė ėshtė i kėnaqur me mallin e mjaftueshėm,do tė arrijė shumė shpejt rehatinė dhe qetėsinė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 15.02.12 19:15

O biri im,dėshira e tepėrt ėshtė ēelėsi i vėshtirėsive dhe mjeti bartės i shqetėsimeve qė tė ēon nė drejtimin e fundosjes. Pangopėsia dhe grykėsia i pėrfshin tė gjitha turpet.
Tė mjaftojnė si kėshillė ato veti qė i zotėron ndonjė person dhe ti nuk i pėlqen ato.

E drejta e vėllait tėnd ndaj teje ėshtė sa e drejta jote ndaj tij.Ai qė i hyn njė pune, pa e menduar mirė fundin,e ka hedhur veten nė fatkeqėsi.Mendimi para veprimit e mbron njeriun nga pendimi.Ai qė i hulumton pikėpamjet e ndryshme,menjėherė do t i zbulojė gabimet.Durimi ėshtė njė mburojė kundrejt skamjes.

Koprracia ėshtė veshmbathja e plogėshtisė.Dėshira e zjarrtė ėshtė shenjė e varfėrisė.
I varfėri i dashur ėshtė mė i mirė se i pasuri i padashur.Ēdo gjė e ka ushqimin e vet; ushqimi i vdekjes ėshtė njeriu.

O biri im,mos ia humb shpresėn nga Zoti atij qė ka bėrė mėkate.Ka tė tillė,qė pas shumė vitesh tė kaluara nė mėkate,do tė kenė pėrfundimin e mbarė.Ka edhe tė tillė, qė pas shumė vitesh tė kaluara nė adhurim,do tė pėrfshihet nė ngatėrresa dhe do tė
pėrfundojė nė Ferr (xhehenem);kėrkoji mbrojtjen e Zotit nga zjarri.

O biri imi,sa e sa ngatėrrestarė kanė arritur shpėtimin dhe sa e sa prej atyre qė kryejnė vepra tė mira janė shkatėrruar.Pėr personin qė dėshiron drejtėsinė dhe qė anon kah ajo, vėshtirėsitė dhe shqetėsimet i duken tė lehta.Pėrkryerja dhe udhėzimi i epshit arrihet pėrmes kundėrshtimit tė tij.Pėr ēdo orė tė kaluar i shkurtohet jeta e njeriut.Turp tė kenė zullumqarėt nga Zoti qė ėshtė mė i larti nga udhėheqėsit dhe njohėsi i sekreteve tė fshehta.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 15.02.12 19:20

O biri imi,shkelja e tė drejtave tė robėrve ėshtė furnizimi mė i keq pėr Ditėn e Gjykimit.Nė ēdo gllėnjkė tė ujit dhe nė ēdo kafshatė tė bukės,ekziston rreziku i ndalimit tė frymėmarrjes. Pa dalė nga dora njė dhunti,nuk do tė vijė tjetra.Janė shumė afėr rehatia me vėshtirėsinė, dhuntia me varfėrinė, vdekja me jetėn dhe sėmundja me shėndetin.

Lum ai qė, veprėn,diturinė,dashurinė,urrejtjen, dhėnien,pranimin,braktisjen,bisedėn, heshtjen, sjelljen dhe fjalėn e ka tė pastėr pėr hir tė Zotit.

Lum ai dijetar qė punon nė bazė tė diturisė sė pėrfituar,qė ėshtė i pėrgatitur nė ēdo moment pėr vdekjen qė vjen papritmas,qė kėshillon popullin kur tė kėrkojnė kėshilla nga ai dhe nė tė kundėrtėn hesht,qė e ka fjalėn e drejtė dhe heshtja e tė cilit nuk do tė thotė se nuk mund tė pėrgjigjet.

Turp tė ketė ai qė ėshtė i pushtuar nga pamundėsia dhe tė mbeturit vetėm,qė i ėshtė nėnshtruar padrejtėsisė dhe qė e pranon si tė kėndshme pėr vete atė qė nuk i sheh tė kėndshme pėr tė tjerėt.

Biri im, dije se,kush ėshtė gojėmbėl,ėshtė i dashur ndėr njerėz.Zoti tė udhėzoftė nė rrugė tė drejtė,dhe me fuqinė e Tij tė bėftė ndėr ata qė janė tė bindur,sepse Ai ėshtė Falės dhe Fisnik!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 17.02.12 20:05

Dijeni qė ditėt janė tri:E djeshmja qė ka kaluar dhe pėr tė cilėn nuk ka shpresė se do
tė kthehet;e sotmja, qė ėshtė prezent por qė nuk ėshtė e qėndrueshme dhe e nesėrmja, qė ende nuk ka mbėrritur dhe tek e cila nuk mund tė mbėshtetemi.

E djeshmja ėshtė burimi i kėshillave;e sotmja ėshtė pasuri dhe sa i pėrket tė nesėrmes, nuk dihet se kush do ta arrijė atė.E djeshmja ėshtė njė dėshmitare e pranuar,e sotmja ėshtė ajo qė ta kthen amanetin tė cilės ia ke besuar dhe e nesėrmja ėshtė ajo qė vjen
e shkon me njė shpejtėsi tė madhe.Ajo ėshtė afruar afėr teje, ti nuk je afruar tek ajo.

O njerėz, dijeni mirė kėtė: Mbas tė pėrkohshmes vjen e pėrhershmja.Ne e trashėgojmė tė kaluarėn ndėrsa,neve na trashėgojnė tė ardhmet.Prandaj,duke qenė kėshtu gjendja, merruni me gjėrat qė do ta zhvillojnė vendin ku do tė shkoni.Mėsyni rrugėt e mirėsisė.

Mos kini frikė pėr shkak tė numrit tė vogėl tė atyre qė e kanė mėsyrė kėtė rrugė,
por pėrkujtoni qė Zoti ėshtė bashkė me ju nė kėtė rrugė.Kini kujdes,ēka do qė keni
sot nė dorė ėshtė njė hua,ndėrsa e nesėrmja ėshtė ajo qė do t ju dhurojė.Ne jemi degėt dhe nyejt e njė trungu tė tharė.Mbasi qė ėshtė tharė trungu,sa mund tė jetojnė degėt dhe nyejt.

O njerėz,nėse e preferoni kėtė botė ndaj botės sė ardhshme,duke e pranuar ftesėn e kėsaj bote pėr t i pėrqafuar tė mirat e pavlefshme,atėherė do t i hipni gomarit tė dėshirave dhe ky gomar do t'ju shpjerė deri te njė burim qė pėrfundimi i tij do tė jetė pendimi.Atė ēka u ka bėrė popujve tė mėhershėm, tė njėjtėn do t'ua bėjė edhe juve.


Drejtojeni moralin tuaj kah vetitė e bukura;tėrhiqeni atė nė anėn e tė mirėve dhe tė bujarėve;mėsojeni veten me zemėrbutėsi.Mbyllini sytė ndaj gjėrave tė imta dhe tė parėndėsishme nė mėnyrė qė ta lartėsoni vlerėn tuaj.

Mbrojeni jetėn e njė njeriu tė dobėt pėrmes pozitės dhe ndihmės suaj.Mos hulumtoni sekretet e njerėzve;nėse e bėni kėtė,do tė shtohen gjėrat e fshehta pėr ju.Ruajeni veten prej gėnjeshtrės, sepse gėnjeshtra ėshtė gjėja mė e neveritshme prej tė gjitha veseve tė kėqija.Gėnjeshtra ėshtė njė lloj i shėmtimit dhe i poshtėrimit.Tregoni tolerancė dhe pėrmbahuni prej hulumtimit tė gjėrave tė vogla dhe tė imta.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 17.02.12 20:17

Pėrgjigjet e dhėna ndaj pyetjeve tė ndyshme

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė asketizmi?"- ai u pėrgjegjė:Tregimi i interesimit pėr devotshmėri dhe moslidhja e zemrės me kėtė botė".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė pjekuria?"- ai u pėrgjigj:"Gėlltitja e zemėrimit(duke mos e treguar vetėn si tė zemėruar)dhe kontrollimi i vetvetes".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė drejtėsia?" - ai u pėrgjegj:"Parandalimi i keqės pėrmes mirėsisė".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė nderi?"- ai u pėrgjegj:"Tė bėrit mirė tė afėrmve dhe pranimi i shpagesės pėr gabimet e tyre nė vend tė dėnimit tė tyre".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė trimėria?"- ai u pėrgjegj:"Mbrojtja e atij qė ėshtė strehuar te ti,tregimi i rezistėncės nė fushėbetejė dhe ndėrmarrja e iniciativės gjatė situatave tė vėshtira.

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė madhėshtia?"- ai u pėrgjegj:"Dhurimi edhe gjatė situatave tė vėshtira dhe falja e gabimit".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė humanizmi?"- ai u pėrgjegj:"Mbrojtja e fesė, dhėnia e rėndėsisė pėr dinjitetin dhe personalitetin tėnd,tė bėrit zakon adhurimin,
dhėnia e tė drejtave tė ēdonjėrit dhe tregimi i dashurisė ndaj njerėzve".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė fisnikėria?"- ai u pėrgjegj:"Plotėsimi i nevojės sė atij qė ka nevojė,pa e kėrkuar ai kėtė dhe dhėnia e ushqimit gjatė kohės sė krizės
sė ushqimit".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė tė qenit i ulėt?"- ai u pėrgjegj:" Tė qenėt i stėrholluar,vėshtrimi i gabimeve tė vogla si tė mėdha dhe ruajtja e gjėrave tė pavlefshme".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė poshtėrsia?"- ai u pėrgjegj: "Tė qenėt koprrac dhe tė folurit tė shėmtuar".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė bujaria?"- ai u pėrgjegj:"dhurimi gjatė bollėkut dhe kohėrave tė vėshtira".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė koprracia?"- ai u pėrgjegj:"Tė llogaritėsh si nder atė ēka ke nė dorė dhe si tė humbur atė ēka ke dhuruar".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė vėllazėria?"- ai u pėrgjegj:"Tė ndihmuarit e njėri tjetrit gjatė kohėrave tė vėshtira dhe bollėkut".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė frika?"- ai u pėrgjegj:"Tė treguarit i fuqishėm para mikut dhe i pėrmbajtur prej armikut".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė pasuria?"- ai u pėrgjegj:"Tė qenėt i kėnaqur me pjesėn tėnde,qoftė ajo edhe e paktė".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė varfėria?"- ai u pėrgjegj:"Vėnis e syrit nda ēdo gjėje".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė guximi?"- ai u pėrgjegj:"Qėndrimi para kundėrshtarit pa u prapsur".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė heroizmi?"- ai u pėrgjegj:"Tregimi i rezistencės dhe qėndrimi para njerėzve tė fuqishėm gjatė luftės".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė rezistenca?"- ai u pėrgjegj:"Kundėrshtimi i njeriu qė tė shkakton dėm ty dhe sunduesit tėnd".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė lartėsimi?"-ai u pėrgjegj:"Kryerja e punėve tė bukura dhe heqja dorė nga punėt e kėqija".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė privimi?"- ai u pėrgjegj:"Mospranimi i tė drejtės sate,e cila tė ofrohet".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė marrėzia?"- ai u pėrgjegj:"Nėnshtrimi ndaj njerėzve tė ulėt dhe shoqėrimi me tė devijuarit".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė paaftėsia gjatė tė folurit?"-ai u pėrgjegj:"Luajtja me njekrėn dhe pastrimi i tepėrt i qafės gjatė tė folurit".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė tė qenit i vrullshėm?"- ai u pėrgjegj:"Tė mos pėrmbahesh nga kundėrshtarėt dhe tė jesh i ashpėr nė arenėn e luftės".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė mendja e paktė?"-ai u pėrgjegj:"Tė treguarit i krisur nė harxhimin e pasurisė tėnde dhe mosdhėnia e rėndėsisė ndaj dinjitetit tė vet".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka do tė thotė nxjerrja e telesheve pėr vete?"- ai u pėrgjegj:"Tė folurit pėr ē'ėshtjet qė nuk tė interesojnė".

E pyetėn Imam Hasanin(a.s.):"Ēka ėshtė tė qenėt i nivelit tė ulėt?"- ai u pėrgjegj:"Tė mbrosh veten dhe tė lėshosh tė lirė gruan".
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 18.02.12 12:51

Fjalėt lidhur me virtytet e diturisė

O njerėz!Dijeni qė pėrkryerja e fesė ėshtė kėrkimi dhe veprimi sipas diturisė.Kėrkimi i diturisė ėshtė mė obligues pėr ju sesa mbledhja e pasurisė.Pasuria ėshtė shpėrndarė nė mesin tuaj dhe ėshtė garantuar pjesa e ēdonjėrit.Njeriu i drejtė e ka ndarė atė dhe qėndron si garantues pėr tė; ai mbetet besnik ndaj fjalės sė dhėnė.Dituria ėshtė njė thesar qė qėndron nė gjoksin e dijetarit dhe ju jeni tė obliguar pėr ta kėrkuar atė prej njeriut tė tillė.

Atėherė,kėrkojeni atė;dijeni qė pasuria e shumtė e asgjėson fenė dhe e ngurtėson zemrėn.Dituria e shumtė dhe veprimi sipas saj e drejton fenė dhe bėhet motiv pėr
arritjen e xhenetit.Me harxhimin e saj, pasuria zvogėlohet por dituria shtohet.Harxhimi i diturisė ėshtė tė mbajturit mend dhe shpėrndarja e saj atyre qė e transmetojnė atė.

Dijeni qė,shoqėrimi me njė dijetar dhe pasimi i tij,ėshtė njė mbarėvajtje pėr tė cilėn
Zoti do tė tė shpėrblejė bukur.Nėnshtrimi ndaj dijetarit i shton tė mirat,i asgjėson mėkatet dhe pėr besimtarin bėhet njė furnizim.Gjatė jetės,dituria ėshtė njė lartėsim
pėr besimtarin,ndėrsa mbas vdekjes ėshtė shkaktare e kujtimit tė mirė pėr tė.

Virtytet e diturisė janė tė shumta.Koka e diturisė ėshtė modestia;syri i saj ėshtė tė qėndruarit larg nga xhelozia; veshi i saj ėshtė tė kuptuarit; gjuha e saj ėshtė tė qenėt
i drejtė; mbrojtėsi i saj ėshtė hulumtimi dhe studimi; zemra e saj ėshtė qėllimi i pastėr; mendja e saj ėshtė njohja e shkaqeve tė ēėshtjeve;dora e saj ėshtė mėshira;ndihma e saj ėshtė siguria;kėmba e saj ėshtė vizita e dijetarėve;urtėsia e saj ėshtė ruajtja prej gjėrave tė ndaluara dhe tė dyshimta;kazerma e saj ėshtė shpėtimi; komandanti i saj ėshtė urtėsia;mjeti bartės i saj ėshtė besnikėria;arma e saj ėshtė tė folurit e butė;shpata e saj ėshtė tė qenėt i kėnaqur;harku i saj ėshtė marrėdhėnia miqėsore;ushtria e saj ėshtė biseda me dijetarėt;pasuria e saj ėshtė morali;investimi i saj ėshtė ruajtja prej mėkateve; furnizimi i saj ėshtė tė pasurit dituri;vendbanimi i saj ėshtė mirėkuptimi;udhėheqėsi i saj udhėzimi dhe shoku i saj ėshtė shoqėrimi me tė mirėt.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 19.02.12 13:30

Nė atė kohė nė tė gjitha vendet ku ishte i shtrirė Islami,askush nuk mund tė krahasohej me Imam Bakerin r.a.Pėr nga dituria dhe besimi. Pėr tė qėnė i pranishėm nė seancat mėsimore tė Imamit nuk kishte asnjė kufizim. Ndėrkohė, njė burrė qė tė gjithė e dinin se ishte nga Damasku hyri nė mesin e nxėnėsve tė Imamit. Ai shkonte shpesh nė klasėn e Imam Bakerit r.a. por ishte njė nga kundėrshtarėt e vjetėr tė Ehli Bejtit tė Profetit s.a.v.s.
Njė ditė burri nga Damasku pėrfitoi nga qetėsia nė klasėn e Imam Bakerit r.a. dhe iu drejtua Imamit me kėto fjalė:
“Unė nuk e dua Ehli Bejtin e Profetit ,por meqenėse ti je mjeshtri mė i madh i fjalės dhe posedues i shkencave tė ndryshme, vij nė klasėn tėnde, por nuk jam ndjekėsi yt “.
Imam Bakeri r.a. iu drejtua atij me kėto fjalė:“Asgjė nuk do tė mbetet e fshehtė pėr Zotin".

Njeriu nga Damasku sa herė qė gjente rastin, sillej nė mėnyrė ofenduese ndaj Imamit,
por pas disa kohėsh ai u sėmur. Megjithė mjekimet e shumta, gjendja e tij nuk u pėrmirėsua dhe nuk mundi tė lėvizte.

Njė natė nė njė gjendje tepėr tė rėndė shėndetėsore ai pa njė ėndėrr tė frikshme dhe u zgjua duke thirrur tė afėrmit e tij tė cilėve u tha:“Pashė nė ėndėrr se shpirti mu nda nga trupi dhe mė kaploi vdekja, por befas pashė Muhamed bin Aliun (Imam Bakerin r.a.) qė lutej pėr shėrimin tim. Zoti e pranoi lutjen e tij dhe unė u riktheva nė jetė. Shkoni tek ai dhe i thoni tė vijė tek unė. Eh sikur tė kisha forca do tė shkoja vetė tek ai “.

Tė afėrmit e tij e pyetėn me habi:“A nuk je ti nga kundėrshtarėt e tij ?".
Ai u pėrgjigj:“Unė me tė isha armik,por ai asnjėherė nuk u zemėrua nga sjellja ime e shėmtuar dhe me shumė mirėsjellje duronte qėndrimin tim nė klasėn e mėsimit.Ai ėshtė aq i madh dhe bujar, saqė nė ėndėrr pashė se lutej pėr mua “.

Kur Imam Bakeri r.a. mori vesh sėmundjen e kėtij njeriu, pasi fali namazin e mėngjesit, shkoi tek shtėpia e tij dhe pasi u pėrshėndet me tė e thirri atė nė emėr. Njeriu nga Damasku kur dėgjoi zėrin e Imamit, sikur u ringjall.

Imami me mirėsi e ndihmoi tė ngrihej dhe mė pas u kėrkoi anėtarėve tė familjes sė tij tė pėrgatitnin ilaēet. Sipas parashikimit tė Imamit, gjendja e tė sėmurit u pėrmirėsua shumė pas disa ditėsh dhe burri nga Damasku nė ditėn e parė qė mundi tė ecte shkoi tek Imami. Me respekt dhe mirėsjellje u pėrul dhe me lot nė sy i kėrkoi Imamit qė ta falte duke thėnė:“Betohem se ti je shenjė e Zotit pėr popujt e botės.Ai qė lidh besėn me tjetėrkėnd pėrveē teje, do tė jetė i humbur".

Jeta e Imam Muhamed Bakerit r.a. nė qytetin e Medinės iu pėrkushtua sqarimit te udhėzimeve tė fesė dhe edukimit tė nxėnėsve tė dalluar. Ai gjatė 19 viteve tė Imamatit
tė tij sqaroi degė tė ndryshme tė shkencės dhe principeve islamike dhe pėr tė pėrfituar nga thesari i diturisė sė Imam Bakerit r.a. myslimanėt dhe jomyslimanėt nga vende tė ndryshme, tė afėrta e tė largėta shkonin nė Medine. Nė princip, krijimi i qendrave kulturore dhe shkencore ėshtė njė nga mėnyrat mė tė vlefshme pėr tė ndikuar nė zhvillimin e shoqėrisė, sepse ēdo zhvillim social, moral dhe shpirtėror nė shoqėri varet nga zhvillimi mendor dhe kulturor i saj.

Nė kėtė kuadėr strategjia kryesore e Imam Bakerit r.a. ishte forcimi i bazave tė kulturės dhe besimit tek njerėzit. Nga ai hazret janė trashėguar disa mijėra leksione mbi filozofinė islame, principet e besimit si dhe udhėzime tė ēmuara nė fusha tė ndryshme sociale dhe mendore.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 19.02.12 13:46

USHTARĖT E MENDJES DHE TĖ PADITURISĖ

Besimi -- Pabesimi
Dėshmimi - Pėrgėnjeshtrimi
Sinqeriteti - Dyfytyrėsia
Shpesa - Pashpresa
Drejtėsia - Padrejtėsia (zullumi)
Kėnaqėsia - Zemėrimi (pakėnaqėsia)
Falėnderimi - Jofalėnderimi
Tė jesh i kėnaqur me atė ēka ke nė dorė - Lakmia
Mbėshtetja - Ambicia
Zemėrbutėsia - Vrazhdėsia
Dituria - Padituria
Dėlirėsia - Turpėrimi
Asketizmi - Kėrkimi
Tė qenėt i kėndshėm (butėsia) - Marrėzia
Frika nga Zoti - Mosfrika nga Zoti
Modestia - Mendjemadhėsia
Serioziteti - Ngutja
Pjekuria - Ēoroditja
Heshtja - Tė folurit e shumtė
Nėnshtrimi ndaj tė vėrtetės - Arroganca
Dorėzimi - Mburrja
Falja - Inati
Mėshira - Ashpėrsia
Bindja e sigurt - Mėdyshja
Durimi - Padurimi
Falja - Hakmarrja
Pasuria - Varfėria
Tė menduarit - Pavėmendja
Mbajtja nė mend - Harresa
Mirėmbajtja e marrėdhėnieve me tė afėrmit-Ndėrprerja e marrėdhėnieve me tė afėrmit
Kėnaqėsia me tė paktėn - Pangopėsia
Barazia - Mosdhėnia
Miqėsia - Armiqėsia
Besnikėria - Tradhtia
Nėnshtrimi - Kundėrshtimi
Pėrulja - Lartėsimi
Siguria - Fatkeqėsia
Mirėkuptimi - Fanatizmi
Njohja - Mohimi
Toleranca - Stėrhollėsia
Ndershmėria - Mashtrimi
Ruajtja e sekretit - Pėrhapja e sekretit
Mirėsia ndaj prindėrve - Moskujdesi ndaj prindėrve
Zbatimi i tė drejtės - Vonimi i tė vėrtetės
Bamirėsia - Tė bėrit keq
Shtirja (takije) - Shpėrndarja
Tė ardhurit keq (dhimbja) - Mosdhimbja
Pėrmbajtja - Xhelozia
Pastėrtia - Papastėrtia
Turpi - Paturpėsia
Pėrmbajtja e vetes - Tė tepruarit
Rehatia - Parehatia
Lehtėsia - Vėshtirėsia
Shėndeti - Sėmundja
Mostregimi i vetes - Tė treguarit e vetes pėrmes pasurisė e pozitės
Urtėsia - Shkuarja mbas epsheve
Dinjiteti - Mendjelehtėsia
Lumturia - Hidhėrimi
Pendimi - Insistimi nė mėkate
Ruajtja (mbrojtja) - Plogėshtia
Lutja - Moslutja
Pėrpjekja - Pėrtacia
Gėzimi - Pikėllimi
Bashkimi - Ndarja
Bujaria - Koprracia
Dashamirėsia - Egoizmi
Ruajtja e fjalėve - Bartja e fjalėve
Kėrkimi i faljes - Kryelartėsia
Mendjemprehtėsia – Budallallėku

O Hisham, tė gjithė kėta ushtarė mund tė gjenden nė njė vend vetėm te zemrat e profetėve e tė trashėgimtarėve tė tyre apo te zemra e njė besimtari tė cilin Zoti e sprovon pėrmes besimit.Por,pėrderisa mendja e njė besimtari ta arrijė pėrkryerjen
dhe pėrderisa tė shpėtojė prej ushtarėve tė paditurisė, mund tė zotėrojė vetėm disa prej ushtarėve tė mendjes.Kur tė shpėtojnė prej ushtarėve tė paditurisė,do tė jenė bashkė me profetėt dhe trashėgimtarėt e tyre nė pozitat e tyre tė larta.

avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 19.02.12 21:20

E mbjellura mund tė mbijė vetėm prej tokės pjellore;Dhe kursesi prej shkambit. Gjithashtu urtėsia mund tė lulėzoj vetėm nė zemrėn e pėrulur;Dhe kursesi nė tė forten dhe mendjemadhen!

Isa a.s. i pyeti Beni Israilet:”
Ku do tė mbije fara?”;”
Nė toke!”-u pėrgjigjen;”
Tė vėrtetėn po ua them : porsi fara nė tokė,urtėsia mbinė nė zemer!”.

Ulematė e prishur

Shembulli i ulemave tė prishur ėshtė sikur shembulli i shkambit i cili ka ra nė
hyrje tė luginės;Dhe,as qė e pi ujin,dhe as qė e lejon tė ujis tė mbjellurat nė luginė!
Ata janė porsi kanali i bllokuar e jashtmja e tė cilit ėshtė ēement i murosur kurse brendia kundėrmi;Porsi varret tė cilėt nga jashta duken tė bukura,kurse brenda janė eshtrat e tė vdekurit!

Si mundet dikush i cili posedon diturinė dhe vetėdijen pėr shkuarjen nė Ahiret; tė
pres nga kjo botė diēka?Si mundet dikush i cili posedon diturinė tė kėrkoj rritjen e saj vetėm qė tė fliste,e jo edhe tė veprontė sipas saj?

Shembulli i atijė i cili tubon-vjelė diturinė kurse nuk punon sipas saj ėshtė sikur
shembulli i gruas e cila ban zina fshehtasi(prost.,kurvni)dhe mbetet me barrė e pastaj
barra e saj ia zbulon turpin e saj!Ashtu edhe atė i cili nuk punon sipas asaj qė di,nė Ditėn e Kijametit,Zoti do ta Turpėroj para tė gjitha krijesave!

Gazali


avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 20.02.12 21:46

Hz. Isa (a.s.) i tha shokėve: Nėse ndonjėri nga ju ėshtė duke kaluar afėr shokut tė tij dhe vėren se shihet njė pjesė e organit tij gjenital,ēka do tė bėni ju? A do ta hapni edhe pjesėn tjetėr apo do ta mbuloni pjesėn e hapur? .Shokėt u pėrgjigjėn:Sigurisht qė do ta mbulojmė. Hz Isa u tha:Jo,ju do ta hapni edhe pjesėn tjetėr .
Shokėt e kuptuan se ėshtė fjala pėr njė shembull krahasues,dhe i thanė:O Ruhullah,na shpjego kėtė. Hz Isa tha: Ky ėshtė shembulli i atij qė e vėren turpin e tjetrit dhe nuk e fsheh atė.

Ju flas tė vėrtetėn dhe ju mėsoj qė tė mėsoni;jo qė tė bėheni egoistė.Ju nuk mund t i arrini kėrkesat tuaja pėrderisa tė hiqni dorė prej gjėrave qė ju kėnaqin dhe nuk mund t i pėrvetėsoni ato pėrderisa nuk i duroni gjėrat qė nuk i doni.Mos e shikoni tė ndaluarėn.

Shikimi i tillė shpėrndan farėn e epshit nė zemra dhe kjo mjafton si njė nxitje pėr
tė mashtruar shikuesin. Lum pėr atė qė vėshtrimi i tij merr pjesė nė zemrėn e tij dhe zemra e tij nuk merr pjesė nė vėshtrimin e tij.Turpet e njerėzve vėshtroni si skllevėrit,jo si pronarėt.Janė dy lloj njerėzish:Qė i arrijnė fatkeqėsitė dhe qė e arrijnė lehtėsimin. Le t'ju dhimbsen tė mjerėt dhe falėnderojini pėr lehtėsim.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 21.02.12 10:37

Qortimi shkaku i dashurisė ndaj Dunjasė

Amar ibn Sa’d na lajmeron se Isa,a.s.,kishte ardhur nė njė fshat banorėt e tė cilit ishin shtrirė nepėr rrugė dhe rreth shtėpive tė vdekur:”O nxanėsit e mi!Kėta njerėz kundėr vetės kanė ndėrsjelle Hidhėrimin e Zotit dhe me Te janė shkatėrru!Pėrndryshe do tė varroseshin sipas rregullave!”,tha Isa,a.s.;”O ruhullah!Na trego se ēka ka ndodhur me ta?”.Duke iu drejtuar Zoti.,me lutje atije iu Shpall:”
Pas perendimit tė diellit thirri banorėt e kėtije fshati dhe do ta marrish pėrgjegjen!”.
Kur erdhi mbramja,Isa a.s.,hypi nė maje tė njė kodrės dhe i thirri tė vdekurit.Njeri prej tyre u pėrgjegj:”
Tė pėrgjigjem!O ruhullah!”.;”
Ēka u ka ndodhur?”-e pyeti Isa a.s.;”
Kemi kaluar njė natė pa brenga,kurse nė mėngjes u zgjuam nė gropen e
Xhehennemit!”-ishte pėrgjegj’ja.;”E ēka ėshtė shkaku i kėsaj?”.;”E kemi dashur Jetėn e kėsaj bote dhe u bindeshim urdhėrave tė mėkatarėve!”.;”Nė ēfarė mėnyre e keni dashur Jetėn e kėsaj bote?”.;”Nė mėnyrė sikurse qė fėmiu e don nanėn e vet!Sa herė qė Dunjaja na dilte nė takim ishim tė lumtur!Nė tė kundėrten tė piklluar dhe me vaj!”.;”Pėrse shokėt tu nuk po pėrgjigjen?”-pyeti ma tutje Isa,a.s.;”Pėr shkak se janė tė ndaluar prej melekėve tė rrepte me dizgina tė zjarrtė!”.;”E si po mundesh ti tė me pėrgjigjesh,mes tyre?”.; ”Edhepse kam qenė mes tyre-me ta,nuk jam prej tyre.Kur u Lėshua Dėnimi mbi ta me goditi edhe mua.Tash jam kacavjerrė nė maje tė Gropės sė Xhehennemit dhe nuk e dije se a do tė Shpėtohem apo tė do bie nė te!?”.
Atėherė,Isa a.s.,u kthye prej havarijjunėve dhe u tha:”Tė ushqyerit me bukė kallamoqe,me krypė tė trashė,me veshur rrobe prej leshit tė vrazhde dhe mos me zgjedhe vendet pėr fjetje ėshtė e mjaftueshme qė tė sigurohet Shėndeti nė Dunja edhe Ahiret!”.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 21.02.12 15:41

NJĖ I HUMBUR NGA MENDJA DHE ILAĒI I ZEMRĖS

Bejazid Bistamiu e pyeti njė mjek tė cilin e gjeti duke pėrgatitur ilaēe:
“O mjek, a ka ilaē pėr sėmundjen time?”
Mjeku e pyeti:
“Ē’ėshtė sėmundja jote?”
Bejazid Bistamiu iu pėrgjigj:
“Sėmundja e mėkatit!..”
Duke i ngritur duart lart nė shenjė pamundėsie, mjeku i tha:
“Unė ilaēin e sėmundjes sė mėkatit nuk e njoh!”
Nė atė mes, nė fjalė u pėrzje njė i ri mendjehumbur qė ndodhej aty. Ai” “i tha Bejazid
Bistamiut:
“Or babė, ilaēin e sėmundjes tėnde e di unė!”
“Po ma thuaj, o djalė!” – I tha me gėzim Bejazit Bistamiu.
I riu qė populli e njihte si “mendjehumbur” por qė, nė tė vėrtetė, ishte” “njė “arif”, njeri I shtėnė aq thellė pas kulturės shpirtėrore saqė dukej sikur” “e kishte humbur mendjen, e pėrshkroi kėshtu ilaēin e mėkatit:
“Merr dhjetė dėrhem rrėnjė pendimi dhe dhjetė dėrhem gjethe pendese” “dhe futi nė
havanin e zemrės. Pastaj rrihi aty me tokmakun e tevhidit” “dhe kaloji nėpėr sitėn e maturisė.
Pastaj gatoji me lotėt e syve dhe piqi nė” “furrėn e ashkut! Nga melhemi qė do tė dalė, kėshtu,merr ēdo ditė nga pesė” “lugė dhe s’ka pėr tė tė mbetur shenjė nga sėmundja!..”
Bejazid Bistamiu qė e kishte ndjekur me vėmendje pėrshkrimin e djalit,” “hoqi nė shpirt dhe i tha: “Mė ju lumtė atyre qė duke e pandehur veten pėr tė menēur, u thonė” ““mendjehumbur”arifėve si ti!..”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 21.02.12 15:43


AKTI I MIRĖ QĖ NGJITET Nė ARSHIN E LARTĖ

Myridi qė kryente shėrbimet personale tė Hz. Davud Tai, i tha njė ditė” “atij:
“Poqa pak mish, a nuk po urdhėroni?
Dhe meqė mėsuesi heshti, shkoi dhe e solli mishin.
Mirėpo Davud Tai (k.s.), duke parė mishin qė ia kishin vėnė para, e” “pyeti:
“Ē’lajm ka nga filan jetimė, biri im?”
Duke hequr njė ofshamė tė heshtur si pėr tė treguar se s’ishin nė” “gjendje tė mirė, iu
pėrgjigj:
“Siē e dini, Imzot!”
Kurse ai mik i madh i Zotit i tha:
“Atėherė, kėtė mish dėrgojua menjėherė atyre!”
Myridi i sinqertė i cili dėshironte qė ushqimin e pėrgatitur ta hante” “mėsuesi,kėmbėnguli:
Por Davud Tai s’e pranoi:“Biri im! Po ta ha unė kėtė mish, del jashtė e bie poshtė, kurse po ta hanė” “jetimėt,ngjitet nė Arshin e Lartė!”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 21.02.12 15:45

TA DALLOSH GJITHMONĖ TĖ VĖRTETĖN


Abdylkadir Gejlaniu e tregon kėshtu njė ngjarje qė i pati ndodhur:” ““Njė ditė, para syve m’u shfaq njė dritė qė e zuri tėrė pamjen. Duke” “parė se ē’ishte ajo, nga drita mė erdhi njė zė:“O Abdylkadir, unė jam Zoti yt. Nga punėt e mira qė ke bėrė gjer mė” “sot jam aq i
kėnaqur, sa pas kėsaj haramet t’i bėra hallall ty!”
Por pa mbaruar mirė zėri, unė e kuptova se ishte i shejtanit tė mallkuar” “dhe i thashė:
“Shporru qė aty, o i mallkuar! Drita qė mė tregove s’ėshtė gjė tjetėr pėr” “mua veēse njė errėsirė e pėrjetshme!”
Atėherė, shejtani mė tha:“Me urtėsinė qė tė ka falur Zoti, mė shpėtove nga dora! Kurse unė kam” “nxjerrė nga rruga me qindra vetė!”
Dhe u largua!
I ngrita duart drejt selisė sė lartė dhe i vetėdijshėm pėr favorin e Zotit,” “e falenderova!”
Njėri nga xhemaati qė e kishte dėgjuar, e pyeti:“Ej, Abdylkadir, ku e kuptove se ai ishte shejtani?
Abdylkadir Gejlaniu (k.s.) iu pėrgjigj:“Ngaqė mė tha se haramet m’i kishte bėrė hallall!”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 21.02.12 15:48

PĖRGJEGJĖSIA E ATYRE QĖ PRIJNĖ

Njė ditė, Hz.Ebu Hanife has njė fėmijė qė po ecte pėrmes baltės. Duke” “i buzėqeshur
me mėshirė dhe dhembshuri, i tha:
“O bir, ki kujdes, tė mos rrėzohesh!”
Me sytė qė i shndėrrisnin nga zgjuarsia,fėmija u kthye nga imami dhe” “i dha kėtė
pėrgjigje qė s’pritej prej tij:
“O imam,rrėzimi im ėshtė i thjeshtė se,po tė rrėzohem, dėmtohem” “vetėm unė! Nė fakt, ju duhet tė keni kujdes sepse,po ju rrėshqiti kėmba” “juve,ka pėr t’u rrėshqitur edhe atyre qė vijnė pas jush dhe do tė rrėzohen e,” “pastaj, pėr t’i ngritur nė kėmbė tė gjithė ata do tė jetė shumė e vėshtirė!”
Imami qė mbeti i mahnitur dhe admirues ndaj fjalėve tė fėmijės, nisi tė” “qante dhe u tha kėshtu nxėnėsve:
“Po qe se nė njė ēėshtje ju arrin ndonjė provė apo argument mė i fuqishėm,” “mos mė
ndiqni mua mė nė atė ēėshtje. Ky ėshtė nė Islam treguesi i” “pėrkryerjes. Edhe dashuria dhe besnikėria qė keni ndaj meje vetėm nė kėtė” “mėnyrė del nė shesh!..”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 22.02.12 10:56

RĖNDĖSIA E HALLALLIT

Njėri nga nxėnėsit e pasur tė Ebu Abbas Nihavendiut, i cili merrej me” “tregti, shkoi te
mėsuesi dhe e pyeti se kujt do tė ishte mė me vend t’ia jepte” “zeqatin.Ebu Abbas (k.s.)i tha:“Jepja atij ku tė tė vendosė zemra!”
Pasi mori pėrgjigjen dhe u largua nga mėsuesi, nxėnėsi hasi nė rrugė” “njė tė verbėr qė
po lypte. Zemra iu ngroh dhe vendosi se do tė ishte e pėrshtatshme” “t’ia jepte zeqatin tė verbėrit. Prandaj nxori qesen me florinj qė e” “kishte caktuar pėr zeqat dhe ia dha. Lypsari e rrėmbeu menjėherės qesen” “dhe u largua. Nxėnėsi i cili tė nesėrmen kaloi nga e njėjta rrugė, pa se i” “verbri tė cilit ia dha zeqatin njė ditė mė parė, po bisedonte me njė tė verbėr” “tjetėr. Nė vesh i ranė kėto fjalė:
“Dje, njė djalė beu mė dha njė qese plot me florinj. Edhe unė, shkova” “nė mejhane dhe u rrumbullosa mirė!”
Kjo gjendje e mėrziti keq nxėnėsin dhe e ēorientoi. Shkoi drejt e te” “Ebu Abbasi. Sapo
do t’ia paraqiste ngjarjen, Ebu Abbasi, pa i dhėnė rast” “tė fliste,i zgjati njė akēe qė e kishte fituar nga shitja e qylafit, qė ta jepte si” “sadaka. Dhe e porositi kėshtu:
“T’ia japėsh personit tė parė qė do tė tė dalė para!”
Pa mundur tė thotė asnjė fjalė, nxėnėsi u largua pėr ta kryer detyrėn.” “Siē i kishte thėnė mėsuesi, ia dha akēen njeriut tė parė qė takoi. Ndėrkaq,” “me njė kureshtje qė po e brente nga brenda, u vu nė ndjekje tė personit.” “Njeriu shkoi nė njė lagje tė jashtme tė qytetit dhe u fut nė njė gėrmadhė.” “Pastaj nxori nga poshtė rrobės njė turtull tė ngordhur dhe e la nė tokė. Dhe,”“sapo do tė ngrihej pėr t’u larguar, nxėnėsi i doli para dhe e pyeti:“O trim! Pėr Zotin, mė thuaj ēdo tė thotė kjo? Ē’ishte ai turtulli qė” “hodhe kėtu?”
Duke pasur para personin qė i kishte dhėnė akēen, njeriu iu pėrgjigj” “duke belbėzuar:
“Ka shtatė ditė qė s’kam gjetur gjė pėr t’u ēuar fėmijėve qė tė hanė!” “Unė dhe gruaja
kemi duruar, por fėmijėve s’u ka mbetur mė durim!” “Megjithėkėtė, kurrė nuk do ta bėja dot qė t’ua zgjasja njerėzve dorėn pėr tė” “lypur! Kur po pėrpėlitesha mes njė mijė e njė mundimesh, gjeta atė turtull” “tė ngordhur qė e pe edhe ti. Isha i detyruar t’ua ēoja fėmijėve pėr ta ngrėnė!”
“Nė zemėr, i lutesha Zotit: “O Zot, bėmė njė tė mirė pėr hallin tim!” Kur” “erdhe ti dhe ma dhe atė akēen! Edhe unė, duke e falenderuar Zotin, e lashė” “atje atė zog tė ngordhur dhe tani do tė shkoj nė Pazar dhe do t’u blej diēka” “fėmijėve...”
I habitur nga kjo gjendje, nxėnėsi shkoi menjėherė te mėsuesi Ebu” “Abbas. Pa thėnė
nxėnėsi asnjė fjalė, mėsuesi i tha kėshtu:”
““Biri im, domethėnė se nuk ke parė me kujdes nėse nė fitim tė ėshtė” “pėrzier apo jo
ndonjė gjė haram.Prandaj, siē e pe, zeqati tė shkoi nė pije!” “Sepse gjėrat e fituara, nga tė kenė ardhur, atje kthehen. Kėshtu, nė kundėrshtim” “me qesen tėnde me florinj, kalimi i akēes sime nė dorė tė njė njeriu” “tė mirė do tė thotė se ajo ėshtė fituar vetėm me punėn e dorės, domethėnė,” “me hallall!”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 23.02.12 14:16

GĖZOJE JETIMIN!

Seri Sakatiu tregon kėshtu:“Njė ditė bajrami, pashė Maruf Kerhiun duke mbledhur bėrthama” “hurmash nėpėr sokakė.E pyeta se ē’do tė bėnte me ato bėrthama. Ai mė” “tha:“Kėtu pashė njė fėmijė tė vogėl qė po qante.Kur i shkova pranė dhe e” “pyeta pse po qante,mė tha se s’kishte rroba si rrobat e shokėve dhe lodra” “si lodrat e shokėve. Dhe nisi prapė tė qante.
Ma copėtoi zemrėn! Prandaj” “po mbledh bėrthama hurmash qė t’i shes dhe t’i blej atij fėmije rrobat dhe” “lodrat qė do!..”Kėto fjalė ma copėtuan edhe zemrėn time, prandaj e luta prijėsin:”
““Po tė mė lejosh, do tė merrem unė me atė fėmijė, mund tė rrish i qetė!”
Pastaj e mora me vete fėmijėn dhe ia plotėsova nevojat.”Gjendjen shpirtėrore qė iu krijua me begatinė e kėtij akti tė mirė (ameli” “salih), Seri Sakatiu e shpreh kėshtu:
“Me begatinė e kėtij shėrbimi m’u shfaq nė zemėr njė dritė e tillė qė me” “tė meritova gjendje krejt tė tjera dhe shijova sa e sa kėnaqėsi shpirtėrore!”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 23.02.12 14:18

MIQĖSIA

Sehl bin Ibrahim tregon kėshtu:“Me Ibrahim bin Et’hemin ishim miq. Njė radhė mė kishte zėnė njė sėmundje” “e rėndė.Atėherė Ibrahim bin Et’hemi e shpenzoi ēdo gjė qė kishte” “nė dorė pėr shėndetin tim. Pastaj fillova tė shėrohesha. Nė kėtė mes i kėrkova” “ca gjėra qė m’i donte zemra. Meqė s’i kishte mbetur mė gjė nė dorė,” “kishte shitur gomarin dhe ma plotėsoi dėshirėn. Pasi u shėrova, m’u desh” “gomari pėr tė shkuar diku dhe e pyeta:
“O Ibrahim, ku ėshtė gomari?”
“E shita!” – mė tha Ibrahim bin Et’hemi.
Meqė shėndeti nuk ma lejonte tė ecja nė kėmbė, i thashė:
“Mirė, po tani me se do tė udhėtoj?”
Ai mbreti i tė urtėve m’u pėrgjigj:
“Do tė tė mbaj nė shpinė, o vėlla!”
Dhe mė mbajti nė shpinė tre konaqe rrugė!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 23.02.12 14:21

SYNIMI I MIQĖSISĖ

Abdullah bin Mubarek kishte bėrė udhėtim me njė person me vese tė” “kėqija.Pasi udhėtimi mbaroi dhe ata u ndanė, Abdullah bin Mubarek nisi” “tė qajė nga zemra. Miqtė qė u ēuditėn me kėtė, e pyetėn:
“Pse po qan? Ē’ėshtė ajo gjė qė po tė dėshpėron kaq shumė?”
Ai mik i Zotit me vlerė tė madhe hoqi njė herė me ngashėrim, pastaj,” “me sytė e njomur tha:
“Me gjithė atė udhėtim tė gjatė,nuk ia ndreqa dot shokut tė udhės” “shprehitė dhe veset e kėqija! Nuk e zbukurova dot moralin e atij tė pashpresi!” “Dhe mendoj: Mos vallė nga tė metat e mia nuk u bėra dot i dobishėm” “pėr tė? Po qe se ai nuk u orientua dot nga ndonjė gabim i im, ē’do tė” “bėhet halli im nesėr? “
Dhe u mbyt nė lot!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 11.07.12 11:37

Nė kohėn e profetit Shuajb jetonte njė njeri,i cili e kishte bėrė zakon tė shprehej kėshtu: “Allahu di dhe ka parė shumė nga mėkatet,gjynahet dhe tė metat e mia,por Ai m’i ka falur ato pėr hir tė favorit dhe fisnikėrisė sė Tij”.

I frymėzuar nga Zoti, profeti Shuajb (a.s.) e kėshilloi me kėto fjalė paralajmėruese atė: “Ke filluar tė thuash se Allahu pėr shkak tė fisnikėrisė sė Tij nuk tė ka deklaruar pėrgjegjės dhe nuk tė ka dėnuar,megjithėse ti ke punuar kaq shumė mėkate dhe gjynahe. O njeri mendje shkurtėr dhe i mjerė qė ke lėnė rrugėn e drejtė pėr t’u endur shkretėtirave.A nuk e kupton ti se Allahu ta ka dhėnė dėnimin tėnd deri tani sa e sa herė,por ti nuk di gjė pėr kėtė! Tė ka ikur largpamėsia,sepse je zhytur nga koka te kėmbėt,nga maja e flokut deri te thoi i kėmbės brenda indiferencės ndaj shpirtėrores.Ti je kthyer nė skllav tė dėshirave dhe ndjenjave tė tua egoiste,por nuk je i vetėdijshėm pėr kėtė.

O njeri qė i ngjan tiganit tė nxirė! Je zhytur thellė brenda blozės dhe ndryshkut qė ta kanė nxirė botėn tėnde tė brendshme.Zemra dhe shpirti yt janė mbuluar nga shtresa ndryshku, prandaj syri i largpamėsisė tė ėshtė mbyllur dhe ta ka zėnė perden e shikimit tė enigmave hyjnore,ndėrsa zemra tė ėshtė verbėruar.

Ēdo gjė duket mė e qartė dhe perceptohet mė lehtė kur vendoset pėrballė asaj qė ėshtė e kundėrt me tė.Bloza e pistė nxjerr nė pah mė qartė bardhėsinė qė ka tigani i kallajisur,por nėse tigani zė e nxihet nėn efektin e tymit,duket se njolla e zezė qė ka pėrsipėr humbet dhe asnjė njeri nuk mund ta shoh atė. Po qe se hekurpunuesi ėshtė me ngjyrė tė zezė,tymi i punishtes nuk mund ta nxijė mė tepėr lėkurėn e tij, por, po qe se nė punishte punon njė njeri me lėkurė tė bardhė,fytyra e tij do tė bėhej e zezė........

Personi qė kishte gabuar,erdhi nė vete pas kėtyre fjalėve tė Shuajbit,(a.s.),fjalė qė mbanin erė frymėzimi hyjnor dhe ta dridhnin zemrėn.Ai,duke dashur tė pendohej, i drejtoi kėtė pyetje:
- Cila ėshtė shenja qė mė tregon se e kam merituar dėnimin hyjnor si pasojė e mėkateve dhe gjynaheve qė kam kryer, pa ditur se ēfarė po bėja?
Si pėrgjigje ndaj kėsaj pyetjeje, Allahu e frymėzoi Shuajbin (a.s.) t’i thoshte:
- Duke mos ti bėrė publike tė fshehtat e tua,Unė t’i kam mbuluar gabimet dhe mėkatet.
Shenja mė e qartė se e ke merituar fatkeqėsinė dhe mynxyrėn shpirtėrore ėshtė kjo:
- Njeriu qė kryen detyrėn e robit ndaj Zotit dhe mban agjėrimin,fal namazin,jep zekatin, madje kryen edhe punė tė tjera tė mira,por nuk shijon asnjė grimė tė kėnaqėsisė shpirtėrore nga asnjė prej adhurimeve qė bėn.
- Adhurimet e tij nga pamja e jashtme janė tė sakta dhe sjellja e tij si rob ndaj Zotit ėshtė e hijshme,por bota e tij e brendshme shpirtėrore ėshtė e varfėr,prandaj zemra dhe trupi i tij nuk janė nė harmoni me njėra-tjetrėn.Kokrra e arrės nga jashtė duket e shėndoshė,por nga brenda mund tė jetė e zbrazėt.
- Nėse dėshiron qė ndjenja e besimit dhe adhurimet tė lėnė tek ti shije tė mirė,atėherė zemra ėshtė e detyruar tė vishet me pėrshpirtshmėri dhe frymė shpirtėrore.Bėrthama duhet tė jetė e mbushur brenda,qė tė lėshojė fidan.A ke parė bėrthamė tė zbrazėt qė lėshon fidan? A nuk ėshtė forma pa jetė asgjė tjetėr pėrveēse njė kallėp i derdhur?”
Me kėto kėshilla shpirtėrore ia tėrhoqi vėrejtjen Shuajbi (a.s.) njeriut indiferent,nė zemrėn e tė cilit,nėpėrmjet frymės shpirtėrore tė profetit,ēelėn lulet e shpresės.Pasi u lut pėr falje, ai vendosi me bindje ta drejtonte zemrėn e tij drejt Allahut…”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 11.07.12 11:39

KUPTIMI I LEGJENDĖS

Imam Said Ali Sheh kishte rrėfyer kėtė legjendė tė vjetėr gjithmonė kur kishte dashur tė tregoj se sa tregimet ndihmojnė gjatė mėsimit. Ky tregim flet pėr njė faraon i cili kishte ndėrtuar dhomėn e fshehtė nė piramidėn e tij gjatė jetės sė vet siē ka qenė e zakonshme, me qėllim tė caktuar qė pėrbrenda ta fsheh gjithė pasurinė e tij pėr tė qenė i pasur edhe .

Por,mjeshtri i cili kishte ndėrtuar piramidėn i kishte thėnė dy djemėve tė tij, edhe kėtė dhomė:- Do tė vdes i varfėr, por ju do tė mund tė hyni nė dhomėn e thesarit pėrmes kėtij koridori tė cilit planin e fshetė po ua lė nė trashigimi, sepse faraoni ėshtė uzurpator dhe ka grumbulluar pasuri fal njerėzve tė varfėr siē jemi ne.

Kur du djemėt kanė hyrė nė piramidė dhe kanė gjetur thesarin,njėri prej tyre kishte ra nė kurth.Ai e kishte bindur vėllaun e vet tė ikėn, e atij t’ia pres kokėn pėr tė mos qenė familja e dyshuar dhe pėr tė mundur ai tė vijė edhe mė tutje tė marrė flori.Vėllau tjetėr e kishte zbatuar dėshirėn e tij,dhe suksesshėm kishe ikur nga piramida.

Faraoni kishte mbetur i stepur kur e kishte gjetur trupin pa kokė.Ai urdhėroi qė trupi tė varet nė mur dhe ta ruaj roja.Familja,ka menduar ai,do ta dėshirojnė trupin ta marrin dhe nėse pėrpiqen ta largojnė nga muri, do tė nxinėn.

Por,vėllau i cili kishte mbetur gjallė kishte qenė i menēur.Ai kishte marrė disa calikė me verė dhe i kishte ngarkuar nė gomar,dhe qėllimisht i kishte rregulluar qė tė shpohen kur mbėrrinė tek roja.Rojtarėt kur e kanė vėrejtur se vera po derdhej nga calikėt i kishin marrė dhe e kishin pirė verėn,dhe kėshtu janė dehur.

Kur tė gjithė rojtarėt kishin ra tė dehur,vėllau kishte hjekur trupin nga muri dhe e kishte ēuar pėr ta djegur. Said pohon se ky tregim pėrshkruan se si ngjarjet ngjajnė krahas persiatjes.Thesari paraqet grumbullimin e dijenisė njerėzore; faraoni ėshtė qėllimi i keq i mendjes pėr ta ndaluar popullin qė tė mėsoj atė qė i nevoitet.

Prindi ėshtė njeriu i cili di se si tė vijė tek dijenia,e djemėt janė dy gjenjdet e shpirtit tė njeriut.I pari simbolizon funksionin imagjinar por tė pavėmendshėm; i dyti simbolizon parimin aktiv pėr mbijetesė i cili ka po aq imagjinatė sa edhe i pari.
- Nuk ėshtė me rėndėsi se a ėshtė tregimi i vėrtetė. Me rėndėsi ėshtė se pėr ēka mund tė mėsojė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 11.07.12 11:40

HAZRETI BAHAUDIN SHEH

Bahaudin ka qenė princ i pushtetshėm i cili ėshtė marrė me punė shtetėrore dhe i cili nuk ėshtė interesuar pėr gjėra shpirtėrore.Njė ditė kishte vendosur se ėshtė koha e fundit qė diēka tė ndėrmerr pėr shkak tė numrit tė madh tė hajnave dhe endacakėve tė cilėt nė hordhi jetonin tė fshehur nė mbretėrinė e tij. I kishte urdhėruar rojtarėt qė mbrenda njė muaji t’i kapin tė gjithė lypsit dhe endacakėt dhe t’i sjellin nė oborrin e pallatit tė tij ku edhe do tė gjykohen.

Njė sufist i cili kishin jetuar nė pallatin e Bahaudinit pikėrisht nė atė kohė kishte kėrkuar leje pėr tė udhėtuar dhe iu ishte lejuar.Kur kishte mbėrri dita e caktuar endacakėt kishin qenė tė tubuar pėr ta pritur Bahaudin Shehun.

Duke e parė numrin aq tė madh,me siguri tė ithtarėve tė padėshirueshėm,se si rrinin para pallatit tė tij, Bahaudin Sheh jashtėzakonisht ishte zemėruar. Ai urdhėroi qė tė gjithė tė jenė tė rrahur dhe tė pėrzėn si fajtorė.Nė atė moment, duke dalur nga radhėt e tė burgosurėve,sufisti i veshur me arna u ngrit dhe tha: - O princ i familjes sė Profetėve! Nėse ithtari i pallatit tėnd ka qenė i burgosur pėr shkak tė veshjes sė tij dhe nė bazė tė saj e shpallė si hajnė,duhet tė jemi shumė tė vėmendshėm.

Nėse mund ta dimė se jemi tė padėshirueshm vetėm shkaku i garderobės, ekziston reziku qė populli ta pranojė atė mėnyrė tė vlerėsimit dhe fillon t’i vlerėsoj sundimtarėt siē je ti vetėm sipas garrderobės e jo sipas vlerave tė brendshme.

Ēfarė do tė bėhet atėherė me institucionet e pushtetit tė ndershėm?
Pas kėsaj Bahaudin e kishte braktisur fronin Ėshtė i varusėr afėr Kabulit nė Afganistan,ku e konsiderojnė njėrin ndėr sheikėt mė tė madh ndėr sufistėt. Ėshtė traditė qė ēdokush kush kalon pranė varrit tė tij nė kėmbė t’i afrohet varrit.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 11.07.12 11:43

MUNDĖSITĖ

Ibn Halimi e kishte pyetur sufi mėsuesin:
- Ku po gjenė kohė t’i lexosh gjithė ato libra?
Ai i pėrgjigjet:- Gjej kohė pėr ato qė i lexoj.
Atėherė Halimi e kuptoi se ai s’kishte fare libra.
- Nė ē’mėnyrė po vjen deri tek dijenia jote?
Sufisti e pranojė:
- Me telepati.
- Halimi vazhdoi:
- Pėrse fshihesh nga nxėnėsit e tu?
Ai tha:- Pėr t’u koncentruar nė atė qė ėshtė thėnė, e jo nė atė i cili ka thėnė se e ka zbuluar atė qė ka folur.
Halimi atėherė tha:
- Duket se publikimi i kėsaj shkatėrron mundėsinė e ndonjė njeriu tė fitojė dijeni. Pėrse atėherė mua po ma tregon?
Sufi tha:
- Gjasat e tua veē kanė qenė tė shkatėrruara para se tė vishė tek unė.
Halimi pyeti:
- A ka shpresė pėr mua?
- Jo. Derisa mundohesh t’i detyrosh sufistėt tė flasin me gjuhėn tėnde (tė tė kuptuarit,e jo gjuhėn amtare, prano shpjegimin). Nėse e pėrdorė gjuhėn tėnde do tė bėhesh gjithnė e mė i dėshpruar sepse e pėrdorė gjuhėn e tė pakėnaqurit.
- Pse a nuk ēonė pakėnaqėsia deri tek dėshira pėr tė ndryshuar?
- Shumė pak pakėnaqėsi s’do tė thotė tė ekzistojė dėshira pėr ndryshim.Pakėnaqėsia e madhe tė paktėn tregon pamundėsinė pėr ndryshim.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 11.07.12 11:44

MĖSUESI I FSHEHTĖ

Njė burrė e kishte takuar mėsuesin e njohur Kidra duke punuar si trapaxh i thjeshtė. Kidra ia lexoi mendimet dhe i tha:
- Po qe se iu kisha afruar njerėzve nė rrugė dhe iu kisha thėnė se ēfarė tė bėjnė, do tė kishin menduar se jam i ēmendur apo se kėtė e bėj pėr interesan materiale personale dhe nuk do tė mė kishin dėgjuar.Po nėse isha veshur si i ditur apo tregėtar i pasur, prapė nuk do tė mė kishin dėgjuar, apo tė paktėn do tė ishin munduar tė mė kėnaqin, nė vend se tė kėnaqen me atė qė unė e them. Por nėse pėrzihem me njerėz kėtu dhe e them ndonjė fjalė,atje ndonjė fjalė tjetėr, dikush do tė dėgjoj sikur qė mė ke njohur ti,e mijėra tjerė nuk mė kanė dėgjuar.


ĒFARĖ TĖ BĖN


Sufi urtari Abdulalim nga Feza ka refuzuar tė bėhet mėsues por kohė pas kohe ka kėshilluar njerėzit se si ta ndjekin Rrugėn.Njė ditė njė nxėnės i cili ka qenė i paaftė tė mėsojė dhe i tėri i preokupuar me “ceremonit mistike” i kishte ardhur nė vizitė.
Ai e kishte pyetur:
- Si mundem mė sė miri ta shfrytėzoj mėsimin e tė urtėve?
Sufisti u pėrgjigj:
- Jam i lumtur qė mė ėshtė dhėnė shansa tė ta them se nė dispozicion e ke metodėn e pagabuar e cila i pėrgjigjet pikėrisht aftėsive tua.
- E ēfarė ėshtė ajo, nėse mė ėshtė e lejuar tė tė pyes?
- Thjesht mbylli veshėt dhe mendo pėr rrepat.
- Para, gjatė kohės sė leximit dhe ushtrimit apo pas?
- Nė vend edhe tė njėrės edhe tė tjetrės.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi