Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Thėnje,tregime dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:00

Thėnje nga Bejazid Bistamiu k.s

Gjėrat pėr tė cilat ju flasin nuk mund tė gjenden me hulutim,ato i gjejnė megjithatė vetėm ata qė i kėrkojnė.

Nuk do tė bėheni sufi derisa nuk bėheni si dheu-edhe tė drejtėt edhe mėkatarėt mbi tė shkelin njėjtė;derisa nuk bėheni sikur reja qė hedh hije mbi tė gjitha gjėrat, derisa tė mos bėheni shi qė bie njėjtė si mbi tė dashurit si mbi tė urryerit.

Tridhjetė vjet kėrkova Zotin,e kėrkova nga dashuria,pa shpresė dhe frigė!.Mė nė fund fshehtėsitė u ndriēuan,Ai nė qenėsi ėshtė Ai qė mė kėrkon mua!.

Perdet mė tė trasha mes njerėzve dhe Zotit.
Janė urtėsit e njerėzve,
Adhurimi i atyre qė adhurojnė
Dhe zelli i tė pėrkushtuarve.

Sikur ta dija qė vetėm njė hap e kam hedhur sinqerisht,nuk do tė kisha qarė kokėn pėr asgjė tjetėr.

Kisha menduar qė arrita para fronit tė Zoitt,dhe thashė;"O fron i Zoitt,na thanė qė Mėshiruesi nė ty gjendet"
O Bajezid." U pėrgjigj froni,"neve na ėshtė thėnė qė Ai gjendet nė zemrėn e njeriut tė pėrulur.

Nė fillim gaboja nė katėr gjėra.Dėshiroja ta kujtoja Zotin e Lartėmadhėrishėm,ta njihja,ta doja dhe ta kėrkoja.Kur mbėrrina nė fund tė rrugės,e kuptova qė AI mė kujton mua,e jo unė Atė;se aty bėhej pėr dijen e Tij pėr mua,e jo timen pėr Tė,dashurinė e Tij pėr mua e jo timen pėr Tė,dhe se nė thelb AI ėshtė ai qė kėrkon,sepse njeriu nuk ėshtė nė gjendje ta gjejė Atė.

Jam nxjerrė nga Bajezidi sikur gjarpri nga lėkura e vet.Atėherė e kuptova qė arshiku dhe Mashuku gjithmonė kanė qenė Njė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:01

Thėnje nga Xhundejdi k.s.

Nėse keni fuqi tė gjykimit,kėrkojeni shoqėrinė e dervishėve;bėhuni njėri nga ata dhe mos kėrkoni asgjė mė shumė.

Dashuria e dervishėve hap dyert e xhennetit;dervishėt nuk kanė lakmi pėr pallatet sulltanore, dhe as kopshtijet me aromė.

Nė zemrat e tyre tė ndezura,ka mbetur vetėm dashuria;ka mbetur vetėm dashuria e madhe pėr Zotin.

Udhėtimi nga kjo botė drejt tjetrės(heqja dorė nga gjėrat e kėsaj bote pėr hirė tė gjėrave shpirtėrore)ėshtė e llehtė pėr besimtarin.Ėshtė rrugė e vėshtirė nga krijesa deri te Krijuesi.Edhe mė e vėshtirė ėshtė rruga nga shpirti deri te Zoti.Tė jesh nė Hadterin (pranin e Tij) e Zotit,nga tė gjitha ėshtė mė e vėshtira.

Ta qetėsosh shpirtin tėnd do tė thotė tė heqėsh dorė nga vullneti..personal.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:04

Thėnje nga Ibėn ' Arabiu k.s.

Kjo botė ėshtė vend i pėrgatitjes; kėtu mėsohen shumė leksikone dhe jepen shumė provime.Zgjedh sa tė mundesh mė pak.Ji i kėnaqur me atė qė e ke,po qoftė ajo edhe mė pak se qė kanė tė tjerėt.Nė tė vėrtetė,sa mė pak aq mė mirė.

Kjo jetė nuk ėshtė e keqe,sepse ėshtė ara e jetės sė ardhshme.Ēfarė mbjell kėtu do tė korrėsh atje.Pėrmes kėsaj bote udhėtohet drejt lumturisė sė pėrjetshme,prandaj ėshtė mirė,e vlen kujdesin dhe respektin.Ajo qė ėshtė e keqe nė tė,ėshtė kur bėheni tė verbėr ndaj tė sė vėrtetės dhe plotėsisht i dorėzohemi lakmive tuaja,dėshirave,kėnaqėsive kalimtare.Mėsuesi ynė,Muhammedi-bekimi dhe paqja e Zotit qoftė mbi tė - nė tė cilin ishte e pastėr si kristali,ishte pyetur se ēka ishte dynjallėku?

"Gjithēka qė ju bėnė tė pavėmenshėm bėn qė ta harroni Zotin tuaj"ishte pėrgjigjur. Prandaj,tė mirat e kėsaj bote nuk janė tė dėmshme vetvetiu,por vetėm atėherė kur ju bėjnė tė jeni tė harrueshėm,tė panėnshtrueshėm dhe tė pavetėdijshėm pėr Zotin tuaj.

Njė ditė kalifi Omer takoi njė grup qė kishin qejf tė rrinin kot.
"Kush jeni ju?" i pyeti.
"Ne jemi ata qė punėt tona ia lėmė Zotit tė Lartėmadhėrishėm dhe mbėshtetemi vetėm nė Tė",u pėrgjigjen.
"Vėrtetė,"bėrtiti Omeri r.a.,"ju nuk jeni ata!Nuk jeni gjė tjetėr pos parazitė qė ushqeheni me djersėn e huaj! Ai qė vėrtetė beson nė Zotin,sė pari e mbjell farėn nė barkun e kėsaj toke e mandej mbėshtetet nė Zotin dhe Atij ia lė gjėrat qė t'i pėrfundoj."

Hazreti Aliu e pyeti Pejgamerin a.s.."Cila vepėr nuk ėshtė plotėsisht e padobishme dhe e humbur?"
Pejgamberi s.a.v.s. u pėrgjigj:"Ndjekja e sė vėrtetės.Kėrkoje tė vėrtetėn dhe gjeje nė vetvete;pra,njje vetveten!Kėrkoje shoqėrinė e njerėzve tė urtė,atyre qė posedojnė dije.Pranoje atė qė e thonė ata,sepse njeriu mund ta kuptoj vetėm atė qė e pranon.
Ji i sinqertė nė fjalėt tua;njė gjuhė nuk guxon t'i thotė dy gjėra tė kundėrshtueshme. Kurrfarė gėnjeshtre dhe mashtrim nuk do tė guxonte tė t'i kaplonte mendimet tua.Mos nėnēmo askend,sepse tė gjithė,nė qenėsinė e tyre tė brendshme e duan gjėnė e njejtė.mos prek asgjė qė nuk tė pėrket.Shmangu vendeve ku grumbullohen njerėzit;bile edhe nė ato vende pėrpiqu qė tė jesh me vetveten tėnde,sepse nė ty ėshtė vendi ku shfaqet e vėrteta;e vėrteta ėshtė nė ty."

Bėj gjithēka qė t'i afrohesh Zotit tėnd,nė ibadetin dhe lutjen tėnde.Mendoje qė secili moment,secila lutje mund tė jetė e fundit;ndoshta mė nuk do tė ketė rast.Ky qėndrim i
tė menduarit tė mundėson tė jesh i kujdesshėm,i sinqertė dhe i drejtė.

Sufiu nė ēdo moment bėhet mė i pėrulur,sepse ėshtė mė afėr Zotit tė vet.Sufijtė shohin pa dije,pa sy,pa informacione,pa vėzhgim dhe pa pėrshkrim,pa mbules dhe pa perde.E kanė tejkaluar vetveten,ekzistojnė vetėm me ekzistencėn e Tij.Vetėm Ai i vė nė lėvizje.Ai flet me gjuhėt e tyre.Ai shikon me sytė e tyre.
Zoti Lavdiplotė nė njė hadith-i kudsi ka thėnė:"Kur unė r dua robin tim,shėndėrrohem nė veshė me tė cilėt ai ndėgjon,sy me tė cilėt shikon,gjuhė me tė cilėn flet,dorė me tė cilėn prekė."

Gjithēka qė ju nevojitet nga kjo botė ėshtė fitimi i ndershėm i cili do t'u shuaj urinė,mbulimi me rroba i trupit tuaj dhe mbulimi i kokės suaj me kulm.Le tė jenė kėto tė vetmet gjėra qė i kėrkoni nga kjo botė.

Harxho nga ajo qė Zoti i Lavdishėm tė ka dhėnė,mos ki frikė nga varfėria.Zoti do ta plotėsoj premtimin e Tij ndaj teje,ia kėrkove apo jo kėtė.Asnjė nga zemėrgjerėt nuk ka vdekur nė dėshpėrim.

Ata qė e adhurojnė Zotin nė diell e shohin vetėm diellin;ata qė e adhurojnė nė krijesat e gjalla,vetėm ato krijesa i shohin;ata qė e adhurojnė nė gjėrat jo tė gjalla,i shohin vetėm gjėrat jo tė gjalla;a ata qė e adhurojnė si Krijesė tė vetme dhe tė pakrahasueshme,shohin Atė qė nuk ka ngjashmėri.Mos u lidhni pėr njė besim tė caktuar pėr t' mohuar tė tjerėt,sepse ashtu do tė humbisni shumė tė mira dhe nuk do ta njihni thelbin e gjėrave.Zoti Lavdiplotė,I Gjithėpranishmi dhe I Gjithėmundshmi,nuk kufizohet me ēfarėdo besimi.Kudo qė tė ktheheni atje ėshtė fytyra e Zotit.

secili njeri vdes me vullnetin e Zotit tė Madhėrishėm,kur koha e huazuar i kalon.Qenia jonė materiale qė e quajmė jetė pėrfundon nė njė moment tė caktuar dhe atėherė e humb karakterin e vet.Tė gjitha vetitė e mira dhe tė kėqija,nga ajo nuk mbetet asgjė.Derisa qenia jonė bėhet qenie e Zotit,vetitė tona bėhen veti tė Zotit.Kjo ėshtė ajo qė kishte menduar Pejgamberi a,s.,"Vdisni para se tė vdisni".
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:06

Thėnje nga Ebu Hamid el-Gazaliu k.s.

Sufijtė nuk e hedhin poshtė kėtė botė,dhe nuk e konsiderojnė qė tėrėsisht duhet hequr dorė nga dėshirat njerėzore.Ata vetėm frenojnė ato dėshira qė janė nė kundėrshtim me Ligjet e Zotit dhe vepėrojnė ashtu siē ua thotė mendja e shėndoshė.

Dervishėt nuk i hedhin poshtė gjėrat e kėsaj bote dhe as vrapojnė pas tyre.Ata e dinė vlerėn e vėrtetė tė gjithēkaje nė kėtė botė,kursejnė aq ėshtė e nevojshme,hanė aq sa u nevojitet pėt ta ruajtur shėndetin.

Ata e mbajnė trupin e vet ndėrsa njėkohėsisht ēlirojnė zemrėn.Zoti bėhet caku mė i lartėsuar qė synon qenia e tyre.Zoti bėhet Ai,tė cilin pafundėsisht e adhurojnė,Ai pėr asnjė ēast nuk ėshtė jashtė mendimeve tė tyre.

Shpirti ynė duhet tė kujdeset pėr trupin,ashtu siē kujdeset haxhiu pėr devenė e tij gjatė rrugės pėr nė haxh,por nėse haxhiu shpesh ndalon rrugės pa pasur arsye por duke ia tepruar nė ushqimen e devės sė vet,karvani nuk do tė ketė kohė ta pres por do tė vazhdoj rrugėtimin pa te dhe ai do tė mbete nė shkretėtirė i vetėm.

"A mundet paraja ta shqetėsoj zemrėn e njeriut tė ditur?"e kishin pyetur njė sufi. "Njerėzit,zemrat e tė cilėve mund tė ndryshojnė me para,nuk janė tė ditur,"- iu pėrgjigj ai.

Po tė kishte mundėsi,secili njeri me kėnaqėsi do tė ndėrronte borėn me xhevahirė dhe gurė tė ēmuar.Kjo botė ėshtė sikur bora e ekspozuar nė rrezet e diellit.Ajo ēdo ditė shkrihet derisa tė mos zhduket e tėra.Ajo botė ėshtė si njė gur i ēmuar qė nuk mbaron kurrė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:10

Hz.Isai a.s e kishte parė botėn nė formė tė plakės sė vjetėr dhe tė shėmtuar.E pyet se sa burra kishte pasur ajo;pa numėr,iu pėrgjigj.Mandej e pyeti se pfarė kishte ndodhur me ta?" Tė gjthė i kam vrarė."Iu pėrgjigj plaka.- "Habitem me budallenjtė qė e shohin se ēfarė u ke bėrė tė tjerėve,e megjithatė lakmojnė aq shumė qė tė vijnė pas teje." I tha Isai a.s.

Mos e bleni armiqėsinė e njė njeriu,po qoftė pėr dashurinė e njėmijė tė tjerėve.

Secila veti qė e posedojmė,i gėzohet asaj pėr pka ėshtė krijuar;lakmia-plotėsimit tė dėshirave, hidhėrimi - hakmarrjes,shikimi-kur sheh gjėra tė bukura,dėgjimi - kur dėgjon muzikė tė kėndshėm.Vetia mė e lartėsuar e zemrės ėshtė njohja e sė Vėrtetės.

Disa thonė:"Ligji i Zotit na thotė qė ta ērrėnjosim inatin,lakminė dhe dyfytyrsinė." Por,kjo ėshtė shumė e vėshtirė,sepse jemi tė krijuar me ato veti tė cilat thjeshtė janė tė mbjellura nė ne.

Nga e zeza kurrė nuk mund tė del e bardha." Njerėzit e harrojnė faktin qė Ligji i Zotit nuk na udhėron t'i ērrėnjosim epshet,por t'i frenojmė,t'i ndalojmė ato nė kufij tė caktuar.Nė kėtė mėnyrė,duke iu shmangur mėkateve tė mėdha do tėfitojmė falje pėr ato tė voglat.

Bile edhe Pejgamberi i Zotit,s.a.v.s.,ka thėnė:"Unė jam njeri,sikur se ju,hidhėrohem ndonjėherė sikur edhe tė gjithė njerėzit e tjerė."Por,Zoti i Lartėmadhėrishėm i do ata njerėz qė e frenojnė inatin e tyre.

Njerėzit me kėnqėsi theksojnė se sa herė nė tesbih kanė pėrsėritur emrin e zotit. Por,ata nuk i kushtojnė rėndėsin numrit tė fjalėve tė kota qė thonė ēdo ditė.Halifi Omar r.a. ka thėnė: "Matni mirė fjalėt tuaja,dhe veprat para se ato tė maten nė Ditėn e Gjykimit."

Njė ditė,Pejgameri Ibrahim a.s. e thirri njė njeri nė darkė.Por,kur e kuptoi qė ishte pabesimtar,refuzoi qė ta pranonte.Menjėherė pastaj dėgjoi zėrin nga qielli i cili e qortoi me fjalėt: "Nuk munde as pėr njė ditė ta ushqeje atė njeri,vetėm sepse shkėndija e besimit akoma nuk ėshtė ndezur nė zemrėn e tij.E unė,pa marrtė parasysh jobesueshmėrinė e tij po e ushqj tash e shtėtėdhjetė vjet."

Krenaria dhe vetėpėlqimi nė njeriun mund tė njihen pėrmes tri shenjave:

1.Kur ėshtė vetėm ndjehet i mėrzitur,e nė shoqėri ėshtė i lumtur.
2.Kur njerėzit e lavdėrojnė ai e shton ibadetin nė adhurim tė Zotit Lavdiplotė.
3.Kur njerėzit flasin keq pėr tė,ai atėherė e pakėson ibadetin.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:20

Gjithēka qė shohim dhe pėrjetojmė pėrmes shqisave;gurėt,bimėt dhe drunjėt,krijesat e gjalla,qiellin,tokėn dhe yjet,shkretėtirat dhe oqeanet,zjarrin dhe ujin,gjithēka nga kėto ofron dėshmi tė fuqishme pėr ekzistimin e Krijuesit.Ne,vėrtetė jemi dėshmitarėt kryesorė tė Tij.Por,ashtu siē ėshtė lakuriqi mund tė shoh vetėm natėn,e asgjė ditėn,sepse ėshtė i verbėruar nga drita e diellit,ashtu edhe ėshtė edhe mendja e njeriut,e dobėt qė tė shih bukurinė e Madhėshtisė Hyjnore.

Njė shejh ka thėnė:"Duhet tė jeni si fėmijtė,nėse dėshironi tė bėheni njerzė tė Zotit."
"Pse ėshtė kėshtu?"e pyetėn.
"Fėmijėt kanė pesė cilėsi tė nevojshme pėr tė qenė afėr Zotit tė Lartėmadhėrishėm:

1.Nuk brengosen,kanė apo nuk kanė ushqim.
2.Nuk ankohen ditė e natė,nėse sėmuren.
3.E ndajnė mes vete gjithė ushqimin qė e kanė.
4.Pajtohen shpejt dhe harrojnė hidhėrimin nėse grinden apo pėrleshen.
5.Edhe kėrcėnimi mi i vogėl i frikėson dhe ua nxjerr lotėt nė sy.

Hazreti Omeri e pyeti Profetin s.a.v.s.-ēka duhet kėrkuar nga dynjallėku. Profeti,a.s.,u pėrgjigj: "Gjuhėn e angazhuar me dhikėr,zemrėn falėnderuese dhe gruan besnike."

Vėlla i dashur,zemra ėshtė pasqyra jote dhe duhet ta fshish pluhurin e grumbulluar mbi tė.Nė zemrėn e pastėr do tė shkėlqej reflektimi i fshehtėsive qiellore.

Shpirti i arsyes,nė njeriun,ėshtė e pasur me aftėsi tė ēuditshme - si tė dijes ashtu edhe tė fuqisė.Pėrmes tyre pėrsosemi nė art dhe shkencė,nė njė pjesė tė sekondės udhėtojmė nga toka nė qiell dhe prapa.Bėjmė harta tė gjithėsisė,ndyshojmė largėsitė mes yjeve.

Pėrmes tyre ne nxjerrim peshq nga deti,zėmė zogj nė fluturim,zbusim shtazėt,si elefantė, deve e kuaj,dhe nga ata bėjmė shėrbėtorė.Pesė shqiat tona janė sikur pesė dyer tė hapura nė botėn e jashtme;pėr,edhe mė e ēuditshėm se kjo ėshtė zemra jonė.dritaret e sė cilės shikojnė nė botėn e padukshme tė shpirtit.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:24

Nė ėndėrr,kur avenytė e shqisave tona mbyllen,ato dritare hapen dhe ne marrim porosin nga bota e apdukshme;aty ndonjėherė qartė mund tė shohim ardhmėrinė tonė.Zemrat tona janė sikur pasqyra qė reflektojnė arė qė ėshtė e shkruar nė pllakat e fatit.Por,bile edhe nė ėndėrr,mendimet e kėsaj bote e mjegullojnė kėtė pasqyrė dhe pamjet nė tė bėhen gjithnjė mė tė paqarta.Pas vdekjes sonė,mendimet e tilla zhduken dhe ne gjėrat i shohim shtu siē vėrtetė janė.

Tetė detyrat e mėsuesit janė:

1.T'i duaj nxėnėsit e vet dhe t'i konsideroj sikur t'i kishte fėmijė.Tė kujdeset pėr mirėqenien e tyre ashtu siē kujdesen prindėrit.

2.Tė refuzoj ēfardo page pėr shėrbimet e vat;tė mos pranoj dhurata dhe as falėnderime.

3.Tė mos ia mohoj kėshillėn nxėnėsit;por,nuk guxon tė lejoj qė tė punoj nė nivel mė tė lartė gjithnjė derisa tė mos jetė gati pėr kėtė.

4.Qė tė shėrbehet me sugjesticione indirekte(talkin)dhe tė buta,e jo me kritikė tė ashpėr kur dėshiron qė nxėnėsit ta largoj nga shprehitė e kėqija.

5.Kur u mėson njė disiplinė tė caktuar shpirtėrore,nuk guxon ta zvogėloj vlerėn e disiplinave tė tjera dhe mėsuesve tė tjerė.

6.T'u flet nxėnėsve sipas kapaciteti qė kanė pėr tė kuptuar ata;tė mos kėrkoj atė qė ėshtė jashtė kapacitet intelektual tė tyre.

7.T'u ofroj atyre qė kanė ngelur prapa atė qė ėshtė qartė e kuptueshme mundėsive tė tyre tė kufizuara.Secili beson qė ėshtė i aftė ta zotėroj secilin disiplinė,pa marrė parasysh sa ėshtė ajo e komplikuar;zakonisht,ata mė tė thjeshtit dhe mė tė marrėt janė edhe mė krenarėt.

8.Tė sillet nė pėrputhje me atė qė mėson,veprat e tij nuk guxojnė tė jenė nė shpėrputhje me fjalėt etij.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:26

Zemra juaj le tė jetė nė atė gjendje qė t'i bėhet e njejtė ekzitimi apo mosekzistimi i gjėrave.Mandej uluni vetėm nė vend tė qetrė,i lirė nga tė gjitha veprimet,bile edhe nga mėsimi i Kur'nit apo mendimeve pėr rėnd[sinė e tij,Asgjė veē Zotit tė Lartėmadhėrishėm tė mos mbete nė mendjen tuaj.Pas gjithė kėsaj,filloni tė pėrsėritni Zot,Zot,me vėmendje tė plotė dhe koncentrim.

Ta kesh besimin e plotė nė Zotin,do tė thotė tė jesh si fėmijė i cili e di qė nėna e tij ėshtė plotėsisht e vetėdijshme pėr gjendjen e tij dhe me durim rri zghuar mbi tė.

Isai a.s.- kishte dėshmuar sakrificėn mė tė madhe kur e kishte shtyrė njė gur qė i shėrbemte si jastėk.E bėri kėtė pasi shejtani ia bėri pyetjen vijuese:"Ēka tė duhet guri, pse e mbajte atė pasi qė ke hequr dorė nga gjithė bota?"

Lutjet pėr tė vdekurit,vlejnė njėjtė sikur dhuratat pėr tė gjallėt.Melekėt u afrohen tė vderkurve me dhurata drite duke u thėnė:"Kjo ėshtė dhuratė nga vėllai yt,kjo ėshtė dhuratė nga ky apo ai." Tė vdekurit i gėzohen atyre dhuratave sikr qė edhe njerėzit nė kėtė botė gėzohen dhuratave qė i marrin.

Kur duam qė pasurin tanė ta ndajmė me miq,atėherė ekzistojnė tri nivele.

1.Nė nivelin mė tė ulėt,ju e shikoni mikun si rob apo shėrbėtor,dhe nga teprica juaj plotėsoni nevojat etij.nėse i njejojite diēka do t'i jepni,nėse keni tepricė,e tė mos kėrkuar asgjė.Nėse do t'ua kėrkonte,do tė konsideronit qė nuk e keni kryer detyrėn tuaj ndaj tij.

2.Nė njė nivel mė tė lartė,mikun do ta konsideroni tė barabartė me ju.Do tė jini tė kėnaqur tė bėhet partneri juaj nė punė dhe me tė tė ndani nė pjesė tė barabartė pasurin tuaj.

3.Nė nivelin mė tė lartė,miku do tė jetė pėr ju mė i rėndėsishėm se vetja juaj,e nevojat e tij mė primare se tuajat.

Dikur kisha njė vėlla shpirtėror nė Irak.Nė kohėrat e vėshtira tė skamjes,i thosha: "Mė jep diē nga parat e tua." Ma hidhte qesen e mė thoshte:"Merr sa tė dėshiron zemra,"Por njė ditė kur shkova tek ai me nevojėn dhe e pyeta,ai mė tha:"Pėr sa ke nevojė?" Atėherė e ndjeva qė mirėsia e vėrtetė vėllazėrore e lėshoi zemrėn time.

Kur meleku i vdekjes erdhi t'ia marrte shpirtin Ibrahimit,Ibrahimi a.s.i tha: "A ke parė ndonjėherė qė miku mikut t'ia merr jetėn?"

" E ti a ke parė Ibrahim,i tha pastaj i Madhėrueshmi, "qė miku nuk dėshiron tė takohet me mikun dhe tė niset me tė nė udhėtim?"
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:31

Thėnje nga Abdylkadir Gjejlani k.s.

Gjendja shpirtėrore pėr sufiun ėshtė sikur e tė porsalindurit;janė lindur nė zemėr,me tė ushqehet dhe rriten.Si nėna edhe zemra lind,i jep gji dhe ushqen fėmijėn e vet.Ashtu siē fėmijėt edukohen pėr kėtė botė,ashtu edhe foshnja e zemrės edukohet pėr urtėsinė e brendshme.

Ashtu siē foshnjat akoma nuk janė tė pėrlyera me mėkate,ashtu edhe fėmija i zemrės ėshtė i ēliruar nga kokėfortėsia,vetėkėnaqėsia dhe dyshimet.Pastėrtia e foshnjės kryesisht pasqyrohet nga bukuria e saj e jashtme;nė ėndrra mund ta shohim pastėrtinė e foshnjės sė zemrės nė formė tė engjėllit.Secili shpreson qė do ta fitoj xhennetin pėr veprat e tij tė mira;por,dhurata e xhenetit lėshohet vetėm nė duart e foshnjės sė zemrės.

O i marrė!Nuk ia del t'i marrėsh fjalėt e mia nė zemėr dhe mė me qejf mbydhesh nė kthinat tua tė fshehta,ku shoqėeohesh vetėm me mendjen tėnde,dėshirat dhe epshet.Para sė gjithash tė nevojitet shoqėria e shejhut tė vėrtetė.Tė nevojitet ta frenosh mendjen tėnde, dėshirat,shprehitė dhe gjithēka tjetėr pėrpos Zotit Lavdiplotė.

Duhet rregullisht tė thyesh pragjet e mėsuesve tė vėrtetė,tė marrėsh udhėzime nga goja e tyre.Vetėm atėherė mund tė veēohesh,e Zotin e Lartėmadhėrishėm. Njėherė,nėse i plotėson kėto kushte ndoshta edhe ti do bėhesh ilaē pėr zemrat e sėmura tė njerėzve;udhėheqės drejt Zotit me lejen e Tij.

Megjithėse gjuha jote flet fjalė tė devotshme,zemra jote akoma ėshtė e papėrmbajtur. Gjuha jote kėndon pėr lavdinė e Zotit,ndėrsa zemra jote akoma nuk i nėnshtrohet urdhrave tė Tij. Shikuar nga jashtė,je musliman;por,nė brendėsi je pabesimtar;jashtė beson nė Zotin,e sė brendshmi akoma je idhujtar;jashtė dukesh besimtar dhe zahid e sė brendshmi ti je lagėshti nė murin e nevojtores,ēelės nė derėn e deponisė sė bėrllokut,mbreti i tė marrėve,personalisht..

Ekzistojnė nivele tė ndryshme tė dhikrullahut(mantrave) dhe secili nga ata dallon.
Ekzoston dhikri qė shqiptohet me zė dhe dhikri hafi qė thuhet nė heshtje nė brendėsin tė zemrės.Nė fillim ėshtė e dėshirueshme qė me zė tė thuhet emri i Zoti,Zot.

Pak nga pak,pėrkujtimi ose dhikri do tė pėrhapet brenda qenies sonė duke u lėshur nė zemėr,mandej do tė ngritėt kah ruhu,pastaj deri te nivelet e fshehtėsisė,mė tutje deri te niveli i tė fshehurės dhe mė nė fund te niveli i tė fshehurės sė fshehur.

Sa larg do tė na shpie dhikri ynė varet nga ajo se sa Zoti Lavdiplotė dėshiron tė na tregoj nga Thesaret e Tij tė pafundme.

Njė mėngjes,Abdylkadir Gjejlani po flinte edhe pse po afrohej koha e namazit tė sabahut. Iu afrua njė macė dhe filloi ta prekte me shputė derisa nuk u zgjua.Kur e pa qė gati ishte vonuar,e pėrshpejtoi namazin e tij.

Menjėherė pastaj e shikoi atė macėn,dhe me syrin e tij shpirtėror nė fakt e vėrejti qė ajo macė ishte shejtani.U ēuditė pėr kėtė,prandaj e pyeti:"O shejtan,ēka tė gjet tė ma nxjerrėsh gjumin pėr namazin e sabahut!?"-"Do tė pėrgjigjem,pasiqė mė zbulove," tha shejtani nė trupin e macės."Po ta kishe lėshuar atė namaz ti pėr konpenzim do t'i kishe falur qindra,tė zgjova qė tė faleshe me kohė dhe tė fitoje sevapė vetėm pėr njė namz."
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:35

Thėnje nga Fariduddin Muhammed Nishapuri - Attari k.s.

Salihu shpesh u fliste nxėnėsve tė vet:"Atij qė troket me kėmbėngulje,do t'i hapet dera"
Thėnje nga Fariduddin Muhammed Nishapuri - Attari k.s.

Salihu shpesh u fliste nxėnėsve tė vet:"Atij qė troket me kėmbėngulje,do t'i hapet dera"
Rabia dėgjoi pėr kėtė,dhe njė ditė i tha Salihut: "O, Salih,deri kurė duhet thėnė qė ndonjė derė duhet hapur? Vallė,ato dyer a kanė qenė tė mbydhura ndonjėherė?"
Kur dėgjoi kėtė,Salihu iu pėrkul Rabies duke ia pranuar urtėsinė e saj.

Hasan el-Basri e pyeti Habib el-Axhemiun,si ia kishte dalur ta arrinte atė shkallė tė lartė tė urtėsisė. "Ashtu qė me dhikėr pandėrprerė e kam zbardhėlluar zemrėn time,dhe jam ruajtur qė tė mos e nxij letrėn me menēuritė e mia."

Njė ditė,gjatė kohės sl jacisė:Hasan el-Basriu shkoi deri te Habib el-Axhemiu.Gjatė kohės sė namazit,e hetoi qė Habibi disa fjalė tė lutjve nuk i shqiptonte si duhej,prandaj u nda dhe vetė e pėrfundoi namazin.

Atė natė,nė ėndėrr e dėgjoi zėrin e Zotit:"O,Hasan!Po ta mbaroje mbrėmė lutjen duke u falur pas Habibit,do ta kishe pėrkrahjen tonė.Ai namaz do tė tė vlente mė shumė se tė gjithė namazet qė ke falur nė jetėn tėnde.E gjete gabimin nė shqiptim,por nuk ia dole ta hetosh pastėrtinė dhe madhėshtinė e zemrės sė tij.Dije mirė.Pėr ne ėshtė shumė mė e dashur zemra e pastėr se sa shqiptimi i drejtė tė ajeteve Kur'anore.

Shibliu arrit njė stad tė lartė shpirtėror dhe e vendosen nė ēmendi.Pas njė kohe erdhėn qė ta vizitonin nxėnėsit e tij.

"Kush jeni ju?"I pyeti ai."O shejh,ne jemi nxėnėsit e tu,ata qė tė duan dhe tė ndjekin pas,"u pėrgjigjėn pa frymė.Por,ai menjėherė filloi t'i gjuante me gurė dhe ata ia dhanė vrapit duke thėnė:"E vėrtetė,e vėrtetė,shejhu ynė vėrtetė qenka ēmendur."Kur e pa kėtė,shibliu filloi tė qeshet duke thėnė:"A nuk thoshit pak mė parė se mė doni,e vetėm disa gurė ju shtyen tė ikni!?Ēka mbeti nga dashuria e sinqertė?A mos iku edhe ajo pas disa gurėve tė hedhur?"Mandej,me seriozitet tha:"Po tė mė donit me tė vėrtetė,brenga pėr mua do tė ishte mė e madhe se sa e gurėve qė ju shkaktuan dhembje!"

Njė djalosh erdhi tė Shejh Xhunejdi me dėshirė qė tė bėhej nxėnės i tij.
"Kam dėgjuar qė ti je njohės i madhė i xhevahirėve(urtėsive);tė lutem ma fal njė apo ma shit," i tha Xhunejdit.

"Nuk ka para qė mund ta blejnė."i tha Xhunejdi,"e tė ta fal,vlerėn e saj tė vėrtetė nuk do mėsoje kurrė.Prandaj,mė sė miri e ke tė veprosh sikur unė.Zhytu nė deti dhe prit me durim derisa t'i gjej Xhevahitėt."

Hasan el-Basariu me miq po udhėtonte pėr nė Mekke.Nė njėfarė kohe arritėn deri te pusi.Ishin shumė tė etur,por nuk kishin litar pėr ta lėshuar kofėn dhe tė nxjerrin ujė nga pusi.

"Unė do t'i lutem Zotit tė Lartėmadhėrishėm," tha Hasani."dhe ai,nėse dėshiron do tė bėj qė uji nga pusi tė ngritėt dhe ne ta shuajmė etjen,ashtu edhe ndodhi.por,kur njėri nga miqėt deshi qė ta mbushte paguren e tij,pasi piu ujė,uji u tėrhoq.Miqėt e befasuar u kthyen drejt Hasanit i cili u tha:"Pasi qė u bindėt qė Zoti ėshtė gjithmonė me ne, vallė akoma e keni vėshtirė qė tė mbėshteteni plotėsisht nė Tė?
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:37

Njė ditė Hasan el-Basariu dhe Habib el-Axhemiu po e ndanin njė sasi modeste ushqimi kur njė lypės trokiti nė derėn e tyre.El-Axhemiu e mori gjithė ushqimin qė e kishte bėrė gati dhe ia dha lypėsit.

"Ti nuk ke fare mirėsjellje!"i tha Hasani.
Nė tė vėrtetė,ta heqėsh ushqimin para mysafirit tė uritur nuk ėshtė aspak e hijshme: Habibi nuk iu pėrgjegj fare.

Nuk kaloi shumė dhe aty u paraqit njė grua e cila u solli njė sasi tė madhe ushqimesh tė llojllojshme.Pasi qė kėta tė dy hėngrėn mirė,Habibi i tha Hasanit: "Hasan,ti je njeri i mirė; por,duhet ta thellosh besimin tėnd nė Zotin Lavdiplotė.Gjithēka qė dhurohet nė emėr tė tij na kthehet shumėfish!"

Nė breg tė lumit Tigėr,Hasani e pa njė njeri me njė grua tė re me njė kėnatė venė pranė vetės.Kur e pa kėtė,mendoi:"Ky njeri paska sharruar keq.Unė jam shumė mė lartė se ky."

Por,nė atė moment u paraqit njė anije e cila filloi ngadalė tė fundosej. Ai, pa u menduar kėrceu nė ujė dhe notoi drejt shtatė personave qė po fundoseshin i shpėtoi gjashtė dhe i bėrtiti Hasanit;"Hej ti,nėse je mė i lartėsuar se unė,atėherė nė emėr tė Zotit shpėtoje tė fundosurin e shtatė!"

Hasani kėrceu nė ujė dhe e shpėtoji njeriun.Kur doli nė breg ai njeriu i tha:"O Hasan,kjo grua duket e re,por ėshtė nėna ime;nė kėnatė nuk ka asgjė tjetėr pėrpos ujit.

Ra nė provimin i cili tė ishte parashtruar.Hasani ra nė gjunjė para atij njeriu dhe tha:"Siē i shpėtove gjashtė vetė,mė shpėto edhe mua.Edhe unė po fundosem nė ujėrat e krenarisė dhe huqeve!"- "Zoti i Madhėrishėm ta plotėsoftė dėshirėn tėnde,"tha njeriu i qetė.

Dervishi Hafif ishte nisu nė haxhillėk nė Mekkė.Me vete kishte marrė vetėm njė kofė dhe njė litar.Pėrgjatė rrugės kishte shumė puse,por jo kofa dhe litarė pa tė cilėt uji nuk do tė mund tė nxjerrej nga puset.Duke kaluar nėpėr vise tė shkreta kishte parė shumė gazela nga rrinin pranė puseve dhe pinin ujė.Kur ai afrohej gazelat iknin dhe niveli i ujit nė pus pėrsėri binte sa ky nuk ishte nė gjendje qė me litarin dhe kofėn e vet tė nxjerrte ujin. Mandje,ai ngriti duart drejt qiellit dhe e luti Zotin e Lartėmadhėrishėm qė ta ngriste nivelin e ujit sikur qė e kishte bėrė edhe pėr gazelat e etura.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:42

"Ne nuk mund ta bėjmė kėtė,"iu pėrgjigj zėri nga qielli,"gjithnjė derisa pėrkundėr Neve,ti do tė mbėshtetesh nė kofėn dhe litarin."
Kur e ndėgjoi kėtė Hafifi,menjėherė e hodhi kofėn dhe litarin.Si pėr njė ēudi uji menjėherė filloi tė ngrihej dhe ky e shoi etjen e tij.
Kur Hafifi ia rrėfeu kėtė Xhunejdit,ky i tha:"Zoti i Madhėrishėm e kishte sprovuar varshmėrinė tėnde ndaj Tij,po tė kishe pritur me durim uji gjithėsesi do tė ngrihej."

Disa Izraelitė e fyen Profetin Isa,a.s..,derisa po kalonte nėpėr treg.
Mos ua vėnė veshin fyerjeve, ai u lut pėr tė mirėn e tyre.
Njė njeri u ēudit pėr kėtė dhe e pyeti:"Si mund tė lutesh pėr ata qė tė fyejnė kot sė koti?
A nuk ndjen urrejtje ndaj tyre?"
"Harxhoj vetėm atė qė kam nė kuletėn time,"u pėrgjigj Isa a.s.

Grisi perdet e gjithēkaje qė sheh nė kėtė botė dhe do tė jesh i vetėm me Zotin Lavdiplotė. Nėse zbulon perdet e yjeve dhe sferave qiellore,do tė shohėsh qė tė gjitha gjėrat janė nė unitet me Qenėsinė e shpirtit tėnd tė njėjtė.Nėse do t'i grisje tė gjitha perdet,do ta shihje Qenėsinė dhe tė gjitha gjėrat do tė shiheshin brenda asaj Qenėsie.Nėse do ta heqje vellon nga Fytyra e tė Dashurit,gjithēka e fshehur do tė zbulohej, e ti do tė bėheshe njė me Zotin,do tė bėheshe Qenėsia e Zotit.

Me njė rastė e pyetėn Rabianė."E do Zotin e Madhėrishėm?"
"e dua,"u pėrgjigj.
"E,a e konsideron shejtanin armik?"e pyetėn tutje.
"Jo,"u pėrgjigj.
"Si ashtu?" u ēuditėn.
"Dashuria ime ndaj Zotit Lavdiplotė,"tha ajo,"nuk lė vend ta urrej askėnd,pra as shejtanin.E kam ėndėrruar me njė rast Profetin a.s.dhe ai mė pyeti:"Oj Rabie,a mė do?"dhe unė iu pėrgjigja:"O Profeti i Zotit,vallė ekziston ndonjė qė nuk tė do ty?Por, dashuria ime ndaj tė Lartėmadhėruarit mė ka kapluar plotėsisht,dhe nė zemrėn time nuk ka mbetur as njė grimė hapėsire ta urrej apo ta dua dikė pėrveē Atij."

E pyetėn shejtanin:"O,i mjerė,kur e di qė je i mallkuar,pse kėtė e pranon me gjithė zemėr sikur tė ishte thesar?"

"ai mallkim ėshtė shigjetė e Sulltanit,"tha shejtani,"para se ta tėrheqė Ai,duhet tė shikoj cakun.Nėse ke sy shiko nė atė se ēfarė merr nė shėnjestėr shigjetari e jo shigjetėn e Tij."

"Xhenneti nuk ka kurrfarė vlere pėr arshikėt."Ka thėnė Bajezidi."Sė pari fqiu pastaj shtėpia,"thoshte Rabia.Nė kuptimin,fqiu apo Zotin Lavdiplotė ėshtė mė i rėndėsishėm se shtėpia apo xhenneti.

Nė hapin e parė thuaj "Zot" dhe asgjė mė shumė.Nė hapin e dytė bėhu mik i Tij.E nė tė tretin,digju nga dashuria.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:47

Thėnje nga Shejh Muzafferi

Me njė rast njė njėri po kalonte pranė spitalit tė ēmendisė.Ai e pyeti njėrin nga tė sėmurėt qė po shikonte nė dritare:"Sa tė ēmendur jeni brend?"I ēmenduri e mati me sy kalimtarin dhe iu pėrgjigj:"Pse nuk na lė tė qetė? Mė thuaj ti mua sa jeni normal,atje jashtė?" Tė jesh shėndoshė do tė thotė ta njohėsh vetveten.Ai qė nuk e njeh vetveten nuk mund tė gjej asgjė,e ai qė nuk gjen asgjė jeton kot.


Me njė rast Sulltan Mustafa i Tretė e pyeti njė sufi:"Cilat janė kėnaqėsitė e kėsaj bote?"Ky ju pėrgjigj:"Haja,pija dhe pordhėt."Kjo pėrgjigje aq shumė e hidhėroi sulltanin,i cili pa menduar fare e fyeu rėndė dhe e pėrzuri sufiun.Duke u larguar,sufiu i tha:"Sulltani im i dashur,dhashtė zoti qė ti tė hash dhe tė pish,dhe asgjė mė shumė."Ashtu edhe ndodhi.Sulltani hėngri e piu,por nuk ishte nė gjendje tė ēlirohej.Ditė pas ditėsh,kjo gjendje bėhej gjithnjė e mė e keqe.U ftuan shumė mjekė,por asnjė nuk ishte nė gjendje qė t'i ndihmonte.Mė nė fund,ai e thirri sufiun dhe e luti qė t'i ndihmonte.Sufiu i tha:"Nėse e jep perendorinė e vet,unė do ta lejoj qė tė pordhėt vetėm njė herė."Ēfarė tė bėnte Sulltani i shkretė,pėrveē se tė pranonte.Nė pyetje ishte jeta e tij.Sufiu,ngadalė e preku barkun e sulltanit dhe ky pordh.Mandej,nė fytyrė iu pa njė lehtėsim i madhė."A e ke tė qartė sulltani im?I tha sufiu,"e bleva gjithė perendorinė me ēmimin e njė pordheje tė thjeshtė."

Njėherė,njė njeri erdhi te Profetii i bekuar s.a.v.s.duke u ankua qė babai i tij,pa leje po ia harxhonte paratė.Profeti i Zotit menjėherė e thirri plakun.Kur erdhi plaku,duke u mbajtur pėr shkopin e tij,e pyeti:"A ėshtė e vėrtetė qė pa leje tė birit po i harxhon paratė e tij?"-"O Profeti i Zotit!" tha plaku." Dikur isha i fuqishėm,e biri im i dobėt,unė i pasur e biri im i varfėr.Nė atė kohė nuk grumbulloja paratė por e ushqeja djalin,shpesh edhe me ēmimin qė tė mbetesha i uritur.Tani kur jam plakur unė,biri im ėshtė bėrė njeri i fuqishėm.Tani kur unė jam i varfėr e aai ėshtė bėrė i pasur,ka filluar qė t'i fsheh paratė nga unė.Dikur,ushqimin tim e ndaja me tė,e tani ai ushqimin e vet e ruan pėr vete.Unė ndaj tij nuk isha i tillė.Po tė isha sot i fuqishėm sikur dikur,nuk do tė kisha nevojė pėr paratė e tij."

Kur ndėgjoi kėtė,sytė e bekuar tė Pejgamberit u mbushėn me lotė tė cilat rrodhėn nėpėr mjekrėn e tij si xhevahirė."Nė rregull,"i tha,"shko dhe harxho sa tė kesh dėshirė nga paratė e djali ttėnd,sepse ty tė takojnė ato para."

Sufijtė thonė:"Mėkati i bėrė nga dashuria vlen mė shumė se sa lutja qė nuk ka dashuri. "Pėr lutjen pa dashuri shpėrblimi nuk ėshtė mė i madhė se sa njė vepreje boshe tė vetėpėlqimit. Mėkati i bėrė nga dashuria do ta meritoj ndėrshimin,kjo ėshtė e natyrshme, por ai ėshtė i ėmbėl.Prandaj,ēfarėdo qė bėni,bėjeni nga dashuria pėr njerėzit.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 29.01.12 14:49

Behluli,marrash i menēur e takoi njė ditė vėllain e tij,kalifin Harun er-Reshidin.
"Prej nga po vjen o marrash?" e pyeti kalifi.
"Nga xhehenemi"u pėrgjigj Behluli,pa u menduar fare.
"Ēka bėrė atje?" vazhdoi ta pyeste kalifi.
"Mė duhej zjarr dhe shkova ta merrja hua nga xhehnemlinjtė.Por,kur kėrkova zjarr,roja e xhehnemit mė tha:"Kėtu nuk ka zjarrė".
"Si nuk ka," pyeta i habitur,"vallė xhehenemit nuk ėshtė vend ku shpėrthejnė flakėt?"
"Ore,bukur tė them,kėtu nuk ka zjarr.Secili zjarrin e vet e sjell me vete,"m'u pėrgjigj rija e xhehenemit.

Ishte njė shejh i madh fama e tė cilit u pėrhap aq shumė sa qė pėr tė dėgjoi edhe sulltani.Sulltani nisi tė vinte ēdo tė enjte nė teqe pėr tė bėrė dhikėr me shejhėt.Pas njė kohe,sulltani i tha atij shejhu:"Mė ke pėlqyer shumė dhe mėsimet tua gjithashtu. Lirisht mė thuaj nėse ke ndonjė nevojė apo dėshirė,fjala jote pėr mua do tė jetė urdhėr."
Po.ka diēka qė mund tė bėsh pėr mua,"u pėrgjigj shejhu,"tė lutem mos eja mė nė teqe."

Para se tė filloje tė vije nė teqe,dervishėt e mi luteshin,bėnin dhikėr dhe ndihmė kėrkoni vetėm nga Zoti i Lartėmadhėrishėm.Mirėpo,tani,janė tė preokupuar me mendimin se si tė tė pėlqejnė ty dhe tė shpėrblehen pėr kėtė.Prandaj,mė duhet tė kėrkoj nga ti qė tė mos vish mė kėtu,sepse ata akoma nuk janė tė pjekur qė ta pėrballojnė praninė tėnde."

Sulltani po kalėronte nėpėr qytet i rretheuar nga bashkėpunėtorėt dhe gardėn personale.Tė gjithė i pėrkuleshin derisa po kalonte,pėrveē njė dervishi tė leckosur.Kur vėrejti kėtė, sulltani menjėherė urdhėroi qė t'ia sillini para."Pse nuk m'u pėrkule?" e pyeti.

"Sulltani im!"i tha dervishi,"njerėzit tė pėrkulen nga frika.Ata duan dukatėt tu,pozitėn dhe fuqinė.Shyqyr prej Zotit tė Dashur,ato gjėra pėr mua nuk kanė kurrfarė rėndėsie.Pėrveē kėsaj, vallė njeriu i lirė i pėrkulet robit?"

"Ēka do tė thuash me kėtė?" bėrtiti i hidhėruar sulltani.
"Ti je rob i inatit dhe lakmisė," i tha dervishi me gjakftoftėsi duke e shikuar drej nė sy," e unė ato i kam shėndėrruar nė shėrbėtorė dhe jam njeri i lirė." Duke e kuptuar tė vėrtetėn nė fjalėt e dervishit,sulltani zbriti nga kali dhe iu pėrkul.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:26

Do t'u bėja pyetje atyre qė thonė se janė tė dashuruar:"Sa shpesh fshini lotėt pėr hirė tė dashurisė ndaj Zotit? A keni derdhur ndonjėherė lot pėr hirė tė asaj dashurie? Sa net pa gjumė keni ndenjur pėr hirė tė saj?Ēfarė flijimi pėr tė keni bėrė?"Qė edhe Zoti i Lartėmadhėrishėm tė jetė i kėnaqur me gjithēka qė bėn ai,sufiu ėshtė i kėnaqur me gjithēka qė bėn Zoti.


Lėri tė gjitha dhe qasju dashurisė,me zemren tėnde,tė tjerat lėri
Dashuria le tė tė udhėheq ka vendi i dashurisė ku do tė tė pres i Dashuri

Hyr nė parajsėn e qenėsisė sė Zotit,njihe bukurin e Dostit tė vėrtetė:
Mbledhi duart nė kopshtin e uniteti,atėherė nga dhembja asgjė s'do mbetet.

Nė atė rrugė tė dashurisė,ashiku flijon jetėn e tij
Qė mė nė fund ta shoh Mashukun e vet.

Me venė tė dashurisė qe dehur,secili dervish i sinqertė:
Zemrėn dhe jetėn tėnde,nė rrugėn e shkut lėre ti.

Pėr shkak tė dashurisė kėndojmė,pėr shkak tė dashurisė vallėzojmė,pėr dashurinė jetojmė,pėr dashuri vdesim.Dashuria na shėndėrron nė sulltanė,dashuria na ringjallė, dashuria na habitė,dashuri na deh.Ashiku nuk ka doktrinė tė qėndrueshme,kudo qė shkon Mashuku ėshtė me tė.Kudo qė rruga e shpie ashikun,ai gjithmonė ėshtė me te"Mashuku"i tij! Pa Tė nuk mund tė bėj asgjė,pa Tė nuk mund tė mbijetoj.

Ai vazhdimisht kujton Tė dashurin dhe i Dashuri kujton atė.Ashiku dhe Mashuku gjithnjė janė bashkė,askush nuk mund ta ndaj atė qė e kujton dhe Tė Kujtuarin.


Dashuria ėshtė dhembje,e veēantė,e kėndshme.Kushdo qė e bart nė zemrėn e vet do ta kuptoj fshehtėsinė.Do ta mėsoj qė gjithēka ėshtė Hakk dhe gjithēka drejt tij,ēon.Nuk ka asgjė tjetėr veē Zotit! Ai qė e kupton kėtė do tė vėrshohet,do tė fundoset nė Detin e tė sė Vėrtetės.

Devishi i sinqertė vetėm pėr Te brengoset,
Nuk ka breng tė tjera.
I Dashuri ėshtė dhembja dhe ilaēi i tij,shkas i ekzistencės sė tij.
Do tė vdiste,sikur tė mos ishte i dashuruar.
Vetėm njė ēast pa tė,zemra nuk do t'ia pėrballonte.
Dashuria ėshtė jeta e dervishit,shėndeti dhe kėnaqėsia e tij.
Dashuria e thyen dervishin dhe ia lagė sytė me lot.
Unifikimi me tė Dashurin do ta shėroj,sėrish ta rikthej nė jetė.
Dervishi e gjėnė veēimin nė unifikim dhe unifikimin nė veēim.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:27

Shejh Yftade ishte shėruar nga njė sėmundje e gjatė.Ishte dimėr dhe uji nė abdest-hane ishte tepėr i ftoftė.Zghohej shumė herėt para sabahut ndėrsa muridi i tij,Hydaji zgjohej edhe mė herėt,e ndizte zjarrin dhe ia ngrohte ujin.

Njė mėngjes tė ftohtė kur Hydaji hapi sytė,pa qė shejhu ishte ngritur para tij.Kur kuptoi kėtė,zemra u bė gur,mori kofėn me ujė tė ftoftė dhe e afroi nė gjoksin e vet.

Shejhu pėrvjelli mangėt ndėrsa Hydaji i hodhi ujin i cili e dogji.Duke parė kėtė ēudi tė nxėnėsit tė dashur,shejhu tha:"O Hydaji,ku e ngrohe kėtė ujė,kaq herėt?""Nė zjarrin e zemrės sime ,o shejh!".

Njeriu shpesh kujton personin qė do.Ai qė e do Krijuesin gjithmonė e kujton Atė.Nė secilin hap,nė seciliėn frymė.Mes ferrave,mes trėndafilave i dehur nga dashuria bylbyli kėndon pa pushim.


Dashuria na shpie deri nė bjeshkėt mė tė larta.Dashuria na shpie nė cak.Dashuria na hedh nė dehje.Dehja ėshtė gjendje nė tė cilėn malli vėrshon shpirtin;kjo i jep shije dhikrit tė arshikut.Ajo ėshtė gjendje e tillė qė njeriu nuk ndjen dhembje;mund t'ia heqni lirisht njė pjesė tė trupit.Ai nuk e heton kėtė, i mundur nga ekstaza dhe vizoini i bukurisė sė pakufishme.

Dashuria zgjidh tė gjitha problemet,hap tė gjitha dyert.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:30

Porositė dhe Kėshillat e Hasan el Basriut

Bemiresit njihen,sipas sinqeritetit ne te folur, ruajtjes se amaneteve, kryerjes se detyrave duke mos qene kryelarte, ne vizite te te afermeve, meshires ndaj atyre qe jane te dobet, sjelljes dhe edukates se mire, zemermiresise se mjaftueshme dhe perhapjes se diturise.

Behu i kenaqur me ate qe te ka dhene Zoti dhe do te behesh i pasur!

Njerez, ju nuk do te arrini ate qe e deshironi perderisa i plotesoni lakmite trupore, ndersa nuk do t'i realizoni shpresat tuaja perderisa te mos duroni ne pakenaqesi.Durimi eshte thesar i xhennetit.

Njeriu e arrin edo te mire, nese vetem nje ēast duron.Ne prezencen e Hasanit u grinden dy persona e njeri prej tyre e fyeu tjetrin.Duke i fshire djerset, ky i fundit citoi fjalet e Zotit: "Kush ben durim dhe fal, s'ka dyshim se ajo eshte virtyti me i larte"

Kur e pa kete skene Hasan El Basri tha:

Pasha Zotin,sa i meneur eshte ne kohen kur te padijshmit arsyen e shkaterruan. Duro, njeri, sepse ti shkon tek Ai (Zoti) I Cili di per shikimin me cep te syrit e edhe per ate qe fshihet neper zemra.

Njeri e fyu tjetrin e ky i fundit ia kthehu duke thene: "Sikur, te mos me degjonte Zoti,do t'a ktheja fyerjen"

Jane dy durime : durimi ne fatkeqesi dhe durimi nga mekatet.

Kurre nuk mund t'i bashkosh besimin dhe tradhetine...Si mund te jesh besimtar kur fqinji yt nuk eshte i qete prej teje?! Nuk je ne besimin e vertete derisa ua zbulon te metat te tjereve, e as vete nuk je pa to. Prandaj ne fillim largoi te metat e tua dhe leri te tjeret dhe te metat e tyre. Por, dije, kurre nuk do te mund t'i largosh te gjitha te metat e tua, prandaj eshte me me rendesi t'u perkushtohesh dhe te merresh me to.

Sa i dobet dhe i pakujdesshem qe je?! Te tjereve ua gjen mekatet, ndersa mekatet e tua i le pas dore dhe i harron. Ne syte e tjereve e sheh te meten me te vogel e ne syrin tend nuk e sheh trarin. Sa e vogel eshte drejtesia jote, ndersa e madhe padrejtesia!

I derguari i Zotit ka thene: "Bemiresat e kesaj bote do te jene bemiresa edhe ne boten tjeter.

Sepse, atyre Zoti do t'ua fale gabimet, per te mirat qe ua kane bere krijesave te Tij. Ne Diten e Gjykimit do t'u thuhet:

"Veprat tuaja te mira ua dhuroni kujt te deshironi, sepse ju jane falur veprat tuaja te keqija."

Dhe ata do t'i dhurojne te mirat e veta dhe ashtu prape do te behen bemiresa"

Dituria eshte me e mire se trashgimia, edukata eshte fytyra me e paster, devotshmeria eshte fati me i sigurte, ibadeti(adhurimi ndaj Zotit) eshte fitimi me i mire, mendja eshte udherrefyesi me i mire, sjellja e mire eshte shoku me i mire, butesia eshte ndihmesi me i mire, kenaqesia eshte pasuria me e madhe, ndihma e Zotit eshte ndihma me e mire, ndersa perkujtimi i vdekjes eshte predikuesi me i mire.

Mos u bej si ai, i cili e grumbullon diturine e te diturve dhe meneurine e te meneurve, ndersa ndaj te vertetes sillet si i marre.

Zoti do ta fuse ne xhennet dhe do ta mbuloje me meshiren e Vet njeriun, i cili eshte i mire ndaj prinderve, i meshirshem ndaj te shypureve, i brengosur ndaj bonjakut dhe mbrojtes i te paafteve.

(Njehere Hasan el Basri degjoi njerin duke mallkuar:

"O Zot! Shkaterroi mekataret! I tha atij

-Atehere do te ndjehemi te vetmuar ne rruge dhe do te zvogelohet numri i atyre, te cilet veprojne sipas deshires se vet. Feja jone eshte e forte, ndersa e verteta, vertet eshte e rende.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:36

Njeriu eshte i dobet dhe i pafuqishem, prandaj le te ngarkohet me aq sa mund te mbaje. Sepse nese ngarkohet me shume detyra, atehere ai mund te bezdiset dhe si pasoje ka per ta braktisur ate qe kishte marre persiper.

Njeri, mos u mashtro me thenien, qe njeriu eshte me ate qe do. Nuk do te jesh me bemiresat, per derisa te mos punosh si ata...

Mendimi i drejte eshte sikur pasqyre, ne te cilen ndahen veprat e mira prej te keqijave. Kush mbeshtetet ne mendimin e drejte, do te shpetoje, ndersa ai i cili e le pas dore, do te deshtoje.

Ky popull do te jete ne te mira dhe nen mbrojtjen e Zotit,derisa te miret, te mos jene te meshirshem ndaj keqberesve, derisa bemiresat nuk i madherojne te shfrenuarit dhe derisa te diturit nuk pretendojne te jene udheheqes.Por kur te behet e kunderta,Zoti, do ta largoje meshiren dhe mbrojtjen e Vet nga ai popull.

-O njerez, une ju keshilloj e aspak nuk jam me i mire se ju e as nuk veproj ne jete me mire se ju. Edhe une, vetes i bej padrejtesi, sepse nuk zoteroj mbi epshin tim e as qe e shtyj ate ne zbatimin e obligimeve te Krijuesit dhe Zotit te tij.

Por sikur besimtari te mos e keshillonte besimtarin tjeter, derisa te mos e drejton veten, do te humbin udherrefyesit, do te zvogelohej numri i atyre, qe keshillojne dhe nuk do te mbetej askush qe te therrase kah Zoti dhe ne zemrat e njerezve te mbjelle dashurine ndaj Tij. E askush nuk do te ndalte nga mekatet.

Por jeta eshte ne shoqerimin me te diturit dhe ne keshillimin e njeri-tjetrit.
Friksohuni Zotit ashtu siē eshte urdheruar: "Vdisni, vetem si muslimane!" -O njerez, jeni zgjuar e koha eshte shkurtuar deri ne afatin e caktuar e mundesia per veprat tuaja eshte zvogeluar. Vdekja eshte permbi ju, kurse xhehennemi u eshte afruar edhe me shume!

Ju e keni vetem nje shpirt, te cilin nese shpeton nga denimi i Zotit,nuk do ta demtoje humbja e shpirterave te tjere e nese humb, nuk do te kete dobi nga ajo, qe te tjeret kane hpetuar. Prandaj, ruajuni nga zvarritja ne pune te mira, sepse ajo i ka humbur shume prej jush. Ju nuk e dini se kur do te udhetoni e as qe e dini se ku do te shkoni. Zoti e meshirofte secilin, qe punon per ate bote, para se t'i mbarohet furnizimi qe i eshte dhene.

-O njerez, Zoti i ka roberit e vet te zgjedhur. Ata jane sikur ai qe i ka pare banoret e xhennetit si defrehen e banoret e xhehennemit si vuajne. Ata punojne duke u perpjekur ta arrijne defrimin te cilin e kane pare, e te largohen sa me shume qe te jete e mundur zjarri, i cili i djeg mekataret. Ata ne zemer jane te pikelluar.

Ata nuk do te bejne asgje te keqe, sepse shpirterat u jane te paster, nevojat te panjohura. Ata kane duruar pak dhe kane fituar perjetesine. Nete te tera i kalojne ne ibadet(tu u fal) e ne lutje Krijuesit dhe Zotit te tyre, nguten te lirohen nga roberimi tjeter dhe derdhin lot duke menduar per Zotin.

Ata jane zemergjere, gjate dites jane te bute, te ditur, te devotshem e te fshehur. Ai, i cili nuk eshte si ata, mendon se ata jane te pasur per shkak te thjeshtesise, te semure per shkak te frikes e ata me te vertete nuk jane te semure, por iu kujtohet xhehennemi dhe e bartin friken ne zemrat e tyre.

Zemrat e tyre e njohin Fene, me mire se qe e shihni ju kete bote me syte tuaj. Ata me te vertete friksohen se nuk do t'u pranohen veprat e mira, me shume se ju, qe friksoheni nga denimi per veprat e keqija qe i beni! Ata jane pale e Zotit, e ata qe jane pale e Zotit, pa tjeter do fitojne.

Zoti ua ka shtri fleten e paster dhe mbi secilin i ka vene dy meleke te ndershem, nga nje ne anen e djathte dhe te majte. Ai liber as mekatin e vogel e as te madhin nuk e le, te gjitha shenohen me kujdes. Ne te njerezit do t'i gjejne te gjitha qe i kane punuar. Zoti yt askujt, nuk do t'i beje padrejtesi.

Besimtari eshte ne mes dy frikave, frika per mekatet qe i ka bere, nuk e di se ēdo te beje Zoti me te, dhe frika nga e ardhmja, nuk e di se me efare sprove do ta sprovoje Zoti dhe nuk e di se ne ēfare gjendje do ta gjeje vdekja.

Zoti urdheron qe perveē Tij, askujt tjeter te mos i perulemi dhe nenshtrohemi. Zoti i ndihmon njeriut, i cili deshiron te jete i perulur ndaj Tij. Ai e ka ndaluar mekatin dhe e ka bere njeriun te pavarur prej mekatit. Ai askujt, qe nuk deshiron te beje mekat nuk ia ka zgjeruar kufijte e mekatit.

"O njeri, une jam dita e re dhe do te deshmoj per ate qe punon ne mua. Kur te ike nje dite nga ty, kurre me nuk do te kthehet. Prandaj, pergadit ēfare te duash,por dije se do te gjesh vetem ate qe ke pergaditur vete e le ē'te duash, por dije se kurre me nuk do te kthehesh ne te!" -O njeri, dita jote eshte mysafiri yt, i ciili ka per te ikur e me pas ose do te lavderoje ose do te kritikoje, po ashtu edhe nata.

-Sa i mjere eshte njeriu,i jane te fshehuura shkaqet dhe nuk e di kur do t'i vie vdekja. Per ēdo dite i kalon nje epoke kah ajo bote dhe e le banimin ne kete bote.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:38

Mbasi kishte studiuar pėr vite tė tėra probleme tė mėdha filozofike,Malik Dinari ndjeu se kishte ardhur ēasti tė vihej nė kėrkim tė dijes.

-Do nisem nė kėrkim tė Mjeshtrit tė Fshehtė, pėr tė cilin thuhet edhe se gjendet nė thellėsi tė vetvetes.- tha ai.

U largua nga shtėpia e tij duke marrė me vete pėr ushqim vetėm disa hurma, e pėrgjatė rrugės sė pluhurt takoi njė dervish qė po ecte dalėngadalė.Dinari e mbėrriti dhe kėshtu, ecėn tė dy bashkė, nė heshtje.

Mė nė fund, dervishi foli:
-Kush je, e ku shkon?
-Jam Dinari, dhe e kam ndėrmarrė kėtė udhėtim, nė kėrkim tė Mjeshtrit tė Fshehtė".
-Unė jam El-Malik El-Fatih e do tė udhėtoj bashkė me ty-, tha dervishi.
-A mund tė mė ndihmosh ta gjej mjeshtrin?-, pyeti Dinari.
-Mund tė tė ndihmoj, mund tė mė ndihmosh?-, pyeti El-Fatih me atė mėnyrėn acaruese qė karakterizon dervishėt e tė gjitha kohėve.
-Thuhet se Mjeshtri i Fshehtė ėshtė brenda nesh. Tė gjeturėt e tij varet nga mėnyra sesi e pėrdorim pėrvojėn. Ėshtė fjala pėr diēka qė njė shok mund tė ta pėrcjellė vetėm nė mėnyrė tė pjesshme".

Pak kohė mė vonė mbėrrijnė tek njė pemė qė pėrkundej e kėrkėllinte.Dervishi ndaloi, ndejti pėr njė ēast nė heshtje, mandej u kthye kah Dinari:
-Kjo pemė ėshtė duke na thėnė:Ėshtė diēka qė po mė plagos; ndaloni njė ēast e hiqmani prej trungut, qė unė mė nė fund tė mund tė prehem!
-Nuk kam kohė-, u pėrgjigj Dinari, -por, gjithsesi, si mundet tė flasė njė pemė?

E u vunė sėrish pėr udhė. Kishin pėrshkuar tashmė njė copė rrugė tė mirė,kur dervishi i tha Dinarit:
-Kur gjendeshim pranė asaj pemės, m’u duk sikur po ndjeja aromė mjalti. Ka mundėsi qė bletėt e egra tė kenė ndėrtuar njė koshere nė brendėsi tė trungut tė saj.
-Nėse ėshtė kėshtu-, thirri Dinari, -nxitojmė tė rikthehemi aty, qė tė mund ta marrim mjaltin. Pjesėn qė nuk mund ta hamė, mund ta shesim pėrgjatė udhėtimit".
-Si tė duash-, tha dervishi. Kur po i afroheshin pemės, panė njė grup udhėtarėsh qė po mblidhnin njė sasi tė madhe mjalti.
-Ēfarė fati patėm!-, thėrrisnin ata me ngazėllim. -kėtu ka aq mjaltė sa pėr tė ushqyer njė qytet tė tėrė. Ishim pelegrinė tė varfėr, por tashti mund tė bėhemi tregtarė! E ardhmja jonė u sigurua.
Dinari e Fatihu u vunė sėrish nė udhėn e tyre. Me tė mbėrritur rrėzė njė mali, dėgjuan njė gumėzhimė qė dukej se vinte prej tij. Dervishi vuri veshin nė tokė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:39

-Janė miliona milingona qė po ndėrtojnė strehėn e tyre. Kjo gumėzhimė ėshtė thirrja e tyre pėr ndihmė. Me gjuhėn e tyre, ato po na thonė: 'Ndihmonani! Ndihmonani! Po gėrrmojmė, por kemi hasur nė disa shkėmbinj tė ēuditshėm qė na kanė penguar rrugėn. Ndihmonani qė t’i zhgroposim'. Dėshiron tė ndalim e t’i ndihmojmė, apo tė vazhdojmė rrugėn pa vonesė?".

-Vėlla-, kėmbėnguli Dinari, -milingonat dhe gurėt nuk na s’janė puna jonė. Kėrkimi i mjeshtrit ėshtė i vetmi qėllim.
-Shumė mirė, vėlla,- tha dervishi, -e megjithatė thuhet se gjithēka ėshtė e lidhur. Ndoshta ka ndonjė lidhje mes kėtij fakti e nesh.

Dinari nuk i dha rėndėsi kėtyre fjalėve qė murmuriti plaku,e kėsisoj tė dy vazhduan rrugėn. Kur dy udhėtarėt ndaluan pėr tė kaluar natėn, Dinari pikasi se i kishte humbur thika.

-Do ta kem lėnė pranė folesė sė milingonave.- tha. Ditėn qė pasoi u kthyen tek ai vend. Mbėrritėn rrėzė malit, por nuk shquajtėn asnjė gjurmė tė thikės sė Dinarit. Nė vend tė saj, panė disa njerėz tė zhyer nė baltė qė po pushonin ndanė njė grumbulli me monedha ari.
-Ėshtė njė thesar i fshehur qė sapo e zhgroposėm-, thanė ata. -Po kalonim kėtu pranė, kur njė dervish plak dhe shėndetlig na kėshilloi me kėto fjalė: 'Gėrrmoni kėtu, e do tė gjeni atė qė, pėr dikė ėshtė gur e pėr tė tjerėt ar'.

Dinari mallkoi fatin e tij.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:41

-Sikur tė ishim ndalur-, u qarravit ai, -ti dhe unė do tė ishim bėrė tė pasur, o dervish!
Tė tjerėt vėrejtėn:
-Dervishi qė po tė shoqėron ty, o i huaj, i ngjan ēuditėrisht shumė atij qė ne takuam mbrėmė.
-Dervishėt i ngjajnė tė gjithė njėri-tjetrit-, tha Fatihu.

Dinari e Fatihu vijuan rrugėn e tyre, e disa ditė mė vonė arritėn nė bregun e njė lumi. Dervishi ndaloi, dhe tė dy u ulėn duke pritur trapaxhiun. Papritmas shquajtėn njė peshk qė pėrhidhej herė mbas here mbi ujė, duke bėrė ojna nė drejtim tė tyre.

-Ai peshk-, tha dervishi, -po na dėrgon njė kumt. Thotė: 'Kam gėlltitur njė gur. Kapmėni dhe mė jepni bar pėr tė ngrėnė, nė mėnyrė qė ta nxjerr pėrjashta e tė ēlirohem prej tij. Udhėtarė, kini mėshirė, ju lutem!'.

Pikėrisht nė kėtė ēast u pa se po vinte t....., e Dinari, i cili mezi po priste tė vazhdonte rrugėn, hipi pėrpara dervishit. Trapaxhiu u lumturua kur i dhanė njė monedhė bakri –ishte gjithė ē’mund t’i jepnin- e asaj nate Fatihu e Dinari fjetėn rehat nė bregun tjetėr, nė shtėpinė e ēajit qė njė shpirt i mėshirshėm e kishte ndėrtuar pėr udhėtarėt.

Nė mėngjes, ndėrsa po hurbnin ēajin, ia behu njė trapaxhi. Nata e kaluar kishte qenė nata mė fatlume e tėrė jetės sė tij, u tha atyre; pelegrinėt i kishin sjellė fat. Ai ia puthi duart dervishit tė nderuar dhe kėrkoi bekimin e tij.

-E meriton tė gjithin, biri im-, tha Fatihu.

Trapaxhiu ishte bėrė i pasur, dhe ja se ē’kishte ndodhur.Mbrėmjen e kaluar po kthehej nė shtėpi si zakonisht, kur i kishte zėnė syri dy burra nė bregun tjetėr, dhe kish vendosur, pavarėsisht pamjes sė tyre tė varfėr, tė bėnte njė udhėtim mė tepėr pėr Barakėn, bekimi i cili i jepej atij qė ndihmon udhėtarėt.

Mė vonė, teksa po merrej me ankorimin e trapit, kishte parė njė peshk tė hidhej nė breg. Dukej se po pėrpiqej tė gėlltiste njė fill bari. Mbasi qė trapaxhiu ia kishte futur fijen e barit nė gojė, peshku kishte vjellė njė gur dhe ishte hedhur sėrish nė ujė. Guri kishte qenė njė diamant shumė i madh pa kurrfarė ceni, me njė vezullim tė pakrahasueshėm dhe me njė vlerė tė paēmueshme.

-Ti je njė djall!-, i briti Dinari me tėrbim dervishit. -Kishe dijeni pėr praninė e tre thesareve, falė fuqisė sate sekrete tė perceptimit, e nuk mė the asgjė nė ēastin e duhur! Kjo ėshtė sjellja e njė shoku tė vėrtetė? Fatkeqėsia ime ishte e mjaftueshme qysh mė parė, por pa ty nuk do tė kisha mėsuar asgjė rreth mundėsive tė fshehura nėpėr pemė, nėpėr foletė e milingonave, nėpėr peshq, e kushedi se ku tjetėr akoma!

Sapo shqiptoi kėto fjalė, ndjeu sikur njė erė e fuqishme ia flaku shpirtin tutje. Nė atė ēast e mori vesh se e vėrteta ishte saktėsisht e kundėrta e asaj qė sapo kishte thėnė.

Dervishi, emri i tė cilit do tė thotė Mbret Ngadhnjimtar, e preku lehtė nė sup dhe i buzėqeshi:
-Tashti, vėlla, do tė dish tė mėsosh nėpėrmjet pėrvojės. Unė jam ai qė ėshtė nėn urdhėrat e Mjeshtrit tė Fshehtė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:45

Kur Dinari mori guxim ta ēonte kryet, shquajti mėsuesin e tij qė po largohej me njė grup tė vogėl udhėtarėsh tė cilėt po diskutonin mbi rreziqet qė i prisnin gjatė udhės. Sot, emri i Malik Dinarit figuron mes emrave tė dervishėve mė tė mėdhenj, si shok dhe shembull, si Njeriu i Mbėrritur.

Malik Dinar ka qenė njė nga mjeshtrat e moēėm Klasikė. Mbreti Ngadhnjimtar i rrėfenjės ėshtė mishėrimi i "funksioneve tė epėrme tė mendjes", qė Rumiu e quan "Shpirti Njerėzor", e tė cilin njeriu duhet ta edukojė pėrpara se tė veprojė nė botėn e ndriēuar. Autorėsia e kėtij versioni i mvishet Emir El-Arifin-it.


Na ishte njėherė njė tregtar qė quhej Abdul Malik. E mbiquanin njeriu i mirė i Horasanit, sepse pasurinė e vet gjigande e shfrytėzonte vazhdimisht pėr lėmoshė e pėr t’u shtruar gosti skamnorėve.

Njė ditė, gjithsesi, u kujtua se nuk bėnte tjetėr veēse po jepte njė pjesė tė saj qė zotėronte, e qė kėnaqėsia qė i sillte bujaria ishte shumė mė e madhe se sakrifica e tij e vėrtetė; nė fund tė fundit, ai flijonte vetėm njė pjesė tė vogėl tė pasurive tė tij. Sapo ia fshiku mendjen njė mendim i tillė, vendosi tė flijonte gjithė ē’kishte pėr tė mirėn e njerėzisė. Dhe kėshtu bėri.

Mbasi u ēlirua nga tėrė pasuritė e tij, duke qenė tashmė i bindur pėr tė pėrballur gjithēka qė jeta do t’i ofronte, Abdul Maliku hyri nė dhomėn e vet pėr tė medituar, ashtu siē bėnte ēdo ditė pėr njė orė.

Teksa ishte pėrhumbur nė meditimin e tij, shquajti njė figurė tė ēuditshme qė dukej sikur teptiste prej dyshemesė. Njė njeri po merrte formė nėn sytė e tij; kishte tė veshur njė loshnik me arna nga ato qė mbajnė dervishėt misteriozė.

-Oh. Abdul Malik, njeri bujar i Horasanit!-, zu tė thoshte vegimi. -Unė jam qėnia jote e vėrtetė, qė tashti ėshtė bėrė pothuajse e reale, sepse ke bėrė diēka me tamam bujare, pėrballė sė cilės mirėsia jote e kaluar ėshtė praktikisht asgjė.

Pikėrisht pėr kėtė, dhe sepse ke ditur tė ndahesh nga pasuria jote pa ndjerė kurrfarė kėnaqėsie vetiake, unė tė shpėrblej duke shfrytėzuar burimin e vėrtetė tė ēdo shpėrblimi. Kėndej e mbrapa do tė tė shfaqem ēdo ditė nė tė njejtėn mėnyrė.

Ti do mė godasėsh e unė do tė shndėrrohem nė flori. Nga ky imazh prej floriri ti mund tė marrėsh sa tė duash. Mos ki frikė se mė dėmton, sepse ajo qė do marrėsh ti do tė zėvendėsohet menjėherė nga vetė burimi i tėra dhuratave.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 10:46

Me tė thėnė kėto, vegimi u zhduk.Mėngjesin qė pasoi, Abdul Malik po rrinte nė shoqėrinė e mikut tė vet Baj-Akal, kur vegimi i dervishit nisi tė shfaqej. Abduli e qėlloi me bastunin e tij dhe figura ra pėrtokė e shndėrruar nė florinj. Abdul Malik mori njė pjesė, e i dha pak edhe mikut tė vet.

Tashti, Baj-Akali, i cili nuk kishte parė kurrė njė gjė tė tillė, pyeti veten se si vallė miku i tij mundi ta kryente njė mrekulli tė tillė. E dinte se dervishėt kanė fuqi tė ēuditshme, ndaj filloi tė mendonte se, pėr tė pėrftuar florinj, ishte e mjaftueshme t’i qėlloje.

Atėherė organizoi njė gosti dhe hapi fjalėn gjithandej se tė gjithė dervishėt ishin tė ftuar, e se do mund tė hanin derisa tė ngopeshin. Kur dervishėt kishin ngrėnė mjaftueshėm, Baj-Akal rrėmbeu njė shul prej hekuri e nisi t’u qėllonte tė gjithėve atyre qė kishte afėr, derisa ata u dergjėn pėrtokė, tė plagosur, me kocka tė thyera.

Dervishėt qė shpėtuan pa u goditur, e mbėrthyen Baj-Akalin dhe e hoqėn zvarrė deri tej gjykatėsi, duke ia shpjeguar me hollėsi ngjarjen e duke i treguar si shenjė prove dervishėt e lėnduar.

Baj Akali rrėfeu gjithė ē’kishte parė nė shtėpinė e Abdul Malikut dhe dhe paraqiti arsyet qė e kishin shtyrė ta riprodhonte atė 'lojė shpejtėsie'. Abdul Maliku u thirr pėr ballafaqim, e ndėrsa po shkonte nė gjykatė, qėnia e tij e florinjtė ia mėsoi atė qė duhej tė thoshte.

-Me lejen tuaj-, tha Abdul Maliku, -ky njeri ose ėshtė i ēmendur, ose po pėrpiqet tė fshehė prirjen e tij tė ēmendur pėr t’i sulmuar njerėzit pa arsye. Ėshtė e vėrtetė qė e njoh, por rrėfimi i tij nuk ka kurrfarė lidhje me pėrvojat e jetuara nė shtėpinė time.

Baj-Akalin, pra, e mbyllėn nė njė ēmendinė, ku ndejti pėr ca kohė derisa u qetėsua. Dervishėt u shėruan pothuajse menjėherė me ndihmėn e njė shkence qė e njohin vetėm ata, e askush mė nuk i zuri mė besė historisė aq tė ēuditshme tė njeriut qė shndėrrohej nė statujė tė florinjtė, e pėr mė tepėr ēdo ditė.

Pėr shumė vite tė tjera e deri nė ditėn kur u kthye tek paraardhėsit e tij, Abdul Maliku vijoi ta thyente figurėn e dervishit, qė nė tė vėrtetė ishte vetja e tij, pėr t’u shpėrndarė thesare qė ishin po ai vetė, njerėzve qė nuk mund t’i ndihmonte nė tjetėr mėnyrė pėrveēse materialisht.

Nė traditėn e dervishėve nėnvizohet se, teksa klerikėt i paraqesin mėsimet e tyre nėn formėn e parabolės, dervishėt i fshehin mė thellė mėsimet e tyre. Kjo sepse vetėm mundimi i tė kuptuarit, ose pėrpjekja e njė mėsuesi tė ngarkuar pėr tė dhėnė mėsim, mund tė krijojnė efektin qė do ndihmojė realisht pėr ta transformuar dėgjuesin.

Kjo rrėfenjė, mė shumė se asnjė tjetėr, prihet kah parabola.Por dervishi qė e ka treguar kėtė tek sheshi i tregut, nė Peshavar, nė vitet pesėdhjetė, e qortonte nė kėtė mėnyrė publikun e tij “Mos u shqetėsoni pėr moralin: pėrqėndrohuni nė fillimin e historisė.
Ėshtė pikėrisht aty ēasti kur ilustrohet metoda".
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:43

Qeni, bastuni dhe Sufiu

Njė njeri i veshur si Sufi, po kalonte njė ditė nė rrugė kur, me t’u ndodhur pranė njė qeni, e goditi pamėshirshėm me bastunin e tij. Duke kuisur nga dhimbja, qeni rendi drejt e tek urtaku i madh Abu-Said.

U lėshua nė kėmbėt e tij e, duke i treguar putrėn e vet tė plagosur, kėrkoi drejtėsi pėr trajtimin mizor qė Sufiu i kishte bėrė. Urtaku i ballafaqoi me njėri-tjetrin.

-Sa mėndjelehtė!-, i tha Sufiut. -Si vallė ke mundur ta trajtosh kėsisoj njė kafshė tė gjorė? Shiko ē’i ke bėrė!
-Nuk ėshtė faji im-, u mbrojt Sufiu, -i tėrė faji ėshtė i qenit. Nuk e kam goditur pėr pėr tekė, por sepse mė bėri pis loshnikun tim.
Qeni, gjithsesi, kėmbėngulte nė padinė e vet. Atėherė urtaku i pakrahasueshėm iu drejtua qenit:
-Nė pritje tė gjykimit tė fundėm, lejomė tė gjykoj unė pėr dhimbjen tėnde.
Qeni u pėrgjigj:
-Oh, urtak i madh! Duke parė njė njeri tė veshur me petka sufi, mendova se, natyrisht, nuk do mund tė mė bėnte kurrfarė tė keqeje. Nėse do tė ishte i veshur me petka tė zakonshme, sigurisht qė do t’i sha shmangur. Gabimi im i vėrtetė ėshtė se besova nė pamjen e jashtme tė njė njeriu tė sė vėrtetės. Nėse doni qė ai tė ndėshkohet, hiqjani petkun e tė zgjedhurve, privojeni nga loshniku i tė drejtėve...".

Ai qen kishte njė farė rangu nė Udhė. Ėshtė gabim tė mendosh se ēdo njeri duhet tė jetė, domosdoshmėrisht mė i mirė se njė qen.

Kjo rrėfenjė ėshtė mė e njohur nė versionin e Rumiut ‘Elefanti nė shtėpinė e errėt’, qė gjendet nė Mathnavi. Mėsuesi i Rumiut, Hakim Sanai, na e risjell kėtė version mė tė moēėm nė librin e tij tė parė klasik sufi, ‘Kopėshti i rrethuar i sė vėrtetės’. Rrėfenjat e tij shtjellojnė tė njejtėn temė, qė mjeshtrat sufi e trajtojnė nė mėnyrė tradicionale prej shekujsh.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:44

Imami El-Gazzali na sjell njė episod nga jeta e Isa ibn Marjam (Isait, birit tė Maries) i cili ėshtė ruajtur nga tradita.

Njė ditė Isai pa njė grup njerėzish me pamje tė brengosur, ulur mbi njė mur buzė rrugės.
-Cili ėshtė shkaku i brengosjes suaj?-, i pyeti ata.
-Ėshtė frika nga xhehnemi qė na ka katandisur nė kėtė gjendje-, u pėrgjigjėn ata.


Ai vazhdoi rrugėn, e shumė shpejt takoi njė tjetėr grup njerėzish me pamje tė pikėlluar, secili i tkurrur nė trishtimin e vet.
-Cili ėshtė shkaku i pikėllimit tuaj?-, i pyeti ata.
-Ėshtė dėshira pėr parajsėn ajo qė na ka katandisur kėshtu-, u pėrgjigjėn.
Ai vazhdoi rrugėn, derisa kaloi pranė njė grupi tė tretė njerėzish qė dukej se kishin vuajtur shumė, por qė fytyrat u vezullonin nga hareja.
Isai i pyeti ata:
-Cila ėshtė arsyeja e gjendjes suaj?
Ata u pėrgjigjėn:
-Fryma e sė Vėrtetės. Kemi parė Realitetin dhe kjo na ka bėrė t’i harrojmė qėllimet qė janė mė pak tė rėndėsishme.
Atėherė Isai tha:
-Kėta janė njerėzit qė e arrijnė qėllimin. Nė Ditėn e Gjykimit, do jenė pikėrisht kėta qė do tė gjėnden nė praninė e Zotit.

Ata qė besojnė se pėrparimi shpirtėror varet vetėm nga kėmbėngulja nė ēėshtjet e shpėrblimit dhe tė ndėshkimit, kanė mbetur shpeshherė tė befasuar nga kjo traditė sufi qė lidhet me Jezuin. Pėr Sufijtė, njė ngulmim i tepruar mbi idenė e fitimit a tė humbjes, mund tė jetė pėrfituese vetėm pėr disa e, gjithsesi, pėrfaqėson vetėm njė pamje tė pėrvojave dhe arritshmėrisė sė njeriut.

avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:45

Njeriu qė ecte pėrmbi ujė

Njė ditė, njė dervish me mendėsi tė kushtėzuar, prodhim i njė shkolle tė rreptė religjioze, po bariste pėrgjatė njė bregu uji, krejtėsisht i pėrhumbur nė probleme teologjike dhe morale, sepse kjo ishte forma e mėsimeve sufi qė i kishin dhėnė nė bashkėsinė ku ai bėnte pjesė. Pėr tė, religjioni emocional pėrputhej me kėrkimin e sė Vėrtetės Sublime.
Papritmas filli mendimeve tė tij u kėput nga njė britmė e fortė: dikush po pėrsėriste lutjet e veta dervishore.

Dervishi ynė tha me vete: "Atij njeriu nuk do t’i bėjė fare dobi lutja, sepse po i shqipton keq rrokjet. Nė vend qė tė kėndojė JA HU, thotė U JA HU ...".
Kėshtu, dervishi nė fjalė mendoi se ėshtė detyra e tij- e atij qė kishte mėsuar me aq zell- qė ta korrigjonte atė tė gjorė i cili, me sa shihej, nuk kishte patur fat tė udhėhiqej nė mėnyrėn e duhur, e qė me gjasė bėnte tė mundshmėn e tij pėr tė hyrė nė harmoni me idenė nėpėrmjet tingujve.
Mori me qira njė barkė dhe zuri tė voziste nė drejtim tė njė ishulli, prej nga dukej se vinte zėri.
Nė njė kasolle prej kallamash shquajti, ulur pėrtokė, njė njeri tė veshur si dervish qė pėrkundej nėn ritmin e pėrsėritjes sė asaj formule.
-Miku im-, i tha, -shqiptimi qė bėn ti ėshtė i gabuar. Mė takon tė ta them, sepse ėshtė mirė tė jepen kėshilla, e po aq mirė tė pranohen. Ja se si duhet ta shqiptosh.
Dhe ia shpjegoi.
-Falemnderit.- tha tjetri me pėrunjėsi.
Dervishi i parė hipi sėrish nė barkė, shumė i kėnaqur qė kishte pėrmbushur njė veprim tė mirė. Por, nė fund tė fundit, a nuk do tė ishte e udhės qė, ai i cili e shqipton drejt njė formulė tė shenjtė, tė zotėrojė edhe aftėsinė pėr tė ecur mbi ujė? Dervishi nuk kishte parė kurrė ndonjė njeri qė tė kryente njė mrekulli tė tillė, por kishte shpresuar gjithmonė, se herėt a vonė ai do mund t’ia mbėrrinte vetė kėsaj.

Nga kasollja nuk vinte mė asnjė tingull; gjithsesi, dervishi ishte i bindur se mėsimi i tij kishte dhėnė fryte. Pikėrisht nė atė ēast u dėgjua njė U JA e shqiptuar me mėdyshje: dervishi i kasolles kishte rifilluar ta shqiptonte formulėn simbas mėnyrės sė tij...

Teksa dervishi i parė ishte pėrhumbur nė mendimet e tij, duke medituar rreth perversiteteve tė njerėzve dhe kokėngjeshjes sė tyre pėr tė mos hequr dorė nga gabimet, sytė e tij dalluan njė shfaqje tė ēuditshme: dervishi i kasolles pati lėnė ishullin dhe po vinte drejt tij duke ecur pėrmbi sipėrfaqen e ujit...

I mahnitur, reshti sė vozituri. Tjetri e mbėrriti dhe iu drejtua me kėto fjalė:
-Vėlla, mė fal qė po tė besdis, por erdha tė tė lutem qė tė ma mėsosh edhe njėherė mėnyrėn e saktė pėr tė thėnė formulėn, sepse e kam tė vėshtirė ta mbaj mend.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:46

Nga tradita sufiste

Me njė rast nė njė aheng pallati secili zuri vend nė harmoni me pozitėn e vet dhe po prisnin sulltanin.Njė njeri nė rroba tė thjeshta,kaloi pranė tė gjithėve dhe zuri vend nė sallon.Menjėherė iu afrua veziri dhe kėrkoi nga ai qė tė prezantohej:
"A mos je ti kėshilltarė i sulltanit fisnik?"
"Jo,"u pėrgjigj ky,"jam mė shumė se aq."
"A mos je ti veziri i parė?" pyeti veziri me dinakėri.
"Jo,jam mbi atė."
"E,a mos je vetė sulltani i madhėrishėm i cili ndoshta ėshtė maskuar?"
"Jo,jam mbi atė."
"E,arėherė duhet tė jesh Zoti vetė."Tha veziri me shpoti.
"Jo,jam mbi tė."
"Nuk ka asgjė mbi Zotin i bėrtiti veziri i parė.
"E tani mė zbulove."Tha qetė i panjohuri."unė jam ai asgjėja."
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:48

Urtėsi sufiste

Lutu pėr atė qė e dėshiron,por provo tė marrėsh vetėm atė pėr tė cili vėretė ke nevojė.

Gomari i ngarkuar me libra tė shenjtė,megjithatė mbete vetėm gomarė.

Pėr ēdo mėkat ekziston falja,pėrveē pėr humbjen e kohės sate nė jetė.

Sikur fjala"Zot" tė kishte mundėsi,tė falte shpėtimin!
Sikur fjala"sheqer"tė kishte mundėsi tė ėmbėlsonte buzėt!
Sikur fjala"zjarr"tė kishte mundėsi tė ngrohte shputat!
Sikur fjala"ujė"tė kishte mundėsi tė shuante etjen!
Sikur fjala"ushqim"tė kishte mundėsi tė shuante urinė!
Gjithė bota,fare lehtė do tė ēlirohej nga telashet!

Gjuha kocka s'ka,por kocka brenė.

Pasuria pa bujari,ėshtė sikur dryni pa ēelės.

Sa tė mirė janė ata qė kėrkojnė sadaka,sepse ata transportojnė tė mirat tona pėr nė ahiret.

Ai qė nuk e di qė s'di
Ėshtė budalla - iu shmangni!
Ai qė nuk di,ndėrsa e di qė s'di,
Ėshtė fėmijė,mėsojeni!
Ai qė di,por se di qė di.
Ėshtė i pėrgjumur - zgjojeni!
Ai qė di dhe e di qė di,
Ėshtė i menēur - ndiqeni!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:49

Nga tradita sufiste

Njė ditė Isai a.s.po shkonte shkretėtirės me nxėnėsit e vet.
E lutnin t'ua zbulonte emrin e fshehtė me tė cilin ringjalleshin tė vdekurit.
Ai u tha:"Do ta keqpėrdorni kėtė aftėsi nėse ua zbuloj."I premtuan qė do tė pėrdornin me urtėsi dhe vazhduan ta lutnin."Ju nuk dini ēfarė po kėrkoni," u tha dhe ua dha atė qė e kėrkonin.

Vetėm pas pak kohėsh ai grup nxėnėsish u gjet sėrish nė shkretėtirė.

Hasėn nė njė vend ku ishte njė grumbull eshtrash tė zbardhur."A do ta pėrdorim atė fjalė,"propozoi njėri,ndėrsa tė tjerėt pa u menduar pranuan.Ashtu,ata e thanė fjalė dhe eshtrat fillun tė fiton mishin.Shumė shpejtė,nga ata eshtra u krijua njė luan i cili kėrceu dhe i shqye copė copė.Ai qė fundoset nuk ka frikė shiu.

Heshtja e njerzėve tė zakonshėm ėshtė pėrmbajtje nga fjalėt.
Heshtja e njerėzve shpirtėror ėshtė heshtje e zemrave tė tyre.
Heshtja e arshikut ėshtė heshtje e tė gjitha mendimeve qė ēojnė der Me mashuku.


avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:52

Nga tradita sufiste


Njėherė,njėfarė Hasani dhe Aliu ishin nisur nė gjueti arinjsh. Mirėpo, katėr nuk panė asnjė. Flenė nė njė fshat tė afėrt;nė vend qė t'u paguanin pėr fjetje,ata premtuan fshatarve qė do t'u japin nj[ pjesė sė lėkurės sė ariut.

Ditėn e pestė e panė njė ari tė madhė dhe Aliu me nervozizėm i tha Hasanit:"Mė duhet tė pranoj qė kam frikė nga ky arij!"Hasani vetėm u qesh dhe tha plotė krenari:"Kėtė punė lirisht mund tė ma lėsh mua!" Dhe ashtu, Aliu me tė shpejtė u ngjit nė njė dru, ndėrsa Hasani priste me pushkėn gati.

Arusha afrohej duke u shalakatur,dhe Hasanin gjithnjė e mė shumė po kaplonte frika.Ai e ngriti pushkėn nė sup,por atėherė ai dridhej aq shumė sa qė pushka shkrepi pahiri dhe e huqi arushėn.

Edhe pse ishte i frikėsuar tepėr,Hasani iu kujtua qė arushat nuk hanė kufoma dhe u hodh pėrtokė duke mos marrė frymė.Arusha arriti deri te ai,i mori erė mirė dhe shkoi tutje.

Kur iku arusha,Aliu zbriti nga druri dhe i afrohet Hasanit i cili gjithashtu u ngrit. "Hasan!,"I tha,"tė lumtė,e mashtrove arushėn,por pashė dinin (fenė),ēfarė tė pėshpėriti nė vesh arusha?"
"Mė tha",u pėrgjigj Hasani,"herėn tjetėr mos e shit lėkuren e arushės pėrpara se ta kishe vrarė."
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:56

Nga tradita sufiste


Njė ditė,Mevlana po kalėronte i pėrcjellur nga nxėnėsit e vet.Njėfarė dervishi endacak e kapi frerin e kalit tė tij,dhe i tha:"Kush ishte mė i madhė,Bajezi Bistamiu apo Pejgamberi Muhammed a.s.v.s.?"

Ai dervish ishte Shemsiu,ndėrsa Rumiu po ndjente se si zjarri po ia shponte shpirtin i tha:"O dervishė,ē'janė kėto fjalė!?Nuk ka mė tė madhė se pejgamberi ynė,"u pėrgjigj Mevlana.

"A nuk ka thėnė Pejgamberi a.s.v.s.:"Nuk tė kam njohur aq sa e meriton",ndėrsa Bejezidi kishte bėrtitur:"Lavdia ime aq sa jam i madhė!" tha Shemsiu.Shemsiu e kishte hetuar qė Mevlana nuk ishte nė gjendje ta kuptonte se etja e Bejezidit pėr Zotin,ishte shuar me disa gllėnjka mėshire tė Tijėn, ndėrsa etja e Profetit tė Zotit gjithnjė ishte rritur pėrkundėr tė gjitha bekimeve qė Zoti Lavdiplotė i kishte lėshuar mbi tė,ai kishte mbetur pėrjetėsisht i etur pėr njohuri Hyjnore.

Mevlana u gjet i befasuar me paraqitjen e Shemsiut dhe fjalėt e tij tė fuqishme,dhe ai i ra Shemsiut para kėmbėve dhe e humbi vetėdijen.Kur u kthjellua kokėn e kishte tė mbėshtetut nė supin e Shemsiut.Menjėherė pas kėsaj,qė tė dy u tėrhoqen nė vetmi pėr tre muaj tė plotė.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 15:58

Tregime sufiste

Zoti i thotė Azrailit a.s:
- O Azrail.Kur ti ke marrė shpirtin e robėve tė mi,a tė ėshtė dhimbsur ndokush ndonjėherė? Ai i pėrgjigjet:O Zoti im.Ti di ēdo gjė dhe Ti je Zotėruesi i qijeve dhe i tokės.

- Po.Unė di ēdo gjė dhe Unė jam Sunduesi...mirėpo atė qė di Unė,e di Unė,ndėrsa atė qė di ti.atė e di ti.Unė tė kam mundėsuar qė ti tė flasėsh,pra le tė flasim sė bashku dhe robėrit e Mi ta dinė kėtė gjė.

- O Zoti im..,,Njė furtunė e fortė kishte mbytyr njė anije.Unė i morra shpirtėrat e njerėzve qė gjendeshin nė atė anije.Ngaqė nuk u urdhėrova qė tė marrė shpirtin e njė foshnje qė qėndronte nė njė djep brenda nė anije,ajo shpėtoi e gjallė duke qėndruar mbi njė copė dėrrasė ndėrsa e ėma u mbyt.Ja pra,unė e morra shpirtin e nėnės sė kėsaj foshnje,duke pasur shumė dhėmbshuri pėr tė.

Zoti i thotė pėrsėri: O Azrail...A ka ndonjė njeri,shpirtin e tė cilit,ti e more duke qėnė i gėzuar ? - Po,o Zoti im...Unė kujtoj tė kem marrė shpirtin e njė sundimtari tė pa drejtė, duke qenė i gėzuar.Nė kėtė mėnyrė,unė e shpėtova popullin e tij nga padrejtėsia qė ai bėnte.

Zoti e pyet:A e di ti se kush ėshtė ai sundimtar i padrejtė ?Azraili pėrgjigjet:- Nuk e di.Atė e di vetėm Ti.-Ti mė the se kishe marrė me dhėmbshuri shpirtin e nėnės sė njė fėmije nė anije.Ai fėmijė qė shpėtoi duke qėndruar mbi njė copė dėrrasė,ėshtė ai sundimtar i padrejtė pėr tė cilin the se i kishe marrė shpirtin i gėzuar.

avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 16:00

Tregim

Njė herė njė njeri i mirė besimtar e kishte humbur gomarin e tij.Ai del pėr ta kėrkuar atė dhe rrugės takon njė jo besimtar.Menjėherė ai kthehet mbrapa nė shtėpi dhe duke rėnė nė sexhde i thotė Zotit: - O Zoti im! Unė kam humbur gomarin ndėrsa njė njeri kishte humbur besimin.Fatkeqėsia e tij ėshtė shumė mė e madhe sesa e imja.

Unė tė falenderoj qė fatkeqėsinė time nuk e bėrė aq tė madhe sa tė tijėn.Unė dola ta kėrkoj gomarin tim qė nuk kushton shumė.Ai,sado qė e kishte humbur fenė tėnde qė ėshtė mė e vlefshme sesa kjo botė,po ecte nė humbje.O Zot...Mos mė bėj qė ta humbas fenė dhe besimin tim sepse fatkeqėsia mė e madhe ėshtė humbja e tyre.avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 16:01

Tregim

Njė njeri i shpreh dėshirėn dikujt prej evlijave,qė tė vendosej nė qytetin e Medines dhe atje tė ndėrronte jetė dhe tė varrosej nė varrezat e Medines.Evlijaja e kėshillonte kėshtu atė njeri: Zotėro moralin e Muhammedit a.s.Zbukuroje zemrėn me dritėn e Kur’anit.Nėse dėshira jote nuk plotėsohet nė jetėn e kėsaj bote,ajo do tė plotėsohet nė botėn tjetėr. Ai njeri kėmbėnguli,duke thėnė: Aman o zotėri! Nėse ėshtė e mundur qė tė bėhet ashtu siē dėshiroj unė.Unė dua tė shkoj atje dhe ta kaloj jetėn qė mė ka mbetur,nė atė qytet.Dua tė vdes dhe tė varrosem nė atė qytet.

Evlijaja i preku sytė e atij njeriu dhe ia largoi perden e humbjes.Nė atė ēast,ai shikon i tmerrruar se engjėjt po i largonin nga qyteti i Medines,ata qė kishin jetuar dhe kishin vdekur nė atė qytet.por qė nuk kishin moralin e Muhammedit a.s,ndėrkohė,enngjėjt i merrnin trupat e personave qė kishin jetuar nė qytete tė tjera,por qė kishin moralin e Muhammedit a.s dhe i sillnin ata nė varrezat e qytetit tė MEDINES.

Evlijaja i thotė atij njeriu: A e pe tani ?Edhe sikur tė mos jetosh nė Medine,duhet tė kesh moralin e Muhammedit a.s, nė mėnyrė qė ty tė tė ēojnė nė qytetin e Medines.Nėse nuk e ke moralin e tij,edhe sikur tė vdesėsh nė atė qytet,trupin tėnd do ta largojnė prej atij vendi.Kjo ėshtė e vėrteta,mirėpo kujt dhe si duhet t’ja shpjegojmė?
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 16:03

Tregim

Nė kohėn e fuqizimit tė islamit nė Jemen,njė dijetar i quajtur Abdurrezak,po jepte hydbe nė njė xhami.Nė hydben e tij kishin ardhuar shumė dijetarė dhe po e ndgjonin me vėmendje.Aty kishte ardhur edhe Hidri a.s.Njė njeri(dervishė) nė xhami nuk po e ndigjonte hydben dhe po dermiste.Hidri a.s i afrohet atij dhe i thotė:- Pėrse po dremit?

Abdyrrezaku po jep hydbe.Kėtė rast shikoje si njė mirėsi,prandaj dėgjoje kėtė mėsim me kujdes . Ai njeri hap sytė dhe sheh Hidrin a.s.mė pas,ai i mbyll sytė pėrsėri.Hidri a.s. i flet pėr herė tė dytė.Ai i hap sytė.sheh Hidrin a.s.,dhe pėrsėri i mbyll sytė.Hidri a.s.i flet pėr herė tė tretė: - Unė po tė them qė tė mos flesh.Ai qė po jep hydbe ėshtė Abdurrezaku i dijshėm.Dėgjoje me kujdes atė dhe mos e humb rastin.

Ai njeri i afrohet Hidrit a.s.dhe i thotė nė vesh: Ju e merrni mėsimin nga Abdurrezaku, ndėrsa ne e marrim direkt nga Furnizuesi i Gjithėsisė.Ti mos u merr shumė me mua. Nėse iu them tė tjerėve kėtu se ti je Hidri a.s,nuk do tė kesh mundėsi qė tė shpėtosh prej tyre.

Hidri a.s. habitet nga fjalėt e atij njeriu dhe i lutet Zotit;O Zoti im! Emri i kėtij njeriu nuk ndodhet midis emrave qė ti mė ke dhėnė.Kush ėshtė ky njeri?

Zoti i pėrgjigjet duke i thėnė: O Hidėr! Unė tė kam dhėnė vetėm emrat e atyre qė dua. Ndėrsa ai njeri qė ti e pe,ėshtė nga ata qė mė duan Mua.Unė nuk tė dhėnė emrat e atyre qė mė duan Mua.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 22:13

Muhjiddin Ibn-Arabiu k.s

Nёse e ushtron zemrёn tёnde nё dhikr, patjetёr zemra do tė tė ndriēohet” “me dritėn qė do tė japė dhikri! Ajo dritё siguron hapjen e syrit tё” “zemrёs!” “Sillu me mёshirё dhe butёsi ndaj robėve tё Zotit. Shpёrndaje me” “shumicё mёshirёn tёnde ndaj tė gjithё gjallesave. Mos thuaj: “Ky ёshtё bar,” “ёshtё pa shpirt, nuk ka dobi!” Po, ato kanё dobi dhe shumё tё mira. Lёre”“krijesёn nё gjendjen e saj dhe trajtoje me mёshirёn e Krijuesit!

Mos e kthe bosh atё qё tё kёrkon diēka, merrja zemrёn qoftё edhe me” “njё fjalё tё mirё dhe tregoji fytyrё tё qeshur. Mendo se nё tё ardhmen do tё” “takohesh me Zotin.Mos tё tё bёjё kush pėr pasuri rob pёrvec Zotit, sepse ti je vetёm” “robi i Zotit qё tё pranon pёr rob.Tё pёrshёndesёsh robtė besimtarė tё Zotit, t’u japёsh pёr tё ngrёnё” “dhe tё interesohesh pёr ta, tё tregosh dashuri pėr ta. Ta dish mirё se tё” “gjithё besimtarёt janё si njё njeri dhe si njё trup i vetёm.Mėsoje veten me xhemat. Mundohu tё qash nga frika ndaj Zotit.” “Lidhu pas litarit tё Zotit. Trego interes ndaj atyre gjёrave qё i do dhe i” “pёlqen Zotin!


Hz. Mevlana Xhelaleddin Rumi k.s

Zoti i Lartė i ka dėrguar nė botė profetёt dhe tė urtėt si mёshirё pёr” “botёrat, prandaj e kėshillojnė popullin pa u bezdisur dhe pa u mёrzitur.” “Pёr ata qё nuk i dёgjojnё dhe nuk i pranojnё kёto kёshilla, luten: “O Zot!” “Tė tė vije keq pėr kėta! Mos ua mbyll kёtyre derёn e mёshirёs!

Ti mblidh mendjen dhe dėgjoji me dėshirė kėshillat e tė urtėve! Dёgjoji” “dhe shpёto nga mёrzia dhe frika, arrije rehatinё shpirtёrore, fito siguri!

Pa e lėnė rastin tė tė ikė dhe pa rėnė nė lėkundje, kape dorėn e njeriut” “tė pėrkryer i cili ėshtė ēliruar nga mashtrimet e kėsaj bote tė vdekshme dhe” “ia ka dorėzuar plotėsisht veten Zotit, nė mėnyrė qė tė shpėtosh nga intrigat” “e kohės sė fundit, tė kėsaj bote tė prishur! Fjalёt e tė urtėve janё plot eliksir, si njė lumė i pastёr dhe i kthjellёt. Sa” “ta kesh rastin nė dorė, pi gjersa tė ngopesh prej tij qė nė zemėr tė tė ēelin” “trėndafila e lule tė tjera shpirtėrore!I nderuar, dije se edukata ёshtё si shpirt nё trupin e njeriut. Nё tё” “vёrtetё, edukata ёshtё drita e zemrёs dhe e syrit tё miqve tё Zotit.Nёse” “dёshiron t’ia shtypёsh kokёn shejtanit, hapi sytё dhe shiko se vrasёsi i tij” “ёshtё edukata!
Hapi sytё dhe shikoje nga kreu nė fund Kur’anin qё ёshtё fjala e” “Zotit!Tё gjitha ajetet e Kur’anit mёsojnё edukatёn, praktikojnė edukatėn!”

“Ti jep ē’ke e ē’nuk ke, mall e pasuri jep dhe merr njė zemėr! Merr njė” “zemėr qė ajo tė tė japė dritė dhe bukuri nė varr, nė atė natė sterrė tė zezė!
Tё ndodhesh njė ēast me njё njeri qё ёshtё mik i Zotit, vlen sa e gjithė” “jeta! Kurse njė qime qė bie prej tij vlen sa njė mineral i ēmuar! Ndėrkaq, ka” “edhe njerёz tё tillё me zemёr tё ngurtё qё janё e kundёrta e miqve tё Zotit,” “qo jo vetėm s’duhet ndenjur dhe biseduar me ta, por, tė mos i shohėsh ata” “dhe tė qėndrosh larg tyre, vlen sa pasuria e botės! I thashё zemrёs sime: “Mos ki dёshire tё ndodhesh nė krye, por bėhu” “melhem mirėsie!Mos u bėj gjemb qė shpon! Nėse s’do tė tė vije e keqe prej” “dikujt, mos u bėj fjalėkeq, mos u bėj mėsues i tė keqes, i tillė qė mendon” “keq! Me tėrė qenien ndodhu mes tė mirėve!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 22:16

brahim Desuki k.s

Biri im, ajo qё tё duhet ty, ёshtё tė marrėsh lutjen e tė urtėve, tė dėshirosh” “pėr mbarėsi meritimin e mbrojtjes sė tyre!

O ti qё lexon dhe e mёson pёrmendёsh Kur’anin! Mos u lavdёro shumё” “se e ke lexuar dhe mёsuar atё pёrmendёsh! Pa shikoje veten: a vepron sipas” “tij, apo jo?Biri im, bėhu i qetė duke e lėnė preokupimin me gjėra tė kota si dialektika,” “citimet,fjalėt e bukura! Zgjidh principialitetin dhe sinqeritetin, kryej” “punė tė mira nė kėtė rrugė dhe mos bėj si tė thotė nefsi (egoja)!

Shoqёrohu me njё person tё tillё qė tė ketė mbledhur nė vetvete sheriatin” “dhe hakikatin! Dhe mos harro se kėta lloj njerėzish do tė jenė ata qė do” “tė tė ndihmojnė mė shumė nė kėtė rrugė!Biri im,dёshiroj qё gjithmonё tё veprosh me anė tė sunnetit,traditės”“profetike! Dhe tė respektosh edhe parimin e edukatės qė ėshtė i nevojshėm” “nė kėtė rrugė!
Duhet tё jesh trim.Tė mos bėhesh si ata frikacakė qė dridhen nga hija e” “tyre! Ēfarėdo shqetėsimi qė tė jetė, tė tė mos shtrije menjėherė pėr tokė!”-“Mbushu me dashurinё e Zotit, madje ji nё gjendje dalldie me tё!

Bijtё e mi, nёse kёrkoni tё pёrgojoni dikё, pёrgojoni nёnёn dhe babain” “tuaj, sepse ata e meritojnё mё shumё se tё tjerёt tё marrin tё mirat tuaja!

Zotii Lartė sheh shtatėdhjetė e dy herė gjatė njėzetekatėr orėve nё” “zemrёn e robve tё Tij. Atёherё, mbajeni zemrёn tuaj tё pastёr, tё bukur dhe” “ndriēojeni, sepse aty ёshtё vendi ku shikon Zoti juaj!

O im vėlla! Nė asnjė mėnyrė tė mos pandehėsh se ke bёrё diēka vetё!” “Dije se kur ke agjёruar,Zoti ta ka mundёsuar tё agjёrosh.Kur ke falur” “namaz,Zoti ta ka mundёsuar ta falёsh, kur ke bёrё njё punё, =Zoti ta” “ka mundёsuar ta bёsh.Nёse ke arritur shkallёn e devotshmёrisё,Zoti” “ta ka mundёsuar ta arrish.Nёse ke realizuar diēka materiale, shpirtёrore,” “Zoti ta ka mundёsuar ta realizosh!

O biri im i dashur! Edhe sikur vepra jote tė jetė sa vepra e tėrė njerёzve” “dhe e xhindёve bashkė, kurrė mos thuaj “unё”, sepse Zoti i le nё varfёri” “ata qё thonё “unё”. Mos harro se, nёse pretendon pėr egoizėm, shkalla jote” “materiale dhe shpirtёrore bie!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 30.01.12 22:20

Bahauddin Nakshibend k.s

Rruga jonё ёshtё rruga e shpёtimit qё ka treguar Zotii Lartė, sepse” “kjo rrugё ёshtё respektimi i traditёs profetike dhe ndjekja e sahabёve tё” “nderuar. Pёr kёtё arsye, nё rrugёn tonё, nё pak kohё arrihet shumё fitim!

Rruga jonё ёshtё rruga e kuvendit dhe dashurisё, siē ishte kuvend” “rruga e sahabёve tё nderuar. E mira dhe begatia janё nё bashkim, ndёrsa” “bashkimi bёhet me kuvend.

Tёrheqja pёr nё vetmi mund tё jetё rrezik pёr” “famё,ndёrsa fama ёshtё shkatёrrim.Ata qё janё nё rrugёn tonё,duhet tё kenё kujdes pёr kёto tri gjёra:

E para ёshtё edukata ndaj Zotit tė Lartė, d.m.th., tё jesh plotёsisht” “nё adhurim tё jashtёm dhe tё brendshёm, tё zbatosh tё gjithё urdhrat e” “Zotit, tё largohesh nga tё gjitha gjёrat qё i ka ndaluar Zoti, tё nxjerrёsh” “nga zemra ēdo gjė tjetėr veē Zotit tė Lartė dhe t’i pėrdorėsh dhuntitė nė” “rrugėn e Zotit!

E dyta ёshtё edukata ndaj tё Dёrguarit tё Zotit (s.a.s.). Edhe kjo” “ёshtё t’i pёrshtatesh me dashuri Atij nё adhurim, nё vepra dhe nё tё gjitha” “sjelljet!

E treta ёshtё edukata ndaj mikut tё Zotit qё tё ka orientuar.

Po qe se njё ushqim ēfarėdo ёshtё pёrgatitur dhe pėrftuar me indiferentizėm,” “zemėrim ose pa dėshirė,nė tė nuk ka tė mirė dhe begati, sepse” “nė tė ka gjetur rrugė nefsi (egoja) dhe shejtani (djalli).

Te personi qė e ha” “kėtė ushqim, patjetėr do tė shfaqet njė rezultat qė e prish begatinė dhe kėnaqėsinė.” “Nga ushqimet hallall (legjitime, tė lejuara e tė bekuara) dhe tė” “pastra tė pėrgatitura pa u kredhur nė indiferentizėm dhe duke e menduar”

“Zotin e Lartė,shfaqet e mira. Shkaku qė njerėzit nuk arrijne dot tė kryejnė” “akte dhe punė tė pastra e tė mira,ėshtė se nuk tregojnė kujdes pėr t’u” “ruajtur nga harami (gjėrat jolegjitime, tė palejuara e tė pabekuara), nga” “gjėrat e dyshimta dhe nga shkelja e tė drejtave tė personit. Pavarėsisht nga” “kushtet, mundėsia veēanėrisht pėr tė qenė i pėrshpirtshėm dhe i qetė nė” “namaz dhe pėr ta falur namazin me kėnaqėsi e duke derdhur lot, varet nga” “ngrėnia e gjėrave hallall, nga pėrgatitja e ushqimit duke e kujtuar Zotin” “e Lartė dhe duke e ngrėnė atė sikur tė ishe nė prani tė Tij!Personi i cili e ka” “ushqyer trupin me kafshatė haram, nuk mund tė ndjejė hare nga namazi!”

“Nё hadithin e tё Dёrguarit tё Zotit(s.a.s.) qė thotė se “Namazi eshte” “miraxhi i besimtarit”, aludohet pėr shkallėt” “e namazit tė vėrtetė. Personi qė ka qėndruar nė namaz, duhet qė, duke e” “thėnė tekbirin iftitah (tė fillimit), tė jetė nė gjendje kėnaqėsie e pėrshpirtKeshilla” “nga miqte e se vertetes” “shmėrie si rrjedhojė e meditimit mbi madhėshtinė dhe lartėsinė hyjnore tė” “Zotit tė Lartė dhe tė thellohet nė kėtė gjendje gjer nė dalldi! Kulmi i kėsaj” “gjendjeje i pėrket tė Dėrguarit tė Zotit (s.a.s.)!

E vėrteta esenciale e thėnies sė Fjalės sė Njėsisė “La ilahe il’lallah” ėshtė” “tė mos mbash nė zemėr askėnd tjetėr veē Zotit tė Lartė, tė mos krijosh” “idhuj nė zemėr! Zbatimi i konkluzioneve tė Islamit, domethėnė kryerja e” “urdhrave dhe shmangia nga ndalimet, lėnia e harameve, e gjėrave tė dyshimta,” “madje e mubaheve tė tepėrta, ndenjja larg pėrjashtimeve dhe pėrdorimi” “nė sasi tė domosdoshme i mubaheve, janė plotėsisht dritė dhe kėnaqėsi.” “Nė tė njėjtėn kohė, janė njė mjet qė tė ngjit nė shkallėt e shenjtėrisė dhe” “urtėsisė shpirtėrore (evlija).

Me anė tė kėtyre arrihen gradėt e shenjtėrisė” “(velajet). Tė gjithė ata qė mbeten larg, mbeten se nuk u kushtojnė vėmendje” “kėtyre por veprojnė sipas dėshirave tė veta, ndėrkohė qė frymėzimi dhe” “begatia e Zotit vijne pėr ēdo ēast.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 01.02.12 17:56

Mevlana Halid Bagdadi k.s

Tё kёshilloj ty, tё mbėshtetesh nё bindjen dhe devotshmёrine ndaj” “Zotit, tė mos u shkaktosh mundime e vuajtje njerėzve kudo qė tė ndodhesh,” “veēanėrisht, tė sillesh mė me kujdes nė Qabe dhe nė Xhaminė e” “Profetit!

Edhe nё qoftё se tё pёrgojojnё, ti mos pёrgojo askёnd! Mos merr asgjё” “nga pasuria materiale e ndonjė personi! Merr atė qė e ka bėrė sheriati hallall” “pėr ta marrė dhe pėrdore nė rrugė hallall (legjitime, tė lejuara e tė bekuara)!” “Mos u kёnaq duke shpenzuar pёr epshin ndėrsa vėllezėrit e tu tė fesė janė” “tė varfėr e tė uritur! Nė asnjė mėnyrė mos gėnje! Askėnd mos e nėnvleftėso!” “Mos mendo se je mbi tё tjerёt! Nė adhurimet ndjesore dhe trupore shpenzoje” “tėrė fuqinė qė ke! Krahas kėsaj, bėje nefsin (egon) tėnd qė ta pranojė” “mendimin se “asnjėherė s’ka bėrė ndonjė punė tė mirė tė pranueshme”!” “Sepse nijeti (qėllimi) ėshtė fryma e adhurimeve! Dhe nijeti ėshtė i mundur” “me ihlas (principialitet dhe sinqeritet).

Kur principialiteti dhe sinqeriteti u” “duhen atyre qė janė mė tė mėdhenj se ti, si tė mos tė duhet ty?
Betohem nė” “Zotin e Lartė se, qysh mė ka lindur nėna e gjer mė sot nuk besoj tė kem bėrė” “qoftė edhe njė tė mirė tė vetme e cila tė jetė me vlerė dhe e pranueshme nė” “lartėsinė e Zotit dhe pėr tė tė mos jepet llogari!

Po qe se nuk e sheh nefsin tėnd tė falimentuar nė tė gjitha punėt e dobishme,” “kjo ėshtė pika e fundit e injorancės! Po qe se e di si tė falimentuar,” “mos e humb shpresėn te mėshira e Zotit!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 01.02.12 18:00

Musa Efendi k.s

Bota e zemrės dhe pėrkryerja e njė besimtari shpalosen nė sjelljet e tij.” “Disa prej kėtyre bukurive mė kryesore janė kėto:Tė jetė gjithmonė i thjeshtė e modest, t’i dije vlerat e kohės dhe frymės” “e tė mos i shpenzojė kot ato, t’i dojė robtė e Zotit e tė mos grindet me ta,” “t’i trajtojė bashkėbiseduesit sipas nivelit tė tyre fetar, tė jetė mbulues i fajeve” “tė tė tjerėve, tė jetė i kujdesshėm ndaj hallallit dhe haramit dhe t’i shohė” “si tė mėdha edhe mėkatet qė ēdokush i sheh tė vogla, sepse ai qė e sheh tė” “vogėl mėkatin e vet, mos qoftė e thėnė, e ka parė Zotin tė vogėl!

Nė rrugėn e pėlqimit tė Zotit tonė, ta stolisim kohėn e zbardhjes me” “namaz, dhikėr dhe lutje. Sė pari t’u shėrbejmė pjesėtarėve tė familjes dhe” “tė mėdhenjve tė familjes. Duke e pakėsuar afrinė me njerėzit e interesave tė” “kėsaj bote, tė rrimė e tė shoqėrohemi me tė mirėt (salih). Duke u shėrbyer” “farefisit dhe nevojtarėve, t’i ndihmojmė ata si me fjalė, ashtu dhe materialisht!” “Mė e rėndėsishmja, tė tregohemi tė rreptė nė haram dhe hallall!” “Veēanėrisht tė sillemi me kujdes edhe nė punėt e tregut e tė dhėnie-marrjeve” “nė mėnyrė qė tė mos humbim nga cilėsitė e robit ndaj Zotit!

Tė gjitha gabimet, hutimet e shkarjet na shfaqen nė ato ēaste kur” “ndodhemi indiferentė ndaj dhikrit. Tek ata qė e vazhdojnė pa ndėrprerje” “gjendjen moralo-shpirtėrore tė dhikrit, nuk ka hidhėrim dhe dėshpėrim tė” “kėsaj bote, madje nuk ka as gėzim tė tepėrt tė kėsaj bote! Kėnaqėsia dhe” “bujaria e vazhdueshme si dhe dhembshuria pėr krijesat e mbushin vendin” “e atij boshllėku.

Pra, dashuri, vazhdimisht dashuri... Zoti i Lartė e zhyt” “nė detin e dashurisė robin qė e do Atė! Atėherė ai person i do ata qė janė tė” “denjė tė duhen, aq sa ē’i bėn Zoti tė dashur! Njeriu duhet ta quajė detyrė shumė tė ēmuar t’i shėrbejė bukur pėr pėlqimin” “hyjnor shoqėrisė sė cilės i pėrket. Personi qė i shėrben jetės, rregullit” “dhe mirėqenies sė njė shoqėrie,ka vlerėn e njė qenieje shumė tė ēmuar mes” “asaj shoqėrie. Pėr rrjedhojė, edhe shpėrblimi i tij ėshtė po aq i madh.” “Nė hadithin profetik thuhet:“Personi qe i shėrben njė fisi, ėshtė me i madhi i atij fisi (pėr sa i pėrket meritimit” “tė shpėrblimit)!”

Shumė persona, megjithėse bėjnė shumė adhurime, mbeten indiferentė” “ndaj vetisė sė lartė tė Zotit si “settaru’l-ujub”, “mbulues i tė metave”, si” “dhe atributit tė Tij si falės i gabimeve. Pėr kėtė shkak, nuk pėrparojnė dot” “siē duhet.

Mirėpo falja dhe mbulimi i tė metave ėshtė ndėr cilėsitė mė me” “rėndėsi tė moralit tė bukur! Ashtu siē na i mbulon e na i fal Zoti i Lartė” “tė metat dhe gabimet neve, ashtu dhe ne duhet tė jemi falės! Ata qė kanė” “fituar dashurinė e Zotit,dinė tė falin!

E gjithė aftėsia ėshtė tė mundim tė qėndrojmė bashkė me Zotit nė rrėmujėn”e kėsaj bote dhe mes njė mije e njė preokupacionesh tė shumėllojshme.” “Kjo gjendje e kėndshme ėshtė njė dhuratė e Zotit pėr robtė e Tij. Po” “qe se do tė mund ta mendonim nė mėnyrė tė gjithanshme kėtė detyrė tejet” “tė lartė, do tė shpėtonim edhe nga mashtrimi prej lojėrave symbyllazi tė” “kėsaj bote!

Njėra nga dhuntitė mė tė mėdha tė Zotit pėr robin ėshtė ta bėjė atė” “ta kuptojė dobėsinė e vet. Ndoshta dhuntia mė e madhe qė fitova nė kėtė” “rrugė shpirtėrore, qe mundėsia pėr t’i parė gabimet e mia! E kuptova falimentimin” “tim para Zotit dhe, kėshtu, nuk mė mbeti fuqi tė shoh gabimet” “e tė tjerėve dhe tė merrem me ta! Lavdi Zotit, e falenderoj pėr tė gjitha” “kėto!..

Zoti ynė! Na mundėso edhe neve pjesė nga zjarri i dashurisė sė zemrave” “tė miqve tė sė Vėrtetės! Dhe na e mundėso tė orientohemi me vėrejtjet,” “paralajmėrimet dhe kėshillat e begata tė miqve tė sė Vėrtetės, me” “ndihmėn moralo-shpirtėrore tė tė cilėve jemi ushqyer!”
“Amin, ashtu qoftė!
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:00

Kėrkim Lutjeje

Dikush, shumė i shqetėsuar dhe i stresuar, erdhi pranė imam Sadikut (a.s) dhe i tha:
Aman, tė lutem, bėj njė duą pėr mua te Zoti qė tė mė japė pasuri, sepse jam shumė i varfėr e i mjerė.
- Kurrė nuk e bėj kėtė lutje.
- Pėrse nuk e bėni?
- Sepse Zoti pėr kėtė punė e ka caktuar njė rrugė. Zoti ka urdhėruar qė ta kėrkoni dhe tė punoni pėr ditėn tuaj, kurse ti do qė tė rrish nė shtėpinė tėnde dhe duke u lutur tė nxjerrėsh ditėn e punės.


Bashkėudhėtari i haxhit

Njė burrė ishte kthyer nga haxhi dhe po i tregonte imam Sadikut si e kishte kaluar udhėtimin dhe pėr bashkėudhėtarėt.
Ai lavdėronte shumė njėrin prej tyre.Tė gjithė ishin tė kėnaqur qė po shoqėroheshin mė njė burrė tė nderuar si ai.Ai gjatė tėrė kohės falej dhe lutej. Sapo mbėrrinim nė ndonjė shtėpi, ai shkonte nė njė cep, shtronte sixhaden e tij dhe fillonte tė falej. Imami e pyeti: “Po, kush i bėnte atėherė punėt e tij? Kush pėrkujdesej pėr kafshėn e tij?”
Burri iu pėrgjigj: “Sigurisht, nderi i kėtyre punėve na takonte neve, ai ishte i zėnė vetėm me punėt e tij tė shenjta.” “Atėherė,tė gjithė ju qėndroni me lart se ai”, - u pėrgjigj imami.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:04

Burri qė kėrkoi ndihmė.....

Edhe kėsaj radhe, pa e shprehur hallin qė kishte u kthye sėrish nė shtėpinė e tij. Por duke e parė veten tė zėnė ngushtė nėkthetrat e varfėrisė, skamjes dhe mjerimit, u nis pėr herė
tė tretė drejt Profetit. Pėrsėri buzėt e Profetit me atė melodi,e cila i fal zemrės fuqi dhe shpirtit besim pėrsėritėn tė njėjtėn fjali.

Kėsaj radhe burri, ndjeu besim mė tė madh nė zemrėn e vet.Ndjeu se ēelėsi i zgjidhjes sė hallit tė vet gjendej nė kėtė fjali.Kur doli jashtė, i hodhi hapat me mė siguri. Tanimė mendonteme vete se kurrė nuk do tė shkonte t’u kėrkontė ndihmėnjėrėzve tė tjerė;

Mbėshtetem te Zoti mendoi ai, - dhe dotė shfrytėzoj tė gjitha fuqitė dhe aftėsitė qė janė tė fshehurabrenda meje dhe i kėrkoj Zotit qė tė mė mbėshtesė nė punėn qė dua tėkryej e tė mė bėjė qė tė mos kem nevojė pėr asgjė.

Mendonte mė vete se ē’punė mund tė bėnte? Shumė shpejt i erdhi nė mendje se ai mund tė shkontė nė shkretėtirė dhe tė mblidhte shkurre e tė vinte t’i shiste.Shkoi, mori njė trastėdhe u nis drejt e nė shkretėtirė, mblodhi shkurret, erdhi dhe i shiti.

Kėtu ai ndjeu dhe lehtėsimin e tij.Tė nesėrmen ai bėri tė njėjtėn gjė, e kėshtu e vazhdoi dhe ditėve tė tjera kėtė punė,ca nga ca filloi tė blinte gjėra tė reja, kafshė, e shumė sendetė tjera tė nevojshme.E vazhdoi sėrish punėn e tij derisa fitoi pasuri tė madhe e mori shėrbėtorė.

Njė ditė, i afrohet Profeti dhe i thotė ėmbėlsisht: “A nuk tė thashė qė: Ne do ti japim ndihmė kujtdo qė kėrkon ndihmė prej nesh, por nėse dikush nuk ka nevojė pėr diēka dhe nuk ia shtrin dorėn njė krijese tjetėr, Zoti e bėn atė qė tė mos ketė nevojė pėr gjė?”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:07

Lidhja e gjunjėve tė devesė

Vargani kishte disa orė qė po ecte.Lodhja dukej qartė si te kafshėt ashtu edhe te njerėzit. Sapo mbėrriti nė njė banesė ku kishte ujė,vargani ndaloi.Profeti i nderuar,i cili ishte pjesė e kėtij vargani, e uli devenė e tij dhe zbriti prej saj.

Pėrpara ēdo gjėje tjetėr,tė gjithė po shkonin drejt ujit pėr t’u pėrgatitur pėr faljen.
Pasi zbriti nga deveja,Profeti i nderuar u nis drejt ujit,por pasi eci disa hapa, pa i thėnė asnjė fjalė askujt, u kthye drejt vendit tė tij.

Shokėt e tij e panė njėri-tjetrin me habi dhe thanė qė ai nuk e parapėlqeu kėtė vend pėr tė qėndruar dhe do tė japė urdhėr pėr tė lėvizur.Tė gjithė sytė dhe veshėt u mprehėn pėr tė dėgjuar urdhrin.

Shoqėruesit u habitėn mė shumė kur panė qė Profeti, pasi mbėrriti tek deveja e tij,hoqi fashon nga gjunjėt e tij dhe lidhi gjunjėt e devesė e u nis sėrish drejt ujit.

U dėgjuan zėra qė thoshin: “O i Dėrguari i Zotit,pėrse nuk na dhe urdhėr qė ta bėnim ne kėtė punė,por u ktheve dhe e mundove veten? Ne do ta bėnim me shumė krenari kėtė
punė pėr Ju.”

Profeti iu pėrgjigj: “Kurrė mos u kėrkoni tė tjerėve ndihmė pėr punėt tuaja e mos u mbėshtetni tek tė tjerėt, qoftė dhe pėr njė copė mis’uak.”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:09

Uushqimi i pėrbashkėt

Sapo Profeti dhe shokėt e tij ndalėn kafshėt e varganit tė tyre,zbritėn prej tyre dhe shkarkuan ngarkesėn,vendosėn qė tė therrnin njė dele pėr tė ngrėnė.

Njėri prej shokėve tha:“Delen e ther unė.” “Lėkurėn ja heq unė” - tha tjetri. “Unė do ta pjek, - ia priti njė tjetėr.E kėshtu me radhė, secili mori pėrsipėr diēka.

Kurse Profeti tha: “Unė do tė mbedh krėnde nėpėr shkretėtirė.Ndėrkohė, shokėt iu kthyen e i thanė: “O i Dėrguari i Zotit, ju nuk duhet tė mundoheni, i bėjme ne kėto punė me gjithe qejf.”

“E di qė ju i kryeni kėto punė”, - tha Profeti - por Zoti nuk e pėlqen qė robi i Tij tė rrijė duarkryq mes shokėve tė tij duke i dhėnė privilegje vetes sė tij. Pastaj shkoi drejt
shkretėtirės, mblodhi shkurre e shkarpa e u kthye.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:25

Burri qė kėrkonte kėshilla

Njė burrė erdhi nga Badija (shkretėtira) nė Medine dhe shkoi e takoi Profetin. I kėrkoi Profetit kėshilla dhe udhėzime.
Profeti i tha vetėm “Mos u nxeh” e nuk i shtoi gjė tjetėr.
Burri u kthye te fisi i vet. Kur mbėrriti atje, mėsoi se gjatė kohės qė ai nuk kishte qenė aty,kishte ndodhur njė ngjarje e rėndėsishme.Tė rinjtė e fisit tė tij kishin marrė mallrat
e njė fisi tjetėr,pastaj kishin ardhu ata tė fisit tjetėr e kishin plaēkitur te fisi i tij e kėshtu, ishin nxehur gjakrat dhe tė dy fiset ishin rreshtuar tani pėrballė njėri-tjetrit, tė gatshėm pėr luftė.

Ky lajm e zemėroi atė menjėherė.Kėrkoi armėt,u vesh dhe u nis me vrap pėr nė luftė duke u rreshtuar pėrkrah fisit tė vet.Papritur iu kujtua qė para se tė vinte kėtu,kishte qenė nė Medine.Iu kujtuan gjėrat qė kishte dėgjuar dhe kishte parė.Iu kujtua kėshilla qė kishte kėrkuar nga Profeti dhe ai i kishte thėnė qė ta frenonte zemėrimin e tij.”

Filloi tė mendonte se pėrse e kishte lėnė veten tė inatosej,pėrse kishte ngjeshur armėt dhe ishte bėrė gati pėr tė vrarė dhe pėr t’u vrarė? Pėrse e humba logjikėn dhe gjakftohtėsinė, - mendonte.Tani ėshtė ai ēasti i duhur pėr ta pėrdorur atė fjalinė ė shkurtėr, tha me vete.

Doli pėrpra rreshtit, kėrkoi tė parin e kundėrshtarėve dhe tha: “Pėr ēfarė do bėhet kjo betejė? Nėse bėhet pėr tė marrė hak ndaj veprimit tė pamatur tė atyre tė rinjve, unė jam gati ta paguaj atė nga malli im.

Nuk ka arsye qė pėr diēka fare tė paktė tė derdhim gjakun e njėri-tjetrit.” Pala tjetėr,kur
dėgjoi fjalėt e tij tė menēura, iu prek nderi dhe burrėria dhe thanė: “Edhe ne nuk jemi mė poshtė se ti.Meqė puna ėshtė kėshtu, edhe ne po heqim dorė nga mėtimet
(pretendimet) tona. Dhe kėshtu, tė dy rreshtat u kthyen drejt fiseve tė tyre.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:30

Dėgjimi i Lutjes sė nėnės

Atė natė,veshi po i kapte vetėm lutjet e sė ėmės,e cila ishte ulur nė njė cep tė dhomės duke u lutur.Ai po shikonte tė ėmėn se si ulej e pėrkulej duke u lutur dhe falur nė atė
natė tė xhumaje.

Megjithėse ishte i vogėl, diēka i tėrhiqte vėmendjen nga kėto lutje.E ėma po lutej pėr tė mirėn dhe lumturinė e kaq shumė burrave dhe tė grave myslimane,duke i pėrmenduar emrat e tyre njė nga njė.

Po pėr veten e saj pėrse nuk po i kėrkonte gjė Zotit?
Atė natė,imam Hasani nuk mbylli sy deri tė nesėrmen nė mėngjes; Ndiqte punėn e sė ėmės, Fatimesė(a.s) dhe priste me padurim qė e ėma tė kėrkonte diēka pėr vete,apo jo?

Dhe, ēfarė do t’i kėrkonte ajo Zotit pėr vete?

Nata mbaroi.Dita u gdhi.Lutja mbaroi.Imam Hasani nuk dėgjoi qoftė dhe njė fjalė tė vetme nga e ėma qė t’ia kėkonte Zotit pėr vete.
Nė mėngjes ai i thotė sė ėmės: “Oj nėnė,pėrse nuk e the qoftė dhe njė lutje tė vetme pėr veten e u lute vetėm pėr tė tjerėt?”
Nėna e tij dashamirėse iu pėrgjigj: Biri im, nė fillim fqinjėt,pastaj shtėpia jote.”
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:35

Peshėngritėsit

Tė rinjtė po pėrgatiteshin pėr garat e peshėngritjes.Ata ngrihnin gurė tė mėdhenj pėr tė matur kėshtu forcėn e tyre.Nė kėtė ēast erdhi Profeti.
-Ēfarė po bėni?,- i pyeti.
-Po stėrvitemi,- i thanė ata. Duam tė shikojmė se kush ėshtė mė i forti nga ne.
-A keni dėshirė t’ju them se kush ėshtė mė i forti nga ju?
- i pyeti Profeti.
-Me gjithė qejf;e ku ka mė mirė qė Profeti i Zotit tė bėhet gjyqtari i garės sonė,-thanė ata.

Atėherė tė gjithė u mblodhėn duke pritur me padurim se cilin do tė shpallte Profeti si fitues tė garės.Kishte disa njerėz qė mendonin, qė ja tani Profeti i Zotit,do t’i afrohet,
do tė kapė dorėn e atij dhe do ta shpallė atė mė tė fortin.

Mė nė fund,Profeti tha: “Mė i forti ėshtė ai i cili, kur i pėlqen diēka dhe ajo e tėrheq drejt vetes tė mos arrijė ta largojė nga e Vėrteta dhe qėnia njeri,tė mos e ndotė vetenme veprat e kėqija; nėse ai do tė nevrikoset,nėse vala e zemėrimit i mbulon shpirtin,tė ruajė kontrollin e vetvetes; tė mos thotė asgjė tjetėr pėrveē sė Vėrtetės,tė mos thotė asnjė gėnjeshtėr,asnjė sharje e asnjė mallkim.

Dhe nėse do tė zotėrojė forcėn e t’i heqė pengesat qė i dalin pėrpara,tė mos e teprojė duke zgjatur duart pėrtej asaj sė drejte qė i takon.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 02.02.12 10:40

Ankesa e fqinjit


Njė njeri erdhi te Profeti e u ankua pėr fqinjin e tij se nuk e linte atė tė qetė.
Profeti i tha: “Duro mos bėj zhurmė pėr fqinjin tėnd,por ndrysho sjelljen tėnde!”
Pas pak kohe,ai vjen prapė te Profeti e i ankohet.Edhe kėsaj radhe Profeti i thotė: “Duro!”
Erdhi pėr herė tė tretė dhe i tha: “O i Dėrguari i Zotit, fqinji im nuk ndryshon qė nuk po ndryshon, e mė shqetėson mua,por edhe familjen time.”

Kėsaj radhe Profeti i tha: “Kur tė vijė dita e xhuma,merri tė gjitha plaēkat e shtėpisė qė ke,nxirri nė rrugė,ku mund t’i shikojnė njerėzit.Ata do tė tė pyesin ty se pėrse po i nxjerr rrobat nga shtėpia.?

Ti thuaju,se i nxjerr pėr shkak tė kėtij fqinji tė keq dhe ua thuaj njerėzve tė gjitha ankesat qė ke.

Ankimtari shkoi dhe bėri kėtė punė.Fqinji i tij,i cili kujtonte se Profeti i kishte thėnė tjetrit qė tė bėnte durim pėrherė,nuk e dinte qė pėr tė larguar shtypjen dhe pėr tė
mbrojtur tė drejtėn, besimtari nuk ka ndrojtje e respekt pėr agresorin.

Sapo e mori vesh se si qėndronte puna,shpejtoi duke u lutur dhe kėrkuar falje,qė fqinji tė mblidhte plaēkat e tė kthehej prapė nė shtėpi.Ai dha fjalėn aty qė nuk do ta
shqetėsonte mė fqinjin e tij.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 15:14

Oratori

Demosteni, shkrimtar dhe politikan i famshėm nė Greqinė e lashtė, ka lindur nė tė njėjtin vit me Sokratin dhe ka vdekurpo nė tė njėjtin vit me tė. Nė vitet e fillimit tė rinisė sė tij nisi tė mėsonte artin e gojtarisė. Kėtė nuk e bėri me qėllim qė tė bėhej mėsues dhe edukator i mirė,as pėr tė marrė pjesė nė mbledhjet e rėndėsihme politiko -
shoqėrore qė tė jepte mendime, as pėr t’u bėrė gjykatės a avokat mbrojtės i mirė.

Ai ia hyri kėsaj rruge vetėm e vetėm qė tė merrte hak ndaj njerėzve tė cilėt kishin qenė tutorėt e tij nė fėmijėri dhe i kishin ngrėnė pasurinė qė kishte trashėguar nga i ati.
Kishte kaluar disa kohė qė ai po merrej me kėtė punė.Nga malli i tė atit nuk arriti
tė shtinte nė dorė asgjė. Por kishte ecur shumė nė oratori dhe vendosi qė tė merrte pjesė nė mbledhjet e popullit dhe tė mbante fjalime.

Nė fillim, kur i kishte hyrė kėsaj pune ai nuk kishte shkėlqyer kushedi se ēfarė, as nga shprehja, as nga tonaliteti i zėrit, theksi,frymėmarrja, as edhe nga ana teknike e gjėrave qė shprehte.

Por me pėrkrahjen e shokėve dhe tė miqve dhe me shumė ambicje ai i rregulloi tė gjitha tė metat qė kishte. Ai mori njė shtėpi nėn tokė dhe vetėm aty ushtrohej.

Pėr tė rregulluar theksin e vet,filloi tė recitonte poezi me zė tė lartė; qė tė rregullonte frymėn,ai ngjitej me vrap maloreve,ose recitonte me njė frymė epika tė gjata Mbante fjalim pėrpara pasqyrės, qė tė gjente tė metat e veta nė shprehjen e fytyrės.

Aq shumė i vazhdoi ushtrimet e veta derisa u bė njė prej oratorėve mė tė mėdhenj tė botės.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thėnje,tregim dhe kėshilla Sufiste

Mesazh  Fakiri prej 03.02.12 15:24

Kėrkuesi i qetėsisė

Nė tė gjithė shtetin e gjėrė Selxhuk,shkolla e Bagdadit dhe shkolla e Neishaburit shkėlqenin si dy yje.Kėrkuesit e dijes dhe tė diturisė turreshin drejt njėrės prej kėtyre qendrave tė mėdha tė dijes. Rreth viteve 450-478 (Hixhri) drejtimin e shkollės sė Neishaburit e kishte nė dorė Ebu Meala, imamu’l Haremejni Xheuini.

Me qindra studentė mblidheshin nė shkollėn e tij e studionin,shkruanin e mėsonin.Nė mesin e tė gjithė studentėve dalloheshin tre veta, tė cilėt ishin: Muhamed Gazali Tusi, Kejahrasi, Ahmed bin Khauafij.

Pėr kėta tre veta i erdhi kėshtu fjala nė vesh imam Haremejnit:“Gazali ėshtė njė det plot dallgė; Kia ėshtė njė luani fuqishėm;Kheuafij ėshtė njė zjarr pėrvėlues.” Nė mesin
e kėtyre tre vetave Gazali mbahej si mė kėrkuesi dhe luftuesi.

Kėshtu gjatė gjithė asaj kohe, e tėrė shkolla e Neishaburit i kishte sytė nga Muhamed Gazali. Imam Haremejni, i cili vdiq nė vitin 478,filloi ta mbante Gazalin afėr. Ai e dėrgoi atė pastaj te veziri i ditur Selxhuk, Hauaxha Nidhamul Melik Tusi.

Aty Gazali u prit shumė mirė dhe u respektua ng atė gjithė. Nė tė gjitha bisedat dhe
argumentat ai dilte i fituar mbi tė gjithė.Posti i drejtimit tė shkollės sė Bagdadit kishte mbetur bosh dhe pėr kėtė duhej njė njeri i aftė e i ditur.

Nuk kishte pikė dyshimi qė njeri mė tė duhur se ky djalosh qė vinte nga Horasani nuk
kishte.Nė vitin 484 (Hixhri),Gazali u fut plot nderime nė Bagdad duke u ulur nė postin
e drejtorit tė shkollės.

Tashmė, Gazali kishte arritur postin mė tė lartė tė dijetarėve.
Ai shikohej si dijetari dhe kleriku mė i madh i kohės.Ai ndėrhynte edhe nė punėt politike. Kalifi i asaj kohe,Muktedir Bil-lah dhe ai pas tij,Mustedh’hir Bil-lah kishin shumė respekt pėr tė.

Po kėshtu, edhe mbreti i Persisė sė asaj kohe,Melikshah Selxhuki dhe veziri i tij, Melik Tusi kishin shumė nderim e respekt pėr tė. Mesa dukej, Gazali kishte arritur kulmin e tij dhe pėr tė nuk kishte mbetur mė post tjetėr.

Por mu kur ai ishte ulur nė fronin e lavdisė,ajo flaka qė gjendej brenda tij, e cila,pak a shumė e shoqėroi gjatė gjithė jetės sė tij, e dogji menjėherė.

Gazali seē kishte njė ndjenjė tė veēantė brenda vetes gjatė kohės sė studimeve, nga e cila ai kėrkonte qetėsi, besim dhe siguri. Sapo arriti te kulmi i tė mirave tokėsore, sėrish ajo ndjenja e kureshtjes iu ngjall nga brenda. Gjėrat tė cilat kėnaqnin tė tjerėt, nuk ishin tė mjaftueshme pėr tė.

Atij nuk i ishte kėnaqur ende shpirti i tij i etur dhe kurioz. E pa qėmėsimet dhe studimet nuk ishin mė tė mjaftueshme e tashmė duhej vepruar dhe besuar.Me vete tha qė emri i bukės nuk tė ngop, emri i verės nuk tė deh, dhe as emri i ilaēit nuk tė shėron.

Edhe tė flasėsh pėr tė Vėrtetėn,besimin dhe qetėsinė sėrish nuk i arrin ato.Pėr tė arritur
tė Vėrtetėn duhet tė jesh i pastėr e kjo nuk arrihet me famėn ,as me postin e as me lėvdatat.
avatar
Fakiri

989


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi